Informatieblad vol vakkundige tips Handige Jongensboek Gebak en gebit APPELTAART MET VARIATIES GEZINFORMATIE GALAPAGOS het laatste paradijs t Katten en tips voor vrije tijd schelpen GELUIDSISOLATIE": VERBETERDE ZAAGMACHINE WÉ lil 27 ZATERDAG Vi I 4 r. - 17* 26 Q 1 i P. VAN ZALINGE H.R. s filiaal e man idaire GASTON GOURMET metselwerk 1 1 er dan spenen is eigenlijk één grote troosteloze cactuswildernis. Ondanks deze ongeneugten is de Galapagos-archipel opgenomen in het massale mensentransport dat toerisme wordt genoemd. De jongste berichten spreken er al van dat dit jaar het aantal bezoekers wel zowat dt 10.000 nadert. Vanwaar die aantrekkingskracht? U weet dat deze eilanden groep, tot Ecuador behorend, vooral bekend is geworden door de wereldberoemde reis van Charles Darwin met de „Beagle”. In de maanden september en oktober 1835 maakte hij kennis met het uitzonderlijke dierenleven op de Galapagos-eilanden. Zo uitzonderlijk dat de pelsrob, zeeleeuw, zeeleguaan, land- leguaan, reuzenschildpad, Galapagos-albatros, Galapagos- pinguins, de niet-vliegende aalscholver, de Galapagos-eend, de Galapagos-duif en de flamingo tot beschermde dieren zijn verklaard. Inderdaad het laatste paradijs! weer meer isolatieplaat, gipskarton o i.d Plafond met geperforeerde plaat. plafond van beton t 3 1^, I I weergegeven. Dan volgen de hoofdstukken, alle voortreffelijk geïllustreerd in kleur en zwart-wit, over de fauna en flora van deze eilanden. Via een vergelijking met de geschiedenis van de Krakatau komen de auteurs tot een zeer levendige beschrijving van al die uitzonderlijke dieren. Een logisch gevolg is het, dat zij hun werk besluiten met een sublieme weergave van wie Charles Robert Darwin eigenlijk wel is die geëerd wordt in de Charles Darwin Stichting, Samen met het Wereld Natuur Fonds Nederland zal getracht worden met de uitgave van dit boek het geld bijeen te brengen, dat nodig is om de bewaking van de eilanden optimaal te laten functioneren. Donateurs van het W.N.F. kunnen het boek bestellen bij het secretariaat Van Leeuwenhoekstraat 5, flat 45 te Haarlem. Zij betalen dan 25, en weten dat een deel daarvan bestemd wordt voor de genoemde bewaking. Vraag: waarom noemt de uitgever een der schrijvers J. P. Strijbos? Hij is immers de bijna 85-jarige Jan P. Strijbos of nog beter: Jan Pallieter Strijbos, aldus zijn vriend Nico Tinbergen in het „ten geleide”. Galapagos, het laatste paradijs, uitgegeven door Teleboek- Amsterdam in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds. Wat smaakt het toch veel lekker der als je het zelf niet behoeft klaar te maken, is een mijn liefste wel „zucht” behoort uitroepen „Wat zullen eens eiding Perso- boven rEEN - 1 latten 60 x 60 mm 1 vezelplaat „Geluidsisolatie”, nieuw informatie blad van het Bouwcentrum. Voor vijf gulden te koop bij Bouwcentrum Rotterdam en Bouwcentrum Gronin gen, voor 6.30 (verzendkosten inbe grepen) per post bestellen via giro 357696 van Bouwcentrum Rotterdam. tuigen kunt maken, hoe je je vader van het snurken af kunt helpen met een pyjama met knikkers aan de rug zijde, wat je je vader op vaderdag kunt geven. Men ziet het: het is een alternatief jongensboek. Er zullen wel veel protesten tegen rijzen. Maar je moet niet alles of misschien toch wel ook) serieus nemen. Het Handige Jongensboek is uitge geven door Ger van Wulften (vriend van de auteur) en verspreid door uitgeverij Van Gennep. naties ontstaan waarvan ik u er één noem. Aan de ingrediënten van het deeg is niets veranderd: 250 gram zelfrij zend bakmeel, 140 gram boter, 80 gram suiker, 1 ei en een snuifje zout. De vulling kan op vele manieren worden gevarieerd. En dat niet alleen door de keuze van appels, maar ook door de wijze ven bereiden. Voor de vulling hebt u nodig: 1 kg appels in schijfjes, 1 handjevol rozijnen, 1 hand jevol fijngehakte walnoten, 1 klein glas witte wijn, suiker en kaneel, een lepel roomboter. Begin met de boter te smelten en voeg vervolgens de gewelde rozijnen, de suiker en kaneel, een glas witte wijn, en de fijngehakte walnoten toe. Laat op laag vuur smoren tot alles gaar