Opstand neergeslagen, gematigden hebben de overhand Ijsland sluit luchtruim voor Royal Air Force Ondanks stortregens 23 doden in Beiroet Vliegtuig neergestort: twintig doden Patstelling China en VS Verhoogde spanning India- Bangladesj Smaadproces van Nestlé begonnen d TAXI Nog 2 fregatten naar IJslandse wateren NA AANSLAG: f door nico scheepmaker I o KOPENHAGEN RITPRIJS IWv 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1975 NOVEMBER DONDERDAG 2 7 (Van onze redacteur in Peking, Jaap van Ginneken) De A s ;se net ens fan aar fan ’en ing en rN rd r>g ifft te ge iw at en iet n- en n- al al i- da de 31a :b- >e- n- ur jn ;e- »ef Staat van beleg in Lissabon verscherpt al er in Kapitein Salgueiro Maia (midden), commandant van een regeringsgetrouwe Por- ft (ADVERTENTIE) Waldheim m >n maar te weten waarom, gewapend tegen over elkaar komen te staan”. het fen naar mooi TEL AVIV. (UPI en AP). Boven het noorden van het schiereiland Sinaï is dinsdagavond een Israëlisch militair transportvliegtuig neergestort. Dit werd pas gisteren bekend omdat de militaire censuur het bericht had opgehouden. Het ongeluk gebeurde toen het vlieg tuig tegen de in wolken gehulde top van de berg Jebel Hallal vloog en neerstort te. Alle twintig inzittenden kwamen om het leven. De slachtoffers zijn de be manningsleden van het toestel en infan teristen die als passagier meevlogen. Volgens het opperbevel was de piloot van het verongelukte toestel een ervaren vlieger. Een navigatiefout zou de oor zaak van het ongeluk zijn geweest. LONDEN. (UPI) In Londen is gis teren bekendgemaakt, dat nog twee ka nonneerboten van de koninklijke marine naar de wateren ter hoogte van Ijsland worden gestuurd om Britse visserssche pen te beschermen, die naar de opvat tingen van de regering in Reykjavik in IJslands territoriaal water vissen. Portugal: in Porto werd een communis tische vakbondsleider gedood en een an der zwaargewond nadat onbekenden het vuur op de twee mannen openden. Vier auto’s werden met bommen opgeblazen; volgens de politie behoorden ze toe aan communisten. Hg CV ing ijkt de lan het de ten De l te vas mt n- in ar m ie er id te Restaurant MALLE BABBE Een exquis kerstmenu serveren wij op 1e en 2e KERSTDAG van 17 tot 20.30 uur en van 21 uur tot midder nacht Tafelres 312273 - Geopend va 17 uur FRANKESTRAAT 27. HAARLEM en an jrs an ht ti le, de in lid w- 1W yal an ar- er- al a- ie m n- is rd a- er a- m ti- e- rft is >it d- ;e- kr ui de zo ie- De Nederlandse taxitarieven zijn trou wens toch een fenomeen dat ik als uiterst geheimzinnig ervaar. Hoelang de ritten ook zijn in Londen, je raakt toch niet gauw meer dan een pond kwijt, ofte wel f 5,60. Een zelfde ervaring deed ik onlangs in Kopenhagen op. De langste rit, en dat was van het ene eind van de stad naar het andere, kostte me minder dan 7,50, terwijl de kortere ritten alle maal om de 5 schommelden. Bovendien hoefje in zowel Londen als Kopenhagen zelden langer dan een paar minuten op een lege taxi te wachten, terwijl het in een stad als Amsterdam vaak erg moeilijk is een taxi te pakken te krijgen. Als leek denk je dan al gauw dat die lagere tarie ven samenhangen met een groter aanbod, waardoor er weer een williger gebruik van de taxi’s wordt gemaakt. Een tele foontje naar de taxicentrale van Am sterdam leerde, dat er in Amsterdam in totaal 590 tot 600 taxi’s zijn, waarvan er overdag ongeveer 450 rondrijden. Een telefoontje, via het Deens Verkeersbu reau naar Kopenhagen, leerde dat daar 3200 taxi’s zijn, maar men ko niet zeg gen hoeveel daarvan overdag