Gijzelaars behoren tot Beweging Vrije Molukse Jongeren Bezwaren in Tweede Kamer tegen Rijks-BB Geld wordt niet volledig besteed aan kinderafdelingen Studenten boven de 27 krijgen beurs „IK DACHT DAT MIJN LAATSTE UUR GESLAGEN HAD" oolntoö dit 1 ii Ontsnapte makelaar R. H. de Groot: r Pas in ’78 nieuw financieringsstelsel s ff 'Wil feulf 1 DON DONDERDAG 4 DECEMBER 19 75 BINNEN» EN BUITENLAND 2 Terreur Evacuatie Referendum Afbraak/inbraak I Marionettenmuseum Bankoverval Voorkeur Werkloze journalisten Gedwongen asiel Onbegrijpelijk 2 5 (Van onze redactie binnenland) (Vervolg van pagina 1) BEU Paulus reld de Israel stijnen Libano woordi cente s gedood banon fers vc vrouw I I I as rfp* (Var 4 Treinkaping heeft toch politieke achtergronden (Van onze redactie binnenland) van actie „Geven voor JB -J BEILEN De situatie in Beilen was gisteravond nog volkomen uit zichtloos. Drie bemiddelingspogingen hadden gefaald en de gijzelaars had den een ultimatum gesteld, waarvan men in het crisiscentrum niet ver wachtte, dat de autoriteiten erop in zouden gaan. Positieve punten waren de ontsnapping uit het achterste treinstel van alle daarin achtergebleven 17 gegijzelden, de ontsnapping van de Zwolse conducteur H. J. Brinker uit het voorste treinstel, waarna hij erin slaagde het achterste stel te ont koppelen en het bericht van de NS, dat in de voorste wagon nog „slechts” 38 mensen gegijzeld waren in plaats van de eerder genoemde 55. Het ver schil was veroorzaakt, doordat bij de NS was opgegeven, dat er in de wagon nog kleine kinderen zouden zitten, hetgeen achteraf niet juist bleek te zijn. Even over half twee kreeg hij van twee kapers het bevel met hen mee te gaan naar voren. „Jij gaat er aan, omdat ze niet doen wat we willen”, werd hem toegesnauwd. Aangekomen in de bagageruimte vlak aehter de kop DEN HAAG (ANP). Een groot deel van de Tweede Kamer heeft bezwaar tegen het plan van de regering de be scherming bevolking (BB) om te vormen tot een rijksdienst. Dit is gistermiddag gebleken tijdens het Kamerdebat over twee nota's, de nota hulpverlening bij ongevallen en rampen en de nota civiele verdediging. Vooruitzichten voor zaterdag opgesteld door het KNMI: pjlaatseljjk wat regen en vooral 's nachts hogere temperaturen 9 9 9 7 9 9 9 7 9 8 5 0 3 1 -2 1 3 3 I) 6 0 1 2 0 4 1 ring behoren, maar het zijn uiteraard radicalen”, aldus Manusama. Alle reizigers werden in de tweede klas afdeling samengebracht, terwijl aan weerskanten de terroristen met het geweer in de aanslag post vatten. De heer Van Es deelde tenslotte mee dat de besluiten van het KWF-bestuur De gijzelaars kregen plastic zaken (gevuld met kranten) van de kapers, waarmee ze de ramen moesten blin deren. De kapers schreeuwden elkaar voortdurend in het maleis toe, aldus de heer De Groot. De Zuidmolukse voorman ir. J. A. Manu sama arriveert per helikopter in Beilen. Inbrekers in de Libanese hoofdstad Beiroet leverden geen half werk toen zij voor een inbraak in een showroom ge bruik maakten van een puinruimer om de hele buitenmuur in te beuken. Op deze manier wisten zij 23 splinternieuwe vrachtwagens buit te maken. w zw w.stil zzw w.stil wzw w.stil zzw wnw w nnw w wnw n o w wzw zw wzw wzw w wzw wzw wzw zw In d( Egypte nomen ring zi was en testere van Li gevraa Veilig! tuurljj handje van doelwi Palesti erop i ger va satie Het Is van S solidai 1. bew. z. bew. h. bew. z. bew. 1. bew. geh. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. h. bew. 0,6 0 0 1 o 1 1 o 0,2 0 «,1 4 22 4 0 4 0 1 0,3 0 0,5 0,2 4 0 8 7 7 4 5 6 5 6 8 3 17 6 4 8 21 2 -3 5 2 1 4 10 Ruzie rond besteding opbrengst Leven” z. bew. 1. bew. regen geh. bew. z. bew. h. bew. goh. bew. 1. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. motregen z. bew. geh. bew. 1. bew. c a» SS Later bleek, dat de gijzelaars behoren tot de Beweging van Vrije Molukse Jongeren. De voorzitter van de bewe- Ir. Manusama deelde gisteravond mee. dat de treinkapers RMS-aanhangers wa ren, en zette daarmee berichten van Justitie, als zouden politieke motieven geen rol spelen, op de tocht. „Ik ben er vrij zeker van, dat ze tot mijn groepe- Indonesië meent dat er op het Portu gese deel van Timor een referendum moet worden gehouden opdat de bevol king zelf haar toekomst kan bepalen. Dit heeft de Indonesische minister van voor lichting. Masjoeri, Saleh, gisteren ver klaard. Gisteren kwamen de onderhandelingen tussen de kapers en de autoriteiten in het crisiscentrum eerst goed op gang. Maar, zo zei minister Van Agt (Justitie) gisteravond, „de eisen zijn nog steeds niet erg duidelijk. Wij hebben er geen idee van wat de kapers nu precies willen”. De Zuidmolukkers bleven aan dringen op de levering van een bus. maar het was de autoriteiten gistacr- avond nog volstrekt onduidelijk waar het vijftal nu precies naar toe wilde met de bus en, eventueel, het vliegtuig. DEN HAAG. In het nieuwe stelsel van studiefinanciering zal een regeling komen voor mensen, die op latere leef tijd nog aan een studie beginnen. Zij moeten ouder zijn dan 27 jaar, z(j mo gen niet eerder een opleiding in het hoger onderwijs achter de rug hebben. De Australische regering heeft 40 Au straliërs en twee Zwitsers van Oost- Timor overgebracht naar het nabijgele gen eiland Autaro; daar verblijft ook de gouverneur van de Portugese kolonie sinds het uitbreken van de burgeroorlog op Oost-Timor. Tot de 42 vluchtelingen behoort een medisch team van het Rode Kruis. derde kamer de gebeurtenissen op de voet volgt, nadat hij dinsdag zonder gewond te raken uit de kaperstrein kon ontsnappen. Premi sident 1 bombar van on, luties v rechten kend”. streekse sche we zijn sta een boo ten in 1 vallen i „een o kwalifii gegriefc Gevre lische met tej al aan? door Sj ganisati van de de PL( dat de zullen 1 teh zou zettinge De t Libanes met de gelen o stijnse een nie ven. Eén het ho gesteun de b< noordei nees-Sj preteer schuwii dat ook De di dadige zocht v tie van komen Alleree gebied, negerin comma Israelis koppelc VN-ma nieuw de Vei de Pale De i scherp, debat wijzigi: die eer juni-oc oorlog vaardb direct comma risch g nieuwe lanvlal zigheid Het Oosten is: de sche fi van de trein zag de makelaar een grote bloedmassa van de machinist. Daar was wel de derde kinderarts, de Amsterdammer P. A. Voüte, die via de heer Van Es liet weten inmiddels ak koord te gaan met de besluiten van het bestuur van het KWF inzake de beste ding van de gelden. Het historische Palazzo Fatta in de Italiaanse stad Palermo (Sicilië) biedt sinds dinsdag huisvesting aan een inter nationaal marionettenmuseum. De groot ste attractie wordt gevormd door Sicili- aanse poppen, maar er zijn ook mario netten en schimmenspelfiguren uit Oost- Europa en Azië te bewonderen. BEILEN (ANP). „Ik voel me vandaag ontzettend gelukkig, omdat Ik nog leef. Werkelijk, ik dacht dat mijn laatste uur geslagen had en mjjn verzoek om te mogen bidden was mijn laatste wens”. Het is het relaas van de 34-jarige makelaar R-H. de Groot uit Groningen, die nu beko men van alle emoties in het ge meentehuis in Beilen op een afgezon- Drie onbekende mannen hebben giste ren in West-Berlijn een bank beroofd, van naar schatting een kwart miljoen mark. groepjes te ontvluchten. Om half zeven was de tweede wagen leeg. Ontsnapt bleken: de heer Kun Sing Tah, uit