GEWELDLOZE OPLOSSING NIET MEER MOGELIJK vrij van Premiereductie ziekenfonds Geen wijziging Krant onthult tv-programma’s betrokkenheid prins bij Lockheedzaak uitgebreid „M.-Oosten ra vaRIJPMA kernwapens” I DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN TTTW I WW Belangstelling Bont-Mode 1 DANSCENTRUM T. GRIEK J ■i KI I M|i I VN-resolutie wil: Vrij zacht AGENDA pagina 5 F Binnenkort gesprek China-EEG verwacht Het woord is aan... See morris before you buy IsS mumnw/mmmm/mmmnmn Paraat Ónmogelijk '1 DANSEN IS PLEZIER VOOR 2 4 I I Vlak bij de Grote Markt suède, nappa, en lamsvacht- jassen (ook grote maten) Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 - 31 73 94 „SOLARIUM" pw JU onze voorjaarscursus start op zondag 4 en maandag 5 januari. Opgeven voor deelname elke avond van 7.00-9.00 uur. Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 023-326906. VAN DER POL B.V. Haarlem: Barteljonsstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N. KA. HYPOTHEKEN tot 125% executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. 1 1 k ld I I - I i ÜRAHU8 F da#" IJmuider Courant der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 et. Slachtoffers nu (Van onze redactie binnenland) iiËiüt? (Van onze RTV-redactie) Chinese ADVERTENTIES (Zie ook pag. 2 en pag. 4) (Zie verder pagina 3) treinkapers geborger 55 Puzzel Film Radio en tv Economie Beurs Sport Amsterdam In Beilen was er omstreeks tien uur voor het eerst contact tussen de treinka pers en het beleidscentrum. De kapers vroegen om medicijnen en warme dran ken. Deze zijn inmiddels naar de trein gebracht. Voor zover bekend is er nog niet onderhandeld over de wijze waarop de drie lijken van het spoorwegtalud geborgen kunnen worden. Gisteravond zijn extra militairen 600 in totaal van het 43ste pantser- infanteriebataljon naar Beilen gekomen. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Veel bewolking met plaaitselijk regen of motregen. In de ochtend hier en d’ ar mist. Matige tot krachtige westelijke wind. Tem peraturen in het algemeen tus sen 7 en 10 graden. Sinds gistermiddag geldt voor alle ma riniers en marechaussees in het land een verhoogde staat van paraatheid: ze moe ten allen in hun kampen blijven. Op vele plaatsen in het land worden objec ten bewaakt. De autoriteiten in het crisiscentrum toonden zich vanochtend zeer verbolgen over foto’s van de executie van gisteren. Op die platen is het slachtoffer duidelijk herkenbaar. (Van onze redacteur in Washington mr. H. Leffeaaar) Mocht de situatie in Beilen of Amster dam echter kritiek worden, dan zullen AVRO en NCRV de uitzendingen ze ker onderbreken. Om tien uur heeft de AVRO wel een extra uitzending van Televiziersmagazine. Om 22.50 uui- is deze actualiteitenrubriek op Neder land 2 met een geplande uitzending, waarin natuurlijk ook over de laatste ontwikkelingen in Amsterdam en Bei len bericht zal worden. NEW YORK (AF, AFP). De politie ke commissie van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties heeft gisteren een resolutie aangenomen die het Midden-Oosten vrij van kernwapens moet maken. Om dit doel te bereiken wordt in deze resolutie, die was inge diend door Egypte en Iran, de direct betrokken landen aanbevolen toe te tre den tot het verdrag tegen de versprei ding van kernwapens. Sint Ni co la a s Toen ik nog klein was, .kreeg ik nooit iets van mezelf. VRIJDAG 5 DECEMBER 1975 66e jaargang nummer 29 Ook geschikt voor inbouw v.a. 595,— Bloemendaalseweg 275 Overveen Telefoon 023 25 94 91 I Het politiekordon rond de trein ligt op tweeëneenhalve kilometer. In het terrein rond de trein staan voertuigen opgesteld. Men rekent vooral wat de medische voorzieningen betreft kennelijk op het ergste. Er zijn maatregelen genomen voor de verzorging van de gewonden die bij een eventuele bestorming van de trein zouden vallen, die een „maximale ramp” aankunnen. AMSTERDAM/DEN HAAG/BEILEN Bij Wijster hebben een arts en twee broeders de drie lijken van de slachtoffers van de Zuidmolukse kapers, die gisteren uit de stilgezette trein zijn gegooid, geborgen. Welisi- waar hebben de kapers vanochtend tijdens een telefoongesprek met een vertegenwoordiger van Justitie meegedeeld dat er drie lijken waren, maar er zijn sterke vermoedens dat er vier zoals gisteren steeds werd gemeld of vijf doden zijn gevallen bij de actie van de Zuidmolukkers. UTRECHT. (ANP) De