Spaans enthousiasme over aanwezigheid Giscard Vragen over Nederlandse Zuivering in Nigeria MPLA in offensief CARVALHO EN FABIAO NEMEN ONTSLAG Engelse publicist vermoord 511 Kreisky wil liever niet naar rechter representatie door nico scheepmaker BREYTENBACH Voor geschil met Wiesenthal HANDTEKENING Genscher in Israel TEGOEDBONNEN Ondanks rust in Lissabon staat van beleg nog steeds van kracht Recordprijs voor cello „Totale wending in burgeroorlog” Ki I I - ’FM NOVEMBER 1975 BINNEN» EN BUITENLAND V R U D A G 28 tutie ratie e ko- afge- twin- ipanje d zal isterie deeld. iet te atieve tg één leden eeftijd Lichter mreau )urna- Hij is )ureau ruzie robi twee van teren kken. i van iraad voor osch :ring steren ver- r van ont rouw s zijn ?eluk at bij erlicht diging ichten, ■n do- chaos Gooi voor- achter i ont- ar de e kop Een in de e be- erend, n zijn er sum et de oord dicht w Indrukwekkend eerbetoon Spanje (Van onze redacteur in Madrid, Robert Bosschart) geleden werd veroordeeld, ROSS McWHIRTER Goe- semi- at zij opdat orden kerke, iandag haar ewus- uis in ging e man uitge- trzaak n, dat s niet ovem- Minister Van der Stoel zei ons giste ren dat de eisen voor de toelating in het Handvest van de Raad nauwkeurig ston den beschreven. Een test voor het exa men democratie blijven uiteraard wel vrije verkiezingen. In Spanje is daarvan nog geen sprake. En hoewel die verkie zingen in Portugal al wel zijn gehouden, heeft volgens Van der Stoel uiterst links weer een spaak door het democratische wiel gestoken. De Spaanse politie vormt een levende ketting om de vele enthousiaste mensen tegen te houden, die aanwezig waren bij de kroning van Juan Carlos. DE afzijdige houding van de commu nistische partij draagt waarschijnlijk in grote mate bij tot de rust in de hoofd stad. De partij heeft zich niet bemoeid 5 uit mans Joorn van raagd f een )laat- ïls in licht irmen, >mie-2 voor niden. r alle felijk- mis- meent sinds ie de g een d. De dden- an is hij de neden i een ddui- lating ad de aeden deda- LONDEN (DPA). Een anonieme koper heeft gisteren in het Britse vei linghuis Sotheby’s in Londen 50.000 pond (275.000 gulden) geboden voor een Stra- divarius-cello uit 1721. Het was pas de tweede maal dat een cello van Stradiva rius op een veiling werd aangeboden. LONDEN (DPA, Reuter, UPI). Ross Mcwhirter, die met zijn tweelingbroer Norris elk jaar het Guinness-recordboek uitgaf en zich daarbij terugvond op de bestsellerslijsten, is gisteravond op de drempel van zijn huis in west-Londen door twee gewapende mannen doodge schoten, zo heeft Scotland Yard bekend gemaakt. De 18 ministers van buitenlandse za ken van de Raad van Europa zijn giste ren in Parijs tot de conclusie gekomen dat Spanje en Portugal nog niet rijp zijn om in hun midden te worden opgeno men. Tot de club hebben, in beginsel, alleen democratische landen toegang en om die reden werd het Griekenland van de kolonels enkele jaren geleden dan ook weer buiten de deur gezet. ipanse terna- l van zeven jrkeer e be- oer in zullen geen tema- inden. met de rebellie en een afwachtende houding aangenomen. In een verklaring van afgelopen dinsdag riep de partij de arbeiders op geen „wanhoopsdaden” te begaan en de eigen kracht niet te over schatten. Tevens werden andere politie ke partijen uitgenodigd samen naar een oplossing van de politieke crisis te zoe ken. LAGOS (Reuter). Het militaire be wind in Nigeria heeft gisteren bekendge maakt dat ruim 200 legerofficieren ont slagen of met pensioen zijn gestuurd, onder wie een gouverneur. Daaraan werd toegevoegd