Wij staan nu al klaar voor de parlementsverkiezingen sluizen m havens NIEUWS Kruis van Verdienste dokter Ferwerda voor K geschenken ENNEME ELS. I perzen T V(H\UUS voor zilveren juf I Feest op school 1 Kort IJmondnieuws verrassende originele nergens is uw keuz.e heter. NIEUWS UIT STAS EN STREEK V R IJ D A G 28 1 975 NOVEMBER VVD-ER DE KOSTER OVER EUROPESE LIBERALEN: Examen voor Giscard Rijnland (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Voor leuke geschenken - Op bezoek bij Sinterklaas Tel. 02550-15389 I iÜT33 „Ik was nog maar een blaag toen ik hier voor het eerst bin nenkwam. Ik rollebolde met de kinderen mee in de sneeuw op de speelplaats. Meteen vond ik het een heerlijke school en dat is altijd zo gebleven”. van blijvende waarde en schoonheid KENNEfVlERLAAN 65 IJMUIDEN (Wilms Floet) Tips redactie: Ko van Leeuwen w» De stoomtrawler waar we deze week de aandacht voor vragen is de Maria van Hattem IJM. 1 die we hier op de foto zien gemeerd aan de Trawlerkade. Het was de derde trawler onder die naam die we in IJmuiden hebben gekend. Dit schip werd in 1936 door de Scheepsex- ploitatie Mij De Marezaten aange kocht en was daarvoor het eigen dom van Neale West te Cardiff onder de nam Fuji CF. 17. .2® Aan mevrouw H. T. Terol- Dijkstra’s woorden behoeft niet te worden getwijfeld. Een kwart eeuw is zij nu onderwijzeres en al die jaren bij dezelfde school-’ de Brederodeschool te Santpoort. Een zeer fraai schoolgebouw van hout, dat er ook al vijfentwintig jaar staat. F? A i® A,rlVL. VELSEN A 1 A dI S- i - J T (Van een onzer verslaggeefsters) n Hulst-M. ARIE VAN DER VEER pret nog te vergroten zijn F asar-.-- aBKD~;=Mg:> LA Haarlem-Schalkwijk - Rivièradreef, Grootwinkelcentrum rale :ties iase ver- i na r de rerd het had Van dan ver in be- een Ma- mse Hen de eau ►rek van Het ond ion, en van niet 'oor lijn, als i is ruit tla- lam title «dre 1 in ar- gen. t de leze ;ali- ;een een nd. en op laag ;ga- De njs- nen, hun igde te Eén van de grote verdiensten die door het Rode Kruis bijzonder ge waardeerd worden, is de bemoeienis die de Velsense arts nog steeds heeft met de jaarlijkse scheepstocht voor chronisch zieken en minder-validen met het salonschip Henri Duant. Elk jaar weer selecteert dokter Ferwerda de patiënten daarvoor, voert voorbe- zelf durfde loven voor zijn vroege initia tief: gisteravond al stonden de verkiezin gen centraal. Partijgenoot H. J. de Kos ter, oud-minister van defensie en tegen woordig lid van de Tweede Kamer, was uitgenodigd om uit zijn Europese erva ring te putten. „Wij liberalen zijn klaar voor de ver kiezingsstrijd”, was zijn boodschap. Hij schilderde de totstandkoming van de fe deratie van liberale partijen in de EEG, de overeenstemming over een gemeen schappelijk programma. „We hebben een enorme voorsprong op de socialisten en op de christen-democraten. We hopen dat deze twee andere groeperingen ons voorbeeld zullen volgen, want anders ontstaat er weer vertraging,” aldus De Koster. reidingen en besprekingen. En telkens weer leidt dat voor zo’n 75 patiënten tot een ongelooflijk fijne week op de Hollandse wateren. ’.Dokter Ferwerda is de man die de colonne Velsen-IJmuiden tot grote bloei gebracht heeft.” Dat vindt men bij de afdeling van het Rode Kruis tenminste. Alle inspanning en het harde werken dat dokter T. Th. P. Ferwerda, tot vorig jaar ook nog directeur van de plaatselijke G.G. en G.D., ten goede heeft laten komen aan het Rode Kruis, heeft hem nu de hoogste eer van dit hulpkorps ge; zorgd. Deze week ontving de arts, die zijn liefde voor het Rode Kruis nim mer onder stoelen ef banken stak, het Kruis van Verdienste. „Dokter Ferwerda is stug,” zo zei