Behandeling van onderwijs in raad kreeg van hem onvoldoende Mevrouw Albrecht ziet VERMEULEN: wel perspectief in mavo-avondschool Dissidente CDA-er Sigon trok fel van leer I F CDA-FRACTIE LAAT P. SIGON VALLEN Beverwijk aan de kaak I I :n tl „Wat wil hij nu eigenlijk” P. J. Schipperus stelt woonruimtebeleid 99 99 I 4 Voor moeders en ploegendienstmensen Oud-wethouder niet van plan uit fractie te stappen i VVD’er C. Speets pleitte voor transito-haven BEGROTINGS BEHANDELING 9 NIEUWS UIT STAD EN STREEK WOENSDAG 26 1975 NOVEMBER (Van een onzer verslaggevers) 11 Buffer Woon schepen h aven Stadscentrum Citroen 7 - i ■■KK BEVERWIJK In een uitvoerig betoog drukte de CDA’er drs. Jan de Wildt de raad met de neus op talrijke punten, die van de Wijk aan Zeeër een onvoldoende kregen. Hoe springen we in de gemeentepolitiek met het onderwijs om? „Eerlijk gezegd slaat mij de schrik om het hart als ik naga hoe hier in deraad dat belangrijke onderwijs wordt besproken”, riep hij vertwijfeld uit. Onderwijsoren Huwelijk 5 V erkeersveiligheid Draaitol Beeldhouwwerken (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK „De begroting van de gemiste kansen, het meer jarenplan van de gemiste kansen, het college van de gemiste kansen”. Zo kenschetste de dissidente CDA- er P. J. Sigon dinsdagmiddag, toen hij na het uitspreken van de alge mene beschouwingen door de frac tievoorzitters als eerste raadslid het woord mocht voeren, het beleid van burgemeester en wethouders van Beverwijk. Op felle en niet mis te verstane wijze trok hij van leer tegen de gemeentelijke plannen voor 1976. Met name de geplande belastingmaatregelen konden in I zijn ogen geen genade vinden en hij i kondigde alvast een aantal moties aan. Niet schoon Hobbesteeg Wrange zaak p Drs. De Wildt droevig gestemd BEVERWIJK Drs. J. DE WILDT in I (Van een onzer verslaggeefsters) I College mist kansen Mevrouw W. A.LDRECKT-DE KORTE (Van een onzer verslaggevers) 1 en. te P. J. SIGON 1 Sigon kondigde aan dit soort excessen in de toekomst direct aan de kaak te zullen stellen. Met betrekking tot de jeugdbaldadig- heid lanceerde de heer Reimes de sugge stie, een fonds van bijvoorbeeld 100.000 per jaar te vormen waaruit de jeugd zelf haar voorzieningen zou mogen kie- vrij moeten hebben, zoals dat ook het geval is, bij het bijzonder onderwijs”. Hij pleitte voor een onderwijsbeleid, dat dicht moet wortelen bij de basis van de samenleving; ontwikkel het dicht bij de betrokkenen en bestuur het vandaar uit, zei hij. Hij verzette zich tegen de opvatting, Hij gaf toe niet meer binnen de fractie te functioneren. „Ik ben vier jaar wethouder geweest en weet dus ongeveer wel waar Abraham de mos terd vandaan haalt. Ik vind mijn weg echt wel”. De Wildt meende, dat Beverwijk voor wat betreft het openbaar onderwijs al te veel de oren laat hangen naar de opvat tingen van inspecteurs en inspectrices. „Het openbaar onderwijs zou de handen F 1 Mevrouw C. M. Ruurda-Dekker (CDA) informeerde naar het hoe en het waar om van het collegebeleid met betrek king tot de woonschepenhaven. Over de onroerend-goedbelasting wil de hij nog wel even dit kwijlt: de ondernemers en de verhuurders van on roerend goed zijn de enige categorieën, die de onroerend-goedbelasting als on kostenpost voor de inkomstenbelasting kunnen aftrekken. Door de bank geno men, aldus de socialistische voorman, zal dat toch een besparing van 50 percent betekenen. De controverse tussen Sigon en de overige CDA’ers kwam heel duidelijk boven water, toen Klaas