DICK HELLING: Aiax wil De Oliveira en King dè AJAX VOORBEREID sportmensen OP AFWEERSLAG Record Alexejev Domcup voor Van Helden Tennissers worden gestraft strenger SPORT Dames-judoploeg Ling niet uitlenen SPORTIEF r „MIJN TELSTAR-NIVEAU NOG NIET BEREIKT” Geels: „Snelle goal nodig” 1 t BIJ ONBEHOORLIJK GEDRAG o L.1 F 6 DINSDAG 9 DECEMBER 1975 SPORT 17 •i door Mare Serné 1 Gissen Betrekkelijk Moeilijk 1 1 L 1 KI ■J ILV Ling: niet naar FC Amsterdam (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) te Rinus Michels: „Levski erg moeilijk." Hans van Helden: dubbele zege „Hoewel dat natuurlijk een betrekke lijke zaak is. Als Henk van Santen tegen verdedigen. Op dit moment ben ik nog steeds de vierde middenvelder”. Dat komt natuurlijk ook door de in breng van Michels”. Spelers die nu in de toekomst voortij dig de baan verlaten, ruzie maken met de scheidsrechter, lijnrechters en tegen stander kunnen worden veroordeeld tot een boete van 1.000 dollar (ruim 2.500 gulden). Ook als een speler niet zijn beste kunnen toont’ kan hem dat op hetzelfde bedrag komen te staan. Wordt een ten nisser in twaalf maanden drie keer be straft dan wordt hij tijdelijk uitgesloten van deelname aan toernooien. Heeft een speler in één jaar tijds 3.000 dollar aan boetes moeten betalen, dan betekent dit automatisch een uitsluiting van drie weken. Verder kan een speler worden gediskwalificeerd als hij in één Helling: „Laat ik voorop stellen dat voor zijn blessure Barry Hulshoff te recht op dat middenveld stond. Er zat ook een stijgende lijn in zijn prestaties. de in Dan weet je dat je je waar moet maken in die drie of vier wedstrijden dat Barry geblesseerd is. Misschien dat ik daardoor iets geforceerder speel. Maar het blijft voor mij gissen waarom ik mijn oude niveau hier nog niet heb bereikt. Tenslot te heb ik hier betere voetballers om me heen, de training is beter en m’n condi tie is door die veelvoud van trainingen beter dan ooit. Als het dan toch niet lukt dan ga je naar oorzaken zoeken”. Bij de heren ziet de „top tien” er als volgt uit: De Nederlandse ploeg ziet er als volgt uit: José Homminga, Henny Matteman en Rina Gorsele, Vera van der Meulen en Gerda van de Beek, Carina Thomas en Yvonne Vringer, Gerda Bont, Ria Aka, Anita van Bonn en Kashmira Liotard. 0 n n s 1. SOFIA. Ajax zal morgenmiddag te gen Levski-Spartak Sofia proberen om met een versterkt middenveld de wan kele 2-1-voorsprong uit Amsterdam te verdedigen. De keus die technisch-direc- teur Rinus Michels moet maken bestaat daarom uit Dick Helling of Henk van Santen. De specifieke breker Van Santen maakt de meeste kans om naast het trio Notten, Hulshoff, Mühren (Steffenhagen verdwijnt door de verdedigende tactiek uit de basisopstelling) te worden gepos teerd, aangezien Ajax zich op een enor me afweerslag moet instellen. Naar aanleiding van de moord op de Israëlische voetballer Mordechai Kind (hij werd doodgestoken door een suppor ter van de tegenpartij) heeft de Israëli sche voetbalbond besloten alle voor de cember vastgestelde wedstrijden in de lagere divisies af te gelasten. De autocoureur James Hunt, vorig jaar rijdend voor Hesketh, heeft bekend gemaakt dat hij voor McLaren gaat rijden. Hunt zal morgen in Londen een contract tekenen. Hij krijgt de wagen van ex-wereldkampioen Emerson Fitti paldi, die overging naar de Copersucar- stal van zijn broer Wilson. SOFIA De eerste vyf maanden bij Ajax zijn voor middenvelder Dick Helling wat anders verlopen dan hij zich aanvankelijk had voorgesteld. Een hardnekkige