Het zal je buurt maar wezen Indianen-tweeling na showleven in kleding I Euromin Louis Matteman stapte op als PvdA-fractieleider 99 Bijenkorf rl Muziek h ii Vondst J.I '=A. ":fc Over een schietijzer achter de toonbank 1J F lil r DONDERDAG 2 7 NOVEMBER I 97 5 10 „MINDER GELD MAAR WE ZIJN GELUKKIG” WT... ■I ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING/ F I. I- MET Sinterklaas bouwen ze een feestje omdat ze zich drie jaar terug in Amsterdam vestigden. Gregory en Gary, de op nieuwjaarsdag geboren zonen van de Amerikaanse Mary Christmas. Als Indianen-tweeling zwier ven ze zestien jaar lang van de ene nachtclub naar de andere. Daisy Dy namite kan daar nog over meepraten. Nu maken ze wollen kleren. A '1 W - Bfe. WA 7 A ISSHI OUDE W zoals hier .onze verschil en regent dan Han Lammers LOUISMATTEMAN n 't IJ, ere de NAKAARTEN over de troebelen bin nen de hoofdstedelijke PvdA-fractie, die begin dit jaar regelrecht naar een ont ploffing leken te leiden, kost Matteman weinig moeite meer. Dat was toen wel anders. „Nou ja, de zaak heeft een paar keer natuurlijk op springen gestaan en dat is beroerd. Toen we begonnen wisten we dat er problemen waren ingebouwd.” Dan wel problemen die het vertrou wen in het Amsterdamse stadsbestuur (Metro-bom, aftreden Riethof etc.) meer „Zo is het niet”, herhaalt Gregory. „De klanten zijn iedere keer weer verbaasd dat we ze kunnen vertellen wat hen het beste staat. We willen hier geen Mathil- Zoiets maakt een buurt onrustig en dat merk je aan de gesprekken in de „Achteraf wel zo gelukkig want ik had er niet aan moeten denken dat een moordpartij zoals daar hier was gebeurd. Dat zouden we als Amsterdammers on der elkaar nooit hebben kunnen verte ren.” DE TWEELING is blij dat de show business verleden tijd is. „We verdienden toen meer, maar nu zijn we gelukkig. het gebied voor een stadsuitbreiding kaalgeslagen. Het is bij die gebeurte nis geweest dat de ketel in de grond is geraakt. ier- ina- de En- ;ren igde en al als i de dies in iten nog is be- een mr) ;rie de cht vee ctie ar- :hts an- he- nd- loor Tie. ge- -in- ijke ;zer het dat (L. IU), tv- end dat van cces J. 10e- En- i’s; de •pij, zijn ijke DE BIJENKORF verwacht nog dit jaar toestemming van de gemeente te hem niet beleefd maar wel minzaam om zijn geld vroegen. De student reageerde totaal verkeerd en gaf de eerste de beste een hengst. Dat was dom want nu moet hij zich een gebit aanschaffen en daarmee is hij duur der uit. Een tenslotte zijn zes vuisten meer dan twee. Het gebeurde op klaarlichte dag en de vogels vlogen. WAT WAS er aan de hand? Drie rijksgenoten stappen op de Haarlem merdijk een winkel binnen en bedui den de eigenaar met een schietijzer» dat hij met de kluissleutel op de proppen moest komen voordat ze tot tien hadden geteld. Een overval uit het boekje en de buit mocht er ook nog zijn voor wie zoiets tot zijn wekelijkse activiteiten rekent. De ar me man belde de politie en wat zei de stem aan de andere kant van de lijn? „Meneer, u bent er goed vanaf gekomen!” Dat viel moeiltfk te ont kennen, waarna de stem vervolgde: „Dan heeft u geluk gehad”. Slachtoffer nummer twee liep ik in een café tegen het lijf. Een buitenlander zonder tanden. En met een pijnlijke uitdrukking op zijn ge zicht. Het betrof een Joegoslavische student die van zijn gespaarde centjes juist een stereoinstallatie had gekocht en met zijn handel eenmaal op straat beland in de loop van een revolver keek. Daarachter drie kleurlingen, die Sip' ■TW OVER DE kritiek op wethouder Lam mers zegt hij: „Dat gebeurt als je in de frontlinie staat, want er zijn momenten dat je een ongekend grote verantwoor delijkheid draagt. Bij de metro-affaire was hij de laatste man. Ik heb altijd veel met sport te maken gehad en vind Gary en Gregory Christmas in hun boetiek. de-types maar gewone mensen. Om ie mand gelukkig te maken hebben we ook wel eens iets voor niets gedaan. We zullen geen miljonairs worden maar we hebben tenminste een goede reputatie”. Het