MEESTE OLIEVELDEN MINISTERIE VAN SOCIALE ZAKEN: IN NOORDZEE HEBBEN TE LAAG RENDEMENT Tent met dubbele bodem MERCURIUS KRITISEERT INGRIJPEN IN LONEN Vihamij-Staal naar Cockerill Olie-industrie in Roemenië SfiMH GELD Consul Koeweit adviseur OGEM Cohn-Bendit 10 dagen in Frankrijk NORITw^ Vrijwel zeker Fokkerfabriek Irak volledig in staatshanden I L R Landbouwprij zen 10,6 pet omhoog Papierfabrieken gaan fuseren j f II Philips kleurentelevisie LI EIS VAN EUROPESE BOEREN: Ondanks verbod: SANERING VERLOOPT TE TRAAG een miljoen gulden aan prijzen y ha r J IJ lji „Te weinig waardering voor vakbondsstandpunt” 15 DINSDAG DECEMBER 1975 ECONOMIE 9 14 1 (Vervolg van pag. 1) (Van onze redactie economie) O' ^3^ Het ministerie van Sociale Zaken is van mening dat de werkloosheid minder snel stijgt dan enige tijd geleden. In een toelichting op de cijfers van de arbeidsmarkt van november zegt het ministerie: „Met enige voor zichtigheid kan worden gesteld dat zich een zekere tendens tot afvlakking van het groeitempo van de werkloosheid voordoet.” ARNHEM Ook het komend jaar zal het in de Nederlandse baksteen industrie nodig zijn op vrijwillige basis saneringen door te voeren. Tevens wordt gedacht aan tijdelijke beperking van de produktie. Dit heeft de voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Baksteenindustrie”, drs. Wesseling, vandaag gezegd op de jaarlijkse „Baksteendag” in Arnhem. Deze maatregelen zijn noodzakelijk om het evenwicht te herstellen tus sen de produktie van bakstenen en de afzet ervan. 1 1 I <1 fx,7 r i - Bk W ■Bs: O* «rÏT H Werkloosheid stijgt minder snel Deze daling wordt voornamelijk ver- 50 t Baksteenindustrie moet nog verder inkrimpen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 50 0 50 oo o o OOf iO 30 20 00 o o De heer Brouwer wees er op dat de vakbeweging de „nullijn” al had geac- I I I 'l I ll I 'l I I I I I I Eindelijk is er dan een tent ontworpen waaruit men bij een stortbui niet kan wegdrijven. Deze tent, die onlangs in Genève werd „te water gelaten” kan namelijk zelf drijven. Bovendien wordt door de dubbele bodem de koude buiten gesloten. ronden. Een en ander zou ertoe moeten leiden dat de produktie in de toekomst tien percent omlaag gaat, hetgeen in houdt dat ongeveer 300 werknemers (op een totaal van bijna 5000) zouden moe ten verdwijnen. Genootschap de Brabanthallen De firma is uitgegaan van de gegevens omtrent drie velden (Ekofisk, Argyll en Forties), die al enige tijd in produktie 00 so o 00 o o >0f 00 30 Oe 0 50 0 90 50 0 <0 50 0 0 20 )0 0 )0 o o 00 00 Eind van dit jaar, zo verwacht de EEG zullen er 250.000 ton boter, 375.000 ton rundvlees en ongeveer één miljoen ton magere melkpoeder in voorraad zijn. o o •Of 2,73 5,61 6,77 103,50 38,75 8,75 2,67 62,00 103,50 62,25 49,50 45,25 14,74 4,62 7,75 70,50 15,75 2,63 5,31 6,47 100,50 35,25 6,75 2,57 59,00 100,50 59,25 46,50 42,25 14,44 4,32 6,50 67,50 13,25 *n 90 50 0 0 o o >0 ,00 ,50 50 ,00 10 ,80 50 )0 0 00 0 0 o 10 4> 1 g •W 1 Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (10O) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) 1*0 - BREMEN (DPA). De onderhande- lingen tussen Fokker-VFW en de Roe meense vliegtuigindustrie over de serie- produktie van vliegtuigen van het type VFW-614 in Roemenië zijn nagenoeg rond, ook al moeten nog enige proble men worden opgelost. Dit heeft het voorlichtingsbureau van Fokker-VFW in Bremen maandag meegedeeld. Gehoopt wordt dat de overeenkomst tegen het einde van het jaar kan worden onderte kend. oorzaakt door de methode van seizoens- correctie, dat wil zeggen het mede ver werken van typische invloeden van