Notten: In eerste helft hadden we meer goals moeten maken MICHELS WOEDEND OVER VERLIESPUNT AJAX BIJ MVV Knobel heeft spijt Indanks doelpuntloos duel Derksen naar Rolder Boys AZ PRAAT MET ZWEED I h I .'■B V h M H V- r lilf 197 5 DECEMBER MAANDAG 1 SPORT 13 Geen commentaar a Uitstekend Tevreden 11 E F SPORTIEF S3 (Van onze sportredactie) HAARLEM REDENEERT NU WAT MINDER SCHAMPER (Van onze sportredactie) na Rob de Kip lost hier een schot dat rakelings over zal gaan. Piet van den Berg gaat angstig opzij. (Van onze sportredactie) een om ROB HOOGLAND MARC SERNé Telstar speelde erg verfrissend van Haarlem aan een baan te helpen. Slaagt Hughes daar in de komende dagen alsnog in, dan nog lijkt de moeite van de Haarlem-trainer te vergeefs. Derksen: „Over een paar weken ga ik in het noorden een huis zoeken. Een koophuis. Met het be taald voetbal is het na dit seizoen Het moment waarop Ajax op een eenvoudige zege lijkt af te stevenen. Ruud Geels, weer hij, laat een formidabele kopstoot los die onhoudbaar achter doel man Matthijssen terecht komt. te zeggen dat hij heeft genoten is de zaak wel rond natuurlijk.” Haarlem had dan ook de mazzel dat slechts vier minuten na de rust de eerste tegengoal werd geproduceerd. Ook na deze goal had Haarlem het moeilijk. Vrjjwel geen enkele doelrtfpe kans kon worden geschapen, ondanks een tegen het einde van de eerste helft geweldig offensief. Derksen later: „Je zegt natuurlijk tegen elkaar in de rust: kom op jongens, het kan nog gemak kelijk, maar diep in je hart geloof je er niet meer in”. een vrije een BISCHOT: „Een van de uitblinkers” JOHAN DERKSEN: Naar Rolder Boys ZEIST. Het bondsbestuur van de KNVB heeft zich zaterdag in zijn ver gadering gedistancieerd van de uitlatingen betreffende de Nederlandse tv- kijkers, die de technisch directeur George Knobel vorige week zaterdag na afloop van Italië - Nederland heeft gedaan. Knobel zelf betreurt de uitlatingen ook, die in een emotionele sfeer, kort na de wedstrijd zijn gedaan. Hij heeft zeker niet de intentie gehad de Nederlandse tv-kijker te grieven. Zaterdag heeft de KNVB besloten zich kandidaat te stellen voor de organi satie van de eindronde (halve finales, finale, wedstrijd om de derde plaats) van het Europees kampioenschap voor landenploegen 1976. In de brief die vandaag naar de Europese voetbal unie uitgaat, staat dat Nederland bij het bereiken van de halve finales, de organisatie van het eindtoernooi op zich wil nemen. De loting voor de kwart-finales, vindt op 14 januari plaats, die wedstrijden worden gespeeld in het laatste weekeinde van april en in het derde van mei ’76. X dam heeft me" toch wel verrast. Een goeie ploeg, die bij de rust verdiend voorstond”. Overigens roemde Hughes ook zichzelf: „Ik wil niet onbeschei den zijn, maar ik vond het een goede greep van mezelf om Robbie de Kip na rust naast Van den Berg in het centrum te zetten. Ten eerste kregen we daardoor meer kracht in het cen trum en ten tweede konden George en Derksen zo mooi in het gat op links duiken”. Derksen tenslotte: „Als het na een kwartier in de tweede helft nog 2-0 had gestaan, dan was ik eruit gestapt, onder het mom dat ik weer last van mijn liesblessure had. Want om tegen mijn oude ploeg zo af te gaan, dat had ik liever niet tot het einde meegemaakt. Behalve AZ (dat Mattson zeer goed leerde kennen via twee intertoto- wedstrijden, medio dit jaar) jagen ook Düsseldorf, Bayern München en Eintracht Frankfurt op Mattson (1.88 lang) die dit seizoen met 32 goals voor de derde keer topscorer werd in Zweden. HAARLEM. Het vertrek van Johan Derksen bij Haarlem betekent voor trainer Barry Hughes een lelijke streep door de rekening. Hughes heeft in de afgelopen week