Opdrachtgever in moeilijkheden Minimumloon PROBLEMEN BIJ IHC omhoog per DOOR BOOREILAND 1 januari Volvo zou geen transmatics Boersma: Wellicht doorschuiving van verhoging willen kopen Russische graanoogst veel kleiner dan werd verwacht Vervoersbondenlouche zaken Publiek leent veel minder bij transporten naar Iran Korter werken bij Hoogovens verlengd I een miljoen gulden aan prijzen provinciaal bestuur van noord-holland^ I I 'd 1 éi DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 17 ECONOMIE 6 BEKENDMAKING griffier. C. Harinck jen r: Haarlem, 25 november 1975. Gedeputeerde Staten voornoemd, F. J. Kranenburg, voorzitter. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland geven kennis dat het bij besluit van Provinciale Staten van Noord-Holland van 30 mei 1974, nr. 56, vastgestelde streekplan voor Waterland met ingang van 8 december 1975 voor een ieder ter inzage ligt op de Provinciale Griffie van Noord-Holland, Dreef 3, Haarlem, alsmede op de secretarieën van de gemeenten Amsterdam, Beemster, Broek in Waterland, Edam, llpendam, Jisp, Katwoude, Landsmeer, Marken, Monnickendam, Oostzaan, Purmerend, Wijdewormer, Zeevang, Wormer. Een Golf Extra, ter waarde van 10.996,80 van Pon’s Automobielhandel B.V., Leusden. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. I w.vy- I Sinterklaas voor winkels dit jaar 0 o o Het )b Minimumloon onder maatregel (ADVERTENTIE) b beschikking blijkt, Volgens de vakbonden leveren faillis- ADVERTENTIE) rid I o 1 DEN HAAG. (ANP) De consument spaart niet alleen aanzienlijk meer dan verleden jaar, hij heeft ook minder ge leend voor consumptieve doeleinden. Het indexcijfer, dat het CBS van de ontwik keling van het consumptief krediet sa menstelt, bedraagt voor het derde kwar taal van het lopende jaar 170 tegen 191 voor het derde kwartaal van het vorige jaar, een achteruitgang van ruim tien percent. DEN HAAG. (ANP) De bruto mini- mumloonbedragen voor werknemers van 23 jaar en ouder worden met ingang van 1 januari 1976 verhoogd van 1344,20 tot 1440,40 per maand, van 310,20 tot 332,40 per week en van 6284 tot 66,48 per dag. Dit heeft het ministerie van Sociale Zaken bekendgemaakt. De verhoging gebeurt op grond van de jaar lijkse aanpassing. Gisteren kwamen ze tot de conclusie dat ze hun raming drastisch moesten herzien. Uit een bericht in het Russische 5,58 2,73 6,77 103,50 38,25 8,50 2,68 62,00 102,50 62,00 49,50 45,25 14,70 4,60 7,75 70,25 15,25 DEN HAAG (ANP) Voor minister Boersma van Sociale Zaken is het niet uitgesloten, dat een deel van de geregelde wettelijke verhoging van het minimumloon per 1 juli wordt doorgeschoven naar 1 januari 1977. De bewindsman zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens het voortge zette debat over de sociaal-economische maatregelen van het kabinet voor 1976. 5,28 2,63 6,47 100,50 34,75 6,50 2,57 59,00 99,50 59,00 46,50 42,25 14,40 4,30 6,50 67,25 12,75 Engelse pond Amerikaanse dollar Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De bouw van één van de twee boorschepen die IHC-Hol- land op de werf Gusto in Schiedam in aanbouw heeft, is in gevaar. Dit is het gevolg van financiële moeilijkheden van de opdrachtgever ,de Noorse reder Hel mer Staubo. „Van Hulten heeft het lef gehad wan toestanden in het beroepsgoederenver- voer daadkrachtig aan te pakken door onder meer de tachograaf in te voeren. Een zaak waar voorheen alleen maar over werd gepraat. Hopelijk pakt hij ook deze rotte plek in de bedrijfstak goederenvervoer eens goed aan”, aldus Duym. Oe directie van Van Doorne’s Trans missie heeft gisteren tijdens overleg met de vakbonden het tegendeel verklaard en gezegd dat aanvankelijke aantoop- moeilijkheden zijn opgelost. Van Door ne’s Transmissie en Volvo zijn momen teel los van