Mr. R. J. Erdbrink ziet uitgang in doolhof van levensverzekeringen Veel beleggers „buiten spel Zwarte handel bedreigt bestaan tongexporteurs Rechtspersoon ook onder strafrecht GELD I BEURS Hl WH JB te i I s l 1 "L ii H d Eetbare slakken een miljoen gulden aan prijzen Pas voor uw plezier. NIEUW WETSONTWERP VAN MINISTER VAN AGT Als u65+bent, worden bus en tram overal véél goedkoper. Met: PAS 65. ft beschermd if W te -s- „1975 VERLOREN JAAR VOOR ONZE ECONOMIE” dtt- --- HF ZATERDAG 1 3 DECEMBER 1975 ECONOMIE 13 (Door een beursmedewerker) (Van onze juridische medewerker, mr. Th. Holterman) nd üappij Inspecteur fout Toen iemand die een levensverzeke ring had lopen invalide werd, vroeg hij premievrijstelling. Want dat stond in de AMSTERDAM Na enige da gen van aarzeling hernam Wall Street op kalme wijze de weg naar het herstel, nadat er vorige week zo’n 40 punten van het koerspeil was afgevallen. Wel viel het op dat evenals, de koersdaling van_ vorige F] DEN HAAG Minister van Agt (Justitie) heeft een wetsontwerp ingediend dat betrekking heeft op de strafbaarstelling van rechts personen. Wanneer de plannen van de minister doorgaan zal het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafvordering met en kele belangrijke bepalingen worden aangevuld. A Rabo-topman: I R IBè’ --- 12 f Ombudsman hielp al bij veel geschillen (ADVERTENTIE) ar wl (ADVERTENTIE) ragen (Van een onzer verslaggevers) lem A V iels- SKOL bier... elke week een feestelijke prijs. 26 cartons a 24 blikken voor de gelukkige win naar! Wees blij met SKOL in blik. Uit en thuis! SKOL. Thuis be zorgd door SKOL Brou werijen NV. rit bij oofd- wor- Als voorbeeld moge de Prijzenwet dienen. In de Prijzenwet wordt de overtreding van bepaalde artikelen uit die wet „angeduid als een straf baar feit. Artikel een van de Wet eco nomische delicten zegt nu dat dit straf bare feit een „economisch delict” is. Strafrechtelijke vervolging is nu mo gelijk. Voor de Wet economische de licten kan ook een rechtspersoon ple ger van zo’n delict zijn. De strafbaarheid van de rechtsper- voorwaarden van zijn verzekering. Maar de verzekering antwoordde.' u moet pre mie blijven betalen, want u hebt destijds de vragen over uw gezondheid niet eer lijk ingevuld. 2,75 5,62 6,77 103 50 38.75 8,75 2,70 62,25 104,00 62,25 49,50 45,25 14,74 4,64 7,75 70,75 16,00 la’s, afstand. 100,-; rd. Het aar de BV t de D IJC etoppe M4* (AM.) 1363543. lag o •ep BV I ie van teder- I evers- V. AMSTERDAM (ANP) luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands geld 2,65 5,32 6,47 100,50 35,25 6,75 2,60 59,25 101,00 59,25 46,50 42,25 14,44 4 34 6,50 67,75 13,50 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Vier jaar geleden kwamen de levensverzekeringsmaat schappijen voor de dag met een figuur die een einde moest maken aan de nogal eens voorkomende heilloze touwtrekkerij tussen henzelf en hun verzekerden: een ombudsman. Iemand bij wie ontevreden verzekerden hun klachten „hogerop” konden gooien. Ze zochten er een man voor die in staat was een wijs beleid te voeren in ruzie-toestanden. Dat werd mr. R. J. Erdbrink. Hij was voordien voorzitter geweest van het toenmalige college van rijksbemiddelaars, dat jarenlang moeilijke knopen heeft door gehakt bij de loonvorming in ons land. NEW YORK (UPI). De particuliere vuilophalers in New York hebben giste ren een loonovereenkomst geaccepteerd, waardoor een einde is gekomen aan een staking van 12 dagen. Tijdens deze staking hadden zich bij restaurants en andere gebouwen giganti sche hoeveelheden af val opgehoopt. Wel hebben gemeentelijke vuilnismannen er tijdens de staking voor gezorgd- vuilnis te verwijderen dat gevaar opleverde voor de gezondheid. Dezelfde opmerkingen zijn te ma ken met betrekking tot het onder brengen van de rechtspersoon in het wetboek van Strafrecht. De rechts persoon beweegt zich namelijk voor al in de economische sfeer. De econo mische sfeer van het Wetboek van strafrecht is die van delicten als „valsheid in geschriften”, „oplichting”, „wederrechtelijke verrijking”. Aan de omschrijving van de delicten is een