Overvallers houden PREMIER BESCHIKT NIET OVER AANWIJZINGEN Namen bekend van slachtoffers treinkaping Kaper zwaar gewond bij explosie 10 nog steeds vier kinderen vast nub/paafbank V ulgariteit cEén van onztélente- tarieven,Spaardeposito voor5jaarvast M Het woord is aan In consulaat in Amsterdam Drie gijzelaars uit trein bij Wijster licht gewond Vrij zacht il ALARMNUMMERS BRANDWEER VELSEN Vandaag in - 1 j 2 07 50 uw/t nederiand WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN [1 Lino Calle Wenen (Van onze redactie binnenland) Waarschuwing Trek onmiddellijk (Van een speciale verslaggever) rmmwmwmrfmmwmmmrm. de stekker uit het stopkontakt F E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container Roes Groots welkom 3 9 Radio en televisie 11 Wild kind ii Strips 13 15 Sport AGENDA pagina 4 gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken o VAN DER VOOREN’S BROOD MAAR DAT IS LEKKER!! FF1 TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 'F - I I aan alle kopers van soundesign centres, typenr. 5846, Fa. HARTOG Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 Arie Haan wmfmmmorfmffmwm/m/m» AMSTERDAM Vier van de zestien kinderen die donderdag bij de overval op het Indonesische con sulaat in Amsterdam-Zuid werden gegijzeld, hebben ook varinacht de nacht moeten doorbrengen in het consulaat. Verwachtte men aanvanklijk dat de terroristen hen ook zouden laten gaan nadat er donderdag vijf en gisteren zeven naar huis terug mochten gisteravond laat werd wel duidelijk dat dat niet zou door gaan. Immers: de contactman tus sen justitie en overvallers, de Zuidmolukse dominee Matiary, se dominee Matiary, was ’s avonds was ’s avonds zeer vermoeid naar huis gegaan. Brei: JPÏ 1 Een Indonesië heeft gisteren voor de twee- A1 Gijzelingen zouden toch vast (Zie verder pagina 2) ADVERTENTIES omlijnd plan kunnen zijn 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Stad en regio 4, 5, 7, 9 Kerkdiensten Economie Deze krant bestaat uit zesentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij In het algemeen veel bewol king met plaatselijk wat re gen of motregen. Matige tot krachtige, langs de Wadden- kust tijdelijk tot hard toene mende westelijke wind. Tem peraturen van 7 tot 10 gra den. Debat over Jezus Jeugd, krotten en Bombay De mysterieuze dood van Alexander I zonder kengetal te draaien Santpoort 37 07 50 IJmuiden Velsen Noord (Beverwijk) middels wel betrokken is bij het bepalen van het beleid ten aanzien van de dra matische gijzelingen. Een derde feit: een mogelijke samen hang zou opgemaakt kunnen worden uit het gegeven dat de keurig gestencilde eisen van de treinkapers in Beilen vol komen gelijk zijn aan die van de over vallers van het consulaat in de hoofd stad. Tussen de bezetters en de mensen in het beleidscentrum in het Amsterdamse Twee leiders van de Vrije Zuidmolukse jongeren, Aponno en Leatania, keerden gisteravond na onderhandelingen met Ae bezetters van het Indonesische consulaat in Amsterdam erug met een meisje en een jongen, beiden ongeveer twaalf jaar. In toaal waren toen twaalf van de zes tien kinderen vrijgelaten. Jacques Iemand is pas echt „gek” als hij geplaatst wordt tussen „norma len”. (Van onze redactie binnenland) BEILEN/WIJSTER Een ex plosie in de dinsdag door een aan tal Zuidmolukkers gekaapte trein Alle soundesigns music centres type 5846 van 998,— welke gekocht zijn voor of op 4 decem ber 1975 kunnen elektrisch onveilig zijn. Het is dringend geboden onmiddellijk de stek ker uit het stopkontakt te halen. Onderneem 