Oppervlakkige prikkelbeelden in KMS veroordeeld HET VOORTBESTAAN VAN SKOOP Kees Verwey in Düsseldorf Filmers in Rome „Histoire d’O 11 Bik Zaagsma en Weiss weg bij Rob du Mée Wegens belastering van paus Pius XII 28 NOVEMBER 1 9 75 V R IJ D A G ■HnaSBKK ESESCBHHBKHBBSraHBnBBMIMaiMHHBHHlHMBI Goudroof Erotische films Land van belofte Race with the devil Andere films Prolongaties \1 Shirley Temple N achtvoorstellingen N achtvoorstellingen Hl I 7,3 a X 7 I J wB Big guns F - i m Amsterdam o ER IS EEN GOEDKOPE film editie verschenen van „Histoire d’O”, weliswaar zonder foto’s, maar wel op het omslag alle goedkope reclameteksten uit de kranteannon- ces, als „O is lief, O is de bereid willige slavin, O is de geliefde die zich volledig geeft, O is de beste onder alle minnaressen”. In het na woord komt vertaler Adriaan Mor- riën tot de conclusie, dat „Het ver haal van O” alles bevat om lezers verontwaardigd, woedend, verdrie tig of opgewonden te maken. En ter ondersteuning van de door de Be zige Bij uitgegeven roman van Pau line Réage stelt hij grappenderwijs, dat heel wat huwelijken er waar schijnlijk mee gebaat zouden zijn en in ieder geval opwinderder zouden worden, wanneer mannen en vrou wen van tijd tot tijd elkaar liefde vol zouden af ranselen. FILMS - hT3*' J D «W- 7 PORNO IN PLUCHE gemeenschap Een ogenblik van rust in „Histoire d’O”. CHARLES BOOST (Van onze kunstredactie) HAARLEM. In het grote Kunstpa- last in Düsseldorf, Ehrenhof 4 wordt elk jaar een omvangrijke tentoonstelling ge houden door kunstenaars uit Nordrhein- Westfalen. Ook elk jaar worden gasten uitgenodigd, dit jaar veertig prominente Nederlandse kunstenaars, die ieder met vier werken kunnen deelnemen. landse filmproductie in het alge meen en het vertrek van redakteur Zaagsma in het bijzonder. werping speelden een rol. Maar deze film was over de hele linie zo veel zinvoller van inhoud en zoveel beter van construc tie. Het einde van „Histoire d’O” geeft, zij het wat laat, een suggestie hoe het had kunnen zijn. In tegenstelling tot het slot van de roman die een aanwijzing bevat Alain Delon in ,Big guns”. Dirk Bogarde, Ingrid Thulin en Helmut Berger. „De rode Zon” een groot avontu renspektakel met Charles Bronson en Alain Delon kan men vinden in Cinema International en „Het zondige Bed”, uit- gebracht door de Amor Club staat te bezichtigen in Cine D. ■f .LOKTER PULDER zaait papavers” gaat nog in Cinema Palace. Luxor pro longeert het tweede deel van „The Frencn Connection”, Roxy doet dat met „Lenny” en Studio met „De nachtpor tier." Rob du Mée doet Zaagsma uitge leide, herinnert eraan dat deze enige tijd geleden een eenzame campagne in de Haagse Post begonnen is tegen de Nederlandse speelfilm, waarbij iedereen een forse beurt krijgt en zegt dat deze moedige onderneming blijkbaar moeilijk te verenigen was met een redakteurschap van Skoop. een triest-kijkende Alain Delon die uit eindelijk als tragedie held ook zelf de dood moet vinden. dat O in uiterste zelf-onderwerping speelt met zelfmoord-gedachten, eindigt de film met een samenzijn tussen O en Sir Ste phen, waarbij de eerste de rollen om draait en als antwoord op Sir Stephen’s brandmerk haar eigarettepijpje dooft op de hand van haar wrede minnaar. Waar door een O als lidteken achterblijft. Een En over de „breuk” met produ cent Du Mée: „Toen we uit elkaar gingen, zei ik: een producent armer, ’n vriend rijker Ik geloof dat het voor mij langzamerhand onmo gelijk was om nog op zijn termen te werken. Ik geloof niet dat zijn ideëen verkeerd waren, alleen dat ik er op dit moment absoluut niet meer in paste”. „Die termen zijn dat hij zich niet alleen de maker van de film noemt, maar ook stelt: ik kies het onderwerp, ik kies de regisseur en de crew”. Dat heeft bij „Naakt” en „Jet” opti maal gebotst. Daar heeft hij het idee: Frans heeft me niet de film gegeven die ik hem in staat heb gesteld om te maken”. - ttji DE MEESTE AANDACHT van het bioscooppubliek zal deze week ongetwij feld uitgaan naar „Histoire d'O’’ en naar de attractie van in de weelderige omgeving van Tuschinski naa- een por nofilm te kunnen