VESTIGING AANSTAANDE DANKZIJ FONDSEN BTG GOED OP DREEF IN AMUSANT BLIJSPEL Expositie Jongmens geopend Sint Nicolaas bij V oetballer bewusteloos Bfcfc. J 1 „Casa Carmeli” ##artendorp ■n r a HF*1 VERRAS UW KIND MET EEN LEUKE KLEUR WEDSTRIJD IR B| 1 1 ij ■ai I BI H 7 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 1 97 5 1 DECEMBER MAANDAG Fondsen Idee Vestiging TONEEL GEZELSCHAP ZET OPGAANDE LIJN VOORT IJmond Vrijwilligsters ZIE DE SPECIALE ETALAGE BIJ: Navolging I HEEMSKERK Vooral in deze dagen voor Sinterklaas blijkt weer zo duidelijk dat de markt wordt overstroomd mét nutteloos speelgoed. Ter wijl juist het speelgoed zo’n belangrijke rol in de ontwikkeling van een kind kan spelen; zeker niet minder belangrijk dan boeken en leermiddelen. „Speelgoedkunde zou een vak moeten zijn”, zegt de man die de speel-o- (Door Hinke Jongebloed) I uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Speelgoed theek als nieuw instituut in Nederland heeft geïntroduceerd, in de eerste plaats voor lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen. Er komt zo’n speel-o-theek in de IJmond en om daar iets meer over te kunnen vertellen hadden we een gesprek met de heer B. van Zijderveld van het Katholiek Instituut Maatschappelijke Dienstverlening aan Geestelijk Gehandicapten in Midden-Noord-Holland, want hij was het die de speel-o-theek met zo veel succes in Nederland introduceerde. Raak getroffen s® Ti BEF1 B V I i Speel-o-theek in IJmond I (ADVERTENTIE) BEVERWIJK. Na de voetbalwed strijd ADOBeverwijk kreeg een 20- jarige speler uit Heemskerk plotseling last van duizelingen. In bewusteloze toe stand werd de man naar het Rode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Kortom, de speel-o-theek bewees heel duidelijk z’n funktie en inmiddels, een goed jaar later, zijn er al zo’n tien in Nederland gestart of in het stadium van vergevorderde voorbereiding. tenburg officieel ingewijd. Hij deed dit door een authentiek proces-verbaal aan de kunstschilder te overhandigen, waar in de openingshandeling was vastgelegd. tige panelen in de benedenhal van het Stadskantoor. Na een inleidend woord van wethouder ir. J. Camfferman werd de expositie door notaris B. M. A. Ba- In het Beverwijkse Stadskantoor is za terdagmiddag de tentoonstelling van de IJmuidense kunstschilder Ab Jongmans geopend. Tot 19 december exposeert Jongmans een tiental kamerschermach- veel aandacht aan het experiment, -dat wezenlijk in een behoefte bleek te voor zien, want uit alle delen van het land kwamen de ouders naar Haarlem toe om speelgoed voor hun gehandicapte kinde ren te lenen en in de winkel vaak ook al uit te proberen met hun kinderen, onder leiding van de professionele krachten die daar weer veel van leer den. Uit de ervaringen bleek, dat de ouders via gesprekken in de speel-o-theek vaak ook veel van de stafkrachten of van elkaar leerden over de funktie van het speelgoed, de wijze waarop dit thuis met de kinderen funktioneel kan worden be nut, enzovoort. als aan de kinderen te er samen mee kunnen hun opleiding ook in rapporten zouden kunnen vastleggen, die het niveau van de kinderen konden „inschatten”, die suggesties konden doen, verbeteringen in de opzet, enzovoort. „Leentje Beer” in Haarlem startte in 1974 en radio en televisie besteedden „Groeten uit Nice”, geschreven door Dick van Maasland, behandelt de lotge vallen van een aantal Nederlanders, dat via een vrij onbekend reisbureau een villa aan de Franse Rivièra heeft ge huurd. In Nice ontmoeten zij elkaar en komen weldra tot de conclusie, dat het reisbureau de villa gedurende