dat er nu een einde is gekomen aan een zuivering van corrup tie en onbekwame ambtenaren in het gehele land. heeft Wiesenthals beschuldiging „zuivere karaktermoord” genoemd. Dr. Wiesenthal heeft laten dóórsche meren dat hij zijn aanklacht tegen Kreisky zal laten vallen als de kanselier zijn opmerkingen zou inslikken, maar Kreisky zei gisteren dat hij dit niet doen zou. „Dat is zonder meer uitgesloten”, zei hij. De „Star”, een krant in Johannesburg, meldde gisteren ook dat Zuid-Afrika de Verenigde Staten dringend heeft ver zocht de onafhankelijkheidsbewegingen van het FNLA en de Unita te steunen en te voorzien van wapens. gpï” De nieuwe Spaanse koning Juan Carlos zwaait samen met zijn vrouw naar het duizendkoppige publiek voor de Los Jeronemos kerk in Madrid. TEL AVIV (UPI). De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher, is gisteren in Israel aangekomen voor besprekingen met Is raëlische leiders over het Midden-Oosten en bilaterale betrekkingen. Bij zijn aan komst zei Genscher te hopen dat „wij onze volken kunnen tonen klaar te zijn voor een intensievere samenwerking en tegelijkertijd een bijdrage hopen te leve ren tot een stabiele vrede in deze stre ken”. Volgens de militaire communiques is de situatie in het hele land genormali seerd. In Lissabon vraagt men zich af waarom de staat van beleg dan nog wordt gehandhaafd, en waarom er nog steeds formaties straaljagers over de stad vliegen. Een mogelijke verklaring is dat de regering toch nog niet zeker is Breyten Breytenbach is dus door het Hooggerechtshof in Pretoria tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat hij schuldig was bevonden aan overtre ding van de Zuidafrikaanse wet tegen het terrorisme. Negen jaar is een hele hap uit je leven, vooral als je als erkend goed dichter en erkend goed schilder (wat dat betreft is Breytenbach een Zuidafrikaanse Lucebert. in beide tak ken van kunst behoort hij bij de besten) rustig in Parijs woonde met je Vietna mese vrouw, anbereikbaar voor de Zuid afrikaanse wet tegen de gemengde hu welijken, en met 36 jaar nog de helft van je leven te goed. Was het een goed idee van Breyten Breytenbach om zich te verstrikken in ondergrondse oppositie tegen de Zuidafrikaanse minderheidsre gering van Vorster en tegen deze rege ring samen te zweren? China beantwoordde daarmee de be schuldiging van de Sovjet-Unie als zou Peking zich hebben gemengd in de bin nenlandse aangelegenheden van Angola. De Chinese ambassadeur bij de Verenig de Naties, Lai ya-Li, zei dat Moskou de pot is die de ketel verwijt dat hij zwart ziet. Zuidafrikaanse kranten hebben giste ren gemeld dat de Chinese militaire instructeurs, die actief zijn in het door het FNLA beheerste gebied van Angola, op het punt staan het land te verlaten. Berichten hierover zijn opgevangen van uit Carmona een stad in het noorden van Angola. Volgens radio Carmona hebben leiders Vooral de aanwezigheid van de Franse president Giscard d’Estaing wiens komst woensdagnacht op het Madrileen- se vliegveld een incident had veroor zaakt met een Franse cameraman, die in het gewoel zijn beheersing verloor en de nacht op een politiebureau moest door brengen en van de Westduitse Bun- despresident Walter Scheel, werden in Spanje zeer gewaardeerd. „Het is de vaderlijke zegen van het democratische Europa voor het nieuwe Spanje”, aldus een commentaar van de Spaanse staats televisie. JOHANNESBURG (DPA, Reuter. AFP) De Angolese volksbeweging MPLA is in de Angolese burgeroorlog blijkbaar een tegenoffensief begonnen om omsin geling in Loeanda