ANDERHALF JAAR GEËIST ,In kritiek op multinationals zit dikwijls stuk jaloezie Wijk aan Zee verpaupert Aandacht voor probleem jeugd werkloosheid Bijna f 150.000 voor de Geref. Kerk >0 >0 )5 »O I 4 95 AUTO’S GETROFFEN DOOR DAKPANNEN Dr. Colijn Ir. Philips vindt VAD vorm van vervuiling 5 Pleinvrees AKTIEGROEP REAGEERT OP NOTA GS Jamsessie en pop in Donkey Shot Wi - fr 11 NIEUWS UIT STAD EN STKEEK 1975 NOVEMBER V R IJ D A G 28 Geen opzet Bewezen (Van een onzer verslaggevers) Reeks :S Bil (Van onze rechtbank- verslaggeefster) 5,90 12,50 3,75 5.00 19.00 15.00 7,50 8,95 24,90 8,95 14,75 2,95 3,90 4,75 p KEN HAARLEM. „De kritiek op de multinationale ondernemingen is vaak belachelijk. Er zit dikwijls iets van jalouzie in. Want andere organisaties die internationaal goed werken zijn er bijna niet. Neem bij voorbeeld de Verenigde Naties en EEG.” HAARLEM In de avond van de derde augustus, overgaand in de nacht die het begin van de vierde vormde, bezorgde een 27-jarige IJmuidenaar in zijn woonstad een hoop mensen een behoorlijk onple zierige avond. Hij was de hele dag al aan het drinken geweest en had in één café al ruzie gehad met men sen. Om een uur of twaalf kwam hij een ander café binnen en zou toen de ruzie waar de kiem al voor was ontschoten hebben voortgezet. Veel geleerd Niet rotter Werkgroep a 10 Dronken IJmuidenaar maakte veel stampij in café en met auto M. C. KRIEGER, Purmerend. VELSEN-IJMUIDEN Waarnemend: 1 BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN HEEMSKERK auto Het van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid, Moens- plein 10, Beverwijk. Groene Kruis. Weekenddienst: zuster P. Luijting, Vlaanderenstraat 8, Be verwijk, tel. 34543. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Drie boze automobi listen kwamen gistermiddag op het poli tiebureau melden, dat hun op het par- keerterreintje aan De Schans gestalde wagens door neervallend dakpannen wa ren beschadigd De dakpannen bleken afkomstig te zijn van het voormalige pand van de drankenhandel Van der Kroon en Koop, waarin momenteel het loodgietersbedrijf Coppes tijdelijk is gevestigd. De pannen, die door de storm van het dak waren geblazen, veroorzaakte flinke deuken in de geparkeerde auto’s. Rode Kruisziekenhuis, Vondellaan, Be verwijk, tel. 29131 (voor gesprekken met patiënten 29101). Maandag tot en met zaterdag van 18 tot 20 uur; zon dag van 14.30 tot 15 en van 18 tot 20 uur. Op de bewakingsafdeling: dage lijks van 14 tot 14.30 en van 18.30 tot 19 uur. St. Jozefziekenhnis, Ingen Houszstraat, Heemskerk, teL 39100. Dagelijks van 13.45 tot 14.30 en van 18.45 tot 19.45 uur. jtste Alle krachten zullen nu worden inge spannen om het doel van de actie te realiseren, namelijk verbouwing van de zalen aan het Moensplein nadat de Al- pha-sociëteit deze heeft verlaten en een nieuw orgel voor de Middelaarkerk. Een deel van de geiden zal worden afgedra gen aan het werelddiakonaat. last van lawaai, stof, stank en luchtver ontreiniging in het gunstigste geval niet hetzelfde blijft, maar waarschijnlijk groter zal worden, ondanks de milieu wetgeving. De groep vreest dat die over last driemaal zo groot zal worden. VELSEN. De werkgroep Vorming van de Velser Gemeenschap heeft de aandacht gevestigd op het probleem van de jeugdwerkloosheid en is van mening, dat er speciale projecten moeten komen om de jeugdige werklozen een zinvolle tijdsbesteding te geven. Omdat de werk groep vorming echter niet voor subsidie in aanmerking komt is de vraag gesteld of zij wel de aangewezen weg is om tot dergelijke projecten te komen. In de hele IJmond, Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest wa ren in oktober 200 werkloze jongeren onder de leeftijd van negentien jaar. Een klein onderzoek in Velsen leerde, dat er bij het Kennemer Vormingscen trum tussen de vijftien en twintig werk loze jengèri van zestien jaar aan vorrr.'