Graafschap bestraft met forse boete Uniek incident rond kwaliteit materiaal SPORWM® SPORTIEF GEEN KANS VOOR RUSKA Ajax toch op tv Honduras wil geen tweede voetbaloorlog Geen sprake van wanbeheer Toto/lotto Tl Sippie Tigchelaar kan het vergeten I n VOOR UITZENDING NAAR SPELEN GEEN STARTBEWIJS VOOR NK Montreals burgemeester over „Olympische” kostenstijging: 5 DECEMBER 19 7 5 SPORT 19 Niet Vechten V V R IJ D A G goed WALSUM (ANP) De handicap was wel erg groot. De organisatoren van het toernooi om het Europees kampioenschap 47/1 in het Westduitse Walsum hadden meer belang gehecht aan uiterlijk vertoon dan aan de werkelijk belangrijke zaken. Het gevolg was dat de aula van de Stadthalle een genot voor het oog was, maar dat er van de tafels niets deugde. Hans Vultink en Hans Sundquest zagen voor hun duel dat de ballen onder het vee! té felle licht verschrikkelijk afliepen. Iedere lange rappèl miste zijn doel op centimeters. Alleen het korte spel was normaal mogelijk. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het Nederlands Olympisch Comité wil een zenu wenoorlog onder de sportmensen die zich voor de Olympische Spe len dienen te kwalificeren, voorko men. Het NOC wil niet meer dat sportlieden zich vlak voor de Spe len op vaak ongeschikte tijdstippen geestelijk en lichamelijk „kapot” lopen op barrières die genomen moeten worden om aan de Olympi sche Spelen te kunnen deelnemen. Overleg O Rustig Sr- 7 fc: J p 1 Franqois Connesson: met Ceulemans en Vultink op de eerste dag zonder verlies gebleven. VULTINK OPNIEUW IN GROOTSE VORM Ta per kolom (Van onze sportredactie) Sippie Tigchelaar: kans verkeken. voor- i een Overigens werd Sippie Tigchelaar gis teren bij de presentatie van de Olympi sche trainingsgroepen door het NOC niet genoemd. Wel in aanmerking kwamen o.a. de drie voormalige „rebellen” Annie Borckink, Sijtje van der Lende en Sophie Westenbroek. De burgemeester zei ook, dat hij het niet eens is met de nieuwste schattingen. „Ik ben er absoluut zeker van. dat de genen, die deze schattingen hebben gedaan ér behoorlijk wat bovenop hebben gelegd”: Volgens de eerste burger van Montreal zijn de kosten lager en kan de opbrengst hoger worden. Drapeau: „De opbrengst uit diverse projecten, zoals de verkoop van Olympische mun ten, postzegels, loterijen, televisie- en radiorechten js geraamd op 425 miljoen dollar. Maar waarom zouden we daarbij op houden? Waarom is het niet mogelijk om tot den hoger bedrag te komen? De cijfers houden geen rekening met de opbrengst van loterijen na de Spelen en met objecten, die zichzelf finan cieren. Ik heb altijd beweerd, dat als je het water maar lang genoeg laat doorstromen, de ton vol zal komen”. De burgemeester ging niet nader in op „objecten, die zichzelf financieren” en gaf ook geen commentaar op publicaties, als zou hij zoeken naar een mogelijkheid om van de federale regering een renteloze lening van 600 miljoen dollar te krijgen. Bram Leeuwenhoek: „Normen voor Mün chen waren verkeerd”. MONTREAL (UPI). Burgemeester Jean Drapeau van Mon treal heeft in een interview voor de Canadese radio gezegd, dat de oorzaak van de verdriedubbeling van de kosten van de organisatie van de Olympische Spelen niet moet worden gezocht in wanbeheer, maar in inflatie en stakingen. Drapeau ontkende, dat hij verantwoordelijk kan worden gesteld. „Als men van mening is, dat ik verantwoordelijk ben vpor de