MINISTER BOERSMA: Felle VVD-kritiek op dekkingsplan F E Nederlandse steun Inkomens verschillen in ons land te groot Autofabriek Innocenti gaat dicht China wordt belangrijk Jongelenever olieland LINIA een voor scheepvaart in Indonesië 5 liter 3-Karaf Bistro wijn --/Ex Drambuie I MMIU» 1 i F Sint pakt dot voordeel bij Alberto MTTERSfc ill Alberto UITGAVENPEIL OVERHEID TE HOOG VOLGENS MEESTE NEDERLANDERS: SPERW Verzekeraars tegen volksverzekering ziektekosten Somniip-e charmante dingen REMINGTON DONDERDAG 197 5 2 7 NOVEMBER ECONOMIE (Van onze parlementsredactie) I A k WJJ; DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer is gisteren tijdens het debat over het dekkingsplan fel van leer getrokken tegen nagenoeg alle belastingvoornemens van de regering. „Op deze manier gaat Neder land zijn ondergang tegemoet. Onze belastingen zijn immers al krank zinnig hoog”, aldus de VVD’er Koning. Premier Den Uyl en zijn ministers klagen wel over de lasten die de bevolking moet dragen maar intussen doen ze niets om die te verlichten, aldus Koning. Hij beschuldigde de re gering ervan te weinig rekening te houden met de reeds te hoge tarieven in Nederland en met de slechte economische situatie hier. (ADVERTENTIE) (Vervolg van pag. 1) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I MB Volgend jaar is beslissend voor sociaal-economische toekomst De financieel deskundige van de KVP, de heer Notenboom (midden), in ge sprek met minister Duisenberg (links) en diens staatssecretaris Van Rooyen (rechts) in de Tweede Kamer, waar gis teren het „dekkingsplan” aan de orde kwam. sen in len ote Gevreesd wordt nu ook voor moeilijk heden bij de bandenfabriek Pirelli, een van de belangrijkste toeleveringsbedrij ven. Vorige week al kondigde de Pirelli - direclie 1300 ontslagen aan. Rond Mi laan, waar Innocenti en Pirelli zijn ge vestigd, is de werkloosheid groot; 45.000 mensen zitten daar zonder werk. Drieënvijftig percent vindt dat er een wettelijk vastgesteld maximuminkomen moet komen, 39 percent vindt dat dit niet moet en acht percent antwoordde „weet niet”. Op de vraag hoeveel dat DEN HAAG (ANP). Drie organisa ties van particuliere ziekenkostenverze- keraars hebben een brochure verspreid, waarin zij het ontwerp Algemene Wet Gezondheidszorgverzekering (AWG) aan vallen. Het is geen goed wetsontwerp, zeggen zij in de brochure, want het doet tekort aan een groot aantal zeer redelij ke verlangens van zeer velen. liqe i. dier! De minister toonde zich zeer onaange naam getroffen door de geluiden uit met name de radicale vleugel van de vakbe weging, dat het „vooral de confessionele ministers zijn die de vooruitgang sabote ren”. „Dat moet maar eens bewezen worden”, zo zei hij. Hij eiste van minis ter-president Den Uyi dat die bij de eerstvolgende gelegenheid duidelijk stel ling zal hemen tegen deze veronderstel ling, en dus de zijde zal kiezen van de christen-democratische ministers in de aociaal-economische driehoek van de re gering: Lubbers (Economische Zaken) en Boersma (Sociale Zaken). Eén van de sectoren, die het hardst achteruitgehold is in werkgelegenheid, is de metaalnijverheid. Het laatste jaar is daar het aantal werklozen met 90 per cent gestegen tot 23.000 eind oktober jl. Ook meer dan de helft van het totaal aantal mensen waarvoor werktijdver korting is aangevraagd, zit in de metaal sector (38.000). In de bouw gaat het beter. Waren in deze hoek vorig jaar oktober 23.000 mensen zonder werk, in oktober ’75 waren dat er 21.000. Boersma constateerde dat tussen oktober van het vorig jaar het totaal aantal werklozen