Delf zijl, mej. Tsjang Ling Aa uit Groningen, de heer Kalter uit Glimmen, de heer en mevrouw W. en G. ten Wolde uit Gro ningen, de heer D. Jaiperson uit Gronin gen, mej. C. van den Berg uit Hengelo, mej. C. Wierenga-Leostes uit Groningen, mej. G. Staal uit Beilen, mevr. Neef- Meijer uit Zwolle, de heer A. C. A. Brenninkmeijer uit Groningen, de heer Tan Jun Wan, zonder vaste verblijf plaats, mevr. Van der Veen uit Paters- wolde en de heer G. Salten uit Gronin gen, mej. Van Hoorn uit Zuidlaren, mevr. Lievens uit Groningen en de heer Kampen uit Uithuizen. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Botterdam Twente Vllssingen Z.-Llmburg Berlijn Francfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Locarno Londen München Oslo Split Stockholm Wenen Zurich Tel Aviv Bij terroristische acties van politiek rechtse groeperingen in Argentinië zijn de afgelopen zeven dagen 24 mensen om het leven gekomen. Het ergst is de toestand in de Noordargentijnse stad Tucuman, waar de afgelopen twee dagen elf personen de dood vonden. treinstel binnen stormden. „Dit is een overval”, beten ze de drie reizigers onder wie de heer De Groot toe. Het drietal moest opstaan en naar de verderop gelegen tweede klas coupé gaan. Op weg daarheen hoorde de makelaar voorin de trein schieten en gillen. „Dat moet de machinist ge weest zijn”, zo oordeelt hij. Studenten van de juridische faculteit van de Erasmusuniversiteit in Rotter dam hebben de Raad van State een petitie aangeboden waarin zij de Raad vragen zijn uitspraken in de toekomst in voor Nederlanders begrijpelijke taal te stellen. Volgens de studenten zijn de zinsconstructies onnodig ingewikkeld en onleesbaar lang door een opeensiapeling van bijzinnen. Zij ergeren zich ook aan het veelvuldig gebruik van ouderwetse terminologie als „in hoofde dezes”, „on- derwerpelijk” en „vorengenoemd”. Voor juridisch ongeschoolden bijn de besluiten van de Raad nauwelijks leesbaar. De KVP-er Aarts diende, tijdens het debat, met steun van Tilanus (CHW, Stoffelen (PvdA), Ploeg (WD), Krosse (KVP) en Nooteboom (D’66) een motie in er op gericht dat de regering gaat den ken aan regionale hulpverleningsorgani saties. Instemming met deze motie kwam tijdens de beraadslagingen van Abma (SGP) en Waltmans (PPR). De Anti-Revolutionaire woordvoerder De Kwaadsteniet was de enige woord- „Ik dacht dat het nu met mij was gebeurd en ik vroeg, voordat ik uit de trein sprong om te worden neer geschoten of ik nog mocht bidden. Dat was goed en een der* Zuidmoluk kers bad met mij mee”, zo vertelt de heer De Groot. Toen de andere terrorist een van zijn beide geweren op de grond zette de deur naar buiten was inmiddels geopend sprong de gijzelaar de ging, F. J. Aponno verklaarde gisteren er zeker van te zijn dat de kapers behoren tot de afdeling van zijn bewe ging in het Drentse Bovensmilde. „Ik heb telefonisch contact met de actie voerder daar”, aldus de heer Aponno. De actie zou bedoeld zijn als protest tegen gevangenneming en mishandeling van 64 Zuidmolukkers op Ambon door Indone sische militairen. Aantal uren zon 0 tot 3, minimum tempera turen omstreeks 5 graden, maximum tem peraturen omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 60 percent. Hij was in Haren ingestapt toen dinsdag kort na tien uur voorbij Beilen twee gemaskerde en met bi vakmutsen getooide Zuidmolukkers schreeuwend en in het wilde weg schietend de eerste klas coupé in het voorste gedeelte van het dubbele 1 - AMSTERDAM (ANP) „Wij vragen ons nog steeds af waarom ze het niet begrijpen” en „wij begrijpen het antwoord van de anderen nog altijd niet”, zei de voorzitter van het Koningin