1 van de 3 volgende akties: Lino Calle is een veelbesproken Spanjaard in ons land. Er zijn wat moeilijkheden geweest over de ra- diouitzendingen, die hij op de Ne derlandse radio maakte voor de Spaanse gastarbeiders in ons land. Hij maakt nu deel uit van de dele gatie van het NVV, die binnenkort naar Spanje gaat op verzoek van de UGT, de Spaanse socia’istische vak bond. Peter Wolfsbergen nam wat actuele zaken rond het Spanje van Carlos door. Het afslachten van medemensen uit politieke overwegingen is vulgair. Het idealisme dat aan die politieke overwe gingen ten grondslag ligt wordt er door neergetrokken tot een vulgariteit. Daar om zijn de oorlogen, met welke edele doeleinden soms begonnen, altijd in vul gaire moordpartijen geëindigd. Van alle menselijke misdragingen die anderen het leven kosten kan men zeggen dat ze „slecht” zijn, maar moord uit politieke overwegingen heeft niets met „slecht heid” te maken. Want die uitdrukking is daar te goed voor. Vulgair is erger. VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Beijnesweg, H’lem, tel. 32 13 14 en 32 18 Of Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. hoofdbureau van politie is gisteravond afgesproken dat er een status quo zal zijn tot het moment waarop de onder handelingen vandaag worden heropend, tijdstip werd niét genoemd. Ds. Matiary zal vandaag met de Indonesi sche ambassadeurs spreken. Chileense inwoners van een dorp in het Andesgebergte zeg gen een ongeveer 14-jarig kind te hebben ontdekt, dat in het woud leeft, zich op handen en voeten verplaatst, zich voedt met planten en zich verschuilt in grotten zodra mensen te dicht bij komen. 1. bel meteen 015 - 13 11 44 toestel 26 of 010 - 33 14 33 (importeur), waarna op zeer korte termijn een technicus bij u langs komt om het apparaat te modificeren. 2. neem het apparaat mee naar de Allwave-Hi- Fi-winkel waar het apparaat is gekocht. Het apparaat wordt dan ter plaatste gemodificeerd. 3. Mocht u het vertrouwen in het apparaat enigszins hebben verloren dan krijgt u bij inle vering van het apparaat bij Allwave-Hi-Fi uiter aard onmiddellijk uw geld terug. heeft tot gevolg gehad dat één van de terroristen gisteravond zeer ern stige hoofdwonden en hersenletsel heeft opgelopen en dat drie trein- passagiers licht gewond zijn ge raakt. De vrouw van één van die passagiers heeft een shock opge lopen. (Van onze redactie binnenland) BEILEN. Vannacht zijn de na men bekendgemaakt van twee slachtoffers van de treinkaping bij Wijster. Het zijn de 31-jarige E. J. Bierling uit Sappemeer, die donder dag met een nekschot om het leven werd gebracht, en de 22-jarige dienst plichtig militair L. F. Bulten uit het Overijsselse Lonneker, die woensdag werd doodgeschoten. Een pacifistische partij die in haar idealisme voor geweldloosheid ruimte openlaat voor moord uit politieke drijf veren maakt haar pacifisme tot een vulgariteit, die bitter gaat smaken en misselijkheid veroorzaakt. Een politieke strijd die het moorden als middel bevat en niet als uiterste middel tot zelf verdediging, maar als een van de activi teiten waarmee gewerkt kan worden is een vulgaire en immorele strijd, die zijn toegewijde beoefenaren kenmerkt als volkomen ongeschikt om gezag uit te oefenen. De stichting van een vrije, onafhankelijke natie vereist een gezag dat politiek en moraal in de juiste verhouding nevengeschikt weet te ma ken. Koelbloedige moordenaars kunnen een dergelijk gezag niet uitoefenen. D,e ware menselijke vrijheid is niet aan landsgrenzen, vlaggen of