met 44 percent is toegenomen tot 201.0Ó0. Daarentegen is de vraag afgeno men met 30 percent. Daarbij komt dan nog <jat de verhouding vraag-aanbod Het jaar 1976 is van beslissende bete kenis voor de sociaal-economische poli tiek op langere termijn, aldus de minis ter. De werkloosheid zal in dat jaar gemiddeld op 250.000 liggen. Ook als de conjuncturele opleving, waarover wordt gesproken, morgen al zichtbaar wordt, dan nog zou dat voor de werkgelegen heid op korte termijn geen gunstig ef fect hebben, zei hij. Er is volgens hem daarvoor teveel capaciteit in het be drijfsleven. Er is alle reden aan te nemen dat de olievoorraden; van China zo groot zijn dat de Chinese olieproduktie de komen de 20 jaar die van de Verenigde Staten, Sa.edi-Arabië en de Sowjet-Unie zal evenaren of zelfs overtreffen, aldus A. J. Harding, president directeur van Wallem Co. Een volksverzekering tegen ziektekos ten moet zich volgens de drie organisa ties (Federat ie van Onderlinge Verze- kermaatschappijen in Nederland, Fede ratie van Verenigingen voor Ziekenhuis- verpleging in Nederland en Nederlandse Vereniging van Ongevallen- en Ziekte- verzekeraars) beperken tot het vaststel len van een basispakket dat voor ieder financieel toegankelijk is. Aan deze opzet voldoet het wetsontwerp AWG n het geheel niet. Het is op z’n minst vreemd, zo niet verwerpelijk, dat dit AWG-ontwerp talrijke zaken wil rege len, die in een financieringswetgeving niet thuis horen, zeggen de drie organi saties. Een financieringswet, die dit wel doet, schiet zijn doel voorbij en wordt daarmee in wezen dirigistisch. Voorts merkt het verbond op dat er overheidsmaatregelen op stapel staan (en nog veel meer in overweging zjjn) die de inkomensverhoudingen totaal zullen veranderen. „Als wij ingrijpend aan de inkomens en de inkomensverhoudingen gaan sleutelen, sleutelen wjj aan onze samenleving. Als wij functies anders gaan waarderen dan tot dusver, dan beïnvloeden wjj een inkomensverdeling die niet bij toeval tot stand is gekomen”, aldus het VNO. De verzekeraars verwachten o.a., dat de premie voor zeer vele ziekenfonds verzekerden onder de AWG hoger zal worden en dat ook particulier verzeker den veel meer premie zullen moeten gaan betalen. Bovendien zullen de parti culier verzekerden geen keuzevrijheid meer hebben. i v»» —■t" De directeur-generaal scheepvaart van het ministerie van Verkeer en Water staat, drs. J. J. Schuld, die het onderzoek begeleidde, ziet hierin het grootste scheepvaartproject, dat Nederland in ontwikkelingslanden heeft. Tot nu toe is uit de ontwikkelingshulp al 5 miljoen gulden voor het onderzoek en de bege leiding bij de uitvoering van het meerja renplan uitgegeven. De basis van het rapport is de te verwachten uitbreiding van de handel tussen de Indonesische eilanden. Wil In donesië het vervoersaanbod tegen het einde van deze eeuw kunnen verwerken, dan zal er voor een bedrag van 5,7 miljard gulden in havens en nieuwe schepen geïnvesteerd moeten worden. De huidige Indonesische binnenvaart- vloot bestaat uit 187 schepen, waarvan er 60 moeten worden vernieuwd en 80 uit de vaart genomen moeten worden. Over enkele jaren zal de staatsrederij dienen te beschikken over 265 schepen. Daarna zullen er nog 400 nieuwe sche pen bij moeten komen. Waar de nieuwe schepen worden gebouwd staat nog niet vast. Indonesië beschikt niet over vol doende werfcapaciteit. In Nederland is reeds een ontwerp gemaakt voor een nieuw type schip. De huidige capaciteit van de Indonesi sche havens moet groter worden om het verkeer in 1979 aan te kunnen. In het rapport