Haven Symposium met Arie Groeneveld todtevislial als Rode Kruis oefening Hond door baas uit auto gezet Club K ELS l ENNEME F males van schoolvolley in sporthal Paspoort-auto werd overgedragen Ramp met „Pieter Floris” UI voor vrienden van de sleepvaart Midwinter bij Rooie Vrouwen Voor al goede uw wensen I ^3 S RECESSIE IN DE BEDRIJVEN Kerstsfeer met Dickens z. Driehuis in 1 nederland 35+15c J fel t 5 V R IJ D A G 1 2 DECEMBER 19 75 NIEUWS UIT STAD EN STREEK is F Tel. 02550-15389 4 F Succes voor Eenzamen IP Tips redactie: Ko van Leeuwen „Je begint met het verzamelen van foto’s en van allerlei arti kelen uit kranten en tijdschriften over de sleepvaart. Nou, kan je een aardige tijd zoet mee zijn, maar dan plotseling kom je niet verder meer. Je schrijft eens naar verschillende maatschap pijen en daar krijg je ook weer wat van, maar verder lijkt het dan opeens een beetje stil te staan. Nou was er ook iemand in Rotterdam die in de sleepvaart geïnteresseerd was, en hij bleek ook op zo’n punt fe zijn aange land. Wat deed ie toen? Hij plaatste in enkele maritieme tijd schriften een advertentie om een vereniging van sleepvaart- liefhebbers op te richten. Zo be gon het en nu hebben we onze eigen vereniging”. Sb o weken (Van een medewerker) 1 e e 15 1 1 1 1 Ach, met dit alles in het achter hoofd zal vijftien cent per wens ex tra niet onoverkomelijk zijn. En zo'n kinderzegel is ook veel mooier. Daarom dankt de Kulturele Stich ting De Velser Gemeenschap iedereen die aan deze actie heeft meegewerkt hartelijk. b r 1 l- n e n e f n e le k s, in s, in k- lie sn )e Z'Tv 1 bond uitgenodigd. De Heemskerkse afde ling verwacht, zo vernamen wij van de heer C. van Heijst, dat er een zeer grote belangstelling voor dit symposium zal bestaan. In totaal kan „De Schouw” plaats bieden aan 850 leden en belang stellenden. Radio (Rode Haan) en televisie (Ach ter het nieuws) hebben al belangstelling getoond voor het symposium. De heer Stam en waarschijnlijk ds. Pomp van het EIBA-team houden inlei dingen over wat de recessie betekent voor de positie van de buitenlandse werknemers in de bedrijven. Het ligt in de bedoeling, dat dit sym posium een vervolg krijgt op 15 of 16 april, in een soort nabespreking. Gehoopt wordt dat minister Boersma en/of vak bondsleider Wim Kok zich voor een van deze avonden kunnen vrij maken. Voor het symposium in januari zijn ook de leden van de Haarlemse en Alkmaarse afdelingen van de Industrie- Vrijdag gearriveerd: Skou Lake, Cont- plat, IJmuiden; Dart, Londen; Dorthe Oldendorff, Antwerpen; Chkalov, Brest; Dagestan, Helsingborg; Alatyrles, Noord zee; Parkesgate, Rochester, IJmuiden. a IJMUIDEN. Een ramp met de „Pie ter Florisz” 'het opleidingsschip van hei Zeekadetkorps IJmuiden was het onder werp van een grootscheepse oefening van de Rode Kruis Colonne in Velsen. Volgens het draaiboek was het schip buitengaats op een mijn gelopen. Het alarm kwam binnen, terwijl de colonne- leden met behulp van de materialenwa gen van het gewest een Verzamelplaats Gewonden aan het opzetten waren in de oude PEN-centrale. De St. Nicolaasactie EENZAMEN is dit jaar bijzonder succesvol verlopen. Dankzij royale geldelijke steun kon- den maar liefst 485 fruitpakketten worden bezorgd bij eenzame burgers in Velsen. Daarnaast werden de vijf oudste inwoners van de gemeente niet vergeten. Bent u al begonnen aan de voorbe reidingen van uw goede wensen voor kerst en