inflatie, dan had de federale regering mij allang moeten laten vallen”, aldus Drapeau. Hij zorgde daarmee voor een stukje biljartgeschiedenis. Nooit werd de Euro pese federatie openlijk aangevallen op het materiaal. Dit keer moest er echter worden gehandeld. Er volgde een nood- bespreking met inderhaast bij elkaar gehaalde technici. Deze constateerden in de pauze dat de leien een doorzakking hadden. Vannacht moesten de twee bil jarts worden gesloopt. De leien dienden vanwege de grote stofontwikkeling bui ten te worden behandeld, met als risico dat bij montage vandaag alles nog steeds afloopt. NOC wil geen zenuwenoorlog DEN HAAG (ANP) De kans dat nationaal schaatskampioene Sippie Tig chelaar dit seizoen bij de Olympische Spelen in Innsbruck aan de start zal verschijnen is uiterst miniem geworden. Het dageljjks bestuur van de KNSB heeft gisteravond nog eens alle feiten op een rijtje gezet en is tot de conclusie geko men dat er geen ruimte is voor aanpas sing van het beleid, omdat Sippie Tigche laar haar bezwaren tegen schaatscoach Gerard Maarse onverkort handhaaft. Het NOC verwacht niet dat er, in tegenstelling tot vorige Olympische Spe len, grote problemen over het uitzenden van atleten zullen opdoemen. „Het vast stellen van de normen is geen eenrich tingsverkeer geworden. Het is in overleg met de bonden gebeurd. Met de meeste bonden hebben we sporttechnische be sprekingen gehad, zodat we de komende tijd niet met vuurrode koppen en aller hande frustraties tegenover elkaar ko men te zitten”, aldus Bram Leeuwen hoek. ZEIST (ANP) De tuchtcommissie betaald voetbal van de KNVB heeft de eredivisieclub de Graafschap een boete van 750 gulden opgelegd. De straf werd gegeven voor de incidenten die ontston den op 26 oktober tijdens de wedstrijd De Graafschap-FC Den Haag. Een lopen de voorwaardelijke straf van 500 gulden boete werd in stand gehouden. Hans Vultink trok zich weinig van alles aan. Hoewel de wereldkampioen meestal snel klaar staat met zijn kritiek TEGUCIGALPA (Reuter) Het voetbalelftal' van Honduras heeft van regeringszijde opdracht gekregen niet tegen EI Salvador aan te treden in de voorronden van het wereldkampioen schap voetbal. Voorts zal Vitessé een tweetal spelers voor twee wedstrijden moeten missen. A. Kip kreeg een schorsing van twee wedstrijden en een boete van 150 gulden. Voorts kreeg hij het recht op verweer voor het omzetten van een voorwaarde lijke straf in een onvoorwaardelijke. W. Veenstra kreeg, behalve de twee ont moetingen, een boete van 100 gulden. Een lopende voorwaardelijke uitsluiting van een wedstrijd werd in stand gehou- deft. Recente schattingen wijzen uit, dat de organisatiekosten in de laatste drie jaar gestegen zijn van 310 miljoen dollar (onge veer 800 miljoen gulden) tot meer dan een miljard dollar (2,6 miljard gulden). „Het is niet alleen de inflatie geweest, die de kosten zo heeft doen stijgen, maar ook de stakingen en werkonderbrekingen bij de bouw van de accommodaties hebben een rol gespeeld”, aldus Drapeau. Veel sportbonden hebben hun Olympi sche trainingsploeg, waaruit de definitie ve Olympiërs komen, reeds bekendge maakt. De roeiploeg wacht echter tot begin volgend jaar omdat nog bekel? wordt of er mogelijkheden zijn om door de bezetting van verschillende boten te veranderen, mogelijk sterkere formaties te verkrijgen. De zwembond .heeft het NOC ge vraagd de namen pas bekend te