STAALGIGANT ZAL AAN STRIKTE MILIEU-EISEN MOETEN VOLDOEN Duinenrij moet dan in zee worden geschoven Verbetering wegennet en spoorverbindingen NIET ZONDER LUCHTHAVEN gewezen •J K BKbbkh Voorjiavenplannen” van Amsterdam zonder meer van de hand AMSTERDAM KAN ■E3 1 id K. p'isg SF IS B ONDERZOEK NAAR EEN BEPERKTE CONTAINERHAVEN NODIG Ij „fWM K.i DC 6 NIEUWS UIT STAD EN STREEK DONDERDAG 1 97 5 2 7 NOVEMBER niet uitbreiden maar: Almere FT --s Hal ter me GS in na: Ha ste sc Pt la va no vc va zié ve „r Brai - IJMOND Een uitbreiding van Hoogovens tot een produktie van circa elf miljoen ton staal vinden Gedeputeerde Staten in principe niet onmo gelijk. Wel zullen hiervoor strikte voorwaarden gesteld moeten worden. Hoewel GS verdere uitbreiding niet uitdrukkelijk uitsluiten, is het college wel van mening, dat elf miljoen ton het maximum is tot'waar men gaan kan. Om een uitbreiding naar elf miljoen ton mogelijk te maken heeft het college in de Nota van uitgangspunten voor het Noordzeekanaalgebied de weg vrij gemaakt om de duinenrij voor de Noordzeekust vanaf de Noord- pier tot bij Wijk aan Zee over een lengte van 21/z kilometer in zee te schuiven. Inplaats van de duinenrij zou dan op ongeveer 80 meter uit de kust een zeedijk aangelegd moeten worden. ir éhim» IJMOND De aanleg van een Voorhaven in IJmui.de"!, zoals Amster dam die plannen gepresenteerd heeft, wijzen G.S. zonder meer af. In de Nota van Uitgangspunten voor het Noordzeekanaalgebied heeft het col lege geconcludeerd, dat èn uitbreiding van Hoogovens èn aanleg van een Voorhaven te grote milieubezwaren voor dit toch al overbelaste IJmond- gebied zou veroorzaken. G.S. hebben daarbij gekozen voor de mogelijk heid van uitbreiding van Hoogovens en tegen de aanleg van een Voorha ven. Daarbij hebben de milieufactoren een overwegende rol gespeeld. Woningtekort Arbeidsplaatsen r -- Schiphol mag Wijk aan Zee aw; IliwriHffllii'r t'l 1 1 LilfcLi's; Vf: o» E* 7 Lab’ Ha ^‘1 I i I fewiB 1 3: g'SSSfl G.S. willen uitbreiding Hoogovens mogelijk maken t (Van een onzer verslaggevers) HHIHHIUIIIIlUWUlnlllIttrtW;1! i’ x- tiegebied bestempelt, naar verwachting voor de recreatie minder aantrekkelijk zal zijn. HAARLEM Het streekplan, waarvoor de nota van uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied fundament is, kan niet slagen zonder goede weg en spoorwegverbindingen. (Foto gemaakt door Fotopersbureau C. de Boer BV, Haarlem). St ni al ff ht he ve ui di se 2 als bes dei nie de gel doe stri bet der pe (gé een E wei vin De wij der lan AH koi 717 mo del mu op I hot gei aft me dat vo< VOi we „ir lat toi ku he on Ar zo: W( we hi( he nu he da w; ke re tij he .1”! Toch wijzen G. S. het idee van een uitbreiding van de zeehavenactivitelten in de IJmond niet zonder meer af. Nieuwe activiteiten, waaraan deze mi lieubezwaren niet kleven, blijven vol gens het college in de IJmond welkom. Daarom moet volgens G. S. een beperk tere opzet van een containerterminal bij IJmuiden nader onderzocht worden. In de overwegingen om de Amster- j. - huidige stationsaccommodatie de capaciteit heeft. -.S' sen in de Meerlanden zou toenemen met 7000 a 7800. Deze groei van het aantal arbeids plaatsen, is, gezien de economische ont wikkelingen, onwaarschijnlijk, zo menen GS. Maar al zou die groei wel of gedeeltelijk optreden, dan nog kan men ziich afvragen of deze moet worden toe gelaten. De Wet Selectieve Investerings regeling geeft de overheid enige midde len om greep te