HEIMACHINE KANTELDE Agsrala WEGENS TOTALE OPHEFFING Ramses en Liesbeth: Orgie van feestelijke herkenning I IJmuider Courant? I ’n Krant om trouw te blijven! l'Z. Zuid-Molukkers Visserij 99.- 25.- 30 Vulgariteit Honden-wc Groot enthousiasme voor oude bekende successen Kort IJmondnieuws Nieuw systeem voor bibliotheek PETIT PARIS, PLEIN 1945 IJMUIDEN I 7 NIEUWS UIT STAD EN STREEK ZATERDAG 1 3 19 7 5 DECEMBER 50 75 50.- 25 40 BLOESES - JUMPERS 20 Met toestemming van Kamer van Koophandel tot 31 dec. ’75. NU ALLE JAPONNEN - PAKJES ROKKEN - PANTALONS Velsen-Noord vuil Sa Castricum Veisen-I Jmuiden Wijk aan Zee Beverwijk Heemskerk In en om Haarlem 4 ,x x X' (ADVERTENTIE) k 141. u.: KO VAN LEEUWEN u.: u.: Antwoordnummer 416, Haarlem. A I Ja, ik wil de IJmuider Courant graag 14 dagen thuis ontvangen. Naam Adres iuin- port- De stemming in zo’n geestdriftige vol le schouwburgzaal moet z’n uitwerking op de artiesten wel hebben. Nog nooit heb ik Ramses „Amsterdam” zo gevoelig horen brengen, bijvoorbeeld. een aarbij sche elijk- eren. (b.v. n op met vij te DIVERSEN MAANDAG 15 DECEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraatwegvol wassenen en jeugd 14.3017.30 u. B. J. ROMEIN Haarlem. ;teur, nnen nsti- ont- ns. Zo’n uitgebreid applaus is beslist niet ten onrechte. De liedjes die gezongen worden zijn stuk voor stuk prachtig en de sketches van Dimitri Frenkel Frank, zoals „Droom” en „Antwoordapparaat” getuigen van vriendelijke humor. Maar het grote succes van de avond in Velsen stoelt vooral op de wijze waarop Lies beth en Ramses zich wilden geven. Vooral bij Ramses moet je het altijd maar afwachten, hij wil nu eenmaal niet altijd zoals de zaal het wil. Maar dit keer leek hij in herboren vorm alle kwaadsprekerij over stemverlies etcetera VELSEN. De raad van Velsen krijgt een voorstel om het photochar- gingsysteem voor de openbare biblio theek uit te breiden naar de jeugdbiblio theek en het filiaal in Velsen-Noord. Door dit nieuwe systeem, waarmee men in de centrale bibliotheek het afgelopen jaar ervaringen heeft opgedaan, komen er meer uitgel<»ende boeken terug. Het is de bedoeling om in 1977 het systeem ook in te voeren in Santpoort en IJmuiden- West. met geweld te willen logenstraffen. Ge beeldhouwd zong hij het prachtige „Storm” (als het stormt in je hart, ga mee, ga meeen zelfs aangrijpend was hij in „Vader”. en Ramses lieten zich maar liefst tot drie toegiften verleiden. Liesbeth List is voor mij onbetwist al jaren de fijnste zangeres in ons land. Stralend zag zij er vrijdag uit en heel haar talent en vakkundigheid zette zij in. Vol tederheid bij liedjes als „Ik ben zo gelukkig bij jou” en „Iemand die van je houdt” en bruisend „Kinderen een kwartje”, „Amsterdam” en „Brussel”, wat zij als toegift de zaal in aong. Beslist een hoogtepunt van de avond was bijna vanzelfsprekend „Pastorale”, waarin Ramses en Liesbeth ook al hun diepe genegenheid tot elkaar laten uit stralen. Het was het laatste nummer van de reeks die op deze avond was uitge groeid tot een orgie van feestelijke her kenning. Daarna kwamen de toegiften. Omdat het publiek nog niet weg wilde, maar natuurlijk vooral omdat dit zin gende tweetal het ook aelf zo geweldig fijn vond allemaal. En zo eindigde het festijn, samen met de Shaffy’s uitste kend klinkende begeleiders, in een stem ming vanverheerlijking. Daar