staatsinrichtin gen gebonden. Zij hangt af van ieders persoonlijke keuze tussen wat moreel verantwoord of vulgair is. DEN HAAG Hoewel premier Den Uyl meent niet over aanwij zingen te beschikken dat er sprake is van een vast omlijnd plan in de Zuidmolukse acties in Beilen en Amsterdam, schijnt men zich toch zorgen te maken dat het niet bij deze twee acties zal blijven. Van deze zorg getuigen de verhoogde paraatheid van politie, marechaus see en militairen. Weersverwachting van het KNMI, geldig tot vanavond: [ZATERDAG 6 DECEMBER 1975 66e jaargang nummer 30 de maal bij de Nederlandse regering geprotesteerd vanwege de aanval van de Zuidmolukkers op het consulaat in Am sterdam. Gisterochtend ontbood de Indo nesische minister van Buitenlandse Za ken, Malik, de Nederlandse ambassadeur in Djakarta. Malik zou hebben gezegd dat de Nederlandse autoriteiten aanvul lende veiligheidsmaatregelen hadden kunnen nemen na de aanval op de trein bij Beilen. Hoofdredactic: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42.-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 et. In Wenen wordt al jarenlang on derhandeld tussen de NAVO en de Warschau-pactlanden. Er zit weinig schot in. Beide partijen wantrouwen elkaar. De Nederlandse delegatielei der bij de besprekingen is ambassa deur W. J. de Vos van Steenwijk. Rolf Stallinga zocht de Nederlandse vertegenwoordiger op en sprak met hem over de sfeer van de onder handelingen en hoe de papieren lig gen. Bovendien had Stallinga in de Hongaarse journalist Peter Vajda een gesprekspartner, die de zaak van de andere kant belichtte. IJmuider Courant Net op tijd ontdekte de be stuurder van de exprestrein Pa lermo-Trapani een man die met zijn hoofd op de rails aan het slapen was. Hij wist zijn machine op een paar centimeter vóór het hoofd tot stilstand te brengen. De 66-jarige Pietro Randazzo sliep door alles heen en werd pas in het ziekenhuis wakker; de politie had hem daar naar toe gebracht om zijn roes uit te slapen. Als aanwijzingen voor een vastomlijnd plan wordt onder andere het feit aange voerd dat verscheidene Molukkers uit Moordrecht hadrukkelijk hebben ver klaard, dat verleden maand ten minste drie vergaderingen zijn gehouden door Zuidmolukse jongeren, waarop „acties” zijn beraamd. De laatste bijeenkomst vond drie dagen vóór de treinkaping in Beilen plaats. Leden van de zogenoemde „ordedienst” van de Zuidmolukse jonge ren waren hierbij aanwezig, evenals hun Haagse leider Aponno. Deze toonde zich evenwel verrast over zowel de kaping als de overval op het Indonesische con sulaat in Amsterdam. Verder is er het feit dat in Nederland al enige tijd het hoofd verblijft van de Indonesische veiligheidsdienst (Kom- kamptib), generaal Djadikoesoma. Hij zou de Indonesische ambassade in Den Haag hebben ingelicht over de plannen van de Zuidmolukse jongeren. Volgens de ambassade wist de Nederlandse rege ring ervan .af dat er een en ander te gebeuren stond. De voorlichtingsdiensten van de ministeries van Justitie en van Buitenlandse Zaken ontkennen dit ech ter. Zij willen niet zeggen of de leider van de Indonesische veiligheidsdienst in- Het Ierse stadje Limerick gaat de Nederlandse industrieel dr. T. Herrema, die vijf weken lang door IRA-leden werd gegij zeld, morgen een groots welkom bereiden. Het echtpaar Herrema zou vandaag in Ierland terugke ren na een vakantie op de Baha- ma-eilanden. Op het programma staat onder meer een rijtoer door Limerick met daarna een re ceptie. Bovendien overweegt het stadsbestuur hem het ereburger- schap