Reimes het fractiestandpunt ten aanzien van de financiële aspecten in de begroting verkondigde en Sigon even daarvoor gereed was gekomen met zijn ver haal, dat toch wel hemelsbreed ver schilde met dat van de heer Reimes. De oplossing werd ’s avonds om half acht, toen de raad aan het tweede gedeelte van de dinsdagverga- dering begon, gegeven door Klaas Reimes, die na ruggespraak met frac- tie-voorzitter Schipperus de volgende verklaring aflegde: „Gebleken is, dat de situatie binnen het CDA enige verduidelijking be- De PvdA vindt, dat in Beverwijk de huwelijksleges voor alle werkdagen van de week op 180 moet komen. Het gratis huwen op maandagmiddag en woensdag ochtend moet niet worden geschrapt. Dit zei mevrouw B. de Hen-Brand, naast raadslid en huisvrouw ook ambtenaar van de burgerlijke stand. In vergelijking met de leges in omringende gemeenten laat Beverwijk de paartjes heel wat meer betalen en daar wilde mevrouw De Hen nu eens een einde aan maken. Op vrij dagmiddag huwen in Beverwijk zal, na de verhoging van de leges, 240 gaan kosten. BEVERWIJK. Het raadsel Sigon is dinsdagmiddag in de gemeenteraad niet opgelost. De socialist F. Menist schetste de positie van de voormalige wethouder van financiën treffend: „Moeten we nu spreken van de frac tie Sigon of van het dissidente CDA- lid Sigon”. zen. „Vernielingen worden ten laste van dat fonds gebracht en dat gaat ten koste van de jeugd zelf, die nu minder te besteden heeft”. Door middel van bij voorbeeld een prijsvraag zou men de betrokkenheid van de jeugd bij dit fonds kunnen stimuleren. De CDA-er hoopte, dat door de instelling van een dergelijk fonds de jeugdbaldadigheid zou vermin deren. Uit de belasting-voorstellen meende heer Sigon op te mogen maken, dat men „de citroen tot de laatste druppel uit wilde persen”. Hij achtte dit een volledig onjuist beleid, waartegen hij zich fel zou verzetten. Wat ’t meerjarenplan betreft vroeg de heer Sigon zich af of Bever wijk niet beter door topambtenaren zou kunnen worden bestuurd. Enige politieke visie had hij in het stuk niet kunnen bespeuren en hij vond, dat het meerja renplan „een vertekend beeld van de bereikbare mogelijkheden aangaf. Zij wilde onder meer weten, waarom de afsluiting van de haven weer onge daan is gemaakt. Tevens vroeg zij om opheffing van de zogenoemde vrouwen adviescommissie met betrekking tot de woningbouw. Hiervoor in de plaats wil de ze een adviescommissie voor wonen en woonomgeving in het leven roepen, waarin behalve de vrouwenorganisaties ook allerlei andere geïnteresseerde groe pen een plaats zouden moeten kunnen krijgen. BEVERWIJK.In Beverwijk zou een mavo-avondklas voor moeders en ploe- gendienstwerknemers kunnen functione ren. Dit is de mening van mevrouw W. Aibrecht-de Korte (PvdA), die in dit verband wees op de avondschool te Mid- denmeer. Daar gaan moeders, wier kin deren naar school zijn, ook weer in de schoolbanken zitten. naar de realisatie van een ontmoetings centrum voor alleenstaanden. Deze wensen zou hij ook graag in het meerja renplan willen zien opgenomen. gesteld, wordt vermeld. Van de kant van de juridische afdeling van het ministe rie, zo verklaarde de heer Schipperus. werd verzekerd, dat een dergelijke eis niet in de regeling mar voorkomen. De woningtoewijzing onttrekt zich volledig aan het oog van de raad en Schipperus vond het dringend noodzake lijk een commissie in te stellen, die de toewijzing van woningen regelt. Volgens de fractie-voorzitter heeft de Ziekenfondsraad een