BELANGWEKKEND ONDERZOEK VAN PvdA EN PPR Uitgangspunt: Stabiele bevolkings opbouw [Lgnp sluizen @od havens Schetsplan voor Heemswijk Docenten in Velsen vrij demonstratie Extra koelgemaal nodig in Velsen voor 1 miljoen L I miva interieur r voor Wist u dat wij TO gratis r uwgordijnen op maat maken, ook velours. Ml li» - y V R IJ D A G 5 DECEMBER 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 6 (Van een onzer verslaggeefsters) t Meetinstrument Jaar 2000 VELSEN IJMOND Een werkgroep van PvdA en PPR in de IJmond heeft een rapport doen verschijnen over een onderzoek naar de bevolkings- en woningontwikkeling in de IJmond tot het jaar 2000. Het rapport geeft niet aan waar, wanneer en hoe er gebouwd zou moeten worden, want dat is een kwestie van beleid en dus ook een poli tieke aangelegenheid. De kracht van het rapport is, dat het a-politiek en objectief een indrukwekkende hoeveelheid feiten en cijfers omvat in een nieuw verband. Op die nieuwe gegevens kan een beleid ongeacht welk stoelen en kan steeds opnieuw worden afgemeten wat de gevolgen ervan zijn voor een qua leeftijdsopbouw al of niet evenwichtige samen stelling van de bevolking. Want dat is tot doel gemaakt van de berekenin gen. Hoe kan zo’n evenwichtige bevolkingsopbouw worden bereikt in de verschillende IJmond-gemeenten? Daarop geeft het rapport een cijfer matig antwoord. TC Vergrijzing - W.r Hè A'H IJMUIDEN De motorlogger op de foto is de Orion KW. 22 zoals die in 1948 ter haringdrijfnetvisserij vertrok van IJmuiden. Het schip is het eigendom geweest van de Ree- derij Johan Parlevliet Lzn te Kat wijk aan Zee welke in 1907 haar eerste houten zeillogger, Noordster KW. 156 genaamd, in de vaart bracht en D. Haasnoot was er schipper op. - rrfbajii “‘••iS "‘.r'x WA (ADVERTENTIE) Woningbouw in IJmond Tel. 023 - 24 12 66 tot de volgende eeuw ili 1 ARIE VAN DER VEER. (ADVERTENTIE) J. Kaemaker-Elkamper d., (ADVERTENTIE) 11 aarlems Gordijnenhute '■<y I De docenten binnen het bijzonder onderwijs hebben geen toestemming gekregen om de demonstratie te be zoeken. Onder de direktie van Kraantje Lek valt sinds kort ook Br komt een vervolg-rapport van de zelfde werkgroep, waarin de gegevens uit het objectieve eerste rapport beleidsmatig, dus subjectief, worden uitgewerkt. Over het tweede rapport zal dus veel meer dis cussie mogeljjk zijn. Het eerste rapport is vooral „materiaal” voor een ieder die me- de-verantwoordelijk is voor de ruimtelij ke ordening en de woningbouw in het IJ- mondgebied op gemeentelijk, provinciaal en landelijk niveau. De qua leeftijdsopbouw evenwichtige samenstelling van de bevolking 'in de toekomst is als richtsnoer genomen om onder meer de volgende redenen. In de IJmond kan gezien ruimtege- Uit de berekeningen blijkt, dat voor het handhaven van de start van vol doende jónge gezinnen (voorwaarde) nog niet genoeg woningen van oudere men- se vrij komen. Voor dit tekort moeten dan woningen worden gebouwd. Bij de stelling, dat die stabiliteit rond het jaar 2000 kan worden bereikt wordt ervan uitgegaan dat meerdere woning zoekenden moeten wegtrekken uit het I.Imondgebied (Dat kunnen ook reeds wonenden zijn). 14.500 12.500 24.000 51.000 38.800 31.500 65.000 135.300 Gehuwd: J. M. A. Boon-L. C. Mande- maker, Velsen-Noord. Bevallen: IJmuiden. HOTEL-RESTAURANT ROOZENDAAL BIJ ROOZENDAAL BENT U GOED ONDER DAK. I 1 5 2 1 1 «J 1 1 t i Beverwijk Heemskerk Velsen IJMOND Beverwijk Heemskerk Velsen IJMOND Overloop 4.500 5.200 7.100 16.800 Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 's Maandags gesloten I 1 1 1 1 1 1 j 1 1 1 1 1 1 I Beverwijk Heemskerk Velsen IJMOND Periode 1975-2000 Nieuwbouw 2.500 4.000 3.300 9.800 Wij nodigen u deze week uit voor: REEBIEFSTUK BADEN BADEN Metals wijn 1969 BEAUNE CL OS DE L'ECU Donderdagavond op de vergadering van de commissie onderwijs werd dit besluit, dat gelijkluidend is aan het collegebesluit hierover, na enige dis cussie genomen. Het voornaamste ar gument dat door de voorstanders werd gebruikt was de onmogelijkheid voor leraren om verlof op te nemen. Daar om, zo werd geredeneerd, dient