Verlenging van VN mandaat in Golan Ford in Peking Iraans aardgas voor Europa Portugal tegen uitroeping legalisatie republiek Timor SPORTIEF „Geen nieuwe ook op de v koopavonden geopend gastarbeider” LasA IN 1976 VERLAGING KINDERBIJSLAGPREMIE ■k DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN r ZANDZAKKEN TEGEN BOMAANSLAGEN Veel bewolking AGENDA pagina 8 SOLARIUM feestelUfc «pening rob peetoom coiffures Open Huis van 18-20 uur dinsdag 2dec. bloemendaalsestraatweg 125 santpoort-zuid Het woord is aan... o" 3 t - (Van onze redactie economie) ANTIEK ZILVER Haarlem: veel moeite Telstar: aantrekkelijk Knobel: spijt Staatssecretaris Zeevalking: DEN HAAG Het kabinet heeft vandaag in een brief aan de Tweede Kamer een aantal loon- en prijsmaatregelen aangekondigd met als voor naamste doel een verdere toeneming van de werkloosheid tegen te gaan en de inflatie terug te dringen. L_ /MODERN MISTEN \HOUEN< L Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Fel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Fel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op saterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 <oor Santpoort: 32 43 41. Kerstbomen Speelgoedzwaard Voorstellen Interieurverzorging D. SLECHT F DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Umuider Courant Gerard R e v e loofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. KoningUitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct> Regering bevriest lopende CAO’s voor een half jaar BOERSMA DUISENBERG •“‘-t ’•‘i DEN UYL LUBBERS ADVERTENTIES van ostadestraat 2-4 haarlem kleverpark (023> 251937 Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7 9 Kunst Bibliotheek 10 11 Radio en tv 11 Strips Sport 13 t/m 19 21 Beurs (Zie ook pagina 2) 3 Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel. 324850 H Inkoop Verkoop IA AND AG 1 DECEMBER 1975 66e jaargang nummer 25 De verhoging van de BTW van 16 tot 18 percent wordt verschoven van 1 juli naar 1 oktober volgend jaar. Ondanks het feit dat de wedstrijd in een doelpuntloos gelijkspel eindig de, is de ontmoeting tussen Eindho ven en Telstar een bijzonder aantrek kelijk geheel geworden. Hoewel uit de eindstand het tegendeel zou blij ken, toonden beide ploegen een zeer positieve instelling en zochten zij 90 minuten lang de aanval. Hij zei te voorzien dat het probleem zal worden voorgelegd om een vreedza me oplosingen voor de crisis te vinden. Hij doelde daarmee op het verzoek van zijn land aan de Verenigde Naties om hulp bij de dekolonisatie van Oost-Timor. ADVIES CENTRUM Vanaf 1981 zal Iran jaarlijks elf mil jard kubieke meter aardgas leveren aan West-Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk. Die kwajongen Mulisch moet een flink pak op zijn donder hebben. - hl Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023 - 320274 Haarlem heeft zich vrijwel verze kerd van het kampioenschap van de tweede periode in de eerste divisie door Veendam met 3-2 te verslaan. De Oostgroningse ploeg leek voor een verrassing te gaan zorgen, maar in de tweede helft zag een ontketend Haar lem kans een 0-2 achterstand om te buigen tot een 3-2 overwinning. Over twee weken moet Haarlem in de uitwedstrijd tegen SVV proberen de periodetitel te grijpen. Enkele weken speciale aanbieding Solarium eigen import van 1195,— voor 875,- Hiervoor kunt u het zelf niet ma ken! Mercuriusstraat 31 - Tel. 255793 Perioden met regen. Vrij krach tige tot harde wind, ruimend van zuid naar zuid /est. Minimum temperaturen omstreeks 4, maxi ma circa 6 graden. Dit zei staatssecretaris Zeevalking van Justitie zaterdag in Leiden op het jaar lijkse congres van D’66. De D’66-afge- vaardigde Meyburg, die actief is bij de hongerstaking in Den Haag van Marok kaanse gastarbeiders, had Zeevalking ge vraagd het beleid ten aanzien van illega le buitenlanders op te schorten of op zijn minst te versoepelen. Zeevalking verzekerde het D’66-con- gres dat de regering een zo humanitair mogelijk beleid voert. De bewijzen, die de illegale gastarbieders overleggen, zijn vaak bijzonder zwak maar we proberen alles om ze toch over de streep te trekken, zo zei Zeevalking. De staatssecretaris deelde mee dat tot dusver 12.000 gastarbeiders zijn gelegali seerd, onder wie 4500 Marokkanen. Een paar duizend verzoeken zijn nog in be handeling. (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) De ex-wereldkampioen van de formule I-coureurs, de Engelsman Graham Hill, is zaterdag op de terugweg uit Marseille met zijn privé-vliegtuig in dichte mist neergestort in het beboste gedeelte van een golfterrein bij de luchthaven Eistree bij Londen om het leven gekomen. Vijf mede-inzittenden van Hill von den eveneens de dood. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Een tuttig aangeklede en op- gedofte hond staat in het cen trum van Tokio te bedelen als plaatsvervanger voor zijn baas. Deze man heeft op het bord ach ter het arme dier geschre ven dat de hond een diepe bui ging maakt voor een ieder die hem geld geeft. Hij de hond dan kan ook pootjes geven. De geldigheidsduur van de lopende collectieve arbeidscontracten wordt met een half jaar verlengd. Per 1 januari krijgt vrijwel iedereen nog wel een prijsompensatie (van circa 4,5 percent) maar na 1 juli niet meer. Voor alle andere inkomens (vrije beroepen, ambte naren e.d.) gelden dezelfde regels. Het minimumloon gaat per 1 januari 1976 echter wel met le voorgenomen 7 percent omhoog. PEKING. (Reuter en UPI). De Amerikaanse president Ford is vanoch tend in gezelschap van o.a. zijn vrouw Betty en zijn dochter Susan gearriveerd in de Chinese hoofdstad Peking voor zijn officiële bezoek van vijf dagen aan de Chinese Volksrepubliek. In Dili, de hoofdstad van Oost-Timor, is inmiddels Francisco Xavier do Ama ral, een 37-jarige ex-jezuïet, zaterdag beëdigd als president van de Democrati sche Republiek Oost-Timor. w TEHERAN. (DPA, AFP en AP) In Teheran is gisteren een internationale overeenkomst gesloten voor de levering van Iraans aardgas aan Europa. Het is het grootste internationale gascontract uit de geschiedenis (waarde 40 miljard gulden). Uit angst voor schade door bom aanslagen hebben veel eigenaren van gebouwen in Groot-Brittannië po gingen gedaan hun bezit zo goed mo gelijk te beschermen. Hier een hotel in Londen, waarvan de ramen met zandzakken zijn gebarricadeerd. Om de ontwikkeling van de loon kosten zo sterk mogelijk te matigen wil het kabinet de kinderbijslagpremie 1976 verlagen. Om dit te bereiken wil het kabinet een eenmalige bijdrage van 150 miljoen gulden storten in het fonds voorheffing pensioenplicht, op voorwaar de dat dit bedrag direct weer aan de staat kan worden teruggeleend. Voor zwakke bedrijven met veel minimumloners zal het kabinet een een malige loonkostensubsidie van 100 mil joen beschikbaar stellen. De president reageerde hiermee op de onafhankelijkheidsverklaring van het Fretilin van zaterdag jl. en „nog niet officieel bevestigde geruchten” volgens welke andere bevrijdingsbewegingen op Oost-Timor onmiddellijk integratie van het gebied bij Indonesië hebben aange kondigd. Da Costa Gomes zei elke mili taire interventie af te wijzen. WASHINGTON. Enkele uren voor dat het huidige mandaat zou verstrijken, heeft de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties een resolutie aangenomen, waarbij de in de Golan-heuvels gestatio neerde VN-troepen nog een half jaar hun waarnemersfuncties kunnen uitoe- fene. De resulutie maakt verder melding va i een in januari te houden bijeen komst van de Veiligheidsraad, waarop de problemen van het Midden-Oosten be sproken zullen worden. LISSABON-DILI (AFP, Reuter, UPI en AP) President Da Costa Gomes van Portugal heeft gisteren gezegd dat zijn land niet akkoord kan gaan met de onafhankelijkheidsverklaringen of ver klaringen over integratie in een derde land wat betreft Portugees Timor, als daarbij het recht op zelfbeschikking van de bevolking niet wordt erkend. Van het bezoek worden geen specta culaire resultaten verwacht. Het is meer de bedoeling de door Nixon in 1972 aangeknoopte betrekkingen te ‘verbete ren. Ford zal worden ontvangen door Ma o Tse-toeng. Hij zal niet met Tsjoe En-lai spreken, die ernstig ziek is. Jarenlang heeft de nu tien jarige Thomas Koehler uit een dorpje in Oostenrijk gespeeld met een klein zwaard, dat hij gevonden had op een plaats waar men bezig was met archeologi sche opgravingen. Toen een on derwijzer op school over de oer- geschiedenis vertelde, liet Tho mas zijn lievelingsspeelgoed zien. Men had direct in de gaten dat het om een waardevolle prehis torische vondst ging. De Syrische regering eiste dat op die bijeenkomst niet alleen het Palstjjnse probleem zou worden behandeld, maar