VOLGENDE WEEK DONDERDAG BEGINT OVERLEG MET HOOGOVENS Raadspraat kan gebouwd worden VEILING „Nieuw Akerendam Beverwijk voelt niets voor nieuw woonruimtebeleid z KUNST-ANTIEK-INBOEDEL B 1 Praktische loden jas r T BEGROTINGS BEHANDELING WETHOUDER HOOGEBOOM WIL GEEN WIJZIGING AANBRENGEN Bejaardentehuis „Sluyterman van Loo” f/j NIEUWS UIT STAD EN STREEK 8 DO Bu (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Bestuurskracht Kritiek Wijk aan Zee P. HOOGEVEEN B.V. BEVERWIJK De IJmond- gemeenten gaan volgende week donderdag met Hoogovens praten over het opstellen van een rampen plan. Tot nu toe bestaat er in de IJmond géén rampenplan. Onderwijs Fortex kol lekt ie - ’n wereld in mode Recreatie BEVERWIJK Het college heeft de gemeenteraad, die donderdag middag voor de tweede ronde van de begrotingsbehandeling in de raad zaal was neergestreken, gevoelig op de vingers getikt. Loco-burgemees- ter ir. J. Camfferman wees de dames en heren erop, dat volgend jaar be slist een andere vergadertechniek moet worden toegepast. I r r F L 4; IJmond wil rampenplan opstellen COLLEGE TIKT RAAD OP VINGERS BEVERWIJK (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) JJmuiden-Kennemerlaan 61 FORTEX Waterafstotende loden jas met veel zakken, ’n Tweed- pet staat er goed bij. f 198,— Wethouder Fedor Kaebisch jr„ die in de beantwoording van de raad de spits afbeet, ging er direct op door en liet duidelijk zijn ontstemming over de lang dradige en weinig nut afwerpende beto gen van de raad blijken. gend jaar de raad naar hartelust mag debatteren over een serie, geselecteerde, onderwerpen, die in een soort beleidsnor- ta door het college aan de raad worden aangeboden. Hij daagde hem en zijn fractie voorzitter C. Berghuis uit, bewijzen voor die stelling in een desgewenst besloten raadsvergadering op tafel te leggen. „Dergelijke praktijken komen in Beverwijk absoluut niet voor en ik vind het uiterst vervelend, als zelfs die indruk maar wordt gewekt”, al dus een verbolgen Hoogeboom, die de raad tenslotte vertelde, dat de proce dure voor de veertig door de Stick ing Zeewijk in Wijk aan Zee te ■ealiseren bejaardenwoningen is inge- :et. dan wordt die druk toch verhoogd”. Na de verhoging gaat huwen op vrijdagmid dag een bruidspaartje f 240 kosten. Grote aandacht zal het college schen ken aan het volbouwen van de in de binnenstad gevallen „gaten”. Wat het bestemmingsplan „Westertuinen” betreft, zei wethouder Hoogeboom dat de ge meente nu alle gronden in bezit heeft. In overleg met Openbare Werken zal bekeken worden, wanneer met de bouw kan worden begonnen. De becijfering van de grondprijs vormt in deze nog een struikelblok. Hij hoopte de raad hierom trent op zo kort mogelijke termijn in te kunnen lichten. Di enig van nieti die agrt dat doei ven gen. den zulk de t Kijkdagen: zaterdag, zondag, maandag a.s. Zie adv. vrijd. a.s. VI ovei ven stan brot G.S. het 55.0I ..i aldi tem mas moe van best enig ho vo st< m ui E ste< ten woi dra in bel zoo vac ten de luc me het Zo mo I Ha kla agi dei ges sta rui 1 na; pa: er wa gel Do hij he orr scl de wa I do sel de da Wc ja; on tei De raad maakte het dinsdagmiddag en -avond, toen de algemene beschou wingen aan de orde kwamen, wel bont. Er werden ellenlange, gortdroge speech es afgestoken, bepaalde zaken kwamen herhaaldelijk opnieuw aan de orde, met als gevolg, dat tot ’s avonds half elf het college „pootje op moest zitten”. Loco- burgemeester Camfferman zei: „Zoals het gisteren is aangepakt zullen we het nooit meer doen”. De suggestie van J. Aardenburg (CDA) en di3. A. J. Ëiff (VVD) om in Wijk aan Zee de mogelijkheid tot de bouw van woningen voor alleenstaanden en onvol ledige gezinnen te bekijken, nam de wethouder over. Het terrein ten noorden van de Burg. Rothestraat leek hem hier voor wel geschikt. kunnen we gaan praten over vrijstelling. Maar ik persoonlijk zie die vrijstelling niet. Bewoners van huurwoningen en eigenaren van huizen betalen al belas ting en hoeven straks met de O.G.B. in grote trekken minder te betalen”. Dit zei loco-burgemeester ir. J. Camf ferman woensdagavond