hadden Liesbeth en Ramses, die zelfs nu bij het grote publiek volledig geaccepteerd is als de gevestigde wanorde, het hier zelf naar gemaakt. Het Belgische heibedrijf, dat in opdracht van de Bataafse Aannemings- maatschappij voor de betonnen funde ringspalen voor het nieuwe bejaarden- wooncentrum „Nieuw Akerendam” te Beverwijk moet zorgen, kreeg vrijdag morgen een fikse tegenslag te verduren. Bij het monteren van de enorme heistel ling kantelde de aandrijfmachine. Het TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestljn, Rijksweg, Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks geopend van 14-17 uur. Pieter Vermeulen Museum, Cultureel cen trum, Moerbergplantsoeru Maandag geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Galerie ’t Hart, Koningin Wilhelminakade, dagelijks (behalve zondag) van 10 tot 18 uur: expositie Paul van Buunen. Stadhuis. Bezichtiging op werkdagen tussen 10 en 12 uur. VELSEN. Oude en nieuwe liedjes van Liesbeth List en Ramses Shaffy. Liedjes die praktisch alle in korte tijd successen werden omdat de kwaliteit van de teksten hand in hand gingen met het onweerstaanbare talent waarmee List en Shaffy behept zijn. Na jaren trekken zij weer samen langs de thea ters en zoals vroeger oogsten zij royale bijval. In de Velsense schouwburg, waar zij vrijdagavond voor een uitverkochte zaal een keuze uit hun repertoire brach ten, werd het een daverend succes. Het enthousiasme was zo groot, dat het ge juich het applaus dreigde te overstem men. Aan beide kanten van de -orkest bak sloegen de vonken over en Liesbeth 29-ton zware gevaarte viel bovenop een compressorwagen, die als een lucifer doosje in elkaar werd gedrukt. Twee kranen van de firma Van Loenhout uit Rotterdam hesen het gevaarte later op de morgen omhoog en plaatsten de ma chine weer op het wegdek. De heer N- die Groot, oud-directeur van Hoogovens, slaat woensdagmiddag de officiële paal De IJmuider Courant kunt u echt geen dag missen; uw eigen krant met dagelijks wereldnieuws, nationaal nieuws en volop streeknieuws, met s maandags het extra ”Sportief”-gedeelte en ’s zaterdags „Erbij” (een culturele bijlage). Vul dus nu deze bon in en u krijgt de IJmuider Courant 14 dagen gratis thuis. Daarna blijft ook u zonder twijfel trouw aan de IJmuider Courant. Onder de titel „Vulgariteit” heeft uw krant van 6 december een hoofdartikel, dat uitgaat van de stelling dat het edelste politieke doel tot een vulgariteit verwordt als moord daarbij als middel geaccepteerd wordt. Een artikel duide lijk ingegeven door het gebruik van dat middel door een aantal voorstanders van een onafhankelijke republiek Zuid-Mo- lukken. Midden in dit artikel treffen we de volgnede zin aan „Een pacifistische partij die in haar idealisme voor ge weldloosheid ruimte openlaat voor moord uit politieke drijfveren maakt haar pacifisme tot een vulgariteit die bitter gaat smaken en misselijkheid ver oorzaakt”. Men moet wel erg naïef zijn of een onbegrensd vertrouwen hebben in het fatsoen van de schrijver van dit hoofdartikel om nog van toeval te spre ken als we bedenken, dat de enige partij die zich uitdrukkelijk pacifistisch noemt juist de vorige week op een kongres heeft uitgesproken niet onder alle om standigheden morele of materiele steun te willen onthouden aan landen of be wegingen die geweld gebruiken in hun strijd tegen bv. koloniale overheersing of diktatuur van inheems fabrikaat. Uit het voorstaande is duidelijk dat we in Ne derland geen pacifistische partij kennen die ruimte laat voor moord uit politieke drijfveren. Maar de aangehaalde zin moet wel bij de meeste lezers de indruk wekken dat de PSP moord aanvaardt als politiek wapen. Zo’n aantijging zou ik, om in stijl te blijven, willen kenschetsen als vulgair, (v. Dale, vulgair: gemeen, laag bij de gronds). 