door de samenwer kende andere bewegingen, FNLA en Unita, tegen te gaan. De Portugeese hoofdstad, waar nog steeds de staat van beleg van kracht is, lijkt een politieke ontwenningskuur te volgen. In de stad was het gisteren volkomen rustig. In de winkelwijken en volksbuurten heerst de gebruikelijke drukte, maar de rijen hamsteraars voor de levensmiddelenwinkels en de benzi nepompen zijn verdwenen. Maar een ding is voor Lissabon erg als gevolg van het verschijningsverbod voor de hoofd stedelijke dagbladen blijven de inwoners verstoken van hun dagelijkse portie po litieke polemiek. Ze zijn voor hun infor matie aangewezen op radio en televisie, die nog steeds programma’s uit de con servatieve noordelijke stad Porto blijven uitzenden. van het FNLA, het nationale bevrij- dingsfront van Angola, de Chinezen ver weten dat zij zich meer bezig houden met ideologische propaganda dan met het verlenen van militaire instructies. De 50 jaar geworden Mcwhirter baar de onlangs opzien met zijn aanbod van 50.000. pond sterling voor eenieder die een van de lieden zou weten te grijpen die verantwoordelijk zijn voor de recen te bomaanslagen in de Britse hoofdstad. Deze aanslagen hebben acht mensenle vens geëist en zijn toegeschreven aan het verboden Ierse Republikeinse Leger. Mcwhirter was journalist en radio spreker, zowel als uitgever en hij had het etiket „rechts” opgeplakt gekregen omdat hij stakende arbeiders placht te dagvaarden, films onder aandacht van de rechter bracht die door hem pomo- grafiscch werden gevonden en verder ac tief was in de rechtervleugel van de conservatieve partij. Het Guinness-recordboek kwam in 1955 voor het eerst uit als initiatief van de Ierse bierbrouwer. Sindsdien is een omzet bereikt van ongeveer 2 miljoen exemplaren per jaar en is het in vele talen vertaald. Uit het Guinness-recordboek kan men te weten komen wie in de wereld het langste is, wie het dikst, wie het kleinst, wie het rijkst of wie het oudst en wie het het langste heeft uitgehouden op een paal. In de bekendmaking van Radio-Nige- ria werd gezegd dat kolonel Anthony Ochefu als gouverneur van de oostelij ke centrale staat is gepensioneerd in verband met zijn gedrag als comman dant van het garnizoen van Lagos, een post die hij voer het gouverneurschap bekleedde. Voorts zijn nog 168 officieren met pensioen gestuurd en 47 ontslagen. „Alle officieren in overheidsdienst en alle leden van de strijdkrachten moeten nu normaal aan het werk gaan”, aldus het communiqué. Sinds de staatsgreep van juli waarbij geen bloed vloeide, hebben ongeveer duizend ambtenaren hun betrekking verloren bij een campagne tegen corrup tie en ondoeltreffend werk. DEN HAAG (ANP). Het tweede Kamerlid Berkhouwer (VVD) heeft gisteren premier Den Uyl en minister Van der Stoel van Buitenlandse za ken schriftelijk gevraagd of de Ne derlandse representatie bij de gis teren te Madrid gehouden plechtig heid niet als onder de maat be schouwd moet worden. Gevraagd is of omtrent de vertegenwoordiging van de EEG-lidstaten enig politiek overleg heeft plaats gevonden. Mr. Berkhouwer wil voorts weten wat de regering vindt van de inhoud van de rede, welke koning Juan Car los I vorige week zaterdag uitsprak. „Heeft de regering onderkend dat het nieuwe Spaanse staatshoofd zoekt naar nauwere betrekkingen met Eu ropa?”, aldus het Kamerlid. van de houding van bepaalde regimen ten in de hoofdstad en enkele andere zuidelijke steden als Setubal. De rebelle rende parachutisten zouden de basis Tancos nog steeds niet ontruimd hebben, en onderhandelen