Geen brood op Eigen huis 27 december Algemene Vergadering laagst veroordeelt Israel betaalden Goedkope koophuizen mogelijk in Oud-IJmuiden w in de Barteljorisstraat vindt u 5 etages klassieke - O/Wi en eigentijdse t-Z, meubelen - -i DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN t 3) nijman haarlem Schending van mensenrechten Eigen haard Dagboek van een gijzelaar Verstrooid Vannacht lichte vorst Ballen - Pieken AGENDA pagina 7 Vliegtuigje stort neer - 2 doden REGERING FAALDE BIJ GIJZELING” Het woord is aan... wmm/UfmmmfHmH/m/mmi ;;'MiHiiimit: ui! (Van onze parlementsredactie) (Van onze redactie binnenland) Telefoonbeantwoorders Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s 2 Achtergrond Plaatselijk nieuws 5,6 7, Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport DEN HAAG Het kabinet zal zo spoedig mogelijk reageren op de felle kritiek die gijzelaars uit de gekaapte trein hebben uitgesproken over het beleid van de verantwoordelijke autoriteiten in Beilen. DINSDAG 16 DECEMBER 1975 66e jaargang nummer 38 perspex lichtbakken neon lichtreklames Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, NEW YORK (UPI) De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft gisteravond het rapport goedgekeurd van een speciale commissie van drie leden die een onderzoek hebben ingesteld naar schending van de mensenrechten in de door Israel bezette Arabische gebieden. 4 9 11 10 10 .23, 25 24 27 Ij DEN HAAG Vijfduizend ge zinnen die vallen onder de laagst betaalden in ons land kunnen volr- gend jaar met een goedkope rijks- hypotheek in het bezit komen van een woning. Dit heeft staatssecre taris Van Dam (Volkshuisvesting) bekendgemaakt. 'Hihihoi;;; 4 11 20 Imuider Courant f 13 - p mnd f 37 40 p kwartaal |p post f 49 - I Losse nummers 60 ct p |aat f 146 90 (p post f 189 - beschuldiging ADVERTENTIES (Zie verder pagina 4) (Zie verder pagina 23) ,:r. houtmarkt 21 tel: 023-319309 i Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 te! 32 46 50 Volgens de Rgksvoorlichtingsdienst kan na de middag „een zeer gedegen antwoord” worden verwacht, in hoofdzaak gebaseerd op de op schrift gestelde uitlatingen van hoofdredacteur Ger Vaders van het Nieuwsblad van het Noorden. eigen ontwerpstudie) voor: Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: TA TL TA elektronische batterij-aanstekers die laten u nooit inde steek Een feilloos kado dat het altijd doet. Ongeëven aarde kwaliteit en styling. Diverse modellen en uitvoeringen. Tanita-vurig aanbevolen -Imp. v. Asperen B.V. - Utrecht KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. hATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-4564S6 Een vredig tafereeltje in de straat in Amsterdam waar Zuid- molukkers het Indonesische consulaat bezet houden. Twee met karabijnen bewapende marechaussees tuigen een kerstboompje op met plastic bekertjes, lege flessen en pakjes shag. WILLEMSTAD, CURACAO (ANP). Twee mensen zijn gisteren op Curacao omgekomen toen hun Cessna-sportvlieg- tuig verongelukte tijdens een vlucht bo ven het Antillen-eiland. De 32-jarige ALM-gezagvoerder Roel Vos bestuurde het toestel, terwijl de 34- jarige röntgenoloog Johannes van der Hoeven luchtfoto’s maakte van races, die op een plantage werden gehouden. Onderzoek naar Op de pagina’s 15, 16, 17 en 19 publiceren wij vandaag het tweede en tevens laatste deel van het dagboek, dat hoofdredacteur Gerard Va ders van het Nieuwsblad van het Noorden, voor onze pers combinatie schreef over de gijzeling in Beilen. Vaders was één van de gegijzelden. Het eerste deel van zijn indrin gende verhaal stond gisteren in de krant op pagina 2. Voor deze poes is de buurt waar hij zijn wandelingetje pleegt te maken (de directe nabijheid van het Indonesische consulaat in Amsterdam) compleet veranderd. In elk geval heeft hij zich verzekerd van een uitstekend plaatsje van waaruit hij de situatie goed in de gaten kan houden. 