spierverrekking schakelde Helling gedurende de hele aanloopperiode van Ajax naar de competitie uit en zelfs toen de herstelde Helling een kans kreeg, voor het eerst in de competitiewedstrijd tegen Excelsior, kon de 25-jarige middenvelder geen mo ment de reputatie bevestigen die hij bij Telstar seizoenen lang zorgvuldig had opge bouwd. Helling is echter een van de weinige betaalde voetballers zeker in het zakelijke profmilieu bij Ajax die voldoende zelfkritiek heeft om zijn totnutoe geleverde prestaties in het juiste licht te zien. oorzaak kunnen zijn voor het feit dat ik nog niet goed draai. Maar nogmaals, ik weet het piet. Aan de andere kant heb je hier toch meer mogelijkheden. Zelfs als Barry terug is, dan zijn er wedstrij den die je mét vier spelers in die middenlinie moet spelen. Misschien ge beurt dat ook wel tegen Levski, omdat je daar tenslotte een voorsprong moet De tien hoogst geklasseerde dames zijn: Rinus Michels is ervan overtuigd dat Levski nog sterker kan spelen dan het in Amsterdam al deed. Tot stomme ver bazing van Ajax lanceerden de Bulgaren in het Olympisch Stadion in de tweede helft al de ene na de andere tegenaan val, maar de slimme Vutzov liet daar zelfs een spits als Voynov, een internatio nal notabene, buiten de lijnen om zijn defensie niet te vaak te belasten. Dat gaat in Sofia natuurlijk niet op. De klasse-aanval Voynov-Borisov-Milanov, gesteund door een fanatiek publiek, kan voor Ajax dan ook wel eens onoverko melijke problemen gaan opleveren. DEN HAAG (ANP) Vrijdag en za terdag wordt in München het eerste toernooi om het Europees kampioen schap judo voor dames gehouden. Hon- derddertig deelneemsters uit elf landen komen naar de hoofdstad van Beieren. En Ruud Krol: „Vooral tegen dit Ajax. Want hoe sterk de opgaande lijn ook is, Ajax heeft nog steeds het juiste evenwicht niet gevonden. Ik kan bij voorbeeld mijn aanvallende capaciteit te weinig benutten, omdat ik achter nau welijks weg kan. Zeker niet in dit soort wedstrijden”. PARIJS (AFP) De Braziliaanse at leet Joao de Oliveira en de Amerikaanse tennister Billie-Jean King zijn door het Franse persbureau AFP gekozen tot sportman en sportvrouw van het jaar 1975. Bij de tien hoogst geklasseerde heren komt geen Nederlander voor. Bij de dames staat wielrenster Tineke Fop- ma op de achtste plaats. Zij werd eind augustus wereldkampioene op de weg. Joao de Oliveira kwam dit jaar in het bezit van het wereldrecord hinkstap- sprong. Hij bracht het op 17.89 meter, hetgeen een verbetering van 45 centime ter betekende. Billie Jean King dankt de eerste plaats voornamelijk aan haar zes de Wimbledon-titel. Levski, nadat hij voor mij was ingeval len, een wereldpartij had gespeeld dan had hij waarschijnlijk op mijn plaats gestaan. Daarvoor zit je bij een topclub. Hoewel, die concurrentie-mentaliteit is mij enorm meegevallen. Ik had me inge steld op een klimaat waarin je door de reserve-spelers met jaloerse ogen zou worden bekenen als je zou spelen. Dat valt enorm mee. De sfeer en de omgang tussen de spelers onderling is hier toch wel zo goed dat ik weinig verschil zie tussen Telstar en Ajax. Hoewel Telstar toch altijd het imago van een enorm gezelligheidsclubje heeft”, aldus Helling. De technisch-directeur van Ajax ziet in Ling een enorm talent dat kan uitgroeien tot een speler van uitzon derlijke klasse, maar Ling is vanwege zijn labiele instelling momenteel nog niet rijp om in een topelftal als Ajax te spelen. Toch kwam er een nieuwe kans voor Helling. In de uitwedstrijd tegen Hertha