Middelmatige Stenzel sloeg toe Telstar en Haarlem ONVERWACHT VERLIES belangen zijn groot VAN HANS VULTINK Top-basketbal in Haarlem niet meer wat het was Ook draver het best op lange afstand CLUB 12 WON GROTE NAAM HOOG STREEKSPORT 95 95 SPORWEB „KEESSIE” HOUDT 15 Bekervoetbal-succes best te gebruiken INSCHRIJVINGSSYSTEEM FATAAL Zaalvoetbalcompetitie JUDY DE BOER EN HANNEKE TIENSTRA, KERNPLOEGLEDEN MODERNE RITMISCHE GYMNASTIEK: ■as SPORT 6 19 7 5 DECEMBER ZATERDAG (Van onze sportredactie) Nerveus Nieuwe sport BADHOEVEDORP Het mooie reisje ging niet door. Judy en Han neke bleven in Badhoevedorp. Zo als ook hun teamgenoten in het koude Holland moesten achterblij ven. De Nederlandse ploeg moder ne ritmische gymnastiek werd door het Koninklijke Nederlandse Gym nastiek Verbond op het laatste mo ment een reisverbod opgelegd. In laatste moment verbood het KNGV ons te gaan”. Tenger Laat begonnen 1 I ’riffr „Telstar is een Hans Vultink: op derde plaats wedstrijden. Inherent (Van onze basketbalmedewerker) (Van een medewerker) Turnen verdringt ons naar achtergrond Hanneke Tienstra (links) en Judy de Boer: „Moderne ritmische gymnastiek heeft veel in zich: jazz, vrije turn-oefening en ballet”. si i ihi i i i i Kees Verkerk, echtgenote en, slapende, baby langs de renbaan. „Ik ga altijd naar ’Keessie’ kijken als ik in Nederland ben”. Stenzel wel, want hij bezorgde Vultink diens tweede nederlaag van dit met drie nationale titels zo sterk begonnen sei zoen. 8 8 6 6 4 0 0 0 153 169 114 131 119 59 89 41 27,27 22,64 23,11 22,20 16,19 12,07 11,82 7,66 Voor een groot deel is dat te danken aan de 26-jarige Berthy van de Kwaak, de Hoofddorpse trainster van De Bad hoeve. Hanneke Tienstra: „Zij is een van er door in 1973 speciaal voor het wereldkam pioenschap ’n Roemeense trainster aan gesteld, Medilanski. Haar contract zou na Madrid aflopen. Voor haar is het natuurlijk ook een enorme teleurstelling. Want ze heeft twee jaar keihard met de ploeg gewerkt. Allemaal voor niets, zoals nu blijkt.” (Van onze speciale verslaggever) WALSUM. Voor Hans Vultink zou het misschien beter zijn geweest als de biljarts in de Stadthalle van Walsum in de oude staat waren gebleven. Vele uren hadden mensen van de Wuppertaler bil- jartfabrik donderdagnacht de zo fel be kritiseerde tafels geslepen, geschuurd en gestofzuigd. De leien werden zo goed mogelijk van hun doorzakking afgehol pen om het toernooi om het Europees kampioenschap 47-1 vrijdag iets norma ler te kunnen doen vervolgen. In de rugby-competitie boekte het Heemsteedse HBC een duidelijke (31-0) en belangrijke overwinning op concur rent NFC. De geringe tegenstand maakte het onmogelijk een goede indruk te krijgen van HBC’s sterkte op een hoger rugby-nïveau. HCK vergiste zich in RC Tex en verloor door al te rustig spel met 4-10. Moeiteloos volbrengt het duo dan ook de vijf trainingen per week, die ieder zo’n twee a drie uur duren en waar het accent op de eindeloze balletoefeningen ligt. Hanneke: „Je vind het niet verve lend, omdat je naar een hoogtepunt toewerkt. Dat is dit jaar dan wel mis lukt, maar we gaan gewoon verder. Er komen nog genoeg mooie wedstrijden.”. ROB HOOGLAND was Kees kind op Madrid, op de wereldkampioen schappen, moest men het zonder Nederland stellen. En dus ook zon der Judy de Boer en Hanneke Tien stra. Reden van het verbod: de po litieke omstandigheden in Spanje. Hanneke Tienstra: „Het KNGV vond het voor onze veiligheid beter dat we niet gingen. Een grote te leurstelling, ja. De ouders van de deelnemers hadden allemaal hun toestemming gegeven, maar op het Ondanks de sterk verbeterde prestaties bestaat er nog maar weinig belangstel ling in Nederland, voor de moderne ritmische gymnastiek. Hoe komt dat? Judy de Boer: „Volgens mij omdat het een nog vrij nieuwe sport is. In Neder land wordt het pas tien jaar beoefend. In Rusland al twintig jaar. Bovendien