VIJFJARENPLAN OM SPORT TE PROPAGEREN BESCHERMING TEGEN ROEST NOODZAKELIJK Dames Die Raeckse twee sets op dreef EERSTE NEDERLAA G VAN HVS-RESER VES 1 „Badhoeve”- leden in Oranje tijds n Philips Hoogtezon is o.a. goed voor u en uivkinderen IlsteJ Illustratief de auto voor Teken des Diesel zeer trek 3.695.- 5.975.- 9.995.- 2.345.- Rechtstreeks van importeur PHILIPS in f HM SPORTBEKERS- MEDAILLES- STANDAARD5 Tevens voordelig adres voor vaantjes en ereli riten. medaillehuis Mulder b.v. -1 Rei 33 SPORT 1 975 2 7 NOVEMBER Nieuws in 't kort ij 1 VOOR EXCLUSIEVE HERENMODE IR M B A C H -pi ano‘S* nu voor WAARDE 5.100.» J DONDERDAG oer w iude jurtjes laan 14613. WurliTzer orgels*- o.a. Type 4611 model 1976, met 3 klavieren, -- X Jeugdtoernooi :-'itxt' ®es«and ^lZresn‘n T^eed ju aa9lilk* m| X". 1 F1 BOND WIL RUGBY OP DE LESROOSTERS HEBBEN (Van onze sportredactie) l (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i Grote Houtstraat 59, Haarlem, ien Haag ndhovan W:o:o:< 'ETT, b t., tech jnz.veit f 145 0252 EO 2« i s, in prin i 12. H'ler «vW>» DITROÈ b.j. er n. 1001 est. Lid e wage '2-1164! tel. 023-3219’65. W AVONDVERKOOP 28 noe., 1, 2, 3 en 4 dec. van 7.30 - 10 uur. De vierde set leek een blamage te worden voor de Haarlemmers. Alles wat fout kon gaan ging inderdaad fout en dat betekende dat het binnen een aantal minuten 10-0 voor Jupiter stond. Met 14-5 had Jupiter alle kans om de zaak uit te maken, maar zenuwen speelden in deze slotfase een bijzonder belangrijke rol. Het leek er zelfs op dat HVS opnieuw uit een hopeloze positie weer terug zou komen. Echter op 14-12 werd een eenvoudige aanval door Joop Schulz in het net geslagen en dat betekende 3-1 voor Jupiter dat deze zege volledig ver diende. rrkererr RE GI 1 m. In igen to >1. 0252. De auto met dieselmotor staat zo wel in Europa als in Amerika sterk in de aandacht van het publiek. De fabrieken hebben dan ook in de laatste jaren haastig het aanbod ver groot. Jarenlang hadden Mercedes en Peugeot vrijwel het alleenrecht op personenwagens met diesels, totdat in 1973 Opel op de markt kwam met een diesel-Rekord. Daarna liet ook Citroën een CX met dieselmotor uit komen. Uit Duitsland komen berich ten binnen, dat Volkswagen de moge lijkheden onderzoekt voor een diesel in zowel de Golf als de Passat. In Amerika is vooral General Motors actief op dit gebied. Volgens het Rai- nrgaan beproeft men thans een Olds mobile met diesel. In de promotieklasse heren speelde Ovia 3 tegen Valkenberg Martinus 3. De ploeg uit Amstelveen had een bijzonder mat Ovra voor zich, een Ovra waar nu eens niet de vlam in de pan sloeg. Erg veel stopfouten waren er de oorzaak van dat aanvallend onvoldoende doorgeslagen kon worden al had Cees Leyen in de begin fase nogal eens succes met een contra-smash. De betere verzorging van de ophouw van de aanval van Valken berg was de basis waarop regelmatig de stand steeds verder werd uitgebouwd. werd. De aanval van HVS faalde volle dig en in de verdediging was het blok vaak te traag. In een hoog tempo speelde Jupiter in de eerste set naar een 9-4 voorsprong die aoofdzakelijk tot stand kwam door het gebruik van een snelle aanval vanuit het midden, waar het eenmansblok van HVS niet tegen bestand bleek. Deze set ging met 15-7 naar de ploeg uit Oude- water. In de tweede set kon HVS op nieuw zijn tegenstander niet het spel opleggen en wederom nam Jupiter een snelle voorsprong die tot 15-11 werd uitgebouwd. De terugval en de vermin dering van het tempo aan de kant van Jupiter gaf HVS de nodige ruimte om iets terug te doen. Tot 7-7 ging het gelijk op waarna HVS door slim spel deze periode met 15-9 naar zich toetrok. nu voor CAT.PRIJS8.97A. HILVERSUM De Nederlandse Rugbybond (NRB) laat zich