Luilekkerland ligt in Avenue en meer nog. SOOS®» Hoeveel”teer”en nicotine zit erin üwmerk? Kelly. De zachtste van allemaal. 9’ VAN NIEL in r I95 w MEDICUS VERANTWOORDELIJK ALS MIDDEL FAALT” L if hal I I Sigaretten. Roken.“Teer" en nicotine. Dat zijn op het ogenblik weer hoogst aktuele zaken. Welnu, Kelly heeft een zeer laagsteer”- en nicotinegehalte teer'" 11 mg, nicotine 0,6 mg). Vergelijk dat eens met uw eigen merk. Misschien dat u dan toch eens ’n pakje Kelly gaat proberen. Maakt u meteen kennis met de zachtste sigaret van Nederland. jgp—pp MINDER STIPPEN.MINDER TEER EN NICOTINE donderdag I iZI j 195 F HM I J® 13 2 7 NOVEMBER 1 975 REGIO STAD EN Onbegrijpelijk II Korenaar Ook in menthol. rau rai s 4 HORLOGERIE y Dat wil zeggen, éigenlijk in België. Want daar ligt Brussel. En Brussel is luilekkerland. Oh, wat kunt u daar lekker eten. En juist nu is het er zo ontzettend gezellig. Avenue’s decembernummer zorgt ervoor dat u in Brussel niet hoeft te verdwalen en wijst u de weg in een luilekkerland zónder rijstebrijberg. HAARLEM „De medicus die bij een vrouw een intra-baarmoederlijk anti-conceptiemiddel aanbrengt, is ook verantwoordelijk als dat middel faalt. Tien jaar geleden probeerde ik een vrouw, die ondanks het aanbren gen van een spiraaltje toch in verwachting raakte, zo blij mogelijk te maken. Ik liet het spiraaltje dan zitten en dacht dat het kind wel met dat ding in de hand naar buiten zou komen. Maar ik kwam tot het besef, dat het niet juist was zo te denken. Als een soort belhamel poneerde ik toen de stelling, dat in een vroegtijdig stadium abortus zonder meer toepasbaar was. Dat stuitte op een enorme tegenstand, vooral vanuit de christelijke moraal. Van de staf in het Elizabeth Gasthuis heb ik gelukkig altijd be grip ondervonden. Ook mijn collega’s haden er moeilijkheden mee. Zij hadden echter zoveel soepelheid van geest dat ze meegroeiden en nu is mijn houding geheel geaccepteerd”. Argwaan Teleurstellend Spiraaltjes •*8»» (ADVERTENTIE) Haarlemse artsen ontwikkelen nieuw anti-conceptiemiddel „De resultaten bij het gebruik van AVENUE van het daarvan de (ADVERTENTIE) Hoofdweg 574, Alles is trouwens inmiddels al in het (ADVERTENTIE) i cessaire net alles er in kom nu kijken bij Staande klokken, diverse uitvoeringen, direkt leverbaar, ook met Westminster speelwerk De hoofdinspectie voor de Volksgezondheid liet het vorig jaar het Dalkon- schildje uit de handel nemen, omdat by gebruik van dit anti-conceptiemiddel dat in de baarmoeder wordt geplaatst, in Amerika doden zou zyn gevallen. In middels is gebleken, dat dit allemaal erg meeviel, maar de fabrikant heeft de produktie ervan wel stopgezet. schildje in ver- korenaar-effect. Wie wel eens een onder zijn hemd heeft gehad weet, zo’n ding langs het hele lichaam koper, hetgeen de werking ten goede komt. GR. HOUTSTRAAT 86 HAARLEM Tel. 312934 - Speciaalzaak sinds 1883 Ook in Nederland werd het schildje toegepast, vooral door de Haarlemse vrouwenartsen W. A. A. van Os en P. E. R. Rhemrev. Zy hadden, evenals profesor Plate dat al jaren geleden bekend maakte, nogal wat bezwaren tegen het gebruik van de pil. Dat dit niet ten onrechte was bljjkt wel uit de beslis sing die de Food and Drug Administration in de Verenigde Staten zeer onlangs nam. „Een dramatische beslissing”, noemt arts Van Os het: vrouwen boven de Zijde icht leer mooi van lij» sport, kelen 32,95 voor 9 üana top lasse acht leer iet grote Avond- in goud r, lamee Op deze foto van links naar rechts het kleine type Dalkonschildje (voor vrouwen die nog niet zwanger zijn geweest), het normale model Dalkonschildje en de door Van Os en Rhemrev ontwikkelde Multiload Copper 250 Contraceptive. reine getrokken, tijdens een hoorzitting in Amerika bleek alle paniek het gevolg te zijn van een hetze. Statistisch kwa men er veel sterfgevallen voor bij vrou wen die het schildje gebruikten, maar dat was vooral het gevolg van het feit, dat er alleen al in de Verenigde Staten meer dan twee miljoen Dalkonschildjes werden afgezet. veertig jaar krijgen de pil niet