een perio de van veertien dagen aan vijf verschil lende huurders beschikbaar heeft ge steld. In gezamenlijk overleg besluiten zij er maar het beste van te maken en Vestiging in bijvoorbeeld een winkel pand in het centrum, zoals in Haarlem, drukt te zwaar op de exploitatiekosten, want de overheid volgt de ontwikkelin gen van de speel-o-theken zeer nauwge zet en op de uur zijn er mogelijk wel subsidies te verwachten, maar zover is het nog niet. Met de Openbare Bibliotheek Bever- wijk-Heemskerk zal daarover contact worden opgenomen om de mogelijkhe den, ook qua ruimte, te bespreken. Mocht de speel-o-theek niet te realise ren zijn in de bibliotheek, dan zal de speel-o-theek voorlopig worden geves tigd in het eigen vrijetijdscentrum van het Katholiek Instituut Maatschappelijke Dienstverlening aan Geestelijke Gehan dicapten aan de Scheldestraat in Heems kerk. BEVERWIJK. Het Beverwijks To neel Gezelschap is op de goede weg. Was er vorig seizoen al een duidelijk opgaan de lijn in het spelpeil van de amateur toneelvereniging te bespeuren, met de opvoering van het blijspel „Groeten uit Nice” bewees het Gezelschap zaterdaga vond opnieuw tot uitstekende prestaties in staat te zijn. Onder de strakke leiding van regisseur M. Geerts zette het BTG (voor deze gelegenheid aangevuld met twee van „Vriendenkring” geleende gast- spelers) een amusante voorstelling op de planken, waaraan door het veelkoppige publiek veel plezier werd beleefd en dat tussentijds met talrijke open doekjes werd gewaardeerd. voor gehandicapte kinderen Twee van de ervaren vrijwilligsters uit Haarlem zullen voorlopg de verant woordelijkheid voor de IJmonndiale ves tiging op zich nemen, uiteraard onder auspiciën en met begeleiding van het Instituut, dat de leiding van en het werk in de speel-o-theek overigens graag zo spoedig mogelijk wil overdragen aan vrijwilligsters uit de IJmond. Dames die deze taak op zich zouden willen nemen, kunnen zich daarover in verbinding stel len met de heer Van der Laan, Zaal- berglaan 28, telefoon 32540 in Heems kerk. k De contacten met de ouders bleken van groot belang, want via het speelgoed kwam men er vaak ook toe over allerlei andere zaken te praten die met het gehandicapte kind verband hielden en die in andere verbanden van de officiële hulpverleningskaders vaak veel moeilij- ker werden geuit. Daar kon het instituut voor maatschappelijke dienstverlening aan geestelijk gehandicapten in Midden- Noord-Holland, als de ouders dat wen sten, dan vaak ook op andere wijzen op inhaken. „Leentje Beer” in Haarlem draait in middels met vrijwillige krachten van de Unie van vrouwelijke vrijwilligers, die daar min of meer door de professionele krachten toe zijn opgeleid. Want wil men de ouders werkelijk van dienst kunnen zijn, dan moet men toch iets af weten van de funktie van het speelgoed en ook van de aard en de verschijnselen van de handicaps om het juiste speel goed te kunnen adviseren en om zowel aan de ouders leren hoe zij spelen. In Haarlem zo’n vijftig gezinnen, die ongeacht de kostprijs voor 4 per maand drie stuk ken speelgoed kunnen lenen. „Leentje Beer” is geopend op dinsdagmorgen van half tien tot half één en donderdagmid- dags va half twee tot vijf uur. De heer Van Zijderveld nam het idee vanuit Engeland mee naar Nederland en probeerde twee jaren lang min of meer tevergeefs om instellingen en overheden die zich met de geestelijke volksgezon- heid bezig houden te bewegen om eens met zo’n speel-o-theek te experimente ren. Toen dat niet lukte stelde hij aan het bestuur van het genoemd katholieke instituut waaraan