nieuwjaar, die u aan vrien den en bekénden wilt sturen? Het Nederlands comité voor kinderpostze gels vermoedt van wel en daarom vraagt het u vooral gebruik te willen maken van kinderpostzegels. De por tokosten voor wenskaarten bedraagt 35 cent en voor een kinderpostzegel betaalt u dan 15 cent meer. IJMUIDEN. Woensdag gearriveerd: Bogota, Antwerpen: Penza, Tuapse; Okdine, Antwerpen; Garinfreither, Os tende, IJmuiden; Froland, Sarborg, Vel sen; Seaspark Commander, Noordzee; Nordlic Navigator, New Orleans; Hel muth Feldman, Londen; Aliaknov Aegis, Tripoli; Prinsenborg, Domsjoe; Sahel 2, Shoreham: Kuzminki, Hamburg; Sorel Gunnes; Luminetta, Coryton; Nordkliff, Boston; Rewi, Hoegeneass, IJmuiden; Traffic, Gefle, Westzaan; Jemrix, Whith- by, IJmuiden; Heriot, Antwerpen, IJ muiden; Tarnow, Sluiskil, IJmuiden; Mer- weborg, Kotka; Taerhav, Rotterdam; Tor Finlandia, Gotheburg; Inge Bech, Lissa bon, Vedsen; Ludwig, Emden; Pacific, Current, Tskoradi; Santa Amalia, Rot terdam. SANTPOORT. Op de Wüstedaan in Santpoort is donderdag een prachtige Dobermann Pincher uit een auto gezet. Enkele mensen, die deze ondankbare handeling tegenover de hond als men senvriend bij uitstek zagen, hebben on middellijk de politie gewaarschuwd en de hond opgevangen., De politie heeft de ondankbare baas van de hond nog niet weten te achterhalen. VELSEN Na enkele weken van strijd in het schoolvolleybaltoernooi, volgen vrijdagavond de finalewedstrij den van de vier poulewinnaars. Na af loop van de finales, die om vijf uur in de sporthal Zeewijk beginnen, krijgen alle deelnemers door VCV een herinne- ringsvaantje aan het toernooi uitgereikt. Ook vindt dan de prijsuitreiking plaats door A. Wedemeijer van de dienst Sport en Jeugdzaken van Velsen. Op deze Midwinterbijeenkomst zal zangeres Coby Schreyer uit Haarlem optreden. Zij komt met een speciaal programma waarmee zij ook al elders in het land optrad, onder meer in een programma samen met Robert Long. Coby heeft zich muzikaal en dichter lijk in het harnas geworpen om de zelfstandigheid van de vrouw te be vorderen en zij ondersteunt haar ac tie met pigenhandig gitaarspel. Verder zal het woord gevoerd wor den door de algemeen secretaresse van de Rooie Vrouwen, Marijke Wüthrich, terwijl de aanwezige da mes onder het genot van een kopje „aangeklede thee” weer eens kunnen bijpraten. Wel wordt een bijdrage in de kosten van deze middag gevraagd van 4,50. Het Velserduinplein is be reikbaar met de NZH-bussen 71, 73 en 75. En de mannen van de Rooie Vrouwen hoeven niet verkommerd achter te blijven, ook zij zijn ditmaal welkom onder het nimmer versleten motto: „Hoe meer zielen hoe meer vreugd”. De IJmuidense Rooie Vrouwen wil len tevens de aandacht vestigen op de laatste Rooie Vrouwendag van 1975. Deze wordt op zaterdag 13 december gehouden in de oude RAI te Amster dam, aanvang 10 uur. „Zo zijn we niet getrouwd”, luidt het discussiestuk dat dan behandeld wordt. Het is de bedoeling dat in groepjes gepraat wordt over de func tie van het gezin in de maatschappij. Wie op tijd in Amsterdam wil zijn moet vanuit Oud-IJmuiden de trein van 8.37 nemen, zo hebben de Rooie Vrouwen voor u uitgerekend. IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd aangevoerd: 1383 kisten ka beljauw; 703 kisten wijting; 21 kisten schol; 230 kisten schar; 206 kisten ha ring; 5 kisten makreel; 95 kisten diver sen. Prijzen in guldens Per 1 kg: TARBOT 