men wel over hem en één der Rode Kruismedewerksters zegt daarover: „Precies, dat zei men vaak van hem, maar hij was een man die van aan pakken wist. En als er niet gepraat hoefde te worden, dan zei hij ook niets. Maar wanneer hij wél iets zei, nou, dan was het goed raak ook.” Tijdens een informele bijeenkomst, waai’ veel oude vrienden en bekenden aanwezig waren, werd de onderschei ding uitgereikt door de kringcommis- saris Noord-Holland van het Neder landse Rode Kruis, de heer P. G. W. Stoutenbeek. Deze bijeenkomst werd gehouden in het kringbureau van de provincie te Beverwijk. „TRUMPETS OF THE LORD” Zondag 30 november begint in de Nieu we Kerk aan de Kanaalstraat in IJmui den om 18.45 uur een jeugddienst, on- derleiding van ds. J. van Winterswijk uit Bennebroek. Medewerking wordt ver leend door het ruim honderd leden tel lend Nederlands jeugdkoor „Trumpets of the Lord”, met Rob van Dijk als diri gent. Hij fungeert tevens als begeleider op het orgel of elektrische piano. Het koor werd enige jaren geleden opgericht met als doel het evangelie zingend te verkondigen in kerken en inrichtingen, met een repertoire, onder meer bestaan de uit Nederlandse en Engelstalige liede ren. Het heeft zich sindsdien ontwikkeld tot een der beste Nederlandse jeugdko ren. Daar werden de vele verdiensten van voormalig colonnecommandant Ferwerda neg eens op een rij gezet. In 1949 was hij verbonden aan het Rode Kruis in zijn toenmalige woon plaats Medemblik. Daarna kwam hij naai’ Velsen als directeur G.G. en G.D. en onmiddellijk werd er een beroep op hem gedaan door het Rode Kruis. Dokter Ferwerda stapte er met plezier in en toonde zich een keihard werker. Elizabeth IJM. 37 en Jenny Elsa IJM. 37 en Gerberdina Johanna IJM. 381 Tenslot te hebben deze schepen hun laatste ja ren doorgebracht als Tubantia IJM. 37 en Zeelandia IJM. 38 bij de Mij. Lim- burgia. „Den Uyl is bereid mee te werken in de EEG, maar wel op zijn voorwaarden: verdeling van inkomens, vermogen en kennis: het ABC van dit kabinet,” scheen De Koster als verwerpelijk te bedoelen. Vreemd mocht men ook opkij ken van zijn uitspraak: „Wij maken geen enkel verschil tussen linkse en rechtse democratieën, die verwerpen we even hard”. De vergadering begreep, dat De Koster „dictaturen” op het oog had. Uitbreiding van de EEG met Spanjè of Portugal zag de oud-minister voorlo pig nog niet tot de mogelijkheden beho ren „Dat kan pas als er vrije partijvor ming en het houden van geheime, vrije verkiezingen mogelijk is,” stelde hij. Dë VVD-er verklaarde met nadruk, dat wat Portugal betreft de sympathie op dit moment overigens wel bij de socialist Soares ligt! „Voorzover de Portugezen de keuze hadden, hebben zij voor hem ge kozen”, betoogde hij, in herinnering brengend, dat de vorming van een libe rale partij door de junta ónmogelijk is gens niet vergeten, dat van alle 145 lan den van de VN er maar ongeveer 25 een democratie op onze manier hebben,” re lativeerde De Koster. De eerste Maria van Hattem is tot 1927 in IJmuiden gebleven en werd toen voor de sloop verkocht. Alleen het casco want de ketel en machine werden ge plaatst in de nieuwe stoomtrawlers van die naam, ook IJM. 157, afkomstig van de werf A. Pannevis te Alphen aan den Rijn. Dit schip heeft geen hoge leeftijd bereikt en moest op 19 februari 1931 van de vloot worden afgevoerd omdat het was gezonken na een aanvaring met het Duitse vrachtschip Annie Hugo Stinnes. De bemanning kon worden gered. De derde Maria van Hattem IJM. 1 was oorspronkelijk de Engelse stoomtrawler Fuji CR. 17 en we hebben gezien dat dit schip in Duitse dienst verloren is gegaan. De vierde Maria van Hattem kwam pas in 1950 