is lekker rustig. We krijgen veel uitnodigingen van theatermensen maar we doen het gewoon niet. Dom mis schien, maar als sterren moesten we altijd al zo sociaal doen. Ze gebruikten ons. Baby, als het nu half twaalf is, liggen we in bed”. MATTEMAN overleefde provo. „Een leuke, soms irritante tijd. Maar het was niet meer dan een intermezzo dat me niet veel heeft gedaan”. Gijsbert van Hall wel. „Ja, dat vond ik een hele nare zaak want als burgemeester had hij enorme kwaliteiten en zijn betrokken heid met de stad was groot. Door zijn doorzettingsvermogen zijn er ook grote dingen gebeurd.” Maar hij ging af als regent. „Dat kan best zijn. Het is vrij makkelijk iemand zo’n etiket op te plakken. Ten aanzien var. Van Hall vind ik het lichtvaardig zoiets te zeggen. Zo’n man heeft altijd met open vizier gestreden. Laatst loofde een PSP-raadslid de kwaliteiten van Wi- baut destijds. Kijk, dat was een enorme man maar ook een regent vna het zuiver ste water. Je hebt het gauw als je je wil probeert door te zetten. Samkalden heeft ook zoveel allure en als hij zijn ambt neerlegt, zullen we het nog heel erg moeilijk krijgen een lan te vinden met kwaliteiten om aan het hoofd van deze stad te staan.” Gary over tweeling: „Ik hart, maar Gregory ontwerpt ze en Gary haakt ze. Dat gebeurt allemaal in de boetiek „Back stage” in de Utrechtsedwarsstraat 67. Geen zaak waar je door verkoopsters omver wordt gelopen want de even aardige als drukke tweeling doet alles zelf. En het leukst vinden ze het nog als je een babbel komt maken. IN HET Toneelmuseum, Heren gracht 168, istot half januari de tentoonstelling „Muziek in Amster dam” te zien. Men kan er werken van Amsterdamse componisten, oude drukken van muziekuitgevers, antieke liedboekjes, straatroepen, „vliegende bladen”, cabaretliedjes en foto’s onder >meer van veertig Amsterdamse orgels bewonderen. DE KANS dat etc binnen afzienbare tijd een nieuwe olieraffinaderij in het westelijke havengebied verrijst, is erg klein. Euromin heeft de gemeente meegedeeld geen interesse meer te hebben voor de vijftig hectare grond die het Westduitse bedrijf tot 1 juli van dit jaar bij de Amerikahaven in optie had. Begin dit jaar is Euromin wel begonnen met de bouw van tanks voor olieopslag. Ook is een zeesteiger aangelegd waar al olie wordt gelost. Maar dit terrein is te kleine voor een raffinaderij. Voor dat doel waren vijftig andere hectaren gereserveerd. Maar toen Amsterdam met de rekening hoervoor kwam, liet Euromin het helemaal afweten. De toiletjes, die rondhangen, vallen op door de warme kleuren maar dat is traditie bij de zwartvoet-indianen. Het is in elk geval zo dat zangeres Conny van den Bosch (al drie zomers lang) en de popgroep Spooky and Sue er mee weglo pen. Leuk suksesje, maar G en G Christmas willen meer. Ze willen erken ning. gunstige ligging aan het IJ ten koste zou gaan van hun privébelangen in de binnenstad. In 1585 konden ze rustig gaan slapen want toen werd GARY kan zich buitengewoon opwin den over het feit dat Sue van Spooky („Ze heeft geen figuur. We hebben haar gered, geloof me”) zich nogal neerbui gend over hen uitlaat. „Men realiseert zich gewoon niet wat we hier voor speciale dingen maken. Ze denken vaak dat hier een paar maffe indianen op de grond mandjes zitten te vlechten. Maar zo is het niet”. Samen met de poes Blossom hopen ze het hier nog tijden uit te houden. Onge organiseerd („Maar we proberen het ten minste”), blij met elke rekening die betaald moet worden („Dat kenden we niet”) en vermoedelijk kibbelend over astrologie. Want daar weten ze alles van. De ketel die bij opgravingen in de Nieuwmarkt boven de grond kwam, is afkomstig uit de late middeleeuwen. (Zie vondst). „ALS IK ze tegen elkaar moest afwegen, dan heeft Roel van Duyn in mijn ogen meer van een regent dan Han Lammers. Maar je moet wel iets van die mentaliteit heb ben om dit werk te kunnen doen. Als je het niet hebt, ben je een slappeling”. Uitsmijter van Louis Matteman, een week