Dreigement Boersma ook bestemd voor Tweede Kamer Uitstel van POGING OM LUBBERS „OM” TE KRIJGEN Wel melk na overleg over Kerstmis illegalen Ontslagen bij kartonfabriek Waarschijnlijk rem op NB Winst van ICI sterk omlaag CONSEQUENT VERVOLGEN’ Geld lenen fl.80 Camel 20 is weer terug OVERTREDERS VISVERBOD teruggaaf belastingen Proteststaking tegen sluiting van Innocenti t» GELD t i I ure KAMERLEDEN STELDEN VRAGEN Kamercommissie Visserij I Proost Pa en Ma Spoor, neem er nog één op ’t avondretour. f 23 ECONOMIE VRIJDAG 28 NOVEMBER 1975 z' 814 5378 a meten zonder filter Met’n avondretour hoef je niet op een glaasje meer of minder te letten. Per slot wordt u gereden. En voor een speciale prijs. Een avondretourtje kost na zessen maar een enkeltje plus een kwartje. En dat is toch mooi mee genomen op een avondje dat al genoeg kost. Avondretour: enkeltje plus een kwartje. !2 t- Industrie felle voorstander van snelle-kweekreactoren (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) kbedka kastal ten Rp Mr. W. SCHOLTEN (CHU) (Van onze Haagse redactie) rhaive (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) «eriu- anatte ■i ben» Neer i- lif- Vrijwel unaniem hebben de zelf standige Nederlandse melkhandelaren positief op dit advies gereageerd. echter dat er tussen de sociaal-econo- mische ministersdriehoek (Boersma, Duisenberg en Lubbers) en Den Uyl geen politieke meningsverschillen be staan. Alleen zijn er enkele verschil len van inzicht over de uitwerking van de doelstellingen nog niet uit de wereld geholpen. acht percent om bij de discussie over de brief, volgende week, niet een te harde houding in te nemen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK voor uw auto voor uw boot voor uw meubilair vooruw keuken voor uw caravan sender Het CHU-kamerlid, de oudstaatssecre- taris van Financiën uit de periode-Bies- heuvel, Wim Scholten heeft de regering gevraagd om het T-biljet kritisch te be zien en zo mogelijk af te schaffen. Schol ten keek ervan op toen hij deze week merkte dat het ARP-kamerlid Beumer dit plan ook bleek te hebben bedacht. 2,63 5,32 6,47 100,75 34,00 6,00 2,58 59,00 99,00 59,00 46,50 42,25 14,36 4,26 6,50 67,25 12,75 aland- a ooi onder Ch op rot de srsoek L nutste door zulten Fetijke ngraf. gd met *8.-1 enwtt B1976 morden maf 25 ptóeuw estigd Idigde in het 'SZ te latseo >7.000. lava ad Neder ieschat Ceta-Bever 2,73 5,62 6,77 103,75 37,50 8,00 2,68 62,00 102,00 62,00 49,50 45,25 14,66 4,56 7,75 70,25 15,25 Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) DEN HAAG De marine heeft in de afgelopen maanden meer dan 550 processen-verbaal opgemaakt tegen vissers die zich niet storen aan visserij voorschriften. Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) heeft dit gistermiddag aan de Tweede-Kamercommissie voor de visserij meege deeld. Op 19 december zullen de eerste overtreders zich voor de rechter moeten verantwoorden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Er komt waarschijn lijk een beperking van de mogelijkheden om teruggave te vragen van loonbelas ting en sociale premies. Ruim een half miljoen mensen voornamelijk lager betaalden maken hier momenteel ge bruik van. Volgens kamerleden van de CHU en ARP worden zij door de fiscus te soepel behandeld. DEN HAAG (ANP). Het voor dins dag 2 december vastgestelde mondeling overleg van de Tweede-Kamercommis- sies voor Justitie en voor de Buitenland se Werknemers met minister Boersma van Sociale Zaken en staatssecretaris Zeevalking van Justitie over de illegale buitenlandse wernemers en hun regula- risering moet waarschijnlijk ruim een week worden verschoven. „Hoewel dit resultaat niet onbevredigend is, wordt daarmee de gewenste omvang van de vlootbeperking nog maar voor tweederde bereikt”, werd na afloop van heit beraad meegedeeld. Van der Stee zou daarom de aanmeldingstermijn wil len verlengen. - In de vergadering sprak de minister de hoop uit, dat na de sanering de overblijvende vloot bij een gelijk blij vend quotum in 1976 betere kansen zal hebben. Maar dan zal het wel noodzake lijk zijn een meer sluitende regeling tot verdeling van de toegestane vangst te treffen. Ook zullen de vissers dan nauw gezetter de voorschriften na moeten le ven en een grotere zelfdiscipline dienen te tonen. taenntt van J» rtendre Werge- thans 1 -- van de I Het gaat Boersma