kijken. Laat niemand zich weerhouden door de reclam.e~.in die in de extra groot opgemaakte adverten tie van „O” is opgenomen en die luidt: „Een liefdeskreet die het gevaar inhoudt dat hij u diep zal schokken” Ei zit meer amusement in de film dan deze slagzin doet vermoeden. Met „la Béte” van Wa- lenar. Borowczyk in Calypso en „Emma nuelle” in Roxy herbergt Amsterdam in ieder 'geval drie van de meest besproken erotische films van de laatste tijd bin nen haar veste, wat op zichzelf een te belangrijk feit is om onvermeld te laten. speelse rechtzetting van de onderlinge relatie waardoor het voorafgaande al thans even gerelativeerd wordt en van zijn potsierlijke ernst beroofd wordt. Een van de Nederlanders is Kees Ver- wey. die behalve twee van zijn in de laatje jaren ontstane atelier-interieurs ook twee van zijn grote stillevens, de „Nocturnes” toont. Bundesprasident Scheel opent de ex positie zondagmorgen om elf uur. „DE MAN VAN LA Mancha” in musi- cal-’orm met Peter O’Toole en Sophia Loren is in Victoria, terwijl Studio K Vis; onti’s „The Damned” vertoont met (film, allegorie, etc.) er bijv, niets ont kracht van wat hij de kleinburgerlijkheid van het verhaal noemde. Die kleinburgerlijkheid is dan in het boek nog iets beter gecamoufleerd dan in de film van Just Jaeckin („Emmanuelle”), die toch niet verder komt dan wat een gewone pornofilm te bieden heeft. Het is niet toevallig aat de regisseur en de hoofdrolspeelster (Corinne Clery) uit de modebranche komen, hij als fotograaf- filmer, zij als model voor modefoto’s en reclamefilmpjes. De modieuze opname techniek van de eerste, bij wie alles in pasteltinten en zacht-roze voor de vlees- partijen verpakt is, het uitdrukkingsloze modellengezicht (behalve als ze moet schreeuwen tijdens de geselingen) van de tweede verraden hun oorspronkelijke be roepen. En pornografie onderscheidt zich altijd van erotiek door in het gevlei te willen komen bij een groot publiek en dus de harde, gewelddadige realiteit in te ruilen voor zoet-gekleurde, oppervlak kige prikkelbeelden. De opening van de film als er twee versies gegeven wordt van een mogelijk begin van de handeling, is nog het beste. De onzekerheid bij de toeschouwer of hij met een droom of een bedachte intrige te doen heeft, herinnert aan een gelijksoor tige ambivalentie bij de inzet van Bu- nuel’s „Belle de Jour”. Een film overigens, waaraan men beter niet herinnerd kan worden. Bunuel’s werk had ook te maken met de droomfantasieën van een onbe vredigde vrouw. Ook geweld en onder - ENIGE UITSPRAKEN van Frans Weisz: „Je hele leven wordt je ge terroriseerd door je eerste film. Met „Het Gangstermeisje” ben ik voor het eerst knock-out gegaan, en daarna boks je nooit meer op de zelfde manier. Toen kwam „De In breker”. Dan ontdek je voor het eerst het grote publiek, de mensen die naar Ajax gaan kijken en daar na naar jouw film, en daar even veel plezier aan beleven”. „Dan maak je „Naakt over de Schutting”, een film waar ik met veel verzet aan gewerkt heb, maar die het dan gek genoeg commercieel toch doet. Die verkeerd bekeken is door de kritici, want die film had nooit één goede recensie mogen hebben”. „Dan Rooie Sien”, en dat komt voor het eerst in de buurt van wat ik me tien jaar geleden voorstelde om te maken. Met dat soort warm te, muzikaliteit, kleur, die warreling van mensen, dat zijn de films waar ik met liefde naar kijk”. „En dan val je terug met „Heb Meelij, Jet” „Ik heb tijdens de opnamen van „Jet” gezegd. „Ik werk zonder vangnet”, en dat is uitgekomen. We zijn van de hoogste nok naar beneden gelazerd. Daarin zijn we echt dilettanterig in dit land, van producent tot distributeur tot mijzelf toe, ik vind dat je zoiets moet zien”. „Rob zegt dat ik die angst bij Eerst moet daarvoor een eenzame oor logsmisdadiger (een tweede Rudolf Hess) uit een door drie mogendheden bewaak te gevangenis in West-Berlijn tijdelijk bevrijd worden. Daarna moet met de gevangene naar Oost-Berlijn worden ge reden, omdat daar de schat begraven ligt. Als blijkt dat op de schuilkelder inmidaèls een huis gebouwd is, moet er nog een beetje