GS LAAT MILIEU ZWAAR WEGEN SPAANSE POLITIE VERJAAGT PERS Boersma dreigt met aftreden Joy-riding met vrachtauto terug uit Suriname Feestcommissie >Médium< de nieuwe tw*wnngwa „OORZAAK DRAMA NOG ONBEKEND” !1KI DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN TAXI TE WATER L.L.L. met L.L.L. prijzen! ïmMI Salomonsoordeel Het woord is aan President Da Costa Gomes: SOLARIUM 598.- AGENDA Gebr. Hermans b.v. BOtCSWBOBOIS Regen en veel wind ‘l ■■HHM TOORNEND B.V. 2 31, pagina 10 13 19 15 17 17 25 27 33 33 11 23 3 DONDERDAG 27 NOVEMBER 1975 66e jaargang nummer 22 Tel. (02550) 16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u BAKKERIJ KLOOSTER 4.00 camera nova HET IS GEEN FABEL Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. 5 Weense tompoucen een heerlijke kombinatie van krokant korstgebak en mokka slagroom van 4.50 voor 'nnnmfmnmmwmunmmmn Cheetah-zesling Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Veel bewolking en perioden met regen. Vrij krachtige tot harde zuidwestelijke wind, aan de kust tijdelijk zuidwes- terstorm. Minimumtempera turen rond 4 graden, maxima ongeveer 9 graden. KM Imuider Courant Julius C e a s ar Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Hoogovens krijgt (Van onze parlemerrtsredacteur) voorkeur boven een voorhaven ADVERTENTIES (Zie verder pagina 3).' na (Zie ook pagina 23) Marnixstraat 136, Hrl. Tel. 023-251350 aanzienlijk. en M A- Hij kondigde aan dat de verkiezingen voor het parlement, die volgens voorlo pige plannen in het voorjaar gehouden worden, zullen doorgaan, en duidelijk zullen maken welke weg Portugal volgt. Portugal gaat voort op de weg naar een „socialistische oplossing, een pluralisti sche en democratische weg die de vrije lijk geuite wil van ’t volk eerbiedigt”. Hij riep zijn landgenoten op rekening te houden met het algemeen belang, harder te werken en een grotere „democratische tolerantie” te tonen. VRIJDAG EN ZATERDAG REKLAME CENTRALE ^VERWARMING DAKBEDEKKING SANITAIRE INSTALLATIES LOODGIETERSWERKEN KOMPLETE BADKAMERS RIOLERINGEN Wat men prettig vindt gelooft men graag. ting van de bijeenkomsten voor de ko mende dagen, waaronder bijeenkomsten met Spaanse politici. (Zie verder pagina 2) Willebrordstraat 10-12 IJmuiden Tél. 11324 Zie onze grote advertentie elders in dit blad. Lange Nieuwstraat 779 - IJmuiden Telef. (025S0) - 15189. Wij hebben een grote sortering marsepein figuren bereid van de allerbeste amandelmarsepein. Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 21, SMEDESTRAAT 22 - HAARLEM TEL. 3102 20 Het dorp Wijk aan Zee onder de rook van Hoogovens. GS zijn echter nog niet zover gegaan dat het standpunt van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude wordt gevolgd, het gebied ten westen van de Machineweg een agrarische of groen- bestemming te geven. Ook dit omstreden gebied moet volgens GS de bestemming „handel en nijverheid” krijgen. (Zie ook pag. 5 en 7) Het zijn niet alleen de dronkelappen of onervaren automobi listen die ongelukken krijgen. Ook een door de de wol geverfde taxichauffeur kan pech hebben. Dat bemerkte een 55-jarige Haarlemse chauffeur, die woensdagmiddag op de Johan Wage- naarlaan in Heemstede reed. Bij de Wagnerkade botste hij tegen een verkeerszuil, raakte de macht over het stuur kwijt en schoot de vaart in. De man had geluk: hij wist op de motorkap te klimmen en kon door omstanders op de kant worden geholpen. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 et Dit is een van de voornaamste conclu sies van een vaste „Nota van Uitgangs- spunten voor het Amsterdam-Noordzee- kanaalgebied”. De nota is uitgangspunt voor een streekplan, dat de toekomst van het gebied van Amsterdam, Zaan stad, IJmond, Zuid-Kennemerland en de Meerlanden in belangrijke mate zal be palen. Kapitein Vasco Lourengo .woordvoer der van de Revolutionaire Raad, ver klaarde gisteravond dat bij de gevechten voor het presidentiële Belem-paleis drie doden zijn gevallen, twee regeringsge trouwe commando’s en een man van de rebellerende militaire politie. Hij beves tigde de arrestatie van majoor Dinis de Almeida, commandant van het linkse regiment lichte artillerie „Ralis”. Hij is naar een gevangenis bij Porto overge bracht. Een arrestatiebevel is ook uitge vaardigd tegen kapitein Duran Clemente, die de bezetting van het televisiestation heeft geleid. Uitwijzer Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport Weg en wiel Amsterdam Het nieuwe Spaanse staats hoofd koning Juan Carlos I bestuurt nog steeds zelf zijn auto. Hier maakt hij door het portier raampje heen een praatje met de minister van bui tenlandse zaken, Cortina Mauri. DEN HAAG. Minister Boersma wil van de werkgevers en werknemers voldoende vrijheid krijgen om een sociaal beleid te voeren dat vooral gericht is op het terug dringen van de werkloosheid. „Anders stap ik op„ zo zei hij gisteravond in de Tweede Kamer tijdens de voortgezette behandeling van zijn begroting van Sociale Zaken. „Als het mij onmogelijk wordt gemaakt om binnen redelijke grenzen alles te doen om deze rampzalige ontwikkeling tegen te gaan, dan kan ik niet langer verant woordelijkheid dragen,” dreigde hij over de hoofden van de Kamerleden heen in de richting van de sociale partners. In de sector van de sociale voorzieningen zal tot 1980 ongeveer zes miljard gulden moeten worden bezuinigd, wil de norm van één percent groei van de overheids uitgaven worden gehaald, aldus de minister. Zijn collega van Financiën, Duisenberg, had eerder deze week al laten weten dat er in totaal tot 1980 zo’n tien miljard moet worden bezuinigd op de totale overheidsuitgaven. Gaat die bezuiniging niet door, dan kan ook het percentage van 3,75 als streefcijfer voor de jaarlijkse economische groei niet gehaald worden. (Zie verder pagina 25). „Dramatisch is het, dat er organisaties, of personen, zijn, die om hun doel te be reiken niet aarzelen om het volk op te zetten tegen het volk, om militairen op te zetten tegen militairen”. Nader onder zoek zal moeten uitwijzen wie de schul digen zijn, aldus de president. Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 8, 9, 10, dat Banketbakkerij Hazenberg meer amandelen in zijn roomboter amandel- letters doet 500 gram zwaar gevuld met 400 gram amandelspijs, ovenvers voor u gebakken Speculaaspoppen rijk belegd met aman delen bereid met geurige speculaas kruiden f 4,75 en f 8,25. Roomborstplaat smelt op uw tong 100 gram f 1,30 Dus naar HAARLEM Uitbreiding van Hoogovens tot elf miljoen ton staal per jaar vinden Ge deputeerde Staten van Noord-Holland „in principe niet onmogelijk”. GS geven aan deze uitbreiding de voorkeur boven de Amsterdamse plannen voor een voorhaven in zee bij IJmuiden. Over een containerhaven bij IJmuiden zou echter misschien nog te praten zijn. LISSABON (AFP, Reuter, UPI). „Het land heeft een dramatisch avontuur beleefd, waarvan de oor sprong nog moet worden vastge steld”, zo heeft de Portugese presi dent Francisco Da Costa Gomes gis ternacht verklaard in een rede voor radio en televisie. meubelgeneratie opent de weg tot mobiel wonen MADRID. (AFP en UPI) Tientallen Franse journalisten, die op de luchthaven van Madrid aanwezig waren bij de aankomst van president Giscard d’Estaing, zijn gisteravond door de Madrileense politie met de wapenstok uit elkaar gejaagd. Een fotograaf van het weekblad „L’Express” is voor een medisch onderzoek naar een ziekenhuis gebracht. Een televisie- journalist is voor ondervraging meegenomen naar het politiebureau. Giscard, die evenals andere buiten landse politieke leiders vandaag aanwe zig was bij de inhuldiging van de nieu we koning, werd op het vliegveld ver welkomd door koning Juan Carlos. Toen de president en de koning uit de