3 Een bankrover in Marseille is gisteren door verstrooidheid buit en vrijheid kwijtgeraakt. Met een pistool hield hij drie bankemployés en een klant on der schot te. wijl hij ongeveer 11.250 gulden uit de kas haalde. Hij deed het geld in een tas, legde het pistool erbij en deed de ritssluiting dicht. De directeur van de bank en de klant pakten hem daarop beet en hielden hem vast tot de politie was gearri veerd. In totaal werden vier resoluties aan genomen, in de voornaamste waarvan Israel wordt veroordeeld wegens praktij ken als annexatie van delen van deze gebieden, de vestiging van Israëlische nederzettingen, het opblazen van Arabi sche huizen, verbeurdverklaring van Arabische eigendommen, deportatie en uitwijzing van Arabische bewoners, massa-arrestaties en „roof van archeolo gisch en cultureel bezit”. De commissie van onderzoek is door Israel uit de betrokken gebieden ge weerd. Israels ambassadeur Herzog ver zette zich fel tegen de resolutie, die werd aangenomen met 87 tegen zeven stemmen bij 26 onthoudingen. Herzog noemde het verslag van de commissie eenzijdig, bevooroordeeld, onnauwkeurig en gebaseerd op een massa onwaarhe den. Tegenstemmers waren Barbados, Costa Rica, Haïti, Israel, Liberië, Nicaragua en de Verenigde Staten. Volgens Vaders vond men in de trein dat de regering op lichtzinnige wijze met de levens van de gijzelaars speelde en verloor. De dood van het derde slachtoffer, Bert Bierling, was volgens Vaders te vermijden geweest. De tactiek van de regering werk te averechts, zeker de eerste dagen. De grote frustatie van de Zuidmolukkers is dat zij voortdurend door de Nederlandse regering zijn bedrogen en belogen, aldus Vaders. Dat voortdurende bedrog maakte de kapers razend, wat zich bij mensen als Zuid molukkers uit in een toestand van „mataglop”. Het resultaat was de dood van het derde slachtoffer. W i m Kan: Waarzeggers hebben voorspeld dat dit jaar een groot staatsman zal sterven. Gelukkig kan dat niet in Nederland zijn. (correctie gisteren) Aan de andere kant, aldus Van der Wiel, „zo simpel, naïef en dom als in één geval door een gijzelaar is gesteld, is het natuurlijk niet gegaan”. Hij doelde hiermee op de kritiek van „dokter” Hans Prins, die stelde dat de ministers Den Uyl, Van Agt, De Gaay Fortman en Van der Stoel een psychologische blunder van de eerste orde hadden begaan door de indruk te wekken de treinkaping niet serieus te nemen. In de trein, aldus zowel Vaders als Prins, was de reactie op dit gevoel geweest „als we eruit komen, gijzelen we dat zootje in Den Haag”. In Den Haag wordt voorts aangevoerd dat al rekening was gehouden met zulke reacties, voortkomend uit een gevoel van vereenzelviging met de kapers en hun doelstellingen. „Je kreeg soms de indruk alsof de kapers naar hun gevoel zelfs de gevangenis niet in hoefden. Deskundigen hebben ons deze houding voorspeld”, al dus Van der Wiel. De situatie rond het bezette Indonesi sche consulaat in Amsterdam leek van morgen uitzichtlozer dan ooit. Nieuwe ontwikkelingen hebben zich sinds giste ren niet voorgedaan. In het beleidscen trum in het Amsterdamse hoofdbureau van politie heeft dominee Metiari gister middag anderhalf uur gesproken met functionarissen van politie en justitie. Met de bezetters van het consulaat, die daar nog steeds 25 mensen in gijzeling houden, had de dominee echter geen enkel contact, hoewel hij speciaal op hun verzoek opnieuw naar Amsterdam was gekomen. Rond het middaguur kwam dominee Metiari op het beleidscentrum in het Am sterdamse hoofdbureau van politie aan. Na een gesprek van ruim een uur is hij naar helt consulaat vertrokken. VELSEN. „Ik zou me kunnen voorstellen dat er bij de bebouwing van Oud-IJmuiden vanuit de ge meente wel op de door staatssecre taris Van Dam aangekondigde rijks- regeling zal worden