ruime of een enge werkingssfeer toe te kennen. Niemand, ook de rechts persoon niet, zal zijn eigen wijze van verrijking „diefstal” noemen. Integen deel, zo blijkt bij Huidekoper. Te winnen In de National Puzzalaktla t.b.v. Nationaal Panda Sport Gahandlcaptan. Met prol', mr. M. J. P. Verburgh vraag ik mij overigens af of heel dit wettelijk „systeem” van consumen- ten-rechtsbescherming geen „morre len aan de marge” is. Verburgh zegt ronduit dat rechtspolitiek, gezien bij voorbeeld de Colportagewet, niet veel meer lijkt dan een „fopspeen” voor de groot geworden consumentenorga nisaties. „Fopspenen geeft men echter aan zuigelingen, en dan nog ten on rechte” (NJB, november 1975). het goed dat er een ombudsman is die daar op blijft aandringen. En dan nu de losse klachten. Waar kun je mee terecht bij zo'n ombudsman? Voor het eerst heeft hij eens wat voor beelden uit zijn praktijk vrijgegeven. Hier volgen ze. Iemand stapte naar een bank om een levensverzekering af te sluiten. Hij had een bepaalde kwaal, en daarom moest hij een verhoogde premie betalen. Alles werd netjes opgeschreven bij de bank. De verzekering was „rond”. Tenminste, dat dacht de klant. Maar bij de bank versloften ze de boel. Ze gaven de spul len niet door aan de verzekering. Toen sloeg het noodlot toe. De kwaal van de klant verergerde opeens. Hij stierf. En de verzekering keerde natuur lijk geen cent uit. Het was nog maar een geluk dat zo’n stomme fout bij een grote bank was gemaakt. Hoewel mr. Erdbrink eigenlijk helemaal geen zeggenschap heeft over tussenpersonen (en dat was die bank in dit geval), kreeg hij het voor elkaar dat toen de bankinstelling de uitkering aan de nabestaanden van de klant zelf be taalde. IJMUIDEN.De zeevisgroothandel en voornamelijk de exporteurs van tong worden ernstig in hun bestaan bedreigd door de grote tongaanvoeren, die op onregelmatige wijze in de handel wor den gebracht en buiten de normale han del om in Frankrijk en Iralië terechtko men zo bericht de zeevisgroothandel. SION (UPI). De overheid van het Zwitserse kanton Wallis heeft gisteren gewaarschuwd dat met ingang van vol gend jaar geen slakken mogen worden gevangen. Het verbod geldt voor de komende drie jaren. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u’m kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f 6,50. Wilt u meer informatie? Vraag’t bij uw gemeente. Het plegen van een economisch delict komt voort uit het feit dat de handelende (rechts)persoon vindt dat zijn eigenbelang moest prevaleren bo ven het „algemeen belang”. Deze per soon heeft minder een „criminele in stelling”, hij gaat slechts in z’n werk ijver te ver, zo vernam Huidekoper van een aantal officieren van Justitie. Zo zullen er wel meer rechtvaardi- gnigen bevonden worden om de „scha de” van de mogelijke strafbaarstel ling van rechtspersonen te beperken. Wat doet de ombudsman in feite alle maal? In zijn laatste jaarverslag schrijft hij over de „hete hangijzers”, die verbe terd moeten worden. Erdbrink noemt: afkoop van levensverzekeringen die sinds 1969 zijn afgesloten; afkoop van begrafenisverzekeringen, premievry stel ling bij invaliditeit; slechte voorlichting door tussenpersonen, waarbij de verze kerden voor de gevolgen opdraaien. Economisch viel er in Amerika ook niet veel belangrijks te beleven. Presi dent Ford bleef in gevecht gewikkeld met het Congres over de verlenging van de belastingverlaging die voor 1975 is doorgevoerd, maar die nu ook voor het nieuwe jaar aanhangig is gemaakt. Het Witte Huis blijkt met die verlenging akkoord te gaan mits het congres voor een even groot bedrag aan bezuinigingen doorvoert op de begroting. En dat laatste wordt afgewezen, zodat de president de verlenging van de belastingverlaging met een veto heeft bedreigd. Dat geeft aan de economische perspectieven dus een vrij onzeker element. Onzeker is het ook nog steeds op het financiële front, waar opnieuw een week verstreek zonder dat in het rentepeil De verzekeringsmaatschappijen maken overigens wel graag reclame met „pre mievrijstelling bij invaliditeit”. Maar als -het erop