Kameel met boord PvdA-senator maakte lijst van titels pornofilms Binnen vier jaar moeten problemen van rijkspolitie zijn opgelost Mister Dynamite doet klusjes die anderen liever niet willen n J 1 Fietsen veiliger met eigen rijbanen Personeelsbestand opvoeren van 9.000 tot 11.000 man 13 DINSDAG 1 6 DECEMBER 197 5 VARIA Failliet Dwars door gebouw Gezapig I Vuistregels Ingeblikt (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het fietsen moet weer aantrekkelijk worden. Dat is grotendeels een kwestie van veiligheid. In Den Haag liep het aantal fiet sers in het rijdend verkeer van 1965 tot 1970 terug van 28,5 naar 14,8 percent, maar in beide jaren was het percentage fietsers van alle dodelijke ongevallen en ongevallen met zwaar lichamelijk letsel 17 percent. Fietsen wordt veiliger als de fiets eigen rijbanen heeft. Fietsen is voorts aan trekkelijker als zoveel mogelijk windvrij kan worden gereden en als er onderweg schuilgelegenheden zijn. Élla! Geen vertrouwen van winkeliers in fiets-experimenten (Van een onzer verslaggevers) W. M. REHORST Opdat ook het nageslacht zich dit zal afvagen, heeft de PvdA afgevaardigde naar aanleiding van de debatten over de filmkeuring een lijst van titels van por nofilms samengesteld. Deze lijst is in de stenografenkamers onder groot gelach van hand tot hand gegaan. Verontschul digend heeft de heer Kwikzilver laten weten dat de titellijst nog slechts een bepejkte selectie is. Een kleine greep eruit: De behandelende artsen gaven hem de raad het wat kalmer aan te doen (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het korps rijkspolitie heeft op dit moment een personeelste kort van 2000 man. Binnen vier jaar tijd hoopt men dit probleem op te lossen, en het huidige personeelsbestand van 9000 op te voeren tot 11.000. Deze personeels- werving is reeds begonnen, aldus de algemeen inspecteur-generaal der rijks politie, de heer W. M. Rehorst. Belang- Er worden, zij het nog niet officieel want de routes in Den Haag en Tilburg moeien het proefondervindelijk bewijs nog leveren enkele vuistregels voor Typerend voor het beleid van de alge meen inspecteur-generaal van de rijks politie is zijn ideaalbeeld: de gediscipli neerde politieman, tot het uiterste ge traind, een groot zelfvertrouwen uitstra lend. Typerend voor dit beleid is ook de grote menselijkheid waarmee hij dit op treden gepaard wil zien gaan. Rehorsts herkende en erkende gezagsdrager blijft te allen tijde ook de man aan wie het publiek zijn nood kan klagen. fietsroutes gehanteerd. Een fietspad van vier meter breed is geschikt voor twee richtingsverkeer voor zowel brommers als fietsers. Tussen de 3,5 en vier meter is fietsen in twee richtingen mogelijk en brommen in één richting. De andere brommers worden verwezen naar de au- tostiook of een omleidingsroute. Als die alternatieven niet mogelijk zijn, moeten ze toch op het fietspad. ze daarbij zo dicht mogelijk langs scho len en fabrieken of kantoren gaan. En dat ze het station aandoen. In Den Haag klopt dat zó buitensporig dat een, in het centrum gelegen, stuk van de fietsroute dwars door het vroegere gebouw van het ministerie van Financiën zal leiden, waar in de toekomst de Raad van State gevestigd zal worden. Het komt overi gens omdat de straat ernaast (de Park straat) ter plaatse te smal is voor een fietspad en de straat onmogelijk kan worden afgesloten voor het auto-, bus- en tramverkeer, want dat zit daar op de route rond de, voor verkeer afgesloten, binnenstad. DEN HAAG. PvdA-senator Kwek- silber windt zich niet zo op over de