toezegging gedaan extra gelden beschikbaar te stellen voor huisvesting van een districtgeneeskundi- ge sociaal-psychiatrische dienst in een kantoor te Velsen, tegenover het stad huis. De dringende eis van voorbereiding van een cergeljjke dienst zou ook het vastgelopen wTerk ten behoeve van de ambulancedienst op gang kunnen brengen. BEVERWIJK. In Beverwijk moet een goede accommodatie voor het tran- sitoverkeer worden gevestigd. VVD-er C. J. Speets pleitte, nu de Westelijke Rand weg niet voor 1982 wordt aangelegd, voor een zodanige verbetering van de Wijk aan Duinerweg dat een veilige verkeersstroom mogelijk wordt. Hij dacht hierbij onder meer aan de aanleg van een rijwielpad. PvdA’er D. Heinhuis was van mening, dat er aan de verkeersveiligheid van Beverwijk nog wel wat zou kunnen worden verbeterd. Hij pleitte onder meer voor een ander parkeerbeleid, voor de aanleg van zoveel moglijk sneïheids- beperkende drempels, voor meer straten met een-richtingsverkeer en voor het stimuleren van het openbaar vervoer. Bij de maatregelen zou allereerst aan de zwakkere verkeersdeelnemers als kinde ren, bejaarden, voetgangers, fietsers en bromfietsers moeten worden gedacht. De verwarring over de positie van de heer Sigon binnen het CDA was dinsdagmiddag, toen de raad aan de begrotingsbehandeling begon, alge meen. Fractie-voorzitter Vermeulen van de PvdA vroeg opheldering, maar kreeg die niet van CDA-fractievoor- zitter Schipperus, die alleen maar zei, dat binnen de fractie verschil van standpunt mag heersen. Hij moest de constatering op tafel leggen, dat Beverwijk aua samenleving nog niet sterk in de schoenen staat. „Er zijn signalen, dat het ontbreekt aan gemeenschapszin, zoals bijvoorbeeld in de trieste records op het gebied van vernielingen te zien zijn”. Eerder had hij gezegd, dat de Nieuwe Slof zijn plaats binnen de gemeenschap nog moet vero veren. Volgens de CDA’er zal het de raad veel tijd en energie gaan kosten om aan de Beverwijkse gemeenschap te sleute len. Een onderzoek naar de maatschap pelijke problemen en de relatie, die er bestaat tussen de problemen en de ont wikkeling van Beverwijk als stad, was volgens hem wel op zijn plaats. In de avondvergadering plaatste de socialistische fractievoorzitter Vermeulen enkele kanttekeningen bij het verhaal van De Wildt. „Hij verpakt zijn mening kundig en handig, maar dat bevordert niet de duidelijkheid van wat ie nu eigenlijk wil. Jarengeleden werd de PvdA voor draaitol uitgekreten. Is De Wildt geen draaitol? De samenwerkings school in Wijk aan Zee moest een stich ting worden, zei hij. Als ik het goed begrepen heb voelt hij nu veel meer voor een beheerscommissie in de zin van art. 61. Ik kan dat niet met elkaar rijmen. De heer Reimes meende dat Bever wijk in feite jaren te laat tot invoering van de onroerend-goed-belasting was overgegaan. Aan een maximale heffing wilde hij zich niet zonder meer wagen: hij pleitte voor een gedegen onderzoek, alvorens het „bedrijfsleven, dat zich in een economisch dal bevindt, extra zwaar te gaan belasten”. Mocht toch tot maxi male heffing worden besloten, dan wilde hij de extra opbrengst als „buffer tegen tegenvallers” gebruikt zien. In het ingediende meerjarenplan ont brak volgens de heer Reimes de echte beleidslijn: naar zijn smaak was het slechts een opsomming van hetgeen nog moet gebeuren, en „dan nog niet eens reëel”. Hij vroeg het college niet zomaar investeringen te plegen zonder dat de toekomstige financiële consequenties daarvan overzien kunnen