Wegenstructuur in IJmond ter discussie Vomar krijgt schadebedrag van 5,5 ton to (fe vishal Leeuw gestolen Man moet top duim missen dte politierechter 1 I f ri „De audiëntie” in Filmhuis Labyrinth '1 H Krazy Kat" in U heeft een fijn visrestaurant! drukkerij schmitznv leen deskundig drukwerk- advies? Gevonden voorwerpen KGIJ weerkaatst het licht boekdruk foliedruk offset klein offset NIEUWS UIT STAD EN STREEK DINSDAG DECEMBER 1975 9 (Van een onzer verslaggeefsters) Knelpunt Tolweg Doldriest Messen Naald 4 F i met Bert van der Veer (Van onze rechtbankverslag- geefster) NOORDZEE QUICK VISRESTAURANTS En... een speciaal kindermenu voor »ïiaar f2,50 (vissticks, frites en appelmoes) k I’./ HAARLEM „U mag nog van geluk spreken dat de hele zaak niet onder stroom kwam te staan”, zei de Haarlemse officier van justitie mr. Bijl de Vroe maandagmorgen tegen een 26-jarige IJmuidense chauffeur. De man knikte. Hij had inderdaad mazzel gehad toen hij met de kraan op zijn vrachtwagen op 23 juli een spoorwegovergang in Velsen de bovenleidingen raakte. Dat gebeurde op de overgang tus sen Halkade en Stationsplein. De leiding brak af en viel achter de wagen op de grond. De chauffeur die het er levend had afgebracht, stond nu terecht wegens deze ver nieling en ook omdat hij na het ka- potrijden was doorgereden. Ij HEEMSKERK De wegen structuur in de IJmond en in Heemskerk is een zaak die weer helemaal in beweging is gekomen en men kan daar dan ook de ver taling aan geven, dat er veel op losse schroeven is komen te staan. Bij de behandeling van de porte feuille van wethouder H. J. M. Roozen stelden alle frakties er vra gen over. Voor Heemskerk speelt de wegenstructuur een belangrijke rol bij het ontwerpen van het be- stemmingsplan-Meerestein, dat vol gens het streekplan doorsneden wordt door de Coentunnelweg. Als die Coentunnelweg zou komen te vervallen kan de wijk Meerestein een geheel ander karakter krijgen en kunnen er 1200 woningen meer worden gebouwd. 8 ADVERTENTIE) Nieuw argument tegen aanleg Coentunnelweg door woonwijk Kraan raakte in Velsen bovenleiding trein (Van een medewerker) met F (ADVERTENTIE) TV op IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd aangevoerd: 524 kilogram tong; 41 kisten tarbot en griet; 1044 kisten kabel jauw; 120 kisten kool vis; 54 kisten schel vis; 583 kisten wijting; 540 kisten schol; 241 kisten schar; 5558 kisten haring; 9 kisten makreel en 133 kisten varia. wijkerstraatweg 160 velsen-noord Grote Houtstraat 53 Haarlem Open maandag t/m zaterdag van tien tot zeven uur, op koopavond tot halftien Noord, ligt. In het centrum. Met een snelle service. Met elke dag 'vers van zee op tafel'-vis. Door vakmensen bereid p als de man niet de bedoeling had op het tweetal in te rijden, dan had hij met het rijden op deze manier in kunnen calcu leren dat deze mensen zich een ongeluk zouden schrikken, merkte hij op. Hij hield bij zijn eis van de genoemde twee maanden voorwaardelijk rekening met het feit dat een geldboete ongewenst is gezien de financiële gevolgen van een en ander, en ook met de huiselijke proble matiek. Die nu, zo vertelde ook de reclasseringsmaatschappelijk werker be ter is geworden, nu de relaties met de zo drastisch ingrijpende werkgever van de vrouw verbroken zijn, „Ik liet me door hem leven”, gaf de echtgenote ook toe. De heer G. Petersen (CDA) merkte op, dat naarmate de aanleg van het sport en reccreatiepark rondom het kasteel Assumburg vordert, het verkeer op de Tolweg zal toenemen. Hij gaf het college in overweging het gedeelte Tilweg tus sen de Gerrit van Assendelftstraat en de Baandert maar vast van de provincie te kopen en er dan een rijwielpad langs te leggen. Wethouder Roozen vond dat op dit moment niet zo’n handig idee, want de provincie gaat dit fietspad aanleggen langs de gehele Tolweg tot Uitgeest. De provinciale waterstaat is al bezig met het verwerven van de laatste grond daarvoor. IJMOND Een 42-jarige chauffeur van Hoogovens zal