We hebben ons ingepakt in dekens. Toch redelijk geslapen Gerard Vaders een miljoen gulden aan prijzen het eind nt ig; Zondag 12 uur kwam toch nog onverwacht DOOR DEK !Wl SPEFRY^REAAINGTON ■I 19 DINSDAG 1 6 19 7 5 DECEMBER Hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noorden Kouder „Rondvluchten” Medelijden Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. MP lARtf z. Havermout Deze Privé-Brandkast is een van de prijzen die u kunt winnen in de puzzel-aktie voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten in deze krant. De Privê-brandkast is een geweldige uitkomst in geval van brand. Hij biedt volwaardige bescherming voor al uw waardepapieren en andere documenten. In de vorm die geen enkel interieur misstaat, of het nu uw kantoor is of. uw huis. De Privé-Brandkast is een produkt van Sperry Remington Office Sys tems and Machines. Verkoopprijs 690.-. Nep Slaapzak 1WS w IJs zit binnen en buiten op ramen Later tegenover D.g. (ADVERTENTIE) Zondag 11.15 uur. Timmer vraagt de aandacht, maar de Molukkers ver sweken hem te wachten. Zij steken lu cifers bij zich en sigaretten. Djerrit ■zraagt aan Prins: „Waar is de zalf voor de ruwe handen?” Dan vraagt hij: „Mag ik die houden”? Ik vraag hem: „Gaan jullie pigi? (Weg)”. Hij schudt zijn hoofd. Dan gaat de tele foon. We zijn in het 290e uur. Djerrit heeft zijn geweer' ontladen. Hij doet Speciaal geschreven voor de bij de Ge meenschappelijke Pers Dienst aangesloten bladen. Gehele of gedeeltelijke overname is nadrukkelijk verboden. Zaterdag 16.15 uur. Wij hebben niet gemerkt dat er weer bemiddelaars zijn 2.00 U. rij Cat.) lec. uw, kat 35 n De dagen gaan voorbij en zijn niet langer van elkaar te onderscheiden, elke dag begint met de hoop dat dit de laatste in de trein zou zijn hoe onwerkelijk die hoop ook is, maar ook bij een goede afloop zal het da gen duren voordat de kapers be praat zijn, dat zij de wapens neer leggen en elke avond is er de bit tere smaak yan de verloren hoop en het vooruitzicht op een eindeloze nacht met gedachten, die niet langer onder controle zijn te houden, ook al geeft Hans Prins aan iedereen die het vraagt slaapppillen. zitten 242 uur”. De schamele boterham vullen we aan met havermout en een beschuit, die wij voor opa Smit hadden gevraagd. Vrijdag 13.15. Een voortreffe lijke maaltijd: hete soep, puree, wortelt jes en gekookte vis met botersaus. De humeuren die zo nu en dan toch geprik keld raken, al was het maar om de rook van een sigaret, stijgen aanmerkelijk. Soldaat Thijs merkt op: „Geef mij gelijk het ijs maar”. Misschien krijgt hij bin nen enkele dagen zijn zin, maar op een andere manier dan hij denkt. Ik volg mijn aantekeningen: maandag 8 december: koud, sommigen vlechten de handen in elkaar en doen wat gym nastiek om warm te worden.'Opa Smit, Van der Boon en Albrecht maken van papier speelkaarten. Later krijgen zij van de kapers echte speelkaarten. Zij gaan eenendertigen en zullen dat tot aan het einde volhouden. Samen met de 61- jarige mevrouw Van der Giessen, die nauwelijks meer kan lopen, maar het is een flinke wouw, zij klaagt nooit. Zondag 14 december, de gijzeling is ten einde. De gijzelaars wandelen in kleine groepjes, sommigen alleen, naar beter oorden. Zondag 14 december. Het ijs zit bin nen en buiten op de (nota bene dubbel- le) ramen. Wij hebben ons ingepakt in dekens. Toch redelijk geslapen. Enkele Molukkers huilen. Dan gaat Timmers voor in gebed. „Op uw dag, de Dag des Heren staan wij voor u”. Hij noemt het de dag der verzoening. Hij stelt dat beide kanten het moei lijk hebben gehad. Hü zegt: „Wjj zijn allen geschapen volgens uw beeld. Wij hebben allen verantwoordelijk heid en hopen dat wjj die zullen uit dragen”. Hij wenst de Molukkers sterkte in de komende dagen. Daarna het Onze Vader. De Molukkers geven hier en