mogen maken na de selectiewedstrijden op 13 en 20 december. Overigens liet Leeu wenhoek dóórschemeren dat hij nog kansen ziet voor de Nederlandse water- poloploeg om in Canada van de partij te zijn. Weliswaar wist Nederland zich niet te kwalificeren, maar „een Afrikaans land schrijft waarschijnlijk af zodat een Europese ploeg kan invallen”, aldus de chef de mission van de Nederlandse Olympische afvaardigingen. Voor de schaatsers geldt: een redelijke kans op het bereiken van de achtste plaats. Een niet al te scherpe norm voor een Nederlander, die schril afsteekt bij dezelfde toelatingseis die voor de atle- tiekloopnummers wordt aangehouden. Leeuwenhoek: „Maar we hebben de norm voor het schaatsen al verscherpt. Eerst was een kans bij de eerste tien al voldoende om te worden uitgezonden. In vergelijking met de situatie voor München (’72) neemt het NOC een dui delijk soepeler houding in en met name de atleten hoeven voor Montreal niet tegen tijdlimieten op te boksen. „Een redelijke kans op een finaleplaats” stelt het NOC bijvoorbeeld als norm voor de loopnummers. Met alle sportbonden heeft het NOC uitvoerige gesprekken gevoerd over de te stellen kwalificatie-normen voor de Olympische Winter- en Zomerspelen. De Nederlandse Ski Vereniging is volgens het NOC de enige bond die de gestelde norm onredelijk en bij voorbaat onhaal baar acht (de kans op de plaats/bij eerste twaalf bij afdaling, slalom of reuzenslalom). Chef de mission Bram Leeuwenhoek vertelde gistermiddag dat eind van deze maand de eerste deelnemersbalans voor de Spelen zal worden opgemaakt. „Maar de deur blijft openstaan. Indien "een sportman of -vrouw vóór de Spelen tot opmerkelijke prestaties komt, kan alsnog Montreal worden gehaald.” kano: Bloem, Jacobs (k2 500 m); kracht sport: Dolman en De Rooy (worstelen vrije stijl); moderne vijfkamp: Bergsma; rpeien: 20 dames en 10 heren; ruiter sport: Military: Maarten. Jurgens; schaatssport: Dames: Annie Borckink, Sijtje van der Lende, Haitske' Pijlman, Pietie Postma, Joke van Rijssel en So phie Westenbroek; heren: Bleeker, Derk- sen, Gompen, Van Helden, Van der Kant, Kleine, Vriend en De Vries; kunst- rijden: Dianne de Leeuw; schietsport: Cuypers, Van leperen en Swinkels; klein kaliber geweren 60 schoten: Hillen; wiel rennen: Van Doorn (1 km tijdrit, sprint), Ponsteen (ind. achtervolging, 1 km tijd rit), ploegachtervolging, ploeg 100 km tijdrit'; zeilen: Flying Dutchman:- Sjoerd en Eric Vollebreg't, Soling: Bakker, Key- zer en De Vlaming, Finjollen: Peter Vollebregt, 470-klasse^, Joop en Robert van Werkhoven, Tempest: Staartjes, Ekels, Tornado: Van der Kieft, Westen dorp. Leeuwenhoek gaf toe dat de normen die voor München golden niet goed waren. Bij de atletieknummers is het limietensysteem door een plaatsingssys- teem vervangen. De zwembond wilde het limietensysteem handhaven. Alge meen uitgangspunt van het NOC waren de tijden van de achtste plaats tijdens het Wereldkampioenschap zwemmen in Cali. Stenzel, nooit een werkelijke „topper”, maar wel een ervaren speler, liet zich de kans niet meer ontnemen. Hij was na tien beurten bij de 300. Müller miste de na-stoot en zag daardoor Vultink na de eerste dag al op twee punten voor sprong staan, net als Ceulemans en Con- Arthur Ashe, Ilie Nastase, Björn Borg en Guillerno Vilas plaatsten zich voor de halve finales van het Masters-tennistoernooi in Stockholm. Nastase