pornofilms die de bioscopen teisteren. Volgens hem zijn het acrobatische les sen. De titels vindt hij humoristische lichtpunten in de sombere dagbladen. „Je vraagt je af waar de titelverzinners wakker van liggen.” De sex-salon. Horizontale pret op het ronde bed. Het zondige bed. De maagde lijke heks. Naakt op de liefdesmarkt. Een man houdt van een vrouw die van vrouwen houdt. Zullen we het nog een keer overdoen? Pornografie in Denemar ken. Marianne op het pornopad. De por- noprof. Vurige vrouwtjes vol verlangen. Vrouwen die het niet zo nauw nemen. Meisjes die graag naar bed willen. De grote blonde met een zwarte schoen. Begeerte naar sex. Wellustige verleid sters. Wat de gluurder zag. Vrouwen die uit oe band springen. Onthullingen uit meisjes-slaapkamers. Aan de deur wordt niet verkracht. Vrouwen die er de tijd voor nemen. Bos der begeerte. Bed- hostessen. Het zonde-gebed. Haar stalen arm vol bloedwraak. Erotisch speelgoed. De maagd en de zigeuner. Deze drie jaar oude wijfjeskameel uit een dierentuin in het Amerikaanse Omaha struikelde en kwam daarbij zo ongelukkig terecht, dat zij haar nek verrekte. Een dierenarts bedacht het „boord” dat het dier nu wat steun moet geven en dat is ver vaardigd uit dun hout. Brower, een vroege zestiger, is het grootste deel van de afgelopen 35 jaar van zijn leven met explosieven - hy zelf heeft het over „gereedschap” - bezig geweest. Tjjdens zyn jeugd raakte hij aan de Amerikaanse oost kust gefascineerd door alles wat met explosieven te maken had en liet hij aangespoelde munitie uit de Eerste Wereldoorlog in de lucht vliegen. beseft niet dat hier sprake is van een verlaging van het normbesef. Natuurlijk mogen we tolerant zijn. Maar er is verschil met het begrip dat ik voor een bepaalde persoon, een bepaalde zaak, een bepaalde actie kan opbrengen. Dat be grip houdt niet in dat ik de uitingen van die bepaalde persoon, die bepaalde zaak, die bepaalde actie moet en mag tolere ren. Het lijken in eerste instantie onbe langrijke zaken: fietsen op de stoep, vuil in de grachten, het slordig en egoïstisch parkeren bij supermarkten, makkelijke hondebaasjes. Maar door dit alles wordt een sfeer van tolerantie geschapen die makkelijk de basis legt voor een „crimi neel klimaat”. „Vroeger was de criminaliteit voorna melijk lokaal”, zo licht de heer Rehorst toe. „Wij waren een gezapig volkje, met de dag wel even anders. De criminaliteit een gezapige misdaad. Dat ligt vandaag is thans interlokaal georiënteerd, heeft zelfs in de meeste gevallen een nationale tot internationale achtergrond. In Ne derland spreekt dat bijzonder aan, om- Den Haag is gekozen omdat het een van de vier grote steden is en omdat in Den Haag reeds een gedeeltelijke fietsroute in voorbereiding was. Het wordt er nu een van 9,6 kilometer van de Wijk Waldeck, in het zuiden, tot de Wijk Mariahoeve in het noor den. Een ander kenmerk van de fietsroutes is dat ze een eigen kleur krijgen. Dit vanwege de herkenbaarheid. Gedacht wordt aan rood asfalt. Alleen al om die reden zijn de Haagse winkeliers fervente tegenstanders van de fietsroute. De wet houder van Verkeer, Wallis de Vries, kon daar tijdens een voorlichtingsbijeen- koms. wel begrip voor opbrengen. Hij is VVD’er. Maar van de fietsroute wil hij niet af. „Het wegdek van de fietsroute wordt niet felrood.” Tilburg is gekozen omdat het een middelgrote stad is. In middelgrote steden speelt het openbaar vervoer nauwelijks een rol. In Tilburg is dat 2 a 3 percent van alle verplaatsingen. In de vier grote steden neemt het openbaar vervoer meer dan 10 