in bedrijf en was een in de oorlog gebouwde motortrawler van de ,,Burg”-klasse die in juli 1947 in IJmui den arriveerde en later aan De Mareza ten werd verkocht. Het schip moest een grote verbouwing ondergaan en kon pas op 20 juli 1950 voor de eerste reis ter visserij vertrekken en dat was de Maria van Hattem IJM. 10, eerste schipper J. Krab. De rederij heeft het sehip in 1962 verkocht aan de Rederij Frank Vrolijk te Scheveningen waarvoor het gevaren heeft als Jacob SCH. 50 om in 1970 voor de sloop te worden verkocht. Na lange tijd kwam genoemde rederij weer in (iet bezit van een grote stoom trawler, want een aantal jaren had men uitsluitend de visserij beoefend met z.g. kustboten. Als Maria van Hattem IJM. 1 vertrok het schip op 15 augustus 1936 voor de eerste reis ter visserij onder schipper Abr. de. Goede. Het schip had een bruto inhoud van 293 ton, de lengte bedroeg 39.62 m, de breedté 7,32 m en de holte 3,92 m. Door Smith’s Dock ompany te Middles brough werd het in 1925 opgeleverd aan de rederij in Cardiff en de werf leverde tevens de 3 cil triple expansie machine van 550 pk. In 1938 werd Ph. Zwaan schipper op deze Maria van Hattem die later werd opgevolgd door schipper H. Vuil. De stoomtrawler werd in april' 1940 gevor derd door de Koninklijke Marine en verbouwd tot mijnenveger. Andere ma rinetrawlers konden in de meidagen van 1940 uitwijken naar Engeland maar dat was voor de Van Hattem niet weggelegd. Het schip viel in handen van de. bezetter en het is niet bekend wat er van geworden is. In ieder geval keerde het vaartuig na de bevrijding niet in ons land terug. De Marezaten had al eerder schepen gekocht van Neale West in Cardiff. In 1911 de Netnophila die tot 1939 heeft gevaren onder de naam Emma IJM. 117, In 1928 kocht genoemde rederij de Hata- no CF 39 en de Fuji CF 40 (de eerste) die tot 1933 hebben gevaren als Maria Zo rond het Sinterklaasfeest wordt meestal geduldig afgewacht of sint een bezoekje komt brengen. Maar in Santpoort kun je bij Sint op bezoek gaan. Daarvoor resideert hij zaterdag 29 november in de IJmond-MTS aan de Roos en Beeklaan, bijgestaan door zijn zwarte knechts." Hij is daar op uitnodiging van de jeugdwerkclub Vaardige Handen en van de Santpoortse Operettevereni- ging. Om 10 uur gaan de deuren open, om 19.00 uur gaat Sint weer weg. Om de pret nog te vergroten zijn er tal van attracties, zoals uitleg over bijenstand, folklore uit de Archipel, een portrettekenaar en een loterij. En natuurlijk ook lekkere hapjes. aft. v Nou, dat hebben we gedaan. Het duurde niet zo lang voordat er eentje vroeg: Mag ik nou weer gewoon doen?’. Trouwens, ik ben er van overtuigd dat het niet in die discipline zat. Dat kan alleen maar andersom werken. Uiterlijk leek het dan in orde, maar dat was meestal schijn. Ik herinner me een leuk voorval. In Haarlem woonde ik tegenover een school en vanuit m’n kamer kon ik zo in een klaslokaal kijken. Daar gaf een oude onderwijzer les en hij had ze kenne lijk even alleen gelaten, want de kinderen liepen allemaal over de banken en met stokken te zwaaien. Ik zat te gier' r van het lachen. Toen kwam die man binnen en daar begon hij me toch in het rond te maaien. Hij brujde zo hard dat ik het kon horen”. Een zwaar beroep vindt mevrouw Terol dat van onderwijzeres niet, „Vooral tegenwoordig niet, het is veel meer ontspannen geworden”. Donderdag moest de zilveren juf HAARLEM. Directe verkiezingen voor het Europees Parlement zullen in elk geval niet eerder dan in 1978 gehou den worden. Vandaar dat de (Stateneen- trale Haarlem/Velsen van de VVD zich- De Koster inventariseerde het aantal liberale kopstukken in de verschillende Europese landen