het seizoen („corrigeren”) op de absolute cij fers. Het ministerie zegt dan ook in de toelichting dat de daling „voorzichtig” moet worden geanalyseerd, omdat de methode van seizoenscorrectie sinds de stijging van het aantal werklozen tot UTRECHT (ANP). Naar de mening van de NVV-bond Mercurius (handels-, kantoor-, winkelpersoneel) heeft de re gering veel te veel haast gemaakt met het treffen van een loonmaatregel. „Daarmee miskent de regering dat de vakbeweging z ich ten aanzien van het wensenpakket 1976 al zeer bescheiden had opgesteld”, aldus Mercurius-voorzit- ter J. Brouwer vandaag op het bonds- congres in Utrecht.' AMSTERDAM, 8 dec. (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buiten lands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag lulden heden: steld op aanvullende werken en ruim 6000 op sociale werkvoorzieningsobjec- ten, zodat de arbeidsreserve uitkomt op 222.320. De produktiekosten in de landbouw van de Europese Gemeenschap zijn in 1975 blijven stijgen. De lonen in andere economische sectoren stegen dit jaar met 17 percent. Om het inkomen van de boeren in dezelfde mate op te trekken is een prijsverhoging met 10,6 percent no dig. aldus de COPA. Zich baserend op een onlangs versche nen studie van een economisch deskun dige van de Europese Commissie zegt de COPA dat de kosten van levensonder houd door een prijsverhoging met 10,6 percent slechts met 0,6 pet zullen stij gen. De Nederlandse baksteenindustrie pro duceert momenteel per dag nog altijd driekwart miljoen stenen teveel. Voor dit jaar wordt een totale produktie van ruim 2 miljard stenen verwacht. De afzet bereikte in 1973 zijn top, maar is sindsdien met 15 percent gedaald. Hij constateerde dat vooral de banken en de verzekeringsconcerns als de grote institutionele beleggers bij uitstek een geweldige machtsfactor in onze samenle ving vormen. De werknemers in deze bedrijfstakken zouden wel eens een wat kritischer opstelling tegenover him eigen onderneming mogen kiezen, aldus Brou wer. Hij kondigde aan dat Mercurius van plan is in bedrijfstakken als het bank- en verzekeringswezen een wat kritischer koers te varen, gericht op het bestrijden van uit de tijd zijnde patriar chal^ sociale verhoudingen. Het reilen en zeilen bij banken etcete ra zal de vakbeweging niet alleen vanuit het directe belang van de werknemers gaan toetsen, maar ook uit het belang van de totale samenleving. Een situatie van te grote machtsvorming zonder een adequate controle op deze macht is maatschappelijk onaanvaardbaar, zo zei de heer Brouwer. De werkloosheid steeg in november, aldus Sociale Zaken, in alle provincies. Dit is volgens het seizoenspatroon ge bruikelijk. De stijging was minder dan verwacht werd in Zuid-Holland en Utrecht, de grootste daling (gecorrigeerd) deed zich voor in Drente. De daling vond vooral plaats onder de bouwvakar beiders en ook onder de losse arbeiders en de taxi-chauffeurs. De werkloosheid steeg daarentegen onder mannelijk en vrouwelijk kantoorpersoneel. De meeste werkloze mannen zijn metaalbewerkers (23.650), de meeste werkloze vrouwen kantoorpersoneel (14.960). (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Daniël Cohn-Bendit, die in de mei-dagen van 1968 in Parijs de studentenrevolutie ontketende en daar om als ongewenste vreemdeling over de Franse grens werd gezet, is onlangs toch tien dagen in Frankrijk geweest. Cohn- Bendit, om zijn welige haardos en zijn politieke overtuiging Rode Dany ge noemd, had als zoon van Duitse joden zijn oorspronkelijke nationaliteit behou den, ofschoon hij zijn hele jeugd in Frankrijk heeft