.,0aactiviteiten deelnemen. De lei ding van buurthuis de Brulboei zei niet geconfronteerd te zijn met het probleem de jeugdwerkloosheid. Bij buurthuis De Mel in Velsen-Noord was dat inci denteel het geval. De raadsman, mr. Greuter, vroeg zich af of hier de opzet tot doodslag of het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aanwezig was bij die toestand met die auto. Hij vond dat men het geheel in de sfeer van de kroegen moest zien, de mensen daar zijn ook minder gauw onder de indruk dan in een sjiek hotel. Hij merkte verder op dat inderdaad de stampij in het café en het rijden onder FR.WEZEL, Haarlem HEEMSKERK. In het jongerencen trum Donkey Shot aan de A. Verherent- straat wordt zaterdagavond 29 november weer een jamsessie gehouden. Iedereen kan zelf muziekinstrumenten meebren gen. De staf zorgt voor geluidsverster- king. Vrijdagavond 28 november speelt de popformatie Wetstone in Donkey. Deze groep werd vorig jaar uitgeroepen tot de beste amateurgroep van Amsterdam. leidsters maandag tot en met vrijdag 9-10 uur, wijkgebouw Andromeda- straat 3, tel 02550-13936. Algemene Hulpdienst Velsen. Maandag tot en met vrijdag van 9-11 uur: tel. 02550-18888. slag of zware mishandeling met die auto, ten tweede dreiging met doodslag in dat café, ten derde verboden vuurwapenbezit en ten vierde rijden onder invloed. In een aparte dagvaarding was dan nog de verduistering van een in huurkoop ge kochte auto met geld van de Finata- bank ten laste gelegd. Verdachte bekende alles wat zich op die avond van de derde op de vierde augustus aan wild-westtaferelen had voorgedaan. Hij wilde helemaal terug naar die allereerste ruzie, in het andere café. Daar was zijn vrouw uitgescholden zei hij, en daar had hij iemand een scheermes uit zijn handen geslagen. „Hij had geluk dat het een oude man was, want ik had zó z’n kop eraf geslagen anders”. Volgend hem was hij na dit voorval de hele avond door drie mannen achtervolgd, dezelfde drie waar hij dus later op zou zijn ingereden. Hij ontken de trouwens wél op ze te zijn ingereden: hij was niet op de stoep gereden, zijn auto was niet daarna door een botsing tegen een muur geschadigd. En het pis tool had hij, zei hij nu, van de barkeep er gekregen. Wat deze verontwaardigd ontkende. invloed vaststonden. Hij vroeg te letten pp oe voorgeschiedenis in het andere café, waar zijn cliënt ook op had aange drongen. Het gedrag van de Finatabank vond hij op zijn minst uitlokking tot verduistering. Mr. Vink was helemaal niet tevreden over verdachtes gedrag, hij zag hem de laatste tijd teveel in de rechtszaal. „Het wordt hoog tijd eens te gaan verande ren. Als u zich af vraagt: wat heb ik nu van m’n verblijf hier gemaakt, dan is het enige wat u kunt zeggen, niet veel!” aldus mr. Vink. Tenslotte vroeg ver dachte zelf onmiddellijk uitspraak, maar de president reageerde met een „ik kan toch niet deze zaak in een vloek af een zucht afdoen”. Uitspraak 11 december. wegen. Daarom eist Hoogovens aldus de Aktiegroep, een weg en een spoorlijn door de duinen om gemakkelijk het Hoogoven-terrein te kunnen bereiken. In de brief van de Aktiegroep wordt gesteld, dat door de uitbreiding de over zijn uitgerust om de industrie in de derde wereld op te bouwen, komt de kritiek ook niet uit de