worden. Als voorbeeld haalde hij daarbij het met steeds grotere tekorten werkende Sport- fondsenbad aan. De omvang van het verlies qp het bestemmingsplan Stadscentrum neemt, aldus de CDA-er, zorgwekkende propor ties aan. Hoewel de plannen tot de bouw van een politiebureau en een sociaal centrum nog in het papieren stadium verkeren, wilde hij „de beslissing over de mogelijkheid tot realisering van woonbebouwing in dit gebied niet van „deze onzekerheden” afhankelijk stel len”. Het oplossen van een brok huisves tingsproblematiek achtte de heer Reimes veel waard. Hij stelde de vorming voor van een uit onder meer ambtenaren samengestelde projectgroep, die de ont wikkeling van het Stadscentrumgebied met voortvarendheid ter hand zou moe ten nemen. In de beleidsnota, zo ging mevrouw Albrecht verder, wordt aandacht ge schonken aan de arbeidsvoorziening. In dit kader merkte ze op, dat voor gehuw de vrouwen nauwelijks passende arbeid is te vinden. Zelfs niet voor vrouwen met een voltooide beroepsopleiding, die enige tijd uit het arbeidsproces geweest zijn en nu weer terug willen. Zij advi- serede het college over deze zaak con tact op te nemen met het Gewestelijk Arbeidsbureau en vroeg voorts welk be leid er op de secretarie wordt gevoerd ten aanzien van gehuwde vrouwen, die weer willen werken. echter is gebleken, dat de standpun ten ver uit elkaar liggen en er geen overeenstemming kon worden bereikt, willen wij met nadruk stellen zijn zienswijze niet te delen. Het betoog van mij moet dan ook als een bijdra ge van de fractie worden gezien”. Eerder had CDA’er mr. André Hoek stra zich van het betoog van Sigon gedistancieerd. Socialist K. Vermeulen slaakte in de avondvergadering van de raad de opmerking blij te zijn, dat het CDA de heer Sigon nu heeft laten vallen. Eerder had CDA’er mr. André Hoek stra zich van het betoog van Sigon gedistancieerd. dat de tijd van bijzonder onderwijs eveneens rijp voor een heroriëntatie voorgoed voorbij zou zijn. „Het bezitten van een systeem met openbaar en bij zonder onderwijs is een groot goed - en biedt kansen om het hoofd te bieden aan de nivellering, die ons maatschappij be dreigt”. Gemeenteraadsleden moeten zich niet laten reduceren tot belangenbehartigers voor deze of gene richting. Schoolbestu ren, ouder-commissies, onderwijzend personeel, zij zijn mans genoeg om hun eigen zaken te verdedigen, zo zei drs. De Wildt, en daar hebben ze de gemeente raad niet voor nodig. Hij noemde het een gunstige ontwikkeling, dat de recht streekse invloed van de gemeenteraad op het openbaar onderwijs verder wordt te- via de overleg Financieel specialist M. Menist van de PvdA hekelde de opstelling van de WD en de „fractie” Sigon, die naar zijn mening beide al op voorhand in de gemeentebegroting aan het snoeien wa ren geslagen. Met de reserve van zes ton wist de heer Menist wel weg. Zijn gedachten gingen onder meer uit naai de aanschaf van meer stadsverfraaiende beeldhouwwerken, naar de inrichting van het St. Aagtenbos voor recreatiedoel- einden, naar een uit- en inwendige restauratie van Huize Scheijbeeck en STELT (Van een onzer verslaggevers)- BEVERWIJK. Fractievoorzitter P. J. Schipperus stelde dinsdagmiddag tij dens de behandeling van de begroting 1976 het woonruimtebeleid van wethou der A. Hoogeboom aan de kaak. Het gemeentebestuur blijkt in de praktijk de eis te stellen, dat men min stens vijf jaar economisch aan Bever- wijk gebonden moet zijn om voor toe- I wijzing van een woning in aanmerking te komen. Een