Wilhelmina Fonds, de Neder landse organisatie voor de kankerbestrijding, de heer A. van Es, gister middag na een bijeenkomst met de organisatoren van de actie „Geven voor Leven”. Die „anderen” zijn onder meer Johan Bodegraven en Jan van Hillo van de NCRV, organisator Ben Essing en van de destijds drie betrokken artsen en kinderartsen J. de Vries en G. van Zanten. Zij verkozen ook niet aanwezig te zijn op de persconferentie, die het KWF-bestuur na afloop had belegd om openbaarheid van zaken te geven. dat de „anderen”, te weten de heren De Vries en Van Zanten, op het standpunt staan dat 50,4 miljoen van het ingeza melde geld (netto thans ruim 65 mil joen) gelijkelijk over de centra in Am sterdam, Rotterdam en Groningen ver deeld zou moeten worden. Die centra zouden volgens hen dan ook belast moe ten zijn met de verdeling ten aanzien van de research. Hij noemde dat stand punt onjuist, omdat daardoor de gelden voor het onderzoek in gelijke delen zouden worden opgesplitst „Als dit we tenschappelijk onderzoek in een bepaald centrum beter is dan in een ander, dan zou het beter zijn om prioriteit aan dat eerste centrum meer geld dus te geven. Bovendien kan door de centrale aanpak duplicering bij het wetenschap pelijk onderzoek voorkomen worden”, aldus de heer Van Es. Jonge Amerikanen die net het diplo ma van de school voor de journalistiek in hun zak hebben, komen steeds moei- lijker aan de slag. Sinds de jaren dertig is de werkgelegenheid in de Amerikaan se krantenwereld nog nooit zo slecht geweest. Voor de ruim 8000 Amerikanen die dit jaar hun journalistenopleiding voltooien, zijn maar 2000 arbeidsplaatsen beschikbaar. De concurrentie is nog gro ter geworden doordat er ook veel erva ren journalisten zonder werk zitten. Dire troepe raakte Syrië alleen sche I den in aantal anti-z Verga nieuw de po lestijn conflii zwakt Wai aan d dan v van c noodz kan o de nie Om vijf uur stapte ir. Manusama weer in de helikopter en keerde naar Den Haag terug. Een poging van ds. Metiary, voorzitter van de overkoepelende organi satie van Zuidmolukse bewegingen, de man die in 1970 bemiddelde bij de bezetting van de Indonesische ambassa- deurswoning in Wassenaar, mislukte eveneens. Later gisteravond probeerde ds. Metiary het nog eens, weer tever geefs. Hij kon de vijf Zuidmolukkers er niet toe overhalen de vrouwen en kinde ren onder de gijzelaars vrij te laten. Overigens ontkenden de kapers dat er onder de gijzelaars kinderen onder de zeven jaar zouden zijn. Later bleek dat zij wat dat betreft de waarheid spraken. In een laatste gesprek stelden de gijze laars hun ultimatum van de bus. Kort na half zes gisteravond begonnen de inzittenden van het achterste treinstel op afspraak hun gevangenis in kleine voerder, die de argumenten van minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Za ken om over te gaan tot de vorming van een rijks-BB ondersteunde. De primaire taak van de BB is optreden bij rampen in oorlogstijd, aldus het Kamerlid. „De BB”, aldus Aarts in de verdedi ging van zijn motie, „moet in vredestijd volledig opgenomen zijn in de regionale rampenbestri j dingsorganisaties, waartoe behoren brandweer, ambulancedienst, politie, EHBO en Rode Kruis. Het ge trainde BB-personeel, bekwaam in be leidsvoering, het BB-materiaal en de BB-verbindingsdiensten worden dan zo goed mogelijk gebruikt. Voor het func tioneren in oorlogstijd zal de BB evenwel centraal moeten werken”. In de gedachtengang van Aarts past, dat de BB in vredestijd functioneert onder de verantwoordelijkheid van het gewestelijk bestuur (of bestuur van de provincie- nieuwe stijl). Bij het Kamerdebat over de twee