ontwikkelingslan den zelf, aldus ir. Philips. Naar zijn mening moet de dochteronderneming zo aan het land zijn aangepast dat het als de eigen industrie wordt beschouwd. Dat dit effect inderdaad optreedt illustreerde hij met een voorbeeld. In Sao Paulo (Brazilië) bleek bij een enquête dat slechts drie percent van de bevolking wist dat Philips een multinationale onderneming is. Bijna iedereen vond het een Braziliaans bedrijf. Dat komt ook voort uit het beleid, elk land zo zelfstandig mogelijk te laten optreden. Voor enkele zaken wor den beslissingen centraal bij de top genomen: de keus wat er geproduceerd zal worden, waar en hoeveel geïnves teerd moet worden, benoemingen op di rectie niveau, besluiten over samenwer king met derden (joint ventures), en kwalitei tsbeheer. De initiatiefnemers zien met grote voldoening terug op de bazaar. De op komst en de medewerking van de leden waren bijzonder groot De inzamelingsactie bij het bedrijfsle ven heeft naast waardevolle cadeaus ook nog een bedrag opgeleverd van ƒ2500,—. Alle activiteiten rondom het eeuw feest, te weten zondagavond, rommel markt, massabijeenkomst in de Dr. Prin- senhai inzamelingsactie onder de ge meenteleden en de bazaar, hebben het streefbedrag van f 150.000,-- in zicht ge bracht. I Dit is de mening van de „Aktiegroep Leefbaar Wijk aan Zee” di ein een I reactie op de nota van Gedeputeerde f Staten „Uitgangspunten voor het Am- sterdam-Noordzee-kanaalgebied” stelt, dat het dorp zal verpauperen, geïsoleerd r raakt en van de kaart zal worden ge- veegd. Wijk aan Zee verliest bij uitbreiding van Hoogovens een paar honderd werk- plaatsen. De middenstand is sterk afhan- kelijk van de strandrecreatie. Als de 400Ó nieuwe arbeidsplaatsen niet door I mensen uit de IJmond, of zelfs Neder- r land, kunnen worden ingenomen moe- ten er gastarbeiders aangetrokken wor- den, aldus de Aktiegroep. „Waar laat je in de overbevolkte Randstad een paar duizend gastarbeiders?” vraagt men. Er zijn in de IJmond geen huizen voor zoveel werknemers. Er zijn ook geen BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Pemot, Plantinga, Reddingius, Rolink, De Ruiter, Takken, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmor gen 10 uur tot zondagmorgen 9 uur door C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, Beverwijk, tel. 23969. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door C. L. M. Pernot, Vondellaan 34, Beverwijk, tel. 26820. Voor spoedgevallen houden deze art sen spreekuren op zaterdag van 17 tot 17.30 uur en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Guldemond- Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlznans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door J. G. Zeijlmans, Hoogdor- perweg 48a, Heemskerk, tel. 30666. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Voor avond-, nacht- en zondagdienst in de periode van vrijdag 28 november 17.30 uur tot vrijdag 5 december 17.30 uur: apotheek Donker, Breestraat 61, Beverwijk, tel. 27955. Dierenarts. Tot nader order alleen voor kleine huisdieren: H. van Loe- nen, Prinsesselaan 3, Beverwijk, tel. 27775. Zie verder onder IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuur iedere vierde vrijdag van de maand En hoe: hij zwaaide met een pistool in het rond, dreigde één man dat die „wel een kogel in z’n pens kon krijzen”, terwijl hij het pistool tussen z’n ribben duwde, en wilde dat iedereen het café uitging. Tegen mensen buiten riep hij „ik kan je op één meter nemen en als je binnenkomt dan schiet ik”. Een schop van de barkeeper tegen het overigens