dergelijk beleid noemde Schipperus onaanvaardbaar, omdat het volledig indruist tegen de richtlijnen van de minister en de Woonruimtewet 1947. Die vijf jaar durende economische ge bondenheid mag pas aan de orde komen, indien deze eis ook in de regeling Woonruimtewet 1947, door de raad vast- „Namens het overgrote deel van de CDA-fractie” sprak vervolgens K. Rei mes. Ook hij ging in op de financiële kant van de begroting, op het meerja renplan en op zaken als de stadssanering rond de Wijkertoren, de positie van de gemeente-ambtenaren en op de steeds toenemende stroom van vernielingen. Tevens verzocht hij om een actiever milieubeleid. Hij vond het maar een vreemde zaak, dat de dorpsraad van Wijk aan Zee bij Hoogovens een miljoen voor de ophoging van de duinenrij los had weten te peuteren. Dit soort zaken achtte hij primair een taak voor B. en W. Na het herstel van wethouder Jans sen hoopte hij op meer initiatieven van de kant van het college te mogen reke nen. hoeft. Wij stellen er prijs op mee te delen, dat de heer Sigon lid is van het CDA, doch buiten het fractiever- band opereert. In eerste instantie heeft onze fractievoorzitter gedacht, dat de standpunten van de heer Sigon met die van het CDA onder één noemer gebracht konden worden. Nu Bijzondere aandacht vroeg de heer Heinhuis voor de renovatie van de atle- tiekaccommodatie op Sportpark Adri- De heer Sigon verklaarde tegenover ons zich lid van het CDA te voelen en niet van plan te zijn uit de CDA- fractie te stappen. „Ik heb van tevo ren overleg gepleegd met Reimes over wat ik in de raad zal brengen. Op sommige punten kon hij zich niet met mijn kritiek op dit college vere nigen. Maar binnen het CDA is ver schil van mening toegestaan. Dus waarom mijn verschil van opvatting over de financiële aspecten in deze begroting niet onder die noemer mag vallen, snap ik niet”. maatschappij en dat vergt veel geld en denkwerk. Daarom was drs. De Wildt zo droevig gestemd over de gang van zaken in de Beverwijkse gemeenteraad, waar de raadsvoorzitter het nauwelijks kan be- hameren en de raad zich snel en eensge zind achter de onder wijsvoorstellen en het onderwijsbelang stelt. „Wie de verkrampte discussie gade slaat bij de enkele keer dat er een debat wordt gevoerd, voelt zich eerder slaaf van een systeem, dan iemand die van zijn vrijheid mag genieten. Er is duide lijk behoefte aan een nieuwe invulling van het begrip vrijheid van onderwijs”. Hij had lof voor de wijze, waarop dit college de sportzakèn aanpakt. Toch vroeg hij de nodige aandacht voor de aanleg van een totaalcomplex voor de voetbalvereniging DEM en vijf tennisba nen, die nodig zijn om de groei van de tennissport te kunnen opvangen. chem. Benieuwd was hij naar het resul taat van de novemberaktie in het Sport- fondsenbad. De totstandkoming van de nieuwbouw van buurthuis ,De Licht boei” achtte hij dringend gewenst. Blij betoondede socialist zich met de volle dige subsidiëring van de peuterspeelza len, die hij een goede voorbereiding op de kleuterschool noemde. De heer K. eVrmeulen adviseerde het college de hoofdleidster van een kleuter school te laten assisteren door een extra kleuterleidster. De noodzaak van deze taakverlichtende maatregel is door de minister reeds erkend, zo zei hij, hetgeen voor Beverwijk aanleiding moet zijn vooruitlopend op de landelijke maatre gelen de nood van de Beverwijkse hoofdleidsters reeds nu te lenigen. Tenslotte hekelde de heer Sigon „het optreden van sommige leden van dit college”. Zonder