aankomt, geven ze die vrijstel ling niet zómaar. Dat blijkt hier nog eens: Een man had in 1945 zijn linker onderbeen verloren. Hij had sindsdien een kunstbeen. Een hoop mensen hadden daar helemaal geen weet van. Hij liep er ongemerkt mee, dreef zijn eigen zaak, en alles ging hem in het leven goed. Totdat hij een paar jaar geleden een auto-ongeluk kreeg: invalide, zaak weg, misère. En wat zei de maatschappij waar hij een levensverzekering had? „Premie- vrijstelling voor dat ongeluk? Welnee, u was al invalide. U had toch immers dat kunstbeen?” Gelukkig kwam deze man bij de om budsman. Hij had inmiddels van armoe zijn verzekering al afgekocht. Maar de 5000 gulden aan premie die hem daarbij was gekort, kreeg hij nu terug. enige wijziging is aangebracht. Nog al tijd is de National City Bank van New York vrijwel alleen gebleven met zijn renteverlaging tot 7 percent en zal dat, naar verwacht, ook wel blijven tot meer inzicht is verkregen in de economische ontwikkeling van de afgelopenmaand. Zowel de algehele conjunctuur als de prijsontwikkeinlg worden als belangrijke indexcijfers maandelijks doorgegeven en de laatste tijd vormen zij voor Wall Street steeds weer koersbepalende ele menten voor kortere of langere tijd, terwijl ook het bankwezen er zijn rente- beleid op baseert. En zo verkeerde de beurswereld duidelijk in afwachting, ook al durfde Wall Street enigszins positief op de komende ontwikkelingen vooruit te lopen. Voor het Damrak was de situatie al even onzeker, al bleef hier de onder grond positiever dan in Wall Street. Zodra er maar even een lichtpuntje optreedt, herneemt voor de hoofdfondsen de koersstijging zijn vaart. Toch trad over een breed front enige winstneming op na de vaste periode van de afgelopen weken. Het belangrijkste nieuws deze week kwam evenwel van de rentemarkt, waar de staat met de nieuwe tenderle- ning voor het voetlicht trad. Ditmaal tegen een rente van 8,5 percent, dus een kwart procent lager dan de laatste le ning van dit type, waarbij een bedrag van een half miljard gulden tegen 8,75 percent kon worden aangetrokkén. In de ruim anderhalve maand die tussen beide leningen gelegen is, heeft de rente dus enige verlaging ondergaan. Niet indrukwekkend weliswaar, maar otch wel voldoende om er via een grote staatslening op in te spelen. Voor een belangrijk deel is deze verlagingstendens toe te schrijven aan buitenlandse be langstelling voor nieuwe leningen. Deze konden de laatste weken steeds tegen overstelpende interesse worden geplaatst, waarbij vooral de toewijzing tot enorme puzzels leidde. Om die te ontlopen heeft het ministerie ook voor de nieuwe staatslening weer het tendersysteem ge kozen, waarbij de geldgever dus zelf de koers kan bepalen waartegen hij tot een zeker bedrag wil gaan. Ons rechtsbestel kent twee soorten „personen” als dragers van rechten en plichten. De ene soort is de na tuurlijke persoon” (iemand van vlees en bloed). De andere soort is de rechtspersoon (een stichting, een naamloze vennootschap). Ons Wet boek van strafrecht richt zich op de natuurlijke persoon. Vele artikelen openen dan ook met de woorden „Hij, die....”. Daarnaast wordt in een aantal bijzondere wetten de mogelijkheid geopend ook rechtspersonen straf- rechtelijk te vervolgen. Dit geldt dan alleen het delict, dat in de betreffen de bijzondere wet staat. Een belang rijke wet is de Wet economische delicten. Artikel een van die wet maakt overtreding van bepaalde wet ten tot „economisch delict”. week, ook het lichte herstel met slechts kleine omzetten werd door gevoerd. Het gros van de Ameri kaanse beleggers bleef bij dit heen en weer slingeren buiten spel. Dat is opvallend voor de huidige beurs situatie, die gekenmerkt wordt door een hoge mate van onzekerheid en onduidelijkheid. In dergelijke om standigheden onthouden velen zich van beurszaken en geven er dé voorkeur aan de ontwikkeling rus tig aan te zien. Op grond van al die aanbiedingen maakt het ministerie dan uit hoe de lening er uiteindelijk zal uitzien: tegen welk bedrag en op welke emissiekoers. ■De nieuwe aanbieding van de staat, en