hij verbonden is voor om zelf met zo’n speel-o-theek te begin nen. Uit particuliere fondsen werd wat startgeld bijeen gebracht. Er kon een winkelpandje aan de Haarlemse Wagen straat worden gehuurd en ingericht en onder de originele naam „Leentje Beer” begon men daar te werken naar het Engelse voorbeeld. Vanuit het instituut beschikte men uiteraard al over relaties met de ouders van gehandicapte kinde ren. Er werd voor 10.000 aan speelgoed geïnvesteerd. Aanvankelijk werkte men uitsluitend met professionele krachten, die hun er varingen met ouders en kinderen gezien (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Het actiecomité Velsen-Noord van de VARA-speelgoedac- tie kan met voldoening terugzien op de in de laatste weken gehouden kienavon- den ten behoeve van het Sint Nicolaas- feest voor het geadopteerde kinderte huis „Casa Carmelie” in Vogelenzang. Dit Sinterklaasfeest wordt woensdag avond 3 december in het gebouw „De Meerpaal” aan de Banjaertstraat gevierd, waarvoor de veertig kinderen met hun begeleiders(sters) per auto worden afge haald door goedwillende particulieren, die zich elk jaar opnieuw beschikbaar stellen. Maar ook de Velsense middenstand mag bij het succesvolle resultaat worden genoemd om de adoptiekinderen te ont halen. Het gezelschap dat „De Meerpaal” gaat bezoeken, waar Sint Nicolaas per soonlijk aanwezig is, wordt ter hoogte van de hoek Wijkerstraatweg-Duinvliet- straat om half acht opgewacht door het tamboer- en trompetterkorps „Velsen- Noord S.M.” om met muzikale begelei ding een korte rijtoer te maken. Tegen acht uur zal Sint Nicolaas zijn opwachting maken en de geschenken uitdelen. De eerste speel-o-theek is gevestigd aan de Haarlemse Wagenweg onder de originele naam „Leentje Beer”. Tijdens een verblijf in Engeland ont dekte hij namelijk dat zo’n speel-o- theek daar al algemeen bekend is en hij liet zich er uitvoerig over voorlichten. Zoals een bibliotheek een uitleenpost is van boeken, is een speel-o-theek een uitleenpost van speelgoed. Heemskerk, waarover de laatste weken veel in de kranten is geschreven vanwe ge zijn afscheid als schoolhoofd. De familie Van der Laan heeft zelf een ernstig gehandicapte dochter en me de daarom heeft de heer Van der Laan zich in de IJmond zeer verdienstelijk gemaakt in de zorg voor het gehandi capte kind. Hij is onder meer één van de initiatiefnemers voor „Juttersoord”, het dagverblijf voor geestelijk gehandi capten in Wijk aan Zee. De heer Van Zijderveld en de heer Van der Laan kennen elkaar al heel lang. Berekend is, dat er in de IJmond en omgeving plaats is voor een eigen speel- o-theek. Een warm voorstander daarvan vond men in de heer A. van der Laan, oud-schoolhoofd in Heemskerk, de pio nier van het openbaar onderwijs in Vanuit zijn werk kende de heer Van Zijderveld de waarde van verantwoord speelgoed, dat aansluit op het ontwikke lingsstadium van het kind. Voor een gehandicapt kind betekent dat speelgoed nog veel meer en altijd geldt, dat de technische constructie van een hoog ni veau moet zijn, dat het pedagogisch een funktie heeft en dat het van heel goed materiaal moet zijn gemaakt. Dat houdt in, dat goed speelgoed vaak ook duur is. Een enkel stuk kan oplopen tot wel honderd gulden en als ouders koop je het dan maar niet zo even. Van te voren weet men ook nooit of het kind er wel mee speelt. Bovendien wil het kind naarmate het zich ontwikkelt steeds weer iets anders en is het ook nodig om dat dan te geven, opdat het kind zich via het speeloed yerder kan ontwikkelen. Nogmaals, dat alles geldt in veel ster kere mate voor het