Amsterdamse wethouder stelt zetel ter beschikking Guillaume zwijgen van Duyn ook vertrekt WDM nog Parijs krijgt eindelijk een MANNELIJKE SUPREMATIE Pleitredes in Athene Veiligheidsraad VN nodigt PLO uit Hauser gaf commissie aantekeningen t burgemeester tegen een vrijwilligers leger f 99 PANDA STRIPBOEKEN CONSULAAT 1 DUBROVNIK Twee Britse ministers afgetreden WALL STREET JOURNAL: s „GEEN REDEN OM TE TWIJFELEN” PATHETIEK door nico scheepmaker W,' lört V R IJ D A G 5 DECEMBER 19 75 BINNEN» EN BUITENLAND N Twijfel 2 of 3 complete verhalen Ongewoon groot Nu ook verkrijgbaar bij de kantoren van onze krant voor f 630 per deel e 1 a „Aan zijn staart” i ÏW| Han Lammers„Ik ga weg als Roel blijft HAN LAMMERS I n i 4 1, n ‘t n 9 »r Et AMSTERDAM (ANP) De 44- jarige Han Lammers, die sinds 3 september 1970 deel uitmaakt van het college van wethouders van Amsterdam, heeft gisteravond op Is e e n n n n e n s 1? dat de Algemene Vergadering de PLO formeel heeft erkend als de „enige wet tige vertegenwoordiger van het Pales tijnse volk” en dat de bomaanvallen van de Israëliërs direct gericht waren tegen de Palestijnen. De tegenstemmers daar entegen stelden zich op het standpunt dat de Israëlische aanvallen gericht wa ren tegen kampen in Libanon en dat de aanwezigheid van de Libanese ambassa deur Edouard Ghorra bij het debat dus voldoende was. (Vervolg van pagina 1) Hauser, die z(jn aantekeningen ter beschikking stelde van de senaatscommissie die zich verdiept in omkopingszaken, zegt dat prins Bernhard zjjn geld uit de geheime Lockheed-fondsen kreeg via de Nederlandse Lockheed-vertegenwoordiger, Fred C. Meuser. Een groep kennelijk nog niet voldoen de geëmancipeerde mannen in de Ame rikaanse stad Boston is opgestaan tegen het militante feminisme. Ónder de naam „Mannelijke Suprematie” hebben zij zich verenigd, om aldus te demonstre ren voor een ziekenhuis tegen de daar ingerichte spermabank. Zij vrezen dat de strijdbare dames deze bank geheel in beheer zullen krijgen. En wat dan? De PPR-Amsterdam en het landelijk bestuur van de partij hebben zich giste- herinnerde er bij hebben gedrongen en :t e j t n e it e ,e u n ;s 15 i” it a e g :r :s n il n ■i 1. i ,s t. j il Lammers zei weg te gaan om ruimte te maken voor een „kwalitatieve en politieke versterking van het dagelijks bestuur van Amsterdam. Zoals de zaken er nu voorstaan kan dat dagelijks be stuur niet werken. Er moet een partij bij, iedereen weet dat.” Op welke partij hij doelde wilde Lammers niet zeggen. Wel deelde hij mede de heren Heerema (CDA) en Jacobse (WD) al van zijn besluit op de hoogte te hebben gebracht. Lammers zei voorts er naar te hebben gestreefd dat de portefeuilles van publie ke werken, stadsontwikkeling en de ha ven, die hij onder zijn beheer had, in ieder geval in handen van de Partij van de Arbeid zullen blijven. „Dat -is al vrijwel zeker.” Over de eventuele motie van wantrou wen tegen wethouder Van Duyn zei Lammers: „Ik neem aan dat de raad zo verstandig zal zijn die motie te aanvaar den.” Het ontslag van Van Duyn kan dan nog veertien dagen in beslag nemen. Lammers besloot: „Ieder beroep op mij om op mijn beslissing terug te komen is bij voorbaat vruchteloos. Ik ga weg op het moment dat het vast staat dat Van Duyli ook gaat.” In een van zijn notities schrijft Hau ser op 19 april 1962: „Ik begin hoe langer hoe meer te twijfelen aan het voortdurend moeten leunen op onze Ne derlandse relaties, maar aan de andere kant kunnen we deze bedragen moeilijk via de normale kanalen laten lopen”. beurt komen. Wel sprak gisteren reeds George Papadolpoulos’ broer Charalam- bos, die als toenmalig secretaris-generaal van het ministerie van orde ter plaatse is