is. Vul hiermee de taartvorm die intussen is bekleed met het deeg. Ongeveer een half uur laten bakken in een matig warme oven. In plaats van witte wijn, die een heerlijk rin- zig effect geeft, kan men ook rosé, of rode wijn gebruiken. In de gids-reeks van Elsevier handzame boekjes zijn twee nieuwe deeltjes uitgekomen. Daar is de Kattengids van Howard Loxton. Natuurlijk is er een uiteenzetting, hoe de familie van de katachtigen eruit ziet en zich ontwikkeld heeft. Hoe men katten tnoet houden en groot brengen. Aan die informatie is bijna de helft van het boekje gewijd. De andere helft wordt gevuld met korte beschrijvingen van alle katten- rassen ter wereld. 160 afbeeldingen in kleur zetten veel katten ook visueel neer. Het andere deeltje is van heel andere aard: het is de Elseviers Schelpengids. Auteur is A. Oliver. Het is afgestemd op de belangstelling van verzamelaars. Meer dan 1100 af beeldingen in kleur geven een goed beeld van de fraaie vormen en kleu ren van de schelpen, die er op strand en in zee te vinden zijn. Men vindt er ook wat algemene informatie in over bijv, het schoonmaken en bewaren van schelpen. Na Darwin waren de eilandbezoekers eerst hoofdzakelijk avonturiers en werden de eilanden wisselend bewoond door kolonisten van allerlei slag. Wat er in de tweede helft van de vorige eeuw en in de eerste helft van onze eeuw is voorgevallen aan vandalisme en natuurvervalsing kwam in 1954 aan het licht toen Dr. Eibl-Eibesfeldt een door de Internationale Unie voor Natuurbehoud georganiseerde onderzoekingstocht naar de eilanden instelde. Samenvattend komt hij tot de conclusie: „Zeeleeuwen met ingeslagen schedel lagen op het strand te verrotten; vogels met gèbroken vleugels en snavels lagen overal verspreid en in de zon gebleekte pantsers van reuzenschildpadden vormden een aanklacht tegen het grootste roofdier aller tijden: de mens. In de nederzettingen bood men ons openlijk de beschermde dieren levend of dood te koop aan: pinguïns, jonge schildpadden, schilden van schildpadden en de huiden van zeeleeuwen en pelsrobben. We konden vaststellen hoe weinig uitwerking de wetten hadden, want er was niemand om te controleren dat ze metterdaad werden uitgevoerd”. Met dit ontstellende relaas zijn we gekomen tot de verklaring, waarom thans onderstaand boek van de heren Strijbos en Van den Hoorn is verschenen. Al in 1934 heeft de regering van Equador een groot aantal eilanden van de Galapagos-archipel tot natuurreservaat verklaard. Deze regering is helaas niet bij machte de genomen maatregelen te controleren. Daar zijn namelijk goed opgeleide wachters en gidsen voor nodig. Maar het geld ontbreekt. Wat heeft het boek daar mee te maken? Alles! In een vlot geschreven verhaal hebben de auteurs de hele geschiedenis van ontstaan, ontdekking, bewoning, benaming latten geluiddempend 30 x 50 materiaal mm Bosch heeft zijn compact-zaagma- chine voor de doe-het-zelver onder handen genomen en op sommige pun ten gemoderniseerd, De opvolger van het type P 30 is de P 300 geworden. Bij dit model zijn hetzelfde gebleven de dubbele isolatie door middel van een breukvrij polyamide huis, de in gebouwde slipkoppeling, de radio- en TV-ontstoring. Nieuw is de electro motor, de tandwieloverbrenging en de sterk vergrote en rondom sluitende voetplaat rondom het zaagblad. Een dergelijke voetplaatconstructie kwam tot nu toe alleen nog maar voor bij de zwaardere industriële machines. Enkele technische gegevens van deze P 300: zaagdiepte 0-62 mm, toerental 4300 omwentelingen per minuut, zaagblad 190 mm, gewicht 4, 3 kg, opgenomen vermogen lOOOw. Momentopname in een gemiddelde Nederlandse flatwoning: het geluid van de tv bij de benedenburen klinkt nogal nadrukkelijk door. Bij de bo venburen is met de regelmaat van een klok het geroffel van kindervoet jes te horen. In een aangrenzend appartement wordt dagelijks gemusi ceerd, een bezigheid die in andermans oren maar zelden als „muziek” klinkt. De mens die in het middelpunt van deze geluiden komt te wonen, besluit al spoedig om „er iets aan te doen”: hij stroopt de mouwen op en gaat, op basis