over de voorwaarden van de overgave. Volgens gisteren in Johannesburg ont vangen pers- en radioberichten zijn de MPLA-troepen in het noorden, oosten en zuiden van de hoofdstad in de aanval gegaan. FNLA- en Unita-eenheden zou den zijn teruggevallen. Volgens radio- Loeanda is er „een totale wending” in de oorlog en worden er op alle fronten winsten geboekt. In het noorden,, waar de FNLA-Unita op 19 kilometer van de hoofdstad stond, wil de MPLA hen over de rivier de Dande terugwerpen. De MPLA heeft, volgens diplomatieke kringen, een ter reinwinst van 40 kilometer geboeket waardoor het waterstation Quifangonda. dat wekenlang werd bedreigd, al weer in het achterland van de MPLA ligt. Als de FNLA-Unita-eenheden het station hadden veroverd, dan zouden zij de watervoorziening van Loeanda hebben kunnen afsnijden. China heeft bij de Verenigde Naties een verklaring uitgegeven waarin wordt verklaard dat het land sinds de dag waarop Angola onafhankelijk werd geen wapens meer leverde aan de drie onaf hankelijkheidsbewegingen FNLA, MPLA en Unita. Generaal Saraiva de Carvalho was door socialistenleider Mario Soares ge noemd als medeplichtige aan de misluk te linkse staatsgreeppoging van deze week. Zij werd door troepen die trouw zijn aan de regering van premier Pin heiro de Azevedo de kop ingedrukt. Brigade-generaal Franco Charais, de regeringsgezinde commandant van cen traal Portugal, ver’ laarde gisteren dat de rebellie te danken was geweest aan „avonturen van extreem links”. Charais zei dat het „verdwijnen van bepaalde mannen van het politiek-militaire to neel, zal leiden tot opheldering van de situatie”. „Van militair standpunt uit bezien is de situatie weer normaal”, verklaarde hij. Hij zei dat nu de tijd gekomen was waarop het zesde voorlo pige kabinet van overwegend socialisten weer aan het werk ging. Het hoeft niet meer voor zijn veiligheid in de hoofd stad te vrezen, voegde hij eraan toe. De verontschuldigingen die hij tijdens het proces gemaakt heeft („Ik wil van harte mijn excuus aanbieden aan de mensen die ik, zonder opzet of zonder het te weten, heb gekwetst door wat ik heb gezegd of geschreven”) roepen ook al geen herinneringen wakker aan kei harde, cynische verzetsstrijders die van geen wijken weten. Maar wie zijn wij om daarover de staf te breken? Pjotr Jakir, een van de belangrijkste Russi sche dissidenten, een man die zijn vader aan het executiepeloton van Stalin ver loor, zelf vele jaren in kampen zat, maar desondanks doorging met onder gronds oppositie te voeren, brak ook doormidden toen ze hem uiteindelijk grepen. Hij bekende alles, riep zijn col- lega’s-dissidenten op het hoofd in de schoot te leggen, en kwam er daarna af met een genadig straf je. Heldhaftig is zoiets niet, maar iemand die zijn werk gedaan heeft en daarmee veel meer heeft gedaan dan de overgrote meerder heid van zijn medemensen, heeft daar mee wat mij betreft een aantal tegoed bonnen verworven, die hem het recht geven de strijdbijl te begraven. De afzijdigheid van de communisten is de reden waarom nauwelijks gevolg is gegeven aan de stakingsoproepen en de oproepen voor demonstraties die van uiterst linkse groepen afkomstig waren. Opmerkelijk is ook dat de marine, van ouds een communistisch bolwerk, en de linkse mariniers zich afzijdig hebben gehouden. Tussenkomst van de mariniers zou de regeringsgetrouwe commando’s van Amadora in de minderheid hebben kunnen brengen. De Franse president verklaarde voor zijn terugkeer naar Parijs, dat Frankrijk hoopte dat Spanje „met ons kan deelne men aan de