18,60-16,40. Per 40 kg: tarbot en griet 160; kabel jauw één 144-104; kabeljauw twee 120-92; kabeljauw drie 108-88; kabeljauw vier 90-69; kabeljauw vijf 74-52; schol drie 158-144; schol vier 120-94; wijting drie 44-27,20; makreel twee 51-4; haring één 28,80-28; schar 63-32. De besommingen waren: KW 63 9200. UK 123 en UK 6 2300. UK 208 en 236 6600. KW 137 10.500. KW 185 8500. UK 17 en 56 7000. UK 18 en 23 8900. UK 135 en 145 5900. UK 234 2800. UK 218 4500. VD 18 en 128 5700. VD 19 en 73 6000. VD 24 en 89 1100. Maar van die vijftien cent wordt heel wat goeds gedaan, als we de verantwoording van de Stichting voor Het Kind eens doorlezen. Van de opbrengst van 1975, die f 1.390.000,- bedroeg, werd f 810.000,- binnen Ne derland besteed. Buiten ons land werd voor f 580.000,- aan hulp ver leend. De Rooie Vrouwen van de PvdA gaan weer midwinter vieren.Dat gaan zij doen op dinsdag 16 december, ’s middags om 14 uur, in gebouw Vel- serduin op het Velserduinplein. Dit jaar zijn naast de afdeling Beverwijk ook de Rooie Vrouwen uit Haarlem en Heemstede welkom. Evenals verleden jaar zal door het koor van het Ichtuscollege uit Drie huis worden getracht op kerstavond de sfeer in dit deel van de gemeente te verhogen, door woensdag 24 de cember zingend en in de stijl van Dickens door de straten te trekken. Het groepje zangers start hiervoor om 21.45 uur bij de Engelmundus- kerk, om na deze rondwandeling om streeks 23.30 uur weer bij de kerk terug te zijn. Het programma van de finales is: om vijf uur: meisjes 19 jaar Ichthus College IJmuiden-Ichthus College Driehuis; meisjes 16 jaar Vissering Scholenge meenschap-Johannes Mavo; jongens 19 jaar W. de Zwijger Mavo-Ichthus colle ge Driehuis; jongens 16 jaar Vissering scholengemeenschap-Gymnasium Felise- num: en om zes uur: jongens 19 jaar Vissering Scholengemeenschap-Gymnasi um Felisenum; jongens 16 jaar Ichthus College Driehuis-W. de Zwijger Mavo; meisjes 19 jaar Vissering Scholenge meenschap-Gymnasium Felisenum; meisjes 16 jaar Ichthus College Drie- huis-Gymnasium Felisenum. halen van de gewonde zeekadetten over voldoende verlichting beschikte aan de donkere wallekant De gewonden werden in allerijl afge voerd naar de Verzamelplaats Gewonden in het PEN-gebouw, waar shockbehan- deling, toedienen van infuus en verbin den de leden van het Rode Kruis han den vol werk gaven. Ook de administra tie, die bij zo’n ramp om de hoek komt kijken was in de oefening betrokken. Het hoofd van de BB-kring uit Haarlem, de heer De Jong, was bij de oefening aanwezig evenals de heer Kloosterh-uis met zijn ambulance. Na afloop van de oefening volgde een nabespreking van hetgeen vlot was ver lopen en hetgeen niet soepel genoeg was gegaan bij deze zware oefening voor de ruim 60 Velsense colonneleden. Behalve deze activiteit wordt door het koor ook nog medewerking ver leend aan twee kerst-inns, om voorts op maandag 22 december met het jongerenkoor van de Engelmundus- kerk en een blazersgroep van de muziekschool „Velsen” een concert te verzorgen voor de bewoners van „Huize ter Hage”. Het koor bestaat uit achttien leer lingen en oud-leerlingen van het Ich tuscollege en staat onder leiding van de muziekleraar van de afdeling Driehuis, Dolf Schelvis. Men beoogt het zingen van a capella-muziek, van de mideleeuwen af tot heden. Rond het kerstfeest zullen in hoofdzaak oude Engelse kerstliederen ten gehore worden gebracht, hoewel het