van de doe-het-zelf-gedachte, zich van de als hinderlijk ervaren geluiden isoleren. Met kurken wandjes, met als ge luiddempend aangeprezen plafondbe- dekkingen en wat er in de rijkvoor- ziene hobby-hallen nog meer voor dit doel te koop is. Na afloop van het karwei zijn er drie mogelijkheden: er is inderdaad enige verbetering, er is niets veranderd, of (ontstellende ont dekking) de toestand lijkt alleen maar verslechterd. Want geluid is een ongrijpbaar verschijnsel, het komt vaak ergens anders vandaan dan men denkt, het plant zich voort op voor de leek volstrekt onberekenbare ma nierennet neemt, kortom, vaak een loopje met ons. Hoe dat komt wordt uit de doeken gedaan in het nieuwe informatieblad „Geluidsisolatie” van het Bouwcen trum, een instituut dat dagelijks ge confronteerd wordt met vragen en wanhoopskreten over het typisch-he- dendaagse verschijnsel geluidshinder. Een van de uitgangspunten van het informatieblad Geluidsisolatie: de door lawaai getergde mens doet er goed aan, eerst uit te zoeken met welke soorten van geluid hij te ma ken heeft, langs welke wegen het tot hem komt, enof er eventueel met buren te praten valt over een oplos sing. Een aantal bladzijden is gewijd aan de verklaring van technische be grippen als geluidssterkte, lucht- en contactgeluiden, nagalm, geluidslek- ken, en het verschil tussen geluidsab- sorptie en geluidsisolatie. Onder geluidsabsorptie verstaan de deskundigen het vermogen van be en plafond, een niet gering karwei. De samenstellers van het informa tieblad leggen veel nadruk op hét feit dat geluid en geluidshinder uiterst subjectieve begrippen zijn. Wie van mening is dat hij onverwijld „iets” moet doen tegen het hem dagelijks omringende lawaai, kan in „Geluids isolatie” legio vakkundige tips vinden, ■die hem wellicht behoeden voor een totaal verkeerde aanpak van zijn spe cifieke geluidsproblemen. In de laatste vijftien jaar is het tandbederf met vijftig percent toege nomen. Jaarlijks vallen er alleen al bij kinderen door tandbederf zo’n twaalf miljoen nieuwe gaten in tan den en kiezen. Verontrustende zaken. Het is meer dan bekend, maar er wordt toch maar weinig door de betrokkenen zelf aan gedaan. Vandaar dat elke publikatie nuttig is. Het boekje „Gezond gebit, wat u en uw tandarts er aan kunnen doen” biedt een serie publicaties aan, want het is een bundeling van artikelen in NRC-Handelsblad van M. Eijkman, wetenschappelijk medewerker aan de afdeling voor preventieve en sociale tandheelkunde aan de VU in Amster dam. De publikaties zijn samengesteld naar aanleiding van vragen van be langstellenden. Daardoor hebben de artikelen, hier hoofdstukken, een praktische inslag. Allerlei zaken ko men aan de orde, waarbij voorop blijft staan, dat de tandarts helper of begeleider is, maar dat ieder mens zelf verantwoordelijk is voor zijn ge bit. Er wordt behandeld wat de boos doeners zijn, het tandenpoetsen, wat een röntgenfoto kan onthullen, hoe het zit met verstandkiezen, hoe vul lingen gemaakt worden, dat zenuw- behandelingen helemaal niet zo pijn lijk zijn, het dragen van een kunstge bit, moderne apparatuur enz. Ook fluoridering van het drinkwater blijft niet onbesproken. Men begrijpt, dat Eijkman de kant van de fluoridering kiest. Hij noemt overigens ook de argumenten contra. (Uitgeverij De Tijdstroom-Lochem). Jos Houweling, samensteller van het 700 centenboek, is ook de ontwer per en uitvoerder van het Handige Jongensboek. Het is tegelijk met dat centenboek ontwikkeld en in dezelfde stijl opgebouwd, dus met foto’s, hand-geschreven teksten en dezelfde instelling. Dit jongensboek - natuur lijk niet alleen voor jongens en meis jes - is ook aardige lectuur voor ou deren, voor ouders wellicht. Het is een satyrisch werkboek (zoals Hou weling zelf aan het slot vermeldt). Het bevat een mengeling van goede tips voor handige en onhandige jon gens, gewone grappen en crual jo kes. Zoals om er een paar te noemen: het gehakt maken van je cavia (bui tengewoon lekker vlees, zonder hor- moonpreparaten en kwik) of het zelf castreren van je liefste huisdier met soldeerbout (in kleine