BSC Berlin. Een uiterst onddankbare opgave, omdat Ajax tegen de vooral conditioneel uiterst sterke Duitsers met de rug tegen de muur stond en het alleen aan de formidabele verrichtingen van doelman Piet Schrijvers te danken had dat het toen al niet uit het UEFA- Cuptoernooi werd gestoten. Voor Dick Helling was het natuurlijk een moeilijke zo niet onmogelijke opgave om in dit klimaat zijn kansen te grijpen. Maar er kwamen er meer. Na zijn wedstrijd tegen Hertha volgde een matige prestatie tegen NEC, terwijl zijn optreden tegen Levski-Spartak Sofia in Amsterdam uit gesproken zwak was. Helling ziet de toekomst van Ajax en zichzelf dan ook niet somber in Hij legt uit: „De ploegmentaliteit is het sterke punt van Ajax. Wat dat betreft hebben we zeker een voorsprong op PSV. Na die wedstrijd in Berlijn tegen Hertha hebben wij enorme kritiek ge kregen. Was PSV dat overkomen dan zou het sneller van de kook raken dan Ajax. Er zijn vijf, zes spelers bij Ajax die zo’n ervaring in hét topvoetbal heb ben dat ze die kritiek gemakkelijker kunnen opvangen dan een aantal PSV’ers. Daarom ben ik ook niet zo bang voor deze wedstr-d tegen Levski. Hoe wel het zeer moeilijk zal worden begin nen we toch met een voorsprong. Ajax is niet zo erg kwetsbaar in mijn ogen. Ruud Geels echter: „We zijn van alle problemen af als we hier een goal maken. Liefst zo snel mogelijk. Het is natuurlijk te gevaarlijk om tot het einde op de nul te spelen. Want Levski heeft maar één goal nodig om een ronde verder te komen. Het elftal is zo goed, dat ik het daar echt wel toe in staat acht”. Het Oosteuropese voetbal, met als voorbeeld het Russische Dynamo Kiev, heeft voldoende geleerd om met succes een greep naar de macht in Europa te kunnen doen. Michels: „Dit wordt zon der meer een van de moeilijkste wed strijden voor Ajax tot nu toe, omdat er enkele factoren een rol spelen die je niet uit kunt schakelen”. Michels: „Ik weet wat Ling met een bal kan. Dat maak ik regelmatig op de training mee. En dat is niet gering. Hij heeft werkelijk bewegin gen die de allergrootste voetballers hem nauwelijks na kunnen doen. Het probleem is alleen dat Ling slechts bij vlagen toont wat hij kan. Hij moet constanter in zijn prestaties worden. Dat wil ik ook bevorderen door hem af en toe wat meer te laten spelen dan nu het geval is. Maar als ik Ling nu naar Amsterdam zou laten vertrekken, dan zou er niets van hem overblijven. En dat zou erg jammer zijn, want daar is Ling een te groot talent voor”. „Ik heb echt niet het gevoel dat ik De (vermoedelijke) opstelling: Schrij- veers, Suurbier, Krol; Dusbaba, Van Dord; Notten, Van Santen, Hulshoff, Mühren; Geels, Brokamp. MONTREAL (AFP-Reuter). De Russische gewichtheffer Vassili Alexejev heeft tijdens internationale wedstrijden te Montreal het wereldrecord stoten bij de super-zwaargewichten verbeterd en gebracht op 247,5 kilo. Het oude record stond met 246,5 kilo op naam van de Oostduiser Gehrt Bonk. Hij is slechts twee weken recordhouder geweest. STOCKHOLM (Reuter) De interna tionale tennisbond voor profspelers heeft gisteren in Stockholm, na afloop van het Mastertoernooi, besloten dat in de toe komst onbehoorlijk gedrag van spelers zal worden gestraft met hogere geldboe tes. Is een speler al een paar keer veroordeeld, dan kan dat zelfs leiden tot uitsluiting. Aanleiding tot dit besluit is ongetwijfeld de partij van vorige week in het Master toernooi tussen Ilie Nasta- se en Arthur Ashe geweest. In deze incidentrijke partij verliet Ashe de baan nadat Nastase