geweest toen een tank de poort van het gebouw verpletterde. Hij zei, dat niemand hem hiervoo“r om toestemming had gevraagd. De militaire en ex-militaire beklaag den die gisteren aan het woord kwamen, probeerden alle verantwoording naar boven af te schuiven. Alleen de bestuur der van de bewuste tank zei, dat hij nog steeds achter het bevel stond; ook al was dat niet het zijne geweest. „Het was de enige manier”, zo zei hij, „om de studen ten tot rede te brengen. De manoeuvre vond plaats toen er geen studenten ach ter de poort stonden en er was slechts één studente bij gewond geraakt.” Anders dan de politie waren de mili tairen niet rauw tegen de studenten opgetreden, zo zeiden de verdachten die gisteren aan het woord kwamen. Hier mee zetten ze de lijn van dit proces voort; de bal wordt steeds tussen leger en politie heen en weer gespeeld. Net als overal elders in Frankrijk, zal ook die Parijse burgemeester mettertijd direct door de ongeveer vijf miljoen inwoners van de stad zelf worden aan gewezen. Een gemeenteraad van ruim honderd leden zal dan het stedelijke parlement worden van Parijs. Momen teel heeft de raad van Parijs alleen het recht over een begroting te stemmen, waarvan de uitgaven echter weer door de prefect worden gecontroleerd. prins Bernhard zich Lockheed op aan te het salaris van Meuser te verhogen dat, aldus Van der Wiel, is vermoedelijk de reden waarom de prins in de dagboek aantekeningen van Hauser voorkomt. Het openbaar ministerie heeft 15 jaar gevangenis tegen Guillaume geëist en tien jaar tegen zijn vrouw. De beide advocaten meenden dat slechts Guillau mes geheime dienstactiviteit is bewezen. Hiervoor staat maximaal vijf jaar ge vangenisstraf. De beide verdachten wor den 15 december gevonnist. Onderzoekers van de senaatscommissie hebben vastgesteld, dat de ongewoon grote bedragen van Lockheed werden afgevloeid naar Zwitserse rekeningen van Fred Meuser gedurende de jaren zestig en het begin van de jaren zeven tig. Een van deze bedragen bedroeg 250.000 dollar. Lockheed heeft geweigerd de senaatscommissie verdere inlichtingen te verstrekken over de uitbetaling van deze bedragen en de archieven van het kantoor van Fred Meuser in Genève. De Lockheed-fabrieken zeggen, dat de over handiging van zulke documenten aan de senaatscommissie in strijd is met het Zwitserse strafrecht. Het besluit van de Raad, dat zonder precedent is, bevat geen verwijzing naar de procedureregels over het deelnemen aan debatten van nie<t-leden of individu en. Egypte, dat samen met Libanon om de bijeenkomst van de Veiligheidsraad had verzocht, had om een hoorzitting ^gevraagd voor de PLO. Het voorstel werd aangenomen met 9 stemmen vóór, 3 tegen en 3 onthoudin gen. Engeland en Costa Rica sloten zich aan bij Amerika in hun oppositie tegen het voorstel. Frankrijk, Italië en Japan onthielden zich van stemming. Basel Aminaql, de pas in New York aangeko men delegatieleider van de PLO (die van de Algemene Vergadering de status van waarnemer heeft gekregen) nam on middellijk zijn plaats in aan de tafel. De Israëlische regering heeft herhaal delijk gezegd dat ze niet wil onderhan delen met de PLO, in welk forum ook. De Israëlische ambassadeur Chaim Her zog was gisteren niet in de raadskamer aanwezig, zelfs niet als toeschouwer. De voorstemmers, onder wie ambassadeur Jakob Malik van de Sovjet-Unie, stelden NEW YORK (Reuter) De Vei ligheidsraad heeft gisteravond be sloten de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO uit te nodigen om „volledig deel te nemen” aan het debat over de jongste Israëlische luchtaanvallen op Palestijnse kam pen in Libanon. De Amerikaanse ambassadeur Daniel Moynihan, die tegen het voorstel