vooral om het vertrouwen van de Tweede Kamer en van de sociale partners. „Als er in de Kamer een radicale afwijzing komt van onze plannen, moet dat vergaan de consequenties hebben. Daarvoor is niet eens een „nee” over de hele linie nodig; ook als een belangrijke min derheid van de Kamer mij geen ver trouwen schenkt, stap ik op”, aldus de bewindsman. Dit laatste is een signaal aan de progressieve regerings partijen die in het debat over Boersma’s begroting o.a. vraagtekens zetten bij het streven van de regering om de loonsomstijging te matigen tot Momenteel gaat de Tweede Kamer er namelijk van uit, dat er dinsdag 2 de cember in de plenaire vergadering met de regering gedebatteerd zal worden over de kabinetsmaatregelen inzake het arbeidsvoorwaardenbeleid voor volgend jaar. Staatssecretaris Van Rooijen heeft de kamerleden Scholten en Beumer nu ge antwoord dat ook hij erover denkt om het mes te zetten in de stroom van T- biljetten. Om te beginnen wil hij de grenzen waarboven de te veel ingehou den belastingen en premies worden ge restitueerd (nu reeds boven de tien gul den) verhogen. Over een mogelijke vertrouwens breuk met de vakbeweging zei Boers ma, dat, mocht die er komen, „de ruimte om te ademen wel erg klein wordt”. Hij vond dat hij wat dit betreft niet namens het kabinet mocht spreken. Hij herhaalde zijn eis dat premier Den Uyl zich volgende week duidelijk afwijzend moet uit spreken over de beschuldigingen van vooral de radicale vleugel van de vakbeweging dat het de confessionele ministers zijn in het kabinet die de vooruitgang saboteren. „Het zijn niet alleen uitspraken van Groenevelt die mij in het verkeerde keelgat schieten. Het moet niet zo zijn dat bepaalde mensen in het verdomhoekje worden geplaatst. Den Uyl moet ervoor zor gen dat dit soort dingen geen splijt zwam worden”, aldus Boersma. De jongste ontwikkelingen op het vis serij front waren onderwerp van het ge sprek tussen de kamercommissie en de bewindsman. Daarbij werd zowel door de minister als door de commissie ge steld dat aan handhaven van voorschrif ten strikt de hand moet worden gehou den. De kamercommissie drong er op aan een consequent opsporings- en ver volgingsbeleid te voeren, mede om goed willende vissers niet in een nadelige positie te brengen. Van der Stee, die zich mèt de kamer commissie bezorgd maakt over de proble men van de visserij, meent dat niet ont komen kan worden aan de instelling van een visverbod op tong, nu voor ons land het internationaal afgesproken quotum is bereikt. Hij noemde het een gelukkige omstandigheid dat tot het eind van het jaar kan worden uigeweken naar de vangst van andere vissoorten, zoals schol en rondvis. HEER-MAASTRICHT (ANP). Ge- ha-Cartonnages BV te Heer-Maastricht heeft na enkele perioden van werktijd verkorting voor het vrijwel voltallige personeel besloten voor 15 van de 65 personeelsleden ontslagvergunning aan te vragen. Met de bonden is overeen stemming bereikt, aldus het bedrijf. Pogingen om de nationale vissersvloot te verkleinen hebben nog niet het ge wenste resultaat opgeleverd. Het aantal aanmeldingen voor de saneringsegeling bedraagt, ook nu de premie zelfs ver dubbeld is, nog slechts ruim honderd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het dreigement van minister Boersma (Sociale Zaken) om af te treden als hij niet de vrijheid krijgt om zijn loon- en werkgelegenheidsbeleid uit te voeren, was gericht aan het adres van iowel de Tweede Kamer als ook van de vakbeweging. In politiek Den Haag heerst nogal wat verwarring over de krasse uitspraken die de bewindsman woensdagavond tijdens het debat over zijn begroting deed en de bedoelingen die hij hiermee had. DELFT De belanghebbende industrie probeert met alle middelen minister Lubbers tot een andere beslissing over Kalkar te krijgen, buiten het parlement om. Dit zei drs. H. J. H. de Vries van de Groningse univer- siteit tijdens het donderdag begonnen symposium over snelle-kweekreac toren aan de Technische Hogeschool Delft. In feite wil de regering niet meer deelnemen aan de voortzetting van het snelle-kweekreactorproject in Duitsland. A '.w w a a Kort nadat Leyland de sluiting van het bedrijf had aangekondigd, namen Italiaanse ministers contact op met de president-directeur van de Fiat-fabrie- ken, Agnelli, om van gedachten te wis selen over de vraag of