verscheidene keren met hem en de scheidsrechter ruzie had gemaakt. a Toch gaat Michels nog steeds met hem door. Helling: „Misschien ziet hij zelf ook wel dat het een kwestie van zelfvertrou wen is. Voor de wedstrijd tegen MVV, na mijn slechte prestatie tegen Levski, kwam hij op mij af om mij te vertellen dat ik vooral mijn eigen spel moest proberen te spelen. Het moet tenslotte toch eens gaan lopen. Ik heb tenminste niet het gevoel dat ik niet goed genoeg voor het niveau van de Ajax-ploeg kan zijn. Als ik mijn oude Telstar-vorm weer zou hebben, dan zou ik hier zonder meer iedere wedstrijd mee kunnen spe len. Ik moet het toch kunnen. Maar die moeilijkheden heeft René Notten in zijn eerste tijd hier ook gehad. Die vorm kan er in één, twee weken weer zijn”. Michels: „Laat ik vooropstellen dat Levski een uiterst uitgekookte tegen stander is, die de voetballers en de klasse heeft om tijdens de wedstrijd verschillende concepten te spelen. Dat deed het in Amsterdam al erg knap. Bovendien beschikt Levski over een trainer die erg bij de tijd is. Die Vutzov weet precies met wie, hoe en wanneer hij moet wisselen. Dat is erg opmerkelijk voor een Bulgaarse oefenmeester. Maar ik denk niet dat Vutzov de kans krijgt om zijn eigen concept helemaal te spelen. Het publiek eist natuurlijk dat Levski onmiddellijk furieus zal aanval len. Daar zal Ajax zich dan ook op in moeten stellen”. Het blad „World Tennis Magazine” heeft de Amerikaan Arthur Ashe uitge roepen tot tennisser van hei jaar 1975. Ashe, die afgelopen zomer Wimbledon- kampioen werd, volgt zijn landgenoot Jimmy Connors op, die nu als tweede eindigde. en dezelfde wedstrijd tussen de sets langer heeft gerust dan een minuut. Een boete van 50 dollar hangt die tennisser boven het hoofd die opzettelijk een bal buiten de baan slaat of gooit. Tenslotte moet 200 dollar worden betaald als er wordt gevloekt tegen officials, tegen standers en zelfs ballenjongens. Dick Helling: „Ik heb de indruk dat Michels onderkent dat het een kwestie van zelf vertrouwen is.” Is een speler het niet eens met hem opgelegde boete dan kan hij beroep gaan bij een speciaal daarvoor ingestelde commissie. Daarnaast heeft deze commissie het recht om een boete te verhogen tot maximaal 10.000 dollar of een periode van uitsluiting te verlen gen tot acht weken. Bovendien is Ajax ook wat de reser- vespelers aangaat kwetsbaar. Wickel is niet in Sofia omdat hij zaterdag tijdens een wedstrijd met het C-elftal door zijn enkel is gegaan. En ook de pas weer in training zijnde Meijer kan niet spelen. 1 Billie-Jean King (VS)-tennis, 2 Fay- na Melnik (Rusl.)-atletiek, 3 Komelia Ender (DDR)-zwemmen, 4 Annemarie Proell (Oost.)-ski, 5 Loedmilla Toerisjeva (Rusl.)-turnen, 6 Shirley Babashoff (VS)- zwemmen, 7 Christine Schablich (DDR)- roeien, 8 Tineke Fopma (Ned)-wielren- nen, 9 Christine Errath (DDR)-kunstrij- den, 10 ex aequo: Nadia Comaneci (Roem.)-turnen, Renate Stecher (DDR)- atletiek en Leila Lombardi (It.) autosport. UTRECHT (ANP) Hans van Helden heeft gisteravond op de Utrechse kunst ijsbaan de Domcup gewonnen. Hij won zowel de 500 meter (41-5 seconden) als de 3.000 meter (4.31.6). Piet Kleine kwam op de 500 meter ten val. De wedstrijden om de Domcup werden voor de eerste maal gehouden. Ook de sprinters kwamen in actie. Opvallend was de snelle tijd van Jos Valentijn op de 500 meter. Hij kwam rond in 39.7 seconden, hetgeen een eve naring betekende van het in 1971 door de Westduitser Erhard Keiler gevestig de baanrecord. SOFIA. Ajax zal niet ingaan op