stemde, noemde het een schandelijke poging een „amorfe terroristische organisatie” de eigenschappen van een soeverei ne regering te geven. Hauser worden bedragen genoemd. Een betrouwbare bron In het Congres zei echter dat in het geval van prins Bern- hard niet gedacht moest worden in ter men van „honderdduizenden dollars”. Toch maakt Hausers dagboek er melding van dat een andere Nederlandse Lock heed- en Northrop-vertegenwoordiger, Hans Teengs Gerritsen, erover klaagde dat prins Bernhard „meer geld van Lockheed wilde hebben”. LONDEN. (Reuter) Twee Britse ministers, lord Balogh voor Energieza- ken en lord Beswick minister van Staat in het departement van industrie, heb ben gisteren hun ontslag ingediend. Lord Balogh heeft besloten vanwege zijn leef tijd hij is 70 jaar af te treden en lord Beswick aanvaardt een functie als voorzitter van de Britse raad voor de luchtvaart. De twee ministers maakten geen deel uit van het eigenlijke kabinet. Uit zijn aantekeningen blijkt verder, dat de Nederlandse vertegenwoordiger, Fred Meuser, ook invloed had in België en dat prins Bernhard er belang bij had dat deze relaties goed verliepen. „De Nederlands-Belgische provisie-moeilijk- heden”, schreef Hauser, „Hrh (prins Bernhard) doet op zijn minst zijn best om Meuser onder druk te zetten”. Hau ser zei later, dat daaraan toegevoegd diende te worden: „Volgens Meuser”. Hauser, nu 55 jaar, was gedurende 18 jaar in dienst van de Amerikaanse leger- inlichtingendienst. Hij verliet het leger in 1959 met de rang van majoor en omdat hij de Westduitse ex-minister Strauss had leren kennen, werd hij door Lockheed in dienst genomen. Hij verliet deze maatschappij in 1964, blijkbaar in onmin over omkooppraktijken, was ver- zaam, voordat hij zich in 1972 in Cali- fomië vestigde, waar hij nu een eigen bedrijf heeft dat vliegtuigonderdelen verkoopt. Het artikel in de Wall Street Journal maakt er melding van, dat Hausers aan tekeningen niet door derden konden worden geverifieerd, maar dat er tegelij kertijd geen reden is om aan te nemen dat hij ze uit zij n* duim gezogen heeft. Dit werd bevestigd door bronnen in het Congres, die erop wijzen dat Hauser vrijwillig en onder ede zijn verklaring aflegde en dat meineed hem op minstens vijf jaar gevangenisstraf zou kunnen komen te staan. Wat een ellende. Wat een verdriet! En waarvoor? Voor een even grote fictie (een vrij Zuid-Molukken) als een Ver enigd Duitsland, een vrij Litauen, een Verenigd Macedonië of een vrij Dubrov nik. Wist u dat Dubrovnik, dat nu nog ongeveer 25.000 inwoners telt, dus even veel als Veendam, in de 16e en 17e eeuw een onafhankelijke handelsrepubliek was met een bloeiende eigen literatuur, toneel-, beeldhouw- en bouwkunst? Het heette toen nog Ragusa, telde ongeveer 40.000 inwoners en circa 300 koopvaar dijschepen. Ik bedoel maar, das war einmal, daar kun je wel naar terugver langen, maar welke acties je ook voert, je weet tegelijkertijd dat Dubrovnik nooit meer een -onafhankelijke republiek zal worden. ren in een verklaring achter het optre den van PPR-wethouder Van Duyn geschaard. De PPR is bereid in te gaan op de uitnodiging van de PvdA het overleg te hervatten over de samenstel ling van het college van wethouders en de verbetering van de samenwerking binnen het program-akkoord. Voorwaarde voor dat gesprek is wel dat de PvdA-wethouders niet eenzijdig stappen ondernemen, die ertoe leiden dat Van Duyn zijn wethoudersportefeuille wordt ontnomen. Uitgangspunt moet zijn dat Van Duyn met zijn Kalkar-nota de juiste procedure heeft gevolgd, aldus de radikalen. De heer Paul Rutgers van der Loeff, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad van Amster dam, heeft