Acties van MTO tegen Kritiek op commandant van onderzeedienst bezuiniging gaan door Roep om vooruitstrevende militairen Waldheim weer naar Damascus juwelen Veel kritiek op plan Schaefer-Van Dam v< IN PvdA VOORTDURENDE STRIJD OVER „EIGEN HUIS o Marion Coyle mishandelt bewaaksters II 5 Hengelen naar sp En to dit moBo. 2: Bi I r MPLA DRIJFT TEGENSTANDERS TERUG INDONESISCHE TUSSENKOMST NA OP OOST-TIMOR 99 Oppositie Pakistan vraagt Bhoetto af te treden K 2 BINNEN. EN BUITENLAND DONDERDAG 1 975 NOVEMBER 2 7 DO1 N (Van onze parlements redactie) Bedrijfsongeval Kernproef Suriname-FAO Wolven Suriname-VN §2 Eerste klasse Oude eend terug Gelijk Angola 4? és ïZ 3» Tol aan De Muur Sneeuw Gijzeling Zonder betutteling In de lift Overval Beroofd Verkeerde keelgat becommentarieert het Hans Kombrink het stuk. Hij geldt als de maker van het officiële concept-programma voor volks huisvesting en ruimtelijke ordening, dat Kapitein-ter-zee Van Rede reageert in het aantal R Spaanse oppositie zeer sceptisch over amnestie (Van onze redacteur in Barcelona, Robbert Bosschart) Vooruitzichten voor zaterdag: WEERRAPPORTEN I MADRID „Deze strafverlaging is een fraude. De politieke omstandigheden in Spanje vandaag de dag zjjn veel te dramatisch om aan te komen met rekensommetjes om de celstraf te verminderen van politieke gevangenen en misdadigers, die over een kam geschoren worden. Het bewijst dat fascisten in het regime nog steeds hun wil kunnen opleggen aan de burgerlijke politici. De vrijheid kan dus alleen komen uit handen van diegenen die kracht hebben: de militairen. Tenzij Spanje onmiddellijk een nieuwe regering krijgt met een vooruitstrevende militair aan het hoofd en een militair op het ministerie van binnenlandse zaken, kan het kabinet niet optornen tegen de fascisten en zal de Spaanse politiek zich snel en gevaarlijk radicaliseren”. Dit commentaar van Antinio Garcia Lopez, voorman van de Spaanse sociaal-demo- cratenparty, liegt er niet om. DEN HAAG De CHU-Tweede-Ka- merleden Scholten en Wisselink hebben kritiek op het feit dat de commandant van de onderzeedienst van de koninklij ke marine, kapitein-ter-zee J. H. van Rede, in een dagbladinterview medede lingen heeft gedaan over de gang van zaken bij de onderzeedienst. Zij stellen dit in vragen aan minister Vredeling van Defensie. zzw zzw zzw zw zw wzw zw wzw zzw zw 3 2 4 2 3 3 3 4 4 3 2 2 4 7 11 6 5 5 13 11 5 6 6 zales zei over de sluiting: „Zoals u ziet, is er in Spanje niets veranderd”. Bij een bedrijfsongeval bij de Provin ciale Zeeuwse Energiemaatschappij is gisteren een 42-jarige elektricien omge komen. De man werd geëlektrocuteerd toen hij werkzaamheden aan een scha kelkast uitvoerde. Frankrijk heeft gisteren een onder grondse kernproef genomen in het zui den van de Stille Oceaan. De proef, op de atol Fangataufa, is goed verlopen, zo werd in Parijs meegedeeld. Nadere de tails zijn niet gegeven. Suriname is gisteren als 136ste lid toegelaten tot de voedsel- en landbouw organisatie van de VN, de FAO. In de Macedonische bergen heeft het vroege inzetten van de winter al wolven naar de bewoonde wereld gedreven. Allee komen soldatei de reg< opgevei „belege uit no< vielen een het veilight niet da parachi doden. De 1 stel” v valho onaire” LIS Portu staaf zelfs duide in de dan c daadv is Poi z no z zw wzw z z z nnw z n w.stil zzw w o nnw z nnw ozo zzo o w.stil zzo zo w.stil z n zzo ozo 7 7 7 5 7 8 18 6 8 7 BEI riteite het zo weer factor in de stortbi ijver was 1 barend wonde De op het ke Fa uitgev gen, o