Nota geeft ruggegraat aan streekplanstudies tot 1980 Besnoeiing van plannen voor Zuiderpolder Geen basisindustrie, maar handel en nijverheid Driekwart Halfweg in gevarenzone n „Beperking woningbouw Zuiderpolder spijtig” Haarlemmermeer „niet verrast” UITBREIDING IN VELSERBROEKPOLDER EN BIJ VIJFHUIZEN TABOE BESTEMMINGSWIJZIGING WESTELIJK HAVENGEBIED 7 REGIO 1 97 5 DONDERDAG 2 7 NOVEMBER STAD EN WETHOUDER M. VAN DE WATER: (Van een onzer verslaggevers) BURGEMEESTER IJSSELMUIDEN ONGERUST Lapmiddel Groene Hart Ruimtegebrek Vergrijzing HAARLEM Voor grote olie- en ertstankers en voor grote container schepen is het Noordzeekanaal toch eigenlijk te ondiep vaarwater. Gede puteerde Staten van Noord-Holland zien het idee van zware industrie langs het Noordzeekanaal hoe langer hoe minder zitten. Een groot deel van het opgespoten industrieterrein aan de zuidoever van het kanaal ligt nog steeds braak, zo stellen GS in hun nieuwe nota van uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied vast. De aantrekkelijkheid van het industriegebied is gering gebleken. De tijd is nu rijp voor het wij zigen van de bestemming zeehavens en basisindustrie in „handel en nij verheid”, meent het provinciaal bestuur. GS denken aan de mogelijkheid „niet platform-gebonden activiteiten” van de luchthaven Schiphol in het westelijk havengebied onder te brengen. w - ■Jr (Van een onzer verslaggevers) eau (Van een onzer verslaggevers) be- Streep door extra woningbouw in Zuid-Kennemerland en IJmond 'Ml eren wat log ic le rein i en op oen. om daaruit bekend april is spraak. nage ot 40 t nu nko- nten niets raan ooral aven ir de ■logi- zijn arbij col- zend van een on wel van ge- den. Vel- van de om ster- ma- icia- een tun- >efte de igen, het eg- ïter- De van eg 1 ;weg 1985 ;sing iden g 6 Bad- rtro- Het bedreigde dorp Ruigoord is op geen enkele van de bij de nota behoren de kaarten meer te vinden. Het is dus letterlijk van de kaart geveegd, hoewel het nog wel degelijk bestaat en er nog steeds mensen wonen. GS hadden zelfs nog overwogen om een deel van de opgespoten terreinen te laten gebruiken voor woningbouw. Om veiligheidsover wegingen kon dat echter niet. Bekeken is wat de externe woningbe hoefte (behoefte verminderd met de ei gen productie en rekening houdend met afbraak) van IJmond en Zuid-Ketme- merland is tot 1980. Voor de IJmond is dat ongeveer 950 woningen per jaar, voor de Hoogovens 350 per jaar en voor Bij de presentatie van de nota zei gedeputeerde W. van der Knoop, die met de gedeputeerden IJff en Van Dis nauw betrokken is geweest bij de samenstelling: „Met dit stuk heeft de provincie haar nek uit willen steken, haar gezicht willen laten zien. Er is duidelijk mee aangetoond, dat op splitsing van Noord-Holland in kleine provincies volstrekt ontoereikend is voor de oplossing van de problemen die er leven”. schillende hoorzittingen te hebben ge houden. Dan volgt de definitieve slot- formulering van het voorstel van GS, dat eind volgend jaar zal worden behandeld in éen vergadering van provinciale staten, die dan tevens een beslissing zullen nemen over de om vang van het (de) streekplan(nen). Gestreefd wordt naar een optimale informatie van allen die deel willen nemen aan de inspraak op de voor stellen van GS over zulke belangrijke zaken als Schiphol, Hoogovens, voor haven en overloopbeleid. Voor dat doel is een populaire versie van de dikke nota gemaakt, en verder zal een periodiek bulletin voorhanden zijn om ieder op de hoogte te houden. Uiteraard strekt de inspraak zich ook uit tot provinciale staten, de gekozen vertegenwoordigers van de van de regio een dalende tendens ver toont. Het ziet er niet naar uit dat daar verandering in zal komen. De daling te bestrijden door meer woningen te bou wen wordt als niet