naar aanleiding van de ver klaring van wethouder Han Lammers zelf ook een verklaring afgelegd. Deze luidt als volgt: „Het aanbod dat wethou der Lammers vanavond bekend heeft gemaakt om uit de bestuursimpasse te komen, waarin Amsterdam de laatste tijd steeds duidelijker is geraakt zien wij als moedig en constructief. Naar onze mening wordt langs deze weg de moge lijkheid geschapen om in samenwerking met andere constructieve partijen een situatie te scheppen waarin het stadsbe stuur de problemen waar het voor staat weer adequaat kan aanvatten.” (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) PARIJS. De Franse regering heeft besloten dat Parijs over twee jaar 'einde lijk een echte burgemeester krijgt. Sinds de Franse revolutie was Parijs niet al leen de enige stad in Frankrijk, maar ook de enige hoofdstad in de westelijke wereld die nooit een eigen burgemeester heeft gehad. Uit vrees voor politieke of andere moeilijkheden had de Franse re gering het altijd maar veiliger gevonden de Parijzenaars, die soms wel eens wat opvliegend willen zijn, via een prefect in feite door de minister van binnenlandse zaken laten besturen. Toen Joannidis’ advocaat erop aan drong, dat de generaal onder dwang naar de rechtszaal zou worden gevoerd, stond Joannidis op en riep, rood van drift, dat hij hem niet meer wilde. Kort daarop begonnen de verdachten aan hun eigen pleitredes. De twee dicta tors, Joannidis en zijn voorganger Geor ge Papadopoulos, die achter in de zaal zitten, zullen daarbij als laatsten aan de (Van onze redacteur in Athene, Frans van Hasselt) ATHENE. Generaal Phaedon Gizi- kis, president van de republiek tijdens de laatste zes maanden van de Griekse dictatuur, is gisteren niet verschenen als getuige a décharge voor ex-brigade-ge- neraal Joannidis, dictator tijdens diezelf de periode. Hij zou een van de laatste van de meer dan 200 getuigen zijn geweest bij het al vijftig dagen durende proces tegen 32 militairen en burgers die betrokken waren bjj het bloedbad rond om de Atheense polytechnische hoge school in november 1973. Lammers zei het besluit te hebben genomen „als lijstaanvoerder van de grootste partij in 1974” en na overleg met de gemeenteraadsfractie van zijn partij, het bestuur van de PvdA en het college van burgemeester en wethou ders van Amsterdam „minus Van Duyn”. Hij zal in ieder geval nog het begro tingshoofdstuk publieke werken en de haven maandag verdedigen en dan ook een verklaring over zijn heengaan in de raad afleggen. een persconferentie bekend ge maakt dat hij zijn wethouderszetel ter beschikking stelt. Lammers heeft aan dit besluit de voorwaartse gekoppeld dat ook wethouder Roel van Duyn weg zal moeten gaan. „Gaat Van Duyn vrijwillig weg, uitstekend. Doet hij dat niet en laat hij het aankomen op een motie van wantrouwen, dan heb ik de verze kering dat naast mij nog elf leden van mijn fractie in de gemeenteraad de motie zullen steunen”. Als hoofd van de Amsterdamse politie is burgemeester Samkalden verantwoor delijk voor het hoofdstedelijke politiebe leid. Dus ook voor het ontbreken van politiebewaking bij het Indonesische consulaat na de treinkaping. Terwijl bij de trein meteen al pantserwagens wer den opgesteld om te voorkomen dat de treinkapers hulp van buitenaf zouden krijgen (wat op zichzelf met alle daar aanwezige politie niet zo erg voor de hand lag), werd deze vrees voor een tweede actie in Amsterdam blijkbaar niet vertaald met een bewaking bij het Indonesische consulaat, hoewel de Zuid- molukkers in het verleden toch juist de Indonesische ambassade als doelwit heb ben gekozen. Meer nog dan tegen de Nederlandse regering, hebben zij immers iets tegen de Indonesische