daar een hand. De politie is in aantocht. Zoals gewoonlijk bij dergelijke dra matische gebeurtenissen, kwam 'het einde toch nog onverwacht. Ze hadden de hele ochtend gesleept en ge sjouwd. Het leek alsof zij ontspannen waren. Ze waren ook voortdurend met hun wapens bezig. De patronen klet terden op de grond. Zo ging de lijd voorbij. Er hing iets in de lucht. Maar wat? Vrijdag 12 december. Ochtendspitsuur „kakhoes” voorbij. Nu wij desinfecteren de middelen hebben, is de stank minder. Prins vroeg antiseptische vloeistof. Hij kreeg in eerste instantie een blok om in de pot te hangen! Alsof er nog water voor doorspoelen is. Trouwens, de hele verzorging is erg onregelmatig. Zo had den wij voor 24 uur 18 pakken brood voor 24 mensen. In een pak zaten vier boterhammen, een sneetje krentebrood en een appel. Dat is 3,75 boterham voor een Hele dag. Als dit bedoeld is als uithongeringstactiek, dan weet ik wel wie er honger hebben. En dat zijn niet de kapers. Vooral vandaag gaan de ge sprekken over eten. Wij stellen menu’s samen die we gaan eten als we vrij zijn. Verder wat men vandaag zou kopen als men kon gaan winkelen. Vrijdag 12.00 uur. Frits smaalt: „Wij een raampje open en vuurt zoge naamd. „Tik”, zegt de slaigpin. Hij scheurt de krant zorgeloos stuk. Hij herhaalt dit met een sten en een an der geweer. de Ka lollam leine r sn rojfe lakte toilet, i ;rika4 1 slaap tadkaii rbergl )00.- te Uni nswon» huur it duin. -, keun lers, bt c.v.4 jgevrai i Zeevl 'raagpi Timmer kan vannacht niet slapen. Hij maakte een ABC. De A van Ada zijn vrouw, de H van Haat, alleen met de Q kon hij niets doen. Timmer zegt: „Na de verwonding van Paul en Ter Veer en de daarop volgende dienst hadden wij uit rtkaar moeten gaan. Nu zitten wij weer in onze eigen zwart-wit situatie”. Hij zegt verder: „Tot de rechten van de mens behoort het recht op voedsel, het is een schandaal dat er zondag geen voedsel is gebracht”. Maandag 15.00 uur: er wordt stamppot gebracht. Maandverband voor de dames, maar geen rookwaren. Dinsdag 9 decem ber: Frits Santink heeft zijn radio aan de praat gekregen. Voor het eerst horen wij van de bezetting van het Indonesi sche consulaat-generaal. Overigens is de radio weer verdwenen, vermoedelijk naar de stuurcabine. Zij proberen het nieuws voor ons verborgen te houden, maar regelmatig vangen wij flarden op. De radio spreekt uitdrukkelijk van „ter roristen”. Dinsdag 10.00 uur, de heer Albrecht masseert de benen van mevrouw Van der Giessen. Gisteravond deden zij ach ter ons weer spelletjes: „Ik ga op reis met een tandenborstel etcetera”. De dap pere oude heer Smit, die verzwegen heeft dat hij een maagkwaal heeft, krijgt sonde-voeding en babymelk die wij tussen onze benen warm maken. Hans Prins heeft vanmorgen telefo nisch het volgende doorgegeven: Aan dokter Kox te Beilen en beleidscentrum Beilen. Eén patiënt, man .eczeem en ontsteking scrotum en liezen. Breidt zich uit. Eén patient, man, purulente ontste king voorhuid. Eén patiënt, man, steken de pijnen in rug, links onder ribben, donkerbruine urine, 47 jaar. Conditie verslechtert zeer snal. Ook moreel. Eén patiënte, vrouw, 72 jaar, astmatische bronchitis, algemene conditie verslech tert snel, ook moreel. Bij tijden ernstige ademnood. Eén patiënte, vrouw, 61 jaar, beide voeten sterk oedematisch, kan vrijwel niet meer lopen. Voeten en en kels één- a tweemaal normale omvang. Eén patiënt, man, 63 jaar, stuitoperatie januari ’75. Zitten pijnlijk. Merendeel der passagiers dreigt ontstekingen op te lopen tengevolge van doorzitten en het dragen (al 13 dagen van hetzelfde vuile onderbroekje). Herhaal voor vierde maal verzoek om schoon ondergoed, vooral broekjes. Damesmaten 42, 48 en 50; he renmaten 6, 7, medium en large en voor beiden geldt géén papier! s.v.p. papieren handdoeken in plaats van