deze kwestie gewikkeld in een juridische strijd over de vraag of' het Tilburgse bedrijf „transmatics” bui ten Volvo om mag leveren aan derden. Als het niet lukt de koopkracht van een werknemer met een inkomen van 20.000 op peil te houden, d enkt de minister aan een voor ieder gelijk be drag in geld in plaats van prijscompen satie. Dat bedrag wil hij overigens nog niet invullen om het komend overleg niet te belasten. Los van het feit, dat de bevrachtings- kantoren de drijvende kracht zijn achter het transport, zijr die bevrachters vaak voor geen cent te vertrouwen. Transport ondernemers moeten vaalt maar af wachten of ze hun vrachtpenningen ooit zien. Opdrachtgevers komen tot de ont dekking dat ladingen onderweg zijn blij ven steken en dat voorschotten naar de Bij het Bijenkorf-concern consta teert de directie, dat de Sinterklaas aankopen niet goed zijn geweest tot dusverre. Men kan echt niet spreken van een uitbundig koopgedrag, aldus de directie. Over het geheel genomen hebben de verkopen de laatste weken in omvang niet het niveau van het vorige jaar gehaald. Redelijk zijn de omzetten in confectie en artikelen voor de woninginrichting, maar voor het overige is er geen reden tot juichen. Wat de specifieke Sinter klaasaankopen betreft, valt op, dat het publiek graag ouderwets aan doende voorwerpen, de zogenaamde nostalgische artikelen, koopt en dat DEN HAAG. (ANP- Na de start van de Lotto in Nederland in september vorig jaar, is de omzet van de Staatslo terij gemiddeld met ongeveer zes per cent gedaald. Aldus heeft minister Dui senberg van Financiën gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen. TILBURG. (ANP) Otto Bender, dis- trictsbestuurder van de Unie BLHP, zegt ernstige twijfels te hebben ten aanzien van de bereidheid van Volvo om trans matics te kopen. De transmatic is een nieuwe automatische schakeling die Van Doorne’s Transmissie b.v. in Tilburg heeft ontwikkeld. Bender baseert zijn twijfels op de weigering van Volvo om op dit moment een proeforder bij het Tilburgse bedrijf te plaatsen. Volgens Bender is men bij Volvo van mening dat de „transmatic” nog niet produktierijp is. zij nu wel of niet onder een cao vallen, van nu af geen wijziging mogen onder gaan. Het verbod geldt het gehele complex van arbeidsvoorwaarden, dat op één werknemer van toepassing is. De werk nemers, zo staat in de toelichting, kun nen geen aanspraak maken op verbete ringen van bijvoorbeeld een prijscom pensatie, een verkorting van de werktijd of een verhoging van de vakantiebijslag, die na november zouden ingaan, ook al is dit bij collectieve arbeidsovereenkomst of individueel contract overeengekomen. Er is evenwel een uitzondering op de regel, zoals in de brief van de regering is meegedeeld. De eerstvolgende prijs compensatie na november (de na-in- dexeringsclausule) mag eenmaal worden verleend, voorzover deze al was over eengekomen en nauwkeurig is omschre ven. AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: nemers kwamen na enig gereken tot de gevolgtrekking dat voor dit jaar een oogst van 137,2 miljoen ton nodig is om het gemiddelde van 1971-75 acht percent boven dat van 1966-70 te brengen. In het afgelopen jaar heeft de pro- duktie in de Sovjet-Unie 195,7 miljoen ton /bedragen. Voor dit jaar werd ge streefd naar 215,7 miljoen ton. Minister Boersma nam als geschat voorbeeld een verhoging met 4 pet. Het is mogelijk, dat we dan moeten beslui ten per 1 juli slechts een verhoging met 2 pet. door te voeren onder het uitdruk kelijke beding, dat die andere 2 pet. er op de volgende datum bovenop komen. De bewindsman zei dat hij het eens was met mevr. Barendregt (PvdA) en mevr. Van der Heem (PPR), dat er niet getornd mag worden aan het minimumloon als zodanig. regeringsblad