vooral de lagere rente, had een positieve invloed op de obligatiemarkt. soon, in tegensteling tot de natuurlij ke persoon, heeft tot nu toe steeds in de economische sfeer gezeten. Het wetsontwerp van minister Van Agt trekt de rechtspersoon nu in de sfeer van het Wetboek van strafrecht. Kon vroeger alleen de natuurlijke persoon voor de in het Wetboek van straf recht omschreven overtredingen en misdrijven worden vervolgd, binnen kort zal wanneer Van Agt zijn zin krijgt ook de rechtspersoon binnen dit raam vervolgd kunnen worden. In de toekomst zal de rechtspersoon dus bestraft kunnen worden voor delicten als oplichting, heling, dood door schuld. Hiermee wordt het econo misch handelen in een ander daglicht getrokken dan waarin het zich be vond. Dit zal noodzakelijk maken dat het beeld dat de plegers van economische delicten van zichzelf hebben, zal moeten veranderen. Mr. P. A. Huide koper, die onlangs op het onderwerp „Hantering van het economische strafrecht in Nederland” (Kluwer, 1975) promoveerde, noemt enkele van die beelden. Hij zegt dat een zeer groot deel van de groep die economi sche delicten pleegt, gevormd wordt door „nette mensen”. Dit zou verband houden met het feit dat de economi- Als je het zo leest, staat het er nogal duf. Maar er zijn heel wat mensen die best nu hun 200 gulden van een afbe taalde oude begrafenisverzekering zou- den willen incasseren in plaats van er tot na hun dood (als je voor dat bedrag je nog geen volgauto kunt huren) op te blijven wachten bij wijze van spre ken. En er zijn er ook heel wat die, als ze 100 percent invalide zijn geworden, nu nog van de „verzekeringsdokter” te ho ren krijgen dat ze maar gewoon de premie voor hun levensverzekering moe ten blijven betalen, omdat de wao-keu- ring volgens de verzekeraars te humaan is geweest. Levensverzekeringsproblemen klinken al gauw erg ingewikkeld. Lange tijd zijn ze op hun beloop gelaten, omdat de mensen die er het slachtoffer van waren zelf niet begrepen waar het probleem zat. Maar er moeten toch gaandeweg oplossingen worden gevonden. Daarom is ALKMAAR (ANP). Volgens de voorzitter van de Centrale Rabobank, dr. A. J. Verhage, moet 1975 worden be schouwd als een verloren jaar voor de terugkeer naar evenwichtigere structu rele verhoudingen in de Nederlandse economie. In een toespraak, gisteren bij de opening van een Rabo-districtskan- toor in Alkmaar, sprak hij bovendien de vrees uit dat er ook volgend jaar geen fundamentele ombuiging naar gezondere economische verhoudingen zal optreden. Van fundamenteel belang voor de toe komst acht dr. Verhage het scheppen van voorwaarden voor een drastisch herstel van de bedrijfsrendementen, die in 15 jaar zijn gehalveerd. Daarom moet de groei van de collectieve lasten wor den beperkt en moet de stijging van de reële loonkosten lager uitkomen dan de verbetering van de arbeidsproduktiviteit. De Rabo-topman vroeg zich af of er, gezien de kabinetsplannen op econo misch gebied, aanleiding is om de stij ging van de collectieve uitgaven nog meer te matigen dan het plan is. Dr. Verhage zei meer gewicht toe te kennen aan het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen door aanmoediging van de particuliere investeringen. De regering, zo zei dr. Verhage, denkt door een beperking van de loonsomstij- ging en een strak prijsbeleid het tempo van de prijsstijgingen te kunnen terug dringen van tien naar zes percent. Hier door zouden de rendementen bij de be drijven kunnen verbeteren, maar op ba sis van de geplande maatregelen ver wacht de Rabo-topman slechts een mi nimaal effect, vooral daar een verdere achteruitgang van de bruto-investerin- gen van het bedrijfsleven met zeven percent en een verdere stijging van de werkloosheid tot gemiddeld 250.000 man worden voorspeld. Ondanks het absolute verbod om tong aan te voeren, vangt men blijkbaar nog zoveel tong, dat men genoodzaakt wordt deze op onregelmatige wijze af te zetten. Ook ondervindt de handel veel last van de ongelimiteerde tongaanvoer in België, ondanks de kleine quota voor dat land. Aangenomen wordt dat een deel van