en zie over Giscard d’Estaing: „We zijn blij dat hij nu onze (liberale) kant op kijkt. Hij heeft zich aangemeld als lid van de liberale inter nationale, maar we zijn wel van plan daar voorwaarden aan te stellen. Niet iedereen immers beschouwt hem als een volbloed liberaal. Hij zal „examen” moe ten doen.” Als lid van een oppositiepartij kon De Koster er niet om heen, ook wat kriti sche woorden te wijden aan het adres van de regering. Hij speelde uitspraken van Van der Stoel over Vietnam uit tegen die van Pronk: de een verklaarde dat de mensenrechten er geschonden worden, de ander dat hij het land echt bevrijd achtte. Den Uyl verweet hij zich als minister-president teveel met het buitenlands beleid te bemoeien. gezien wordt als mogelijke verdere stap op weg naar de Europese eenwording. Zoals het goede WD-ers betaamt, gingen de aanwezigen in op de zakelijke aspecten van die verdere eenwording en De Koster werd flink aan de tand ge voeld over de mogelijkheden en onmo gelijkheden van de munt-eenheid en het op elkaar afstemmen van rijksbegrotin- gen. De Koster wist trouwens zelf een vergelijking te trekken tussen het za kenleven en de structuur van de Euro pese Gemeenschap: met de Europese Commissie in Brussel als de directie, de Ministerraad als de Raad van Commis sarissen en het Eupropees Parlement als de aandeelhoudersvergadering. Daarom gunde iedereen hem deze week zijn onderscheiding. En dokter Ferwerda zelf? Hij was uitermate verrast. Tenslotte is hij al sinds 1965 geen colonnecommandant meer. Zo heeft hij ervaren dat zijn Rode Kruismensen hem niet zijn vergeten. Heerlijk vindt mevrouw Terol haar werk op school. Elke dag komt zij er helemaal voor uit Uitgeest. Huwelijk en verhuizingen hebben haar nimmer van de Brederodeschool kunnen weg rukken. Een vurig aanhangster is zij ook van de mammoetwetinvoering en al wat daarmee samenhangt. „In al die jaren heb ik met m’n leerlingen steeds een fijne verstand houding gehad”, zegt zij opgewekt. „Maar de laatste jaren kun je beslist ook echt met kinderen praten. Ze zijn veel kiener geworden, lijkt het wel, maar daar zal de televisie ook wei aan bijdragen. Ze zien veel meer en willen ook meer weten. Hun inte resse is veel uitgebreider”. De verhouding tot de juf is ook veranderd. „Ja zeker, nou die is er absoluut op vooruit gegaan. Vroeger stond de juf bovenop het podium en de leerlingen zaten gedwee in hun bankjes. Je was dé autoriteit. Kinde ren zeiden ja juf, nee juf en dat was het. Nu zeggen ze „hé? en watte?”. Maar daar zeg ik opk wat van, dat hoort tenslotte bij de opvoeding”. Zij vertelt dat zij een erg fijne klas heeft. De derde klas met slechts 21 kinderen. „Heerlijker kun je het je niet voorstellen. Laatst heb ik ze eens verteld hoe streng en gedisciplineerd het vroeger op school toeging. Ze zaten met open mond te luisteren. Mogen wij nou ook es op die manier in de klas doen juf? vroegen ze toen. Dokter T. Th. P. Ferwerda: Als er niet gepraat hoefde te worden, dan zei hij ook niets. aan een receptie geloven. Het stukje mocht beslist niet vóór di etijd in de krant, want zij wil geen officiële toestanden: „Nee, anders wordt het veel te druk. Ik zie er ontzettend tegenop, ik sta liever een dag in de klas”. Maar nu de naam Maria van Hattem. Deze kwam voor het eerst voor in 1909. De Marezaten in Denemarken drie stoomtrawlers aankocht die aanvanke lijk in Engeland hadden thuisbehoord. De Hvalen FN. 423 kreeg de naam Maria van Hattem IJM 157. De zusterschepen kregen de naam Julie Streiff IJM. 159 en Elie Cheneviere IJM. 161. Zij waren in 1894 gebouwd en het waren stoom trawlers met de stuurhut achter de schoorsteen. BEVALLEN: J. H. de