per cent van alle verplaatsingen voor zjjn rekening. In Tilburg wordt voor bijna de helft van alle verplaatsingen de (brom)fiets gebruikt. In Utrecht be staat het verkeer over de singelbrug- gen voor 41 percent uit autovervoer, 32 percent uit (brom)fietsvervoer en 27 percent uit openbaar vervoer. Da winkeliers van de Haagse Theresi- astraat in het Bezuidenhoutkwartier verwijzen de fietsroute naar het naast liggende Haagse Bos. Ze hebben geteld dat op zaterdag 45 percent van hun klanten met de auto komt en dat die en beter helemaal te stoppen met dit werk. „Maar ik heb er bij m’n werk helemaal geen last van”, zegt Brower in zijn kantoor, waarvan de muren planken vol staan met herinneringen aan opdrachten die hij sinds zijn ongeluk met succes heeft uitgevoerd. POMONA Het opblazen van een paar kabels met behulp van dyna miet. Zo te horen een gemakkelijke opdracht voor een vooraanstaand ex- plosievendeskundige als J. S. Brower. Ditmaal ging het echter om kabels die verbonden waren aan een onder grondse nucleaire installatie op een terrein voor proefnemingen in de woestijn van Nevada. Enige uren te voren had men de knop ingedrukt, maar er volgde geen ontploffing. De Amerikaanse Commissie voor Atoom energie deed toen een beroep op Bro wer om met behulp van springstof de kabels los te snijden en op die ma nier de op scherp staande installatie onschadelijk te maken. Mocht er ech ter iets mis gaan, dan zou Brower, die op een afstand van ongeveer 80 meter de springstof moest laten ont ploffen, zich vrijwel in het centrum van een kernexplosie bevinden. Dit was niet de eerste gevaarlijke opdracht voor Brower, die de reputa tie heeft „klusjes” op te knappen waar anderen maar liever van afzien. Gedurende de oorlog in Korea had hij de leiding over een groep veroor deelden, die bekend stond als „Ali Brower en zijn 40 rovers”. Hiermee voerde hij operaties uit achter de Noordkoreaanse linies. De heer Rehorst ziet deze politieman- anno-1980 zeker niet als een maatschap pelijk werker. „De belangrijkste taak van de politieman blijft een corrigerend optreden. Natuurlijk is de politieman er maatschappelijk gezien voor de burger en staat hij naast de burger. Hij signaleert waar hulp noodzakelijk is, maar moet tevens daadwerkelijk kunnen bereiken dat er hulp kan worden gebo den. Daarom is deze politieman ook de mens met de zogenaamde „sterke arm”, wiens voornaamste wettelijk vastge legde taak is „het handhaven der rechtsorde”. Dit vereist een zekere disci pline. En bij het woord discipline denk ik uiteraard niet aan kadaverdiscipline, maar aan saamhorigheidsgevoel”, aldus de heer Rehorst. driekwart van hun omzet betekenen. Maar de Haagse wethouder van verkeer houdt de winkeliers voor, dat de There- siastraat breed genoeg is voor zowel een fietsroute als een tweerichtingsautorij- strook plus parkeermogelijkheid aan één zijde. In smallere straten ligt dat moeilijker. Naast de fietsroute is alleen nog ruimte voor een eenrichtingsautostrook, soms wel, soms niet met parkeergelegenheid. In Den Haag worden lange straten, zoals de V/eimarstraat en de Witte de With- Piet Heinstraat, bovendien gesplitst. Het eenrichingsautoverkeer mag niet verder dan halverwege de straat. Vanaf de andere kant van de straat wordt het een richtingsverkeer aan de andere kant van In dit verband maakt hij zich ook wat boos over de enkele jaren terug zo vaak gebezigde kreet „de politie dichter bij de burgerij brengen”. „Een vreemd misver stand”, luidt zijn oordeel. ,Wij zijn er alleen maar voor de burgerij. Dat is nooit anders