Arabis DA opnie sen I tend openc India Een sten i ring, gieh minist mille verse! Algerr moetir politie VN-se h. bew. onbew. geh. bew. regen h. bew. onbew. onbew. regen onbew. geh. bew. regen z. bew. z. bew. 1. bew. onbew. regen regen z. bew. z. bew. regen 1. bew. sneeuw regen regen h. bew. regen z. bew. regen geh. bew. onbew. regen z. bew. regen 1. bew. ijzel ’- -1 h. bew. Z, bew. h. bew. 5 15 3 12 7 7 7 4 0 4 15 6 7 3 12 17 2 10 7 9 10 11 4 -3 3 16 21 21 0,4 0 0 10 6 0,4 5 0 0 8 0 1 0,6 9 0 2 0 15 7 7 0,1 0 0,1 0 0,1 3 0 0,6 0 8 -2 1 2 3 3 -3 -9 3 10 0 7 3 0 8 1 3 -7 -2 8 17 16 11 Verder zijn de afgelopen dagen ten minste twintig studenten gearresteerd in de Spaanse provincie Zaragoza, zo heeft de „Heraldo de Aragon” gisteren gemeld. Volgens de krant zijn vier studenten gevangen gezet wegens lidmaatschap van een communistische organisatie. Twee anderen werden betrapt bij het aanplak ken van een „opruiend aanplakbiljet”. LONDEN. (Reuter) De Volksbewe ging voor de Bevrijding van Angola (MPLA) heeft haar tegenstanders op alle fronten tot terugtrekken gedwongen, zo heeft radio-Loeanda gisteren meegedeeld. .éi SE ES het verhaal op de uitlatingen van een geschorste onderzeebootcommandant, die vorige week voor het ambtenarengerecht in Den Haag stelde dat bij de onderzee- diensl. door gebrek aan personeel en materieel roofbouw op de bemanningen wordt gepleegd. De commandant was geschorst vanwege een ongeval met de duikboot Zeehond die onder zijn com mando voer. Tegen dit besluit was de commandant in beroep gegaan bij het ambtenarengerecht. De Kamerleden vin- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca regenbui Las Palmas Tel Aviv Tunis Bij twee juwelierszaken in Amsterdam, één in de Beethovenstraat (foto) en één in de Kinkerstraat, is gisterochtend vroeg door de ruiten van de etalages gescho ten, met de bedoeling om met een ijzerdraadje te vissen naar kleine juwelen, aldus de politie. Het is niet duidelijk of de hengelaars beet hebben gehad. Volgens de politie betrof het hier etalageruiten van gepantserd glas, die moeilijk in te slaan zijn. In één van de etalages vond de politie het vistuig: een gevlochten koper- draadje met een gebogen uiteinde. De Veiligheidsraad van de VN komt maandag a.s. bijeen om Surinames aan vraag tot lidmaatschap van de VN in behandeling te nemen. wrar we* «n buitenland =•- UTRECHT. De acties tegen de be zuinigingen op het Middelbaar Technisch Onderwijs (MTO), die gepland zijn op 2 en 9 december, gaan door. Het overleg dat staatssecretaris De Jong van Onder wijs gisteren in Utrecht voerde met het actiecomité MTO, heeft niets opgeleverd. In de begroting voor 1976 heeft minis ter Van Kemenade van Onderwijs voor gesteld: een Het radiostation had de informatie van een dinsdag uitgegeven communiqué van het militaire oppercommando van de MLPA. De Volksbeweging strijd tegen het FNLA (Nationaal Front voor de Bevrijding van Angola) en de UNITA (Nationale Unie voor de Totale Onaf hankelijkheid van Angola). Het communiqué meldde voorts dat in de buurt van de Angolese hoofdstad Loeanda een leger waarvan huurlingen uit Zaïre deel uitmaken, gestaag wordt teruggedreven. LONDEN. Marion Coyle, een van de beide kidnappers van Ferenka-direc- teur dr. Herrema, heeft gisteravond sa men met drie andere vrouwen in de gevangenis van Limerick vier bewaak sters met kokend water overgoten. In de gevangenis heerst al geruime tijd onrust over het beperken van het bezoekrecht aan IRA-gevangenen. Tot de rebelleren de vrouwen behoorde