fanatiek gepro beerd om Derksen in de omgeving MVV’s trainer André Maas zou na afloop verklaren: „Na die snelle ope- ningsgoal van Ajax was ik toch wel bang. Ik vreesde dat we overspeeld zouden worden” Die vrees van Andre Maas bleek echter geheel ongegrond. Weliswaar behield Ajax een groot veldover wicht, maar gevaarlijke situ aties deden zich niet meer voor. Pas in de 34ste minuut kwam Ajax zelf voor het eerst in moeilijkheden. In een duel met Dusbaba forceerde Zoals Castenmiller, althans voor het iel tegen Eindhoven, ook voor de spits >or een opmerkelijke oplossing koos, onne de Wit vormde met Frank Kra- er en Kees van Kooten een ideaal trio n tegen Eindhoven te spelen. Casten- iller: „Ik wilde wat beweeglijker voet- illen. Dat is eigenlijk de voornaamste den dat Stout buiten het elftal is daten. Als je voor een wedstrijd tegen .ndhoven voor het trio Kramer, Van boten, Stout kiest, dan krijg je het irmale patroon. Hoge ballen op Van boten. Juist tegen Eindhoven, met lan- i verdedigers in dat centrum, wilde ik it wat anders spelen.” Het was een oplossing die uitstekend tpakte. Want zelden zal een negentig inuten aanvallend Telstar conditioneel sterk, snel en goed hebben gespeeld s tegen Eindhoven. De maximale be- idheid om voor elkaar het werk op te tappen, de vaak wonderlijk listige ac- ts, de ijver en knappe individuele aaltjes voetbal, het leverde tegen Eind- >ven legio kansen op, die echter niet inut werden. Hoewel Van Kooten niet instant in de spits speelde (Van Koot- i: „Daarom heb ik minder scoringskan- n dan normaal gehad”) was hij toch Ikele keren dicht bij een doelpunt, bals ook Eindhoven-doelman Beren- >nk knap reageerde op een combinatie ssen Kramer en Jonker, uit wiens iorzet Klaas Bijl de bal ineens in- hoot. ook afgelopen. Mijn nieuwe baas ver biedt dat. Ik denk dat ik volgend seizoen gewoon speel voor Rolder Boys, mijn oude club, een tweede klasser. Misschien moet ik zelfs al per 1 april met die baan beginnen, maar ik hoop dat daar een mouw is aan te passen”. Haarlem: Boersma, Wentink, Huyg, Fransz, Derksen, Metgod, Peys, George, Sadek Van den Berg, De Kip. Veendam: Krol, Westerhol, Ebblnge, Boiten, Spinde- laar, Dob, Wieringa, Vlietstra Bond, Swart, Aras. Scheidsrechter Corver, 4.500 toeschouwers. aar de agressieve bedoelingen van ilstar hielden natuurlijk ook gevaar in. ndhoven antwoordde met even onbe- kenbare als opportunistische acties, aarbij André, Bischot en Van der Mee- n (de absolute uitblinkers in defensief izicht) herhaaldelijk moesten ingrijpen. ontspon zich een duel dat het aankij- in, ondanks de 00 eindstand, meer in waard was. Eindhoventrainer Rinus osens na afloop: „Als zelfs de scheids- chter na afloop naar mij toekomt om De weer teruggekeerde Jerzy Sadek nam een corner, ontving even lalter de bal terug, zwenkte naar binnen en knalde met zijn linkervoet hard in de voor de uitblinkende Krol onbereik bare rechterbovenhoek (1-2). Hughes „Een verschrikkelijk belangrijk doel punt. Als er in de eerste twintig mi nuten niet wordt gescoord, dan ga je zoeken, aan jezelf twijfelen. Dat hoef de nu niet”. Na deze goal begon Haarlem aan een schitterend staaltje pressie-voetbal. Veendam was vrijwel nergens meer. Jan Fransz moch onbekommerd aanvallen, wetende dat voorstopper Peter Huyg in een geweldige vorm stak. Huyg, die meer dan eens één tegen één kwam te staan, won vrij wel ieder duel. Hughes later „Er is op dit moment maar één spits die Huyg niet aankan en die woont in Spanje. De vtijheid die Fransz kreeg resul teerde in de 74e minuut in de gelijk maker. Van den Berg kopte een voor zet van Sadek voor de voeten van '(Van onze sportredactie) EINDHOVEN. HET enorme aantal blessures waar