Vries-Oosterman, z„ IJmui den. ONDERTROUWD: P. F. van Dorp, IJmuiden, en T. J. Sloot, IJmuiden; H. M. Enthoven, Naaldwijk, en M. J. E. Oudendijk, Santpoort; K. H. Rozemeijer, Santpoort, en T. de Waard, IJmuiden; J. A. van den Honert, Sant poort, en A. Doeve, Velsen-Zuid; B. L. van Wetering, IJmuiden, en M. Heilig, IJmuiden; G. A. de Visser, IJmuiden, en A. J. van der Pijl, IJmuiden; J. Tjerk- stra, Beverwijk, en K. Harting, Bever wijk; J. W. H. Bijl, Driehuis, en A. A. Voerman, Velsen-Zuid; F. G. van Rooij- en, Santpoort, en A. Bood, Santpoort; J. Tol, IJmuiden, en E. C. Warmenhoven, IJmuiden; P. van Gijzel, Santpoort, en I. Oversteegen, Santpoort; F. Beekhuis, IJ muiden, en E. M. Hooglander, Heems kerk. GEHUWD: B. Gravemaker-J. N. Reichenfeld, IJ muiden; IJ. J. de Graaf-H. M Radema- kers, IJmuiden; M. P. Boon-E. J. de Reus, Velsen-NoordG. J. W. van der B. Rijperman, IJmuiden; H. Gerrits-W. van Dongen, Beverwijk; F. R, Klaassen-M. J. Irik, IJmuiden; G. H. Bakkum-J. M. de Wit, Velsen-Noord; E. de Bie-M. J. F. van Hensbergen, Haar lem; J. Klooster-I. Haan, Beverwijk; D. J. van Eck-M. J. Smeding, IJmuiden; K. C. Blok-S. Stamenkovic, IJmuiden. OVERLEDEN: P. J. Kuiper, 70 jr., echtgenote van: M. van Dijk, Santpoort. Scheepsarts is de dokter ook. Zo’n twee weken per jaar gaat hij zelf mee met de vaarten van de Henri Dunant om waar nodig medische hulp te bieden. Daarnaast maakt hij nog deel uit van de landelijke Ad viescommissie vakantieprojecten chro nisch zieken en gehandicapten. Hij nam de mislukte want inmiddels door GS van Noord- en Zuid-Holland ongeldig verklaarde verkiezingen voor het Hoogheemraadschap Rijnland als voorbeeld, om aan te geven hoe het straks in elk geval niet moet gaan: „Ik ben er van overtuigd dat het Europese Parlement op de lange duur zeker zal aanspreken, maar ik vrees dat in het begin met een kleine verkiezings-op- komst rekening gehouden moet worden. Daarom lijkt voorlopig koppelen aan andere verkiezingen de beste weg”. Waarbij hij aantekende, dat het niet mee zal vallen om dergelijke ver kiezingen in alle negen EEG-landen dan op dezelfde dag te houden: „Dan zouden we immers de data van de politieke crises ook op elkaar moeten afstemmen en dat kan pas in de federatie.” Dat het tot een dergelijk Europese federatie moet komen stond voor De Koster wel vast. Voorlopig echter is het streven eerst gericht op de vorming van een Europese Unie en premier Tinde- mans van België werkt een rapport daarover uit, dat met spanning tegemoet IJMUIDEN. Aan de Willems- beekweg is donderdagmiddag offi cieel geopend de „P.K. Ruitershop Kennemerland” van de heer en me vrouw C. de Weers. Deze nieuwe schakel in de keten van „ruitershops” in ons land, die de steun hebben van enkele grote mengvoederfabrikanten, bestrijkt een gebied gelegen tussen Uitgeest en Lisse, alsmede de Haarlemmermeer tot Ruigoord. In deze „paardenkracht-ruitershop” wordt het accent gelegd op ruitersport artikelen, zoals laarzen, caps, rijbroe ken, zadels, stijgbeugels en sporen, om maar enkele van de uitrustingsstukken te noemen. Een niet onbelangrijk deel van de winkel bevat allerlei bijzonder aardige Sinterklaas-geschenken, betrekking heb bend op de ruitersport, zoals speldjes, dasspelden, kettinkjes met emblemen, wanddecoraties, autömagneetklemmetj es en tal van andere leuke attenties. Naast de winkel, die het aanzien heeft van een „bruin café” is een afdeling voor paarden en ponyvoeders, met daar bij de novité van „instant-slobbers” voor deze twee paardensoorten. Het betreft de zogeheten „warme maaltijd” voor paar den en hun kleinere soortgenoten.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5