houdt men rekening met een vergroting van de capaciteit van havens als Belawan en Semarang met 150 per cent, die van Tandjong Priok met 25 percent, die van Soerabaja met 40 per cent en die van Padang met 300 percent. maximuminkomen netto per jaar zou moeten bedragen zei 18 percent f 42.5000 of minder, 17 percent 42.500 tot 62.500, 14 percent 62.500 of meer, vier percent antwoordde „weet niet” en 47 percent verklaarde zich tegen een wette lijk maximum. Een van de algemene conclusies die uit het onderzoek kan worden getrok ken is dat het grootste deel van de ondervraagden moeilijk de juiste inko mensverdeling kan schatten. „De mensen hebben vaak een uitgesproken mening maar tegelijkertijd geringe feitenkennis”, aldus het VNO. DEN HAAG (ANP). Zeven van de tien Nederlanders menen dat de inko mensverschillen in ons land te groot zijn. Dit blijkt uit een steekproef die het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) heeft laten houden door het Hilversumse marktonderzoekbureau In- tomart. (Van onze correspondent) ROME. De Italiaanse autofabriek Innocenti in Noord-Italië zal worden gesloten. Dat heeft het moederbedrijf in Engeland, British Leyland woensdagmid dag besloten. Onmiddellijk nadat dit nieuws bekend werd, hebben de arbei ders de fabriek bezet. Door deze maatre gel van British Leyland komen 4500 werknemers op straat te staan. De werkgelegenheid in de toeleveringsbe drijven rondom Innocenti in Noord-Ita- lië, zoals die van metaal en glas, wordt waarschijnlijk voor bijna 10.000 arbei ders in gevaar gebracht. Drie weken geleden deelde de directie van British Leyland aan haar dochter onderneming in Milaan mee, dat daar ofwel 1500 man moesten worden ontsla gen ofwel de fabriek zou worden opge heven Boersma legde de Kamer uit wat de ■regering voor ogen staat bij het bepalen hoe hoog de lonen van het volgend jaar mogen stijgen. Aan de hand van bereke ningen was men uitgekomen op 8 per cent. „Dat percentage was geen uitgangs punt. Ik weet nu niet welk percentage definitief uit de bus zal komen. Als het maar met een acht begint”, zei de be windsman. Begin volgende week zullen de plannen van de regering worden gepubliceerd in de zogenaamde loon- brief, die volgende week door de Tweede Kamer zal worden behandeld. niet voor het eerst bezwaren tegen het hoge uitgavenniveau van de over heid. Drees (DS’70) sprak in dit verband over de wenselijkheid van wat hij noemde „een weg terug naar de vrij heid”. „Beter is het over de hele linie meer keuze aan de burger te laten en met lagere tarieven te werken. Dat kan echter alleen door een ander uitgaven beleid”, aldus Drees. Een heffing op plezierboten kan niet lang meer uitblijven. Alle grote partijen vragen erom. Dolman (PvdA) sprak in dit verband over de noodzaak van een „dein-accijns”. Het aantal aanvragen om werktijdver korting was in de eerste acht maanden van dit jaar viermaal zoveel als vorig jaar in dezelfde periode, namelijk voor 20.800.000 uren in januari tot en met augustus 1975 tegen voor 5.400.000 uren in januari tot en met augustus 1974, zo zei Boersma. De verdeling van de werk tijdverkorting over de sectoren was: me taal 40 percent, textiel 15 percent, che mische industrie 9 percent en papierin dustrie 8 percent. De grote multinationale ondernemin gen hebben een aandeel van 20 percent in de totale werkgelegenheid. Dat is ongeveer de helft van die van de grote bedrijven (met meer dan 500 werkne mers). Minister Boersma antwoordde dit op vragen uit de Tweede Kamer. Bedrijven met meer dan 500 werkne mers nemen 44 percent van de werkge