rondrijden. Er zijn in totaal dus al ruim vijf keer zoveel taxi’s in de Deense hoofdstad als in de Nederlandse hoofdstad. Als ook driekwart daarvan rondrijdt, zijn dat er 2400, dus bijna 2000M meer dan in Am sterdam Maar ik zie toch ook verzachtende omstandigheden. Neem die rit van de Walletjes naar het Centraal Station. Ik kom niet zo vaak op het Centraal Stati on, maar ik weet wel dat dit slechts enkele honderden meters van het verste Walletje af ligt. Misschien een kilome ter. Met een taxi hoguit drie minuten rijden. Aangezien je in een Londense taxi 5 pence ofte wel 30 cent per 2,5 minuut rijden betaalt, en het aanvangs- tarief 30 pence is ofte wel 1,70, zou je daar voor een rit van de Waletjes naar het Centraal Station hooguit f 2,30 betalen plus een extra 30 et voor de 2e passagier, maar ik ben vergeten hoeveel dat was. Met 3 gulden was je in Londen al wel klaar geweest, schat ik, dus dan is 5 gulden voor een Engelse matroos op zichzelf al een verdacht bedrag, laat staan als dat nog eens wordt opgehoogd tot 7 gulden. (Van onze redacteur in Lissabon, Jan Oostergetel) LISSABON De opstand van parachutisten en artilleristen van het Portugese leger is door regeringsgetrouwe troepen de kop ingedrukt. De staat van beleg in en rond Lissabon is echter nog steeds van kracht en zelfs verscherpt. Uit de roerige gebeurtenissen van de afgelopen dagen is duidelijk gebleken dat de gematigde krachten in het Portugese leger ruim in de meerderheid zijn. In regeringskringen in Lissabon verwacht men dan ook dat de regering-De Azevedo haar „staking” zal beëindigen en daadwerkelijk het staatsroer weer in handen zal nemen. Voor het moment is Portugals president Da Costa Gomes praktisch alleenheerser. tugese legereenheid, maakt in de buurt van Lissabon een praatje met gelijkgezinde militairen. Rechtse militanten in Beiroet nemen posities in achter zandzakken, opgesta peld op het Plein van de Martelaren in de Libanese hoofdstad. kertijd wordt vastgesteld, dat ze hun tegenspelers (premier Tsjoe En-lai en partijvoorzitter Mao Tse toeng) toch sterk hebben onderschat. Als de situ atie in Azië namelijk inmiddels ver anderd is, dan is dat toch eerder in het voordeel van Peking dan in dat van Washington. In Europese diplomatieke kringen herhaalt men de anekdote met smaak, omdat ze iets lijkt te illustre ren over de manier waarop de Ame rikanen zichzelf over- en de Chinezen onderschatten in hun wederzijdse contacten. Ook vertelt men geamu seerd over de Amerikaanse „China- watchers” uit Hongkong die tijdens de laatste bezoeken van Kissinger voor het eerst naar de Volksrepubliek meekwamen, en verbijsterd toegaven dat het land er h ;1 anders bleek uit te zien dan zij het tientallen jaren hadden beschreven. Het is nog niet duidelijk wat de posi tie van Copcon-bevelhebber Otelo de Carvalho is. Hoewel hij zich van de opstand van de para’s en artilleristen schijnt te hebben gedistantieerd, circu leerden dinsdag reeds berichten dat De Carvalho tijdens de spoedzitting van de Revolutionaire Raad was gearresteerd. Hij zou nu gevangen worden gehouden in de kazerne van de militaire politie in Lissabon, die gistermorgen door rege ringsgetrouwe troepen werd bezet. Hoewel gisteren straaljagers laag bo ven de huizen van Lissabon vlogen en tanks op de belangrijkste kruispunten postvatten, bleven winkels en markten gewoon open. Van onrust onder de be- De fregatten Falmouth en Brighton komen zaterdag op hun bestemming aan en zullen zich dan voegen bij de Leo pard, die al eerder naar IJslandse wate ren werd