er niets aan gelegen liggen om de eigen sport zoveel mogelyk leven in te blazen. Natuurlijk niet zo ver wonderlijk, als men vooral bedenkt dat het rugby nog altijd betrekkelijk weinig populair is en slechts de pure liefhebber bij belangrijke wedstrijden langs de kant van het veld is te bespeuren. De omstandigheden zijn ernaar. De NRB heeft bijvoor beeld geen eigen bondsbureau (men deelt de accommodatie met de Rugbyclub Den Haag), er zijn niet genoeg capabele scheidsrechters en men moet het ook zonder pas sende accommodatie voor het nationale vijftiental stellen. Een en ander bekeken tegen de achtergrond van een gestage groei van het aantal leden, heeft de bond een vijfjarenplan het licht laten zien. Prioriteiten van dit plan zijn de scheidsrechters; dc jeugd; het nationale team en de trainers. alleen bij vanURK Rotterdam sinds ibfb Westersingel 42, tel. (010) 363500 Dagelijks geopend van 917.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. Ook importeur van Tchaika, Estonia, Steinway, Rich Weber Alle wereldmerken. In onze showroom keuze uit 50 vleugels o.a.t bechner-VLEUGELS* nüvoor WAARDE 14.900,. technisch te begeleiden. Zelf stelt de bond bovendien een fulltime-medewer- ker aan, die zich gaat bemoeien met de organisatie, administratie en het toezicht houden op de medische begeleiding van alle jeugdactiviteiten op ieder niveau. Men kent momenteel voor wat het „mini-rugby” betreft drie leeftijdsgroe pen: 10-12 jaar, 12-14 jaar en 14-16 jaar, maar de NRB staat niet onwelwillend tegenover een uitbreiding met twee ca tegorieën. Als jeugd zullen de jongens van 16-18 jaar kunnen worden be schouwd, die nu nog zijn opgenomen in de seniorencompetitie. Ook houdt men rekening met de mogelijkheid dat de leeftijdsgrens tot, bijvoorbeeld, acht jaar kan worden verlaagd. Om de overgang naar de nationale seniorenselectie soepe ler te laten verlopen, is een groep van spelers beneden 23 jaar samengesteld, een „Jong Oranje” dus. Ook wil men komen tot een nationale selectie van rugbyers, die jonger zijn dan 16 jaar. De NRB stelt, dat los van deze ont wikkeling het rugby als schoolsport moet worden gezien. Om vaste voet aan de grond te krijgen bij de scholen, gaat men ervan uit dat rugby in een studie pakket van de academie voor lichamelij ke opvoeding en het Cios moet komen. Een docent voor deze instellingen zal moeten worden gefinancierd door het ministerie van onderwijs, aldus de NRB. 00 L I '73, Op el Kadi I en Fo bekijks - Gara| lem. Ti .00 uu iËKÊÜi vijs. Ko incierin ir Sima '■3062 Po.'LoXokol 4- v ■WW»#»: van Niet alleen roest is een vijand van de auto. Zo tegen het winterseizoen zullen vele controles en maatregelen nodig zijn om de wagen te beschermen en in goede staat te houden. Bovenstaande foto geeft een aardig voorbeeld van de vele punten die regelmatig gecontroleerd moeten worden. 'n Philips Hoogtezon zorgt voor weerstand. Voor vitamine D en energie. Philips Hoogtezon, voor een zomerse kleur in de winter. Raadpleeg vooraf uw arts. De NRB streeft ernaar dat de vier districten in Nederland autonomer gaan optreden. Uiteraard is daar geld voor nodig en men denkt dat een eerste aanzet is gevonden in betaling van een contributie aan de districten door de verenigingen. Overigens telt Nederland op het ogenblik zo’n 65 clubs, maar in het vijfjarenplan acht men het reëel dat er over vijf jaar niet minder dan 100 verenigingen zullen zijn meteen totaal van 5000 tot 6000 seniorleden en 3000 jeugdleden, de laatsten uitgesmeerd over zestig clubs. Men streeft ernaar om de aspirant arbiters een betere, meer professionele opleiding en begeleiding mee te geven, terwijl men ook een goede arbitrage bij jeugdwedstrijden van groot belang acht. Daarom zullen