krijgen op de vestiging en uitbreiding van bedrijven in de Randstad”, aldus de nota an uitgangs punten. De vergunningen, die in het kader van deze wet voor bedrijfsvesti ging of uitbreiding nodig zijn, moeten via de provincie worden aangevraagd. van milieuverontreiniging, die leiden tot een ernstige aantasting van het woonmi- lieu. G.S. voeren echter aan, dat de verplaatsing van de ertsopslag bij uit breiding van Hoogovens naar een ander terrein wel éhige verbetering kan aan brengen. Andere eisen, die G. S. aan een uit breiding van de staalproductie willen stellen zijn; dat Hoogovens de mogelijk heden onderzoekt om bedrijfsonderdelen te verplaatsen, G.S. denken daarbij aan een verschuiving van de kantoorfuncties naar Alkmaar; dat Hoogovens voor zijn Om de talrjjke werkers bij Hoogovens, het westelijk havengebied en Schiphol van en naar hun woonsteden, in Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Almere, te vervoeren zjjn goede wegen nodig en vooral goede spoorwegen. Door deze maatregelen kan het Hoog- oven-terrein aan de zeezijde met onge veer 50 hectare uitgebreid worden. Aan de noordzijde is een uitbreiding van het terréin van plus minus acht en een halve hectare gepland. Er is overigens een Werkgroep onderzoek Uitbreidings plannen Hoogovens gevormd, die zich met de problemen bezig houdt. Hoewel deze werkgroep nog niet tot een eind conclusie is gekomen, meent het college van G S. voldoende gegevens te hebben om tot deze stellingname te komen. Verder voeren G.S. in de nota aan, dat er bij aanleg van de Voorhaven wel ongeveer duizend nieuwe arbeidsplaatsen geschapen worden, maar dat er in Am sterdam aanzienlijke aantallen arbeids plaatsen verloren zullen gaan. Ook zon der Voorhaven is dat overigens het geval GS noemen de verbindingen met het noorden ronduit slecht. Voor Schiphol is dan ook het wachten op de Schiphol- spoorlijn, die volgens GS via een aan te leggen ringspoorlijn rondom de hoofd stad moet aansluiten op het Centraal Station van Amsterdam. Nodig is ook een spoorwegverbinding van Schiphol en Amsterdam met Almere en Lelystad in de IJsselmeerpolders. De spoorweg naar Purmerend móet worden verdubbeld. Snelle aanleg van de Hemspoorwegtun- nel is dringend nodig. Voor Hoogovens zou een nieuwe aansluiting nodig zijn op de spoorlijn CastricumUitgeest. GS willen dat zoveel mogelijk reizigers ge bruik maken van het openbaar vervoer. Een staatje in de nota wijst uit dat 40 percent gebruik maakt van de auto, 50 percent van de (brom)fiets en 10 percent van het openbaar vervoer. Opmerkelijk is echter dat het aantal reizigers met het openbaar vervoer onderdoor het Noord- zeekanaal of er over heen reist groter is trein en bus respectievelijk 20 en 25 percent; auto, 48 percent). Voor de auto is het Noordzeekanaal een ernstige ver- Op deze luchtfoto is goed te zien wat een mogelijke uitbreiding van Hoog ovens voor gevolgen heeft. De gehele duinenrij langs het Hoogoventerrein zal in zee moeten worden geschoven en worden vervangen door een zeedijk op de noodzakelijke ruimte te scheppen, enkele tientallen meters uit de kust om zijn, dat de leefbaarheid van Wijk aan Zee veilig wordt gesteld. Dat die leef baarheid met het plan in de knel komt is duidelijk, als G. S. zelf al stellen, dat door het in zee schuiven van een grote duinstrook de verblijfsrecreatie in Wijk aan Zee hoogstwaarschijnlijk zal ver dwijnen. De laatste jaren gaven al een sterk teruglopen van die verblijfsrecrea