meer dan een tijde lijk lapmiddel beschouwd. Gedeputeerde Van der Knoop liet bij de presentatie van de nota weten duide lijk een aantal bordjes „vol” te willen zetten in de Zuid-Kennemer en IJmond- regio. De nota zegt dat we moeten leren leven met een daling van het inwoner tal. In de IJmond kunnen er volgens de huidige verwachtingen tot 1980 nog 950 huizen bijkomen, maar de bevolking zal dan wel zijn teruggelopen tot circa 125.440 (nu: 136.997). Voor de IJmond geldt overigens, dat er sprake is van een vrij jonge bevolking, zodat er voor de bevolkingssamenstelling niet zoveel pro blemen zullen rijzen. HAARLEM. De Haarlemse wet houder Van de Water (planologie) kon gisteren nog maar zeer summier com mentaar leveren op de ideeën van gede puteerde staten over de inrichting van de regio. De nota was hem nog niet onder ogen gekomen. Na onzerzijds op de hoogte te zijn gebracht van afwijzing door GS van woningbouw in de Velser- broekpolder en nabij Vijfhuizen, en be perking van de bouwmogelijkheden in de Zuiderpolder, wilde hjj toch wel een paar opmerkingen kwijt. „Van Vijfhuizen kan ik het wel enigs zins begrijpen, gezien de afrondingssi- tuatie waarmee we te maken hebben in Zuid-Kennemerland. Als we eraan heb ben gedacht was dat vanuit een andere verdeling van de woningbouw in de Haarlemmermeer. Minder bouwen in Hoofddorp, meer bij Vijfhuizen”. Zoals bekend is was die gedachte destijds ge lanceerd in de studie over de toekomst Het uitdijen van Haarlem de Haar lemmermeer in (bij Vijfhuizen) is vol gens GS niet in overeenstemming met het minimum-verstedelijkingsmodel voor de Meerlanden. Het strijdt met de inten tie het Groene Hart niet verder aan te tasten. Wat Zuid-Kennemerland betreft mer ken GS overigens op dat ze het belang rijk vinden dat de centrumfunctie van Haarlem gehandhaafd wordt, het na tuurlijk milieu intact gelaten wordt, en alle aandacht aan stadsvernieuwing wordt gegeven. In dit verband kan de wens extra te bouwen ook moeilijk vervuld worden: verder bouwen leidt snel tot aantasting van het natuurlijk milieu, en dat moet nu net in ere gehouden worden. De problemen kunnen volgens GS het best aangepakt worden door het wonen in de stad zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Dat kan tot gevolg hebben dat minder mensen weg willen trekken. Daardoor wordt ook vermeden dat klei- ne kernen onaanvaardbaar uitgroeien. Hoe het moet als het voorzieningenni veau straks te ruim wordt voor het aantal inwoners (verlies centrumfunctie) staat GS nog niet helder voor ogen. Gesteld wordt dat hierover nog gestu- verlaten. Voor hen willen GS nog een extra mogelijkheid bieden (naast de ruimte die vrijkomt door het achterlaten van woningen door overlopers) in de Zuiderpolder. Maar duizend woningen, waarmee die polder volgebouwd zou zijn, is voor GS kennelijk toch te veel van het goede. Zuid-Kennemerland circa 600 huizen per jaar. In totaal betekent dit een behoefte aan overloopwoningen van 1900 stuks per jaar. Aangezien in het overloopgebied maar 1200 tot 1550 huizen jaarlijks gereed zullen komen, zou dus een tekort ont staan van 350 tot 700 woningen. Als evenwel de verdeelsleutel in Alkmaar zo wordt gewijzigd dat de totale overloop- productie ten goede komt aan IJmond en Zuid-Kennemerland, dan komen jaarlijks 1300 tot 1800 huizen beschik baar en is het tekort nog maar 100 tot 600. In de nota wordt gezegd dat bij een maximale woningproduktie in Alkmaar een getal van 100 woningen te verwaar lozen is, omdat het gaat om grove schat tingen. Mocht desondanks in de praktijk blijken dat de berekende tekorten er toch uit rollen dan zal een groter beroep gedaan kunnen worden op Heerhugo- waard en Schagen. Gesignaleerd wordt dat het inwonertal mentaar. De organisatie daarvan is in handen van