de mogelijkheid om de demonstratie te bezoeken door de overheid te worden geschapen. il'l’ - i5'=s’ -T Beide gemeenten reageerden positief op het verzoek om medewerking bij het verkrijgen van grond. De keus van het stichtingsbestuur is gevallen op een per ceel grond van circa 22.500 m2 in het bestemmingsplan Westertuinen in de ge meente Beverwijk. Het bestuur van Heemswijk heeft in middels met Smit’s Bouwbedrijf in Be verwijk een overeenkomst gesloten voor het maken van een schetsplan. Dit wordt ontworpen onder architectuur van de heer J. Bieeker uit Beverwijk en W. Kruiswijk uit Zaanstad. maar ook de woningbehoefte verandert dan steeds. Misschien is dat aan te duiden mét enkele niet direct aan het rapport ontleende en theoretische voor beelden. In Velsen is de bevolking nu in door snee te oud. Die vergrijzing kan leiden of heeft al geleid tot het sluiten of ont volkt raken van scholen (te weinig jeugd) en tot knelpunten in de bejaar denzorg (te veel bejaarden). Maar de bejaarden komen te overlijden, verlaten hun woning dus, waarin zich nieuwe gezinnen vestigen en op een gegeven moment bereikt men dan in theorie het door, hetgeen het mogelijk maakt om wegen aan te geven die tot een oplossing kunnen leiden. Jaar 1975 Woningvoorraad Bevolking 12.000 8.500 20.700 41.200 Volgens het rapport kan een stabiele natuurlijke opbouw (SNO-model), die in Velsen en Heemskerk dus nu zeker niet aanwezig is, op lange termijn worden gerealiseerd (jaar 2000). Een belangrijk element daarbij is dat jaarlijks een be paald aantal jonge gezinnen start. In het rapport wordt minder uitge gaan van de traditioneel gehanteerde gegevens als geboorte en sterfte, vesti ging en vertrek, dan van het aantal gezinnen dat via woningbouw en wo- RIE< Deze gegevens, of deze uitgangspunten, gelden in principe voor elk gebied in Nederland. Maar de Werkgroep van PvdA/PPR heeft nu in zijn eerste rap port op een zeer deskundige wijze een soort berekeningsmethode aangegeven waarmee kan worden nagegaan welk effect elke woningbouwmaatregel of elk toewijzingsbeleid in de drie verschillende IJmondgemeenten heeft op het in meer dere of mindere mate bereiken van die ideale situatie, op basis van een even wichtige bevolkingsopbouw naar leeftijd. Een soort meetinstrument dus voor de effecten van beleidsbeslissingen. In de cijfermatige benadering is uitgegaan van de situatie van heden. brek en vestigingsdruk nooit geheel in de woningbehoefte worden voorzien. Dat houdt een bepaalde maximale bevol kingsgrootte in, dus een bepaald inwo nertal. Van welke bevolkingsgrootte daarbij ook wordt uitgegaan dat is afhankelijk van beleid en algemeen maatschappelijke ontwikkelingen al tijd is een stabiele leeftijdsopbouw van grote waarde. Wordt die niet bereikt en blijft men kampen met een steeds verschuivende leeftijdsopbouw, dan ontstaan er steeds maatschappelijke knelpunten, bijvoor beeld bij onderwijs en sport, de voorzie ningen voor de bejaarden, enzovoorts, orolog geen verlenging ondergaan en het is niet te verwonderen dat de logger in 1949 op de helling werd gehaald om te worden velengd. Op het achterschip plaatste men een nieuwe dekhuis met stuurhut en de 100 pk Kromhout motor werd vervangen door een 4 cil. Werk spoor van 200 pk. De bruto inhoud was 162 ton geworden, de lengte 32,97 m, en op 26 juli 1949 ging een vernieuwde Orion KW. 22 ter haringvisserij. Om niet achter te blijven kreeg het schip later een bak. De Rederij Joh. Parlevliet Lzn is blij ven bestaan tot in 1961. De Borneo was toen al verkocht en de Anna Jacob KW. 186 geworden en op dat moment waren over de Orion KW. 22, Neptunus KW. 45 en Onderneming KW. 175. Dit drietal ging in dat jaar over naar de rederij en Haringhandel M. Parlevliet. De Orion heeft voor het laatst aan de haringvisse rij deelgenomen in het jaar 1963 en werd toen opgelegd om in 1965 voor de sloop te worden verkocht. De meeste schepen van de rederij M. Parlevliet werden eveneens verkocht en heeft nu nog een schip in bedrijf, de Michiel KW. 167. Het rapport is inmiddels aangeboden aan de gemeentebesturen en