toe te kennen.. Arie Haan voelt zich bij Ander- lecht als een vis in het water. Hij heeft natuurlijk zo zijn ideeën over het Nederlands elftal, waarin ook Haan nog een rol zou kunnen spe len. Aan Mare Serné liet hij weten dat de beste Nederlandse middenli- nie van dit moment Haan-Neeskens- Notten zou zijn. Is het mogelijk een scheiding te ma ken tussen politiek en moraal? Zij die dat doen en ze zijn niet zeldzaam lijken te kort te schieten in begrip voor beide. Zij overschatten de waarde van politieke doeleinden en onderschatten de morele maatstaven waaraan menselijke idealen tenminste moeten voldoen, om nog idealen te blijven. Meteen na de explosie vroegen de kapers via de veldtelefoon om medische hulp en ambulances. Twee overvallers droegen hun collega op een bij de explo sie uit de sponningen gerukte binnen deur van de trein naar de dichtstbijzijn de overweg. Later brachten ze een ge wonde passagier en diens vrouw daar ook heen. De drie mensen zijn met ambulances naar een ziekenhuis in Hoogeveen gebracht. Wie de gewonde treinkaper is, is (nog) niet bekend. De gewonde passagier is de 50-jarige heer C. ter Veer uit Groningen. Zijn echtge note heeft een shock. De twee andere gewonde passagiers zijn in de trein gebleven; de arts die daar als gijzelaar wordt vastgehouden, heeft via de veldtelefoon meegedeeld dat hij hen „wel aankan”. Woordvoerdster mevrouw Faber van het ministerie van Justitie zei dat de ontploffing kennelijk ook voor de kapers een verrassing was. Dat leidde ze af uit de ernstige verwondingen van één van hen. Over de oorzaak van de explosie is nog niets met zekerheid te zeggen. Drs. H. Wissink van de voorlichtingsdienst van de NS deelde gisteravond mee dat de explosie geen technische oorzaak kon hebben. Men vermoedt dat de explosie is veroorzaakt door explosieven. Door de laatste ontwikkelingen in de trein zijn de beleidsinstanties nog niet toegekomen aan een beslissing over de nieuwe door de kapers gevraagde en voor de mensen in het beleidscentrum onbekende onderhandelaar. Eerder op de dag had de in de trein gegijzelde arts via de veldtelefoon ge vraagd om warm eten, fruit, water en handdoeken. Deze spullen zijn bij de trein afgeleverd. De leider van de Vrije Molukse Jon geren, de heer F. Aponno, heeft gister middag alle overvallers opgeroepen de wapens neer te leggen. Bij zijn bezoek aan Amsterdam waar hij met de overvallers heeft gesproken zei hij bereid zijn om in Beilen als contactper soon op te treden, hoewel hij dat in „dit stadium” nog niet nodig achtte. (Zie verder pagina 2) Het is in onze wereld bijna zó ver gekomen dat het woord „onafhankelijk heid” een goddelijke, onaantastbare waarde heeft gekregen, die uitgaat bo ven menselijk fatsoen, boven moraal, boven geweten, boven al het andere dat een mens tot mens maakt. Zo komen de begrippen „macht” en „vrijheid” tegen over elkaar te staan als twee bronnen van inspiratie die alle andere overheer sen. Macht uitoefenen en macht verove ren lijken nog de uitsluitend aanvaard bare beweegredenen te zijn, waarover men zich druk mag maken. Alles mag, als men heit maar doet om zijn macht te behouden of om die macht omver te werpen. Politici, zakenlieden, partijman nen, vrijheidsstrijders en bestuurders vinden het juist, op zeker moment hun actie te scheiden van de moraal. Zij vervallen tot de vulgariteit van de legale of illegale misdaad en brandmerken hun doel als een vulgariteit, welke prachtige naam zij het ook geven.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1