scheidsrechters speciaal voor jeugdwedstrijden worden opgeleid. Ook de NRB huldigt het principe: wie Lde jeugd heeft heeft de toekomst, en men is niet van plan het bij zo’n kreet f te laten. Er wordt zelfs een cursus Ijeugd-rugbytrainer ingevoerd. De vereni- gingen zullen worden gestimuleerd om teen jeugdafdeling op poten te zetten of Keventueel uit te breiden en de sport De groei van het aantal beoefenaren die de rugbybond voor ogen staat, betekent niet dat men ten koste van alles groter wil worden. Een invloed, die de bond buiten de deur wenst te houden is die van de sponsors. Neerlands grootste collectie o.a.: CHERNy- PI AN O S nu voor WAARDE 3.600- desgewenst zonder aanbetaling voor 60..- per maand p.l. Elke tijd heeft zijn eigen speci fieke beroepen. Zo werd onlangs in Califomië door een voormalige autocoureur een rijschool opge- richt voor privé-chauffeurs van leidinggevende figuren in de in dustrie of politiek. De school wil een antwoord zijn op het toene mend aantal ontvoeringen van prominente figuren. De meeste van deze ontvoeringen hadden plaats tijdens een autorit van de slachtoffers. Oud-coureur Bob Bondurant - aldus een bericht in Automobil Revue - claimt nu, dat op zijn school privé-chauffeurs worden opgeleid, die dit soort ont voeringen kunnen voorkomen. De opleiding duurt drie dagen. Niet alleen wordt aan de leerlingen een gevorderde rij-opleiding geboden, maar zij leren ook allerlei trucs, die tot nü toe slechts aan politie chauffeurs werden onderwezen. Zo onderwijst men de leerlingen de kunst van het uitwijken, het „slaan van een haak” tijdens een rit op topsnelheid, en zelfs de 360- graden draai, waarna de auto op volle snelheid verder raast. Tenslotte hoopt men het rugby een grote impuls te geven via de organisatie van het FIRA-jeugdtoernooi. In de week voor Pasen 1977 moet dit worden gehou den, maar de bond heeft de zaken niet financieel rond. Voor dit toernooi zou men eventueel wel een goede accommo datie hebben, namelijk Papendal bij Arnhem. Bondssecretaris Van Diesen: „Het wachten is echter nog op een sponsor, dat is de enige uitweg om alles in kannen en kruiken te krijgen”. Deze uitspraak klinkt wat vreemd, als men in het vijfjarenplan leest, dat sponsoring van verenigingen van .de hand wordt gewezen. „Geval t ot geval wordt zeer kritisch bekeken” staat er in de blauw druk. Van Diesen: „Sponsoring dient buiten de vereniging te worden gehouden. Wij zijn bang voor betaling van de spelers in de vorm van vergoedingen en dergelijke. Rugby dient puur amateuristisch te blij ven; zelfs zogenaamde profs in Groot- Brittannië en Frankrijk verdienen prak tisch niets”, aldus de Hilversummer. Een belangrijke zaak voor het rugby het technisch apparaat heeft de supervi sie over het cursuswerk en dient zich ook te bemoeien met het promoten van rugby en de begeleiding van nieuwe verenigingen. Deze senior-coach is al gevonden in de persoon van Frits Frankfort, oefenmeester van de Rugby club Hilversum (RCH). De speciaalzaak voor Kampervest 33, Haarlem. Tel. 023 - 31 30 55. Maand, ge sloten. Eigen graveerinrichting vraag gratis onze uitgebreide folder. Alleen in de derde set toen Valken berg na enige misverstanden het hoofd in de slotfase kwijtraakte en deze set dan ook met 15-10 verloor, kon Ovra scoren De laatste set echter was weer helemaal voor Valkenberg, dat via 11-2 de set won met 15-7, waarbij de eind stand op 3-1 voor Valkenberg werd bepaald. Bij de dames won Aktie '68/HVS 2 niet al te moeilijk van Valkenberg dat erg onzeker en slordig speelde. Met veel enthousiasme trok HVS deze wedstrijd naar zich toe en de greep op het spel bleef praktisch de hele wedstrijd ge handhaafd. Met 3-1 werd door HVS gewonnen. (n de derde