keukenrol len! Zondagmorgen 09.10 uur. Ook volgens de nieuwsberichten hebben wij het van nacht koud gehad. Een hele troost. De trein moet wit van de ijzel zijn. In de ochtendoverdenking van de KRO spreekt vicaris Glasveld uit Drachten over Wijs ter. Volgens hem zou Rob de Groot voor zijn executie gevraagd hebben te mogen bidden. De Molukkers zouden hebben meegebeden. Dat kan wel kloppen. Ver der memoreert hij het gebed van Tim mer, waarin aan God een oplossing werd gevraagd voor Molukkers en gegijzel den. Zondag 09.45 uur. Het water loopt langs de wanden. Volgens de nieuwsbe richten waarschuwt de politie de auto mobilisten niet naar de trein te komen kijken. Zondag 10.00 uur. De Molukkers schenken een bekertje melk in. Ik zeg: „Jongens, volgens goed oorlogsgebruik worden ’s winters de vijandelijkheden gestaakt. Laten we dus het kamp opbre ken en van het voorjaar weer samenko men”. Kobus zegt: „Who knows” (Wie weet). Zondag 10.15 uur. De jongens slepen hun boeltje bij elkaar. Zou er wat aan de hand zijn? Vrijdag, 15.00 uur. Volgens de radio heeft mevrouw Faber van justitie ge zegd: „De stemming in de trein en de conditie van de passagiers is goed. Er schijnt geen direct levensgevaar te zijn”. Een mededeling die kennelijk voor de familieleden bestemd is, maar op de Molukkers een hele andere uitwerking heeft. Volgens zeggen zou Eli vanmorgen om een verwarmingsmonteur hebben ge vraagd, er komt niemand. Vrijdag, 16.30 uur. Kennelijk geeft Eli enkele mensen op hun donder. Vermoedelijk hebben zij zich zonder voldoende bescherming naar buiten gewaagd. Er is kennelijk weer een bespreking. Er heerst spanning en dus stilte in de trein. Het geluid van een hefschroef- vliegtuig wordt sterker. Djerrit vuurt weer zogenaamd. „Dood”, zegt hij. Wij durven nog niet echt te hopen. Zij maken grapjes in het Maleis. 12.15 uur. Een uitvoerige en correcte reportage over Wijster-Beilen schijnt onmogelijk te zijn voor normale sterve lingen. Al dagenlang zouden er geen aangiften meer kunnen worden gedaan voor geboorten, overlijden etc. Wij zou den onder zware psychologische druk staan. Dat klopt wel, trou-wens ook voor de kapers en wij mogen blij zijn dat er een „arts” onder de passagiers is. Zaterdag 13.00 uur: Voor de vrouwen is er een half bekertje melk. Zaterdag 13.45 uur. In hun gedeelte van de coupé bevestigen zij plastic vuilniszakken voor de ramen. Niet direct een teken dat zij aan overgave denken. Zaterdag 14,45 uur. Eten: aardappelen, doperwten en vlees. „Volgende keer vragen wij nassi goreng”, zeg ik tegen Kobus. „Ik denk OFFICE SYSTEMS AND MACHINES niet dat er dan veel voor de passagiers zal overschieten”. Prins: „Nassi goreng kom ik bij jullie eten”. Jack antwoordt' „Ja in zaal 580”. Woensdag 17.00 uur. De voortdurende aanwezigheid van gewapende Molukkers bij de deuren aan het eind van de wagon, werkt mevrouw Van der Giessen zó op de zenuwen, dat zij niet meer naar de wc durft. Haar omgeving helpt haar over de angst heen. Donderdag 11 december. Hans Prins en Riet Overtoom maken van twee de kens een slaapzak met behulp van het dienst-naaizakje van soldaat Thijs Ste vens. Donderdag 12.00 uur. De Molukkers hebben laten weten, dat als er om 12 uur geen onderhandelaars zijn, zij weer met executies zullen beginnen. Het is bluf, maar toch... Zondag 12.00 uur. Het is kennelijk voorbij. Prins vraagt aan Djerrit: „Moeten jullie de springstof niet ver wijderen?” Hij begint te lachen: „Wij hebben jullie dertien dagen voor lui gehouden, want het is nep”. Hij gaat weg en haalt wat staven op. „Nu krijg Donderdag 12.30 uur. Geen onderhan delaars. Water en melk zijn op. Donder dag 15.00 uur. Zij hebben het grootste deel van de middag vóór in de trein doorgebracht. Kennelijk met de bemid delaars. Ze komen lachend terug, maar uit hun Maleise conversatie kan ik niets opmaken. Donderdag 15.05 uur. Prachtig nieuws: opa Smit wordt vrijgelaten. Er lopen tranen over zijn wangen. Verward geeft hij wat handen en schuifelt naar voren. Maar ook de oude, dikke me vrouw T. Bakker-De Bruin (74) mag weg. Met een beverig stemmetje vraagt zij.: „Mag mijn vriendin ook mee?”