doorgebracht. MAASTRICHT. (ANP) Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken NV wil Wesley Papierwaren en Kartonnages BV te Maastricht overnemen. Het produktie- pakket van Wesley (circa 110 werkne mers) sluit goed aan bij dat van de bedrijven in de verpakkingssector van het KNP-concern. Vakbonden en perso neel zijn op de hoogte gebracht, aldus KNP. Tot dusver is de sanering van de baksteenindustrie volgens drs. Wesseling te traag verlopen. Nog steeds zijn er saneringsbesprekingen gaande om op vrijwillige basis te komen tot sanering door uitkoop van bedrijven die zich daarvoor aanmelden. Men hoopt dit overleg in de loop van de winter af te Philips kleuren echte kleuren' Dat ervaart u als straks- de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleuren ontvanger U geniet rootbeeld.de natuurgetrouwe kleuren. de uiterst comfortabele bediening I Phihn* all-trancictnr heeft Mn 1 Drs. Wesseling zag echter ook ontwik kelingen in de bouw die in het voordeel van de baksteenindustrie werken, zoals een verdere verschuiving van hoogbouw naar eengezinswoningen en de steeds toenemende toepassing van baksteen in het interieur. Hier staat echter tegenover dat er vooralsnog geen uitbreiding van de export (voornamelijk naar België en West-Duitsland) valt te verwachten. BRUSSEL (ANP). De COPA (de overkoepelende organisatie van de Euro pese boeren) is van mening dat de prijzen voor de landbouwprodukten in de EEG voor het komende seizoen met 10,6 percent verhoogd dienen te worden. 32 ondernemingen gesloten met een to tale produktie van 220 miljoen stenen. In 1972 was een tweede sanering nodig, waarbij een produktie van 165 miljoen stuks werd uitgekocht en 17 fabrieken gesloten werden. Dit jaar kwam het opnieuw tot maatregelen, waaronder verdere uitkoop van produktie tot dusver sluiting van 17 fabrieken met een gezamenlijke produktie van 168 miljoen stenen en een tijdelijke produktiebe- perking van ruim 200 miljoen stenen. Het aantal ondernemingen in de bak steensector daalde tussen 1966 en nu van 220 tot 110. Het personeelsbestand be droeg in 1952 12.300 man en nu minder dan 5000. De Nederlandse baksteenindustrie ont ving het afgelopen jaar 11,8 miljoen gulden aan overheidssteun voor sanering en produktiebeperking. Volgens drs. Wesseling wordt ook voor het komende jaar op overheidssteun gerekend. De eerste sanering in de baksteenindus trie vond in 1968 plaats. Er werden toen van het royale 66 cm gr< het kristalheldere geluid en Dit is pas écht TV Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van 2 545 ren bij een verwacht rendement van minimaal veertig percent, is van de Schotse bankier D. Fleming. Deze trok met deze opmerking grote aandacht tij dens de tentoonstelling Offshore Europe ’75, die twee maanden geleden in Aber deen werd gehouden. De velden met de gunstigste perspec tieven zijn volgens het adviesbureau Ekofisk en Piper (concessies van de Amerikaanse maatschappijen Phillips en Occidental). Ekofisk wordt geacht een rendement te kunnen leveren van 66 percent en Piper van 68 percent. De huidige netto waarde van deze velden wordt berekend op respectievelijk 5.691 miljoen dollar en 1.339 miljoen dollar. De vier andere velden, die aan de voor waarde van Fleming voldoen, zijn veel kleiner. Argyll, Auk en Beryl zullen bovendien hun olie niet per pijpleiding kwijt kunnen, maar moeten dit per tanker doen, hetgeen niet bevorderlijk is voor een geregelde produktie. Twee andere grote olievoorkomens in de Noordzee, Forties (BP) en Brent (Shell/Esso), zijn volgens het adviesbu reau slechts goed voor een rendement van respectievelijk 32 en 23 percent. De