SEP contra Bezinningsgroep Energiebeleid Elektriciteitsbedrijven pleiten voor kernenergie extra IN- EN UITVOER 7 PCT ACHTERUIT BEURS Winst fors omhoog Produktie Suiker Unie op weg naar record Teleurstelling over economisch herstel Japanse staalexport naar West-Europa wordt ingekrompen AAN DE GROND GELOPEN Dropconsumptie kleiner door hete zomer j Onveranderd interim VNU „Ploegenwerkers de dupe” 1 Remington-Rand stopt met produktie van kopieerapparaten een miljoen gulden aan prijzen Geringe toewijzing op obligatielening Ontwikkelingsbank Pas voor uw plezier. Als u65+bent, wordt n danscursus véél goedkoper. Met: PAS 65. ZATERDAG 6 19 7 5 DECEMBER ECONOMIE 13 J INDUSTRIEBOND NKV: LAGERE WINST KLENE 9 I 1 Zuiniger L RESULTATEN DSM NOG NIET OMHOOG Winstverlies L. I (Van een medewerker) Te winnen In de Nationale Puzzelaktle tb.v. Tf De nota gaat er dus van uit, dat het Hajenius wijst ook op een zekere bevoordeling van ambtenaren bij de voorgestelde loonmaatregel. „Immers, omdat zij geen AOW hoeven te beta len, minder pensioenpremies voor be tere pensioenen en goedkopere ziekte en autokostenregelingen hébben, zul len zij er netto veel beter afkomen bij een voor iedereen geldende maat regel”. 2,63- 2,73 5.31- 5,61 6,47- 6,77 100,50-103,50 35,00- 38,50 6,75- 8,75 59,00- 62,00 100,25-103,25 14,42- 14,72 4.32- 4,62 Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) ke elektrische toestellen waarvoor be sparingen denkbaar zijn, maar deze 'be sparingen zullen dan eerder 10 tot 20 percent bedragen, geen veertig. Voor dergelijke besparingen is echter tijd nodig, voor onderzoek en ontwikke ling, voor de omschakeling van de in dustrie en voor de verspreiding van zuiniger toestellen. Een vergelijking met de opgedane ervaring met de isolatie van woningen is leerzaam. Goede isolatie produktie en afzet mag worden aange nomen dat de bietenprijs in het lopende jaar die van de vorige campagne zal evenaren. Toen (oogstjaar 1974-’75) was de bietenprijs die de Suiker Unie aan de boeren kon uitbetalen bijna 100 per ton, belangrijk meer dan het jaar daar voor. Dat was ook te danken aan de suikerschaarste, die het de Suiker Unie gedurepde een groot deel van dat jaar mogelijk maakte, op de binnenlandse markt suiker af ie zetten tegen de hoogste EEG-prijs (de zogeheten drem- pelprijs). In alle voorgaande jaren kwam de binnenlandse suikerprijs slechts en- 1 5 N C e UTRECHT (ANP) „Wanneer de regering haar voornemen voor het volgend jaar uitvoert om inkomens boven de 20.000 niet te kompense- ren, is zij weer onrechtvaardig bezig ten opzichte van de ploegenwerkne- mers in Nederland”. Dit schrijft dis- trictsbestuurder J. Hajenius van de Industriebond NKV in de „Industrie- revu”, het orgaan van de bond. Hij meent dat de. werknemers in ploegenverband dubbel de dupe wor den van de plannen om het „draai punt” van de prijscompensatie te leg gen bij 20.000. Bij zijn redenering gaat Hajenius uit van een werknemer in een 3-ploegendienst met een inko men van 18.000 plus toeslag van 6000 (samen 24.000). „Hij krijgt in elk geval 4000 niet gecompenseerd. Deze harde werker wordt nu gepakt omdat zijn extra ploegeninspanningen niet meer worden gehonoreerd”, aldus Hajenius. Volgens de districtbestuurder wordt gemiddeld 40 percent zuiniger te maken. Voor een aantal toestellen (koelkasten, vrieskasten) lijkt dit haalbaar, zegt de SEP. Daarnaast zijn er andere belangrij- nieuwbouw van woningen wordt betrek kelijk weinig en bij bestaande woningen wordt vrijwel niets aan isolatie gedaan. De suikerbieten verwerkt door Sui ker Unie en CSM hebben dit jaar met -rond 137.000 hectare één vijfde van de gehele oppervlakte bouwland in Ne derland beslagen. Bij een verder gunstig verloop van AMSTERDAM (ANP). De langduri ge hete zomer heeft de vraag naar dropartikelen doen verminderen en de prijzen onder druk gezet. Het resultaat in het derde kwartaal van Kiene’s Sui- kerwerkfabrieken NV was hierdoor ge voelig lager. Ook voor het hele jaar wordt een lager resultaat verwacht, al dus de maatschappij. De eerste zes maanden van dit jaar was de omzet van drop en suikerwerk- artikelen vrijwel normaal. De winst in deze periode lag echter lager dan in dezelfde periode van 1974. Na de