ook Rose Dugdale, vriendin van Eddy Callagher, de metge zel van Coyle in de gtfzelingsaffaire. O.eiigens ontkent Van Rede ook de uitlatingen van de ex-duikbootcomman- dant. Volgens hem is het niet waar dat, zoals voor de rechter werd gesteld, duikboten vaak met maar voor de helft ervaren bemanningen uitvaren. Dit percentage is hoogui*- 25, aldus de kapitein-ter-zee Van Rede. De klacht dat er te veel van de duikbootbemanningen wordt gevergd, sprak hij tegen. Hij stelde zelfs geen benoefte te hebben aan meer personeel. Een dertigtal jonge mensen is dinsdag in de omgeving van het Noordspaanse Coruna gearresteerd tijdens een illegale bijeenkomst, zo is gisteren van officiële zijde meegedeeld. Het is niet bekend tot welke politieke groepering zij behoren. De rechts-georiënteerde oppositie in Pakistan noemt de regering van Ali Bhoetto ondemocratisch en ongrondwet telijk. De verklaring van de oppositie werd gepubliceerd nadat de leiders van de acht oppositiepartijen twee dagen bij een waren geweest ter voorbereiding van hun gezamenlijke actie. Zwangere Belgische vrouwen die met de trein reizen, zullen binnenkort tijdens de spitsuren gebruik mogen maken van de eerste klasse ook al hebben ze daar geen kaartje voor. Als de Raad van Beheer van de Belgische Spoorwegen zich akkoord verklaart, zal de regeling op 1 januari a.s. ingaan. DEN HAAG „Modern socia lisme betekent voor ons dat de mensen zelf mogen uitmaken hoe zij willen wonen, onder welke juri dische hoed dan ook. Echter wel onder voorwaarden. De keuze van de een mag niet ten koste gaan van de ander”. Citroen Nederland levert nu de 2CV Spécial, een vereenvoudigde uitvoering van het bestaande model. De auto lijkt erg op de oorspronkelijke eend. Aan de buitenkant u de auto te herkennen aan de ronde koplampen en aan het ontbreken van een derde zijruit aan de achterkant. De sierstrips zijn weggelaten en in de auto zit weer een voorbank. De „oude” eend is alleen in de kleur geel te hoop. De oorspronkelijke eend was moddergrijs. Zij wijzen er tenslotte op dat hun werkstuk niet bedoeld is als het laatste woord op het terrein van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Het gaat erom, een discussie los te maken over ingrijpende beslissingen die veel mensen na aan het hart liggen. „En mochten er soms mensen zijn die denken dat twee van de ondertekenaars (de' staatssecreta rissen - red.) ook duidelijk willen maken dat zij het gevoerde beleid van de afge lopen twee-en-een-half jaar willen ver dedigen, dan hebbrn die mensen gelijk”, aldus Van Dam en Schaefer. In die zin PvdA-kamerlid Volgens Australische journalisten lig gen de kuststad Atabae en andere stra tegische posities, die door de linkse on afhankelijkheidsbeweging „FRETILIN” beheerst worden, onder zware beschie ting van Indonesische oorlogsschepen en vliegtuigen. Tegelijkertijd zouden troepen uit In donesisch West-Timor naar de Oosttimo- rese hoofdstad Dili doorstoten. Aan de strijd doen ook de pro-Indonesische on afhankelijkheidsbewegingen „APODETI” en „MRAC” mee. De Tsjechoslowaakse regering en de regering van de Volksrepubliek Angola door de MPLA uitgeroepen heb ben diplomatieke betrekkingen aange knoopt op ambassadeursniveau met in gang van 11 november 1975. den bet niet juist dat de commandant van de onderzeedienst in een krant praat over zaken, die nog bij de rechter berusten. Volgens de geschorste commandant zou het ongeval voor een deel toe te schrijven zijn geweest aan het niet in orde zijn van zijn duikboot na een