tie te zien, mede te wijten aan de voorgaande uitbreidingen van Hoogo vens. Het College stelt, dat reeds vele jaren in Wijk aan Zee sprake is van een opeenhoping van verschillende vormen sperring van de weg naar het noorden. Er bestaan drie tunnelplannen: in Vel- sen (de Wijkertunnel), ten oosten van Amsterdam (de vervanging van de Schellingwouderbrug in de ringweg om Amsterdam) en ten westen van Amster dam (tussen Coentunnel en de Nauerna- sche Vaart). In navolging van provincia le staten spreken GS zich uit voor een extra tunnel bij Velsen (de Wijkertun nel). Aan deze extra tunnel is behoefte omdat het openbaar vervoer niet de gehele verkeerstoename kan opvangen, zeggen GS er wel bij. Als er dan toch nog een zodanige groei van de werkgelegenheid zou opte- den, dat de gevolgen voor de woning bouw daarvan niet zouden overeenko men met het minimummodcl, dan moeten de mensen worden opgevangen in Alme re en de noordelijke overloopkernen (Alkmaar Hoorn en Purmerend). Het minimumgroeimodel voor de Meerlanden houdt in een woningvoorraad van 36.000 huizgn. woningbehoefte vooral op Alkmaar zal zijn aangewezen; en dat bij verdere groei van het Hoogoven-Estelconcem niet alle milieuvriendelijke activiteiten in de Duitse vestigingen ontwikkeld worden, terwijl in de IJmond in hoofd zaak die activiteiten doorgroeien, die een aanzienlijke druk op het milieu uitoefe nen. Dit laatste punt beschouwt het college meer als een soort waarschu wing, als een schot voor de boeg. G. S. willen het Estel-beleid niet enkel beoor delen aan de investeringen bij Hoogo vens, maar ook aan die in Dortmund. Door een toename van de clieraffinage kan de uitworp van zwaveldioxide tot 40 ton per dag toenemen, terwijl dat nu minder dan negen ton is. Ook de stanko verlast zal toenemen. Al deze punten hebben ertoe geleid), dat G. S. niets voelen voor een voorhaven, waaraan dergelijk milieubezwaren kleven:,,Vooral de stofontwikkeling van de Voorhaven geteld bij die van Hoogovens is voor de IJmond niet aanvaardbaar; de planologi sche en milieuhygiënische gevolgen zijn te groot”. Van de reeds goedgekeurde plannen in de gemeente Haarlemmermeer mogen er ongeveer 1450 woningen pas na ’80 wor den gebouwd. Mocht blijken dat in 1980 de geplande woningvoorraad van 36.000 huizen wordt overschreden, dan zal alles in het werk worden gesteld om het minimummodel op langere termijn wel te verwezenlijken, aldus de nota. Van de Schipholwerkers woont ruim de helft in Amsterdam en in Amstel veen Het beleid dat gericht is op het open houden van het groene hart van de Randstad is afgesproken met de provin cies Zuid-Holland en Utrecht. Een op merkelijk verschijnsel bij de geconsta teerde overloop naar het open midden gebied is, dat met name de meer welge- stelden vanuit de grote steden zich daar gevestigd hebben. De minder welgestel- den van de „stadverlaters” trokken naai de officieel door de provincie daartoe aangewezen overloopgebieden in het noorden (Alkmaar, Hoorn, Purmerend). In de nota van uitgangspunten stellen GS nog eens, dat woningbouw in de Meerlanden uitsluitend gericht mag zijn op huisvesting van de sociaal- en econo- nisch gebondenen aan de streek. Het streekplan De Meerlanden waar van het voorontwerp bekend is en waar de inspraak vanuit De Meerlanden een antwoord op heeft gegeven, zal afzon derlijk van het grote streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied waartoe de Meerlanden behoren worden vastgesteld. De