in de begrotings behandeling. Voor de IJmond is, ingeval er een ramp plaats vindt, wèl een schema hoe te han delen, maar die summiere gegevens kun nen niet als een rampenplan worden ge zien. Ir. Camfferman zei er rekening mee te houden, dat het overleg zeker ander half jaar zou duren alvorens er een ge degen rampenplan uit de bus zou komen. De vraag naar het bestaan van een IJ mond-rampenplan was gesteld door PvdA’er K. Vermeulen en N. Dudink (CPN). BEVERWIJK. Nu de rijkspre- tnie is afgekomen, staat niets de bouw van bejaardencentrum „Nieuw Akerdam” meer in de weg. Wethou- ier A. C. Hoogeboom kan de raad gisteravond meedelen dat de realise ring van het tehuis op de hoek Dr. Schuitenstraat -Koningsstraat niet lang meer op zich zal laten wachten. men ontstaan”, aldus de heer Hooge boom, die er. geen twijfel over liet bestaan dat „De Voorzorg” de haar toe gewezen woningen volgens de normale gemeentelijke normen zou moeten uitge ven. Gezien zijn uitlatingen over de „heili ge” 600.000 reserve, die hij in de begro ting 1976 had ingebouwd, kan de VVD de ingediende motie (geen reserve van 6 ton en 2 ton van de vrij besteedsbare middelen afknabbelen) wel vergeten. Wethouder Hoogeboom bestreed in een gedecideerd betoog de gedachte, dat Be- verw'jk alleen woningen verdeelt onder mensen die vijf jaar of langer econo misch aan de gemeente gebonden zijn. De kritiek die de raadsleden Schippe- rus (CDA) en Menist (PvdA) op het functioneren van de woningbouwvereni ging „De Voorzorg” hadden geuit, ver wees de wethouder terug naar zijn voor- gangei, in casu de heer Schipperus. Deze zou tijdens zijn ambtsperiode een wat „soepeler benadering” aan het bestuur van de woningbouwvereniging hebben toegezegd. „Daardoor zijn er nu proble- Door gebrek aan beschikbare woonruim te duurt ’t door -de bank genomen wèl vijf jaar voor een ingeschrevene kan worden geholpen. Daar worden de be langstellenden van gemeentewege op ge wezen. Wethouder Hoogeboom noemde Van de zijde van de liberalen was er veel kritiek op het beleid, dat hij voerde in de middenstandszaken. Volgens drs. Eiff zou Kaebisch te weinig motivatie voor dit onderdeel van zijn portefeuille tonen. „Ik voel dat als een verwijt. Ik begin middenstandszaken nu echt leuk te vinden. De middenstand hoeft echt niet te klagen over de medewerking en de aandacht van dit college”. Hij kon digde aan, dat het college vrijdag op bezoek zal gaan bij twee gemeenten, waar een soortgelijk voetgangersgebied in het centrum aanwezig is, zoals de Promotie Club Breestraat die in Bever wijk wenst. De verbetering van de Spoorsingel, binnen het vorige college nog als „ur gent” aangemerkt, heeft van het nieuwe college een wat lagere prioriteit toebe deeld gekregen. Wethouder Camfferman deelde mee, dat men het doorgetrokken weggedeelte liefst parallel aan de ver lengde Plesmanweg wil laten lopen. Daar van het verlengen van de Ples manweg nog geen sprake is, vallen er ook met betrekking tot de Spoorsingel voorlopig geen initiatieven te verwach ten. Kaebisch. „De tekorten uit andere jaren, toen Beerwijk tonnen en nog eens ton nen moest bijlappen, zijn eroorzaakt door te lage ramingen an de kosten. Je kunt echt betere oorspellingen doen”. Vrijdag avondverkoop van 19-21.30 uur. Het college voelt weinig voor het activeren van Wijk aan Zee als meer daags vakantieverblijf. De raad heeft, aldus wethouder Camfferman, in het verleden voor dagrecreatie (toen nog so ciaal toerisme genaamd) gekozen en van dat standpunt wil men nu liever niet Deze begroting met de reserve van 6 ton en de 5 ton vrije middelen blijft echter overeind staan, zei hij. De 6 ton zijn niet bedoeld om tekorten op te vangen, zoals CDA’er Reimes had ge vraagd. „Ze worden beslist gebruikt om nieuwe activiteiten te financieren”. Er wordt momenteel reëel geraamd”, aldus Hij voelde er voorts niets voor de trendmatige verhoging van de leges, rei nigingsrechten, enz. achterwege te laten, zoals Sigon had voorgesteld. „Als we dat laten zitten kunnen we straks niet meer inhalen”. Deze uitspraak houdt tevens in, dat de huwelijksleges