het „Samenwerkingsob-' ject Inspraak Amsterdam-Noordzee- kanaalgebied”, waarin deelnemen de volkshogeschool Bergen, vormings centrum Dijk en Duin en het provin ciaal opbouworgaan. Het provinciaal bestuur vindt dat be drijven met hoogwaardige arbeidsplaat sen voor vestinging in het westelijk „Bjj basisindustrieën moet rekening worden gehouden met een behoorlijke afstand tot de woonbebouwing, in ver band met gevaar voor explosie en bran den. Een situatie zoals in Rijnmond, waar een zeer dichte menging van basis industrie en woningen aanwezig is, HOOFDDORP. Voor de Haarlem mermeer heeft de nota van uitgangspun ten weinig verrassende ontknopingen. Wethouder A. C. Houtsma van Ruimte lijke Ordening heeft „niet zonder in stemming” het standpunt van GS verno men dat het vier-banen-stelsel van Schiphol moet worden gehandhaafd, de vierde baan gedraaid en dat de vijfde baan niet door mag gaan. Het maakt voor hem niet veel uit of de capaciteit van Schiphol wordt afge meten naar het aantal passagiers of het aantal vliegtuigbewegingen. Blij is de wethouder ook met het standpunt van het provinciaal bestuur dat de schiphol- werkers die niet in Amsterdam, Amstel veen en het minimummodel in de Meer landen kunnen wonen, in Almere moe ten worden gehuisvest. Hij vraagt zich alleen af wanneer dat zal kunnen ge beuren. Hij is bang dat de Haarlemmer meer toch als opvangplaats zal moeten dienen zolang Almere nog niet werkt. Wethouder Houtsma onderstreept de noodzaak van NS-stations aan de Schip- holspoorlijn. HAARLEM. Met de presentatie van de nieuwe nota van uitgangspun ten voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied is gisteren het startsein gegeven voor de procedure die moet leiden tot de vaststelling van een nieuw streekplan (of meerdere) voor dit gebied. Dat zal rond 1980 een feit moeten zijn. Een voorontwerp zal volgens de provinciale dienstregeling klaar moeten liggen ruim voor de statenverkiezingen van 1978, zodat de Noordhollandse verkiezingen zich kunnen gaan afspelen tegen de ach tergrond van door het huidige college op tafel gelegde voornemens. Hoe de grenzen van het nieuwe streekplan zullen worden getrokken is nog niet bekend. Gekozen is voor (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De wensen die in Zuid-Kennemerland en IJmond leven ten aanzien van extra woningbouw aan de oostelijke rand van de agglo meratie worden niet gehonoreerd in de nota van uitgangspunten die de GS hebben uitgebracht. Dat betekent dat niet gebouwd zal mogen worden in de Velserbroekpolder, niet in het gebied ten oosten van de rijksweg naar Alkmaar bij Beverwijk, en niet rond Vijfhuizen, zuidoostelijk van Haarlem. De regio zag in deze gebieden een redmiddel tégen het steeds sterker teruglopende inwonertal. Zelfs een plan dat door Haarlem al als min of meer vanzelfsprekend werd beschouwd, de bebouwing van de Zui derpolder ten oosten van Parkwijk, heeft niet volledig genade kunnen vinden in de ogen van GS. De claim van Haarlem, gehele bebouwing, is volgens GS onvol doende gemotiveerd en in strijd met het streekplan. Er zal slechts gedeeltelijke bebouwing worden toegestaan die gebon den wordt aan de voorwaarden: goedko pe woningen, hoge bebouwingsdichtheid (géén flatgebouw), en het sparen van een brede oeverzoom aan de Buitenliede. Bij de afwijzing van de woningbouw- wensen van de toekomstige nieuwe pro vincie Haarlem-IJmond (zoals minister De Gaay Fortman voor de geest heeft) wijzen GS op hun beleid, woningzoeken den te huisvesten in Noord-Kennemer- land, in het kader van de overloop. In Alkmaar, Heerhugowaard en Schagen komen volgens GS minimaal in totaal 7170 woningen ter beschikking van IJ mond en Zuid-Kennemerland, of gemid deld 1200 woningen per jaar. Het maxi mum zou volgens de becijferingen