MAJCOR BARBARA BIJ PUBLIEKSTHEATER nog niet terug naar Spanje r! Bloedserieus symbolisme Londense dansgroep in DELTAKABEL BOOS OP VAN HULTEN PEN-centrum in OM HAARLEM EXPOSITIES IN EN actie voor Muziek maken Katja :ls e waar vindt u zoveel gezellige sfeermakers vaRIJPMA kXM Caroline weer in de lucht Breytenbach „Guernica” mag Picasso’s schilderij Dance Theatre Commune in HOT Greet van Amstel Paul van Buuren r* Lekkere drop van Langenberg I Hannes Kuiper s A o 1 DONDERDAG 2 7 NOVEMBER 1975 15 KUNST r (16 variëteiten!) Een uitgave van ddschmeding I Centrum voor muziekminnaars 146 tpark) 5529. TEN ifiOl - fM iill HAARLEM. George Bernard Shaw schreef het toneelstuk Majoor Barbara aan het begin van deze eeuw in een tijd van uitbuiting door de „haves” en sociale misstanden onder de „have nots”. Begaan met het lot van deze laatste maatschappelijke klasse zet hij in het stuk zijn ideeën uiteen over goed en kwaad, zonder nochtans het goede al te veel aan te prijzen en het kwaad al te sterk te veroordelen. Juist door het weglaten van een overdreven moraliserende zedenschildering die snel zou vervallen tot een karikatuur, heeft Majoor Barbara ook nu nog levensvatbaarheid. Dat moet een van de voornaamste redenen zijn geweest voor het Publieks- theater om het stuk dit seizoen op het repertoire te plaatsen. Majoor Barabara is een alleszins speelbaar stuk dat naast het onderhoudende spel ook een boeiend vraagstuk over bovengenoemde morele plaatsbepaling biedt, zoals gisteren in de schouwburg in Haarlem bleek. Èfc jjjfe q (ADVERTENTIE) Shaws visie op goed en kwaad nog steeds aanvaardbaar (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) lijkheden om de macht, L83 ir- (ADVERTENTIE) 's maailbags gesloten J Uit de inhoud; Piano of orgel? Orgelgroepsles - unieke methode Hinderlijk voor de buren? Prijswijzer piano’s Prijswijzer electr. orgels Huurkoop en financiering Huren van een nieuw instrument Ritmebox en leslie Electronische piano Synthesizers Alg. gegevens Een fascinerende hobby voor het hele gezin. Verfrissend en ontspannend. In „Zelf musiceren” vindt u alle gegevens: een full-colour uitgave boordevol informaties. Bel voor een gratis exemplaar. Morgen weet u méér! leek op de composities van bovenvermel de Berk. Weet zij haar ziel nog „rein” te hou den, anders is het gesteld met haar toekomstige echtgenoot en de overige familieleden die happig zijn op de ver mogens van het wapenbedrijf als dat ter sprake komt bij de erfelijkheidsregeling. Barbara’s man ziet dan plotseling moge- ten, die harmonieus worden gebruikt. Past ze contrasten toe, dan hebben niet ingekleurde en dus grijze-papier- vlakken daarin het belangrijkste aan deel. het Museum in New York. Zoveel gezellige hal- en bijzet tafeltjes, leuke spiegels, lampen en kastjes vindt u in intieme sfeer bij klassiek ti jdloos IKmirieirn Raamsingel 42 Haarlem - Tel. 31 51 12 :i De commune bleek een uitgesproken voorkeur te hebben voor lichte of zelfs witte kleding, variërend tussen witte vis netten, wit ondergoed en lichte maillots. Vier van de zeven werkjes waren voor zien van electronische effecten van de stichter der commune Ernest Berk. Eén was er op muziek van J. S. Bach, één op een compositie van Alan Coggings, die konden voltooien omdat het licht toen uitging. Enige humor had het nummer „In the Meantime” dat onderdelen van klokken imiteerde met tweet heren en een dame. Het was ook in tegenstelling tot de andere nummers verpakt in gekleurde kleding (spijkerbroeken met kleurige bretels over kleurige truien). En het meest complexe