geweest. Wij moeten dirt anders vertalen, wij moeten terug naar de traditionele wijkagent. Vandaag de dag is de politie te veel „ingeblikt” in de auto, wel te verstaan. De politieman moet die auto uit en zijn vertrouwens- plaats te midden van het publiek weer innemen. Waarbij hij zich uiteraard ge- ruggesteund moet weten door dat zelf de publiek”. Uak de gezelligheid van de route speelt een rol. Daarom leidt de Haagse fietsroute door winkelstraten. De bewo ners van parallel lopende woonstraten wi'len trouwens geen fietsroute voor hun deur. Ze willen geen lawaai maken de brommers in hun straat en een fietsroute beperkt meestal de parkeer- mogelijkheden van auto’s. Het argument van het lawaai spreekt de verkeersdes kundigen aan. De gemeentelijke verkeersdeskundigen en die van Rijkswaterstaat, die de expe rimentele fietsroutes begeleideai, menen dat dit de winkeliers dient. De winke liers geloven er niet in. Weliswaar wordt de aanleg van de fietsroutes in Den Haag en Tilburg begeleid door een marktonderzoek voor en na de aanleg, maar een Haagse winkelier verzucht: „Als mijn pessimisme in dat markton- deizoek gelijk krijgt, ben ik failliet”. Waarop de wethouder antwoordt dat in Den Haag smalle winkelstraten verpiete ren, juist omdat ze niet meer bereikbaar zijn door het voortjakkerende verkeer. Ook in Tilburg is de discussie hevig opgelaaid. Winkeliers, maar ook wijk- verenigingen, zijn namelijk woedend over het beweerde gebrek aan inspraak. Minister Westerterp heeft gedreigd dat een andere gemeente het geld krijgt als Tilburg niet opschiet. Eind 1976 moet de route er liggen, eist hij. Fietsroutes zijn in principe tevens bromfietsroutes. De verkeersdeskundigen geloven niet dat dat gevaarlijk is. Min stens verwachten ze dat brommers bij gemengd rijden hun snelheid aanpassen. Bovendien vinden verreweg de meeste ernstige ongevallen plaats tussen auto’s en fietsers en tussen auto’s en bromfiet- ner. Gescheiden afwikkeling van het autoverkeer en het (brom)fietsverkeer bevordert derhalve de veiligheid van alle partijen. Terzake een cijfer: In Tilburg zijn 63 percent van alle verkeersdoden en ge wonden fietsers of bromfietsers. In twee derde van alle ongevallen hebben de (brorn)fietsers geen voorrang of door gang verleend. De fietsroutes in Den Haag en Tilburg worden voorrangsrou- tes, ook op kruisingen dus die geen speciale verkeerslichten krijgen om het (brom)fietsverkeer sneller doorgang te verlenen dan auto’s. de straat geleid. De straten lenen zich nog meer voor doorgaand autoverkeer. Ze zijn alleen nog toegankelijk voor be stemmingsverkeer. Kenmerk voor de experimentele de- monstratie-fietsroutes in Tilburg en Den Haag, een voorwaarde voor de hoge rijkssubsidie. is dat ze van woonwijken naar (en door) het centrum leiden. Dat „Ook het publiek zelf heeft schuld aan een vaak verkeerde interpretatie van dit saamhorigheidsgevoel. Men schreeuwt moord en brand over tolerantie, maar De minister vindt dat de gemeenten en provincies te weinig doen aan het aanleggen van fietsroutes. Hij heeft in de bezuinigingsveldslag over de begroting voor volgend jaar op he nippertje toch nog 25 miljoen los gebrand voor het subsidiëren van fietspaden. De Tweede-Kamercom- missie van verkeer vindt dat nog te weinig. Voor 1977 rekent Westerterp op 30 miljoen. Maar als het zo doorgaat gaat het geld niet op, bij gebrek aan projecten. Derhalve moe ten er voorbeelden worden gesteld. Dat zijn de fietsroute door Den Haag en e en fietsroute door Tilburg. Ze moeten eind volgend jaar klaar zijn. dollar verzekerd