liggen op 1550 per jaar. havengebied het meest in aanmerking komen. Bovendien moeten het bedrijven zijn, die als het enigszins mogelijk is geen millieuverontreiniging met ?ich meebrengen. En zo zou bijvoorbeeld van Schiphol afgeleide werkgelegenheid in het westelijk havengebied kunnen wor den ondergebracht. Er zijn op de lucht haven veel bedrijven die wegens ruim tegebrek daar niet meer uit de voeten kunnen. GS hebben niet het voorbeeld gevolgd van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude om het gebied ten westen van de Machineweg maar meteen de bestemming „groen, althans agrarisch” terug te geven. Weliswaar zien GS de noodzaak om het terrein westelijk van de Machineweg eveneens maar op te spuiten met zand en te doorgraven hele maal niet zitten. Weliswaar zal Amster dam deze noodzaak hard en duidelijk moeten aantonen om gedaan te krijgen dat het gebied inderdaad wordt opgespo ten en doorgraven. Maar de industriebe- stemming blijft, ook al vinden GS, dat de aanduiding „zware industrie” moet worden gewijzigd in „handel en nijver heid”. „De beslissing over dit gebied ligt nu bij de Kroon. En oaar ligt die voorlopig goed”, aldus Gedeputeerde Van der Knoop op de persconferentie gisteren. (De raad van de gemeente Haarlemmer liede en Spaarnwoude had besloten de industriebestemming ten westen van de Machineweg te wijzigen in „groen - en agrarische bestemming”. Het provinciaal bestuur onthield daaraan zijn goedkeu ring. Tegen deze beslissing van de pro vincie tekende de gemeente Haarlem merliede op haar beurt weer beroep aan bij de Kroon). HALFWEG. Hoogst verbaasd was burgemeester IJsselmuiden van Haarlemmerliede over de bepaling dat woonbebouwing minstens twee kilometer van chemische of andere basisindustrie moest liggen. De burge meester heeft het eens nagemeten op een bij de nota van uitgangspun ten gevoegd kaartje, en wat bleek?: drie kwart van Halfweg ligt in de gevxarenzone van Euromin Oiltanking Eind vorig jaar/begin dit jaar verleenden GS een hinderwetvergun ning aan dit aan de zuidpunt van de Amerikahaven gelegen oliebedrijf. Burgemeester IJsselmuiden is daar van nogal geschrokken. Hij is van plan GS schriftelijk om opheldering te vragen en ook het ministerie van Volksgezondheid (want de inspecteur van de volksgezondheid was het blijkbaar ook eens met de verlening van de vergunning). „We hadden het vertrouwen, dat in elk geval de provincie wel rekening avn Zuid-Kennemerland, en was het ar gument dat een vergroot Vijfhuizen goed aan zou kunnen sluiten bij Schalk wijk, waar een goed voorzieningspett tot stand is gebracht. De Ringvaart werd dan niet meer als barrière, maar juist als verbindend element beschouwd in deze visie, waarin een groter Vijfhuizen in de jaren na tachtig mogelijk wat uitbreiding had kunnen bieden voor Haarlem. Van de Water „Maar dat is nooit goed uitgekristalliseerd”. Over de Velserbroekpolder gaf wet houder Van de Water liever geen com mentaar, omdat die zaak eerder Velsen aangaat. Wel wilde hij een paar opmer kingen wijden aan de besnoeiing van de plannen voor de Zuiderpolder. „Dat komt teleui stellend over. We hebben altijd gezegd, dat de toekomst zou moeten leren hoeveel we in de Zuiderpolder nog zouden bouwen, of we wel alle duizend woningen die daar kunnen komen nodig zulien hebben. Het is jammer dat er nu deze uitspraak komt. Nog voor we goed hebben kunnen onderzoeken of we die duizend huizen wel zouden bouwen. Ik vind het erg spijtig, en kan de gevolgen hiervan nog niet goed overzien”. de nota van uitgangspunten een basis gecreëerd om vooruitlopend op de streekplaninvulling toch een beleid te kunnen voeren. Anders ligt het Jn Zuid-Kennemer land. waar het aantal jongeren daalt en het aantal bejaarden stijgt. Teken van vergrijzing. Ook