. Jack zegt: „Schiet nu maar op, stel geen vragen, wees blij dat u vrij komt. Tim mer zou blij zijn”. Later blijkt, dat zij mevrouw Jansen hadden willen vrijla ten. Die had een astma-aanval ge had. Donderdag 15.30 uur. Riet Overtoom maakt ook een slaapzak voor Djerrit. Donderdagavond. Bij uitzondering nieuwsberichten, met journaal. Met Ma- nusama is mevrouw Soumokil (weduwe van de eerste president van de RMS, die bij de Molukkers hoog in ere staat) meegekomen met nog twee anderen. Manusama gaat ’s avonds nog per vlieg tuig naar Den Haag. Over de radio horen wij over de vrijlating van de heer Smit en mevrouw Bakker. De stemming in de trein heette „goed”. Toch, wat is goed? Psychologisch goed kwam het be toog van Van Andel uit Arnhem over de bevechting van de kapers. Hij stelde niet toegeven aan het geroep om wraak. De Molukkers bromden instemmend. die tijd (zelfs ’s nachts) rechtop en vrijwel onbewegelijk heeft gezeten, de schouders in de jas samengetrokken en de hoed diep op het hoofd, wordt door Prins op een geïmproviseerd bed gelegd. Ingepakt in dekens. Hij vroeg nóóit iets, had ook niet verteld dat hij pillen voor zijn maag gebruikte. Hij probeerde mee te doen met de spelletjes. Om hem af te leiden liet men hem schaakstukken van papieren borden maken, wat hij heel handig deed. Zelfs deed hij mee aan het „fietsen’-trappelen met de benen. Woensdag 16.40 uur: ik heb hier geno teerd: er zal wel een plausibele reden zijn dat er nog steeds geen onderhande laar is en gezien het uur ook vandaag wel niet meer zal komen. Kwam dit verzoek dan zo onverwacht? Maar intus sen ligt arme 82-jarige opa Smit als een dode op zijn bed. Met uitstel kan men kapers inderdaad onder druk zetten, maar het is een tweesnijdend wapen. Timmer heeft ondanks zijn christelij ke lankmoedigheid moeite met een vrouw die voortdurend klaagt. Als zij niet kan poepen praat zij er eindeloos over en als zij diarree heeft is dat het leed van de hele wereld, ’s Nachts drinkt zij het water van anderen. Hij zou haar graag een lel geven. Dinsdag 14.30 uur: het is opmerkelijk hoeveel gemeenschappelijke kennissen men bij elkaar kan ontdekken. Dinsdag laat in de middag: warme soep, heerlijk! Maar het eten is weer mondjesmaat, vanwege de kapers? Die komen heus wel aan hun trekken. Wij worden steeds minder kieskeurig. Uit één bekertje drinken wij achtereenvolgens karne melk, koffie en soep. Opa Smit begint steeds vaker weg te dommelen. Enkele dagen geleden zei hij: „Het kan mij niet schelen om dood te gaan, als mijn laatste dagen maar geen lijdensweg worden”. Dinsdagavond: maandagavond was het moppenavond. Eén om te onthouden Dinsdag 11 uur, een vliegtuig gaat laag over, iemand zegt: „Ze organiseren al toeristische rondvluchten”. Ik sabbel voor de smaak wat op mijn lege pijp. Dinsdag 12.35, Eli zegt tegen Timmer: „Zij willen ons in ons vet gaar laten stomen”. Ik krijg een shaggie van Djer- Dinsdag 14.00 uur: ze zijn bereid om tegelijkertijd met de oproep van Laurier mijn eerste verhaal naar buiten te smokkelen. Als het onderweg sneuvelt, heb ik wel pech gehad. Later zie Ik Eli het verhaal ijverig lezen. Daarna komt hij me vertellen: „Het gaat niet door. Er staan te veel bijzonderheden in”. Ik vraag: „Geef het wel terug. Het is voor mij van grote waarde”. Hij belooft het. Het wordit kouder. De kunst is de voeten warm te houden. Zijn die een maal ijskoud dan wordt het moeilijk. Sommigen wikkelen hun onderlijf in dekens, een enkele handigerd improvi seert een