verschillen in winstmogelijkheden hebben te maken met de verschillende liggin gen: hoe noordelijker en dieper een veld, des te duurder de ontginning. cepteerd, met als gevolg dat er op 1 januari aanstaande niets anders zou ge beuren dan het compenseren van de prijsstijgingen. De regering had voor de ze stellingname van de vakbeweging best wat meer waardering mogen op brengen door de ingreep in de loonvor ming nog wat uit te stellen, aldus Brou wer Uit te stellen bijvoorbeeld tot het moment waarop meer inzicht zou zijn verkregen op wat er per 1 juli 1976 zou moeten en kunnen gebeuren. De bondsvoorzitter wees er voorts op dat de regeringsmaatregel op het punt van de (CAO-)loneh duidelijk is maar de rest is vaag en vrijblijvend. De regering spreekt wel intenties uit als het gaat om andere inkomens, investeringen etcetera, maar zij geeft niet aan welke instru menten men denkt te hanteren om de goede voornemens in daden om te zet ten. De voorzitter van Mercurius kondigde verder aan dat de vakbeweging een orgaan als de Stichting van de Arbeid niet meer ziet zitten wanneer „de werk gevers alle ideeën die de vakbeweging inbrengt van de hand wijst”. Sprekend over de eigen bedrijfstak constateerde hij dat de werkgevers met name in het bank- en verzekeringsbe drijf vaak geen benul hebben van wat moet worden verstaan onder een recht vaardig sociaal beleid. Als voorbeeld gaf ARNHEM/ROTTERDAM (ANP). Dikema en Chabot’s Handelmaatschap pij BV in Rotterdam en Vihamij-Buttin- ger NV (technische groothandel) in Arn hem hebben volledige overeenstemming bereikt over de overdracht van de aan delen Vihamij-Staal BV in Nijmegen en Dikema en Chabot tegen betaling in contanten, aldus een gezamenlijke mede deling. De werknemersorganisaties en de on dernemingsraden hebben volledig met de transactie ingestemd. De activiteiten van Vihamij-Staal (53 personeelsleden) zul len onder dezelfde leiding zelfstandig worden vooitgezet, terwijl de nauwe re latie met Vihamij-Buttinger bij de uit oefening van de handelsfuncties ge handhaafd blijft, aldus de mededeling. Dikema en Chabot, een volledige dochter onderneming van het Belgische Cocke rill concern heeft vestigingen in Deven ter en Middelburg en beschikt over een centraal magazijn in Rotterdam. boven 100.000 voor een zekere verteke ning zorgt. Voor december zal een andere metho de worden gebruikt, waardoor het werk loosheidscijfer, voor seizoen gecorri geerd, geen daling te zien zal geven, als de arbeidsmarkt niet wezenlijk verbe tert. Bovendien, zo zegt het ministerie, houdt de daling ook nog voor een be langrijk deel verband met de extra werkgelegenheidsprogramma’s. Eind november waren 159.810 mannen werkloos en 51.160 vrouwen. Dit bete kent, vergeleken met oktober, een stij ging bij de mannen van 9.230 en van 240 bij de vrouwen. Daarnaast waren ruim 5000 mannen en vrouwen te werk ge- De verzoeken die Cohn-Bendit bij de Franse regering indiende om weer naar zijn tweede vaderland terug te mogen keren, werden steeds afgewezen. In een lang interview met het Franse dagblad Le Monde heeft hij uitgelegd niet te begrijpen dat hij als individu bij sardientjes, koelkasten en kazen, die wel allemaal vrij in Europa circuleren, kan worden achtergesteld. Bovendien, zo merkte Bendit op, zullen wij Europea nen binnenkort eenzelfde paspoort krij gen en een gemeenschappelijk parlement mogen kiezen. „Ik begrijp niet waarom de Franse regering zo vreselijk bang voor me is. Zelfs met een officiële uitnodiging van de Franse televisie op zak mocht ik nog niet naar Parijs komen”. Dany besloot dat verbod aan zijn laars te lappen, en