hier blijkt niet op te werken te zijn tegen het dalen van het inwonertal, mede doordat steeds minder mensen samen een huis bewonen. In Zuid-Kennemerland werden van 1965 tot 1974 ruim twaalfduizend huizen ge bouwd, maar toch liep het inwonertal in deze periode terug mét zesduizend. Ver wacht wordt dat het inwonertal van Haarlem tot 1983 nog met twaalf tot vijftienduizend zal af nemen. Voor de hele regio wordt de daling geraamd op tien- tot elfduizend in deze periode. In gewestelijk verband heeft Zuid-Kenne merland zich al teweer gesteld tegen die neergaande lijn. Gevreesd wordt dat er te weinig klanten overblijven voor het bestaande winkelapparaat; scholen drei gen onderbezet te worden en er komt wellicht een overschot aan ziekenhuis bedden. Vandaar dat Zuid-Kennemer land (in de nota: De toekomst van Zuid- Kennemerland) pleitte voor aanvullende bouwmogelijkheden in Velserbroekpol- aan mee, aldus de burgemeester. De burgemeester is van plan om ook de BB te schrijven en te vragen wat er nu moet gebeuren. Er zal ook een rampenplan moeten worden opgesteld aldus burgemeester IJsselmuiden. De burgemeester vindt het „enige positieve” aan de nota van uitgang spunten, dat de provincie voor wat betreft het terrein ten oosten van de Machineweg „eindelijk eens niet he lemaal is afgestaan op de bla-bla-bla van Amsterdam”. Er komt nu ten minste een bestemming „handel en nijevrheid” in plaats van basis- en chemische industrie. De gemeente Haarlemmerliede zal zich voor wat betreft het terrein ten westen van de Machineweg „met hand en tand blijven verzetten tegen de bestemming „handel en nijver heid”. Misschien houdt de provincie in de volgende nota van uitgangspun ten de Machineweg definitief aan als grens voor de handel en nijverheid, aldus de burgemeester van Haarlem merliede. vindt het college ongewenst”, aldus de nota van uitgangspunten. De grote industrieterreinen in het westelijk havengebied, maar ook de ci- ty-vorming langs de metro, roepen meer problemen op, dan ze oplossen, zo staat in de nota. „Dat lijkt dus het antwoord niet te kunnen zijn. De schaal van de oplossingen komt niet overeen met de schaal en de structuur van de stad”, aldus de nota van uitgangspunten. Het gaat er volgens het provinciaal bestuur om, dat die economische activiteiten voor de stad behouden blijven, of wor den verworven, die afgestemd zijn op de kenmerken van Amsterdam. In elk ge val mag de werkgelegenheid in Groot- Amsterdam niet verder verminderen, zo stellen GS. Toen indertijd het (kleine) streekplan voor het Noordzeekanaalgebied (1968) werd gemaakt, had men voor ogen een „industrieagglomeratie” op te bouwen langs het kanaal. De „economische mo tor” van Noord-Holland zou daarmee kunnen worden versterkt. De reden voor het opstellen van het streekplan was onder meer, dat de ontwikkeling van de Amsterdamse haven „aanleiding gaf tot zorgen”. Evenals gebeurd was in het Water weggebied bij Rotterdam, zouden ook hier de vestigingsplaatsvoordelen van het Noordzeekanaal moeten worden be nut. In hun ijver Rotterdam in nijver heid te evenaren, koesterden de Amster damse industrie-magistraten grote ver wachtingen. Men zag bij wijze van spre ken de torenhoge naftakrakers en ande re zegeningen van het petrochemische tijdperk al verrijzen langs de oever van het kanaal. Het-liep anders af. „Nu, anno 1975 moeten Gedeputeerde Staten vaststellen, dat die verwachtingen niet zijn vervuld”. Het gaat er nu om, alleen die mogelijkheden aan te moedi gen, die een werkelijke kans lijken te hebben de economische structuur van het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied te versterken”, aldus GS in hun nota van uitgangspunten. een ruim onderzoekgebied, dat alle regio’s omvat die, geschaard rond het Noordzeekanaalgebied, verbonden