regering zal een bedrag van tien tot elf miljoen beschikbaar stellen om de premiereduc- tieregeling 1976 voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering uit te breiden. Het extra bedrag is onder meer bestemd voor het verlenen van premiereducties aan vrijwillig verzekerde echtparen, van wie het hoofd de leeftijd van 65 jaar nog niet heeft bereikt en van wie het inkomen dit jaar tussen de f 16.500 en 19.300 ligt. Dit heeft de Nederlandse Ziekenfondsraad bekendgemaakt. Ook alleenstaanden (met een inkomen van 16.500 tot 19.300 in 1975) komen voor de reductieregeling in aanmerking als zij tevens premie verschuldigd zijn voor een medeverzekerd kind in de leef tijd van 16 tot 27 jaar. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 8 11 13 9 17 16 18, 19 15 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. De gehele uau kollektie. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023- 317609. Na 18.00 uur 023 - 262774. Volgens een opgave van de NS zijn er nu nog vijfendertig gijzelaars in de trein. De jongste is een jongen van zestien jaar, de oudste een 84-jarige man. Ze zouden kalm zijn. Over het totale aantal doden verkeert men nóg steeds in onzekerheid. Weliswaar hebben de kapers gezegd dat er drie doden zijn, maar uit mededelingen van mensen die in de trein zijn geweest, zou er nog aeker één slachtoffer zijn. Ook zijn er geruchten dat de oudste gijzelaar aan een hartaanval zou zijn overleden. WASHINGTON. Volgens de Amerikaanse krant de Wall Street Journal, heeft prins Bernhard in de jaren 1961 tot 1964 tienduizenden dollars aan commissies aangenomen van de vliegtuigfabriek Lockheed. De krant, die in de Verenigde Staten bekend staat ais serieus en conservatief, zegt deze beweringen te ontlenen aan aantekeningen van een voormalig contactman van Lockheed in Europa, Ernést F. Hau ser. De prins zou ervoor hebben ge zorgd dat een bepaalde ombouw aan de Lockheed-Starfightcrs, die Lock heed wilde uitvoeren, inderdaad werd verricht, tegen het advies in van de toenmalige luchtmacht-kolo- nel H. K. Stokla, die destijds hoofd was van het NAVO-bureau dat zich met de Starfighters bezighield. Een man die zich in het bezette Indonesische con sulaat bevond, heeft gisteren een sprong van de tweede verdieping gemaakt, toen een van de overval lers de kamer bin nendrong waarin hij zich had inge sloten. Eerst aar zelde hij langdu rig, maar tenslot te waagde hij de sprong, na eerst aanwijzingen voor de politie op de muur te hebben geschreven. Hij raakte zwaar ge wond. In het crisiscentrum in Den Haag houdt men een geweldloze oplossing van de affaire in Wijster niet meer voor mogelijk. „Aanvankelijk hebben we steeds geprobeerd de kaping geweldloos op te lossen, maar dat wordt nu steeds moellijker”, alduS een woordvoerder van het ministerie van Justitie. wordt verzorgd door een arts die ook tot de gijzelaars behoort. In de afgelopen nacht hadden de ka pers een brief met eisen uit een raam gegooid. Het pakje kwam echter zo dicht bij het gebouw terecht dat het er van ochtend nog steeds lag. Verder zijn ’s nachts enige wijzigingen aangebracht in de opstelling van de politiemanschappen in de buurt van het consulaat. Deze zouden echter geen verband houden met de eis van de overvallers dat de scherp schutters uit de buurt moesten verdwij nen. De scherpschutters hebben opdracht gekregen te schieten zodra er in het consulaat geschoten wordt. HILVERSUM. Voor zover bekend is, zullen de twee omroepen die van avond uitzenden (NCRV en AVRO) hun programma’s op de tv niet wijzi gen indien daar geen aanleiding toe is. Een Woordvoerder van de AVRO kon ons mededelen dat de geplarjde pro gramma’s gehandhaafd, blijven om de emotionele stemming onder de Neder landse bevolking niet te verhogen. Van mensen die in de trein zijn ge weest zijn mededelingen ontvangen als zou in de trein nog een dode liggen. De oudste gijzelaar een 84-jarige man zou een hartaanval hebbengehad. Som mige geruchten veel uitspraken zijn op geruchten of vage gegevens gebaseerd zeggen dat de man is overleden, an dere zeggen dat de man in leven is en - fes* J Vanmiddag stond gedurende enige tijd een geblind doekte man op het balkon van het consulaat. De man had een elek- triciteitssnoer om de hals en op de achtergrond is een van de overvallers tè zien, die de man onder schot houdt. BRUSSEL (ANP) De opening van