gestuurd. Ijsland heeft op het Britse besluit gereageerd met sluiting van zijn lucht ruim en vliegvelden voor toestellen van de Britse koninklijke luchtmacht. Ook zijn de IJslandse havens dichtgegaan voor ondersteuningsschepen van de Brit se nailervloot, uitgezonderd voor geval len dal zij in nood verkeren. De IJslandse kustwacht verklaarde gisteren dat zij de indruk had dat de Britse vissersschepen voor de kust van Ijsland al moed hadden geput uit de aankomst van het eerste Britse marine schip, de Leopard, en dat zij zich hadden verspreid over een strook van 400 mijl langs de noord- en oostkust. Tot nu toe hadden zij hun sterkte gezocht in enge formaties. De IJslandse minister van Buitenland se Zaken, Agustsson zinspeelde er giste- volking was nauwelijks sprake. Wel was een lichte hamsterrage waarneembaar, want er vormden zich lange rijen wach tenden bij supermarkten en pompstati ons. De gebeurtenissen van dinsdag en gisteren hebben hun weerslag al gevon den in het behoudende Noorden van ren in een interview op dat hij een NAVO-vergadering van volgende maand in Brussel zou kunnen boycotten. Enge land en IJsland zijn NAVO-bondgeno- te.i. Premier Hallgrimsson van IJsland verk’aarde op zijn beurt in een inter view dat Ijsland wel eens zijn ambassa deur in Londen zou kunnen terugroepen of zelfs de diplomatieke betrekkingen met Londen geheel verbreken. (Van onze correspondent) BEIROET. Noch de Libanese auto riteiten, noch de controlecommissie op het zoveelste staakt-het-vuren, maar het weer was gisteren de doorslaggevende factor in het verloop van de gevechten in de Libanese hoofdstad Beiroet. Zware stortbuien verminderden enigermate de ijver van de vechtersbazen, maar toch was het aantal slachtoffers nog schrik barend hoog: 23 doden en zo’n 70 ge wonden over de laatste 24 uur. De dag werd ingezet met stormlopen op het bolwerk van de rechts-christelij- ke Falangisten in de oude binnenstad, uitgevoerd door twee linkse groeperin gen, de pro-Iraakse Baath-partij en de Arabisch-socialistische arbeiderspartij. boden nauwelijks tegenstand toen de tankeenheden de bezette luchtmachtba- ses omsingelden. De soldaten leken zelfs opgelucht en gingen in sommige geval len over tot arrestatie van hun eigen officieren. Volgens een militaire woord voerder zijn in totaal 36 ..aanstichters” van de opstand gearresteerd en overge bracht naar gevangenissen in Oporto. Overigens waarschuwde minister van buitenlandse zaken Melo Antunes gister avond in een televisietoespraak voor het blijvende gevaar van een burgeroor log. Antunes zei letterlijk: „Ik wil niet blij veil hameren op een eventuele bur geroorlog, maar die is nog steeds moge lijk. Wij kunnen in een situatie belan den, waarin de Portugezen, zonder zelfs Alleen uit het zuiden van Portugal komen nog berichten over opstandige soldaten en burgers die hun verzet tegen de regering-De Azevedo nog niet willen opgeven. Lissabon zelf wordt momenteel „belegerd” door regeringsgezinde troepen uit noordelijke districten. Gisterochtend vielen bjj schermutselingen tussen tank eenheden en soldaten van de militaire veiligheidspolitie Copcon, die overigens niet daadwerkelijk aan de acties van de parachutisten heeft deelgenomen, vier doden. DACCA. (Reuter) De spanning is opnieuw toegenomen in de relaties tus sen India en Bangladesj nadat gisteroch tend zes gewapende mannen het vuur openden op de hoge commissaris van India in Dacca, Samar Sen. Op hoge toon eiste de Indiase regering in een verklaring dat „de daders streng worden gestraft voor deze