met springstof gewerkt wol den. U zult het niet geloven, maar alles lukt nog volgens plan. En er moet nu in Engeland een drietal mensen wo- ner /oor wie geen leven lang genoeg is om hun aandeel in de grootste roof aller tiklen op te souperen. TWEE ANDERE Amsterdamse pre mieres mikken aanzienlijk minder hoog. „Goudroof” in Cineac Damrak, ook wel „Inside Out” gehten, is een wilde poging van Telly Savalas, Robert Culp en Ja mes Mason om een vrachtauto vol goud staven, destijds door de nazi’s in een schuilkelder verborgen, te bemachtigen. IN HET ZOJUIST verschenen nummer van Skoop, het laatste in de lopende elfde jaargang, zijn eni ge reacties opgenomen van lezers op de vraag van hoofdredacteur Rob du Mée, gesteld in het vorige num mer: „Wat is er nou weer aan de hand, Skoop opheffen of doorgaan?” Een van de inzenders, 65 jaar oud en daarvan 54 jaar in film geïnte resseerd, vraagt zich af of de Ne derlandse film nog in de kinder schoenen staat of aan zijn pensioen toe is. Een ander vindt een treurig dieptepunt in de Nederlandse kri tiek de barbaarse wijze waarop „De laatste Trein” van Erik van Zuylen kapot geschreven werd. Maar over het al dan niet doorgaan van Skoop krijgt de lezer pas informatie als hij terugbladert naar de pagina met de inhoudsopgave, waar een kader wordt meegedeeld dat de geruchten als zou het voortbestaan van Skoop onzeker zijn iedere grond missen. De voorbereidingen van jaargang XII zijn in volle gang”. Wel neemt F -ank Zaagsma af scheid a Is redacteur en hij moti veert zijn besluit door te stellen dat het niets uitmaakt of Skoop al dan niet blijft bestaan, omdat het zijn functie allang verloren had. „Je zou zelfs kunnen afvragen of het wel ooit een functie gehad heeft”. Chau vinistisch ingestelde dagbladcritici hebben, volgens Zaagsma, de indruk gewekt dat enkele buitenlandse suc cessen van Nederlandse films d,e definitieve doorbraak van de Neder landse film in het buitenland zou betekenen. „Hun juichkreten”, zo stelt Zaagsma, „droegen niet verder dan tot de muren van de Neder landse enklaves; vergeefs speurde men in de internationale tijdschrif ten naar een vermelding van deze doorbraak. Skoop heeft door de ja ren heen een facade overeind ge houden, een nep-decor”, vindt de vertrekkende redakteur die zegt heen te gaan met het lege gevoel dat er eigenlijk nog steeds niets aan de hand is in de Nederlandse film, Skoop of geen Skoop. mysterieuze maitresse op haar aanhanke lijkheid en slaafse onderwerping te tes ten. Er zijn veel theorieën ontwikkeld met betrekking tot „L’Histoire d’O” en er zul len er, nu de gelijknamige film is uitge komen meer volgen. Er is gesuggereerd dat de schrijfster, over wie niemand eni ge bijzonderheid kent, een onbevredigde vrouw is die haar erotische fantasieën vult met dominerende mannen die haar met karwats en riem onderwerpen aan hun bizarre en pathologische grillen. Waarbij het opvalt, dat de twee mannen die haar zo maltrateren, noch in de ro man noch in de film er blijk van geven potente minnaars te zijn. René die haar naar Roissy brengt, de villa waar de eerste helft van O’s masochistische bele venissen plaatsvinden en Sir Stephen-die O overneemt van René en zijn bezitsrecht o.a. bezegelt met een brandmerk op O’s onderrug zijn meer voyeurs dan partners in een liefdesspel. Wat tot de theorie heeft geleid dat het geheel een homo- sexueel spel is, waarbij René en Sir Ste phen elkaar „bereiken”, met elkaar hebben, via O. Zo kan ieder zijn eigen oplossing be denken van het mysterie O tenzij men boek noch film de moeite waard vindt er zich verder in te verdiepen. Zoals Rudy Kousbroek die in discussie met een lezer van NRC-HBL eenvoudig stelt, dat geen enkel psycho-analytische verklaring ooit iets zegt over de kwaliteit van een roman IN HET NUMMER wordt verder aandacht besteed aan lopende of nog niet lopende films als „Jaws”, „3he great Waldo Pepper”, Viconti’s „Violence et Passion”, Wajda's „Het Land van de grote Belofte” en Claude Goretta’s „Pas si méchant que ca”. De Israëlische Filmweek in Utrecht wordt besproken, evenals het 8 mm-Festival in The Movies. De