nota’s was ook aan de orde een PvdA- PPR-D’66-motie, ingediend tijdens een in het afgelopen voorjaar gehouden open bare commissievergadering over de ram penbestrijding. Deze motie wil van de regering de opstelling van rampenplan nen. •8 3 c Een 78-jarige Engelse prefereert drie maanden gevangenisstraf boven het be talen van een belastingaanslag van ruim 19 pond. Tegenover de rechter verklaar de zei dat een alleenwonende bejaarde naar haar mening niet even hoog mag worden aangeslagen voor belastingen als een gezin, dat profiteert van onderwijs, sociale voorzieningen en sportaccommo datie etc. nog deze week bekend zullen worden gemaakt aan de betrokken ziekenhuizen, die dan hun plannen kunnen indienen. „Alle gelden zullen, hoe dat ook, ten goede komen van de kinder-oncologie”, zo zei hij. (Oncologie is de leer der gezwellen). Zoals eerder deze week reeds bekend werd gemaakt heeft het KWF-bestuur uit het fonds 14 miljoen uitgetrokken voor uitbreiding van het fundamenteel kankeronderzoek, in totaal 3 miljoen voor bevordering van studie en behande ling van leukemie en de centrale docu mentatie en bestudering van solide tu moren en 48 miljoen voor de bevorde ring van de ontwikkeling van een be perkt aantal oncologische kinderafdelin gen. Daarvan zijn 26 miljoen bestemd voor de centra in Amsterdam, Rotter dam en Groningen en eventueel een vierde centrum in het zuidoosten van het land en 22 miljoen voor de re search. 3.050, terwijl hij nog tot 8.700 kan bijlenen. De thuiswonende krijgt een basisbeurs van 2.290 plus een aanvul lende van 2.200. met een lening aan te vullen tot 6.300. De maximumbeurzen worden nog uitgekeerd als de ouderlij ke draagkrachtinorm dit jaar 20.450 be draagt. Voor wie geen aanspraken meer op een aanvullende beurs kan doen wordt de basisbeurs met 500 college geld verhoogd. Het individuele college- en schoolgeld wordt vervangen door de collectieve on derwijsbijdrage. Ieder die in het nieuwe stelsel deelneemt wordt geacht hieraan te hebben voldaan. De vrijstelling van collegegeld na vijf jaar wordt af ge schaft. Wie er niet in participeert moet college en schoolgeld blijven betalen. De studieleningen zijn rentedragend. Daar waren bezwaren tegen van de kant van PvdA, PPR en CPN. Dr. Klein wijst op het geheel andere karakter van het nieuwe financieringsstelsel. De ouderlij ke bijdrage en de eigen inkomsten be perken de noodzaak een lening op te nemen. Het ontbrekende bedrag kan worden bijverdiend zonder dat op de beurs wordt gekort. Voor de studenten uit de lagere inkomensgroepen is er de aanvullende beurs, die de noodzaak tot lenen tot een minimum beperkt, meent de bewindsman. Volgens het Russische weekblad „Lite rs toerna ja Gazeta” hebben de Britse au toriteiten begin deze maand de Armeen se danser Soeren Aroetoenian met ge weld gedwongen politiek asiel in Enge land te vragen. Hij zou met „liquidatie” zijn bedreigd als hij rfiet in Engeland zou blijven. Aroetoenian vroeg op 7 november in Londen asiel, maar zes dagen later veranderde hij van mening en keerde naar zijn land terug. De beschuldiging van het tijdschrift was de felste Russische aanval op Engeland sinds dat land in 1971 105 Sovj er,-diplo maten uitwees. Dr. Voüte zei zelf nooit destijds aan de actie te zijn begonnen met de ge dachte eens over een groot bedrag aan geld te kunnen beschikken. „Het is goed getoetst te worden op de projecten die je indient”, zo zei hij. Dr. Voüte doelde daarmee op het besluit van het KWF bij het reserveren van 22 miljoen voor wetenschappelijk onderzoek, de verde ling van de gelden mede te laten afhan gen van de wetenschappelijke waarde van de