moordaan slag”. New Delhi brengt de aanslag in verband met „de intensieve anti-Indische propaganda die nu al weken in Bangla desj aan de gang is”. De regering van Bangladesj gaf een verklaring uit waarin werd gezegd dat de zes mannen lid waren van de natio nale socialistische partij die tegen de regering is en vóór betrekkingen met China. Twee van de mannen zijn gear resteerd, de andere vier werden in een vuurgevecht met de politie gedood. Dac ca zei dat de mannen van plan waren commissariss Sen te ontvoeren. Sens gezondheidstoestand is volgens Dacca redelijk. In het academisch zie kenhuis van die stad is hij aan zijn schotwonden geopereerd. India heeft een vliegtuig met een medisch team naar Dacca gestuurd dat de gewonde commis saris mee terug moet brengen naar New Delhi. Gisteren zijn in Dacca negentien per sonen, onder wie enkele leiders van de voormalige nationale socialistische partij, gearresteerd. Voorzitter Jalil en secreta- ris-generaal Abdoer Rab van de NSP zijn onder de arrestanten. President Da Costa Gomes kondigde gisteravond een verscherping van de staat van beleg aan. In Lissabon zijn de autoriteiten nu bevoegd arrestaties te verrichten zonder rechterlijk bevel, er is brief- en perscensuur, terwijl van mid dernacht tot 05.00 uur een uitgaansver bod van kracht is. Demonstraties zonder voorafgaande toestemming zijn verboden en huiszoekingen kunnen vrijelijk wor den verricht. De rebellerende troepen, die „eerher stel” van Copcon-commandant De Car valho en ontslag van een aantal „reacti onaire” luchtmachtbevelhebbers eisten, Het is duidelijk, dat de Chinese concessie-bereidheid sterk samen hangt met de Russische oorlogsdrei ging. Maar ook wat dat betreft is de situatie aanzienlijk veranderd. Drie en een half jaar geleden was het Washington, dat zijn voorstellen aan Peking trachtte te onderstrepen door te verwijzen naar de dreiging vanuit Moskou. Volgens de al eerder ge noemde „diplomatieke kringen” zou Kissinger zelfs bij verscheidene gele genheden zó ver zijn gegaan, aan Tsjoe En-lai Amerikaanse satellietfo to’s van Siberië te overhandigen, waaruit moest blijken dat de Russen ernstige oorlogsvoorbereidingen trof fen. Maar merkwaardig genoeg zijn de rollen nu omgedraaid. Nu is het Pe king, dat zijn voorstellen aan Wash ington tracht te onderstrepen door te verwijzen naar diezelfde oorlogs dreiging vanuit Moskou. Chiao Kuan- hua zei letterlijk tegen Kissinger: „De fundamentele tegenstellingen in de wereld spitsen zich toe. De factoren die tot oorlog en tot revolutie leiden worden sterker. We geloven niet dat er een blijvende vrede is.Met het oog op het toenemende oorlogsgevaar is het China’s basispolitiek om diepe tunnels te graven, overal graan op te slaan en”, zo voegde hij er betekenis vol aan toe, „nooit naar hegemonie te streven”. Men zegt dat Kissinger geschokt was. Niet om wat de Chinezen zeiden, want dat was een herhaling van al eerder geformuleerde standpunten, maar omdat hij plotseling inzag, dat ze het ook werkelijk meenden. BERN. (UPI) In een propvolle rechtszaal in Bern is gisteren het proces begonnen, dat Nestlé heeft aangespannen tegen een organisatie voor vrijwillige hulp, die de multinational heeft beschul digd van het hanteren van onethische methodes bij de verkoopbevordering van zuigelingenvoeding in de derde wereld. De „actiegroep voor de derde wereld” vertaalde en publiceerde in juni 1974 een oorspronkelijk door een Britse hulp organisatie uitgegeven boekje, waarin de belangrijkste babyvoedingproducenten ervan worden beschuldigd