terugval in het derde kwartaal heeft de omzet zich hersteld, maar het valt volgens Kiene nauwelijks aan te nemen dat het laatste kwartaal de winst van 1975 weer op het peil van 1974 kan brengen. Toen werd 0,2 miljoen netto winst gemaakt. dens terug, alhoewel goede weerstand werd geboden. Van het financiële front kwam deze week weinig nieuws. In Amerika paste het bankwezen geen verdere renteverla ging toe, maar de nieuwe leningen hier werden op het Damrak een groot succes. Hierdoor ontstonden zelfs geruchten dat er een nieuwe staatslening ophanden zou zijn. Het is dan ook niet erg realistisch om in de komende tien jaar een groot effect te verwachten van het beschikbaar ko men van energiebesparende elektrische toestellen. geeft grote energiebesparing en de tech niek hiervoor is al jaren beschikbaar Toch gebeurt er vrijwel niets: bij de wasmachines, waarin thans water wordt verwarmd met elektriciteit, zodanig te veranderen, dat hiervoor in de toekomst gas kan worden gebruikt. Tegenover de overigens vrij geringe besparing aan elektriciteit, die dit oplevert, staat ech ter, dat er dan weer meer aardgas moet worden gebruikt. Het probleem is juist, dat het aardgas opraakt. Alles bijeen vindt de SEP de tweede bezinningsnota eenzijdig en te optimis tisch en blijft er bij, dat een beslissing over de bouw van kerncentrales nu moet worden genomen. DEN HAAG (ANP). De waarde van daling te zien van negen percent, terwijl de buitenlandse handel (exclusief de handel met België en Luxemburg) heeft in de eerste negen maanden van 1975 voor de invoer 55,6 miljard gulden (vo rig jaar 56,6 miljard gulden) bedragen, terwijl voor een waarde van 55,2 mil jard gulden (vorig jaar 56 miljard gul den) werd uitgevoerd, aldus het CBS. TOKIO (Reuter). Japanse staalfa brieken zijn van plan een kartel te vormen om de uitvoer van walsstaalpro- dukten naar de Europese Gemeenschap aan banden te leggen, zo heeft Nippon Steel Corporation gisteren bekendge maakt. Zes grote staalfabrieken zuilen vermoedelijk volgende week het Japanse ministerie van internationale handel en industrie toestemming vragen voor de vorming van het kartel. de export van onbewerkte agrarische produkten en delfstoffen met respectie velijk 14 en 8 percent toenam. AMSTERDAM. Op de 8,75 pet, 10- jarige obligatielening van de Nederland se Investeringsbank voor Ontwikkelings landen NV is donderdag voor een dusda nig bedrag ingeschreven, dat de toewij zing zeer gering zal zijn, aldus emitten- ten. De lening was 75 mln groot. De koers van uitgifte bedroeg 100 pet. DEN HAAG (ANP). Verder uitstel van beslissingen over kernenergie op grond van hoop op verdere ingrijpende elektriciteitsbesparingen is onverant woord. Dit zegt de NV Samenwerkende Elektriciteitsproduktiebedrijven (SEP) in een commentaar op de tweede bezin ningsnota. die de,.Bezinningsgroep Ener giebeleid” enkele weken geleden heeft aangeboden aan de Tweede Kamer en de regering. De bezinningsgroep (bestaande uit 21 wetenschapsmensen en milieudeskundi gen) meent, dat met de beslissing over de bouw van een of meer kerncentrales Dat is overigens een zaak waarop in deze rubriek al meer dan eens is gewe zen, optimistische uitlatingen van minis ter Duisenberg dat vooral in Amerika duidelijke tekenen van een krachtig her stel waarneembaar zouden zijn ten spijt. Direct na deze opmerkingen van de Nederlandse minister publiceerde het Amerikaanse Ministerie van Handel het maandelijkse bedrijfsgemiddelde over oktober waarin een conjuncturele ver traging (evenals in september) tot uit drukking kwam. Het flauwe herstel van de zomer maanden is in de herfst dus niet doorge- tnokken; dat is voor de be- leggerswereld eigenlijk wel de groot ste teleurstelling van dit jaar. Geen wonder dus dat Wall Street deze week in een paar dagen bijna 40 punten verloor, een koersval van een omvang die sinds februari in zo’n kort tijdsbe stek niet meer was voorgekomen. Het allerergste is echter dat uit het teleurstellende conjunetuurverloop in de VS blijkt hoe resoluut een opleving tot Om te besparen op energie stelt de bezinningsgroep voor om bijvoorbeeld deze werknemer echter ook voor een tweede keer gepakt omdat alleen al de prijs die hij moet betalen voor zijn