99Ik ben het van ion9s af aan al niet anders gewend.... De IJmuider Courant is bij m’n ouders altijd kind aan huis geweest. Een van m’n nuttigste huwelijkskado’s was dan ook dat abonnement op de grootste nieuwsbrenger uit de regio. M’n vrouw denkt daar precies zo over. Ook zij is opgegroeid met de grootste nieuwsbrenger van IJmuiden en omgeving; ze kan Jiem geen dag missen. Wat zegt u Bent u nog geen abonnee? Zo zijn we niet getrouwd... xu.uJ, 19 en brigade”, 18 j. „De wolfs- BIOSCOPEN Corso Theater Dorpsstraat. Zaterdag 19 en 21.30 u.: ..Bomalarm op de Britannic"; zondag 15 u „Heli’s fighters’’, 19 en 21.30 u.: .Bomalarm op de Britannic”. Een interview met ir. Th. J. Tienstra, directeur van de Visserijen, dat af ge drukt stond in uw bijlage Erbij van 29 november heeft sterk mijn aandacht ge trokken. Dat kwam vooral door de vol gende zin: „Daarna hebben we de snoek baarsstand van het Ijsselmeer proberen te redden door de kuilvisserij te verbie den” (midden 2e alinea). Uit de opbouw van deze alinea blijkt, dat het „ik” van de heer Tienstra een groot percentage, mogelijk zelfs honderd percent, uit moet maken van het „we” in de hier aange haalde zin en daarmee is in het inter view een belangrijke mate van geschied vervalsing geïntroduceerd. Wat is im mers de werkelijke gang van zaken? Reeds in 1963 is een rapport verschenen waarin - op grond van visserij-biolo gisch onderzoek - geconcludeerd wordt dat de kuilvisserij van het Ijsselmeer moet verdwijnen. Met dit rapport in handen heeft de heer Tienstra jarenlang de gelegenheid gehad iets te doen. Er wordt echter - eveneens jarenlang - niets gedaan om de visstand op het Ijsselmeer voor de kuil te redden. Het jaar 1969 blijkt een extreem goed „broedjaar” voor de snoekbaars in het Ijsselmeer te zijn. Enorme aantallen jonge snoekbaar zen bevolken dit water. Er gebeurt echter nog steeds niets, totdat de hengel sport) ournalist Cor van Heugten de mi nister Pierre Lardinois thuis opzoekt, waar hij hem inlicht over de snoekbaars explosie en de slepende problemen van de kuilvisserij. De minister vertoont daarbij alle kenmerken van een woede- explosie in verband met het feit dat deze zo uiterst belangrijke informatie hem niet heeft bereikt via het daarvoor aangewezen kanaal, de directeur van de Visserijen. Kort daarna kondigt de heer Lardinois een totaal kuilverbod voor het Ijsselmeer af. Daarbij mag bepaald niet worden vergeten, dat de hengelaars ge- zamelijk een indrukwekkend deel van het gelag betalen. Zij dragen voor onge veer l’/s miljoen gulden bij in het uitko pen van de kuilvissers. De heer Van Heugten heeft indertijd op velerlei ma nieren uiting gegeven aan zijn „verwon dering” over de gang van zaken binnen het departement en daarbij is duidelijk naar voren gekomen dat het kuilverbod niet dankzij, maar eerder ondanks ir. Tienstra tot stand is gekomen. De vraag lijkt dan