was het laatste nummer „Black Death” een soort dodendans op middeleeuwse melodieën (gespeeld op electronisch orgel) en voorzien van zwart/wit projectie van skeletten, anato mische prenten en houtsnedes van oude dodendansen. Bij het slotstandje, waarin de dood iedereen op een hoop veegt persifleerde het orgel het bekende lied: „O mijn lieve Augustijn”, maar de dan sers gaven niet de indruk dat dat humo ristisch bedoeld was. CONRAD VAN DE WEETERING Het beste vond ik nog het nummer op Opus 11 van Webern uitgevoerd tussen twee dames, d.w.z. ze voerden hun be wegingen eerst uit zonder muziek, her haalden ze daarna op de muziek van Welein en begonnen toen aan een derde ronde weer zonder geluid die ze niet ongelooflijk dom schepsel neer te zetten dat in het verloop van het stuk een mengeling van irritatie en drolligheid opwekt. Voorwaar een grote prestatie. Herman van Elteren is drie keer in een verschillende rol te zien, voortgekomen uit het feit dat hij een rol van de zieke Jan Rétel moest overnemen. CEES STRAUSS IN DE KANTINE van het indus trieel centrum „De Schutse” aan de Hoofdweg in Hoofddorp, waar geeste lijk of lichamelijk gehandicapten werken, zijn dezer dagen drie grote wandpanelen onthuld van Hannes Kuiper uit Haarlem. Hij heeft zich uitstekend ingeleefd in de situatie in dit nieuwe gebouw, daarbij rekening houdend met de aard van de werkne- Petra Laseur als majoor Barbara in een scène met Hans Boswinkel. deling van de kabeltelevisienota om gaat, aldus Deltakabel is deze: spreekt De Tweede kamer zich uit voor landelij ke toepassing van één enkele kabeltele- visie-transmissietechniek of blijft de mogelijkheid bestaan - binnen de tech nische normen van de PTT - verschil lende technieken te gebruiken? Het is moeilijk in de uitweidingen van de staatssecretaris één enkel werkelijk steekhoudend argument te vinden voor het beantwoorden van deze vraag in de door hem gewenste zin. Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N.V.A. HYPOTHEKEN tot 125% executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023 - 317609. Na 18.00 uur 023 - 262774. DEN HAAG. In het kader van het HOT Ballet Festival 1975 mocht een handt ol toeschouwers woensdagavond „genieten” van vier Engelse dames en een heer die tezamen de „Dance Theatre Commune Londen” vormen. Zij treden door heel Engeland in wijkcentra en scholen op met de intentie „hen die door milieu of opleiding niet in een theater komen toch kennis te laten maken met wat de (dans)cultuur aan het genietbaar maken van het leven kan doen.’’ „De boer’’, een van de drie wand panelen van Hannes Kuiper. geadviseerd. Er hangt werk van een hele serie kunstenaars, waarvan we Jan Verburg noemen, Rob Clous, Mar- greet Bouwman, Lei Molin, Eric de Nie, Corrie Wortel, Maria Schuurman en nog enkelen. Het is duswerk in allerlei stijlen, een voorbeeld dat na volging verdient. HEIN STEEHOUWER LONDEN (Reuter). De piratenzen lier Radio Caroline heeft gisteravond de Uitzendingen hervat. Dat gebeurt in het Nederlands 20 mijl uit de kust van Z.O. Engeland. I Twee weken geleden werd aan de (activiteit van de zender een eind ge maakt door de Britse overheid toen het zendschip, de Mi Amigo, tijdens storm weer binnen de Britse territoriale wate- ren kwam. Twee disc-jockeys en twee beman- üngsleden zijn aangehouden, beschul digd van overtreding van de omroepwet. Te zou de voorstelling een vorm van to taa’ theater kunnen noemen, want er werd gebruik gemaakt van projecties, tekst (throw-up, catch-up, tomato-ket chup) beweging, geluid en decor. Af en toe