regering. Kun je zeggen dat de inval in het Indonesische consulaat nauwelijks te voorzien was? Dat kun je zeggen, maar dan etken je wel dat dié paar Zuidmo- lukkers over een betere intelligence service beschikten dan de Amsterdamse politie, want zij hebben die weke onder buik in de Nederlands-Indonesische ver dedigingsgordel eerder onderkend dan de Amsterdamse politie. Zal burgemeester Samkalden de geschiedenis ingaan als de burgemeester die het zo druk had met het wegwerken van PPR-raadslid Roel van Duyn dat zijn veel belangrijker taak als hoofd van de politie in een crisissituatie erbij in schoot? De Wall Street Journal heeft naar aanleiding van deze onthullingen contact opgenomen met de directeur van de volgens nog acht jaar in Europa werk- rijksvoorlichtingsdienst, Van der Wiel. -- Deze zou hebben bevestigd dat prins Bernhard nauwe relaties onderhield met Fred Meuser. Van der Wiel zei ook, dat DUSSELDORF. (DPA) Günther Guillaume, de voormalig adviseur van de Westduitse Bondskanselier die in april 1974 werd ontmaskerd als spion voor Oost-Duitsland, heeft ook de laatste zittingsdag van zijn proces zijn zwijgen niet verbroken. Toen de 48-jarige DDR- officier gisteren het laatste woord kreeg, verklaarde hij niets te hebben toe te voegen aan de uiteenzettingen van zijn verdediger. Zijn eveneens wegens land verraad aangeklaagde echtgenote volgde zijn voorbeeld. De aantekeningen werden in een groen soort dagboekje gemaakt door Er nest F. Hauser, die van 1961 tot 1964 verbonden was aan de verkoop van Lockheed in Koblenz en wiens werk zaamheden zich ook uitstrekten tot Ne derland en België. Hauser verstrekte de ze gegevens vrijwillig en onder ede aan de senaatscommissie. Zowel de Nederlander Meuser, een ex- KLM piloot die jarenlang Lockheed in Europa vertegenwoordigde en nu in St. Moritz woont, als Lockheed zelf hebben ontkend dat betalingen aan prins Bern- hard plaatsvonden. Maar de president van Lockheed, Daniël J. Haughton, ver klaarde op een zitting van de senaats commissie: „We bevestigen alleen maar dat deze praktijken bestaan en dat van uit een zakelijk standpunt bekeken, het in vele landen noodzakelijk was om met andere Amerikaanse en buitenlandse fir ma’s te kunnen concurreren”. Hausers aantekeningen wijzen verder uit dat fondsen werden betaald aan de CDU in West-Du' sland waarvan de toenmalige minister van defensie Franz Joseph Strauss lid was, en aan Italiaanse regeringsfunctionarissen en Italiaanse politieke partijen. Strauss was de per soonlijke vriend van Hauser. Enkele weken geleden hebben de ver zekeringsmaatschappijen van de Lock heed-vliegtuigfabrieken erin toegestemd om 1,2 miljoen dollar uit te betalen aan de 31 weduwen van Westduitse lucht- machtpiloten die in Starfighter-ongeluk- ken om het leven zijn gekomen. Hauser zegt nu: „Ik kon niet anders dan er bij betrokken raken. Ze vroegen me niet of ik het wilde. Ik had een baan. Ik had een vrouw en twee kinderen. Zij wisten, omdat ik Strauss kende, dat ik er tot over mijn oren in zat”. De moeilijkheden over de Nederlands- Belgische provisie duiken op in Hausers dagboekaantekeningen van 18 december 1961. Hij meldt daarin, dat Teengs Ger ritsen en Jean Pierre Bonsang, de Lock heed-vertegenwoordiger in België, het oneens waren over welke commissies Bonsang zouden moeten toekomen. „Gerritsen heeft Hrh (prins Bernhard) aan zijn staart hangen”, aldus Hauser. „Hij wil het hele bedrag, de schurk”. In geen van de aantekeningen van DEN HAAG. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) is voorlopig tegen een vrijwilligersleger. Dit is gisteren gebleken op de laatste dag van de hoorzittingen over de wense lijkheid van een vrijwilligersleger in ons land. De staatscommissie onder leiding van oud-staatssecretaris van Defensie, mr. J. Mommersteeg, zal hierover medio volgend jaar een uitvoerig advies aan minister Vredeling uitbrengen. De vereniging is het niet eens met de voorstanders van een vrijwilligersleger, die betogen dat het verzet van de dienstplichtigen tegen hun maatschappe lijk geïsoleerde en achtergestelde positie en hun strijd voor sociale en politieke rechten uitsluitend voortkomt uit het feit dat de dienst voor deze militairen verplicht is. Zij stellen verder dat slechts eenderde van hen, die voor de dienst in aanmerking komen, ook wer kelijk in dienst gaat. Een vrijwilligersle ger zou aan alle onrecht een einde maken, maar volgens de WDM is niets minder waar. Op grond van buitenlandse voorbeel den concludeert de vereniging verder, dat waarschijnlijk de keuze voor het leger van eventuele vrijwilligers in de meeste gevallen een negatieve zal zijn. De ervaring leert dat juist degenen dienst nemen, die qua opleidingskans de boot hebben gemist en daarom op de burgermarkt ook niet aan bod komen. Het afschaffen van de dienstplicht zou één van de belangrijkste stimulansen wegnemen voor het in de laatste jaren ingezette proces van vermaatschappelij king van de krijgsmacht, meent de WDM nog. Maar ja, de Zuidmolukkers reageren natuurlijk niet koel en met oog voor de onvermijdelijkheid van de geschiedenis. Zij zullen niet naar Dubrovnik verwij zen, maar naar Israel, of naar de ook al hopeloze strijd van de Koerden. „Volk van Nederland, wij zijn geen moorde naars, maar om voor de toekomst van ons volk en de onafhankelijkheid van ons land te strijden zijn wij bereid om te doden en ook om te sterven”, luidden de slotwoorden van de verklaring van de treinovervallers. Het is de pathetiek van de verzetstijd, zoals wij die ook gekend hebben. De leden van het Nederlandse verzet zeiden precies hetzelfde, zij waren ook bereid om voor de toekomst van ons volk en de onafhankelijkheid van ons land te strij den, te doden en te sterven. Velen heb ben dat metterdaad gedaan, hebben eerst zelf gedood, en zijn daarna voor een vuurpeloton of in een concentratiekamp gestorven. Maar, en dat is het tragische, daarmee houdt de vergelijking natuur lijk op. We leven niet in oorlogstijd, en het volk van Nederland is niet bij Lobith de Rijn overgestoken om de vrije Zuid- Molukken (hoofdstad Assen) te bezetten en te knechten. Zulks deden we vroeger en ginder, en (dat is ook weer waar) daarmee is al deze ellende begonnen. Als wij nu nog steeds op Ambon de lakens uitdeelden zou’ er iets redelijks in zitten als de Zuidmolukse jongeren daar een trein met blanken kaapten en aan de gouverneur-generaal hun eisen voorleg den. Het zou dan een strijd zijn van een bezet volk tegen een bezetter. Maar terwijl de „bezetter” in werke lijkheid Indonesië heet, en wij in alle redelijkheid geheel machteloos zijn ten aanzien van die aanspraken van een vrije Zuidmolukse republiek, wordt het Nederlandse volk het slachtoffer van die bereidheid om te doden en te sterven, terwijl er op de Zuid-Molukken zelf van een dergelijke bereidheid bij mijn weten geen sprake is. Je hoort tenminste nooit iets (ook niet van de zijde van de Zuidmolukkers zelf) over intensieve on dergrondse verbindingen met de opstan dige Zuidmolukkers in Indonesië, over literatuur die daar vandaan wordt ge smokkeld, over verzetsleiders die met een bootje de vrije wereld weten te bereiken en op de televisie in Nederland konden vertellen hoe de situatie op Am bon is. Als ze daar nu eens mee begon nen? WARREN BMlimM* H\SSU 'UVSi.l ÏN Üt \1 RAt HOSPITAL ‘f: '"i KIL I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3