Aan vooravond van vergadering in Leiden Jansen de Wit Werkloosheid in Engeland toegenomen technisch speelgoed Voor hobby en nog in grote moeilijkheden win een Kips’ leverworst! Andere tijden, andere klokken Philips precisieklokken... modelbouw A. BEEKHUIS Philips precisieklokken al vanaf f39,50. 4 KSB ZWANENBURG 99 99 j, GROTE VEILING TE IJMUIDEN Flink herstel bij Porceleyne Fles PHILIPS Daling slachtoffers verkeer blijft doorzetten e. J 21 1975 DONDERDAG 2 7 NOVEMBER VARIA (Van onze Haagse redactie) Kabinet VOLGENS PUBLIKATIE Verhuurbedrijf zonder chauffeur „Ondermijnend” Nieuw D’66 4 4 s JWL&JL. Neem de hoogfrekwente kwartsklokken van Philips. Tot op de sekonde nauwkeurig, dankzij het kwarts- knstal dat maar liefst 4.194.304 trillingen per sekonde levert. Maximale afwijking: 30 sekonden per jaar. Voedingsbron: 2 batterijtjes van 1,5 Volt, genoeg voor ruim een jaar. Verkrijgbaar in diverse uitvoeringen als A. wandklok (HR 5576) f 119,-en als B. bureauklok (HR 5580) f 109,-. Barteljorisstraat 3, Haarlem, tel. 310987 Tromp kaas specialiteit DEN HAAG Er is in deze maatschappij een steeds feller wordend gevecht aan de gang om het verkrijgen van meer vrijheid of om het be houd van verworven vrijheid. Daarbij gaat het om de mogelijkheden van groepen in onze samenleving, bijvoorbeeld werkgevers en werknemers, die, strijdend om werkelijke of vermeende rechten, elkaar naar het lijkt het liefst de straat op duwen in plaats van om in gezamenlijk overleg naar een oplossing te zoeken. Luxe verhuur zonder chauffeur Speciaal verhuur van VW PERSONENBUSSEN VW BESTELBUSSEN modellen 1975 OPEL KADETT 1975 FORD ESCORT 1975 de nieuwste MAZDA 1975 OPEL COMMODORE Torricellistraat 32, IJmuiden. Tel. 02550-10179. Neem de elektrische precisiewekkers van Philips. Robuuste precisie instrumenten met 12- of 24-uurs weksysteem. Zelfaanlopende synchroonmotor. Ontstoord voor radio en TV. De batterij wekker loopt 1 jaar lang op 1 batterij van 1.5 Volt. U kunt kiezen uit verschillende uitvoeringen C. elektrische wekker opnetvoedmg (HR 5283) f47,50. D. batterijwekker (HR 5371) f64,50. E. digitaaIwekker op netvoedmg (HR 5271f 79,95. v 7 Y Met Kips kun je feestelijke dingen doen. Een voorbeeld POMPEN EN COMPRESSOREN wr voorraad blokje ananas cracker schijf Kips Specialisten 1 (ADVERTENTIE) Glastra v. Loon Verrekte hard nodig om met D’66 door te gaan (ADVERTENTIE) kabinet-Den (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) een (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) f te Zelf een idee voor een smakelijk hapje of snackje met Kips’ leverworst? Schrijf ’m op. stop ’m in een open enveloppe ZONDER postzegel en adresseer aan: Kips, antwoordnummer 8276 Amsterdam. Elk bruikbaar idee wordt met zo’n ouderwets lekkere Kips’ leverworst van 250 gram beloond. verdere ontwikkeling van heel ver is ontwikkeld. Op zaterdagmiddag 29 november a.s. aanvang 14.00 uur zal in Wijkgebouw „Bethlehem”, Radarstraat 5 G. Cronjéstraat 87 Haarlem, telefoon 267007 (naast de brandweer) Bloemendaalsestrw. 138b Santpoort-Z. (023) 375398 2,63 5,32 6,48 100,75 34,00 6,00 2,58 59,00 99,00 59,00 46,50 42,25 14,36 4,26 6,50 67,25 12,75 2,73 5,62 6,78 103,75 37,50 8,00 2,68 62,00 102,00 62,00 49,50 45,25 14,66 4,56 7,75 70,25 15,25 Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (1O0) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) DELFT (ANP). De resultaten van De Porceleyne Fles hebben in de afgelo pen herfstmaanden een belangrijk en scherp herstel te zien gegeven. De moe dermaatschappij werkt op het ogenblik met winst wat nog teniet wordt gedaan door de slechte gang van zaken bij de Groninger Keramische Industrie BV te Groningen, zo heeft directeur ir. G. J Geluk meegedeeld op een buitengewone aandeelhoudersvergadering. AMSTERDAM. Het kousenconcern Jansen de Wit, dat vorig