onderhoudsbeurt op de werf. Volgens kolonel Van Rede is onwaarschijnlijk dat dit de oorzaak van het ongeval zou zijn. Op in ee word slag” verbi prop: desj De verkl de z< nale regei Chin reste vuur ca zi comr Se: Dacc kenh scho- vlieg Dacc saris Delh Gi sone: voor gear: ris-g zijn M C Sinds de oprichting door de DDR zijn aan de Berlijnse Muur 175 mensen ge dood bij pogingen naar de Bondsrepu bliek of West-Berlijn uit te wijken. Dit heeft een Westduitse regeringswoord voerder gisteren in Bonn bekendge maakt. CANBERRA. (DPA) Indonesische strijdkrachten hebben, volgens berichten die gisteren in Australië zijn ontvangen, massaal ingegrepen in dc reeds vier maanden woedende burgeroorlog in de Portugese kolonie gelegen in het ooste lijke deel van het eiland Timor. Ongewoon vroege, zware sneeuwval heeft gisteren in het Zuidoosten van Europa ernstige verkeersstoringen ver oorzaakt. Vliegtuig-, trein- en autover keer liepen grote vertragingen op. M9 Een bank in Dunstable ten noorden van Londen is gisteren beroofd van 200.000 pond sterling. De vier daders hadden daarvoor de onderdirecteur van de bank en zijn gezin de hele nacht gegijzeld in hun woning. Tegen de och tend, toen de hoofdkassier arriveerde, sloegen ze hun slag. Het gezin en de hoofdkassier werden na de beroving in de kluis opgesloten. vermindering van lesuren van 32 naar 30, en een vergroting van het aantal leer lingen per klas van 18 naar 20 voor middelbaar-technische scholen en van 16 naar 20 voor de middelbare scholen voor scheepswerktuigkundigen. Door deze maatregelen dreigen vol gens ir. P. van Rijn, voorzitter van het actiecomité MTO 600 arbeidsplaatsen te verdwijnen. De maatregelen betekenen volgens het actiecomité een aantasting van het onderwijs, omdat opnieuw een aanzienlijk deel van de inhoud komt te vervallen. In het overleg heeft staatssecretaris De Jong het idee geopperd de bezuini gingen iets te verschuiven van de perso- neelssector naar de materiële sector. Hij kon hier echter geen toezeggingen over doen, omdat hij moet wachten op de behandeling van de begroting in de vorige week door PvdA en PPR werd gepubliceerd, maar dat bij de genoemde bewindslieden in het verkeerde keelgat schoot omdat er geen duidelijk pleidooi wordt gevoerd voor de eigen woning. Zaterdag komt in Utrecht een aantal socialisten die bij de volkshuisvesting betrokken zijn, bijeen om de situatie te bespreken. Het program van de staatssecretaris sen dat door een aantal vooraanstaande socialisten is ondertekend, wil dat iedere Nederlander het recht krijgt om zelf te beslissen of hij een woning huurt dan wei koopt. Daarop moet het beleid van de overheid in sterke mate worden ge richt. De groep vreest dat het program ma dat PvdA en PPR vorige week publiceerden, langs star socialistische lij nen de mensen die een eigen woning hebben, gaat beknotten. Dat past niet in een progressief beleid waarin de bevol king grotere zeggenschap krijgt, aldus Van Dam en Schaefer. In hun programma schrijven zij onder meer: „Het antwoord van een progres sieve volkshuisvestingspolitiek op de be staande ongelijkheid moet zijn: de lasten van huurders en kopers zoveel mogelijk aan elkaar gelijk te maken, en die bevolkingsgroepen die tot hu toe met aan een eigen woning durfden te den- Tweede Kamer, die begin december zal plaatsvinden. Op 2 december zullen MTO-scholen staken, ’s Morgens zal er in de scholen gediscussieerd worden over de bezuini gingsmaatregelen, ’s middags zullen er demonstratieve marsen naar de gemeen tehuizen