andere in stanties. De samenstellers hopen dat er reacties op komen die de kwaliteit van het onderzoek kunnen verhogen, dus vooral van kritische deskundigen. Het se cretariaat van de werkgroep is gevestigd op het adres Ravelstraat 17, telefoon 02510-32564. N» 'uJLs i "i ningtoewijzing starten kan (jonggehuw den en het per prognose te verwachten aantal kinderen). In het actuele rapport is ook rekening gehouden met de ver wachting dat er in de toekomst meer woningen zullen worden gebouwd voor alleenstaanden (nota-Van Dam). Overi gens zijn al dergelijke maatschappelijke ontwikkelingen en veranderingen direct terug te rekenen in het rapport in hun effecten op de min of meerdere mate van stabiliteit. Dat maakt de gegevens zo flexibel en hanteerbaar. ,- t ,3 (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Op maandag 8 decem ber ’s middags om twee uur komt de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven in openbare vergadering bijeen in het PEN-gebouw, Ign. Bispincklaan in Bloemendaal. Ter sprake komt de open baarheid van de vergaderingen van de Raad en onder meer: opstellen van een drijvend gemaal bij de PEN-centrale Velsen (de temperatuur van het koelwa ter stijgt soms boven de maximaal toe laatbare 30 graden; onderzocht zal wor den of het koelwatercircuit kan worden verlengd met dit gemaal dat als proef geplaatst wordt; de proef kost maximaal één miljoen); afschaffing tegemoetko ming van 50,- in de kosten van instal latie heetwatertoestellen; verhoging on- derhoudsabonnement heetwatertoestellen van 1,80 tot 2,15 per maand; bespre king structuurschema elektriciteitsvoor ziening en ambtelijk commentaar. In het jaar 1916 werden nog al wat nieuwe zeilloggers aan de vloot toege voegd en de Orion KW. 22 was daar één van, afkomstig van de werf van de Gebr. van der Windt te Vlaardingen en het schip was groot 110 bruto ton bij een lengte van 24,87 m, breedte 6,70 m en een holte van 2,95 m. De rederij had in 1916 zeven zeilloggers ter haringvisserij in de vaart waaronder nog vier houten schepen waarvan de namen luidden: Eendracht KW. 31, schipper Ijsbrand Plokker; Mercurius KW. 46, schipper Willem Groen; Noord ster KW. 156, schipper Cornells van der Plas Az en de Herman JacobusKW. 158, schipper Huig Haasnoot. De ijzeren log gers heetten Orion KW. 22, schipper Jacobus Groen; Neptunus KW. 45, schip per Dirk Haasnoot en Johan Reindert KW. 116, schipper Jan Haasnoot. Som mige schepen werden later door ijzeren schepen vervangen nadat de houten log gers van de vloot waren afgevoerd. Toen tegen het einde van de jaren twintig veel zeilloggers van een motor werden voorzien viel deze eer eveneens te beurt aan de Orion KW. 22. Er kwam een 100 pk Kromhout motor in en schipper C. van der Plas Az ging er in dat jaar mede ter haringvisserij, die in 1930 werd opgevolgd door Jan van Beel- en die er tót 1956 mede heeft gevaren. Zelfs tijdens de tweede wereldoorlog kon de Orion aan de visserij deelnemen en dit ving aan in juli van het jaar 1941. De uitoefening van de visserij ge schiedde in de bezettingstijd onder zeer moeilijke omstandigheden. De schepen werden vaak op zee beschoten en onge lukken bleven niet uit, maar de Orion behoorde tot de schepen die behouden zijn gebleven. In 1943 werd het schip nog voorzien van een gasgenerator die met antraciet gestookt werd en met een kleine hoeveelheid gasolie konden de schepen blijven vissen voor zover dat door de bezetter soms niet onmogelijk werd gemaakt. Een bijzonder voorrecht was dat de Orion niet door de bezetter werd gevor derd en dus na de oorlog meteen weer het bedrijf kon hervatten. Maar vele schepen die uit Duitse dienst terugkeer den werden gemoderniseerd en hadden •en sterkere motor gekregen. Zoals an dere loggers had de Orion ook vóór de (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het bestuur van de Stichting Heemswijk ontving in augustus 1974 bericht van de staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, dat hij bereid was in beginsel medewerking te verlenen aan de bouw van een ge combineerd verpleeghuis van 200 