jaar met steun van de regering Danion overnam, heeft weer een beroep op de regering moeten doen voor hulp. Na een kredietgarantie van circa 18 miljoen gulden bij de overneming van Danion midden vorig jaar, en een achtergestelde lening van miljoen eind 1974, heeft de directie van Jansen de Wit opnieuw om een achter gestelde lening gevraagd. Het zou hier gaan om een lening van 14 miljoen gulden, die inmiddels door de overheid is toegezegd. erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. gerechtsdeurwaarder A. E. de Best te Hoofddorp een partij goederen publiek a contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe antieke hanglampen, 6-en 12-delige cassettes, zilveren serviezen, platenspe lers, oude lampen, commodes w.o. worteln. en eiken, stereo apparatuur, cassette recorders, Bretonse klokken, draagbare radio’s, wandornamenten, dekenkisten, lade- en hoekkasten, bijzet- en telefoontafeltjes, gouden sieraden w.o. dames- en herenhorloges, Perzische kleden en lopers, gebruikte kleuren t.v.’s en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 13.00 uur. Voor handelaren en partikulieren bestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen tot 12.30 uur. w kaas als kado? Dat is een verrassing! Want wie verwacht er nu als kado: 'n keuze uit Tromp’s 160 soorten kaas, leuk verpakt in rieten mand, met wijn, kaasmesje en kleurige kaas-wijnkaart. Kersvers ingepakt en uitgepakt! deeld zijn of in een vanuit vooropstel lingen tegemoet treden van de mensen. Wij moeten voorkomen dat er tussen kiezer en gekozene opstoppingen ont staan; er moet juist een betrokkenheid zijn bij de besluitvorming”. Heeft D’66 dat niet al eerder gezegd? „Ja, maar toen is het niet uitgevoerd. Vóór de eerstvolgende verkiezingen zul len we met geen enkele partij afspraken maken. Na de verkiezingen zullen we streven naar een volgend kabinet-Den Uyl. Daaraan doen we alleen mee op uitdrukkelijke voorwaarden, afhankelijk van de situatie van dat ogenblik. De vorige keer heeft de PvdA de acht voorwaarden van D’66 met moeite ge slikt. Het kan best zijn, dat wij de eetlust van de PvdA hebben bedorven om door te gaan met het plan voor een progressieve volkspartij. In ieder geval zijn we nu volkomen vrij om onze onafhankelijkheid weer als uitgangspunt te nemen”. Verkrijgbaar bij de elektrotechnische vakhandel Glastra van Loon vindt, dat twee dingen vooral fout zitten in onze maat schappij. In de eerste plaats is dat het al veel genoemde bestaan van mechanis men, die de rijken steeds rijker maken. Iemand, die al bevoordeeld is, kan uit die voordeelpositie nieuwe voordelen ha len. Degene, die al benadeeld is, lijdt niet alleen aan zijn nadelen, maar krijgt daardoor ook nieuwe nadelen. Een tweede zaak krijgt veel minder aandacht. Het gaat hier om de anonieme macht van de specialistische deskundi gen. De specialisten staan zo hoog op een voetstuk, dat zij vrijwel onbereik baar en onaantastbaar voor de nest van de samenleving zijn geworden. De anonieme macht van de specialisti sche deskundigen scheidt ons als het ware door schotten van elkaar. Aan de ene kant van het schot moeten we het gezagswoord van de andere kant een voudigweg aanvaarden. Er wordt geen poging gedaan om iets uit te leggen. Van Loon: „Dit is een bedreiging van de menselijke vrijheid, die ik veel groter vind dan de bedreiging van groepen die anderen zullen onderdrukken”. Van Loon wil het al op gang gekomen herstel van de contacten binnen D’66 versnellen en een systeem ontwikkelen* waardoor regelmatig overleg ontstaat binnen een partijparlement, waarin alle regio’s vertegenwoordigd zijn. Op die manier moeten de fouten van het verle den voorkomen worden. LONDEN (Reuter) Het aantal werk lozen in Engeland is tussen half okto ber en half november met 36.500 toege nomen tot bijna 1,08 miljoen of 