worden gehouden. Daar zal men de brief aan minister Van Kemena de, waarin het actiecomité tegen de bezuinigingen protesteert, overhandigen aan de gemeentebesturen. Op 9 decem ber zal er tijdens de begrotingsbehande ling in de Tweede Kamer gedemon streerd worden op het Binnenhof in Den Haag. In de lift van een flatgebouw te Rotterdam is gisternacht een 43-jarige vrouw overvallen en beroofd. De vrouw had de lift „geroepen” om naar haar flat te kunnen gaan. Toen de lift beneden arriveerde, stonden er twee mannen met vuurwapens in, die haar onder bedrei ging beroofden van o.m. een witgouden ring met briljant ter waarde van tien duizend gulden. Drie jongemannen hebben gistermid dag een overval gepleegd op het post kantoor in Wolfheze, De kantoorhouder werd onder bedreiging met een vuurwa pen gedwongen een bedrag van ruim 30.000 gulden af te geven. De drie man nen gingen er zo snel vandoor dat nie mand het kenteken van hun auto heeft kunnen noteren. Ook het automerk is niet bekend. De 56-jarige Helmondse veehandelaar F. van Doren is gisteren beroofd van ruim 22.000 gulden. Twee gewapende mannen sloegen hun slag toen de heer Van Doren zijn auto uit de garage had gereden en uitstapte om de deuren te sluiten. VRIJDAG 28 NOVEMBER Zon op 8.20 uur onder 16.35 uur Maan op 2.22 uur onder 13.57 uur Waterstanden IJmulden Laagwater 5.03 uur en 17.37 uur Hoogwater 10.57 uur en 23.36 uur ISLAMABAD. (UPI) De voornaam ste Pakistaanse oppositiepartijen hebben gisteren premier Zoelfikar Ali Bhoetto gevraagd af te treden en hun leden opgeroepen ontslag te nemen hij het parlement en provinciale raden als een gehaar van gezamenlijk verzet. af en toe regen en temperaturen boven normaal Aantal uren zon 0 tot 3, minimum tempera tuur omstreeks 6 graden, maximum tempe ratuur omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 percent, kans op een geheel droog etmaal 30 percent. De felle kritiek van alle oppositiepar tijen aan zijn linkerkant (historische so cialisten, communisten en ultra-linkse groeperingen) op de strafverlagingen die koning Juan Carlos’ regering dinsdag nacht aankondigde, is navenant. Een woordvoerder van de historische socia listenpartij PSOE verklaarde: „Deze maatregel schiet volkomen te kort ten aanzien van onze eis van een algehele amnestie voor politieke gevangenen. Bo vendien is het beslist geen bewijs van een democratisering: ook Franco had sinds 1945 niet minder dan elf maal zulke strafverlagingen afgekondigd” ken, een gelijke kans geven. En dan zonder ze te betuttelen met een van boven af opgelegde mengvorm tussen huur- en eigen woning”. „Anderzijds moet er veel meer ruimte geschapen worden voor huurders om de beperkingen die het huren nu eenmaal meebrengt, door middel van meer zeg genschap zoveel mogelijk ongedaan te maken. Ons uitgangspunt betekent aller minst dat de overheid een minder zware taak of verantwoordelijkheid zal krij gen; dat blijkt voldoende uit onze tekst. Maar wij moeten ons er goed reken schap van geven, dat het om het wonen van mondige burgers gaat”, aldus Van Dam en Schaefer in hun brochure, die „Wonen staat vrij” heet. BEIRÖET-DAMASCUS (DPA). De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, is na een zes uur durend bezoek aan Libanon weer naar de Syrische hoofdstad Damascus gereisd om daar het Israëlische ant woord op het standpunt van Syrië ten aanzien van de hoogvlakte van Golan over te brengen. Waldheim gaat in Damascus proberen de posities van Syrië en Israel nader tot elkaar te brengen. Politieke