elektra en gas met respectieve lijk 16,5 en 25 percent gaat stijgen. „Juist deze mensen die gezien hun ploegenwerk extra kosten hebben aan gas en licht worden de dupe. Enkel en alleen omdat hun toeslag voor het werken in onaangename uren, op za terdag, zondag en zelfs feestdagen extra wordt belast op het moment, dat prijsstijgingen niet meer worden vergoed”. Op de Mississippi bij New Orleans is het reusachtige Noorse vrachtschip Fernbay aan de grond gelopen na een aanvaring met twee kleinere schepen. Op de foto: twee sleepboten proberen het schip, dat lichte averij heef opgelopen, vlot te trek ken. Bij de scheepsaanvaring hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. tiek is een zeer belangrijke conjuncture le factor. Intussen is het kerstseizoen begonnen. Zowel in Europa als als in Amerika worden alom aankopen gedaan. Verder zijn in de afgelopen maand in de VS de automobielverkopen behoorlijk gestegen. Op het Damrak was de lust tot zaken doen veel geringer dan in de voorgaande weken. Maar de harde klap in Wall Street werd toch niet klakkeloos overge nomen. Na enkele dagen van koersdalin gen trad vooral voor aandelen die vrij veel terrein hadden verloren al spoedig een herstel in. kele centen per honderd kilo boven de interventieprijs (de gegarandeerde EEG- prijs) uit. De Suiker Unie meent dat een bieten prijs van bijna 100, gezien kan worden als een lichtpunt in de grote geldelijke zorgen van de boer. De kostenstijgingen van de coöperatie waren volgens het jaarverslag niet ge ring. De verwerkingskosten stegen met 37 miljoen tot 231,8 miljoen. Het saldo uit het suikerbedrijf over het jaar 1974-’75 bedraagt 7,7 miljoen tegen 4,67 miljoen in 1973-’74. Uit de deelne mingen werd 5,3 miljoen (v.j. 2,49 miljoen verkregen, zodat het totale ex ploitatiesaldo 13 miljoen bedraagt te gen 7,2 miljoen in 1973-’74. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Remington-Rand in ’s-Hertogenbosch, een onderdeel van de Sperry Univac-division gaat ophouden met de fabricage van kopieerapparaten. Over enkele maanden zal de produktie- Hjn in de bedrijven in Den Bosch wor den stilgelegd, een en ander in verband •net de ernstige concurrentie die dit produkt op de Nederlandse markt ont moet. Per saldo betekende dit dat de reactie van deze week de verbeteringen van de laatste weken niet heeft weggevaagd: Van de koerswinst bleef zeker nog de helft over. Sommige aandelen boekten nog winsten of handhaafden zich op het eerder bereikte hogere peil. Tot deze laatsten behoorde aande len Koninklijke Petroleum, nog altijd het voornaamste fonds van de beurs, die ruim boven de 100 bleef. Heineken kon De regeling zal een jaar gelden en zal waarschijnlijk volgende maand ingaan. Er zal een maximum voor de gezamen lijke uitvoer van de zes ondernemingen naar de Europese Gemeenschap worden vastgesteld, maar er kon geen bevesti ging worden verkregen van berichten volgens welke de uitvoer hooguit hon derdduizend ton per maand mag bedra gen. De Japanse fabrieken waren met een exportcampagne begonnen om de ver mindering van de binnenlandse vraag te compenseren. In de eerste tien maanden Het stoppen van die produktielijn brengt het ontslag van een tiental men sen met zich mee. Het grootste gedeelte van de arbeiders kan in het bedrijf, dat nog steeds groeit, worden ondergebracht, maar voor een tiental is ontslag aange vraagd. In een gesprek met vertegen woordigers van de vakbonden NKV, NW, CNV en de Unie BLHP is over eenstemming over deze ontslagen en over een afvloeiingsregeling bereikt. HAARLEM. (ANP)— NV Verenigd Bezit van aandelen Verenigde Uitgevers bedrijven NV (VNU) in Haarlem keert over 1975 een onveranderd interimdivi dend uit van ƒ1,40 per preferent aandeel van nominaal f 20 en van ƒ2 per ge woon aandeel van nominaal 20. De daling van de waarde in de eerste negen maanden van 1975 ten opzichte van dezelfde periode van 1974 bedroeg voor de invoer 2 percent en voor de uitvoer 1 percent. Bij een gemiddelde prijsstijging voor de invoer van 5 per cent en voor de uitvoer van 6 percent kan worden afgeleid dat naar hoeveel heid zowel invoer als uitvoer met zeven percent is gedaald. De teruggang van de imponthoeveel- heid is het resultaat van een daling