ook gerechtvaardigd in hoever re de huidige moeilijkheden bij de tong- visserij veroorzaakt worden doordat de directeur van de Visserijen in de afgelo pen jaren opnieuw ean inadequaat be leid heeft gevoerd. DR. J. J. WILLEMSE, Rotterdam. Als bedreigd staatsburger van Neder land richt ik mij tot de politieke partij en, die in de regering en de oppositie van ons land vertegenwoordigd zijn. De droefheid en angst, die thans in vele Nederlandse gezinnen aanwezig zijn, is een gevolg van een beleid, dat reeds jaren in Nederland is gevoerd. Met ver slagenheid zien we het machteloos op treden van leger en politie, die onder de huidige omstandigheden niet in staat zijn een passende oplossing te vinden om onze gegijzelde burgers uit hun benarde positie te bevrijden. Onschuldige burgers worden genadeloos neergeschoten door opgehitste onvolwassen Molukse jongelui en de verantwoordelijkheid wordt afge schoven op een bevolkingsgroep, die no- tabene tot onze gemeenschap behoort. Met grote bezorgdheid hebben wij nu kennis kunnen nemen van hun motie ven, die in hun ogen de daad van terrorisme rechtvaardigen, ja zelfs, terug verwijzen naar de verantwoorde lijkheid van ons Nederlanders en onze regering! Deze groep Zuid-Molukkers richten zich nu tot ons volk en willen kennelijk door middel van agressieve methoden ons Nederlanders tot aktie brengen. Wij hebben thans kennis geno men van para militaire trainingen, die op enkele plaatsen in ons land, onge twijfeld toch met medeweten van onze overheid, werden gehouden en. waaraan d.m.v. akties het Nederlandse volk nu wordt bloot gesteld. De regering draagt van deze wetenschap alle verantwoorde lijkheid door hiertegen geen maatregelen te hebben genomen, die de bescherming van het gehele Nederlandse volk moest beogen! Ook de Molukkers dienen tegen zichzelf en tegenover de gemeenschap te worden beschermd. Het is beledigend te spreken over een groep van de bevol king. die een staatkundig dromen wordt toegeschreven; een bevolking, die in ons koloniaal verleden als verdedigers voor- ons Nederlanders op de bres stond en waarvan de jongere generatie nu door haar daden tegenover het Nederlandse volk in de criminaliteit heil tracht te zoe ken. Wordt het. gezien het dramatisch ge beuren in Wijster en Amsterdam niet de hoogste tijd om de hand in eigen boezem te steken. Wijs b.v. de Indonesische rege ring op de kennelijke verkommering van de Molukse bevolking aldaar! Wij, Neder landers kennen het. sterke geloof in een vrij land maar al te goed. Dit geloof mag onze regering de in ons land wo nende Molukkers niet ontnemen; het is een geloof waar dit volk recht op heeft en waarvan de jeugdigen nu in een bewustzijnsvernauwing naar de wapenen grijpen. Ook al is de realiteit van een eigen staat voor hen op dit moment niet aanwezig: de tijd zal het uitwijzen. Wijsheid is hier voor ons allen ook voor de Molukse leiders geboden. G. A. A. HAZELZET. Santpoort Inbraak. Bij een inbraak in het pand van de firma Veen op het Bever- wijkse industrieterrein is 800 gestolen. De inbrekers sloopten een elektrische kassa, maar troffen hierin geen geld aan. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033; ongevallen dienst 15400, Hoogovens 02510-96000, brandweer Velsen-Noord en IJmuiden: 20750; Santpoort: 370750. Interk. stichting voor Gezinsverzorging, spreekuur dagelijks van 9 tot 10 uur. Velser- duinweg 52, tel. 1183(1 Spreekuur Gemeentelijke Dienst voor Socia le Zaken: maandag t.m. donderdag: 8.30 10.00 uur Spaarnestraat, vrijdag: 8.30 10.00 uur in principe alleen in uiterst dringende gevallen. Spreekuur CDA Gemeenteraadsfractie, maandag van 18 tot 19 uur: Hoofdstraat 182, Santpoort; De Zandstraat 8, Velsen-Noord en Petrazaal, Spaarnestraat. IJmuiden. „Het witte tejeter”, Kanaalstraat, zaterdag 20.30 uur: theater „Tardieu” met „Hoogste verdieping” Woonplaats Na die 14 dagen wil ook ik de IJmuider Courant trouw blijven. U kunt mij noteren als: maandabonnee kwartaalabonnee jaarabonnee (aankruisen wat u wenst) Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, sturen naar Damiate Pers B.V. In onze IJmuidense gemeenschap heeft men zich al vaak met grote erger nis uitgelaten over de last die wordt veroorzaakt door de uitwerpselen van honden. Voor mij als koster van de Petrakerk aan de Spaarnestraat is die ergernis niet minder gering, omdat men de omgeving van de kerk als gemeen schappelijke honden-wc schijnt te heb ben ingesteld. Kan men het zich enigs zins voorstellen wat het voor mij bete- kena als tientallen mensen in die uit werpselen getrapt hebbend, daarna de kerk en de aangrenzende lokalieiten binnenkomen? Voorschriften zijn er haast niet te maken, maar veel ellende zou kunnen worden voorkomen als de eigenaars van de hónden wat meer in nerlijke beschaving zouden kunnen op brengen. De medemens zou hiermee ge baat zijn. Bovendien honden moeten ook evenals kinderen worden opgevoed. A. v.d. PIJL IJMUIDEN. van het bejaardenwooncentrum, dat in opdracht van de Stichting Sluyterman van Loo aan de Meester Van Lingen- laan-Koningstraat wordt gebouwd. De Belgische firma verwacht, ondanks de onverwachte tegenslag (in de middagu ren was er al weer een nieuwe compres sor), op tijd met de voorbereidende werkzaamheden gereed te zijn. BIOSCOPEN City, zaterdag en zondag 19 en 21.15 en maandag 20 uur: Frankenstein Junior”; zon dag 14.30 uur: Zorro”. STADSSCHOUWBURG, zaterdag en zondag 20 uur: „Tora, Tora, Tora!”; zondag 14.30 uur: „Oom Ferdinand en de toverdoos”. DIVERSEN MAANDAG 15 DECEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19 31 u. DIVERSEN ZATERDAG 13 DECEMBER Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. ZONDAG 14 DECEMBER Animal Farm, Willem Alexanderplantsoen Geopend 10.30 17.30 u. MAANDAG 15 december.. Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zatendag van 8 10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 9 12 en 13.30 15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 14 17.30 en 19 21 u„ jeugd 15 17.30 en 1921 u.Amstelstraat 44: volwas senen e«m jeugd 14.30 17.30 en 19 21 u.; Kingsford Smithstraat 110 a: jeugd 15.30 17.30 u. Alarmnummers, politie en brandweer 23555, milieuklachten 96000. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat, Zaterdag 19 en 21.15 u.: Frankenstein junior”, 19.30 en 22 u.: „Amarcord”. 23.30 u_: ..Het zondige bed”; zondag 14.15 u.: „Batman 66”, 14.30 en 19.30 u.: „Amarcord”, 16.116, 19 en 21.15 u.: „Franken stein junior”. Luxor Theater, Breestraat. Zaterdag 19 en 21.15 u.Malbe Mary, linke Harry”; Zondag 14.15 u.„The good güys ande the bad guys”, 16.30 u.