ingediende projecten, „zulks ter beoordeling van de wetenschappelijke raad voor de kankerbestrijding”. De heer Van Es zei in aansluiting daarop de indruk te hebben gekregen Gisteren rond het middaguur, veertien uur na het begin van het gijzelingsdra ma, kregen de mensen in het voorste treindeel voor het eerst eten en drinken. Een passagier, van Chinese afkomst, was in de loop van de ochtend vrijgelaten om aan de autoriteiten een briefje te brengen waarin behalve eten en drinken ook medicamenten (voor de epilepsie- en suikerpatiënten in de trein) werden ge vraagd. Verder vroegen de Zuidmoluk kers om twee megafoons, die prompt werden gebracht, en een veldtelefoon- lijn, die later werd aangelegd door twee mannen in witte overalls. Daarbij deed zich nog een incident voor, toen de bestelauto met materiaal voor de veldte lefoon werd beschoten vanuit de trein. Maar er vielen geen slachtoffers en de communicatie tussen de kapers en de autoriteiten was mogelijk geworden, waarmee de treingijzeling een van haar meest bizarre aspecten kwijt was. Het duurde ruim een uur vooordat de bevoorrading was voltooid. Steeds weer moesten de Rode-Kruismannen met hun pakketten, verzorgd in een Beilens hotel, de honderden meters naar de trein lopend afleggen. Vanuit de cabine hield een gewapende Zuidmolukker alle bewe gingen scherp in het oog. Op bevel van de politie heerst er bij de hele operatie absolute stilte, slechts verstoord door af en toe laag overvliegende straaljagers. De activiteiten van de straaljagerpiloten blijken geen verband te houden met eventuele bestormingsplannen, eerder wellicht met privénieuwsgierigheid van de piloten. Tegen drie uur gistermiddag daalde bij het crisiscentrum in Beilen een heli kopter met ir. Manusama, de president van de Republiek der Zuid-Molukken. Hij praatte op een tweehonderd meter afstand van de trein, met twee Zuidmo lukkers via de veldtelefoons. Na een kwartier was het gesprek afgelopen. Zijn onderdanen hadden zijn formeel bevel hun actie te staken naast zich neergelegd. VRIJDAG 5 DECEMBER 1975 Zon op 8.30 uur onder 16.30 uur Maan op 10.2» uur onder 19.30 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.57 uur en 17.13 uur Laagwater 0.40 uur en 13.01 uur Dit schrijft staatssecretaris Klein (ho ger onderwijs) in een tweede memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de studiefinanciering. Door deze regeling hoopt de bewindsman mensen die, vaak door omstandigheden buiten hun wil, niet direct naar het hoger onderwijs konden doorstromen, de nodi ge financiële steun te geven. Het nieuwe stelsel van studiefinancie ring zal niet zoals oorspronkelijk de bedoeling was met ingang van het stu diejaar 1977-’78 ingevoerd kunnen wor den. De invoering wordt nu verschoven naar het studiejaar 1978-79. De totaal- uitgaven van het stelsel worden op basis van 1975 geraamd op ongeveer 1260 miljoen gulden. Was het systeem dit jaar ingevoerd dan zouden globaal de volgende beurs bedragen hebben gegolden. De uitwonen de student heeft een basisbeurs van 3.300 en de aanvullende beurs van vrijheid tegemoet. Hij deed dat op een dusdanige wijze dat hij een ogen blik buiten het schootsveld van de beide kapers kwam. Wel zag hij in een flits het lichaam van de machi nist naast de trein liggen. Hij beland de in een droge greppel naast het talud, bleef tien minuten roerloos liggen „ik hield me dood” en rende vervolgens in het verlengde van de trein weg. De makelaar wist op enkele honderden meters afstand een boerderij te bereiken waar hij werd opgevangen door de politie. WEERRAPPORTKN WMT M MMWO

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2