een stuk van zijn duim moeten missen na een ongeval dat hem maandagochtend qverkwam. Toen de man het oliereservoir van een vorkhef truck controleerde, viel de motorkap op zijn rechterhand. Hierbij werd zijn duim zodanig geraakt, dat amputatie van de duimtop noodzakelijk bleek. De man is opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhui» in Beverwijk. constructie en allerlei extra voorzienin gen (tegen geluidshinder bijvoorbeeld), die deze weg in verhouding duur maken ten opzichte van de langere weg om de waarvan het tracé veel vrijer De heer Kroon had ook aan de orde gesteld, dat de tuinders met hun langza me vervoer een onveilige situatie op de Rijksstraatweg veroorzaken. Het programma voor „Filmhuis Velsen” aan de Kanaalstraat in IJmuiden ver meldt voor woensdagavond de vertoning van „De audiëntie” (VVdienza”), een Ita- lianse film van Marco Ferreri. Hij noem de zijn werk zelf „een parabel op de kerk met het werk van Kafka als uitgangs punt”. Doordat in deze film de kerk van Rome wordt omschreven als het proto type van een organisatie van macht, be schouwd uit het oogpunt van mystificatie en onderdrukking, veroorzaakte de pre mière daarvan destijds in Italië nogal enige deining. Naar verluidt werd de film daardoor geboycot door de distribu teurs, die onder de controle stonden van de christen-democraten. De hoofdrollen worden hierin gespeeld door Claudia Cardinale en Michel Piccolini. Op de foto een scène uit deze film. telefoon 02510 - 2 32 07 De besommingen waren: KW 42 en KW 135 ƒ61.000; KW 44 en KW 85 ƒ74.00”; UK 18 en UK 23 8.600; VD 89 5.400; VL 73 ƒ22.000; WR 68 ƒ9.300; SCH 173 ƒ3.500; IJM 44 ƒ25.000; IJM 115 ƒ26.000; IJM 154 ƒ15.000; KW 4 ƒ6.900; KW 174 ƒ14.600; KW 185 5.800; KW 221 ƒ3.200; KW 4 ƒ6.900; KW 29 ƒ19.000; KW 51 f 19.000; KW 117 42.000; KW 149 19.000; KW 152 1.800; KW 214 16.000; KW 226 4.000. Per 40 kg: tarbot 548-341; griet 347-197; kabeljauw één 204-124; kabeljauw twee 182-128; kabeljauw drie 132-112; kabel jauw vier 116-112; kabeljauw vijf 98-64; koolvis één en twee 120; koolvis drie 130- 120; koolvis vier 92-86; schol één 130-112; schol twee 128-114; schol drie 124-116: schol vier 126-98; wijting drie 82-55; blan ke koolvis 154-120; hake 174; ham met kop 156-114; makreel één 32,80; makreel twee 66-52; makreel drie 70-52; haring één 32,20-27,60; schelvis één 160; schelvis twee 114; schelvis drie 148-91; schelvis vier 114-91; poontjes 62. BEVERWIJK. Een bewoner van een woning aan de Alkmaarseweg deed bij de politie aangifte van diefstal van een stenen leeuw. Het siervoorwerp was met een ketting aan het huis gekluis terd. Onverlaten hadden de ketting doorgeknipt en de stenen leeuw meege nomen. wegens vermoed rijden onder invloed en een bloedproef af wilde nemen. „Nogal recht voor z’n raap”, reageerde mr. Vink. De man knikte vol spijt, en gaf toe fout te zijn geweest. Maar hij was dan ook geïrriteerd door het politie optreden, voegde hij er met een lichte toets van verontschuldiging aan toe. „Die agent zou hem met zijn opmerking „u blaast ook niet goed” volgens hem afge blaft hebben. „Misschien ligt dat verkeerd blazen ook wel aan uw tegenstribbelen”, veron derstelde de officier van justitie. Hij wees op de duidelijke plicht tot het afnemen van de bloedproef, sluitstuk van de alcoholwetgeving. Zijn eis: twee weken gevangenisstraf waarvan één voorwaardelijk en zes maanden ontzeg ging. Mr. Vink: „Meestal leg ik in dit soort gevallen twee weken op, maar het procesverbaal dat zegt dat u in staat tot rijden was en niet duidelijk onder in vloed brengt me aan het aarzelen.” Hij legde veertien dagen voorwaardelijk en 500 boete op, met de gevraagde zes maanden ontzegging. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. Gewapend met messen vloog de ver dachte de straat op achter de „indrin ger” aan. Deze rende voor hem uit en kwam toen bij een man bij wie hij op kon bellen. Terwijl hij op de stoep liep met de ander reed verdachte op hen hin. Hij had daarbij zei hij niet de bedoeling om te dreigen of echt op ze in te rijden. „Ik wilde imponeren”, zo ver klaarde hij zijn overspannen gedrag. „Imponeren is dreigen en daar staat u voor terecht, niet voor een poging tot doodslag of zo”, merkte mr. Vink op. Mr. Bijl de Vroe achtte bedreiging met een misdrijf tegen het leven of met zware mishandeling wel bewezen. Zelfs Zwanenburg Handelson- B.V. uit IJmuiden heeft Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 16,77-14,71; grote tong 15,83-15,79; groot- middel tong 16,35-15,81; kleinmiddel tong 15,24-15,09; tong één 14,14; tong twee 12,52. Het was 1968. Het zaterdagavond-pro- gramrr.a van de KRO was geen topper meer. Het seizoen 19671968 was het 2 laatste seizoen voor het Gulden Schot. Kees Schilperoort kreeg per aflevering assistentie van gewaardeerde collega’s als J icques van Kollenburg, Cees de Lange en Herman Stok. Het hielp niet. Op de informatieve afdeling kon de vlag dat jaar weer eens uit. Op het concours jj' voor actuele tv-reportages in Cannes ont ving Brandpunt een eerste prijs voor een film over president Soekarno. Brand - punt-chef Richard Schoonhoven doceerde bij zijn terugkomst: Geld en techniek zijn niet de belangrijkste facto-en voor het verkrijgen van kwaliteit. Het komt aan, sprak hij, op vakmanschap, durf, inven tiviteit, gevoel voor de situatie, op het vermogen de actualiteit te vermenselij ken. Wethouder Roozen was het daar wel mee eens, maar hij ontdekte in het betoog van de heer Kroon iets tegen strijdigs, omdat deze geen andere weg wil aanleggen die de Rijksstraatweg kan ontlasten. De heer Kroon heeft zich ettelijke malen uitgesproken tegen de aanleg van nieuwe wegen en voor een beperking van het autoverkeer. Donderdagavond 11 december geeft de Engelse groep „Krazy Kat" een concert in het Labyrinth aan het Beverwijkse Raamveld. De groep wordt geleid door de Kinks-leider Ray Davies. „Krazy Kat” heeft in het verleden veel sessions gedaan, met o.a. Jon Lord (Deep Purple), Tony Ashton, Linda Lewis en Status Quo. Onlangs heeft de Engelse groep samen met de in Engeland bekend tekst schrijver Martin Hall een sound op touw gezet, die een beetje gelijkt op die van Hatfield en the North, Zappa en Gong. Het optreden in het Labyrinth begint om 21 uur. V. IJMOND. derneming 550.000 uitgekeerd gekregen als schade loosstelling voor het feit, dat het bedrijf werd belet door de gemeente Haarlem, een supermarkt te beginnen in een loods achter de Verspronckweg. De gemeente Haarlem betaalt 137.000 aan Zwanenburg, die de Vomar-zaken exploiteert, als bijdrage in de schadever goeding. De Vomar wilde aan de Verspronck weg een supermarkt beginnen, nadat het Krelagehuis was afgebrand. Toen de winkel aan de Verspronckweg open ging gaf de gemeente Haarlem opdracht tot sluiting en begon de Vomar een lange gerechtelijke procedure. De Hoge Raad tenslotte stelde de Vomar in het gelijk. Zwanenburg diende daarop een scha declaim van 1,25 miljoen in bij de gemeente wegens gederfde inkomsten en gemaakte kosten. De gemeente verwees de claim naar de verzekeraar, bij wie de gemeente tegen wettelijke aansprake lijkheid is verzekerd. De assuradeuren hebben overeenstemming bereikt over een schikkingsbedrag van 550.000. Ge zien de problemen die het voortzetten van de procedure met zich mee zouden brengen zullen ze de zaak hiermee af sluiten. Dé assuradeuren vinden het re delijk, gelet op bepalingen \in de polis, dat de gemeente 25 percent van het schikkingsbedrag vergoedt. In TV van Gisteren draaide het des ondanks om het amusement en niet alleen omdat ook het rijke roomse telivisiever- leden grotendeels van de band is gewist was het geen terugblik om van onder de indruk te geraken. Aad van den Heuvel, Han Mulder en Ed van Westerloo, die het programma gedrieën presenteerden, lie ten den ook geen gelegenheid onbenut op an-kdotes omtrent Brandpunt terecht te komen. Terecht. De KRO behoorde in de zestiger jaren niet tot