inspraak-gegevens van het streekplan De Meerlanden zullen waar mogelijk in het grote plan worden verwerkt en zijn ook verwerkt in de concept-nota van uitgangspunten, aldus gedeputeerde Van der Knoop. Naast de grote stofhinder bij ertsover slag in een Voorhaven, die bij de beslis sing de doorslag hebben gegeven, zijn er nog meer bezwaren tegen een Voorha ven. Er zou een spoorlijn van IJmuiden naar die haven moeten komen, er zou den enkele nieuwe wegen in het zuide lijk IJmondgebied moeten worden aan gelegd en er zou 69 hectare recreatie- en natuurgebied verloren gaan, waarbij G. S. aantekenen, dat de 35 hectare nieuw strahdgebied, dat Amsterdam als recrea- In de nota van uitgangspunten hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zich nogmaals duidelijk uitgesproken voor handhaving van het minimum groeimodel voor de Meerlanden. Bij een strikte toepassing van dit model mogen er in De Meerlanden slechts 5400 huizen worden gebouwd. Er zou dan volgens bepaalde berekeningen een tekort aan huizen zijn van 5600 tot 7800 woningen. De berekening van dit woningtekort is echter gegrondvest op de veronderstel- damse plannen voor een Voorhaven met olie- en ertsoverslag niet te honoreren stellen G. S., dat de uitbreiding van Hoogovens voor de werkgelegen heid noodzakelijk is. Wat betreft de Voorhaven heeft men becijferd, dat ook zonder aanleg daarvan de Amsterdamse haven nog een groei zal vertonen van 19,6 miljoen ton in 1970 tot 34,3 miljoen ton in 1990 .Daarbij is men uitgegaan van twee nieuwe raffinaderijen in het Noordzeekanaalgebied. Maar als die er niet komen, en daar ziet het wel naar uit, dan zouden er ook grote vraagtekens gezet moeten worden achter de behoefte aan een olieterminal in de Voorhaven, aldus het college. HAARLEM Over inpoldering ling dat tot 1980 het aantal arbeidsplaat- van de Markerwaard voor de aan leg van de Tweede Nationale Luchthaven daar, hebben Gedepu teerde Staten geen duidelijke uit spraak willen doen. Maar GS lieten wel weten dat de nota van uit gangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied grotendeels op lossen schroeven komt te staan, als een Tweede Nationale Luchtha ven bij Amsterdam niet doorgaat. GS herhalen in de nota hun stand punt: Schiphol mag niet meer uit breiden, er moet een gedraaide vierde baan komen en de vijfde baan is niet mogelijk, als men ten minste de Meerlanden niet dicht wil laten groeien. Op de persconferentie waar de nota werd gepresenteerd, Gedeputeerde Van der Knoop, dat Amsterdam „economisch naar de knoppen gaat” als het geen grote nationale luchthaven heeft. Een kwart tot een derde van het totale Amsterdamse produkt is direct of indi rect afhankelijk van het luchthavenbe drijf. De beslissing over de Tweede Nati onale Luchtaven is een planologische kernbeslissing te nemen door het Rijk. Als het rijk zou besluiten tot aanleg van een luchthaven niet in de buurt van Amsterdam, dus bijvoorbeeld in Dintel- oord zoals onlangs nog door Schipholdi- recteur Riemens werd bepleit, dan houdt de provincie de mogelijkheid van aanleg van een vijfde baan operj, aldus gedepu teerde Van der Knoop op de persconfe rentie. De nota gaat er echter zonder meer van uit, dat er een tweede of andere luchthaven komt in de nabijheid van Amsterdam. De problemen van de wo ningbouw en geluidsoverlast zijn, aldus GS, te zorgelijk dan dat ze een uitbrei ding van Schiphol op de huidige plaats tolereren. De grenzen voor Schiphol zijn: de capaciteit