zijn door een aantal economische verwe venheden: Amsterdam, IJmond en Zuid-Kennemerland, Meerlanden en Zaanstreek. Hoe de toekomstige ontwikkeling in dit gebied moet worden, hebben GS trachten aan te geven in de nota van uitgangspunten, die de ruggegraat zal vormen bij het verdere onderzoek. Er worden al een aantal niet mis te verstane keuzen in gedaan. Dat is gebeurd omdat het provinciaal be stuur meent dat iedereen zal moeten weten waar men aan toe is, in de tijd dat er nog geen nieuw streekplan is. Omdat er vóór de vaststelling daar van al een reeks beslissingen geno men moeten worden hebben GS met bevolking. Op 11, 12 en 18 december worden door de statencommissies de eerste vergaderingen over de nota gehouden. De informatie van de be volking is met de publicaties vandaag begonnen, en zal een vervolg krijgen op informatiebijeenkomsten, georga niseerd door de inspraakprojectgroep. Vanaf medio januari zullen die wor den gehouden op tal van bijeenkom sten, die nog nader zullen worden aangekondigd. Begin 1976 zullen GS commentaar leveren op de discussies in de statencommissies en eventuele voortkomende aanpassingen maken. Tot uiterlijk eind er tijd voor overleg en in- De definitieve standpunten zullen dan worden aangeboden aan een bijzondere statencommissie, die haar standpunt zal bepalen na ver- (Van een onzer verslaggevers) der bij Santpoort en rondom Vijfhuizen, aansluitend op de subcity Schalkwijk. Men zal daar nu dus op de bordjes „vol” van gedeputeerde Van der Knoop, stui ten. In de nota wordt de afwijzing van de verlangens omschreven. GS vinden dat de open ruimte begrensd door IJmond en Zuid-Kennemerland enerzijds en Zaanstad en Amsterdam anderzijds niet verder mag worden aangetast. Voor zo wel het gebied ten oosten van rijksweg 9 bij Beverwijk als voor de Velserbroek polder geldt bovendien dat het hier gaat om agrarisch waardevolle grond. De Velserbroekpolder is ook landschappelijk waardevol in samenhang met Spaarn- dam. Gezien het gewicht dat de nota daardoor krijgt het trekt al duide lijk de contouren van het toekomsti ge streekplan willen GS de nota open stellen voor inspraak van alle kanten. De bevolking krijgt de voor stellen voorgelegd en kan er zijn zegje over doen, evenals de gemeen tebesturen, rijk en andere instanties, wier belangen in het geding zijn. Omdat het doorgaans een moeilijk karwei is een beleidsnota ter discussie te stellen, is een inspraakteam ge vormd dat zich speciaal gaat bezig houden met de assistentie van de bevolking bij het leveren van com- zou hebben gehouden met de veiligheid van de inwoners van Halfweg. Van Amsterdam hadden we kunnen ver wachten dat het aan de veiligheid van Halfweg voorbij zou zijn gegaan, maar dat de provincie dit vertrou wen zou beschamen, dat hadden we niet verwacht” aldus burgemeester IJsselmuiden. De burgemeester wijst er nog op dat ook het concentratiepunt van het recreatiegebied Spaarnwoude bij Halfweg, waar in de toekomst dui zenden bezoekers moeten samenko men, ruim binnen de twee kilometer gevarenzone ligt. De heer IJsselmuiden stelt vast, dat de provincie kennelijk alleen reke ning houdt met de veiligheid van de bewoners die nog moeten komen - die bewoners mogen dus niet komen - maar de veiligheid van een staand dorp aan haar laars lapt. Nu dit bekend is geworden, kan Amsterdam haar pinnen voor dit soort industrieën wel op zijn buik schrijven, wij werken en niet meer deerd zal worden in het kader van het voorontwerp-streekplan. GS zijn zich evenwel bewust van het feit dat de overloop geen wondermiddel voor iedereen is. In de vernieuwbouw- wijken wonen vooral laagstbetaalden, ouderen en zeer jonge gezinnen. Die kunnen en willen de stad vaak niet

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7