deed de actie in de speelruimte me denken aan de tentoonstelling, Het SymL bolisme in Europa tussen 1860 en 1910, maar het geheel is toch het best gete kend met: niet al te best getraind, bloedserieus, traag expressionisme. We krijgen een kijkje in het leven van de familie Undershaft waar de vrouw des huizes, jaren geleden geschei den van een vermogend wapenfabrikant, samen met haar twee dochters en zoon nog een behoorlijk chique bestaan kas voeren. Er moet echter ook aan de toekomst worden gedacht en om die in elk geval in financiële zin voor haar dochters-met-trouwplannen veilig te stellen, wordt de ex-echtgenoot ontbo den. Shaw heeft zijn komst niet aange grepen om al zo vroeg in het stuk de verdere ontwikkeling bloot te leggen. Hij beperkt zich tot een aanzet van de vele karakters die pas later in het stuk een meer psychologische uitwerking krijgen. Het vuurwerk moet pas komen nadat een der dochters, Barbara, haar vader heeft uitgenodigd op bezoek te komen bij het wijkcentrum van het Leger des Heils, waar zij haar levens bestemming heeft gevonden. Als heilsmajoor heeft Barbara geleerd dat geld en drank de ergste vijanden van de samenleving zijn. Maar om de dronkaards en de armen te spijzigen is in elke maatschappij geld nodig en voor het Leger moet er heel veel geld komen, wil het in de ergste noden kunnen voorzien. Shaw laat dan zien dat deze instelling en eigenlijk elke andere charitatieve instantie die de maatschap pij niet ingrijpend wil veranderen in wezen volstrekt afhankelijk is van die maatschappelijke klasse die uiteindelijk de schuld van de ellende is. Als de whiskeyfabrikant (indirect verantwoor delijk voor het grote aantal alcoholici) en de wapenfabrikant (de ontelbare do den op de slagvelden) elk een groots gebaar maken door hun cheques met drie nullen op rekening van het Leger te schrijven, is voor Barbara de tijd geko men de realiteit onder ogen te zien. Dit blijkt uit de vandaag verschenen brochure „Heeft de staatssecretaris ge lijk?”, waarin wordt ingegaan op de verklaringen, die de bewindsman heeft afgelegd tegenover de bijzondere com missie voor het massamediabeleid uit de Tweede Kamer. In het negatieve pleidooi, zoals Delta kabel zegt, en dus tegen het sternet, heeft de staatssecretaris twaalf stellin gen naar voren gebracht, die „alle twaalf onjuist en onhoudbaar zijn”. De staatssecretaris heeft zich van een [negatieve argumentatie bediend op 'grond van verkeerde feitenweergave, tendentieuze suggesties en onzorgvuldige uitspraken. De kernvraag, waar het bij de beoor- De suggestie is afkomstig van de Pi- casso-kenner Herschlel Chipp een kunst historicus aan de universiteit van Cali- fornië, die zijn voorstel uiteenzette in brieven aan de Londense Times en de New York Times. Volgens Rubin, een oude vriend van Picasso, is die gedachte in strijd met alles wat Picasso heilig was. mers. Die hebben dan ook inspraak gehad. Hannes Kuiper heeft eerst drie maal drie ontwerpen gemaakt, waar uit het personeel heeft gekozen. Daarna vervaardigde Kuiper zijn drie grote panelen, aangepast ook aan het feit dat het gebouw in een zeer landelijke omgeving staat. De panelen vertonen een doorlo pend landschap met een vaart 'en daarachter een typisch Haarlemmer- meerse horizon met huizen en boer derijen. Daarvoor staan bijna levens groot op de afzonderlijke panelen een boer op z’n zondags, een straatmuzi kant met een viool en op het derde een boerenmeisje. Alle figuren zijn omringd van vogels en vee. Hannes Kuiper heeft het alles geschilderd op de van hem bekende manier in