hoofdmoot van het nummer wordt gevormd door een interview van Jurriën Rood met Frans Weisz, wiens breuk met producent Du Mée na het maken van „Heb Meelij, Jet” de indirecte oorzaak werd tot een nadere revaluatie van de Neder- kon met een uit '68 stammende maar nog altijd effectieve politiefilm van Don Siegei, die Madigan” heet met een ster ke rolbezetting met Henry Fonda en Richaid Widmark. IN FRANS HALS draait de speelse pornofilm in de Tiroler serie „Als de Tire Iers stoeien, gaan de Alpen gloeien.” In Lidc zien we Terence Hill en Fernan do Rey (uit „The French Connection”) in een Italiaanse western die hier „De een zame scherpschutter” heet maar oor spronkelijk de meer suggestieve titel „Wrath of the wind” had meegekregen. De in New York, geboren Katz kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien maanden. Ponti en Cosmatos werden elk veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden, eveneens voorwaardelijk. De auteur van hét „Death in Rome” getitelde boek kreeg, bo vendien een boete van een half miljoen lire. In boek en film wordt het voorgesteld alsof paus Plus de twaalfde van de voorgenomen massale executies van te voren op de hoogte was maar niet heeft geprobeerd ze te voorkomen. Er was sprake van een vergeldingsmaatregel voor een aanslag op marcherende Duitse soldaten in een straat van Rome. De aanklacht wegens smaad was inge diend door de 59-jarige gravin Elena Rossignani, een nicht van paus Pius. De rechtbank aanvaardde het argu ment van de aanklager, dat de paus niet van tevoren van de voorgenomen execu ties van 335 Romeinen op de hoogte is geweest. Het was voor het eerst dat een Itali aanse rechtbank een uitspraak heeft moeten doen over optreden van een paus. De openbare aanklager had vorige week tegen Katz 16 en tegen Ponti en Pan Cosmatos elk 8 maanden gevange nisstraf geëist. U’T, .RACE WITH the Devil” die City I op het programma heeft genomen, mag blijken dat de „Excorcist” er niet in geslaagd is de duivel voor goed uit te bannen. O peen vakantiereis)edat Peter Fonda en Warren Oates met hun respec tieve echtgenoten maken in een cara- van-auto met alle gemakken van een bungalow, stuiten ze op de eerste dag al, denkende een rustig plekje gevonden te hebben om er te kamperen op. een groep griezelige mannen en vrouwen die een heksensabbath houden bij een groot vUu;. compleet met de offerande van een naakte maagd. Peter en Warren kijken er op veilige afstand naar met stijgende verbazing en afschuw. Als ze ontdekt worden en de duivelaanbidders jacht op hen gaan maken, weten ze niet hoe snel ze met hun moeilijk hanteerbare caravan het stille plekje moeten verla ten Na aangifte gedaan te hebben bij de dichtstbijzijnde politiepost, rijden ze ver der om daarna schoksgewijs te ontdek- ROME (Reuter). De Amerikaanse auteur Robert Kata, de Italiaanse film producer Carlo Ponti en regisseur Geor ge Pan Cosmatos zijn donderdag door een rechtbank in Rome veroordeeld we gens het belasteren van de nagedachte nis van paus Pius de twaalfde. Dit naar aanleiding van een film geti teld „Massamoord in Rome”, naar een boek van Katz over de terechtstelling van Italiaanse gijzelaars in de Fosse Ardeatine bij Rome door de Duitse be zetters van Italië in de Tweede Wereld oorlog. „ik functioneer niet zonder pro ducent, vanaf het allereerste mo ment heb ik me een producent ge creëerd, eerst Paul Kijzer, toen Jan Vrijman, toen Rob en nu waar schijnlijk weer iemand anders. Maar mijn volgende film moet veel meer op mijn termen gemaakt wor den, ik heb n.l. het idee dat ik inderdaad beter kan dan Rob ver wacht”. ken dat ze achtervolgd worden door een onzichtbaar blijvende vijand die het viertal op allerlei manieren naar het leven staat. Schade aan hun voertuig, verborgen ratelslangen in de auto, het levend ophangen van het lievelingshond je dat met de dames meereist, tenslotte directe aanvallen onderweg als drie of vier vrachtauto’s hen tegelijk proberen te „mangelen” of van de weg te dringen. Het wordt midden in de beschaafde wereld een openbaar gevecht op leven en dcod, waarvan de hopeloosheid