Izvestia bleek dat Vasjt- sjenko, voorzitter van de commissie voor planning en begroting, in de Opperste Sovjet had meegedeeld dat de gemiddel de produktie in de jaren 1971-75 acht percent groter is geweest dan in de jaren 1966-’7O. Het was de eerste officië le mededeling waaruit kon worden op gemaakt hoeveel graan de Russische boeren dit jaar hebben binnengehaald. Bekend was dat de gemiddelde pro duktie in de jaren 1966-’7O 167,56 mil joen ton heeft bedragen. Officieel was ook al meegedeeld dat de totale produk tie van de afgelopen vier jaar 767,6 miljoen ton bedroeg. De Westerse waar- Hierin is niet begrepen het autokre- diet, dat steeg ongeveer vijf percent volgens het indexcijfer van het CBS, dat voor het derde kwartaal van dit jaar 140 bedraagt tegen 133 voor het derde kwar taal van 1974. De tot nu toe binnengekomen gege vens over de besparingen bij de spaar banken geven aan, dat het publiek ook in november veel meer is blijven sparen dan verleden jaar. onder meer met computers bestuurde, boorinstallaties. Na het bekend worden van de proble men met de Noorse opdrachtgever (ver oorzaakt door een overspoeling van de offshore-markt) is woensdag de beursno tering van IHC-Holland verdaagd. De afgelopen dagen was het fonds op de Amsterdamse beurs al een paar punten gezakt; van 34 gulden per aandeel (van 10) naar 31,40 op dinsdag. Directiesecretaris De Mooy gaat vanaf januari ook de post van financieel direc teur waarnemen. Dit in verband met het vertrek van de huidige financiële man in de raad van bestuur: J. J. Blankert. Deze was nog niet zo lang in dienst van IHC. Hij is vooral geworven als de man die IHC over een aantal tegenslagen zou heen helpen. Eén van die tegenslagen was, zoals bekend, het verlies dat in 1973 is geleden op een order voor booreilanden in Ame rika (65 miljoen gulden). Op het ogen blik speelt vérder een rol dat een aantal onderdelen van het concern moeizaam draait. men voor de kinderen erg geïnteres seerd is in zaken, waarop het kind zijn fantasie kan uitleven. Het is moeilijk na te gaan, wat de mensen als Sinterklaascadeau kopen of wat zij kopen, omdat zij het nu eenmaal nodig hebben. Mogelijk wor den er, bijvoorbeeld op het gebied van de confectie, nog steeds inhaal- aankopen gedaan na de bijzonder slechte zomermaanden, toen het mooie weer het publiek buiten de winkels hield. Vroom en Dreesmann stelt vast dat in november, waarin dus voor een deel het Sinterklaassei zoen valt, de totale verkopen in volu me een fractie bij die van het vorige jaar zijn achtergebleven. Dat het vo lume van verleden jaar bijna is ge haald, komt dan nog voor een be langrijk deel door de bijzonder goede confectieverkopen in november. Wat de cadeau-verkopen betreft, blijkt bij V en D, dat de gevers dit jaar niet van het traditionele patroon afwijken. De Sinterklaasinkopen rich ten zich wederom op speelgoed, bij- sementsprocedures de schuldeisers niets op. De bevrachters verschuilen zich als het even kan achter een „lege b.v.” en van een kale kip is het slecht veren plukken. Zonodig richt men een nieuwe b.v. op. Men hoopt dat de huidige eerst verantwoordelijke bewindsman voor het wegvervoer, staatssecretaris Van Hulten, er wel wat aan gaat doen. DEN HAAG (ANP) Afgaan de op de gegevens van de grote warenhuisbedrijven, kan men concluderen, dat het publiek over het algemeen niet erg heeft uit gehaald met het kopen van Sin terklaasgeschenken. De vervoersvakbonden zelf kunnen in de praktijk weinig tegen malafide be vrachters uitrichten. Duym: „We kunnen alleen waarschuwen, bijvoorbeeld in de publiciteit, we kunnen via ons kader de leden benaderen”. De bonden kunnen ook in het geweer komen waneer hun leden duidelijk in conflict komen met hun werkgever. Dat is