met een pruik op heeft bij ongestoord zijn familieleden en vrienden in Parijs opgezocht. hij de fusie tussen Mees Hope en de ABN. Bij het uitbrengen van het bod door ABN was de waarde van Mees met 35 tot 189 gestegen, in totaal een koerswinst opleverend van rond 50 miljoen. Toen de vakbonden vroegen of er van die meevalltr nog iets naar de werknemers zou gaan, vroegen de direc ties verbaasd op grond waarvan men zoiets durfde claimen, aldus de heer Brouwer. zijn. De stelling dat het voor een bank pas interessant wordt om de ontwikke ling van een Noordzee-veld te financie- schap wordt gevoerd. Ook de produktie- capaciteit van de gemeenschappelijke Europese landbouw mag volgens de COPA niet aangetast worden. I ROTTERDAM (ANP). Slechts zes van de 22 olie- en gasvelden in tl e Noordzee, die momenteel ontgonnen worden, bieden de mogelijkheid op een rendement van tenminste veertig per cent. Dit zijn de velden Argyll, Ank, Beryl, Claymore, Ekofisk en Piper. Deze bewering is van het financieel adviesbu reau Wood, Mackenzie Co in Edin burgh, dat zich sinds 1973 bezig houdt met het waarderen van olie en gas in de Noordzee. DEN HAAG. De leraren in het voortgezet onderwijs mogen van minis ter Van Kemenade (Onderwijs) morgen vrij nemen om deel te nemen aan de demonstratieve bijeenkomst van het Ne derlands Genootschap van Leraren (NGL) in de Brabanthallen in Den Bosch. BAGDAD (Reuter). Irak heeft gis teren de controle over het speuren naar olie op zijn grondgebied volledig in ei gen hand genomen, door de nog uit staande buitenlandse aandelen in de Basrah Petroleum Company over te ne men. Volgens het officiële Iraakse pers bureau heeft president Achmed Hassan Al-Bakr dit bekendgemaakt. De hierbij betrokken maatschappijen, zijn Compagnie Francaise des Pétroles, British Petroleum (BP) en Shell. Deze olieconcerns zullen een redelijke vergoe ding krijgen, aldus het persbureau. BP en CFP hadden elk een belang van 23,75 percent in Basrah en Shell een belang van 9,5 percent. Irak beschikte sinds begin 1973 reeds over 43 percent van de aandelen. De andere oliemaatschappijen in het land, Iraq Petroleum Company (IPC) en haar dochter Mosul Petroleum Compa ny, waren reeds in handen van de Iraakse regering. l| ll ll ll ll ll ll i i i i i i i i i Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. De onderhandelingen gaan over de oprichting van een gezamenlijke maat schappij die in Roemenië honderd vlieg tuigen gaat maken; hiermee is meer dan een miljard gulden gemoeid. De VFW- 614 is een straalvliegtuig voor korte afstanden dat plaats biedt aan ongeveer veertig passagiers. Zijn kruissnelheid be draagt 735 kilometer per uur. Het eerste toestel van dit type is begin augustus afgeleverd aan de Deense luchtvaart maatschappij Cimber Air. De Europese landbouworganisatie geeft toe dat er wat gedaan dient te worden aan de steeds stijgende voorra den van bepaalde produkten (magere melkpoeder etc.), maar zij kan niet aan vaarden dat de landbouwers het slacht offer worden van een bepaalde politiek die door de instellingen van de Gerneen- De werkloosheid is in november vol gens de absolute cijfers met 9.740 geste gen tot 222.320 (geregistreerde arbeidsre serve van mannen en vrouwen). Voor seizoen gecorrigeerd is er echter een daling: met 4.600 tot 222.500. ROTTERDAM. (ANP) De consul van Koeweit, de heer M. S. Rabbani, is benoemd tot adviseur van de raad van bestuur van OGEM. De heer Rabbani zal OGEM gaan adviseren bij de activiteiten van het concern in het Midden-Oosten, aldus een woordvoerder van OGEM. 38“ -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15