Fiat tot een oplossing van de crisis kan bijdragen. Tevens sprak de minister voor de Indus trie Donat-Cattin met het hoofd van de Alfa-Romeofabriek, Cortesi. Eerder had Donat-Cattin het ministerie van Buiten landse Zaken in Rome verzocht een officieel protest te richten tot de Britse regering. Drs. E. Schenk, ook uit Groningen, zei dat de enige blijkbare argumenten vóór snelle reactoren zijn gelegen in het feit dat dit proces doelmatig met het schaar se uranium omspringt. Maar wat het economisch nut betreft komt het meer neer op steun aan grote ondernemingen dan op steun voor de nationale econo mie. De risico’s van de snelle reactoren werden onder de loep genomen door dr. P. Boskma. Hoe meer van dergelijke reactoren er komen, hoe meer landen het gevaarlijke plutonium in handen krijgen. De drempel naar gebruikmaking van dit materiaal om een kernoorlog te voeren wordt hoe langer hoe lager, al dus Boskma. Op die manier gaan we naar een wereld van kernwapenstaten toe, ondanks het zgn. non-proliferatie- verdrag. Afdoende bewaking van de re actoren is niet mogelijk. LONDEN. Het Britse chemische concern Imperial Chemical Industries I- CI) heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een winst voor belastingen van 224 miljoen pond sterling gemaakt vergeleken met een batig saldo van 373 miljoen pond in dezelfde periode van het vorige jaar. De omzet bedroeg 228 miljard tegen 2,21 miljard pond. Het derde kwartaal van dit jaar lever de een winst vóór belastingen van 66 miljoen pond op vergeleken met 119 miljoen pond in het overeenkomstige tijdvak van 1974. Vakantiewerkers, studenten, vrouwen, jongelui die in de loop van het jaar de militaire dienst verlieten en andere groe pen hebben het recht om via het zoge naamde T-biljet de ingehouden belastin gen en sociale premies grotendeels terug te vragen. Van de regeling wordt verder veel gebruik gemaakt door trouwende paartjes die over het gehele jaar het lage gehuwdentarief toegestopt krijgen en door vrijgezellen bij het bereiken van de 35-jarige leeftijd, die over dat gehele jaar ook in dit lagere tarief kun nen vallen. trieën heeft tot dusver pngeveer een miljard in het project geïnvesteerd. Ne derland werkt daarin samen met België en West-Duitsland en betaalt 15 percent van de kosten. Sommige insiders meenden dat het een duidelijke waarschuwing was voor zijn collega’s in het kabinet om hem tijdens de ministerraadsvergade ring van vandaag, wanneer de defini tieve tekst van de brief over de loonmatiging zal worden opgesteld, niet te veel tegen te werken. In een televisie-interview zei de minister De Vries sprak mede tegen de achter grond van een rapport dat het Neder lands Economisch Instituut aan de mi nister uitbracht en dat nog steeds niet is gepubliceerd. Bekend is wel dat het NEI het project als enigszins twijfelachtig beschouwt voor wat het economisch nut betreft. Verwacht wordt dat Lubbers bij de behandeling van zijn Energienota (fe bruari 1976) wellicht nadere mededelin gen over het definitieve standpunt van de regering zal doen. Een aantal indus- Volgens De Vries zouden de snelle- kweekreactorcentrales omstreeks 1990 concurrerend kunnen werken. Maar ge zien allerlei onzekerheden op het gebied van prijzen en verbruiksprognoses is de ze verwachting ook als twijfelachtig te beschouwen. Het is, economisch bezien, zeer onwaarschijnlijk of de snelle-kweek- reactor kan concurreren met de lichtwa- terreactoren uit de huidige Nederlandse kerncentrales. LAMBRATE. Italiaanse vakbonden hebben opgeroepen tot een algemene staking op 4 december in Milaan, uit protest tegen het besluit van het Britse autoconcern Leyland om zijn verlies ge vende vestiging Innocenti te Lambrate (4500 werknemers) te sluiten. Minister Boersma (rechts) en staats- Tweede Kamer tijdens de behandeling secretaris Mertens gisteren in de van de begroting van Sociale Zaken. DEN HAAG (ANP) Op de zaterdag na kerst zal overal in Nederland verse melk verkrijgbaar zijn. De melkdetail- handelaren zullen die dag bezorgen als op een „gewone” zaterdag. De Neder landse Melkhandelaren Organisatie (N.M.O.) heeft zich achter het advies van de grote melkfabrieken gesteld om juist op deze voor de huisvrouw moeilijke 27ste december de dienstverlening niet te onderbreken. Ceta-Bever

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23