dankte zijn kwalificatie aan de overwinning van Ashe (6-4, 6-1) op de Spanjaard Orantes. Drie mensen kwamen om het leven en 32 raakten gewond toen tijdens een voetbalwed strijd in de Argentijnse stad La Plata een peiler van een hoofdtribune instortte. Meer dan 100 toeschouwers stortten in een afgrond van tien meter. Roemenië en Tsjechoslowakije hebben zich geplaatst voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap zaal handbal voor dames. Het Internationaal Olympisch Comité wenst een onderzoek naar een j in een dagblad" verschenen adverténtie waarin de Franse at leet Guy Drut een bepaald automerk aan prijst. Het IOC wil nagaan of Drut artikel 26 van het Olympisch reglement heeft overtre den. Met andere woorden: of hij voor uitslui ting in aanmerking komt. De meest uitgebreide ploeg voor de Win terspelen in Innsbruck is voorlopig die van de Verenigde Staten: 123 atleten en 34 officials. Olympia’s Ronde door Nederland zal vol gend jaar op 27 mei in de buurt van Den Haag van start gaan. De Japanse bokser Ishimatsti verdedigde in Tokio zijn wereldtitel in het lichtgewicht (WBC-versie) met succes: hij won door knock out in de veertiende ronde van de Costari- caan Rojas. Roy Schuiten en René Pijnen bezetten in de Zesdaagse van Zürich de eerste plaats. Het Belgisch-Westduitse duo Sercu-Haritz staat als tweede geklasseerd. Wim Beltman, directeur van FC Gronin gen, moet op medisch advies Voorlopig zes weken rust houden. Beltman heeft last van buikklachten. Niet opgenomen zijn de ploegen voor teamsporten waarbij sprake is van een kwalificatietoernooi voor deelneming aan de Olympische Spelen. J. Roodbol van FC Vlaardingen kreeg eveneens een straf van twee wedstrij den. Hij moet 100 gulden boete betalen. Voorts werden de volgende straffen opgelegd: FC Amsterdam: L. de Leeuw: één wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en 100 gulden boete. A. Bruins Slot: berisping. FC Den Haag: C. Tempelaar: twee wedstrijden on voorwaardelijk. FC Vlaardingen: J. Seekles: één wed strijd on voorwaardelijk. NEC: J. Massa: één wedstrijd on voor waardelijk en verweer tegen de omzet ting van een lopende voorwaardelijke in een onvoorwaardelijke straf. Sparta: H. Er kelens: één wedstrijd on voorwaardelijk en een wedstrijd voor waardelijk met een proeftijd van een jaar en 100 gulden boete. C: Derickx: twee wedstrijden on voorwaardelijk. Heracles: J. Bekkenutte: twee wed strijden onvoorwaardelijk. S. Fühler: één wedstrijd onvoorwaardelijk. PSV: N. Deacy: één wedstrijd waardelijk met een proeftijd van jaar en 150 gulden boete. Boekingen kregen: B. Pavlovic (SVV), G. Mintjes (de Graafschap), F. Roemgens en P. Prauser (beiden van FSC). nesson trouwens. In gemiddelde echter heeft de verdedigende Europese kampi oen nog niets verloren op het drietal dat de eerste dag ongeschonden is dóorgeko- men. De stand na de eerste speeldag is(pun- ten, hoogste serie moyenne): 1. Vultink 4 - 114 - 27,27; 2. Ceulemans 4 - 169 - 21,42; 3. Connesson 4 - 73 - 20,00; 4. Müller 2 - 131 - 25,50; 5. Stenzel 2 - 119 - 12,82; 6. Hose 0 - 82 - 12,18; 7. Sundquest 0 - 31 - 9,14; 8. Arenaza 0 - 27 - 5,20. Jan Lageweg, de vice-voorzitter van de KNBB, nam het niet en stapte naar CEB-vertegenwoordiger Herbert, Fass bender. Lageweg spuide zijn kritiek op het inferieure materiaal. „Dit is te gek. Een half uur voor het begin van de eerste partijen waren zij nog 'met de