worden wij hier door het turnen een beetje op de achtergrond gedrukt. Tur nen is nu eenmaal populairder. Er zijn maar een paar verenigingen, waar het accent op de moderne ritmische gym nastiek ligt. Zoals bij De Badhoeve. Wij doen ook wel aan turnen bij De Bad hoeve, maar zuiver op het recreatieve vlak. De moderne ritmische gymnastiek kun je bij ons echt wel beschouwen als topsport”. won nog wel, ondanks matig spel voor de derde keer in elf beurten. Maar tegen Franz Stenzel, die eerder titehouder Die ter Müller had verrast, ging het pas echt fout. In drie beurten toverde de Oostenrijker Vultink twee series van honderd voor de neus. De Nederlander antwoordde nog met zestig, maar zakte daarna volledig weg. In ieder geval kwam daarmee een einde aan een hoop onzekerheid. Judy de Boer: „We werden er nerveus van. Eerst zouden we niet gaan, toen weer wel, dan weer niet”. En Hanneke: „Het is vooral jammer omdat de Nederlandse ploeg zich op die wereldkampioenschappen ontzettend goed had geprepareerd. Het hele jaar hadden we naar de WK toege traind. Kun je nagaan: het KNGV had (Van onze sportredactie) HAARLEM-IJMOND. De KNVB- beker heeft het altijd met een twijfel achtige belangstelling van de clubs moeten doen, maar voor de wedstrijden van zondag is er wat Telstar en Haar lem betreft grote duidelijkheid: de trai ners zijn fel gebrand op een overwin ning respectievelijk tegen Roda en De Graafschap. Joop Castenmiller: HAARLEM. Met de feestdagen in de maand december breekt voor de bas ketballers in de landelijke competitie een wat rustiger periode aan, die de verenigingen de gelegenheid geeft te be komen van het overladen wedstrijdpro- gramma uit de afgelopen maanden. Een eerste blik op de ranglijsten levert het gegeven op dat het district Haarlem niet meer die toonaangevende rol speelt, die enkele jaren geleden voor de Haarlemse verenigingen was weggelegd. De top is wat smaller geworden maar meer dan ooit floreert het recreatieve basketbal. De resultaten van topploegen als Levi’s, Typsoos Lions en Tetramin Epibratos hebben hun uitwerking niet gemist. Met name op het gebied van de jeugd is de groei de laatste twee jaar onstuimig geweest. Het minibasketbal zij het bij te weinig verenigingen -is goed van de grond gekomen, terwijl naast kwantiteit ook sprake is van kwa liteit. Kwaliteit, die tot op heden onop gemerkt is gebleven voor de keuzeheren van de Nederlandse jeugdselecties. Ter wijl met name een team als Tetra Devils vrijwel onklopbaar is en de jeugd van Akrides van zich doet spreken, blij ken spelers van deze teams nog steeds niet in aanmerking te komen voor de jeugdselecties omdat een goed selectie- apparaat binnen de NBB schijnt te ont breken. Duidelijk is inmiddels eveneens ge worden, dat het door de NBB gehanteer de inschrijvingssysteem voor de heren top ere- en eerste divisie weinig aantrekkingskracht uitoefent op de Haarlemse verenigingen. Grote financië le offers moeten gebracht worden voor veelvuldig voorkomende, oninteressante Wat de opstellingen betreft: De Graaf schap heeft Nanlohy en Storm op de lijst van geblesseerden, bij Haarlem doet Kleton weer mee maar ten koste van wie maakt Hughes zondag pas uit. Vraag is voorts of Piet v. d. Berg niet te veel last krijgt van een donderdag opgelopen liesblessure. Bij Telstar is geen enkele verandering in de opstelling van zondag gekomen (Castenmiller: „Ik heb geen enkele reden om te switchen”) en bij Roda JC weet men pas zondag, aldus manager Coerver, hoe het team eruit ziet. Stenzel, een middelmatige routinier toch, gaf de partij niet meer uit handen. Zoals altijd buitengewoon los in de ar men, bezat hij echter niet de kracht de partij snel uit te maken. Dat lukte hem pas na twaalf beurten. Vultink had het, wellicht onbewust, voelen aankomen. ,Want na zijn middagpartij tegen Hose had hij zich al voor zijn spel veront schuldigd