grote actie van ons tijdperk, d.i. de totstandbrenging van de politieke vereniging van Europa”. Hij voegde er aan toe dat de jonge, nieuwe koning van plan was een nieuw tijdperk te „leiden” in de geschiedenis van Spanje. „Met zijn reis naar Madrid wilde hij „getuigen van ons verlangen naar eensgezindheid om onze politiek van goede nabuurschap en vriendschap met Spanje te ontwikkelen”. De kerkelijke plechtigheid in de St. Hieronymus-kathedraal van Madrid, waar speciale banken waren geplaatst voor 133 buitenlandse persoonlijkheden, duurde ongeveer een uur. Koning Juan Carlos en koningin Sofia (hij in uniform van kapitein-generaal, zij in een lang wit gewaad) traden de kathedraal onder een draagbaar baldakijn binnen. Het lijkt mij een heel goed idee, maar het is wel bijzonder onverstandig je dan te laten pakken. Want ja, samenzwering tegen de staat, zoals dat heet, is in het soort subversieve landen waartoe ook Zuid-Afrika behoort een zonde die niet gemakkelijk vergeven wordt. Trouwens, de belangrijkste Zuidmolukse samen zweerder tegen de koningin die enige maanden kreeg in dit keurige landje waar we toch niet gauw in paniek plegen te raken, ook al een gevangenisstraf van vijf jaar opgelegd, terwijl er toch geen reden was om aan te nemen dat die samenzwering serieuzer of minder se rieus moest worden genomen dan de samenzwering van Breyten Breytenbach. Op een persconferentie zei Kreisky dat hij daarbij denkt aan een „ander, zoals een parlementaire commissie”, voor een onderzoek naar Wiesenthals werkzaam heden die, naar zijn mening, Oostenrijks aanzien in het buitenland schaden. De directeur van het Joodse Docu mentatie Centrum in Wenen heeft Kreisky aangeklaagd omdat deze hem „mafia-methoden” heeft aangewreven in verband met een woordenwisseling over het oorlogsverleden van de leider van de vrijheidspartij, Friedrich Peter. Wiesenthal heeft deze Peter er vorige maand van beschuldigd dat hij heeft behoord tot een „opruimingsbrigade” van de SS, verantwoordelijk voor de moord in 1942 op ruim tienduizend burgers in vereniging met andere onderdelen. Friedrich Peter heeft nooit ontkend dat hij SS’er is geweest, maar hij be weert wel de oorlog aan de fronten te hebben doorgebracht. Kanselier Kreisky Was er eigenlijk wel een reden voor enkele honderden landgenoten om hun handtekening te zetten onder een adver tentie waarin van de Zuidafrikaanse re gering gevraagd werd te bevorderen dat Breytenbach en zijn mede-beschuldigden zo spoedig mogelijk in vrijheid wer den gesteld om weer aan het normale leven te kunnen deelnemen? Ach, kwaad kan zoiets nooit. De kans dat het iets zal helpen is weliswaar gering, maar je kan beter iets doen dan helemaal niets. En als je toch iets vraagt kun je beter meteen het volle pond vragen, ook al heeft de verdachte bekend op allerlei punten van de aanklacht schuldig te zijn. Want hij mag dan de wet tegen het terrorisme hebben overtreden, dat is toch ook maar een wet van een parle ment dat via zijn apartheidswetten en de manier waarop politieke tegenstan ders worden „kalt gestellt”, zelf ook weer een groot aantal normale mense lijke wetten overtreedt. Tijdens de mis richtte kardinaal Enrique y Tacancon van Madrid zich direct tot koning Juan Carlos om hem te vragen de „koning van alle Spanjaar den” te zijn, om ook de andersdenken den te respecteren, en om Spanje een politiek systeem te geven waarin alle Spanjaarden deel kunnen hebben aan het regeringsbeleid en aan de sociale en economische gelijkheid. Overigens vond terzelfder tijd een be toging plaats