nadat hij zijn functie als voorzitter van de PvdA- fractie in de Amsterdamse gemeen teraad heeft neergelegd. Dit ge beurde uit protest nadat het ge westelijk bestuur niet voor de eerste keer had laten weten, dat de fractie het bij kwesties als de metro en koopavond lelijk had laten liggen. winkels. En de mensen hier zijn heus wel wat gewend. Maar wat inciden ten waren, komt nu met steeds grote re regelmaat terug. Ik wil niet discri mineren en heb geen cent waardering voor mensen, die het gekleurde volk je hier op een hoop achter de WW- schutting plegen te deponeren, maar men kan er niet omheen dat de Amsterdamse binnenstad na de avondklok op onvoorspelbare plaatsen veel van haar charme heeft verloren. „Roel van Duyn is meer een DE VOLGENDE avond klonk bui ten een gil van een vrouw. Omdat dit wel vaker gebeurt het omringende kroegvolk pleegt zich immers niet op kousevoeten te bewegen schonk ik er verder geen aandacht aan. Had ik het maar wei gedaan want op dat moment werd zeventig nieter van mijn schemerlamp vandaan een En gels meisje op straat door een hand vol kleurlingen beroofd en daarna verkracht. De enige getuige was nu een kerk. HET OUDE vrouwtje in „mijn” banketbakkerij op de Haarlemmer dijk heeft het ook begrepen. De do zen bonbons, die dagelijks mysterieus verdwenen, heeft ze op de toonbank vastgeplakt. En daarachter ligt de revolver, die haar vader na de Eerste Wereldoorlog vergeten had In te leve ren. En ze is beslist geen schietlustig type- GROTE blijdschap deze week bij de archeologische dienst over de vondst van een kolossale ijzeren ketel bij opgravingen in de Nieuwmarkt- buurt. De ketel, die door stadsarcheo loog Jan Baart als een unieke ontdek king wordt beschouwd, heeft een dia meter van anderhalve meter en weegt 910 kilo. Het is een fraai stuk gietwerk met een uitstaande manchet met nokken en doorboringen. Aanvanke lijk gebruikt als breeuwketel voor de scheepsbouw, heeft ze later een func tie bij de lakenindustrie gehad. Want in de late middeleeuwen was de Las tage (nu Nieuwmarkt) al een gepland industriegebied. Gelegen buiten de ommuurde stad had het een eigen verdedigingswal. Uit historische bron nen blijkt dat de Lastagiërs regelma tig (toen ook dus al) overhoop lagen met het stadsbestuur dat voortdurend maatregelen ten nadele van deze groep nam. Rooilijnen werden terug gelegd en de burgemeesters gaven ste delingen wijn en steekpenningen die maar iets nadeligs over de Lastagiërs hadden of wilden vertellen. De reden: de burgemeesters waren bang dat de ontwikkeling van de Lastage met zijn, krijgen om het warenhuis aanzienlijk uit te breiden. Er komt meer ver koopruimte en er is rekeping gehou den met een parkeergarage voor 500 auto’s in de plannen, die door B. en W. al zijn goedgekeurd maar de raad nog moeten passeren. En dat ligt gezien de problemen, die bij andere stedebouwkundige ingrepen in de binnenstad ontstonden, duidelijk mociljjker. „Maar het ziet er naar uit dat we er niet slecht voor staan”, meent Bijenkorf-directeur Van de Water. „Tenslotte biedt het een stuk werkgelegenheid en dat doet het in deze tijd goed”. Vooraf wil De Bijen korf van de gemeente nog wel de garantie hebben dat de bereikbaar heid van het centrum de komende jaren niet achteruit gaat. Wie is Matteman? Als zoon van een diamantslijper („Die wereld was door drenkt van politiek”) hield hij zich als twaalfjarige al bezig met het socialisme. Hij is nu 67. Vakbondsman Louis was op het Prinsenhof een laatbloeier. Pas in 1962 1 Den Uyl was toen fractieleider kwam hij in de raad. „Nu is dat”, zegt hij, „laat, maar vroeger niet. Je I moest alle rangen doorlopen hebben. Je I moet niet vergeten dat de jonge mensen veel meer kennis hebben dan wij in onze tijd. Wat je later werd, heb je met krabben en bijten bij elkaar gekregen”. dan alleen een deuk toebrachten. „De indruk bestond dat de fractievergaderin gen van de PvdA met het mes op tafel plaatsvonden, maar dat is onjuist en erg overdreven. Ook de vete