met: „Toch blijft die tafel niet zo best. Je kunt wel merken dat zij hun best hebben gedaan, maar geweldig kan ik het allemaal nog niet vinden.” Judy de Boer: ,,Je kimt moeilijk een heel tenger meisje op muziek van Beet hoven haar oefening laten doen. Chopin komt voor iemand met zo’n figuurtje meer in aanmerking”. Judy zelf is een meisje met zo’n figuurtje. Met haar oefeningen behaalde zij dit jaar het jeugdkampioenschap van Nederland. Hanneke Tienstra eindigde op die titel strijd als tweede. Toch doen beiden nog maar vier jaar aan moderne ritmische gymnastiek. Hanneke: „Ik ben er met mijn elfde jaar pas mee begonnen”. En Judy: „Ik gym al vanaf mijn derde jaar Ik heb altijd geturnd, zat ook in de Noordhollandse jeugdturnselectie. Toch begon ik vier jaar geleden aan moderne ritmische gymnastiek. In het begin vond ik er niets aan. Maar dat was gauw over, natuurlijk ook dankzij de succes sen. Nu zou ik niet anders meer willen”. Barry Hughes en Joop Castenmiller: resultaat in bekercompetitie telt zwaar. De nieuwe Kees Verkerk begon laat. Hij was veel te groot en zo stuntelig dat, zoals trainer Gerard van Eykelenborg zegt, er heel voorzichtig met hem omge sprongen moest worden. „Zo’n groot paard rij je dan gemakkelijk stuk en daar wij veel van hem verwachten heb ben wij heel kalm met hem gedaan”. Zelfs zo kalm dat het leek of Kees Verkerk nooit een rol zou gaan spelen. Die grote rol kwam pas vorig jaar toen Kees Verkerk vijf jaar was. Zijn hoog tepunten vond hij vooral in de lange afstandskoersen en in de winter van vorig jaar toen op de Hilversumse piste deze populaire draver al werd aange- moedigd met de oude kreet: „Heya, Keessie”. Waarop Judy reageert: „Nou ja, voor niets. Onze prestaties zijn in die tijd enorm gegroeid. Dus dat is al meegeno men. Voor de komende interlands is de training in ieder geval niet voor niets geweest. In 1976 hebben we geloof ik zeven interlands af te werken. Vier in Nederland en drie in het buitenland. In maant gaan we naar Praag. Daar kun nen we toch ook onze krachten meten. Dus voor niets is die training niet ge weest”. Alle spelers werden geïnspireerd door het betere materiaal, maar niet Hans Vultink. Tegen Klaus Hosé, die donder dag Francis Connesson al meer dan drie uur bezig had gehouden, kon de wereld kampioen geen tempo ontwikkelen. Hij de beste trainsters van Nederland. Hoe zij zich er voor inzet, dat is ongelooflijk. Zij is ook een van de weinigen die beweren, dat Nederland op gelijke hoog te kan komen met een ploeg als Rus land. Als we maar hard genoeg trainen, zegt ze”. RCH en HFC hebben overwinningen geboekt in hun oefenwedstrijd bij kunstlicht. RCH bleef met 3-1 baas over SV Diemen dankzij doelpunten van Guus Schelfout en Arthur Maaswinkel (tweemaal). HFC liep twee keer een achterstand op maar zegevierde tenslotte door goals van Frans de Vlieger en Hugo Bettink (twee treffers). De stand na vier ronden is: Connesson Ceulemans Vultink Müller Stenzel Sundquest Hose Arenaza Hanneke Tienstra: „Ik vind moderne ritmische gymnastiek vooral zo aantrek kelijk, omdat het een heleboel in zich heeft. Er zit een jazz-element in, iets van de vrije turn-oefening en het heeft enorm veel met ballet te maken. We doen de oefeningen meestal op muziek van Brahms, Chopin, Grieg of Beetho ven. Het hangt veel af van je lichaams bouw en van de aard van je oefening, welke muziek je kiest”. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM. Toen in de winter van 1969 de Westlander Cor Disselkoen in zijn stallen een fors gebouwd hengst veulen, dat moeder Bonheur Perdu *s nachts het leven had geschonken, rij ker werd, koos hij direkt als naam Kees Verkerk. „Keessie” die op dat moment als schaatser triomfen vierde, gaf zijn schriftelijke toestemming voor deze naamgeving, waardoor na zijn schaats- carrière een andere Kees Verkerk nog vele jaren die naam in een andere tak van sport de drafsport levendig ging houden. Moderne ritmische gymnastiek. Een nog jonge tak van de gymnastieksport. LEAO-leerlinge Judy de Boer (16) en MAVO-leerlinge Hanneke Tienstra (15) zijn lid van „De Badhoeve”, een van de meest toonaangevende Nederlandse vere nigingen op het gebied van moderne ritmische gymnastiek, samen met Quick Leeuwarden en Atilla Utrecht. Op grond van hun prestaties werden Judy en Hanneke respectievelijk twee en ander half jaar geleden voor het nationale team geselecteerd. Een nationaal team, dat de laatste jaren, mede dankzij de Roemeense Medilanski enorme vorde ringen maakte. Verleden week wend de interland tegen het sterkste team van de wereld, dat van Rusland, weliswaar ver loren, maar het verschil bedroeg niet meer dan tien punten. De .Russinnen waren overigens ook niet aanwezig in Madrid, eveneens om politieke redenen. club die niet op een kampioenschap in de competitie mag rekenen. Wij moeten het hebben van incidentele successen en wat dat betreft heb ik de nadruk zwaar op „de beker” gelegd.” En Barry Hug hes van Haarlem, bij wie men enige terughoudendheid zou kunnen verwach ten omdat het competitie- (oftewel: pro motie-) belang zo groot is: „Ik vind het bekertoernooi net zo belangrijk. Waar om? Gewoon, om in de volgende ronde te komen en dan hopelijk een zo sterke tegenstander treffen dat er veel publiek op af komt Financieel zouden we zo’n sturatje best kunnen gebruiken. Daér- om. HAARLEM. In een partij voor d« hoofdklas van de Haarlemse zaalvoet balcompetitie zegevierde Club 12 in de Kennemer sporthal netaan met 1-0 over Barricade Boys. Het was een spannend en aantrekkelijk duel. Ton Zwart scoor de kort voor het verstrijken van de eerste helft het voor Barricade winnen de doelpunt. De uitslagen: Haarlem: hoofdklas: Club 12Barricade Boys 0-0; eerste klas A: FC Graetz—Sticker Stars 3-1; EDO MSD 2-2; derde klas A: SVHB—De Brug 7-5; derde klas B: DFBDe Fles 3-5; res. derde klas A: Spaamevogels 2 IJmond 2 1-1; res. derde klas B: DGS Smul 4Kennemerland 4 0-1; res. derde klas C: Figee 2—DSS 2 5-2; Geel Wit 4DGS Smul 5 2-4; Kennemerland 3 Haarlem 3 3-2. Hillegom: eerste klas A: BSMCBS 5- 1; derde klas E: TapijtschuurZand- voortmeeuwen 4-1; derde klas F: Kon- taktParadiso Boys 5-1; res. derde klas A: Bron Vanka 2EDO 3 4-1. Wijk aan Zee. tweede klas B: Be manLoek Anderson 1-14; derde klas D: Micro TechniekWijk aan Duin 4-2; res. tweede klas C: KI. Zwitserland 2 De Biggen 3 2-0; res. derde klas E: Wijk aan Duin 2—’t Keiltje 4 7-3. midweekse wedstrijden. Inherent aan het thans gehanteerde systeem is, dat lang niet altijd de sterkste, maar veeleer de kapitaalkrachtigste verenigingen in de hoogste klassen spelen. Ongetwijfeld is de vraag gerechtvaardigd of de NBB met dit systeem op de juiste weg is. Bedenkelijk is vooral dat het systeem volledig afhankelijk is van de aanwezig heid van voldoende sponsors, die de noodzakelijke financiële injecties ver schaffen. Niet alleen voor de topvereni- gingen, maar ook voor de gehele NBB zal het afhaken van sponsors binnen afzienbare tijd ernstige consequenties kunnen hebben. Vermindering van in komsten zal de toch al financieel niet sterke NBB voor vrijwel onoplosbare problemen gaan plaatsen. De standenlijsfen in de basketbalcom- petitie zien er als volgt uit: HIA: PSV 11-22, BC Markt 11-20, Hoechst BSW 11- 20, Vastgoed Strijen 10-14, Kimbria 11- 14, Akrides 11-12, Jumpers 12-12, Tor, Mosquito’s 10—8, Tekon Arriba 118, Fortuna Flash 11-8, DED 12-8, AMVJ 11-6, Jugglers 11-4, Almonte 10-0. HIB: Argus 11-20, Arrows 10-18, Wilskracht 10- 14, Zaandam 10-14, BC Paulus 11-14, Haarlem Epibratos 11-14, Cangaroes 10- 10, JRC Boxtel 10-10, AMVJ Rotterdam 11- 10, Treffers 10-8, US 11-8, Frisol-R 11-8, Enos 11-6, Orca’s 10-2, Uitsmijters 11-2. H2C: The Wolves 10-18, SV Noord- kop 10-16, Herly 10-16, Hoofddorp 10-12, Haarlem