waarnemers houden er echter rekening mee dat Waldheim geen concrete overeenkomst tot stand zal brengen over de verlenging van het zondag aflopende mandaat van de VN-vredesmacht in de bufferzone van de Golan. Waldheim heeft toegege ven dat er nog aanzienlijke meningsver schillen bestaan tussen Israel en Syrië. (hierbij moet wel aangetekend worden dat die nooit zo omvangrijk waren ge weest als de gratiemaatregel van dins dag). Ook de vooruitstrevende christen-de- mocraten zijn teleurgesteld met dit re geringsbesluit. Alleen de meer conserva tieve christen-democraten leunen voor zichtig tegen het officiële enthousiasme aan met de verzekering dat het „een positieve stap” is die echter „door heel wat andere soortgelijke ontwikkelingen bestendigd moet worden”. In praktische resultaten is de maatre gel gunstig. Er komen geen executies meer, doodvonnissen zullen automatisch in celstraf omgezet worden en niemand zal langer dan 20 jaren zitten. De politie en de brave burgers kunnen gerust zijn, want „terroristen en aanverwanten” een zeer gevaarlijk vage omschrijving blijven uitgesloten. Oppositieleiders die in de hele wereld bekend geworden zijn, zoals vakbondsleider Marcelino Ca macho en zijn lotgenoten in het beruch te „proces 1001”, komen onmiddellijk op vrije voeten. Van Spanjes ongeveer 2000 politieke gevangenen worden er duizend onmid dellijk bevrijd, ongeveer 600 anderen zien hun straf met de helft tot een zesde verminderd, alleen 250 „terroristen” blij ven voor vele jaren achter de tralies. Van de ongeveer 15.000 veroordeelden volgens gemeenrecht komen er drie tot vierduizend onmiddellijk vrij en krijgt de rest strafverlaging. Met uitzondering van diegenen die na een doodvonnis gratie hadden gekregen, want zo’n cel straf kan volgens de huidige wetten niet opnieuw met gratie verlaagd worden. Een persconferentie die de secretaris generaal van de Spaanse socialistische partij, Felipe Gonzales, gistermiddag zou houden in de buitenlandse perselub is afgelast, naar gezegd werd „om techni sche redenen”. Naar vernomen is, is de club op last van het ministerie van voorlichting en toerisme gesloten. Een persoonlijk medewerker van Gon- De vier vrouwen overvielen hun be waaksters in de keuken van de gevange nis. Ze grepen theeketels met kokend water en goten die over de vrouwen. De bewaaksters liepen geen ernstige ver wondingen op. Na hun aanval barrica deerden de vrouwen de keuken. Ze kon den pas worden verwijderd nadat de gevangenisstaf de brandslang op hen richtte. Dit incident was het tweede binnen 48 uur. Maandagnacht hadden Marion Coy le en Rose Dugdale de bewaaksters al met knuppels bewerkt. Enkelen van hen raakten gewond voordat, de IRA-vrou- wen naar hun cellen konden worden teruggebracht. Dr. Herrema keert op sinterklaas avond naar Limerick terug. De bevolking is van plan hem een grootse ontvangst te bereiden. De Ierse regering heeft het echtpaar Herrema tot ereburgers van de republiek uitgeroepen. Dit schrijven de staatssecretarissen Van Dam en Schaefer van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening in het verkiezingsprogramma voor de PvdA, dat zij op eigen houtje hebben geschre ven. De kritiek op hun handelwijze is binnen de Partij van de Arbeid niet gering. Men wijst erop, dat de staatsse cretarissen de verschillen in de partij over de bevordering van het eigen wo- ningbezit geweldig opblazen door voor hun departement een eigen programma te publiceren. HF’

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2