bij grondstoffen en halffabrikaten met elf percent, een stijging voor consumptie goederen met vijf percent en een toene ming van één percent bij investerings- goederen. De uitvoer van industriële produkten gaf, naar de hoeveelheid gemeten, een moeten volgens de SEP grote vraagte kens worden geplaatst. Een voorbeeld hiervan zijn de besparingen, die de be zinningsgroep aangeeft in de huishoude lijke sector. Door 50 percent van de huishoudelijke toestellen zuiniger te ma ken zou 800 megawatt elektrische ener gie bespaard kunnen worden in 1985, meent de bezinningsgroep. Dit komt overeen met ongeveer 20 percent van het verwachte huishoudelijke verbruik. AMSTERDAM. De beurs-hausse van de laatste paar weken blijkt een zeer zwakke basis te hebben gehad. In de achter ons liggende beursweek werd niet alleen flink stoom afgeblazen, maar ook sloegen wïnstnemingen een fikse bres in het opgeblazen koerspeil. De grote motor in deze scherpe reactie was dit maal Wall Street, waar teleurstelling over het uiterst trage verloop van het economische herstel de oorzaak van de teruggang was. ROTTERDAM (ANP) De coöperatie Suiker Unie heeft, met een tot nu gunstig verlopen bietencampagne, goede vooruitzichten voor het lo pende oogstjaar 1975/’76, zo staat in het jaarverslag over 1974/’75. Van de oogst 1975 zal Suiker Unie waarschijnlijk de ongekende hoeveelheid van ruim 3,7 miljoen ton bieten te verwerken krijgen. Daaruit zal een top- produktie komen van rond 510.000 ton suiker. Vorig jaar produceerde zij uit bijna 3,3 miljoen ton bieten rond 435.000 ton suiker. HEERLEN (ANP). De resultaten van DSM over het derde kwartaal als mede over oktober passen in het beeld dat de algemene economische situatie nog geen duidelijke opwaartse lijn te zien geeft, aldus is blijkens een verslag in Nieuws DSM Limburg BV” in een ondernemingsraadsvergadering gezegd. Tijdens de vergadering bleek voorts onder meer, dat in de komende vijf jaar, voor wat de personeelsbezetting van DSM Limburg betreft, een behoorlijke groei moet worden voorzien. In hoeverre deze prognose wordt gerealiseerd, is af hankelijk van de mate, waarin de voor genomen investeringen tijdig tot stand komen. Het huidige lange termijnplan moet worden gezien als een maximum plan. in ons land tot 1977 kan worden ge wacht, omdat grote besparingen op het elektriciteitsverbruik mogelijk zijn. De SEP zegt hierop, dat besparingen geen alternatief zijn voor kernenergie, omdat beide van belang zijn. De jongste prog nose van de SEP houdt al rekening ipet aanzienlijke besparingen. De bezinnings nota, die stelt, dat op de prognose v: n de SEP voor het in de toekomst te verwachten elektriciteitsverbruik nog tien percent kan worden bespaard, ziet dit over het hoofd. Achter de haalbaarheid van de voor stellen in de tweede bezinningsnota van dit jaar nam de uitvoer naar de Europese Gemeenschap in vergelijking met de overeenkomstige periode van verleden jaar toe met 65 percent tot 1,47 miljoen ton. De EEG-landen hebben Japan ge vraagd zijn uitvoer te verminderen, om dat evenals de Japanse de Europe se staalfabrikanten hun produktie in verband met de wereldomvattende in zinking hebben moeten inkrimpen, aldus Nippon Steel. Met name de onderbezetting in de drukkerijen in het voor de VNU zo belangrijke vierde kwartaal oefent een verdere nadelige invloed uit op de resul taten, zodat thans verwacht wordt dat de winst over 1975 zal achterblijven bij die over 1974 (nettowinst: f 20 mln), zo heeft de maatschappij meegedeeld. Voor 1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten, en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder deze kampioen lichtgewicht van Singer. De lichtgewicht met vrije arm, type 527, winkelwaarde 599,-. En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-: Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. extra-dividend bekend werden. De rest van de internationals moest enkele gul- taste voorraden weer zijn aangevuld. Met andere woorden: de voorraadpoli- Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u’m kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f6,50. Wilt u meer informatie? Vraag’t bij uw gemeente.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13