AANWEZIGHEID EXPLOSIEVEN IN TREIN BEMOEILIJKT HARDE ACTIE Nu al weerstand tegen Navarro’s nieuwe kabinet Felle strijd in Spaanse Sahara VOLTREFFERS j Bi „Middenschool wordt echt niet geforceerd" DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 5 Meubelfabriek Oisterwijk 5 0 0 Het woord is aan f Tl Opklaringen 4 AGENDA KE. 1ENADE: MINISTER VAN GERDA Bont-Mode Geen doodstraf W VAN FAVETEX FAVETEX '1 fmmmimmmmmwmmmnmk Verhoor i kerstfeest” Dodende olifant pagina 6 LW>' „Zalig Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 31 73 94 Vlak bij de Grote Markt ,,’t Kluiske” kV p Geen overleg meer in beide gijzelingen (Van onze verslaggevers) van r (Zie verder pagina 3) i r a ADVERTENTIES n Zie advertentie elders in dit biad. (zie verder pagina 4) 2 s, 5 in ia Sgt De minister onderstreepte, dat de in voering van de middenschool juist met grote behoedzaamheid, zorgvuldigheid en bedachtzaamheid wordt omgeven. De onderwijs-minister bestreed tevens de opvatting als zou in het beleid eenzij dig de nadruk liggen op vernieuwings- experimenten, boven de ontwikkelings projecten. De kritiek op de forse uitbrei ding van de begrotingsposten voor ont wikkeling en vernieuwing wees hij af. s Nuchter beschouwd betekent de dood straf een gelegaliseerd vergrijp tegen het meest elementaire menselijke recht, het recht op leven. Filosofisch gezien kan men stellen dat sommige mensen, som mige misdaden een uiterst zware straf verdienen, maar nooit dat de ene mens het recht zou hebben de ander van het leven te beroven, waarom dan ook. VRIJDAG 12 DECEMBER 1975 66e jaargang nummer 35 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s lis 'P huis van Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Politie en militairen leggen 'n de Koninginneweg in Amsterdam bij het Indonesische Consulaat een prikkeldraadversperring aan. f 13,00 37,40 74.80 146,90 De minister ontkende, als zou er spra ke zijn van een „geheim” advies over de open-school. Het advies is niet geheim, eenvoudig omdat het advies nog niet is uitgebracht, zo deelde hij mee. Invoering van een partiële leerplicht voor zeven- tienjarigen met ingang van volgend jaar stuitte bij de bewindsman op verzet. Henry Kissinger: Bij het uitoefenen van macht is intelligentie niet belangrijk, zelfs vaak overbodig. Tweede Kar-? nriiddensc’ <ie'. ge.overhaast gaan invoeren, verdwijnen. ?ro' voortzetting van mend jaar. De wetenschap over de aanwezigheid van explosieven in de trein zou gebleken zijn uit het verhoor met de gewonde kaper. Desgevraagd wilde justitie niet ontkennen, dat explosieven in de trein ruimschoots aanwezig zouden zijn. Het afschaffen van de doodstraf heeft altijd gegolden als een verworvenheid van een voortschrijdende civilisatie, een overwinning op de eeuwenlang in stand gebleven wraakgedachte in het straf recht. De roep om de doodstraf weer in te voeren kan in de huidige samenleving verstaan worden als een noodkreet uit onmachtige woede, maar hij betekent wel dat men er niet altijd in slaagt het hoofd koel te houden. Aan dergelijke emoties mag een verworvenheid van de beschaving niet verloren gaan, hoezeer men ook kan begrijpen dat die emoties hoog oplaaien. De minister noemde deze posten zelfs „bescheiden”. Een bezuiniging daarop zou uitvoering van een aantal projecten onmogelijk maken. En dan is er nog het argument van de „gerechtelijke dwaling”, die nooit meer kan worden hersteld indien er een te rechtstelling heeft plaatsgehad. De 57-jarige wijkagent Jack Hoppenbrouwer uit Nispen heeft de hoofdprijs in de lotto gewon nen. Hij kan rekenen op ruim een half miljoen gulden bruto. Ondanks deze financiële meeval ler blijft de agent gewoon zijn diensttijd uitdienen. Het echtpaar Hoppenbrouwer heeft pas een verbouwing achter de rug en af gelopen zaterdag werd boven de woning van het echtpaar de naam van het huis ,,’t Kluiske” bevestigd. Een toepasselijke naam met zoveel geld in huis.. 9 9 11 13 15 15 17 19, 21 25 27, 29 31 Onze vastgesteld: voor een maandabonnement kwartaalabonnement halfjaarabonnement jaarabonnement De nieuwe prijzen voor abonnemen ten welke per post verzonden wórden zijn: Voor Nederland, België, Suriname én Ned. Antillen: En tenslotte: het is proefondervinde lijk gebleken dat de doodstraf niet werkt als afschrikwekkende bedreiging. In twee dorpen in Cox’s ba zar in Bangladesj, heeft een wil de olifant gisteravond negen mensen doodgetrapt en tien ver wond. Dé politie heeft verklaard dat men nog steeds jacht- op het beest maakt. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 11 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, Medische diensten Puzzel Kunst Radio en tv Strips Film Economie Amsterdam Sport Beurs MADRID (AFP, DPI). Tweehonderd- vijftig- Spaanse advocaten, onder wie leiders van illegale politieke groeperin gen, hebben gisteren een tekst gepubli ceerd die zij vandaag zouden voorleggen aan de leiding van de Orde van Advoca ten in Madrid en waarin zij een regering die zonder raadpleging van het volk is tot stand gekomen, afwijzen, een ver werping dus van het nieuwe kabinet- Navarro. Engeland heeft door een duidelijke parlementaire uitspraak de eer aan zich zelf gehouden en de doodstraf niet her ingevoerd. Gelukkig hebben de Britse parlementariërs begrepen dat een be schavingsproces niet mag worden terug gedraaid onder druk van een misdadige kliek, die zich vergrijpt aan onschuldi- gen om politieke of pseudo-politieke doeleinden te verwezenlijken. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van derMije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. Een man met een jachtge weer heeft gisteren een postkan toor in Taranto in Italië beroofd van anderhalf miljoen lire. Hij vertrok met een over zijn schou der naar het personeel geroepen hartelijk „zalig kerstfeest”. De politie die de man achtervolgde raakte het spoor van de man kwijt nadat hij een huis was binnengevlucht en het door een venster weer had verlaten. MADRID/ALGIERS (AFP, UPI). Het Polisario, het front dat onafhanke lijkheid nastreeft voor de Spaanse Sa hara, heeft gisteren aanvallen uitgevoerd op de transporten van fosfaat, het be langrijkste produkt van de Spaanse Sa hara. Een kazerne in de hoofdstad EI Ajoen, die in bezit is genomen door het Marokkaanse leger, is door eenheden van het Polisario beschoten met mortie ren, granaten en mitrailleurs, zo melden Spaanse correspondenten. DEN KAAG (ANP) Minister van Kemenade (Onderwijs) heeft de -Kgevraagd echt op te houden te suggereren als zou hij de „Dat verhaal moet cc voudig Diet waar”, aldus de bewindsman bij de K' merdebat over de onderwijs-begroting voor ko- „Het is niet onwaarschijnlijk, dat die situatie bestaat”, aldus justitie. Ir. Ma- nusama verklaarde vanmiddag desge vraagd van explosieven nooit iets gezien te hebben. Ir. Manusama kon zich bij zijn bezoeken echter geen enkele keer vrij door de trein bewegen. In de trein bevinden zich, na de vrij lating van twee gijzelaars gisteravond, volgens NS nog 26 gijzelaars: acht vrou wen en achttien mannen. Vijf van hen zijn ouder dan 60 jaar, de jongste Is 16 jaar. De steenkoude trein er zijn thans 120 dekens binnengebracht en zijn inzittenden zijn de afgelopen nacht zonder enige activiteit gepasseerd. Het zelfde deed zich voor in Amsterdam ook daar heerste absolute stilte nadat politiewoordvoerder Jagerman eerder gisteren had verklaard enige hoop voor een uitweg te zien. In het consulaat worden nog 26 mensen gegijzeld. Er is trouwens nog een andere, zeer zwaarwichtige reden om tegen de dood straf te zijn. De doodstraf kan, als zij gelegaliseerd zou zijn, toch slechts wor den toegepast in uiterste gevallen. Zij zou in dergelijke gevallen de automati sche consequentie zijn van het schuldig- verklaren. Degenen die dit „schuldig” moeten uitspreken, de jury of de rech ter, zullen een ontzaglijk zware verant woordelijkheid krijgen te dragen en on der druk daarvan veel méér aarzelen om het „schuldig” te laten horen dan wan neer hun vonnis alleen maar vrijheids straf tot gevolg heeft. De menselijke natuur schijnt zichzelf te kunnen verdoven voor de doodsangst, in de momenten van bewustzijnsvernau wing waarin afschuwelijke misdaden worden gepleegd. Géén doodstraf dus, maar wel een uiterst zware bestraffing met alle middelen die in een beschaafde samenleving toepasselijk zijn. Een zeer vermoeide mevrouw Faber (voorlichtster van het Ministerie van Justitie) staat op kousevoeten de pers te woord in het perscentrum in Beilen. De ondertekenaars van het stuk eisen verder de legalisering van alle politieke partijen, vrijheid om vakbonden té