de eredivisie van het tv -amusement Globaal gezien is de KRO-zaterdagavond sinds 1960 beheerst door Zaterdagavondakkoorden, het Gul den Schot en (vanaf 197b De Berend Boudewijn Kwis, programma’s met for mules die zich respectievelijk bewezen hadden in Groot-Brittannië, Duitsland en de Verenigde Staten. Dat zegt niets over de kwaliteit, maar des te meer over de durf en de inventiviteit. Als de KRO Wim Sonneveld niet gehad had, dan was TV van Gisteren misschien we] nooit ge maakt Ingenieur Kroon (PPR) stelde, dat de resultaten van het IJmondiale Vollmul- ler-onderzoek thans wel volledig zijn achterhaald. De heer Roozen stelde daar tegenover, dat die resultaten niet achter haald zijn, maar dat men de gegevens moet vertalen op basis van de huidige inzichten door op die gegevens een be leid toe te passen. Wethouder Roozen merkte op, dat Heemskerk niet eenzijdig kan zeggen dat die Coentunnelweg maar niet moet wor den aangelegd. Maar in de nota van uitgangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied laat men min of meer één van de drie grote verbindings wegen vallen. Die drie zijn de zoge noemde weg om de Noord, de Coentun nelweg en de Velsertraverse. In de nota laat men in afwijking van het streekplan de weg om de Noord val len. Het standpunt van de heer Roozen is, dat als er dan toch een weg zou kunnen vervallen Heemskerk met- na druk zou moeten pleiten voor het laten vervallen van de Coentunnelweg, dwars door de toekomstige woonbebouwing in Meerestein. Dat stelt hoge eisen aan de De raadsman mr. Constandse kon zich met de eis verenigen en ook met de argumentatie ten aanzien van de huise lijke siuatie. Hij vond overigens wel die bedreiging erg overtrokken geformu leerd, hield het meer op roekeloosheid. Mr. Vink legde tenslotte de gevraagde straf op. De officier van justitie eiste twee maanden voorwaardelijk tegen een 26- jarige man uit Heemskerk voor zijn doldrieste gedrag op 15 juli in zijn woonplaats. Eerst reed hij toen volle vaart in op twee mannen, die zich met een sprong achter een lantaarnpaal konden redden, vervolgens reed hij ex pres tegen de auto van één van hen, die grondige schade opliep daardoor. De reden van dit gedrag lag eerder, in een ruzie met zijn vrouw. De werkgever van haar bemoeide zich op nogal ingrij pende manier met de huwelijksproble men (mr. Vink had daar ook niet veel goede woorden voor over) en toen barst te de bom. Het is natuurlijk niet hele maal verwonderlijk, als iemand van bui tenaf je plotseling zegt dat je maar moet gaan scheiden en dan je ook nog buiten je eigen woning sluit. In anderhalf uur keek de KRO ten® op TV van Gisteren. En Ed van Wester loo signaleerde dat er in de zestiger ja ren sprake was van een overwaardering voor de informatie en een onderwaarde ring voor het amusement. In TV van Gisteren werd hoofdzakelijk op het KRO-amusement teruggekeken. Wellicht dat daarmee beoordelingsfouten van toen hersteld zijn. C De raadsleden Van Heijst (PvdA) en Kroon (PPR) merkten op, dat als het knelpunt bij de spoorlijn in Velsen- Noord wordt opgeheven, er al veel is opgelost. Zij dachten in de richting van ongelijkvloerse kruisingen met de spoor baan. „Daar is wel eerder over gespro ken, maar toen dacht men die weg nog zo’n geweldige verkeerscapaciteit toe, dat het financieel en planologisch een on haalbare zaak werd. Nu toch alles op nieuw moet worden bezien, kan ook dat weer in discussie komen”, aldus de heer Roozen. VELSEN Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven: Lipssleutel, twee sleu tels, sleutel, hanger met vijf sleutels, sleutel aan houtje, bankbiljet, muntbil jet, hangertje, ceintuur, dameshandschoe- nen, portemonnee met inhoud, muts, kat, paar handschoenen, kruiwagen, arm bandje met naamplaatje, zegelringetje met steentje, en inscriptie, ketting met sterrebeeld, herenparaplu, knipporte- monnee, handschoen, want, schakelarm band, balletschoentje, gympak, sjaaltje, tasje met inhoud. Hij was, vertelde