iemand met name te noemen verweet de CDA-er enkele wet houders „een pedant optreden”; „Som migen uwer kennen him bevoegdheden niet, zij gaan buiten de perken”. De heer De begrotingsruimte van 1,3 miljoen gulden moemde de heer Sigon (die de mogelijkheid dat hij niet namens de gehele CDA-fractie sprak openliet) een voor Beverwijk ongekende weelde. Op basis van al die bijzondere meevallers pleitte hij voor het achterwege laten van de trendmatige aanpassing van de gemeentelijke belastingen. Tevens wilde hij de heffing van de onroerend-goed belasting niet voor ’t volle pond toepas sen en de gebruikers van woningen met I een waarde tot 39.000 (of t:t 2000 I huur per maand) van belastingheffing I vrijgesteld zien. Ditzelfde zou voor de eigenaars-gebruikers van een dergelijk type woningen opgeld moeten doen. In 1976 zal er volgens het meerjaren plan 3,7 miljoen worden geïnvesteerd in onderwijsdoeleinden. De materiële kant van de zaak, aldus de CDA’er, haalt het niet bij de belangrijkheid van immateriële aspecten, zoals onderwijs vernieuwing, schoolbegeleiding, ouder participatie. Onderwijs is de hoeksteen in de ontwikkeling naar een betere Beverwijk is nog steeds geen schone stad, zei socialist J. van Dijk, en gezien de personeelssterkte van de dienst plant soenen (teruggebracht van 45 naar 40 man) verwachtte Van Dijk hierin geen verbetering. Waardering had mevrouw Ruurda voor het werk van het Historisch Ge nootschap Midden-Kennemerland. Ze stelde het college voor, het Genootschap te verzoeken verder te gaan met hun onderzoek naar de mogelijkheid tot be houd van monumenten en hiervoor eventueel een extra subsidie uit te trek ken. Bezorgdheid uitte de CDA-ster over de gang van zaken binnen de openbare bibliotheek. Intensiever contact tussen bibliotheekbestuur en college leek haar nuttig. De achterstand in Beverwijk van gymzalen is ingehaald en dat gaf hem voldoende aanleiding om vraagtekens te zetten bij de plannen van de gemeente de gymnastiekzaal aan de Hobbesteeg af te breken. Hij was er voorstander van om de scholen naar de sporthal te sturen. Zo lang de grond aan de Hobbesteeg niet dringend nodig is zullen de Vondelschool en de Hendrik Mandeschool de sporthal voor gymnastiekonderwijs moeten ge bruiken. De Hofflant-scholengemeenschap bouwt nu zelf gymlokalen en heeft de sporthal straks niet meer nodig. Wat zal dit gaan betekenen voor het exploitatie tekort van de sporthal? De overloop naar Alkmaar vond drs. De Wildt een wrange zaak. „In ons stadscentrum moeten we voor miljoenen investeren om van Beverwijk een leef bare stad te maken, in Alkmaar-Noord worden eveneens miljoenen geïnvesteerd voor een leefbare gemeenschap. Bever wijk betaalt voor de leegloop, Alkmaar betaalt voor de overloop”. ruggedrongen en dat er alsmede ook met het mej schoolhoofden een goede delegatie ontstaat en de autonome ontwikkelings mogelijkheden van de scholen worden gestimuleerd. Bij dit alles kan de ge meenteraad dienen als aangever van de beleidslijnen. Teleurstellend noemde de socialist het, dat de Westelijke' Randweg vermoedelijk pas in 1982 wordt gerealiseerd. Spreken de over de woonruimteverdeling uitte hij ernstige kritiek op de woningbouw vereniging „De Voorzorg”. Volgens de heer Menist heeft deze vereniging nog twee woningen te verdelen, waarvoor „geen kandidaten zouden zijn.” Gezien de woningnood leek hem dat bijzonder vreemd en hij betreurde deze gang van zaken daarom in hoge mate. 1.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9