die tongen op zee wordt overgegeven door Nederlandse vissersvaartuigen. Voor 1976 wil men een quotering vaststellen per schip. Gezien het kwan tum van 9200 ton, te verdelen over een groot aantal kotters naar rato van hun motorvermogen; kan eenieder begrijpen aldus de zeevisgroothandel dat er volgend jaar een enorme zwarte handel in tongen zal ontstaan, hetgeen het einde zal betekenen van de bonafide handel in dit artikel. De groothandel overweegt eeh koop- stop, indien wordt overgegaan tot deze „onzalige” regeling welke wordt geïnspi reerd door medewerkers van het l.e.i. Er zijn voor de kottervloot voldoende uit wijkmogelijkheden om in niet gequo teerde gebieden op tong te vissen, zoals in het Skagerak-Kattegat; de Ierse Zee en de Golf van Biscaye. De haringvloot heeft bewezen, dat ondanks zware vangstbeperkingen in de traditionele vangplaatsen, het mogelijk is rendabel te vissen met aanvoer uit vrije zeegebieden. Onregelmatige aanvoer van tong geeft zo meent de zeevisgroothandei een vertekend beeld van de exploitatieresul taten. Wat was er gebeurd? Bij de aanvraag van de verzekering was op het formulier, achter de vraag of de klant ooit ergens een huisarts of specialist voor had moeten raadplegen, ingevuld: „Niet voor ernstig geval”. Maar de klant zei: „Welnee, dat heb ik daar niet ingevuld. Ik heb eerlijk mijn hele gezondheidstoestand uit de doeken gedaan aan de inspecteur die de verzekering kwam afsluiten. Maar die heeft gezegd dat het niet erg was.” De verzekeringsmaatschappij ant woordde hem dat zij aan die redenering geen boodschap had. Maar de ombudsman kwam ertussen. Hij zei: „Als de inspecteur van de maat schappij alles wist over de gezondheid van de klant, dan wist de maatschappij er formeel óók van, en dat is genoeg. Dan hadden ze dat bij die maatschappij intern maar beter moeten regelen”. En de klager kreeg toch zijn premie vrijstelling. Maar pas op: het was toevallig een inspecteur van de maatschappij zelf ge weest. Maar als de verzekering was afgesloten door een zelfstandige tussen persoon, die dus niet bij de maatschappij in dienst was, had de klant naar zijn vrijstelling kunnen fluiten. Tussenpersonen lichten blijkbaar nog al eens de hand met het opgeven van de gezondheidstoestand van hun klanten. In zijn jaarverslag zegt de ombudsman ten minste: „De grondoorzaak van vele ver zwijgingen kan mijns inziens gezocht worden in het feit dat men het belang van de gevraagde gezondheidsverklaring onderschat, daarin in sommige gevallen gesteund door de agent of tussenper soon”. ïring.j t vrij sche voorschriften niet in het rechts gevoel verankerd liggen. Een deel van het „zakendoen” ligt op de rand van „diefstal” en-of „be drog”. Het probleem is een bevredi gende gebiedsafbakening te creëren om een onderscheid te kennen maken tussen „behoorlijk” en „onbehoorlijk” zakendoen. In de praktijk zullen de zaken uitgeschift moeten worden, waarvan te zeggen is waarom in dit geval wèl en in het andere geval niet de grens van de behoorlijkheid is overschreden. De grens is niet in een definitie te leggen, zo kan men in het diefstalartikel (art. 310 Sr.) de straf baarstelling van iedere opzettelijke verrijking ten koste van een ander lezen. Het strafrechtelijke „bedrog” (art. 326 Sr.) heet het zich wederrech telijk bevoordelen hetzij door listige kunstgrepen of door ’n samenweefsel van verdichtsels, door iemand te be wegen tot het aangaan van een schuld. Dat we met sommig economisch handelen het strafrechtelijk handelen naderen wordt allerwegen ingezien. Het is niet voor niets dat recent (1 november dit jaar) de Colportagewet, ter bescherming van de consument, in werking is getreden. De Colporta gewet maakt onder meer het colpor teren (het ter verkoop aanbieden van goederen aan de deur met uitzon dering van de melkboer, de bakker) zonder ingeschreven te zijn bij de Kamer van Koophandel tot een eco nomisch delict. Meerdere wetten die de consument moeten beschermen, waaronder een wet ter bescherming tegen misleidende reclame, zijn in de maak.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13