divisie speelde die Raeck se een veel betere wedstrijd dan de voorgaande duels. Vooral in de eerste twee sets werd redelijk volleybal ge speeld. Het was jammer dat in de derde set die Raeckse terugviel en het ritme niet meer kon opvatten. Tegenstandster Tempo Team bleek toen genoeg inhoud te hebben om als nog de 3-2 zege te pakken. Setstanden: 15-8, 15-11, 11-15, 13-15 en 11-15. (Van onze sportredactie) UTRECHT De Nederlandse dames- ploeg moderne ritmische gymnastiek, die zaterdag in IJsselstein uitkomt tegen Rusland, herbergt in het zestal dat de individuele oefeningen zal afwerken twee leden van Badhoeve uit Badhoeve- doip; Judy de Boer en Hanneke Tien- stra. De vier andere „individuelen” zijn alle afkomstig van het Utrechtse Atllïa, dat ook twee gymnastes levert voor de I groepsoefening, waarin eveneens zes da- I mes uitkomen. Rusland is zonder enige IF twijfel ’s werelds sterkste natie op het I gebied van de moderne ritmische gym- I nastiek. Het land verdedigde onlangs om I politieke redenen evenwel niet de we- reidtitel, die in Madrid werd betwist. Bij de uitgeverij Ideeboek b.v. Am sterdam verscheen een nieuw, geïl lustreerd boekwerk over de auto. On der de titel „Tijdsbeeld op vier wie len” wordt getracht een overzicht te geven van de invloed van de auto op mens en maatschappij. Vele foto’s tekeningen en andere illustraties zor gen voor een heldere en boeiende kijk op de wisselwerking tussen het voertuig, dat ons heilig is geworden en de wereld om ons heen. Het boek werd samengesteld door Ton de Joode, Emile Failaux en Dick Schaap. Aanbevolen voor mensen, die eens op een andere manier tegen de auto willen aankijken. Twee delen van de auto komen voornamelijk in aanmerking bij de bestrijding van roest: de onderzijde van de wagen en de ruimten in de chassisbalken. Nu is de onderzijde van de auto het gemakkelijkst te behandelen. Er zijn verschillende middelen in de handel, veelal op basis van een kunststof, die de onder zijde beschermen tegen roest. Ten minste, als die onderzijde eerst goed is schoongemaakt. Maar dan is het ook belangrijk, dat het aanbrengen van de roestwerende laag op een vakkundige wijze gebeurt. En hoeveel malen men ook zelf aan de auto sleutelt, in dit geval is het beter de vakman in te schakelen. Hij weet welk middel het beste kan worden gebruikt en op welke manier de anti- roestlaag moet worden aangebracht. Er bestaan service-stations die zich hierin hebben gespecialiseerd en over de nodige apparatuur beschikken om de wagen eerst goed te reinigen. Nieuwe auto’s worden in de meeste gevallen afgeleverd met een anti- roestlaag op de onderzijde. Vaak is de werking van deze laag ook bij de garantie inbegrepen. Toch is het goed nog even na te lezen of na te vragen, wat de garantie precies inhoudt. Soms blijkt, dat de garantie alleen wordt nagekomen, als de nieuwe ei genaar zich houdt aan een jaarlijkse nacontrole, of op eigen kosten de laag om de zoveel tijd laat vernieuwen. Voor alle zekerheid is het echter beter om een nieuwe auto opnieuw van een anti-roestiaag te voorzien. in Nederland is, z oals reeds gememo reerd, de realisering van een eigen ac commodatie, waarop het nationale 15-tal terecht kan. Ideaal zou dan natuurlijk zijn, als naast dat eigen stadion het bondsbureau gevestigd kan worden. En de NRB zal werkelijk helemaal een gat in de lucht springen als beide doelen in Hilversum kunnen worden gerealiseerd. Van Diesen: „Het sportpark hier biedt fantastische mogelijkheden. Het ligt structureel gezien beter dan Den Haag, Zoetermeer of eventueel Utrecht, waar naar wij .anders misschien moeten uit wijken. De besprekingen met de ge meente Hilversum zijn ook het verst gevorderd”. Naast „technisch-adviseur” Dennis