koor ook Franse en Duitse liederen op het programma heeft. kinderdagverblijven, een revalidatie centrum waar de kinderafdeling met geld van uw kinderzegels kan worden uitgebreid en er werd een zwembad- verwarming voor geschonken in Heerhugowaard, waar nu mindervali- de kinderen kunnen zwemmen. In het buitenland werden verschil lende blijvende projecten gefinan cierd. Bijvoorbeeld: op het eiland Mauritius werd een weeshuis ge bouwd, op de Grote Kei-eilanden in Indonesië kunnen twee polikliniekjes gebouwd worden, in Kenya krijgt het „Kitale Districtsziekenhuis” een poli kliniek bij de kinderkliniek en in Nigeria steunt u door middel van de kinderzegels de bouw van gezinshui zen voor weeskinderen. staan al heel wat activiteiten. Zo stond de club op „Europoort” op de RAI en dat leverde ook weer een fikse berg leden op. Jongsma: „Ze dachten daar dat we door rederijen waren opgericht, maar we zijn een onafhankelijke zuiver niet-commer- ciële vereniging. Ons blad „Lekko”, dat is helemaal door eigen leden gemaakt”. Hoe is die naam „Lekko” ontstaan? Jongsma lacht begrijpend en neemt mij m’n onwetendheid niet kwalijk. „Kijk”, zegt hij „dat ligt eenvoudig. Het is een algemeen gebruikte uit drukking in sleepvaartkringen. Lekko, dat komt van „Let go”, en dat wordt altijd gezegd als de zaak los moet, of vrij moet komen”. Dan gaat de bel van de voordeur. Er komen twee jongens binnen. Ze zijn een jaar of twaalf en komen net bij Wijsmuller vandaan, waar ze om foto’s van sleepboten gevraagd hebben. Met hun pas verworven schat zijn ze doorgestuurd naar Jongsma. Ze wil len wel lid worden. Over geld wordt nog niet gesproken, maar er wordt een afspraak gemaakt voor de vol gende dag. De heer Jongsma wil voor iedereen klaar staan met informatie. Er is nog een bescheiden aantal proefnummers van „Lekko”. Jongsma’s telefoonnum mer: 02550-16906. „Het lijkt wel bruiloft” was een van de opmerkingen van de talrijke buren, die donderdagavond om acht uur zich verzameld hadden voor de woning Cy- pressenstraat 277 in IJmuiden, waar me vrouw W. C. van Es-Fortuin op dat moment de papieren in ontvangst mocht nemen van de auto welke zij had ge wonnen in het kader van de Paspoort- actie van de Velsense middenstand. Het was de heer Van Praag, wie de prettige taak was opgedragen om namens de middenstanders de auto aan te bieden. In de gezellige woonkamer was het ge lijk de studio van een filmdiva, want de ene lichtflits volgde de andere op in een kort maar hevig staccato, van beroeps en amateurfotggrafen, die de plechtig heid wensten vast te .leggen. Viteraard werd ook buiten een foto gemaakt. Op deze foto het echtpaar Van Es, met dochter, aanstaande schoonzoon en de heer Van Praag bij de nieuw verworven auto. Zowel mevrouw als de heer Van Es hebben een rijbewijs en beiden bezit ten een één jaar oude auto, welke nu wel van de hand zal worden gedaan. „Want er gaat nu eenmaal niets boven een nieuwe’’ aldus het echtpaar, dat bijzonder blij Was met de nieuwe aan winst. Binnen tien minuten was de Rode Kruisploeg aanwezig bij de Loodsboten op het Sluiseiland, waar de zwaar be schadigde Pieter Florisz volgens het draaiboek was afgemeerd. Met de jeep was direkt een lichtaggregaat aange voerd, zodat men bij het van boord Woensdag vertrokken: Uthorn, IJmui den, Birkenhead; Clio, Beverwijk, Skog- da; Auriga, IJmuiden, Rotterdam; Rijn- borg, Beverwijk, Delfzijl; Ribnik, Lagos; Marie Christine, IJmuiden, Mariestad; Rien Teekman, Delfzijl; Tor Anglia, Go thenburg; Baldione, Gothenburg; Noord- beek, Delfzijl Amstelland, Gent; Yuta Bondarovskaya, Hamburg; Ladogalaes, Antwerpen; Gulf fleet 7, Contplat; Loui se IJmuiden, Ystadt; Froland, Velsen, Rotterdam; Vaterland, IJmuiden, Rotter dam; First Ventura, IJmuiden; Tubarao; Hoheberg, Falkenberg; Kiefernberg, Zaandam, Bremen; Subro Venture, Great Yormouth. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. De afdeling Heemskerk van de Industriebond NVV heeft het initiatief genomen voor een symposium op 15 januari aanstaande in „De Schouw” te Velsen-Noord, met mede werking van onder meer Arie Groeneveld. Groeneveld zal de acht uitgangspunten van „Fijn is anders” bespreken. De he ren Schokma en Brautigam van de Ka mer van Koophandel behandelen de ge volgen van de recessie in de grote be drijven op de toeleveringsbedrijven en directeur Van Rooij van Hoogovens be spreekt de recessie in de grote bedrijven. Donderdag gearriveerd: Leise mearsk, Bale Comeau; Vartry, Dordrecht; Neptu- nus, Antwerpen; Khain Star, Rotterdam; Hai, Bremen; African Express, Milos, IJmuiden; 50 Let VLKSM, Gdynia, IJ muiden; Marconi, Kingslynn, IJmuiden; Kohtla, Fredericia; Sharoness, New Gastle; Vita Nova, Sharpness, Kosmos, Ipswich; Breitenburg, Bristol; Tawadika, Antwerpen; Arona, Hamina; Heroik Sai ler, Avonmouth, IJmuiden; Kate N.L., Durban; Ceichanov, Limerik, IJmuiden; Subro Viking, Rotterdam; Benfri, Baie Comeau; Christol, Vaenersborg, IJmui den; Smit Lloyd 16, Cont. Plat, IJ muiden; Smit Lloyd 16, Cont. Plat, IJ muiden; Cantium, Antwerpen, IJmuiden; Thuntank 1, Bremen; Wildebeest, Cont. Plat, IJmuiden; Benreoch, Londen; Ga zelle, Rotterdam; Saturnus, Lerwick; Saint Dominique, Duala; Jubilation, Gr. Yarmouth, Koog a.d. Zaan: N.I. Tran sporter, Noordzee. Het geld ging onder meer naar tehuizen voor gehandicapte kinderen, Secretaris H. Jongsma van de In ternationale Sleepvaart Hobby Club (voor buiten onze grenzen „Internatio nal Tug Lovers Club”) deelt simpel het ontstaan mee van een unieke vereniging van mensen, die hun krachten gebundeld hebben om hun vrijetijdsbesteding meer reliëf te ge ven. In april van dit jaar kon de vereniging worden opgericht en elke geïnteresseerde in de sleepvaart is er van harte welkom. Jongsma: „Jong en oud kan lid worden. Het is verbazingwekkend hoe dit alles een vlucht genomen heeft. Zo’n groot enthousiasme had ik toch niet verwacht. De telefoon rinkelt de heel dag en elke ochtend ligt er een enorme stapel uit binnen- en buiten land in de bus”. De trots van de Sleepvaart Hobby Club is het onlangs verschenen proefnummer van „Lekko”, een eigen orgaan, waarin naar hartelust over sleepboten wordt geschreven. In dit eerste nummer een artikel over Ma- rinesleepboten, een uitgebreid relaas over gastankers waarbij tevens de waarschuwende vinger wordt gehe ven en een biografie over het ver maarde sleepvaarbedrijf van Doeksen Zonen op Terschelling. Laat een brief zien van de schrij ver Anthony van Kampen, die heel wat maritieme publicaties op zijn naam heeft staan. Van Kampen spreekt zich geestdriftig uit over het blad van de sleepvaartclub en belooft er in het februarinummer van „De Blauwe Wimpel” (maritiem tijd schrift) over te schrijven. De Internationale Sleepvaart Hob byclub ontplooide inhaar kort be- nr^ni

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5