„Malle Mapy, Linke Larry”, 19 en 21.15 u.: „The drowning pool”. TENTOONSTELLINGEN Sociëteit Alpha, Moensplein. Expositie „Het Franse landschap” met schilderijen van zes IJmondiale kunstenaars; geopend tot 20 de cember. Stadskantoor, Pres. Kenpedyplein. Expositie werk van IJmuider Kunstschilder Ab Jong- mans; geopend tot 19 december van maandag tot en met vrijdag van 8.30 12.30 en 13.30 17.30 uur BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat, Zaterdag 19 en 21.15 u.: „Kung Fu-slavinnen’zondag 14 u.„Pipo en de piraten van toen”, 16 u.: „Kung Fu-slavinnen”, 19 en 21.15 u.: „The return of- the pink panthei". DIVERSEN ZATERDAG 13 DECEMBER Progress-qosiëteit, Const. Huygensstraat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A Verherentstraat. Geopend vanaf 20 u. ZONDAG 14 DECEMBER Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12 —01 u. I^ed. Herv. Kepk, Kerkplein. 12.30 u. koffie concert met Robbert en An ja van Lint. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geopend vanaf 20 u MAANDAG 15 DECEMBER Bowlingcentrum Brijburglaan. Geopend 12 —01 u. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwas senen 14—17.30 en 19—21 u., jeugd 19—21 u. Alarmnummers. Politie 30111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein). Zondag 15.30 u.Toneelraad Rotterdam met „De Broek”. Zondag 20.30 u.: „De snob”. Toneelschuur (Amedestr. 23). 20.30 u.: „To neelgroep Centrum met „Parende mussen”. Gebouw De Krocht (Zandvoort). Vandaag en morgen 20 u.: Toneelvereniging Wim Hilde- ring met ,JIet derde woord”. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.). Zondag 11.30 u. : koffie klaar. 12 u.r Koffieconcert door Amsterdams 'Nonet. Concertzaal Kadens (Smedestr. 31) 20.15 u.: Zolderconcert door Miranda kwartet. De Egelantier (Gr. Heiligland 47). Zondag 20.15 u.: Concert door leden St. Jeugd en Muziek Haarlem. De Waag (Damstraat-Spaarne) 20.30 Astrid Nijgh. Deining (Ripperdastr. 13a) 20 u.: Folkslnger- gltarist Alex Campbell. Cult. Café De Egelantier (Gr. Heiligland). Zondag 15 u.Jamsessions. De Geus (KI. Houtstr. 40 Zondag 21.30 u.: Kwartet Bill Arensma. At The Jazz Corner (Spaarne 104). Vandaag: Mat Mathews-Peter van Wood Kwartet. Zon dag: Sammy Rimmlngton Kwartet. Restaurant Groenendaal (Heemstede). Zon dag 11 u.: Koffieconcert door Ans Bouter en Miep van Luin (piano). Nieuwe Burgerzaal (Raadhuis, Heemstede) 19.30 u.: Tweede ronde van het concours t.g.v. het tienjarig bestaan Heemsteeds Kameror- BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 21.30 u.: „Wang Yu de karate L!__I. Vandaag 24 u.„Opstand der Chinese zwaard vechters”, 18 j. Zondag 13.30 u.: Z hond”, a.l. Frans Hals (Frans Halspleln) 19 en 21.15 u. tev. zond. 14 u.: „Slipje uit voor de badmees ter”, 18 j. Vandaag 23.30 u.: „De negen ontembaren”, 18 j. Lido (Houtplein) 14 en 20 u.: „Ben Hur”, al. l. Vandaag 23.45 u.: „Dinosaurussen regeer den de wereld”, 18 j. Luxor (Gr Houtstr.) 14, 19 en 21.30 u. tev. zond. 16.15 u.: „Historie d’O”, 18 j. Vandaag 23.45 u.: „De non van Monza”, 18 j. Rembrandt (Gr. Markt) 14, 19 en 21.15 u. tev. zond. 16.15 u.„Hannah, de koningin van de vampiers”. 18 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.: „Phase”, 14 j. Vandaag 24 u.: „De rode cirkel”. 18 j. Studio (Gr. Markt) 19.30 u. tev. maandag 14 u.: „Les Enfants du Paradis”, 18 j. Zondag 14 u.„30 Jaren filmplezier”, a.l. -J j.s s f 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7