niet geladen, maar wie ziet zoiets pistool ontwapende hem. Daarmee was de stampij echter nog niet afgelopen. Het café ging dicht, maar de IJmuide naar stapte in zijn auto en zou toen op drie mensen die hij die avond „ontmoet” had, zijn ingereden. In de Kaanstraat reed hij de stoep op, schepte één man die via de motorkap op de rijweg belandde, en reed een andere man aan. In de Jagerstraat reed hij met hoge snelheid op iemand in die op het nippertje opzij kon springen. Deze drie mensen vonden alle drie dat hij duide lijk expres zo op hen af reed: er was immers ruimte zat op de weg. Toen de politie uiteindelijk de IJmuidenaar aan hield was hij volgens haar in kennelijke staat van dronkenschop getuigen waaron der de barkeeper hadden het eerde over „flink aangeschoten” en „niet zo dron ken als een balletje”, wat en hoe dat ook wezen moge). De politie sprak in haar rapport over wartaal, over recalci trant gedrag, en bloeddoorlopen ogen. Kortom: iemand die niet in staat was auto te rijden. De officier van justitie mr. Schilder achtte de ten laste gelegde feiten stuk voor stuk bewezen. Bij de poging tot doodslag met de auto tekende hij aan dat het vaststond gezien de getuigenver klaringen dat hij de stoep was opgere den terwijl hij normaal rechtdoor had kunnen rijden. „Het was niet zijn ver dienste dat er geen zwaargewonden of doden vielen” aldus mr. Schilder. Over de caféruzie zei hij dat het voor het zich bedreigd voelen met een pistool bijzon der weinig uitmaakt of dat pistool gela den is of niet zolang je dat niet weet. Het bezit van het pistool achtte hij ook bewezen evenals het dronken rijden, ge- Zo stelde ir. Frits Philips, president- commissaris van Philips in Eindhoven zich gisteren teweer tegen aanvallen op de zogenoemde multinationals, op een bijeenkomst van het departement Haar lem van de Nederlansche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hij bracht het onderwerp niet zijdelings ter tafel, maar was uitgenodigd juist over dit type bedrijf te komen spreken. Dat deed hij op een manier die het zeer uitgebreide gehoor bijzonder bleek te boeien. Ir Philips merkte op dat de kritiek met name betrekking heeft op de activi- maand af. Hiervoor eiste de officier twee maanden. Maar het gedrag op 3 en 4 augustus woog voor hem zwaarder: een jaar en vier maanden. Totaal dus anderhalf jaar. Medische verzorging to Volgens ir. Philips kan zijn firma putten uit een grote kennis door zijn gespreidheid over 64 landen. Sinds de onderneming in 1923 de Nederlandse grenzen overschreed zijn er veel fouten gemaakt, maar daar heeft men van ge leerd Als alle ervaringen gebundeld wor den kan worden voorkomen dat teveel brokken worden gemaakt. Juist omdat de multinationals goed Wat dat laatste betreft legde hij er de nadruk op dat een product overal ter wereld van gelijke kwaliteit zal moeten zijn, ook al levert de concurrent in een land véél mindere waar, zo dat met lagere kwaliteit zou kunnen worden vol staan. De arbeidsomstandigheden in de fabrieken moet ook overal gelijk zijn- .