gehandicapte kind, omdat voor veel van die kinderen het spelmateriaal een van de weinige moge lijkheden is om zich te ontwikkelen. De aard van de handicap en de mate waar in die handicap zich voordoet vraagt om aangepast en uitgekiend speelgoed. Dat is er wel, maar hoe vinden de ouders het en hoe kunnen zij uitprobe ren of het aan de verwachtingen vol doet. Dat kan via de speel-o-theek. Het in Uitgeest gevestigde Instituut waaraan de heer Van Zijderveld is ver bonden, heeft uitgemaakt, dat er plaats is voor een speel-o-theek in de IJmond en in Purmerend. Het Amsterdamse dagblad Het Parool, dat jaarlijks een zogenoemde witte-bedj esactie voert, heeft deze projecten als het ware ge adopteerd en verwacht mag worden dat er in januari een halve ton beschikbaar komt om deze projecten te realiseren. In de IJmond is er ook nog een fondsje beschikbaar, dat ooit bijeen is gebracht voor een lift in het bestaande gebouw van „Juttersoord”. Nu er echter een nieuw Juttersoord wordt gebouwd in Wijk aan Zee in bungalowbouw voor drieëntwintig gehandicapten wil men dit fondsje gebruiken voor de speel-o-theek. In het algemeen wil men er in Neder land naar toe, dat zo’n speel-o-theek gevestigd wordt bij of in de openbare bibliotheken vanwege bepaalde overeen komsten in de doelstellingen. Het gaat tenslotte in beide gevallen om het uitle nen van ontwikkelings- en ontspan- ningsmateriaal. pas na afloop van de vakantie een hartig woordje met het reisbureau te gaan spreken. Er zijn heel wat verwikkelingen voor nodig eer de bedrogen vakantiegangers tot de ontdekking komen, dat de vork in eite heel anders in de steel zit en dat hun ontmoeting niet op een misverstand berust, maar deel uitmaakt van een goed doordacht plan. Centraal daarin staat een vreemd testament en een handeltje in blanke slavinnen. Bij Kees van Amersoort als de ge tergde vader De Vries en Tiny Kort als de slimme Tante Mien waren de hood- rollen van „Groten uit Nice” in goede handen. Beiden waren uitstekend op dreef in raak getroffen typeringen. Na een wat trage start groeiden ook Martha Snijders (moeder De Vries) en Tineke Blok (dochter Sita) in hun spel. Wim Kroon kwam als jonge kunstschilder goed over, al liet zijn verstaanbaarheid net als bij Tineke Blok af en toe nog wat te wensen over. Wat wisselvallig was de vertolking van Truus Geldermans. Zij beeldde een deftige mama uit, maar slaagde er niet altijd in die „standing” consequent in haar spel tot uitdrukking te laten ko men. Haar kinderen, uitgebeeld door Jan van Zutphen en Betty van den Berg, maakten met hun vlotte typeringen deze „hoige afkomst” misschien ook wel wat weinig geloofwaardig. Dirk Rijkers gaf een goede, zij het wat stijve interpretatie van de zich als een politie-inspecteur ontpoppende boef Bruno Lamperti, Hij zou zich evenals Ria van de Eijkhof die een wat gefor ceerde vamp ten tonele voerde, eens wat meer in het karakter van de door hem te spelen rollen kunnen verdiepen en zich in een onbevangener speelwijze moeten oefenen. Niet dat het nu slecht was, maar ik kreeg wel de indruk dat beiden tot betere prestaties in staat moeten worden geacht. Al met al kwam het Beverwijks To neel Gezelschap in „Groeten uit Niee” goed weg. Rest mij nog te vermelden, dat de voorstelling een half uur later dan gepland aan ving, doordat er wat problemen met het vervoer van de door de BTG uitgenodigde leden van de inva lidensociëteit „Op Hoop van Zegen” wa ren gerezen. Een geste, die alle waarde ring verdient- JOKE DIEBEN-FRERICHS. komen maandelijks nu A.j

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7