elders in Madrid, waar een tweeduizendtal leden van de oppositie een echte amnestie eiste in plaats van de gedeeltelijke straf verlagingen, die de re gering dinsdag had afgekondigd. De poli tie gebruikte traangas en waterkanonnen om aan deze betoging een einde te maken. In San Sebastian joeg de politie 1000 betogers uiteen. Het voornaamste Madrileense politieke tijdschrift „Cambio 16” is gisteren door de regering in beslag genomen in ver band met enige artikelen over de over- gang van de macht van generaal Franco op Juan Carlos en over het probleem der Spaanse Sahara. Voorts zouden vier leiders van de bond van bouwvakkers zijn opgesloten in de gevangenis van Caxias bij Lissa bon. Ze zouden begin deze maand lei ding hebben gegeven aan de belegering door bouwvakkers van premier Azevedo in het Sao Bento paleis. Volgens anderen wil de regering de gespannen toestand nog even laten voortduren om de „zuivering van ui- terst-links” te kunnen voltooien. Volgens officiële opgaven zijn 51 officieren en onder-officieren gearresteerd, onder wie het hoofd van de militaire politie en commandant Dinis de Almeida van het „rode artillerieregiment palis”. Tot deze 51 arrestanten horen ook 18 leden van de veiligheidstroepen Copcon, die on langs in een schrijven aan president Da Costa Gomes de „volksmacht” hadden voorgesteld als enige oplossing voor de politieke crisis. WENEN (Reuter).Kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk die wegens smaad is aangeklaagd door dr. Simon Wiesenthal, heeft gisteren verklaard dat hij zijn verschil van mening met Wie senthal liever buiten de justitie om wil regelen. Breytenbach mag dan schuldig zijn aan samenzwering, Vorster is schuldig aan uitlokking. Je bent Zuidafrikaan (wat eigenlijk niet mag), je bent als Zuidafrikaan getrouwd met een Vietna mese (wat helemaal niet mag), je leeft in een omgeving waar apartheid wordt veracht, dus allicht kom je er dan toe om pen en tekenstift neer te leggen en daadwerkelijk in verzet te komen. Maar uit alles blijkt dat Breyten Breytenbach niet voor het ondergrondse werk in de wieg was gelegd. Hij reisde met een vals paspoort en vermomd naar Zuid-Afrika en werd opgepakt. Blijkbaar is hij te goed van vertrouwen geweest en te slordig in zijn contacten, want voor ondergronds verzet kan je beter een pietepeuterige boekhouder zijn dan een kunstenaar. aan het „nieuwe” Volgens regeringszegslieden zullen Genschers politieke besprekingen met de Israëliërs zich concentreren op de Pales tijnse kwestie en op de bevordering van Westduitse investeringen in Israel. MADRID Drie Europese presidenten en één Afrikaanse; de Ameri kaanse vice-president; een dozijn prinsen uit Europa en het Midden-Oos ten één premier, tientallen ministers en speciale ambassadeurs; een Euro commissaris en de algemene secretaris van de OECD, alles te zamen een indrukwekkende vertegenwoordiging van de „vrije weredl” en speciaal van Europa, boden gisterochtend het nieuwe Spanje na Franco hun goede wensen aan. LISSABON (AFP, Reuter). De Portugese generaal Carlos Fabiao, stafchef van de landmacht en Otelo Saraiva de Carvalho, commandant van Copcon, zjjn gisteren op hun verzoek van hun functies ontheven, zo is in een communiqué van het leger- hoofdkwartier in Lissabon bekendgemaakt. De troepen die deel uitmaken van Copcon worden geïntegreerd in de schoot van de generale staf van de strijdkrachten en luitenant-kolonel Romaldo Eanes wordt in Fabiao’s plaats interim-stafchef van de landmacht. j r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3