biljarts bezig. Het is bij ons nog altijd zo dat'de avond tevoren alles klaar moet zijn. Dan kan er ook goed worden inge speeld. Als je daar niet voor zorgt, krijg je deze taferelen. Dit pik ik niet”, klaag de Lageweg. op de spullen, hield hij zich dit keer rustig. Hij observeerde de situatie en handelde er vakbekwaam naar. Al leek aanvaardbaar kaderspel bij voorbaat uit gesloten op de tafels, die in een achter- buurtcafé nog misplaatst z(jn, toch be wees Vultink zijn onmiskenbare klasse. De man die de Nederlandse kadertrilogie voltooide, paste zich geweldig aan. Sundquest, debuterend op internatio naal niveau, startte weliswaar vlot en speelde ontspannen, maar was na een serie van 114 van Vultink snel versla gen. ’s Avonds volgde de eveneens oner varen Javier Arenaza. Vultink, veelal het spel aan de kop van de tafel spe lend, gebruikte in beide partijen elf beurten. Sundquest kon het ook tegen Ceule mans niet redden. De man uit Mechelen was na een afwezigheid van een jaar als eerste geconfronteerd met de slechte kwaliteit van de tafels. Hij deed het tegen de Papendrechter rustiger aan dan in zijn openingspartij tegen Klaus Hose en had aan tien beurten genoeg Sund quest moest in de tweede beurt, bij het begin van een serie, stoppen. De arbiter had (te laat) bemerkt dat er een anker niet was ingetekend. De ballen lagen evenwel niet op die plek en de Neder lander had reglementair door moeten spelen. Hij werd toch naar zijn stoel gestuurd. Na enige minuten stil zitten, miste hij prompt de gereed liggende lastige bandstoot. De drie dagen trainen met Vultink op de zware dreipunkt- ballen wierp nog geen vruchten af. HILVERSUM. De NOS zal, in te genstelling tot wat zij woensdag mee deelde, toch de voetbalwedstrijd Levski Sofia tegen Ajax op 10 december (16.30 uur) rechtstreeks op te televisie uitzen den. DEN HAAG. Het Nederlands Olympisch Comité geeft judoka Wim Ruska geen enkele kans om op de Olympische Spelen in Montreal uit te komen. Zoals bekend kondigde de ex- Oiympisch en wereldkampioen onlangs een come-back aan. Ruska kon het niet aanzien dat de prestaties van de huidige Nederlandse judotop zo slecht zijn en hij verwachtte ruimschoots voor de aan vang van de Spelen in Canada zijn oude wedstrijdvorm te kunnen bereiken. Het NOC stelt, dat Ruska niet ineer aan de Olympische toelatingseisen kan voldoen. NOC-voorzitter Kerdel: „Als bondscoach heeft Ruska geld ontvangen dat voor een deel uit de subsidiepot van het NOC kwam. Het is daarom uitgeslo-' ten dat hij als amateur kan worden gekwalificeerd.” Titelverdediger Dieter Muller had meer aanpassingmoeilijkheden. Tegen Arenaza beëindigde hij de partij nog wel knap in negen beurten, maar tegen Franz Stenzel moest hij vechten. De Oostenrijker, naar wiens biljarten het plezierig kijken is, legde kort na elkaar series van 106 en 119 op de slechte tafel neer. Müller moest op zijn tanden bij ten, maar slaagde er toch in dicht bij te blijven. Zij zal als gevolg daarvah niet kunnen starten bij het nationaal kampioenschap op 10 en 11 januari in Groningen. Het dagelijks bestuur van de KNSB is van mening dat bij elke andere beslissing een ook voor de andere leden van de kernploeg onaanvaardbare uitzonde ringspositie voor Sippie Tigchelaar zou worden geschapen. De voorzitter van het gewest Fries land, Wierd Wynia, betreurde de gang van zaken, maar dacht niet dat er van de kant