„De kerels in de derde wereld moeten niet onder rottere omstandigheden wer ken dan in Europa”. In dit gezelschap van ondernemers wilde ir. Philips nog wel even een har- tekreet kwijt die niet met het onder werp van zijn inleiding te maken had: „De vermogensaanwasdeling is een bela chelijke zaak. Dat noem ik nou vervui ling van de onderneming. Laten ze het dan maar meteen verhoging van de vennootschapsbelasting noemen. Het is een bedreiging voor de ademhaling en bloedsomloop van de ondernemingen”. Zeewegziekenhuis, Zeeweg, IJmuiden, tel. 02550-19100. Verpleegafdeling als mede intensive- en coronary-care (ook Kennemergaarde in Santpoort): dage lijks van 10.30 tot 11, 16 tot 16.30 en van 19 tot 20 uur; kinderafdeling: dagelijks van 10.30 tot 11, 14.15 tot 15 en van 18 tot 18.30 uur; paviljoen Velsenduin: dagelijks van 16 tot 17 en van 19 tot 20 uur. Philips- maar 45.000 in Artsen. Van zaterdag tot zondag 24 uur kan men via de dokterstelefoon 19100 vernemen tot welke dienstdoen de arts men zich dient te wenden. Voor 10 uur raadplege men nog zijn eigen huisarts. Apotheek. Apotheek Pleyler, Planeten weg 52, telefoon 15348. Tandarts. C. Ph. Hamann, Vondellaan 27, Beverwijk, telefoon 02510-23017. Alleen voor spoedeisende gevallen za terdag en zondag tussen 17 en 18.30 uur. Wijkverpleging Groene Kruis. Zuster E. Meijer, ’t Kaetie 12, Velsen-Zuid, telefoon 15005 en zuster T. Schoorl Hagelingerweg 146, Santpoort, telefoon 376004. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis. In lichtingen over weekenddiensten on der telefoonnummer 02550-15645. Dierenarts, Th. Winkel Van Tuyllweg 17, Velsen-Zuid, telefoon 11236. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemerland. spreekuren da gelijks van 9 tot 10 uur. De Noostraat 4, IJmuiden, tel. 02550-10661. Interkerkelijke Gezinsverzorging en bejaardenhulp, Velserduinweg 52, da gelijks van 9 tot 10 uur. Tel. 02550- 11830. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening aan bejaarden: Abelenstraat 1, IJmuiden. Elke dag spreekuur van 9 tot 10 uur. Telef. 02550-12464. Spreek uren van het gemeentelijk sociaal ad viesbureau van IJmuiden. Elke dins dagmorgen van 9 tot 10 uur in het Cultureel Centrum Moerbergplantsoen 22. Voor Velsen-Noord elke dinsdag morgen van 11 tot 12 uur in het buurtcentrum „De Mei”, Geelvinck- straat 28, Santpoort elke dinsdagmid dag van 14 tot 17 uur in het gebouw „De Haven”, Schipbroekerweg 6, Sant- poort-Noord. Voor IJmuiden-Oost elke dinsdagmiddag van 16-17 uur in het gebouw De Abeel, Abelenstraat 1. Verder volgens afspraak met de socia le dienst. Tel. 191124 toestel 46. Groene Kruis IJmond. Spreekuren Dat leverde met elkaar een reeks strafbare feiten op, waarvoor de man gisteren voor de Haarlemse rechtbank stond. Ten eerste een poging tot dood- Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie Beverwijk en IJmui den. Tandarts. Zie IJmuiden. Verloskundige. Zie Beverwijk. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster J. Klaver, Europaplein 96, Beverwijk, tel. 32745. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: dinsdag van 10 tot 10.30 uur in het wijkgebouw aan de Jan van Scorelstraat 46, Heems kerk, tel. 32247 (zie ook Beverwijk). Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur: Simon van Haerlemstraat 148, Heemskerk, tel. 32430 en 37452. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening voor Midden-Kenne- merland. Spreekuren op dinsdag van 14 tot 15 en op vrijdag van 9 tot 12 uur in De Jansheeren, Kerk weg 47, Heemskerk, tel. 35083. Moeders voor moeders. Contactadres: mevrouw B. Tunteler-Siderius, Schu- mannstraat 7, Heemskerk, tel. 33534. Artsen. Van vrijdagavond 20 uur tot zondagavond 24 uur: L. A. v. d. Torre, Lombardijestraat 9, Heemskerk, tel. 31321; van zondagochtend 0 uur tot zondagavond 24 uur: J. H. Schutte, Graaf Willem II-laan 26. Heemskerk, tel. 32266. Tijdens het weekeinde houden de Heemskerkse artsen spreekuren op za terdag en zondag van 10 tot 10.30 en van 17 tot 17.30 uur. In uw rubriek „Trijfel” door de heer Nico Scheepmaker van 21 november kwamen enige