meer voorgeschreven. Dit vooral om te voorko men, dat de pil eindeloos wordt geslikt, wat de kans op vaat- en hartafwijkin gen vergroot. Reden voor paniek is er beslist niet, zegt de Haarlemse vrouwen arts. Het gaat hierby vooral om vrouwen die de pil een lange reeks van jaren slikken. Overigens heeft Van Os een nog heel ander bezwaar tegen de pil: het werkt defeminiseren (of in het Nederlands: ontvrouwelyken) volgens hem in de hand. In een exclusief interview met onze verslaggever Pieter Taffijn geeft Van Os een verslag van zyn ervaringen met het Dalkonschildje en bericht hij over de Combined Multiload Copper 250. Dit intra-baarmoederlyk anti-conceptiemiddel, dat in het Haarlemse Elizabeth Gasthuis werd ontwikkeld, is inmiddels zeer gunstig ontvangen over de gehele wereld. Eerst werd het met argwaan bekeken. Vooral door de Amerikanen: tot dan toe waren alle middelen altijd uit de Vere nigde Staten gekomen. De artsen moes ten het ongeloof wegnemen dat de Multiload Copper bleef zitten maar pas nu gaat men er echt in geloven. Vooral dankzij de gunstige resultaten die ermee zijn bereikt in Engeland, België en Zuid- Afrika. 1>C I Nedf lp «M d:e I ■leent XMH daar ché map inschuif- - bare hand grepen Maar toch een zwangerschap kan ook bij gebruik van dit middel ontstaan. Dokter Van Os legt er nog eens de na druk op, dat elke arts die het middel plaatst ook bereid moet zijn medewer king te verlenen aan beëindiging van een eventuele (meestal ongewenste) zwangerschap. Wil men toch de zwan gerschap voortgang laten vinden, dan is de juiste handelwijze het zo vroeg mo gelijk verwijderen van het anti-concep tiemiddel. Wacht men te lang, dan is er grotere kans op complicaties en verdient het vaak voorkeur de zwangerschap als nog te onderbreken. Het Dalkonschild. dat vorig jaar door de hoofdinspectie voor de Volksgezond heid werd verboden, is een licht, flexibel nr voorwerp met een schildvormige centra- iv! Ie membraan. Aan de zijkant hiervan bevinden zich een aantal kleine vinne tjes die uitstoting moeten voorkomen. Het schild bestaat in twee typen: het meest gebruikte zogenaamde standaard type en het kleinere type dat voorna melijk was bedoeld voor vrouwen die nog nooit zwanger waren geweest. Een eerste proces tegen de fabrikant is inmiddels afgelopen met het toekennen van een zeer groot smartegeld voor Van Os een onbegrijpelijke zaak. „Als de arts iets voorschrijft is hij daarvoor ver antwoordelijk en niet de fabriek die het middel maakt. Als een dokter een infuus inbrengt en hij laat dat ding weken zitten met als gevolg infectie is hij daarvoor verantwoordelijk. En niet het bedrijf dat het infuus heeft gemaakt.” Toch ging hij over tot het plaatsen van spiraatlejs, een anti-conceptiemiddel dat werd beschouwd als goed voor de ontwikkelingslanden maar niet voor Eu ropa. „Waterdicht” was het spiraaltje niet en toen het Dalkonschild als beter alternatief kwam toonde dokter Van Os zich daar erg verheugd over. Nu is hij dat bepaald niet meer. Al is hij niet onder de indruk geraakt van de paniek- golf die over de wereld sloeg als gevolg van berichten uit Amerika dat er doden zijn gevallen door het gebruik schildje. „De Amerikanen wilden het er niet uithalen als de vrouw wachting was omdat er dan kans op abortus bestond. Ze waren modern wat betreft het toepassen van nieuwe midde len, maar qua ethiek stonden ze nog in de middeleeuwen. Alle problemen die er ontstonden deden zich alleen voor als de vrouwen in verwachting raakten. Ook het draadje, dat aan het schildje zit, levert dan gevaar op. Dat is gevlochten en daardoor biedt het meer kiemmoge- lijkheden voor infectie. Als de baarmoe der groter werd omdat de vrouw zwan ger was, kwam dat draadje ook in de baarmoeder terecht. Maar daarom moest het ook worden verwijderd. Het is nooit de bedoeling van de natuur geweest dat er vreemde voorwerpen in de baarmoe der terecht kwamen tijdens de zwanger schap.” De sinds 1970 geassocieerde vrouwen artsen Van Os en P. E. R. Rhemrev hadden het schildje in dat jaar in Ne derland