moeders in arme landen door misleiding over te halen borstvoeding op te geven en hun zuigelingen met de fles te voeden. Vol gens het boekje veroorzaakt dit een grote sterfte onder baby’s, omdat het dure melkpoeder vaak wordt verdund en de flessen niet goed worden gesterili seerd. Nestlé maakt met name bezwaar te gen de titel van het pamflet, „Nestlé doodt zuigelingen”. mogendheid-op-haar-retourgewik keld in een binnenlandse economische crisis, en geconfronteerd met een ver lies van buitenlandse politieke in vloed. Men verwacht dat de Ameri kanen op den duur toch uit Azië zullen moeten verdwijnen. Men hoopt alleen dat dit in verschillende landen niet al te abrupt gebeurt, omdat dan (net als bijvoorbeeld in India) een alliantie van nationalistische kapita listen en pro-Russische communisten aan de macht zou kunnen komen. Maar Peking heeft geduld. Men denkt er niet in jaren, maar in decennia. Vandaar dat de patstelling in de Amerikaans-Chinese betrekkingen nog wel een tijdje kan voortduren. DEN HAAG In Peking gaat het verhaal, dat Kissinger voor zijn jongste bezoek (ter voorbereiding van dat van Ford) een paar woorden Chinees had geleerd. Zijn uitspraak was echter zo slecht, dat niemand er wat van begreep. Waarop zijn collega-minister Chiao Kuan-hua (die net als Kissinger in Duitsland heeft gestudeerd) hem in vloeiend Duits toevoegde: „Aber dann reden wir doch in ihre Muttersprache?” (Maar dan kunnen we toch in uw moedertaal spreken). buitenlandse vertegenwoordi gers erkennen, dat Kissingers eerste bezoek, drie en een half jaar geleden (waarbij hij in Pakistan een griep voorwendde om in alle stilte China door te reizen) een staaltje van zijn geheime diplomatie- in-grote-stijl was. Zij erkennen ook, dat Nixons bezoek in het daaropvol gende jaar een fraai voorbeeld van zijn politieke moed in internationale aangelegenheden was. Maar tegelij- Twee Engelse matrozen zijn eerst met één Amsterdamse taxichauffeur, en daarna met een heleboel taxichauffeurs slaags geraakt, want Amsterdamse taxi chauffeurs bezitten in zo’n geval de gave van de parthenogenese: de voortplanting zonder bevruchting. Wat schijnt het ge val te zijn geweest? Op de meter stond voor een rit van de Walletjes naar het Centraal Station een bedrag van vijf gulden aangegeven, en de matrozen wei gerden daarom de geëste zeven gulden te betalen. Een misverstand tussen twee verschil lende volkeren. In Engeland is de taxi meter heilig en onfeilbaar, ook al Zit er momenteel op de ruit tussen chauffeur en passagier in de meeste gevallen een overzichtelijke tabel geplakt die aan geeft wat voor het getal op de meter in werkelijkheid moet worden betaald. Zo staat het begintarief op de meter nog altijd aangegven als 15 pence, maar dat dient gelezen te worden als 30 pence. Vervolgens is 18 in werkelijkheid 35, en ga zo maar door. Een handig systeem, want op die manier kun je door middel van eenvoudig drukwerk tot in lengte van jaren van dezelfde ingewikkelde automaten gebruik blijven maken, on danks de geldontwaarding of de opwaar dering. Over een paar jaar zullen wij het nog meemaken, dat we op last van de regering de gulden voortaan moeten beschouwen als een tachtig-centstuk, de rijksdaalder als een twee-guldenstuk, het kwartje als twee dubbeltjes, en ga zo maar door. In Engeland weet je dus waar je aan toe bent, terwijl in Nederland, dus zeker in Amsterdam, en zeker tussen de Wal letjes en het Centraal Station, en zeer zeker voor Engelse passagiers, en zeer, zeer zeker voor passagierende Engelse matrozen, het bedrag