ook omhoog zullen gaan. Mevrouw B. de Hen Brand (PvdA) was hier een tegenstander van. Volgens Kaebisch moest die trendmatige verho ging worden doorgevoerd om de druk op vooral de vrijdagmiddag, wat minder te doen worden. „Gaan we niet verhogen Bij het opnamebeleid van bejaar den wordt in de gemeente Beverwijk niet gelet op het feit, of de kandidaat wel of geen woning achterlaat. Wet houder Hoogeboom toonde zich bedroefd over uitlatingen in die rich ting van N. Dudink (CPN). Niet alleen de bezuinigingstactiek van drs. Eiff ging bij Keabisch de mist in, •ook CDA’er Sigon kreeg nul op het rekest. Sigon had namelijk gevraagd om bepaalde categorieën vrijt te stellen van de onroerend goedbelasting, bijv, huur woningen, die 150 tot 200 per maand opbrengen. „Maar het Beverwijkse woningbestand bestaat uit de helft van dat soort huur woningen. Als we die categorie vrijstel ling geven blijft er niets van de onroe rend goedbelasting over. Pas als de ta rieven van de belasting bekend zijn Hij had de indruk, dat sommige zaken, door de raad aangekaart, beter in de commissie-vergaderingen hadden kunnen worden besproken en dat raadsleden,’die' in de commissie niet belangrijke zaken lieten schieten, daar dinsdag in de alge mene beschouwingen uitvoerig over gin gen uitwijden. „De behandeling van de begroting is beslist onderwerp van een nadere bezinning. Er moet een betere manier van behandeling zijn”. Kaebisch kondigde aan, dat begin vol- De suggestie van Vermeulen om de taak van de hoofdleidsters van kleuter scholen te verlichten door een aantal kleuterleidsters extra aan te stellen wil de loco-burgemeester Camfferman niet overnemen. „Hier in Beverwijk zijn 21 kleuterscholen, hetgeen zou betekenen, dat we twee extra leidsters moeten aan trekken. Dat vergt 80.000 per jaar en de financiële middelen laten dat niet toe”. Het college voelt veel voor een plaat selijk theaterbeleid (Micro), dat vorm zou moeten vinden in een Stichting Theater Beverwijk. Voor de gemeente zag de heer Camfferman in deze géén uitvoerende taak weggelegd. Wat betreft het regionaal theaterbeleid is het wach ten op Heemskerk, dat de kosten, van deze 'regeling in de gaten houdt. „Bever wijk zit op het schellinkje en Velsen heeft al laten weten met ons mee te willen doen. Als Heemskerk afvalt kun nen Beverwijk en Velsen moeilijk een regionaal theaterbeleid waarmaken”, al dus de heer Camfferman. Over de opmerking van de liberale fractie-voorzitter drs. Eiff, dat het hui dige college, aan kracht zou hebben ingeboet, zei hij: „Wel aan fysieke kracht, maar de bestuurskracht is op peil gebleven”. In goed overleg met de gemeente Beverwijk zal de registratie van de gegadigden door de Stichting Sluyter- man van Loo worden gevoerd. De wethouder verwachtte niet, dat dit opnamebeleid problemen op zou gaan leveren: „Er bestaat begrip voor ei kaars standpunten en er zijn duidelij ke afspraken gemaakt. Aan een zwart-op-wit bevestiging van die af spraken hebben wij dan ook geen behoefte meer”. a I afwijken. Ook de Dorpsraad onder schrijft de functie van de badplaats voor de dagrecreatie en heeft zijn zienswijze recentelijk in een structuurschets neer gelegd. Met deze schets en de daarin verwoorde inspraakprocedure kon de wethouder zich persoonlijk wei vereni gen. Binnen het college moet de zaak echter nog aan de orde worden gesteld. In antwoord op vragen van de heer Jacq. Aardenburg (CDA) zei de wethou der dat de gemeente tegen een eventue le aankoop van Maris Stella geen b- zwaren heeft. De heer Camfferman hield echter een slag om de arm toen hij stelde, dat de koopprijs wel binnen redelijke grenzen moet blijven: „Als we het kunnen betalen wordt het gebouw opgekocht en kan er in dat deel van Wijk aan Zee een stuk sanering plaats vinden”. ALS ER IEMAND is die de vermoei ende begrotingsbehandeling van de Be verwijkse raad in betrekkelijke rust kan aai.schouwen is het wel hoofdbode Cor Hoebcn. Een uiterst beminnelijk man, die nooit uit zijn slof schiet en altijd voor het college en de raadsleden klaar ZliN FUNCTIE komt in feite hierop neer: zorg, dat