oriënterende besprekingen tussen de Eu ropese Gemeenschap en China over een handelsakkoord wordt binnenkort ver wacht. Dat is meegedeeld door de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG in Brussel. Zo’n overeenkomst zou in de plaats moeten komen van de bilaterale over eenkomsten die tussen China en enkele EEG-lidstaten bestonden en die eind vo rig jaar zijn verlopen. In november 1974 heeft de EEG een schema voor een akkoord aan de Chinese autoriteiten overhandigd. De belangstelling bij het grote publiek voor politieke zaken is vaak bedroevend klein. Dat is niet een kwestie van sociaal milieu of intelligentie, maar louter van persoonlijke betrokkenheid. De belang stelling voor de medemens wordt bij velen overwoekerd door een driftig ego centrisme, waarop de talrijke wijze mannen en vrouwen die belerende woorden schrijven en spreken weinig invloed kunnen uitoefenen. In Nederland is ongetwijfeld te weinig kennis van en belangstelling voor de eigen geschiedenis, hoe recent die ook is met betrekking tot de dingen die in het heden gebeuren. Zo is de geschiedenis vaïi de Ambonese bannelingen bij vele Nederlanders, jong en oud, totaal onbe kend. Men weet alleen dat er ruim 30.000 Zuidmolukkers in ons land wo nen en dat die in het algemeen verdui veld lastig zijn. Wat men ook weet is, dat zich onder die Ambonezen misdadi ge en fanatieke elementen bevonden die nu en dan regelrechte rotstreken uithalen tegen onschuldige, onwetende mensen. Nu kunnen de leiders van die groep Zuidmolukkers wel de vermanende vinger opsteken en zeggen dat het schandalig is, dat Nederland de idealen en de teleurstellingen van de Ambone zen negeert, maar zij vergeten dan dat dit stukje Zuidmolukse geschiedenis niet belangrijken of onbelangrijker is dan vele andere hoofdstukken der re cente historie, die evenmin aandacht krijgen. Zo is de ontwikkeling nu een maal. In de voortgang van de Surinaamse onaf hankelij kheidsprocedure bij voor beeld is duidelijk gebleken dat weinig Nederlanders de geschiedenis van het Ne derlandse koloniale verleden goed ken den. De strijd tegen de Japanners, door de Nederlandse marine met grote hel denmoed gestreden, kent bijna niemand meer. De ondergang van de joodse ge meenschap in Nederland in de oorlogsja ren en de feiten die aanleiding waren tot stichting van Israel zijn vergeten. Dat blijkt uit de reacties van de tegen woordige generatie op de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Weet iemand nog dat er een Koerdistan bestaan heeft, dat door de buurlanden is uitgemoord en van de kaart geveegd? Maar weten de Zuidmolukkers dat Nederland aan de kolonie Indië de vrijheid heeft gege ven onder het beding dat het een' fede rale staat zou worden? Soekarno heeft deze en vele andere afspraken ge schrapt. De onmacht van Nederland om Indonesië in zijn politieke ontwikkeling tot iets, wat dan ook, te dwingen, staat vast. Die realiteit behoort ook de basis van elk Ambonees idealisme te zijn. Begrip aan weerskanten zonder moordpartijen liefst: want dat zijn din gen die het grote publiek nooit ver geet. In dit polshorloge zijn digitaaluurwerk en elektronische rekenmachine verenigd. De klok geeft behalve de datum ook de tijd aan (tot in se conden nauwkeurig), terwijl met de rekenmachine kan worden opge teld, afgetrokken, gedeeld en vermenigvuldigd. De energie voor dit wondertje van eltronisch vernuft wordt geleverd door zonnecellen. Contactpersoon Pessereron heeft gisteren de hele dag gezorgd voor verbinding tussen de kapers in de trein en het beleidscen trum in Beilen. Hier loopt hij voor de zoveelste maal die dag langs de rails naar de trein. Ook zijn pantserwagens aangevoerd om de wegen in de omgeving af te zetten. Tijdens het debat in de Veiligheids raad over de recente Israëlische lucht aanvallen op Palestijnse kampen in Li banon viel de leider van de PLO- delegatie, Basel Amin Aql, de VS aan. Hij noemde Amerika’s VN-ambassadeur Moynihan „een oude krijgsman uit de koude oorlog, die de verkeerde strijd achter de verkeerde linies voert”. „Hij vecht”, zo zei de afgevaardigde van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, „tegen de dakloze Palestijnse slachtoffers van zijn Israëlische bondgenoten, die ons met Amerikaanse vliegtuigen, raketten en granaten bestrijden”. (Zie verder pag. 3) I i! I I I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1