op de meter hoog uit een lagere schatting is dan het wer kelijk af te dragen bedrag. Als buiten landse gast heb je je maar te schikken naar de plaatselijke gebruiken en eigen zinnigheden van de bevolking, dus ’s morgens eet je beschuit met muisjes, en ’s avonds zonder morren geprakte an dijvie met een sukadelapje, en als je na het stappen op de Walletjes een taxi oppikt, dan mag je je handen dichtknij pen als je maar zeven gulden hoeft te betalen terwijl de meter vijf gulden aangeeft. Een taxatiefout dus van die Engelse matrozen, dat zij niet hoger wilden gaan dan die vijf gulden. aan Beiroet fungeerde als bliksemaflei der. De VN-secretaris-generaal was onder weg van Cairo naar Damascus, als on derdeel van zijn pogingen de stand van zaken in het Midden-Oosten te bespre ken met Arabische en Israëlische leiders. De korte stop in Libanon gebruikte hij om een nauwkeuriger beeld te krijgen van de situatie in dat land. Tijdens de lunch op het presidentiële paleis kon de VN-secretaris-generaal met eigen oren waarnemen dat die situatie nogal t e wensen overlaat. Zijn bezoek viel name lijk samen met een tijdelijke opleving van de gevechten in de buitenwijken van Beiroet. Dit was nauwelijks toeval. De chris tenbevolking heeft er geruime tijd op aangedrongen de Libanese crisis voor de VN te brengen. Dit plan ketste af op de argumenten van moslimgroeperingen en links-progressieve partijen, die vinden dat de Libanezen ondr elkaar de moei lijkheden wel kunnen oplossen. Zowel de ene als de andere partij deed er daarom een schepje bovenop. Inmiddels is China echter veel be ter op een mogelijke oorlog voorbe reid. Niet alleen civiel, maar ook militair. De ontplooiing van haar nu cleaire macht is het afgelopen jaar een kritieke drempel gepasseerd. Pe king had steeds verklaard nooit als eerste atoomwapens te zullen gebrui ken, maar haar beperkte raketarse- naal was daarentegen tot voor kort voor een tegenstander in een „first strike” gemakkelijk uit te schakelen. Sinds enige maanden beschikt men echter over middellange-afstandsra- ketten, die tot Moskou reiken; ó’e ten dele in ondergrondse silo’s en ten dele op verplaatsbare lanceerinstalla- ties staan opgesteld. De afschrikking van de Sovjet-Unie is daardoor veel effectiever geworden. Omgekeerd is ook de bereidheid tot aanzienlijke concessies aan de Vere nigde Staten af genomen. De Volksre publiek ziet Amerika als een super- Een van de belangrijkste bijeenkom sten was gisteren de kabinetsvergade ring, waarbij president Sleiman Fran- gieh premier Rashied Karami en de minister van Binnenlandse Zaken Ca mille Chamoen de onderlinge menings verschillen aan elkaar kenbaar maakten. Algemeen werd verwacht dat deze ont moeting gelijk te stellen was aan een politieke tijdbom, maar het bezoek van VN-secretaris-generaal Kurt De belangrijkste wijzigingen deden zich in Zuidoost-Azië voor. Eerst door de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Vietnam en de akkoorden van Parijs in 1973, later doordat het niet naleven van de ak koorden leidde tot een communisti sche machtsovername in Saigon, Phnom Penh en Vientiane. Hierdoor is ook op de flanken beweging ont staan. Ten westen is het Thailand, ten oosten zijn het de Filippijnen: die beide trachten zich van al te opval lende politieke en militaire banden met de Verenigde Staten te ontdoen en daarentegen diplomatieke en eco nomische toenadering tot de Volksre publiek zoeken (onder meer met het oog op betaalbare olie). «HM te b :-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3