grote vlakken en duidelijke lijnvoering met een min of meer naïeve zweem. Hij heeft in dit speciale geval de voor stellingen licht van kleur en heel vrolijk gehouden. Zijn stijl maakt een heel goede ontwikkeling door, het zijn bijzonder aansprekende panelen geworden. Er is in dit gebouw nog iets heel goeds gedaan. Eén percent van de bouwsom van overheidsgebouwen mag worden bestemd voor beeldende kunst. Vaak wordt er dan een groot kunstwerk gekozen. Hier is het an ders. De belangrijke som is, met alge mene inspraak, besteed aan een hele serie kunstwerken, die nu overal in het gebouw hangen. In de kantoren, kantine, gangen en andere ruimte vind je nu kleurige grafiek, oliever ven en textielkunst. De Stichting Beeldende Kunst in Haarlem heeft die hij als fabrikant in de schoenen krijgt gescho ven, op een integere manier te kunnen uitoefenen. In Shaw’s opvattingen is het een zwak punt dat hij niet aangeeft dat macht corrumpeert. Of moesten daar nog eens zeventig jaar over heen gaan om de moderne mens te laten zien dat wie macht bezit op welke manier dan ook vuile handen maakt? Dat hij het meisje Barbara dan plotse ling een soort misplaatste familie-no- blesse geeft (ze steunt haar man in zijn toekomstplannen met de wil om de zieltjes van het fabrieksvolk te winnen), maakt het slot nog zwakker dan je aanvankelijk zou verwachten. Shaw komt dan in feite terug op wat hij eerder heeft betoogd via de wapenfabri kant, namelijk dat een hecht engage ment van de leidende klasse met de veronderdrukten nooit succes kan heb ben en dat zelfs altruïsme in deze rela tie niet haalbaar is. In overleg met vertaler Peter Verste gen heeft het Publiekstheater een flink aantal scènes bekort en overbodig regie aanwijzingen, alsmede een te wijdlopig woordgebruik hier en daar weggesneden. Het maakt het stuk handiger en over zichtelijker, al doet het wel enigszins afbreuk aan het slot dat nu toch te minnetjes overeind moet blijven staan. Bovendien zou hier en daar een tekst die wat al te slecht bekt, mogen worden herzien. René Lobo liet de decors van Jan Kieboom in een boog halverwege het nodium plaatsen. Het had als effect dat de acteurs gedwongen zijn vrij dicht aan de voorzijde van het toneel te spelen. Ze moeten het zodoende ook in de breedte zoeken, hetgeen ook figuurlijk verbre ding aan de karaktertyperingen geeft. Hij trof in Mary Dresselhuys en Max Croiset de juiste acteurs om het geschei den echtpaar Underschaft de nodige ver dieping mee te geven. Vooral Croiset weet het vuige karakter van de indus trieel zo ingetogen te brengen dat hij aan alle kanten aan levensvatbaarheid wint. Petra Laseur, die als majoor Bar bara het goede moet vertegenwoordigen, weet dit met de vereiste integriteit te doen. Ook zij vijlt voldoende de scherpe 4 AMSTERDAM (ANP). Het Neder landse PENcentrum (schrijversorganisa tie) heeft woensdag zowel bij de Zuid- afrikaanse autoriteiten als bij Zuidafri- kaanse schrijvers er op aangedrongen al het mogelijke te ondernemen om Brey- ten Breytenbach’s vrijheidsstraf onge daan te maken. Ook het Zweedse PEN- centrum heeft geprotesteerd onder ande re door middel van een lijst met hand tekeningen van schrijvers uit tien lan den. Het Schrijvers-in-nood-fonds van de PEN heeft inmiddels financiële steun toegezegd aan het Nederlandse Breyten Breytenbach Comité. Een en ander heeft het Nederlandse PENcentrum woensdag meegedeeld. DEN HAAG (ANP) Deltakabel in Den Haag, die voor Nederland de vertegen woordiging heeft van het zogenaamde sternet voor kabeltelevisie en in ons land pro beert