ook vertegenwoordigers van het Pales tijnse bevrijdingsfront aan de gesprek ken zouden deelnemen. Het was dit punt waarop de resolutie dreigde vast te lo pen. Een compromis Werd te elfder ure ber'iki door in de resolutie wel melding te maken van het Palestijnse vraag stuk, maar niet van deelnemening door Pales tij nen aan de speciale bijeenkomst. Deze deelneming werd wel genoemd in een aparte verklaring, die uitgegeven werd door de Russische VN-ambassa- deur Jakov Malik, die op het ogenblik voorzitter is van de Veiligheidsraad. De Israëlische ambassadeur Chaim Hei zog kantte zich met een krachtig protest tegen de resolutie. Hij zei dat het document „een uitverkoop was van Syri sche chantage en Russische dwang”. Sy rië noch Israel zijn lid van de Veilig heidsraad. Voorts wil de regering de gewoonte bij een aantal bedrijven, een investe ringsplan eerst door te spreken met de ondernemingsraad, verplicht stellen voor alle ondernemingen. Verder wordt grote haast gemaakt met een wet die werkge vers verplicht ontslagen van meer dan 20 personeelsleden te melden. In hun brief aan de Tweede Kamer delen de ministers van Sociale Zaken, van Economische Zaken en van Finan ciën namens het kabinet onder meer Binnen enkele maanden wil de rege ring voorstellen indienen om meer mo gelijkheden te krijgen voor optreden dan het instrumentarium van de Wet op de Loonvorming. Met de ambtenarenbonden wil de re gering overleg gaan voeren over het zogeheten trendbeleid, dat in zijn huidi ge vorm onbedoelde effecten oplevert, zoals de invloed van de vloeren in de prijscompensatie, loonsverhogingen in vaste geldsbedragen enz. Ten aanzien van de prijzen heeft het kabinet besloten onder gelijktij dige intrekking van de prij zenbeschik king 1975 een nieuwe prij zenbeschik king af te kondigen met als nieuwe peildatum 3 december. De prijzen mogen niet worden verhoogd op grond van doorberekenbare kostenstijgingen die vóór 3 december 1975 zijn opgetreden. Wel is toegestaan de doorberekening van loonsomstijgingen na 3 december 1975, in de industrie tot een maximum van drie percent en in de dienstensector tot een ten hoogste zes percent. De veran deringen na 3 december opgetreden in de kosten van grondstoffen en halffabri katen en de indirecte belastingen mogen wel worden doorberekend. (Van onze parlementsredactie) LEIDEN. De regering overweegt .geen nieuwe legalisatieregeling voor ille gale gastarbeiders. Ook een algemeen pardon zal niet worden toegepast. De huidige regeling, waarbij illegalen zich vóór 1 november konden melden bij de vreemdelingenpolitie om voor een ver blijfsvergunning in aanmerking te ko men, werkte bevredigend. iSM*} Ti» mee dat de regering nader zal overwe gen hoe het mogelijk zal zijn zowel het inkomens- als het investeringsbeleid me de af te stemmen op vergroting van de werkgelegenheid. Het kabinet beschouwt 1976 als een overgangsjaar naar aanzienlijk geringere nominale stijgingen van prijzen en lonen dan de afgelopen jaren zijn opgetreden. Het behoeft geen betoog, aldus het kabi net, dat de mogelijkheden voor verbete ringen vanaf midden 1976 in ieder geval beperkt van aard zullen zijn wil men de centrale doelstellingen van de regering niet in gevaar brengen. Begin volgend jaar wil de regering in gezamenlijk overleg met werknemers en werkgevers een meerjarenbeleid vaststellen opdat de nagestreefde verruiming van de bedrijfs- uitkomsten dienstbaar wordt gemaakt aan behoud en uitbreiding van de werk gelegenheid. Wat betreft de stijging van de loon som streeft de regering naar een stijging met maximaal 8,5 a 9 percent. Verder is het streven van de regering erop gericht het vrij beschikbare inkomen van ie mand die ongeveer 20.000 gulden per jaar verdient volgend jaar gelijk te hou den. Onder de 20 mille is dan een beperkte reële verbetering mogelijk, maar daarboven gaat iedereen erop ach teruit. Noord-Hollands grootste collectie klassieke meubelen vindt u bij Breestraat 100-102 - Beverwijk Telefoon 02510-2 79 51 Bondscoach George Knobel heeft tegenover het sectiebestuur betaald voetbal zijn spijt betuigd over de vorig weekend in Rome gedane uitla ting dat hij „niemand van de vijf miljoen kijkers naar ItaliëNeder land heeft gedwongen voor het scherm te gaan zitten”. AT 'SJ1 .GV v f.-- w V Sr 1. t K 1 ‘l /I...

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1