Telstar-trainer Joop Casten- jiller zich de afgelopen maanden in zijn spelergroep mee geconfronteerd zag heeft iteindelijk ook zijn positieve kanten. Weliswaar kunnen spelers van ere-divisie- iveau als Fens en Kamphues nog steeds niet worden ingezet, maar door de vele oodgrepen die Castenmiller in deze competitie in zijn elftal al heeft moeten toe- assen, weet hij zo langzamerhand wel ongeveer welke experimenten verantwoord Ön en welke niet. Zeker nu er zich weer wat meer spelers voor Telstar hoofd- armatie aandienen kan Castenmiller profiteren van zijn bevindingen in het verleden, io is het bijvoorbeeld opmerkelijk dat een voetballer als De Goey, ook tegen Eind- oven weer één van de uitblinkers, na de terugkeer van André niet uit het elftal erdwenen is, maar met Bijl en Jonker op het middenveld bij Telstar een zeer venwichtig trio vormt. MAASTRICHT. Met name in het eerste half uur heeft Ajax in de uitwedstrijd tegen MVV gelegenheid gehad om de Limburgers op grote achterstand te zetten. Wim Suurbier (op rechts) en Gerrie Mühren (op links) kregen veel bewegingsvrijheid. Slechts een keer wisten de Ajacieden daarvan te profiteren. In de 10de minuut namelijk. Toen werd Suur bier door Notten de diepte inge stuurd en de voorzet van de Ajax- verdediger kwam op het hoofd van de toestormende Ruud Geels terecht. Tegen diens keiharde kopstoot had doelman Mathijssen geen schijn van kans, 0-1. Terwijl Ajax-trainer Rinus Michels duidelijk woedend was met de pun- I tenverdeling hij vertrok zonder één woord commentaar te leveren waren de spelers van de lijstaan voerder meer in hun schik. Ruud Geels bijvoorbeeld: „Ach, natuurlijk zijn we tevreden. MVV is altijd een moeilijk te bespelen tegenstander, ze- f ker op eigen veld”. En aanvoerder Rene Notten meende: „In de eerste helft hadden we meer doelpunten kunnen scoren. Dat is echter niet gebeurd. Desondanks ben ik tevreden met dat ene punt”. kunnen eens meer en Maar Telstar is in de ere-divisie igrote uitzondering. Zelfs in uitwedstrij den weigert het elftal hardnekkig zich in te graven. Daar heeft het ook ■geen team voor, maar toch is het opval lend dat Telstar in de la >.tste seconden, als het team na een dergelijke inspan ning zich best tevreden met een gelijk spel zou mogen tonen, alsnog probeert om via een furieus langs de lijn stor mende verdediger Hans Driesen een overwinning te forceren. Maar nogmaals, dat dit uiteindelijk niet lukte gaf de verhouding tenslotte het beste weer. Het was een stelling, die zjjn collega Gosens wel kon onderschrijven. Hij stel de: „Als je beide bereid bent om er iets van te maken dan is het publiek tevre den. Dat is tenslotte de opzet van voet bal. Als ik de garantie zou hebben dat wij iedere week tegen een elftal van het gehalte van Telstar zouden voetballen dan had ik niet toppers als tegen Ajax, Feyenoord PSV nodig.” MVV-spits Huub Smeets trap. Chris Dekker gaf een hakje naar Jan Streuer en tegen diens har de schot had Piet Schrijvers geen verweer: 1-1. De Maastrichtenaren tevreden met dat gelijke spel lieten zich in de defensie drukken en kwamen nog maar sporadisch over de middenlijn. In deze mêlee van spelers kreeg Ajax niet voldoende ruimte om openingen te forceren in de MVV-verdediging. Het bleef bij enkele afstandschoten die of wel op een Maastrichts been afstuitten of in handen van doelman Mathijssen belanden. ALKMAAR. AZ gaat onderhan- delingen voeren met de Zweedse topscorer Jan Mattson van Oesters IF. Het gesprek vindt zondag plaats na de wedstrijd AZ-Twente, die Mattson op uitnodiging van Klaas Molenaar bijwoont. Na gisteren, na het duel tegen Veendam, wordt er in Haarlemkrin- gen iets anders gedacht over de voet- balcapaciteiten van de