hiervoor klanten te krijgen, is boos op staatssecretaris Van Hulten van Verkeer en Waterstaat, voorstander van kabeltelevisie op basis van de VHF/UHF-techniek. GREET VAN AMSTEL exposeert in het Gebouw Noord-Holland van de Provinciale Planologische dienst aan de Hamelinkstraat in Haarlem haar „kleurrijke verbeeldingen”. Zo noemt ze haar non-figuratieve gouaches. In 1903 is deze Amsterdamse kun stenares geboren. Met haar eerste man Lopes Cardozo heeft ze van 1920-1922 in Berlijn gewoond en ge werkt in de kring van George Grosz en Kurt Schwitters. Haar man kwam in de oorlog om in een Duits concen tratiekamp, zelf heeft ze de hel van Auschwitz ternauwernood overleefd. In het verzet was ze zeer actief in de groep van Henk Sneevliet. Na de oorlog werd Greet van Am stel beeldhouwster, onder anderen ge leid door John Raedecker en gesti muleerd door haar tweede man, de kunstschilder Willy Boers. Ze ging toen ook bijzonder goede gedichten schrijven. Omdat haar geteisterde ge zondheid beeldhouwen onmogelijk maakte is ze vervolgens gaan schilde ren. Haar gouaches zijn alle non-figura- tief, bestaande uit elkaar kruisende rechthoeken tegen een achtergrond van grijs papier. De rechthoeken en banen zijn met de hand getrokken, waardoor de beeldvorming toch een levendig karakter behoudt. Dat wordt versterkt door het feit, dat ze dek kende waterverf en tekeninkt door elkaar gebruikt. De verf krijgt zo doende een doorzichtig karakter. De kleuren zijn gedempt violet, rood, bruin, groen en blauw, steeds halftin- Het Baskische stadje Guernica, een Republikeins bolwerk, werd tijdens de burgeroorlog platgebombardeerd door de Duitse luchtmacht, ter ondersteuning van de troepen van Franco. Dire.ct daar op schilderde Picasso in Parijs zijn we reldberoemde doek dat de verschrikkin gen van het bombardement uitbeeldt. In 1939 gaf Picasso het doek, dat een hele muur in beslag neemt, in bewaring aan het New Yorkse nuseum. NEW YORK (Reuter). Picasso’s be roemde schilderij „Guernica” mag pas aan Spanje worden gegeven als daar een echte Spaanse republiek in ere is her steld. Die opdracht heeft de schilder kort voor zijn dood gegeven aan direc teur William Rubin van van Moderne Kunsten Rubin maakte dat donderdag bekend als reactie op een suggestie dat het schilde rij nu, na de dood van Franco, aan Spanje overgedragen zou moeten wor den. IN GALERIE ’T HART aan de Wilhelminakade in IJmuiden expo seert Paul van Buuren zijn grafiek. Hij is 28 jaar en duidelijk autodidact. Zijn pentekeningen in zwart-wit en kleurrijke aquarellen zijn in een vaak druk lijnenschrift gevuld met bizarre voorstellingen, soms aanleu nend tegen het surrealisme en soms tegen het sprookjesachtige, maar dan verwant aan nachtmerries. Het best zou men de expositie, als ze een naam moest hebben, „Mensen en monsters” kunnen noemen. De meest rustige bladen zijn soms heel goed, dan is ook het handschrift vloeiender en minder hakerig dan in de andere tekeningen die vaak een overladen en al te heftig expressieve indruk maken. Het werk is dus erg ongelijk. kantjes af die hier en daar nog zijn overgebleven, wat het stuk als geheel nog acceptabeler maakt. Hans Boswinkel als haar verloofde zou met een sterkere tekst beter tot zijn recht komen. Er zijn voor de andere acteurs een groot aantal kleine rollen weggelegd die alle naar behoren worden gespeeld. Shaw koos die van Charles Lomax, de verloofde van Barbara’s zuster Sarah, vooral uit om bij hem zijn humor kwijt te kunnen. Jan van Royen weet een

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15