onjuistheden voor. Scheepmaker schrijft: „De eerste radio rede sprak minister-president dr. H. Co lijn uit op 11 maart 1936. Onderwerp: de politieke spanningen in Europa met als gevolg het besluit om „de dienstplichti gen van de regimenten en het regiment wielrijders die thans voor de eerste oe fening onder de wapenen zijn en eerst daags huiswaarts zouden keren tot nader order in kerkelijke dienst te houden. Dit is geheel onjuist. Dr. Colijn sprak voor de radio op 12 marat 1938, toen Hitler met zijn troepen Oostenrijk was binnen gevallen. Hij zei toen: „Ik voel mij genoodzaakt met deze politieke spannin gen in Europa de regimenten, die bin nenkort zouden afzwaaien op te dragen op hun posten te blijven". Ik lag toen in Amersfoqort onder dienst bij de infante rie en zou 15 maart 1938 afzwaaien. We hadden toen vijf m aanden dienstplicht en die vijf maanden werden er elf. Toen dr. Colijn had gesproken brak diezelfde avond nog een opstand uit in het 21ste, 5de en het 16e regiment in fanterie te Amersfoort (Amsterdam mers en Noordhollanders). Hierbij liepen de kazernes aan de Leusderweg te Amersfoort voor enige tienduizenden guldens schade op en stonden op de gebouwen schutters om te schieten. Ook onjuist is de vermelding van de tweede rede van dr. Colijn. Deze werd niet gehouden op 28 september 1938, maar op 28 augustus 1939 waarna op 29 augustus 1939 de algemene mobilisatie werd afge- kondigd. Een voormobilisatie van enkele onderdelen had reeds in april 1939 plaatsgevonden. Dit ter verduidelijking. Dr. Colijn heeft wel gezegd „Ga maar rustig slapen”, maar niet zoals vele Ne derlanders zeggen op 9 mei 1940. Toen was de minister-president De Geer voor de radio. Er waren toen geruchten dat er Duitse troepen naar de Nederlandse grens oprukten. Volgens De Geer waren deze geruchten niet juist en was er volgens hem geen reden tot ongerust heid. Het is verheugend te zien dat een dagblad aandacht besteedt aan een veel voorkomende, maar helaas toch onbe kende „ziekte”: de fobiën. Het door hun kwaal veroorzaakte afwijkende gedrag, bijvoorbeeld als gevolg van pleinvrees (och er zijn veel meer vormen van afschuwelijke angsten) kan hun omge ving niet verklaren, wat dan snel aanlei ding geeft voor ,.de buurt” om vast te stellen dat de persoon in kwestie zich eigenlijk alleen maar aanstelt. Lichame lijk gehandicapten zijn meestal gemak kelijker te herkennen. Daarom is het goed als in de pers over deze problemen wordt gepubliceerd, zolang dat dan niet beperkt blijft tot een proefschrift van dr. P. Emmelkamp, zoals in uw krant van zaterdag 22 november. Vooral de kop van uw artikel zou de omgeving nen sterken dat pleinvrees dan toch van een patient in zijn overtuiging kun- allemaal maar flauwekul is. Aan de deskundigheid van dr. Emmelkamp wordt door mij niet getwijfeld, maar andere wetenschappers hebben afwij kende opvattingen. Als ik goed ben inge licht bestaat er zelfs een Utrechtse en een Amsterdamse school. Mijn suggestie is ook een deskundige van de „zachte” methode om zijn mening te vragen, waardoor misschien - met inbreng van mensen die aan pleinvrees lijden - een discussie zou kunnen ontstaan. Op deze wijze zou er een bijdrage kunnen wor den geleverd waardoor veel onbegrip bij „normale”mensen zou worden weggeno men. zien de verklaring van de politie en die van verdachte zelf (hij had toegegeven de hele dag gedronken te hebben). Ook de verduistering van de stond vast, meende de officier, minst ernstige overigens, zei hij erbij. Hij laakte de houding van de Finatabank die zo verschrikkelijk makkelijk