de wethouders in de hooggerugde zetels en de raadsleden in de laaggerugde stoelen het aan niets ontbreekt. Ome Cor, zoals hij door be kenden wordt betiteld, staat sinds elf jaar op de loonlijst van wethouder Kae bisch. Voor die tijd bakte hij als warme bakker menig broodje. Ome Cor kan heel wat huisvrouwen nog iets van het broodbakken leren. En zelf je eigen brood bakken is momenteel weer in. Na 28 jaai deegbereiding gaf hij er de brui aan en vertrok naar een groot ijzer- en staalbedrijf, in de directe omgeving van Wijk aan Zee. Na drie jaar had ome Cor het daar gezien en solliciteerde naar de functie van bode bij de gemeente Bever- wr,k. Hij kon komen. RUIM DRIE JAAR geleden volgde hij de heer Pels op, die rustend burger werd, en kreeg de heer Hoeben de titel van hoofdbode. Samen met bode Jan Gel dei mans is hij dezer dagen druk in de weer. „Een begrotingsvergadering vind ik op zich wel leuk, maar de jongens gaan vaak wel te erg tegen elkaar te keer. Kijk. Als je drie dagen met elkaar vergadert moet je ook drie dagen met elkaar leven. Dat geeft wel eens span ningen. Ik hou niet zo van dat gekift”. OME COR BEKIJKT het ingespannen werk van raad en college rustig vanuit zijn intieme hoekje, achter in de raad zaal. Hij voert spraakwater aan, gaat rond met sigaretten en snoep, sleept met paperassen, laat moties fotocopiëren, maant het publiek tot stilte; kortom, ome Cor bezit een druk winkeltje. Een winkeltje, dat telken j are terugkomt, maar ook een winkeltje, waarin hij in betrekkelijke rust wacht op de dingen die staan te gebeuren. En dat kan een raads’id of wethouder nooit zeggen. dat „een stuk duidelijkheid verschaffen, waarmee je valse verwachtingen op voorhand al weg kunt nemen”. Kunnen we cie mensen echter eerder helpen, dan zullen we dat beslist niet laten, zo verzekerde hij de raad. Aan de instelling van een commissie woonruimteverdeling had de wethouder vooreerst geen behoefte. In Velsen func tioneert zo’n commissie en daar willen ze er maar weer liever vanaf. „Zo’n commissie levert je toch niet meer hui zen op en het probleem van de teleurge- stelde gegadigden blijft even levensgroot aanwezig.. Daar zullen we hoe dan ook mee moeten leren leven” In dit kader betoonde de wethouder zich blij met de waardering die onder meer van VVD- zijde over het gemeentelijke huisves- tingsbrueau was uitgestrooid BEVERWIJK. Het Beverwijkse college van burgemeester en wethouders heeft geen enkele behoefte aan de komst van een nieuwe woonruimteverdelings- verordening. Wethouder A. C. Hooge boom betoonde zich gistermiddag bij de benandeling van dit portefeuille-onder- deel hogelijk verbaasd over de kritiek, die fractievoorzitter P. J. Schipperus van het CDA op de woonruimteverdeling had gespuid. „Sedert de zittingsperiode vau de heer Schipperus als wethouder van onder meer woonruimteverdeling is er in Beverwijk nites veranderd”, zo zei de heer Hoogeboom, ook de omstandig heden zijn dezelfde gebleven. Daarom voelen wij er niets voor, wijzigingen in de uit maart ’73 daterende verordening aan te brengen”. Doorpratende over de woningtoewij zing zei de wethouder, dat in nieuw bouwprojecten het gemeentelijke huis vestingsbureau als centraal punt fun geert. Daar kunnen de belangstellenden zich dan ook voor een woning laten inschrijven. Die inschrijving geschiedt vrijblijvend en dat geeft nog wel eens problemen. Wethouder Hoogeboom zegde de raad toe, hieraan-intern nog eens de nodige aandacht te zullen besteden. Overigens was hij van mening, dat waar mogelijk de doorstroming bevorderd zou moeien worden. In antwoord op vragen van CDA-er mr. A. Hoekstra achtte hij het ónmogelijk, om vroegere bewoners van dc Munnikenweg en omgeving nu al een eventuele in die buurt te situeren nieuwbouwwoning toe te zeggen. Het college van Beverwijk, dat aan fy sieke kracht heeft ingeboet, maar be stuurlijk de zaken best af kan, volgens wethouder Kaebisch. Van links naar rechts: wethouder Kaebisch, loco-bur gemeester Camfferman, secretaris J. Blok en wethouder Hoogeboom.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 8