letters staat waarschuwend: dit was een grap). De serieuze doe-niets-zelver kan er veel uit leren al is het alleen maar dat je de dingen ook eens anders kan bekij ken - de andere mentaliteit, zoals Houweling dat noemt. Om wat tips te noemen, die je er in ruime mate vindt: hoe kun je het beste spieken (weinig vernieuwingen sinds onze schooltijd), herrie maken met je fiets, hoe je brieven van je buurman op kunt vissen, hoe je vals kaart kunt spelen, hoe je van speelgoedwapens toch bruikbare zelfverdedigingswerk- paalde materialen en constructies geluiden uit de ruimte zelf op te~~U^^^S nemen. Bij geluidsisolatie probeert men te voorkomen dat contactgelui den ontstaan (spijkeren en boren in muren, geloop boven het hoofd, sani--^_ taire geluiden), en dat luchtgeluiden=J5^Eö^= (radio, menselijke stemmen, verkeer) onnodig van de ene ruimte naar de andere worden overgedragen. Het zijn,perforBerde twee verschillende begrippen die platen vaak worden verward, waardoor de doe-het-zelver soms op een heel ver keerd spoor wordt gezet. Over de manieren waarop men als leek zelf de geluidshinder in huis te lijf zou kunnen gaan, zijn heel wat twijfelachtige verhalen in omloop. Tips die men doe-het-zelvers op dit terrein kan horen uitwisselen blijken in de praktijk vaak weinig effect te hebben. In dit verband waarschuwt het informatieblad bijvoorbeeld tegen het opvullen met zand van een spouw tussen twee woningen: het resultaat wordt „zeer twijfelachtig” genoemd. Afgeraden wordt ook het volspuiten van spouwmuren met kunststof- schuim, evenals het metselen van het bekende „halve steentje” voor een bestaande muur wat niet zelden de toestand verergert. Beter is het om eventuele geluidslekken op te sporen en ontstane kieren met kit af te dichten. Veel aandacht wordt ook besteed aan geluidsisolatie van vloer schap”) is er alleen maar op de verjaardagen. Dan mag de jarige zeg gen wat hij of zij het liefst wil eten en iedereen heeft zich daarbij aan te sluiten. Dat gebeurt ook zonder mor ren, omdat het iets is wat de gehele familie lekker vindt. Het leidt ook tot verrassingen. De soms bijna vergeten fondue-set komt op tafel; een ander lid van het gezin bestelt pannekoeken (een soort super flensjes, heel dun, die opgerold met confiture of suiker ook zeer wel de volgende dag koud gegeten kunnen worden; het eenvoudigste is wel: fri tes met tartaar of fricandellen (maar dan wel zelfgemaakte), appelmoes en een heleboel yoghurt met vruchten toe. Een succesnummer bij alle gezins leden en aanverwanten is de appel taart, die tegenwoordig niet alleen meer door Gaston behoeft te worden gemaakt. Het originele recept is ontleend aan het boek „Internationale gerechten”, dat wij bijna vier jaar geleden op recept zijn intussen verscheidene va- verzuchting, die eens slaakt. Die niet in het rijtje (klachten bijna), zoals: we nu vandaag eten? Ik weet het niet hoor!” Want ook die laatste uitspraak wordt bij ons gehoord. Hij werkt mij op de lachspieren. Ik zal u zeggen waarom. Toen wij pas getrouwd waren,was er maar één in huis, die ’s morgens mocht zeggen wat hij ’savonds wilde eten: uw Gas ton. Omdat onze smaken nogal over eenstemden (afgezien van hutspot en rode kool) is er nimmer een conflict ontstaan waarin de Verenigde Naties hebben moeten bemiddelen. Nu na al die jaren zijn er nog bijna twee volwassen smaken bijge komen, die van onze dochters. Wie dan dagelijks met alle voorkeuren en afkeer van bepaalde zaken rekening moet houden, die komt wel eens met de handen in het haar te zitten. „Volledige inspraak („dictator- •fl jfd r 3 Galapagos Eilanden, magische klanken voor reislustigen. Geen wonder, dat eilandenrijk aan weerszijden van de evennaar in de Stille Oceaan, ongeveer 1000 km ten westen van de kust van Ecuador, heeft een enorme aantrekkings kracht, niet door zijn bijzondere schoonheid, maar juist door het bizar en geheimzinnig uitêrlijk. De eilanden zijn niet eens goed bewoonbaar, er wonen slechts zo’n 5000 mensen. De bijna onbegaanbare bodem van messcherpe lavarotsen o

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 27