bed met een extra zitting. Trouwens, nu er al heel wat gegijzelden zijn vertrokken, hebben wij iets meer ruimte voor de benen. Zaterdag 13 december. Mooie blauwe hemel, met alleen aan de horizon wol ken. Er is nu nog nauwelijks bewaking. De Molukkers lopen overdag vrijwel on gewapend rond, ’s Nachts blijven er twee wakker. De rest slaapt. Misschien zouden wij ze kunnen overvallen, maai' in zo’n kleine ruimte kan één schot catastrofaal zijn. Zaterdag 10.30 uur. Laurier heeft ge hoord dat zijn brief is doorgekomen en ook de pers heeft gehaald. Hij hoopt dat Hoeben of Noordewier zullen bellen. 11.30. Zij bevestigen stukken dekens voor de ramen. Het is goed tegen de kou maar het wordt er nog donkerder door. Wientje Cruyswijk meent dat zij het doen om te pesten, maar dat is on zin. iemand koopt een nieuwe auto, maar komt na een week bij de dealer terug. Versnellingsbak in puin: hij krijgt een nieuwe versnellingsbak, maar na een week is hij weer terug. Hetzelfde: „Wat doet u in godsnaam?, vraagt de dealer. „Nou, gewoon één, twee, drie, vier en dan is er de R van Race”. Vanavond het spreekwoorden. Hoop doet leven, is een goeie. Later: Hans zingt zachtjes: „De Molukkertjes lagen bij nachte, zij lagen bij nacht in het 'veld. Zij hielden getrouwelijk de wachte, zij hadden hun schaapjes geteld”. Hans en ik bespreken nog eens het plan de trein aan het pruttelen te krij gen. Dan moeten zij wel d'e springstof van de deuren verwijderen, want als wij op een verkeerde knop drukken en de deuren gaan open, vliegen we allemaal de lucht in. Woensdag 10 december 09.45 uur: een nieuw spelletje is Master Mind, maar dan met cijfers inplaats van kleuren. Vooral bij dit spelletje blijkt hoe slecht men zich kan concentreren. Een van de Molukkers doet iets stoms met zijn pis tool en er valt een schot. Niemand wordt getroffen. Woensdag 10.05 uur: Djerrit en nog een Molukker gaan naar voren, er val len schoten. Later blijkt dat zij op meeuwen hebben geschoten. Woensdag 11.30 uur: er worden nu ook damborden gemaakt. Dan het geluid van een sirene voor de trein. Er wordt lang door een megafoon gesproken. Ik versta alleen: „Wij willen onderhande len”. Het zijn de Molukkers. Om de een of andere reden drihgt het niet tot de passagiers door. Van enige opwinding is tenminste niets te bespeuren. Woensdag 13.30 uur: Frits zegt ineens: „Wij leven thans in het 196e uur”. Woensdag 15.50 uur: opa Smit die al je ze cadeau”. Kobus zegt: „Blijf al lemaal even zitten’’. Ze gaan weg. Prins brengt Hack’s pastilles rond. Dan komen ze terug met de bemidde laars. Ir. Manusama en mevrouw Su- mokil voorop. De heer Manusama: „Het is voorbij”. geweest. Kennelijk is er een rot bericht voor Djerrit. Hij slaat zich tegen het hoofd. Loopt heen en weer door de gang, soms gaat hij ergens op de leuning zitten met zijn hoofd in zijn handen, huilend. Het is doodstil in de trein. Twee Molukse jongens zetten tweestemmig een Ambonnees liedje in. Een lied om te troosten? Uiteindelijk gaat Djerrit op bed liggen. Huilt, pakt zijn zakbijbeltje dat hij bij zijn vrouw heeft weggeno men zonder haar wakker te maken (an ders had ze hem tegengehouden). Bij het licht van een zaklantaarn schrapt hij op het schudblad iets door, daarna gaat hij lezen. Later is hij abnormaal vro lijk. Hoe vreemd het ook is tegenover ie mand die medeplichtig is aan de moord op drie van ons, hebben wij medelijden met hem. De VARA heeft een uiutsteken- de reportage over Molukse jongeren. rit. Timmer vertelt de hele nacht aan deze jongens te hebben gedacht. „Hun moeilijkheid is dat zij ons niet durven te vertrouwen, dat zeggen ze ook zelf, daar moeten wij ze overheen helpen. Zij zijn bereid ons vrij te laten, maar daar moet iets van de regering staan”. I. 8-18 u i.:

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19