hij de politierechter, met een matig gangetje de overgang genaderd, zich ervan bewust dat zijn wagen zo geladen was dat de kraan niet verder naar beneden kon. Eenmaal op de rails kreeg hij de indruk dat het net ging. Nou het ging net niet, maar dat wist hij niet. Hij hoorde, vertelde hij, wel een merkwaardig geluid en zag in zijn binnenspiegel achter de auto iets naar beneden zwiepen. Maar de mensen die bij de overgang stonden te praten keken op noch om zodat hij niet de indruk kreeg dat hij iets geraakt had en dus doorreed. Hij vertelde het gebeurde wel aan zijn werkgever en toen hij later een collega sprak die zei dat ze de leidingen aan het repareren waren besefte hij dat hij de zaak wel geraakt moest hebben. En behoorlijk ook want 12 treinen moesten ervoor worden opgeheven en twee bus- sen van de NZH worden ingezet. De NS is voor dit soort schade niet verzekerd, maar het bedrijf waar de chauffeur werkte wel, dus daardoor werd de schade betaald. Toen de chauffeur be greep dat hij schuldig was aan de scha de, is hij niet naar de politie gegaan. Hij erkende tegenover de politierechter ten volle dat hij daarin fout was geweest. Ook ten aanzien van de aanrijding zelf erkende hij zijn fouten. „Een beoorde lingsfout, ik heb gewoon niet genoeg opgelet”, erkende hij. Mr. Vink had daar begrip voor: „maar dan moet u ook ervoor uitkomen’’. Hij legde de man conform de eis een boete van in totaal 250 op. Ik kreeg tijdens menig fragment uit het nabije verleden trouwens steeds as sociaties met TROS-programma’s. De Selvera’s zongen een smartlap die zo in Op Losse Groeven zou kunnen, Teddy Scholten voerde in Zaterdagavond- akkoorcten een dialoogje met een brutale buiksp-eekpop (dat was een regelmatig terugkerend onderdeel) en dat doet Mar tine Bijl tegenwoordig bij de TROS. Johnny Kraaykamp dook regelmatig op, hij zit nu bij de TROS. Zelfs het laatste tv-optreden van Wim Sonneveld vond plaats in een TROS-programma en de laatste keer dat ik Teddy Scholten op het scherm zag, presenteerde zij succes sen vi-n John Woodhouse, jawel, bij de TROS. De conclusie moet wel luiden, dat de TROS het meest ouderwetse tv-amu- sement maakt. Intussen trachtte de TROS op het an dere net met alle kracht deze stelling te bewijzen. „Hémag ik mijn echtge note terug” heet de klucht die door de TROS on de beeldband was vastgelegd. Het decor telde een zestal deuren, dat lijkt wat veel, maar ze werden optimaal benut. ..Verberg je hier, oh, nee, daar ligt al iemand, dan achter die deur, oh, nee. daar komt tante aan verkleed je als schemerlamp”, zo gaat dat ongeveer. Toch is het 1975. want er was sprake van een film Blue Movie genaamd en het is niet t<= overzien wat de gevolgen waren geweest als in de zestiger jaren een blij spel was begonnen met een hitsige en smakelijke jongedame in sexy lingerie. Als Stiefbeen sr. in bad zat werd de NCRV al met boze brieven overstroomd. Nou, en hoe het verder is gegaan met het vermenselijken van de actualiteit zien we regelmatig in TROS-Aktua. Al gedroeg Wibo’s actualiteitenrubriek zich gisteravond keurig ir de berichtgeving rond Beilen-Amsterdam. Manusama Drees sr., Malik kortom: autoriteiten zonde: sensatie, terwijl vooral op inter nationaal niveau werd geopereerd. Aktua had er goed werk van gemaakt. BEVERWIJK. In de reeks vierin gen over „het licht” houdt de Kritische Gemeente IJmond zaterdagavond om kwart over zeven in de Vredevorstkerk een viering met als titel „Uw licht weerkaatsen”. De bijbelse verlichting van dit thema wordt concreet gemaakt door aandacht te besteden aan de actie van Amnesty International: „Wie zwijgt mag meepraten”. Onder dit motto voert Amnesty een actie, waarin de aandacht wordt gevraagd voor de situatie van politieke gevangenen in Rusland. „Ik laat me geen naald in m’n donder steken”, zei een 39-jarige portier uit Katwijk mokkig tegen de politie die hem op 30 augustus in Velsen aanhield

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9