tussen Lam mers en Treumann. Goed, ze hebben el kaar voor rotte vis uitgescholden, maar het was toch geen onherstelbare verhou ding. Als dat zo was, was de bom inderdaad gebarsten. Maar nooit heeft iemand gezegd: ik stap eruit.” Er is toen in de linkse weekbladen veel ophef gemaakt over „de botte bor- relpolitiek van boss Lammers en zijn clan” (HP) waarbij tegenstanders in ei gen kring min of mer geliquideerd wer den. Matteman: ,Ik ben bij die borrels nooit aanwezig geweest. Het is wel zo dat we als partij een aantal dingen hebben laten liggen. We hebben ver zuimd de traditie voort te zetten waarbij gemeentepolitiek werd gemaakt. Nu zijn er momenten geweest dat deze kapot werd gemaakt.” Gevolg daarvan was de interventie van het partijbestuur. „In dat proces”, aldus Matteman, „zitten we nog”. De kritiek op de fractie heeft hij pijnlijk ervaren, maar hij is zich bewust dat zijn vertrek (Rutgers van der Loef is de overgangspaus) niets oplost. Het gebeurt op straat, maar ook in de tram. ,»Er zijn op dit moment zak kenrollers in de tram”, waarschu wen de conducteurs openlik. Ook de omroeper van het C.S. heeft het er trouwens druk mee. Een mes is gauw getrokken en wat daarna gebeurt, vinden we soms terug In sumiere politieberichten in de krant. Een terug naar Amerika zien ze tenmin ste niet zitten. „Waarom zouden we dat doen. Je krijgt er wat meer geld, maar er wordt geroofd en gestolen en wie brengt ons elke week soep zoals hier .onze buurvrouw?” dat een politicus veel van een voetballer weg heeft. Je moet snelheid, uithou dingsvermogen, tactisch inzicht en de juiste mentaliteit hebben. En als het wel zo is, zit je al gauw op het niveau van Cruyff of Pele. Ik maak die vergelijking omdat men altijd kijkt naar een facet van een politicus. En wil je het goed doen, moet je op het niveau van Cruyff zitten. Bovendien, als je alle kranteknip- sels verzamelt waarin Cruyff als klungel is afgeschilderd, heb je ook een hele stapel. Hij speelt in een team, Lammers ook. Dat wordt wel eens vergeten, i Er zijn momenten geweest dat ïk hem kon verscheuren, maar toch ook wel dat ik m’n pet voor hem zou kunnen afnemen.” Na een complimentje aan het adres van verkeerswethouder Pitt Treumann („Hij zat moeilijker want hij was de wethouder van het gewest, maar wat hij laat zien, heeft wel m’n bewondering. Dat kan mogelijk het cement opleveren dat de zaak binnen de PvdA vasthoudt”) laat Louis Matteman weten dat zijn grootste politieke wapenfeit toch wel de vragen in 1964 zijn geweest om de Olympische Spelen van ’72 weer naar Amsterdam te halen. „Dat is toen als een lawine over me heen gegaan”. Maar de Spelen gingen naar München, stel ik vast. VANDAAG heb ik besloten deze buurt te verlaten. De knusse etage aan het begin van de Brouwers gracht, nog een stukje Haarlemmer Houttuinen met Jordanese invloed. Hoewel het wonen op de gracht hier door trendgevoelige verbouwingsim- pulsen voor nieuwkomers als Seth Gaaikema aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen, is er daarnaast het verlies door de groeiende onveilig heid. Een bacil die deze buurt onder de rook van het Centraal Station en de verderop gelegen Wallen, Zeedijk en Nieuwmarkt (maar wat heet) heeft besmet. Goed, er wordt in de verhalen over misdadig Amsterdam altijd overdre ven. Zeggen de autoriteiten die met dit soort zaken te maken hebben. Ze hebben gelijk als ze er op wijzen dat Mokum als stad van de wereld niet alleen het goede maar ook het kwaad van andere kosmopolitische groothe den in huis heeft gehaald. Maar in deze buurt en zo zijn er meer kunnen de autoriteiten me nog veel meer vertellen. Neem nou de gebeurtenissen die me deze week „overvielen”. Door toeval, zodat men me moeilijk in de galerie van klaagzangers-zonder-zeer-been kan bijzetten. het verschil tussen de doe de dingen met m’n Gregory is koud en calculeert, hij heeft een hart”. i L IW W ttiiunttt. -tt-c j iIÉ! 'ï1!'1' il P ilE.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11