zeven tienduizend gulden aan deze man had geleend voor die auto. Verdachte zei er zelf over dat er dan wel een afspraak van 1000 afbetaling per maand mocht hebben gegolden maar dat hij dat ge woon niet meer had gekund toen hij geen werk meer had. De laatste twee maanden betaalde hij weer 100 per Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, Beverwijk, tel. 35215. Wit Gele-kruis. Weekenddienst: zuster G. Th. Dekker-Heith, Fazantenlaan 47, IJmuiden, tel. 02550-18877 (van vrijdag avond 18 uur tot maandagochtend 7 uur). Verloskundige. Waarnemend: me vrouw I. A. M. Skotarczak-van der Klaauw, Plantage 154, Beverwijk, tel. 23876; eigen praktijk: mevrouw J. H. M. Kruidenberg-van Saaze, Hannie Schaftstraat 5, Heemskerk, tel. 32327; vrij: mejuffrouw A. M. Bot. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren in „Casa Iberica” aan de Kees Delfs- weg 3, Beverwijk, van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur. Tele foonnummers: 23623 en 23180 voor hulp aan bejaarden en langdurig zie ken; 23644 voor gezinsverzorging. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren dagelijks van 9 tot 10 uur: Van der Hoopstraat 27, Bever wijk, tel. 30766; Zeestraat 149, Bever wijk, tel. 26177. BEVERWIJK De bazaar, die in het kader van de „Aktie 100 jaar Gerefor- meerde Kerk” in de Vredevorstkerk is gehouden, heeft een netto-bedrag van 15.000,-- opgeleverd. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Als Hoogovens uitbreidt en de produktie opvoert tot elf miljoen ton staal per jaar kan Wijk aan Zee als badplaats worden afgeschreven. De Mei neemt deel aan een werkgroep van buurthuizen, vormingswerk, Salco, Gewestelijk Arbeids Bureau en de Pro vinciale Raad voor jeugd en jongeren, die zich benoorden het Noordzeekanaal beraadt, hoe men in kan springen, wan neer de jeugdwerkloosheid gaat knellen. Ook de buurthuizen van Velsen bezuiden het kanaal waren voor de werkgroep uitgenodigd, maar zij hebben meegedeeld op dit moment nog geen behoefte te hebben om aan de werkgroep deel te SANTPOORT Artsen. A. J. Th. van Wely, Hoofd straat 268, telefoon 378510. Apotheek. Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, Haarlem, Telefoon 374187. teiten van de multinationals in de derde wereld. Men gaat daarbij voorbij aan het feit dat bijvoorbeeld een bedrijf als Philips slechts voor 10 percent in ont wikkelingslanden werkzaam is en voor het overige opereert in de geïndustriali seerde wereld. Van de 350.000 werkers vindt men er ontwikkelingslanden. Voor die ontwikkelingslanden beteke nen de multinationals veel, stelde hij. Om de industrie daar op gang te bren gen komt namelijk zoveel kijken, aan ervaring, kapitaal en know-how, dat de multinationale ondernemingen de enige zijn die erin kunnen slagen een heb belijke bijdrage te leveren aan de indus trialisatie van de derde wereld. Omdat landen graag economisch zelfstandig willen zijn hebben ze de ontwikkeling van zo’n eigen industrie nodig. „Elke idioot die geld heeft kan een fabriek beginnen, maar je moet er ook de goede mensen voor hebben, goede managers, er moet zekerheid zijn dat de vooruitgang in de technologie goed wordt gevolgd. En wat het kapitaal betreft: degenen die het hebben verwachten minstens twintig percent rendement. In de goede jaren hebben wij van Philips daarentegen vier percent gemaakt in de ontwikkelingslan den. Gezien dè hoge aanloopkosten en de grote investeringen zal er niet gauw een kleine onderneming te vinden zijn die dergelijk risico’s aan zal durven.” D

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11