van zijn gewest op de jaarver gadering van 13 december van de KNSB actie zou zijn te verwachten. „Wij hebben na onze gewestelijke jaarvergadering een brief gestuurd naar het hoofdbestuur omdat 95 procent van de afgevaardigden van mening was dat Sippie toch een kans moest krijgen. Daar is nog geen antwoord op gekomen. Overigens ligt er nog altijd de resolutie van het gewest Overijssel, zodat er op de bondsvergadering zeker nog over zal worden gesproken”. Wynia had onlangs gepoogd het ge sprek tussen Sippie Tigchelaar en de bond weer op gang te brengen. „Er was niemand die daartoe het initiatief nam en ik vond dat er voor 13 december toch een poging moest worden ondernomen. Maar het dagelijks bestuur heeft, gezien de uitgegeven verk’ tring, geen gas tefüg willen nemen en ik zie nu weinig hoop meer voor Sippie. De mededeling kwam nadat de NOS van de KNVB had vernomen dat er geen bezwaar tegen rechtstreekse uitzen ding is. -/K ’SvK '7 "■'..7 Het militaire bewind vreest dat bij een voétbalconfrontatie tusSen de twee Middenamerikaanse republieken de gemoederen net zo verhit zullen geraken als Zes jaar geleden, toen daaruit een vierdaagse „voetbal-oor- log” ontstond. Na een serie fel be twiste ontmoetingen vielen destijds Hondurese supporters een wijk van Tegucigalpa aan, waarin veel mensen woonden, die uit El Salvador afkom stig waren. Er brak oorlog uit en 300.000 mensen waren gedwongen uit te wijken naar EI Salvador. Deze gebeurtenissen hebben de betrekkin gen tussen beide landen erg verslech terd. De vrede is nog steeds niet getekend. Kolonel Juan Melgar, het staatshoofd van Honduras, verklaarde dat de huidige vredesonderhandelin gen in het gedrang kunnen komen, als de twee nationale voetbalelftallen tegen elkaar uitkomen. De Olympische trainingsploegen in de diverse takken van sport zijn als volgt geformeerd: Atletiek: Dames: Ina Blaauw, Olga Commandeur, Mieke van Doorn, Ciska Jansen, Ria Stalman en Mieke Sterk; heren: Toine van de Goolberg, Jos Her- mens, Evert Hoving, Henk Kalf, Frank Nusse. Haico Scharn, Eltjo Schutter, Ge rard Tebroke, Cor Vriend en Ruud Wie- lart; Budo: Bosman en Adelaar; hand- boogschieten: Verbruggen en Van Hooi: dan de DEN HAAG (ANP). De cijfers van lotto en toto 48 zijn: Lotto: Aantal deelnemers: 930.814. Bruto in leg: 3.664.654. Prijzenbedrag: 1.740.710. Ie prijs: 2 winnaars, die elk bruto 304.624 ontvangen. 2e prijs: 11 winnaars, die elk bruto 15.824 ontvangen. 3e prijs: 391 winnaars, die elk 667 ontvangen. 4e prijs: 18.559 winnaars, die elk per kolom 20 ontvangen. 5e prijs: 14.838 winnaars, die elk per kolom 20 ontvangen. Artikel 18 van het reglement geeft aan, dat de te winnen prijs per kolom van een bepaalde prijsklasse nimmer hoger mag zijn dan de prijs per kolom in een hogere prijsklasse. In dat geval worden de bedragen van de beide prijsklassen tezamen geteld en gelijkelijk verdeeld over de winnende kolom men van beide prijsklassen. Toto: Aantal deelnemers: 252.889. Bruto in leg: 741.838. Prijzenbedrag: 396.304. Ie prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de le prijs van de volgende week. Het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en de 3e prijs. 2e prijs: 5 winnaars, die elk bruto 29.944 ontvangen. 3e prijs: 91 winnaars, die elk bruto 2032 ontvangen. Jackpot voor de toto van a.s. zondag 61.626. V: e

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19