bedden (100 voor somatisch zieken en 100 voor psychisch gestoorde bejaarden) ter ver vanging van de verpleeghuizen Zeevanc in Wijk aan Zee en St. Joseph in Heemskerk. tegenovergestelde, namelijk te veel jeugd en te weinig bejaarden; een situa tie die in grote lijnen kenmekend is voor Heemskerk, waar de bevolking in doorsnee te jong is. Wat de voorzienin gen betreft is die golfbeweging niet bij te houden, want in een bepaalde periode zit men dan met een teveel aan scholen en een tekort aan bejaardenhuisvestings- mogelijkheden, terwijl in een andere periode het omgekeerde het geval is. Maar met het verdwijnen en verschijnen van een bepaalde bevolkingsgroep naar leeftijd, door sterfte en geboorte, kan men voorzieningen en accommodaties in de tussenliggende perioden niet steeds opnieuw aanpassen door naar behoefte scholen te bouwen of te sluiten.Die kan men ook niet leeg laten staan gedurende een bepaalde periode in afwachting van de volgende golf in de leeftijdssamen- stelling van de bevolking, althans dat is een allerminst ideale situatie. Dat geldt natuurlijk niet alleen voor scholen en bejaardentehuizen, het werkt door op duizend en één voorzieningen. Die ideale situatie is waarschijnlijk ook nooit en nergens bereikbaar, maar wel kan het beleid er onder meer met woningbouw en woningtoewijzing op ge richt zijn om die ideale situatie te bena deren, waarbij het voorzieningenpatroon eveneens zoveel mogelijk kan worden gericht op een bepaalde bevolkingsgroot te en een bepaalde leeftijdsopbouw, dus op stabiliteit. Te Overveen, tel. 023-326710. Vanaf 1 december a.s. bieden wij u een vernieuwde hotelaccommodatie en geven gevarieerde me nu's tegen attractieve prijzen. Denkt u aan de Kerstreservering. Gebaseerd op deze uitgangspunten en met als resultaat een redelijk evenwich tige situatie rond het jaar 2000 leveren de berekeningen dan onderstaande cij fers op, met in de eerste kolom steeds het aantal woningen en in de tweede kolom het aantal inwoners. J ’.’.f v Ondertrouwd: M. Kooi, IJmuiden en: de Weers, IJmuiden; H. de Gier, IJmuiden en: H. W. Blok, IJmuiden; A. A,. A. Kroone, Zandvoort en: E. E. Ter- voort, Velsen-Zuid; G. W. J. M. RoJink, Velsen-Noord en: L. H. G. M. Kammer stein, Velsen-Zuid; J. H. Spaargaren, IJ muiden en: H. H. van der Graaf, IJmui den; C. Vennik, IJmuiden en: R. C. Ebbeling, IJmuiden; C. A. de Vries, Vel sen-Noord en: J. H. Wernke, Velsen- Noord; H. K. Mantel, IJmuiden en: M. J. A. Verleun, IJmuiden; K. M. Kwant, Velsen-Noord en: M. C. M. van de Pieterman, Velsen-Noord; IX van der Woude, IJmuiden en: J. H. van Essen. IJmuiden; W. F. A. Mennes, Utrecht en: I. M. F. C. Bergman, IJmuiden; G. E. Schaafsma, IJmuiden en: G. J. C. Her mans, IJmuiden. VELSEN Alle docenten aan openbare Velsense scholen voor alge meen vormend onderwijs (mavo tot em met gymnasium) krijgen volgende week dinsdag vanaf elf uur vrij om te kunnen demonstreren. Dinsdag middag wordt in Den BoSch een lan delijke demonstratie gehouden in verband met de afgekondigde maat regelen van minister van .Kemenade ten aanzien van het middelbaar on derwijs. Stared in 2000 Woningvoorraad Bevolking 38.200 32.700 62.300 133.200 ’<'3 WU regelt alles! [TT—j-|W0°N RIEGEL. Een 1^*1 ongewoon bouw systeem, voor dynamisch wonen en bovenal decoratief. Eert door en door praktisch systeem want Omnia Riegel regelt alles, tot en met de meest ongewone woonideeën. Omnia Riegel moet U als woonin'dividualist gezien hebben. In origineel, bij ons. Dennenlaan 53 (de winkelstraat) te Zwanenburg, telefoon 02907 4590/ 5909, dagelijks geopend 8.30 -18.00 uur, zaterdag 8.30 17.00 uur. Voor elke partikulier vrij entree. Lekker dichtbij tussen Haarlem en Amsterdam. VRIJDAGAVOND KOOPAVOND van 1Ö-21 uur. life" 'iiHi'B-'N'A Het rapport pretendeert niet een op lossing te hebben gevonden voor de gehele problematiek rond de volkshuis vesting en de ruimtelijke ordening in de IJmond. De werkgroep stelt het anders om: de problemen die er in de IJmond zijn worden er markanter en duidelijker i D D s

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6