Po wer, die sinds 1 september in fulltime dienst van de NRB is, heeft men zeer recentelijk de functie van een zoge naamde „promotor-begeleider nieuwe clubs” gecreëerd. Deze tweede man van (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM. De herenploeg van Aktie’68/HVS heeft gisteravond in de Spaarnehal in Schalkwijk zijn Waterloo gevonuen.De eerste nederlaag werd in de ontmoeting tegen Jupiter een feit. Niet dat Jupiter als een glanzende ster speel de, maar HVS maakte zo enorm veel fouien dat de ploeg met toch een enor me routine er zelf moedeloos onder De auto wordt niet meer zo snel als vroeger ingeruild. Men blijft hem langer gebruiken en dat schept ver plichtingen voor het onderhoud. En als we in dit jaargetijde over onder houd spreken, dan bedoelen we na tuurlijk de maatregelen die roest moeten voorkomen. De motor kan nog zo in orde zijn als roest eenmaal carrosserie en schassis begint aan te vreten; is het einde van de auto in zicht. rTto:W»x>>' LamaCUri Loden Een uiterst gemene vijand vormt de roest die van binnenuit optreedt in de chassisbalken, of de inwendige ruimte van de deuren. Er zijn metho den om dit tegen te gaan. Maar alweer via de vakman. Hij weet waar in de balken of onderzijde van de deuren kleine gaatjes kunnen worden geboord. Via deze gaatjes wordt met speciale apparatuur een dunne anti- roestlaag naar binnen gespoten. Wie te lang met deze maatregelen wacht kan tot zijn schrik na verloop van tijd kleine blaasjes of spikkettjes in het lakwerk ontdekken. Een definitief signaal dat de roest zich al stevig onder de laklagen heeft genesteld. Het heeft dan geen zin meer om roestwerende middelen te gaan ge bruiken, want voortgeschreden roest is niet meer te stuiten of terug te dringen. De techniek heeft vrijwel alle au to’s uitgerust met een zogenaamde zelfdragende carrosserie. Dat is in technisch opzicht ongetwijfeld een vooruitgang, maar de corrosie wordt erdoor in de hand gewerkt. Want een zelfdragende carrosserie bezit vele grotere en kleine ruimten, waar zich onopvallend de roest nestelt. Welis waar heeft de carrosserie in de fa briek een „elektrocoating” ondergaan, maar zo’n coating dient alleen als ondergrond voor de laklagen en is slechts zijdelings als een roestwerend middel bestemd. De ruimten in de carrosserie blijven bereikbaar voor bijvoorbeeld opspattend smeltwater, vaak vermengd met pekel, in de win ter. In elk geval treedt daar de roest op, soms zelfs al voordat de auto de eerste eigenaar bereikt. Deze roest- vorming kan jaren onontdekt blijven. Maar komt te zijner tijd onherroepe lijk naar buiten. Een goede en snelle roestwerende behandeling kan dit proces echter vertragen. Een bedrijf in Naarden heeft een nieuw apparaat tegen autodiefstal op de markt gebracht, onder de naam SS stopstart. Een elektronisch brein, een elektronisch oog en een magneetsleu- tei maken deel uit van deze appara tuur. Verlaat men de wagen dan moet de sleutel enkele malen over het elektrisch oog worden gestreken, volgens een code die men zelf be paalt. Hierna is het onmogelijk - be houdens voro wie de code kent - om de deuren van de wagen te openen, of de auto te starten. Verder is er een apparaat bij geko men, dat alarm geeft bij het over schrijden van een vooraf ingestelde snelheid. Via een afstelknop kunnen op het apparaat verschillende grens- snelheden tussen de 40 en 140 km-uur worden ingesteild. Een rode lamp of een zoemer waarschuwt als de wagen harder rijdt dan de ingestelde snel heid. Europa's grootste import-en exportspecialist in vleugels en piano's. Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garantie.! i*Stemmen door geheel Nederland. J lx< 4»

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 33