op het ogenblik het geval met twee werknemers die door bevrachter Walda uit Rotterdam zijn ontslagen omdat ze zich volgens de werkgever schuldig zouden hebben gemaakt aan fraude. Maar volgens de Vervoersfederatie NVV'NKV is de wer kelijke reden dat de beide werknemers op staande voet zijn ontslagen, dat ze een vakbondsman in de arm hebben genomen om achterstallig loon uitbe taald te krijgen. Volgens de vakbonden is Walda een schoolvoorbeeld van een malafide be vrachter die zichzelf tegen eventuele schuldeisers zou hebben ingedekt door maar liefst zeven b.v.’s in. het leven te roepen. Tal van transportondernemers die het water aan de lippen staat proberen hun hachje te redden door zaken te doen met „makelaars in Iran-vrachten” en ze komen dan te laat tot de ontdekking dat de zaken toch niet zo winstgevend zijn als wel leek. Veel vervoerders laten zich voor een prijs van 14.000 gulden naar Teheran sturen, terwijl volgens de ver voersfederatie 19.000 gulden maar net genoeg is om de kosten te dekken. Hoe vaak deze avonturen al tot faillis sementen hebben geleid valt niet te becijferen, maar het is aan de orde van de dag, aldus de vakbonden. Het enorme veel vervoer aantrekkende olieland Iran, waar met name uit West-Europa stro men goederen binnenkomen in ruil voor stromen olie, wordt „een stortplaats voor zwakke ondernemingen”. En wat erger is, hier wordt de werkgelegenheid in het goederenvervoer over de weg gedumpt”, aldus de federatie. Minister Boersma was het met AR- woordvoerder Roolvink eens, dat de in strumenten, die het kabinet heeft voor het sociaal-economisch beleid, niet scherp genoeg zijn. Daar moet wat aan gebeuren. Die aanscherping kan de vorm krijgen van een aanpassing van de wet op de loonvorming, maar kan ook ge stalte krijgen in een bredere wettelijke regeling, die vooruitloopt op de kader wet inkomenspolitiek, aldus Boersma. Overwerktoeslagen en -tarieven, peri odieke salarisverbeteringen, winstde- lingsregelingen, tantièmes e n vakantie- toeslagregelingen vallen niet onder de loonmaatregel van de regering, althans wat de methode en maatstaven van berekening betreft, aldus minister Boers ma in de toelichting op de maatregel, welke de regering aankondigde in de brief over lonen en prijzen en welke Volgens geruchten zou ook de afleve ring van het eerste boorschip problemen opleveren. Maar de directie ontkent dit. De bouw ervan is in een vergevorderd stadium en de levering is gepland in 1976. In een gisteren uitgegeven persbericht geeft de IHC-directie toe dat over de bouw van het tweede schip besprekingen gaande zijn met „alle betrokkenen”. Men merkt daarbij op dat die gesprekken „een gunstig verloop” hebben. De secretaris van de raad van bestuur van het concern, drs. W. de Mooy, wilde hieraan desgevraagd niets toevoegen. „We zijn”, zei hij, „met reders in ge sprek. Het is onmogelijk om over het verloop van die onderhandelingen tus sentijds iets te zeggen”. Op de werf van Gusto in Schiedam werken ongeveer 1600 man. Met de bouw van de twee boorschepen is een bedrag gemoeid van 250 miljoen gulden. Beide schepen zijn hoog gekwalificeerde, outerieën, rekenmachientjes, boeken, grammofoonplaten, foto-artikelen, huishoudelijk textiel en kleine huis houdelijke apparaten. Men ondervindt geen opleving van de vraag naar de grotere huishoudelijke apparaten, zo als wasmachines, afwasapparaten, kleurentelevisietoestellen en dergelij ke. Bij de Hema-zaken is de verkoop in het Sinterklaasseizoen na een trage start goed op gang gekomen. De He- ma heeft echter de indruk, dat het koude weer de verkopen gunstig heeft beïnvloed, want er zijn erg veel handschoenen en er is ook veel bo venkleding verkocht. Het bedrijf heeft over het geheel genomen in november meer verkocht (in gelds waarde) dan Verleden jaar, waartoe dus de goede confectieverkopen heb ben bijgedragen. Of het volume van de verkopen ook groter is dan verle den jaar, is nog niet te zeggen. De cadeaukopers tonen veel belangstel ling voor spellen en puzzels en voor bijouterieën. UTRECHT (ANP). Volgens de Ver voersfederatie NVV/NKV zien de laatste tijd steeds meer bevrachters, die het niet zo nauw nemen, er brood in transport ondernemers voor hun karretje te span nen. Het komt steeds vaker voor dat louche bevrachters (makelaars in vracht) transportondernemers die financieel in de knel zitten weten te paaien voor ogenschijnlijk lucratieve ritten naar Iran, aldus woordvoerder B. Duym van de federatie. De heer Walda verklaarde desge vraagd dat hij via zijn advocaat de federatie zal aanklagen wegens laster en een schadevergoeding zal eisen. „Ook de kranten die deze onzin publiceren kun nen van onze kant actie verwachte i”, verklaarde hij. Volgens hem zijn de door de vervoersfederatie aan zijn adres geui- te beschuldiging „pure laster”. „zwarte Piet woensdag in de Staatscourant is gepubli ceerd. Uit de ministriële beschikking blijkt, dat alle loon en andere arbeidsvoor waarden van individuele arbeidscontrac ten op het peil van eind november jongstleden worden bevroren voor de resterende duur van het contract of tot de gebruikelijke datum van verbetering van de arbeidsvoorwaarden plus een half jaar daarna. Een en ander betekent, aldus de toe lichting, dat de lonen en andere arbeids voorwaarden van alle werknemers, of MOSKOU (Reuter) De graanoogst in de Sovjet-Unie zal dit jaar vermoede lijk niet meer dan 133 a 141 miljoen ton bedragen. Dat is nóg minder dan tot dusver in het westen werd verwacht na berichten over ongunstige weersomstan digheden in de voornaamste graangebie- den van het land gedurende de groeipe riode van het gewas. Westerse waarne mers geloofden tot nu toe dat de oogst nog wel ongeveer 160 miljoen ton zou bedragen. IJMUIDEN. (ANP) Hoogovens heeft voor een periode van zes w'eken, met ingang van 7 december, verlenging van de werktijdverkorting aangevraagd voor 6000 van de 24.000 personeelsleden. De gemiddelde werktijdverkorting zal naar wordt verwacht 15 percent gaan bedragen, aldus Hoogovens. De werktijdverkorting zal wat minder gelden voor de hoogovens en de staalfa brieken door een aantal orders van half fabrikaten. Het accent zal iets meer op de eindwalserijen komen te liggen. De aanvraag is besproken met de betrokken interne overlegorganen en met werknemers- en werkgeversorgani saties, aldus Hoogovens. In de afgelopen zes weken werkten 8000 personeelsleden korter bij Hoog ovens en de gemiddelde arbeidstijdver korting bedroeg toen 10 tot 12 pet. maan zijn. De vervoersfederatie heeft zelfs een transportondernemer opge spoord die door een „Iran-deal” tien trailers is kwijtgeraakt, die nu vermoe- delijk ergens in het Midden-Oosten staan. bruto-minimumjeugdloon wordt ook verhoogd per 1 januari 1976. De nieuwe lonen zijn: 15 jaar 576,20 per maand en 133 per week. 16 jaar: 684,20 per maand en 157,90 per week. 17 jaar: 792,20 per maand en 182,80 per week. 18 jaar: 900,30 per maand en 207,80 per week. 19 jaar: ƒ1008,30 per maand en 232,70 per week. 20 jaar: 1116,30 per maand en 257,60 per week. 21 jaar: 1224,30 per maand en ƒ307,50 per week. De wet minimumloon kent als alge mene regel, dat bij een kortere arbeids duur het minimumloon naar evenredig heid lager is. Dit geldt o.a. voor de werknemers, die leerplichtig zijn en een aantal dagen per week onderwijs volgen. Daarom bedraagt het minimumjeugdloon voor een 16-jarige met twee dagen leer plicht, drievijfde van het vastgestelde loon, d.w.z. 410,52 per maand.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17