zouden worden”, al dus Brower. „Ik dacht: als ik dan toch naar de hemel moet, kan ik net zo goed iets nalaten aan mijn erfge namen”. Acht jaar geleden verliep in Nevada echter alles volgens plan - Brower slaakte een zucht van ver lichting, stapte in zijn auto en reed weg. Tot het ongeluk met zijn linker hand scheen Brower onkwetsbaar. Gedurende de Tweede Wereldoorlog kreeg hij in het leger voor de eerste keer officieel met springstoffen te maken. Hy groeide uit tot een des kundige op het gebied van de oprui ming van munitie en springstof. Tij dens de Koreaanse oorlog werd hij opnnieuw in actieve dienst geroepen en vertrok als kapitein met dertig door het leger op erewoord onder zijn bevel geplaatste veroordeelden naar Korea. Sommigen van deze ver oordeelden konden al met springstof omgaan, omdat ze juist wegens het ploffen” van brandkasten in de ge vangenis terecht waren gekomen. Brower geeft echter toe, dat hij toen men hem vroeg die kabels in Nevada op te blazen, niet meteen ja zei. „Zo stond ik erop, dat mijn partner en ik ieder voor een miljoen Het rijk subsidieert ze als experiment voor de volle 100 percent. Aan beide projecten besteedt het rijk zo’n 20 miljoen. Tegenwoordig heeft Brower de leiding over de firma J. S. Brower Associates, die gevestigd is in een van de oostelijke voorsteden van Los An geles. Stuit men ergens ter wereld op schijnbaar onoverkomelijke proble menop het gebied van springstoffen, dan wordt Brower gebeld. Hij is ook voorzitter van de Vereniging van Ex- plosievendeskundigen. Het werken met springstoffen heeft echter ook zijn tol geëist. N^gen jaar geleden verloor Brower drie vingers van zijn linkerhand toen er iets mis ging met een „junk-buster” - een springlading die men op een brandende oliebron tot ontploffing brengt om deze te blussen. DEN HAAG Een winkelier uit de Haagse Piet Heinstraat heeft de residentiële wethouder van verkeer gedreigd kopspijkers te gaan strooien als zijn straat deel gaat uitmaken van een fietsroute dwars door de stad. Toch komt de route er. De gemeenteraad is er in beginsel mee akkoord gegaan en ook minister Wes terterp van verkeer en waterstaat oefent druk uit. ring en zulks niet alleen voor de fiet sers. Men verwacht namelijk dat de fietsers zich gaan concentreren op de veiliger en gezelliger fietsroutes. Daar door raken parallel lopende verkeers- rou.es de fietsers kwijt. Op die routes hebben de auto’s dientengevolge meer bewegingsvrijheid. Dit compenseert het verlies van de fietsroutes als vroegere autodoorgangsroujes. Bovendien valt te verwachten dat bij het bestaan van fietsroutes voor het woon-werkverkeer en voor het woon-winkelverkeer meer van dc fiets gebruik zal worden ge maakt. Dat ontlast de parallel lopende autoroutes nog eens extra. Tenzij er mensen zullen zijn die zeggen: „Ik durf nu met de auto, want de fietsers zijn gelukkig verdwenen naar hun eigen baan” „Natuurlijk moet terreur indien noodzakelijk krachtdadig worden beëindigd. Niet uit wraak of represaille, maar geboren uit de barre noodzaak het aantal slachtoffers aan beide zijden tot een minimum te beperken. Met deze opdracht voor ogen zal de politieman het in de toekomst nog moeilijker krij gen. In onze „harde maatschappij” moet hij blijven interpreteren. Onze politie mensen worden in sommige krantearti- kelen maar al te graag voorgesteld als een stelletje slecht richtende, maar wel graag schietende klungels”. „Veel van mijn (goed getrainde) men sen hebben buiten de schietbaan nooit een schot gelost. Er zit een behoorlijke rem op dit schieten. Ieder