Cardinals 10-12, Ariola 10-12, Lisse 9-10, Zodiac 10-10, Racing Agon 10-6, Excercitia 9-2, APGS 10-2, De Germaan 10-2. D2C: Outsiders 10-20, Hoofddorp 10-16, Akrides 10-16, HOC 10-16, De Kometen 9-10, DSS 10-10, Early Bird 10-10, Haarlem Cardinals 9-8, Wolves 9-4, Zodiac 10-4, Windmills 9-2, ASVU 10-0. Het merkwaardige bij dit alles is dat de dravende Kees Verkerk veel overeen komst vertoont met de schaatsende Kees Verkerk. „Hij is op z’n best”, aldus Gerard van Eykelenborg, „op een lange afstand. Hij begint traag, wil dan nog wel eens een foutje maken, maar komt dan op volle toeren. En wat ie dan lopen kan is niet te geloven”. Deze Kees Verkerk is dan ook een vechtersbaas die op de paarden afgaat. Daarbij beschikt hij over een geweldig uithoudingsvermogen dat hem in vele koersen al een zege bracht. Zijn capaci teiten hebben Stal Westland en Gerard van Eykelenborg geen windeieren ge legd. Hij draafde dit jaar ruim 65.000 bijeen, waardoor zijn totale winsom is gekomen op 132.500. Ex-schaatser Kees Verkerk: ,Ik vind het geweldig leuk dat mijn naamgenoot het zo goed doet. Als ik in Nederland ben en ik weet dat hij loopt, dan ga ik kijken”. In het afgelopen seizoen Verkerk met zijn vrouw en Duindigt om „Keessie” te zien lopen. Maar toen vergalloppeerde Gerard van Eykelenborg zich in de eindstrijd en verspeelde door een stommiteit de over winning. „Ik kon me wel voor m’n kop stom pen, dat ik zo stom ben geweest, vooral ook omdat de echte Keessie er was. De schade haal ik wel weer in”, zei Gerard van Eykelenborg die zijn Kees Verkerk net als de gehele stal alleen maar aan roept met „Keessie”. Zondag zal „Keessie” er in Hilversum weer tegenaan moeten. In de ruim 3900 meter lange Allround Stayers-prijs, waarin hij een handicap moet overbrug gen van zestig meter. „Geen bezwaar”, meent Gerard van Eykelenborg, „want Keessie is ’s winters net als de echte „Keessie” op de top van zijn vorm”. Trainen met hoepels, linten, knotsen, ballen en touwen. Bij moderne ritmische gymnastiek komen er geen toestellen aan te pas. Ieder seizoen wordt met vier van de vijf bovengenoemde instrumen ten gewerkt. Eén instrument wordt per seizoen niet gebruikt. Dit jaar was dat het touw, het volgende seizoen wordt er zonder de knots gewerkt. Alle oefenin gen worden gedaan op muziek, meestal pianomuziek en duren tussen de zestig en negentig seconden. Naast deze indivi duele oefeningen is er ook nog een groepsoefening, die door zes meisjes wordt gedaan. Nadat Ajax de Deense spitsspeler Bjarne Petersen (23 jaar) afschreef, heeft de FC Amsterdam deze topscorer (26 goals in 30 wedstrijden) ingelijfd, Ajax verbrak het con tact omdat men de conditie van Petersen slecht vond. In hoeverre Michels en de zijnen gelijk hadden kan eventueel zondag al blij ken, want Petersen is speelgerechtigd voor de bekerwedstrijd van Amsterdam tegen. Ajax! Fighting Mack heeft laten weten maandag avond liever niet te boksen in Den Haag. Hij klaagt over een blessure aan het jukbeen. De kans is groot dat Rudie tf.oopmans hem vervangt in de partij tegen Peter Scheibner. Bij de NBB is daartegen geen bezwaar (koopmans heeft een Duitse licentie, red.). ft Levski Spartak, woensdag de tegenstander van Ajax in het Europa Cup-toernooi werd leider in de Bulgaarse competitie. Het won namelijk de udtgestelde wedstrijd tegen CSKA met 1-4. De Roemeense voetbalcoach van het natio nale team, Valentin Stanescu, is ontslagen. Hem werden „tekortkomingen’ in de verte genwoordigende ploegen verweten. ft In de Belgische competitie verspeelde Lo- keren de tweede plaats door een uitspraak van de commissie van beroep. Die commissie bepaalde namelijk de papieren overwinning van 5-0 tegen Luik ongeldig. De wedstrijd werd indertijd gestaakt wegens te slechte verlichting op het Luikse veld. fc j W-!? -HHgBBjj:.-:;-’

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15