het verzoek van FC Amsterdam om spitsspeler Tscheu La Ling tot het einde van dit seizoen aan de stadion- club uit te lenen. Amsterdam heeft hier via Cor Coster bij Ajax om verzocht, maar technisch-directeur Rinus Michels wil hier niets van weten. Ten eerste acht Michels zijn spelerspotentieel op dit moment te smal om Ling, die in Sofia de vijftien spelers omvattende selectie comple teert, uit te lenen, maar belangrijker is de reden dat Ling volgens Michels voorgoed voor topvoetbal is afge schreven als hij nu zou worden uit geleend. 1 Joao de Oliveira (Bra.)-atletiek, 2 Bruce Jenner (VS)-atletiek, 3 Tim Shaw (VS)-zwemmen, 4 Niki Lauda (Oost.)- autosport, 5 John Walker (N-Zeel.)-atle- tiek, 6 Gustavo Thoeni (It.)-ski, 7 Sumio Endo (Jap.)-judo, 8 Eddy Merckx (Belg.)-wielrennen, 9 Johnny Cecotto (Ven.)-motorsport; 10 ex eaquo: Arthur Ashe (VS)-tennis, Muhammad Ali (VS)- boksen, Oleg Blosjin (Rus.)-voetbal, Guy Drut (Fra.)-atletiek en John Stracey (Eng.)-boksen. Wat maakt die man dan toch zo bijzonder? Helling: „Als Michels binnen komt dan kijk je naar hem en later kijk je nog eens naar hem. Als een ander binnenkomt dan kijk je naar hem en dan is het afgelopen. Michels straalt iets uit. Je kunt ook geen speld tussen zijn betoog over voetbal krijgen. Bij andere trainers heb je nog wel eens de neiging om te vragen, ja maar trainer kan het njet zus of zo. Dat is bij hem niet mogelijk. Hij vertelt gewoon hoe het moet. Dat is helemaal in het denkbeeld van de voetballer”. De uitslagen: Allrounders 500 meter: 1 Hans van Helden 41.5, 2 Bert de Jong 41,7, 3 Joop Pasman, Klaas Vriend en Gerrit Woudenberg, allen 41.9. 3.000 meter: 1 Van Helden 4.31.6, 2 Pasman en Piet Kleine 4.35.0, 4 Vriend 4.35.6, 5 Jan Derksen 4.36.1. Algemeen klassement: 1. Van Helden 86.767, 2 Pasman 87.733, 3 Vriend 87.833, 4 Derksen 88.417, 5 Jan Heida 88.783. De Nederlandse Basketbalbond (NBB) heeft gisteren het 25.000ste lid ingeschreven: de dertienjarige Greetje Hoogeveen uit Sneek. ten onrechte op de reservebank zit” Daarom heeft de voormalige elektro technicus ook nog geen spijt van zijn overgang naar Ajax. De via AFC en Telstar in Amsterdam terechtgekomen speler merkt op: „Zowel in financieel als sportief opzicht is Ajax natuurlijk een enorme verbetering voor mij. Bij Telstar was het allemaal wat minder prestatiegericht natuurlijk. Dan voetbal je wat meer ontspannen. Hier staat een veel sterker belang voor prestaties ach ter de wedstrijd. Dat zou een mogelijke Sprinters: 500 meter: 1 Jos Valentijn 39.7 (evena ring baanrecord), 2 Jan Bazen en Eppie Bleeker 40.9, 4 Piet de Boer 41.1, 5 Johnny Olof 41.4, 6 André Kraayeveld 41.7. 1.000 meter: 1 Valentijn 1.22.4, 2 Bleeker 1.24.5, 3 De Boer 1.25.5, 4 Kraay eveld 1.25.6, 5 Bazen 1.26.0, 6 Olof 1.27.0. Algemeen klassement: 1 Valentijn 80.900, 2 Bleeker 83.150, 3 De Boer 83.850, 4 Bazen 83.900, 5 Kraayeveld 84.500, 6 Olof 84.900. Hij stelt dan ook nuchter: „Ik vind het niet ten onrechte dat ik meestal op de reservebank zit. Ik heb mijn niveau yan Telstar tenslotte nog nooit gehaald hier. Ik heb de pech gehad dat ik de trainingsperiode heb.gemist. Toen ik te rugkwam waren de kaarten in feite geschud en stond het elftal in grote lijnen vast. Het team verkeerde in een bepaalde opbouw en dan moet je af wachten. Je kunt dan niet alleen vanuit je eigen ik gaan redeneren en stellen: ik zou toch wel eens een kans willen hebben. Je moet tenslotte de belangen van het elftal mee laten tellen”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17