gelost schot moet worden verantwoord aan de eigen korpschef, aan de officier van Justitie en aan de procureur-generaal. Vervol gens is er de openbare controle in het parlement, door middel van het stellen van vragen, wat op zichzelf ook alweer een sterke rem betekent. Slechts in ui terste noodzaak (zelfverdediging, terreur) mag van de wapens gebruik worden gemaakt. Het vermijden van slachtoffers staat centraal, bij elke actie ook”. dat wij hier geografisch gezien in een delta-gebied zitten. Wij bevinden ons ais het waren in een stroomversnelling. De gezapige criminaliteit is uitgegroeid tot een harde, dynamische criminaliteit. In dit verband heeft de term „geweld met geweld keren” geen enkele betekenis, of zelfs maar enige zin”. F-etspaden van drie tot 3,5 meter zijn alleen geschikt voor tweerichtingsfiets- verkeer. Fietspaden van twee tot drie meter zijn geschikt voor brom- en fiets- veikeer in één richting. Fietspaden van minder dan twee meter zijn alleen ge schikt voor fietsverkeer in één richting. De straten in Den Haag zijn breed genoeg om één, of combinaties van deze vormen toe te passen. In Tilburg niet. In het centrum zijn sommige straten dermate smal dat er naast een 3,5 meter brede fietsroute voor tweerichtingsver keer alleen nog een eenrichtingsautorij- strook van twee meter overblijft. Vrachtwagens en brandweerauto’s zijn breder. Ze komen dus met hun linker- wielen op de (brom)fietsroute. De route is in die straten overigens alleen een strook. Normaal is de fiets route van de autoroute gescheiden door een ophoging (met bomen vanwege de gezellige aankleding). Maar in de smalle Haagse winkelstraten kankeren de win keliers ook tegen de scheidingsvlucht- heuveis, omdat ze daar niet breder zijn dan 59 cm. „Als een perkerende auto zijn deur opendoet komt hij met die deur op de fietsweg”. De Haagse wet houder van verkeer vindt dat de win- ke’iers dan maar moeten kiezen voor parkeren niet aan de kant van de fiets weg, maar aan de kant van hun etala ges. Men mag in Den Haag zelf uitma ken welk profiel men in zijn straat wil, als tenminste de keuzemogelijkheden niet door de ruimte beperkt wordt. In de verschillende profielen zit na tuurlijk wel een probleem. In de Haagse fietsroute zitten stukken waar brommers en fietsers eerst gebruik maken van een gezamenlijk tweerichtingspad. Daarna komt een stuk met een gezamenlijk eemichtingspad, elk aan een kant van de slj aal. Dat betekent oversteken bij de kruising. Met verkeerslichten kan dat vlot verlopen, maar kruisend fietsver keer houdt het autoverkeer op de dwarsioute langer op dan rechtoverste- kend fietsverkeer.. Vervolgens zijn er stukken waar de brommers naar de aur< strook worden verwezen Er zijn onderweg nog meer variaties. Een ideale toestand lijkt nooit haalbaar. Tech vinden de verkeersdeskundigen fietsroutes een aanmerkelijke verbete- Vaak werden Brower en zijn „der tig rovers” ingezet om bruggen te ondermijnen. Niet zelden ging het daarbij om een brug op dezelfde plaats. „De genie sloeg een brug en die bliezen wij dan op als onze front lijn zich naar achteren verplaatste. De volgende maand, als we weer wat terreinwinst hadden geboekt, ging de genie op dezelfde plaats aan het werk. En weer werd die brug door ons opgeblazen als het slecht ging. Nadat dit zo drie keer gebeurd was, zette de genie er een bord bij: Wat willen jullie nou eigenlijk?”. rykste oorzaak ovor deze zo noodzake lijk geachte uitbreiding is het sterk groeiende aantal misdrijven in Neder land.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13