lang zaam tot de slachtoffers doordringt. Re gisseur Jack Starr et weet met een uitge zóchte reeks verschrikkingen de span ning langzaam te doen oplopen en maakt daarbij gretig gebruik van de geluidsband die volstaat met angstaanja gende muziek en het gilkoor van beide vrouwen. Een goed stuk griezel werk ge combineerd met veel auto-stunts zal wel in staat zijn een publiek anderhalf uur op het randje van de biscoopstoel te houden. IN STUDIO BLIJF op de matinees van zaterdag, zondag en woensdag het grote „Popeye Festival” geprlongeerd, terwijl Cinema Palace gezorgd heeft voor een film met Shirley Temple, waar dus t uderen jeugdherinneringen kunnen opha en. De film heet „The little Colo nel' werd gemaakt in 1935 en kreeg vermaardheid door de tapdance die het grote kleine filmsterretje uitvoerde sa men met de toen beroemde negerdanser Bill Robinson. IN DE GANGSTERFILM „Big Guns” (in Rembrandt) speelt Alain Delon de rol van beroepsmoordenaar Tony Arzen- ta die in dienst van een misdaadsyndi caat (drugs en drank) ervoor moet zor gen dat tegenstanders niet lang zullen leven. Dit beroep brengt hem voldoende op om met vrouw en kind een luxueus appartement in Milaan te bewonen en een goed leventje te leiden. Als de film begint, heeft Tony Arzenta echter net besloten ermee te kappen. Vooral de gedachte dat zijn zoontje in dit milieu zal moeten opgroeien. heeft hem tot dit besluit gebracht. Voor een ervaren gangster als Tony is dat natuurlijk nogal naïef gedacht. Het syndicaat neemt er geen genoegen mee dat een van zijn leden er zo maar uitstapt en zijn directe baas Gusto (Ri chard Conte) laat er geen twijfel over bestaan dat ’n uittreden van een Mafia- lid dat zo veel weet van de duistere zaken, een zekere dood wacht. Tony trekt zich niets van die welgemeende raadgeving aan en is er dan al gauw getuige van dat zijn voor het huis ge parkeerde auto explodeert. Dc bom is voor hem bedoeld, maar toevallig zitten vrouw en kind in de auto die bij de explosie jammerlijk om het leven ko men. Vvor de Siciliaan Arzenta is dan het ogenblik aangebroken om eeuwige wraak te zweren, wat erop neerkomt dat hij in zijn eentje de bazen van het syndicaat moet liquideren. En met die wraakactie waarvoor Tony de halve we reld moet afreizen, is dan de hele film gevuld. Een moorddadige film dus met elke film heb, ik ontken dat. Bij de „Inbreker” en „Sien” heb ik proble men gehad met het script, maar nooit in die mate dat ik zei: ik maak die film niet. Bij „Naakt” en „Jet” stond ik werkelijk voor een muur. Ik weet dat ik bij „Jet” op een moment in mijn auto zat en hoopte op een ongeluk, om maar van die film af te zijn. Dat is niet meer fobie, dat is erger”. Telly Savalas en Robert Culp tijdens een kort oponthoud te Amsterdam in de film „Goudddelvers”. DE BESTE PREMIèRE IS in The Movies waar Wajda’s „Land van belof te”, na een eerste voorstelling in de Filmweek Arnhem, vertoond wordt. Wajda beschrijft de opkomst van de industrialisatie en van het kapitalisme in de Poolse plaats Lodz en hij maakt van dit ontwaken uit een droom van lande lijke rust een aangrijpend drama, dat tegelijk het drama is van meer steden die aan de industriële revolutie uit de tweece helft van de vorige eeuw ten offer zijn gevallen. Wajda maakt er een kleurrijke familieroman van die eindigt met de opkomst van een andere revolu tie, het sociale reveil van de arbeiders klasse. FRANS HALS BRENGT in de nachte- lijke uren van vrijdag en zaterdag een in Mexico opgenomen western „Kanon nen van Cordoba” in een goede rolbezet ting met Raf Vallone en George Pep pard Lido blijft niet achter bij het geven van informatie over het seksuele leven van verschillende volkeren „Love, Swdish style”. Roxy prolongeert Pasoli ni’s The Canterbury Tales” en Luxor Een merkwaardig advies van de ver taler van een boek, waarin van „liefde vol afranselen” geen sprake is maar wel van een reeks wreedheden en bloedige geselingen, die zich niet afspelen tussen echtelieden. Ze worden door de minnaars van O bevolen en afgedwongen, om hun jff par

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13