4,7 percent van de werkende bevolking, al dus een mededeling van het Britse mi nisterie van werkgelegenheid. Het cijfer is voor het seizoen gecorrigeerd. Kinde ren die pas van school zijn en volwassen studenten zijn buiten beschouwing gela ten. teem onze industrie in leven willen hou den. Op een ander vlak geldt dit ook voor de medische verzorging, waar een overdreven concentratie is te zien op een iets dat al In vergelijking met november van het vorige jaar is het aantal werklozen met 466.500 toegenomen. Het is nu groter dan ooit is voorgekomen sedert 1948, toen met het bij houden van de cijfers volgens het huidige systeem werd begonnen. De Britse minister van Financiën, De nis Healey, zei gisteren in het Lagerhuis dat de werkloosheid ook begin volgend jaar zal blijven toenemen, als gevolg van een vermindering van de produktie in de tweede helft van dit jaar. Hij verwacht echter niet dat Engeland eind dit jaar 1,2 miljoen werklozen zal tellen. Van Loon zegt, dat het Uyl onvoldoende de mensen, die het aangaat, betrekt bij de besluitvorming over hun eigen bestaan. Toch zou hij het liefst zien, dat het progressieve beleid van deze regering, dat hij voor een groot deel onderschrijft, aan het einde van de rit door een volgend kabinet-Den Uyl wordt voortgezet. „Ik vind, dat we nu in een tijd zijn aangeland, waarin er meer naar moet worden gestreefd de mensen aan de tafel te krijgen om overleg te plegen. Zoveel mogelijk moet vermeden worden, dat negatieve beeldvormingen over elkaar (polarisatie) worden aange- wakkerd. Polarisatie mag geen onderdeel zijn van een lange-termijnstrategie”. Het kabinet werkt wat overhaast, zegt Van Loon, maar dat lijkt misschien ook zo door de manier waarop de Haagse departementen en allerlei instellingen als gevolg van de praktijk in het verle den nog zijn georganiseerd. De crisis rond zijn plotseling afgebroken positie in het kabinet wijt Van Loon ook aan de stroeve, te bureaucratische organisatie van het departement van justitie en van het gevangeniswezen. De oud-staatssecretaris gelooft zater dag met een vrij grote aanhang aanwe zig te kunnen zijn op de vergadering in Leiden, waarbij hij wil uiteenzetten dat het een maatschappelijk belang voor Nederland is om D’66 te vernieuwen. „D’66 heeft in het verleden fouten gemaakt. De grootste fout waSj dacht ik, het verlies van het contact met de eigen achterban. De gedachte, dat je een partij kunt leiden door van dag tot dag opko mende begeesteringen, slaat op niets. Redelijkheid in de letterlijke betekenis van het woord moet een hele centrale rol spelen: de bereidheid om met men sen te redekavelen”. De achtergestelde lening is noodzake lijk geworden door het verlies van 9 tot 10 miljoen gulden dat het concern over het lopende jaar verwacht. Een en ander blijkt uit een publikatie in Elseviers Weekblad, dat deze week cijfers publi ceert uit de geheime bleidsnota van de directie van Jansen de Wit. In het eerste halfjaar van 1975 beliep dit verlies alleen al 6,5 miljoen, waar van 4,8 miljoen voor rekening van de sokkensector kwam. In het derde kwar taal kwam daar nog eens 3 miljoen bij, terwijl de directie verwacht dat er over het vierde kwartaal mogelijk quitte wordt gespeeld, aldus het weekblad. Door de desastreuze marktontwikkeling in zowel de sokken- als de panty-sector sinds midden vorig jaar, heeft de direc tie van Jansen de Wit haar voor dit jaar gemaakte produktieplannen drastisch moeten bijstellen. Dit zal opnieuw tot ontslagen in totaal circa 500 man op een personeelsbestand van 2378 lei den. In 1974 leed het bedrijf een verlies van bijna f 150.000. Er wordt hard ge werkt aan een sanering van de Gro ningse dochter waar circa 45 mensen werken. Binnen zes maanden zal een beslissing vallen en vanaf dat moment is de Porceleyne Fles winstgevend. Ge streefd wordt naar stopzetting van de produktie van eenvoudige bloempotten, aldus de heer Geluk. Wilgenlaan 68, Telefoon 02907-3541 DEN HAAG (ANP).