legenheid voor hun rekening en middel grote bedrijven (50-499 werknemers) 41 percent. Dat percentage ligt voor kleine bedrijven (10-49 werknemers) op 15 per cent, aldus de bewindsman. zeer ongunstig over het land is verdeeld. Is die verhouding in de randstad 1:2, in een provincie als Friesland is deze 1:15, aldus de bewindsman. HDNG KONG. (AP) China zal, aan het einde van de jaren zeventig behoren tot de grootste olie-uitvoerende landen, aldus heeft een vooraanstaande zaken man uit Hong Kong voorspeld. w-751126 De VVD-woordvoerders stelden voor om de loon- en inkomstenbelasting te verlagen in plaats van ze met een per cent te verzwaren, zoals de regering voorstelt. Verder willen zij de inflatie correctie voor de volle honderd percent toe staan. De regering stelt 80 percent voor en wil de inkomens boven de 45 mille in het geheel niet voor deze belas tingverlaging in aanmerking laten ko men. „Dit is louter pesterij van de mensen met hogere inkomens; het levert de regering immers maar weinig op, aldus De Koning. Zijn suggestie kwam ook naar voren in opmerkingen van de CDA-partijen, DS’70 en de kleine recht se groeperingen. Zoals wij gisteren reeds meldden stuit de voorgenomen verhoging van de btw en de autobelasting bij de meerderheid van de Tweede Kamer op grote bezwa ren. Het is zeer de vraag of minister Duisenberg (Financiën) en diens staats secretaris Van Rooijen volgende week een meerderheid krijgen voor hun plan nen. Met uitzondering van de progressieven opperde de gehele Kamer overigens ROTTERDAM. (ANP) Nederland helpt Indonesië bij de opbouw van de binnenlandse scheepvaart. Op verzoek van de Indonesische regering hebben Nederlandse deskundigen een rapport opgesteld, met de uitvoering waarvan al is begonnen. Sinds de instelling van de republiek is de scheepvaart tussen de honderden ei landen langzamerhand een grote chaos geworden. Onder het Nederlandse be wind verzorgde de KPM de interinsulai- re verbindingen. In 1948 richtte Indone sië een staatsrederij op, die enkele sche pen van de KPM overnam. Naast deze rederij ontstonden tal van kleinere par ticuliere ondernemingen. Op het ogen blik onderhouden 56 rederijen de ver bindingen tussen de eilanden. De sche pen varen zeer onregelmatig. Op de vraag wat men vindt van de verschillen in inkomens heeft 71 percent van de ondervraagden geantwoord dat zij die te groot vindt, 22 percent acht ze voldoende, één percent te klein en zes percent zegt het niet te weten. Van de geënquêteerden vindt 68 per cent het wettelijk minimuminkomen, dat ten tijde van de isteekproef (juli jl.) 16.000 bruto per jaar bedroeg voor een volwassen werknemer, te laag, 24 per cent vindt het voldoende en zes percent weet het niet. Deze twee artikelen kunt U in de puzzelaktie voor de Sti Gehandicapten in deze krant winnen. Het is óf de CP 100, de eerste elektronische rekenmachint schrijfrol, óf de SSR 8, de wetenschappelijke elektronisch! wat een rekenlineaal kan, alleen beter, sneller en precieser. Beide artikelen zijn producten van Sperry Remington Office Systems and Machines. Verkoopprijs CP 100 is ƒ595,— en SSR 8 299,—. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Lof kregen de bewindslieden voor de verlichtingen in de fiscale sfeer ten behoeve van de zelfstandige onderne mers in de middenstand en de land bouw. De PvdA had liever wat nadruk kelijker de kleine ondernemers gehol pen. Dolman bepleitte daarom een aan zienlijke verlaging van de ziekenfonds premies voor deze groepen. OFFICE SYSTEMS AND MACHINES

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25