VIP- kamer liepen ontstond gedrang bij de wachtende Franse en Spaanse journalis ten, waarbij een glazen deur in scherven ging. Een twintigtal politiemannen in burger sloeg vervolgens in op de journa listen, vooral op fotografen en camera mannen. Enkele tientallen journalisten weigerden de hal van het vliegveld te verlaten, omdat de politie insloeg op een collega en diens papieren in beslag nam. Eerder op de dag was er al een confrontatie ontstaan tussen de Spaanse regering en de buitenlandse persvereni ging in Madrid. De regering verbood een persconferentie, die de socialistische par tijleider Felipe Gonzalez zou houden voor de buitenlandse journalisten. De voorzit ter van de persvereniging, Harry Debeli- us van de Londense Times, stuurde daarop een krachtige protestbrief aan de minister van Voorlichting, Leon Herrera. De regering had gedreigd de politie te zullen sturen als de persconferentie zou doorgaan. Later besloot de regering de persclub te sluiten. Daarop besloot de persvereniging haar activiteiten voorlo pig op te schorten. aDt betekent afgelas- Het provinciaal bestuur van Noord- Holland wil orde op zaken stellen in het woon- en werkgebied rond het volgend jaar honderdjarige Noordzeekanaal. Dat was noodzakelijk, omdat een aantal pro blemen zich zo begonnen toe te spitsen dat het licht uit de hand kan gaan lopen. Economische krachtbronnen als havens, Schiphol en industrieën als de Hoogovens kunnen nu eenmaal niet on gebreideld alel kanten uit blijven groei en, omdat dit ten koste zou gaan van een gezond leefmilieu, dat een even belangrijke factor in de economie is als anaere. In de IJmond heeft het college van GS een soort Salomonsoordeel moeten veden tussen voorhaven en Hoogovens onder druk van de roep om werkgele genheid. De risico’s verbonden aan een nieuwe haven, sterk door Amsterdam bepleit, zijn volgens de provincie te groot om daar door dik en dun voor te strijden. Hoogovens vormt een stabiele economische factor, die de kans moet krijgen zich te ontplooien, ook in de verdere tdekomst. Maar ook dat heeft zwarte schaduwkanten. Hoewel GS hoge eisen willen stellen aan de leefbaarheid van Wijk aan Zee, zal dat niet méér kunnen zijn dan een pleister op een diepe wonde. De recreatieve functie van dit dorp is van vitaal belang. Het ver blijf s loerisme is de kurk waarop de badplaats drijft. Door voorgaande uit breidingen van Hoogovens is daarop al een zware wissel getrokken, maar het wegschuiven van tweeënhalve kilometer duin kan de doodsteek voor de verblijfs- recreatie vormen. De keuze van GS voor een tweede luchthaven in de buurt van Amsterdam de Markerwaard komt daarvoor in aanmerking is begrijpelijk vanuit het standpunt dat een kwart van de werk gelegenheid van de Amsterdamse regio steik luchthaven-gebonden is. Een zwakke plek in de positie van de pro vincie is, dat het rijk uiteindelijk aan de hand van nationale belangen beslist waar de tweede nationale luchthaven zal komen. Zoals het rijk ook de laatste stem heeft over de vraag of er al dan niet een voorhaven moet komen. Noord-Hol- land kan wel nee zeggen en intussen de deur op een kier houden voor een containerhaven, die minder belasting op- roept maar als de druk van Amster dam sterker blijkt dan de afwijzing door de provincie, komt die voorhaven er toen. En dan ontstaat in de IJmond net die situatie, die hoe dan ook vermeden zou moeten worden. Het schrikbeeld voor de regio is moeilijk in alle opzich ten voorstelbaar. Duidelijk is al, dat uitbreiding van de Hoogovens 50 hectare opsiokt, waarvan een flnk stuk duin, en een voorhaven 69 hectare duin en strand. Het zou absurd zijn als Amsterdam, dat eerst een zandwoestijn wist te creë ren in de polders rond het Noordzeeka naal, en daar grandioos misgokte, straks een nieuwe gok zou mogen wagen ten koste van kostbaar strand en duin in een toch al niet zo fris gebied als de IJmond. In Apeldoorn heeft een cheetah bij mensen thuis het le ven geschonken aan een zesling. Vijf ervan zijn in leven geble ven. Zij maken het goed, evenals hun moeder. De afgelopen negen jaar zijn nog geen honderd cheetahs in gevangenschap gebo ren, aldus de eigenaar van het dier. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een 22-jarige inwoner van Haarlem heeft woensdagavond voor een spectaculaire joy-riding gezorgd. Hij nam, onder invloed van alcohol verke rend, van het terrein van de Hoogovens een truck met aanhanger mee met een gezamenlijke lengte van achttien meter. Daarmee reed hij naar Haarlem waar het in de Kruistochtstraat verkeerd ging. Hij nam een bocht te kort en beschadig de een auto, die daar geparkeerd stond, De politie ging op onderzoek uit vond de vrachtwagen onbeheerd op de Houtmarkt. De papieren waren nog aan wezig en daaruit bleek, dat de auto alleen maar op het terrein van de Hoog ovens mocht worden gebruikt. De eige naar, een 40-jarige Beverwijker, had in middels al aangifte gedaan van het ver dwijnen van zijn voertuig. De Haarlemmer werd door de politie opgespoord en na het afnemen van de bloedproef werd hij ingesloten voor het onderzoek, dat vandaag zou worden voortgezet. Zichtbaar vermoeid stapten kort zeven uur prinses Beatrix en prins Claus uit het vliegtuig, gevolgd door premier Den Uyl, de ministers Pronk en Westerterp, staatssecretaris Van Lent van Defensie, Kamervoorzitter Vonde ling, hun vrouwen en verscheidene an deren. SCHIPHOL. Vanmorgen is op Schiphol het officiële Nederlandse gezel schap teruggekeerd dat in Paramaribo getuige is geweest van de onafhankelijk- heidsplechtigheden in Suriname. Enkele uren later kwam het laatste detache ment Nederlandse militairen terug. 300 TRIS-militairen, die wegens viiegtuig- pech één dag op Curacao waren blijven staan. GS vinden een voorhaven bij IJmui den, althans zoals Amsterdam die wil, en een uitbreiding van Hoogovens samen „te veel van het goede”. Dat zou een te ernstige aantasting van het milieu met zich brengen. Uitbreiding van Hoogovens alleen al betekent dat de duinenrij tus sen Wijk aan Zee en IJmuiden van de kaart wordt geveegd. Het staalconcern heeft terreinuitbrei- ding nodig van vijftig hectare in de richting van het strand. De duinen zou den plaats moeten maken voor een dijk van twee en halve kilometer. Als gevolg van uitvoering van de Hoogovenplannen zal de verblijfsrecreatie in Wijk aan Zee hoogstwaarschijnlijk verdwijnen. Schiphol mag in de visie van het provinciaal bestuur niet groter worden. Uitbreiding van het aantal vliegbewegin gen zou leiden tot onaanvaardbare ge luidshinder. De grens is het huidige vierbanenstelsel, en het aantal passa- giersbewegingen mag niet hoger worden dan zeventien miljoen. Van groot belang is de nota ook voor het westelijk havengebied van Amster dam langs het Noordzeekanaal. GS vin den de tijd rijp om de bestemming zeehaven en industrie te wijzigen in „handel en nijverheid”. Dan kunnen be drijven, die op de luchthaven Schiphol niet verder kunnen groeien, naar het westelijk havengebied worden overge bracht. GS stellen vast, dat grote stukken opgespoten terrein in het westelijk ha vengebied nog altijd braak liggen. De werkgelegenheid in de industrie loopt sterker terug dan bij „handel en nijver heid”. Het standpunt van het provinciaal be stuur is, dat de grote industrieterreinen aan het Noordzeekanaal meer problemen oproepen, dan ze oplossen. Er is nog geen noodzaak gebleken om het gebied ten westen van de Machineweg in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn woude op te spuiten met zand en daar een tweede insteekhaven te maken. Als men dat alsnog zou willen, dan moet de noodzaak daartoe heel hard en duidelijk worden aangetoond. OH ST-.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1