vor men en om te staken, vrijheid van vergadering, vrijheid van meningsuiting en vrijheid van demonstratie, vrijheid van de nieuwsmedia en het recht van zelfbeschikking voor enkele provincies. Premier Arias Navarro heeft zijn ka binet omgevormd met de meest liberale Franquisten die hij kon vinden maar dat zal in de ogen van de oppositie zeker niet wegnemen dat het een Franquis- tisch kabinet is. Met uitzondering van twee mannen (die tot voor kort zelf gedoodverfd werden als premier: Manu el Fraga Iribarne en José Maria de Areilza, en die nu respectievelijk met Binnenlandse en Buitenlandse Zaken ge noegen namen) is dit een kabinet dat ook Franco in een soepele bui zou kunnen hebben benoemd. Opklaringen en voornamelijk in de kustgebieden een enkele bui. Vannacht eerst nog regen. Over wegend matige, overdag aan de kust nu en dan krachtige noor delijke wind. Minimum tempera turen van plus drie tot min drie graden. Maxima omstreeks 5 graden. ABONNEMENTSPRIJZEN 1 JANUARI GEWIJZIGD De voortdurende kostenstijgingen noodzaken de Nederlandse dagbladen hun abonnementsprijzen per 1 januari 1976 wederom te herzien. Ook bij onze bladen zullen vanaf die datum de abonnementsprijzen gewijzigd worden. De verhoging is op de voorgeschre ven wijze bij de minister van Econo mische Zaken gemeld en heeft d ens ■nstemming veKregen. Met ingang van 1 januari 1976 zijn abonnementsprijzen als volgt L' jL;' Herhaalde waarschuwing betreffende Soundesign type 5846 Hoewel de situatie in Beilen, in verband met de treinkaping door Zuidmolukse terroristen, verre van normaal is probeert de bevolking van dit dorpje zich zoveel mogelijk aan te passen. Even een gesprekje met de op wacht staande militairen en dan weer verder. Op de achtergrond is het gemeentehuis van Beilen te zien, waarin het beleidscentrum is gevestigd. per kwartaal: 49, per jaar: 189, Voor de overige landen in Europa: per kwartaal:f 125, Voor de overige abonnementsprijzen kan onze afdeling abonnementsadmi- nistratie u volledig inlichten. DIRECTIE In Beilen .vroegen de Zuidmolukkers vanochtend weer om voedsel, waaronder warm eten, en in Amsterdam werden vanmiddag rond twaalf uur veertig lunchpakketten, afgeleverd. Verder zou de Zuidmolukse bemiddelaar ds Metiary vanmiddag naar het Amsterdamse be leidscentrum gaan voor een gesprek met de autoriteiten. Van enig uitzicht op een spoedige beëindiging van de acties van de Zuidmolukkers was echter nog in het geheel geen sprake. DEN HAAG/BEILEN/AMSTER DAM De wereldwijd in de aan dacht staande gijzelingsacties in Beilen en Amsterdam zijn na het vruchteloze bezoek van de Zuid molukse leider ir Manusama, gister middag aan de gekaapte trein bij Wijster, in een teleurstellende im passe geraakt. Het enige resultaat van dat gesprek was de vrijlating twee bejaarde gijzelaars. Na het mislukte gesprek in Beilen gistermiddag zouden binnen het kabinet stemmen opgegaan zijn via harde, ge coördineerde actie een einde te maken aan de gijzelingen in Amsterdam en Beilen. Maar een dergelijke oplossing wordt bemoeilijkt door het sterke ver moeden, dat de trein is volgehangen met explosieven. Een bestorming zou zeker meer levens kosten, niet het minst van de gijzelaars. Bij huiszoekingen, die Marokkaanse troepen verrichtten op zoek naar Polisa- rio-aanhangers in de oostelijke wijken van El Ajoen zou het ook tot geweld- vechtpartijen zijn gekomen. Volgens Spaanse schattingen telt het Polisario 10.000 a 15.000 strijders. De „nationale raad” van de Sahara, gevormd door een deel van de ontbonden Jemaa (een soort parlement) heeft verklaard d at Marokko zich schuldig maakt aan volkerenmoord bij zijn bezet ting van de Spaanse Sahara. Algerije heeft de verklaring van deze raad voorgelegd aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. 'V - Aitui-j.... SM imi ISMe I zt i Jk»»? -i -K i ’A A - ■- A 1 iT/'T'A'.k leerplicht voor 16-jarigen „goed op de rails” gezet worden. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten 1 dekenkisten Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-1 8 uur. Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. IJmuiden Plein 1945 nr. 6 tel. 02550-16971 in 3 modellen Kleuren zwart rood emerald en turquoise Maten 36-42 FAVETEX I B FEESTPRIJS ■3 K

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1