voortvloeiend uit een sel; de capaciteit voortvleoeiend uit een zondanig zönering in verband met ge luidsoverlast, dat de 40 Kosteneenheden overal de woonkernen uitsluit; de woningbouwmogelijkheden binnen het minimummodel van de Meerlanden. Maar de ertsoverslag en de daarbij ontstane stofhinder geven voor het col lege de doorslag bij hun afwijzend standpunt. De overslag en opslag van ertsen, kolen en graan zal in 1990 een totale stofverontreiniging geven van on geveer 700 kilogram per uur en wel binnen een gebied met een straal van vijf kilometer. Vooral ’s nachts zal ge luidshinder optreden. andere werkgelegenheid in de regio, die daarmee samenhangt. Bij uitbreiding naar een productie van elf miljoen ton daarentegen is een uitbreiding van ar beidsplaatsen te verwachten van 24.000 naar 28.000. Weliswaar moet hierbij aan getekend worden, dat er bij Hoogovens vooral behoefte bestaat aan ongeschoold personeel. Het grote bezwaar van een mogelijke uitbreiding wordt gevormd door de extra aanslag op het milieu. De uitbreidings plannen zouden de reeds overeengeko men verbeteringen op milieuhygiënisch gebied voor een deel weer teniet doen. Een belangrijke toename van de druk op het milieu is volgens het college niet te verwachten, al zullen enige grenswaar den van onderdelen van de verontreini ging dichter benaderd worden. GS noemen een ringweg om Amster dam heen „van essentieel belang”. De aanleg van het zuidoostelijk deel van deze weg (de verbinding van Rijksweg 1 (Amsterdam-Amersfoort) met Rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht) kan pas in 1985 gereed zijn. Als voorlopige oplossing worden beide rijks wegen verbonden door Gaasperdammerweg. Rijksweg 6 moet volgens GS vanaf Velsen tot Bad- hoevedorp geen tweë maar drie rijstro ken krijgen. In de Uitgangspunten voor het Noord- zeekanaailgebied hebben G.S. de uitbrei ding van Hoogovens niet los willen zien van de Amsterdamse plannen voor een Voorhaven. Beide mogelijk maken is volgens het college teveel van het goede, vooral gezien de grote bezwaren ten opzichte van het milieu, die aan beide plannen kleven. In een afweging welke van de twee plannen dan het meest noodzakelijk is, heeft het college geko zen voor Hoogovens. Uitgangspunt bij de beleidsbepaling is geweest, dat de werkgelegenheid bij Hoogovens van wezenlijk belang is voor IJmond en Noordzeekanaalgebied. Het consolideren van de productie van Hoog ovens op zes tot acht miljoen ton staal per jaar betekent dat de werkgelegen heid in de periode van 1980-1985 met enkele duizenden arbeidsplaatsen zal te ruglopen met alle gevolgen voor de - s. WW- - “'■"•-rrtn.nuuuuuu Het aantal passagiersbewegingen op Schiphol zal niet boven de zeventien miljoen mogen komen, waarvoor de h. '"tV" ff*’"*: Hogovens zal daarom aan ’n aantal zeer strenge eisen moeten voldoen alvorens het college instemt met uitbreiding. Die eisen liggen op het gebied van stofover- last, uitworp van hinderlijke of schade lijke stoffen, geluidsoverlast en koelwa terlozing. Het college maakt bijzonder duidelijk, dat nog lang niet is gekozen voor uitbreiding van Hoogovens. Die uit breiding wordt alleen mogelijk gemaakt. Maar met het stellen van de milieu- eisen kunnen G. S. uitbreiding zelfs nog practisch onmogelijk maken Een van de belangrijkste eisen zal '.r’r Hm,, i a. lijii Éfc jpi “W H I’ ji.fii lib-!, p' k4'a s ï'aklb St .i'A!.:M 1 ‘i '“’Ai '*E

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6