voetballers uit het hoge noorden. Want hoewel Haarlem het duel uiteindelijk met 3- 2 won en daarmee vrijwel zeker het periode-kampioenschap verdiende, liet Veendam zien dat het tot uitstekend voetbal in staat is. In de eerste 45 minuten werd Haarlem door Veendam tactisch vol komen overtroefd. Als een stel pupil len tuimelden de spelers van de leider in de eerste divisie in de door Veen- dam-trainer Oldejans uitgelegde val. Veel te gretig ging Haarlem in de aanval, in haar poging om de op dracht van Hughes („zo snel mogelijk een doelpunt forceren”) uit te voeren. Veendam profiteerde daar uitstekend van. Het elftal counterde secuur, me de geholpen door het vrij onzekere optreden van ausputzer Jan Fransz, die in de eerste twaalf minuten maar liefst drie maal blunderde. Fransz vierde fout betekende een 0-1 voor sprong voor Veendam. De 39-jarige verdediger vertoefde ergens op het middenveld toen Veendam-linksback Spindelaar met een schitterende pass de Joegoslaaf Aras lanceerde. Deze speelde gemakkelijk het 17-jarige ta lent Swart vrij, die na enkele caram- bolages kon intikken (0-1). Negen mi nuten later werd het zelfs 0-2, toen Boersma een snoeihard schot van de zelfde Spindelaar niet onder controle kon krijgen. De terugspringende bal werd door Swart vanuit een moeilijke hoek koelbloedig ingeschoten. EindhovenTelstar was inderdaad een spannend gebeuren. Door het wisselende spel- en kansenverloop bleef het werke lijk tot de laatste seconde van dit, zon der één incident verlopen, duel een open vraag wie er nu eigenlijk zou zegevie ren. Dat beide teams uiteindelijk de punten deelden was voor de objectieve kijker dan ook een bevredigende situa tie. Castenmiller: „Wij kunnen natuur lijk wat blijer zijn met een punt in een uitwedstrijd dan Eindhoven, maar het belangrijkste vind ik toch wel dat we hebben aangetoond dat elftallen met be scheiden financiële middelen als Eindho ven en Telstar vaak tot een leukere partij voetbal voor het publiek in staat zijn dan de zogenaamde topploegen.” HAARLEM. Toen Haarlem aan het einde van het vorig seizoen uit de eredivisie degradeerde, waren er ver scheidene spelers die nogal cynisch mompelden, dat het toch wel een bla mage was om nu weer tegen „een ploeg als Veendam” te moeten voet ballen. Ook trainer Barry Hughes deed mee aan dit soort spotternijen, getui ge zijn opmerking: „Het zal me toch wel moeite koisten om een verslagge ver van bijvoorbeeld de Kroniek van de Veenkolonie te woord te staan”. Om de een of andere reden wordt er in het westen vaak schamper gela chen, als de naam van de voetbalclub Veendam wordt genoemd. Die naam schijnt allerlei vreemde associaties op te roepen, welke dat ook mogen zijn. Fransz, die hard en hoog inschoot (2- 2). Hughes: „Lekker voor Jan. Daar mee had hij zijn fout goedgemaakt”. Haarlem had een penalty nodig om op de beslissende voorsprong te ko men. Zeven minuten voor tijd schoot Beer Wentink na een hoop geharre war keihard in, waarna Spindelaar de bal met de arm stopte. De goed leidende Charles Corver gaf hier te recht een penalty voor, die door Sa dek beheerst werd benut (3-2). Voor de 4.500 toeschouwers betekende het een sensationeel slot van een toch wel aantrekkelijke wedstrijd. Aantrekkelijk, dat wel, maar bij Haarlem werd middenvelder Gerrie Kleton toch enorm gemist. Piet van den Berg stond vaak hulpeloos alleen in de spits, iets wat met Kleton erbij veel minder vaak gebeurt. Dat er desondanks werd gewonnen, komt volgens Hughes door de enorme inzet en het bewonderenswaardige karakter van de ploeg: „Ze hebben het in de tweede helft uitstekend gedaan. Pom pen en werken. Erg goed. Dat Veen-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13