geïntroduceerd na de zeer goede ervaringen die professor H. J. Davis van de Amerikaanse John Hopkins Universi- teit ermee had opgedaan. Van Os: „Ik heb altijd veel belangstelling gehad voor de anti-conceptie. Ik kom uit de school van professor Plate en had wetenschap pelijke bezwaren tegen de pil. Naar mijn idee kon je die wel laten gebruiken, maar dan moest je ook wijzen op de eventuele nadelen. Maar in 1966, toen ik in Haarlem begon, mocht je zoiets niet zeggen. Alle bezwaren werden zonder meer weggewuifd.” Met in het achterhoofd alle ellende rond het Dalkonschildje wilden Van Os en Rhemrev beslist geen voortijdige pu blicatie. De Multiload Copper werd uit gebreid beproefd. Eerst op baarmoeders die operatief waren verwijderd, waarbij bleek dat het ondanks het ontbreken van een membraan op zijn plaats bleef. Daarna werd het bij vrouwen ingé bracht, in Haarlem en op Jamaica. In totaal werd het 10.000 vrouwmaanden getest met goede resultaten. Dat was reden om het tijdens het wereldcongres dat november verleden jaar in Buenos Aires werd gehouden, te introduceren. Inmiddels hadden Van Os en Rhemrev niet stilgezeten. Zij waren toch al niet tevreden met het schildje, omdat dit tegennatuurlijk werkt. In normale toe stand is er geen ruimte in de baarmoe der, door het membraan van het Dal konschildje werd het pas een holte. De twee vrouwenartsen combineerden de zogenaamde Copper-T (een anti-concep tiemiddel in de vorm van de letter T) en het schildje tot de zogenaamde Combi ned Multiload Copper 250 Contraceptive. Deze komt de baarmoeder binnen door het aar dat kruipt. Zo kruipt ook de vinding van de twee Haarlemse artsen naar binnen. Het is bedekt met 250 vierkante milimeter abortus plegen. Het schildje werd by veel andere vrouwen verwijderd omdat er klachten bestonden. Hoofddorp. Zaterdag 29 november: rock-formatie Labyrinth. De Fjord, Paul Krugerkade 6, Haarlem. Woensdag 3 december, -19.30 uur, soos „To the Point” met disco. Haarlemse Jazz Club, Groot Heilig land 47, Haarlem. Vrijdag 28 novem ber, 22 uun East goes west band. TIOLI, Amsterdamsevaart 142a, Haarlem. Zondag 30 november: Roc ky Ricket Jet Pilots of Jive. Deining Activiteiten Centrum, Rip- perdastraat 13, Haarlem. Zaterdag 29 november: jazz trio Burton Green. Vrouwenarts W. A. A. van Os uit het Elisabeth Gasthuis in Haarlem kwam in de publiciteit door een artikel van enige jaren geleden in het damesblad Libelle. In dat verhaal vestigde hij de aandacht op het Dalkonschild, dat vanuit Amerika naar Nederland was gekomen. „Ik kreeg daar allerlei toestanden over en ik zou het nu nooit meer zo doen. Maar het had ook tot gevolg dat van heinde en ver vrouwen naar Haarlem kwamen om een schildje te laten zetten.” Ut Cafaatje, Spaarndamseweg 19, Haarlem. Zaterdag 29 november, 20.30 uur, f 2: zanger-gitarist Cees Ouwe- jan. Youth for Christ, ’t Turfschip, Turfsteeg 2, Haarlem. Zaterdag 29 november, 20 uur, gratis: koffiebar met de film „The girl who ran out of the night”. Arnoldushoeve, 1 tlo Lil Ld Ltfll UIJ Ut- L j^CULUlrk V dll eschenk beide typen Dalkonschild waren teleur stellend.” Dat schreef Van Os onlangs in het lerlands Tijdschrift voor Geneeskun- naar aanleiding van een onderzoek, 1 januari van het afgelopen jaar rerd afgesloten. Van de 177 vrouwen lie het kleine schild gebruikten raakten 21 zwanger, dat is bijna twaalf per cent. Bij 1668 vrouwen werd het stan- [daardtype schild geplaatst, lakten er 80 in verwachting. Van de 101 patiënten die zwanger werden, wensten slechts zes de zwanger schap niet te laten beëindigen. Bij deze zes vrouwen werd het schildje onmid dellijk verwijderd en bij geen van hen werd de zwangerschap verstoord. Bij zes patiënten die niet wisten dat ze zwanger waren, trad een spontane abortus op en bij drie patiënten die eveneens nog on bekend waren met het feit dat zij zwan ger waren moest een operatie worden verricht, omdat de zwangerschap buiten baarmoederlijk was. De overige 86 vrou wen lieten in een vroegtijdig stadium I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13