— Volgens voorlo pige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop en met persoonlijk letsel in het derde kwartaal van 1975: 14.400. Oud-staatssecretaris van Justitie, Gla stra van Loon (D’66), die zelf óók na een wat werd genoemd „vertrouwenscrisis” met minister van Justitie Van Agt het kabinet uit werd gezet, heeft de laatste maanden gebruikt om los van de „mal lemolen van het overheidsbedrijf” een indruk te krijgen van de noden van onze maatschappij. Hij zegt met veel mensen te hebben gepraat en een stuk te hebben geschreven om zijn standpunt te bepalen op grond van een analyse. „Mijn conclusie was: het is verrekte hard nodig om door te gaan met D’66, maar niet op precies dezelfde manier”. Woensdagmiddag heeft oud-staats- secr-taris mr. Glastra van Loon een persconferentie gegeven in Den Haag in verband met zijn ontslag als staatssecretaris van Justitie. Het vernieuwde D’66 ziet Van Loon staan tussen de VVD en de PvdA. De aanhang kan overal vandaan komen, maar in de eerste plaats uit de kringen van het „burgerlijk radicalisme”. Het CDA ziet hij niet komen. De ARP mag van hem heel lang blijven als duide lijkst geprofileerde confessionele partij. De CHU zal nog blijven fungeren als een politiek doorgangshuis. „De KVP dreigt, als zij zo doorgaat, een ondermij nende factor te worden in de Neder landse politiek”. Van Loon gelooft in een „redelijke partij met een kritische blik naar pro blemen van de lange termijn, die zich niet bindt aan een of andere belangen groep”. Voorlopig blijft hij er, zoals hij zelf zegt, over redekavelen. De functie en de machtspositie van de specialistische deskundige moet duidelijk beperkt worden tot een adviserende taak met de verplichting om de mensen, die hij waarover dan ook raad geeft, het zo uit te leggen, dat zij er zich zelf ook een oordeel over kunnen vormen. Dan zullen de specialisten ook zelf veel beter te weten komen wat eigenlijk de noden en de behoeften zijn waaraan zij moeten voldoen. Er is in Nederland een merkwaardige spraakverwarring rond de woorden con servatisme en progressiviteit. De VVD volgens Van Loon een opportunistisch- conservatieve partij, die haar koers uit zette op het verkrijgen van zo veel mogelijk kiezers heeft onvoldoende aandacht voor het conserveren (behou den) van het milieu, de natuur en oude leefgemeenschappen, zaken die belang rijk zijn voor de maatschappij. Het conserveren van wat niet verloren mag gaan krijgt vooral de aandacht van partijen, die bekend staan als progres sief. De conservatieve VVD is daarente gen uitermate „progressief” als het be treft de progressie (de groei) van de productiviteit en dat „ongeacht de wer kelijke lange-termijnbehoefte van de mens als consument”. Van Loon meent, dat wij op het ogenblik steeds meer nieuwe produkten krijgen waar we nooit om gevraagd hebben, maar die we wel moeten kopen, als we bij willen blijven met de buur man en als we onder het huidige sys- Wat moet nu het beeld van het nieu we D’66 worden? Van Loon: „Wij verko pen ons niet aan dogma’s of utopieën. Wij ontwerpen actiebeginselen op grond van steeds weer nieuwe analyses van de toestand in de maatschappij. Die actie beginselen, die tot doel hebben samen hang in je beslissingen en handelen te brengen, moet je toetsen op hun conse quenties. Daarin is D’66 in het verleden ook te kort geschoten”. U wilt geen blauwdruk maken, niet „projecteren in de verte”, maar heeft u geen programma nodig? „Ons programma begint niet bij een visie die uit de lucht is geplukt of uit een dogma is gehaald, maar bij een maatschappij analyse. Het verschil zit voornamelijk in een minder bevooroor-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21