ingegaan. Daar bij zal dan in het kader van het overleg ook de mening van de werkgroep Oud-IJmuiden worden gevraagd, maar ik denk zeker wel dat wethouder Ockeloen hierop on middellijk zal willen inhaken”, al dus reageerde de heer R. van Bode graven, hoofd van de afdeling Volkshuisvesting op het stadhuis op de publikaties over de regeling „be schut eigen woningbezit”. „Verder hebben wij in de ge meente geen bouwgrond meer”, al dus de heer Van Bodegraven. „Maar de gemeente Velsen heeft in het verleden altijd al gestreefd naar de bouw van goedkope koopwoningen in het kader van het eigen woning bezit. In Zeewijk lagen de prijzen destijds rond de vijftig- en zestig duizend gulden en in Velsen-Oost was dat zeventigduizend. Die huizen zijn verkocht met soortgelijke rege lingen”. UTRECHT (ANP). De bakkers in ons land zullen op 27 december, de zaterdag na Kerstmis, dicht zijn. Dit is besloten in het Georganiseerd Overleg Bakkersbedrijf. Naast de huidige steunregelingen voor het eigen-woningbezit wordt nu ook de mogelijkheid geschapen van een goedko pere hypotheek (voorwaarde hiervoor is dat het belastbare' inkomen in 1974 niet hoger dan 22.000 gulden was) en jaar lijkse extrabijdragen (voor mensen met eén jaarinkomen onder de 17.000 gul den). Voor een gezin met een belastbaar inkomen van 21.250 gulden zouden de maandelijkse netto-lasten voor een koopwoning van 72.000 gulden op grond van de nieuwe regeling in het eerste jaar komen op 200 gulden per maand. Anders dan minister Van Agt, die liet zeggen dat „Vaders’ verhaal op een aantal punten onjuist is, maar we zeggen niet welke en we geven geen commentaar”, zal volgens directeur Van der Wiel van de Rijksvoorlichtingsdienst „alles haarfijn worden uitgetrokken”, met name de botte weigering om in het perscentrum een uiteenzet ting te geven van de siutatie in de trein. Vaders had dit voorgesteld aan één van de kapers, Eli, die instemde met het ver zoek dat Vaders en een kaper vrijgeleide zouden krijgen voor deze uiteenzetting. «WW- MW. --C u.-i.' “l".’.': Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling «ml Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273 107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm en adv. Tel. 15437’en 16450 Klachten bezorging.' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Tijdelijk veel bewolking met plaatselijk neerslag. Matige tot krachtige wind ruimend naar noordwest tot noord. Minimum temperaturen van 4 graden aan zee tot min 5 g raden in het zuid oosten van het land. Maxima om streeks 3 graden. Doordat in de buurt van het be zette Indonesische consulaat in Am sterdam de stra ten zijn afgezet kan de Amster damse stadsreini ging het afval van de bewoners daar niet ophalen. Er komen dan ook steeds meer vuil niszakken op de stoep te staan. Een beetje laat, maar beter dan nooit, zou men kunnen zeggen van het plan dat staatssecretaris Van Dam heeft aan gemeld en dat tot doel heeft, mensen met lage inkomens aan een eigen huis te helpen. Het gaat om 5000 woningen, die door corporaties en bouwfondsen moeten worden gebouwd en waarvan de koop prijs in de vorm van een hypothecaire lening door de staat wordt verstrekt. Met aparte subsidies, afgesteld op de hoogte van het inkomen, wordt het de kopers mogelijk gemaakt zich zo’n huis aan te schaffen in ruil voor een maan delijkse last die beneden de thans gel dende gemiddelde huurprijzen ligt. Het is een systeem van overheidsfinanciering dat in voorbije jaren het aangewezen middel zou zijn geweest om de nieuw bouw te stimuleren en het eigen-wo ningbezit ook voor niet-welgestelden mogelijk te maken. Maar ook nu kan dit systeem nog een weldadige uitwerking hebben op de wo- ningschaarste in sommige gebieden, vooral omdat het de woekerende infla- tieprijsvorming van huizen doorbreekt ten gunste van hen die door een te laag inkomen niet in staat zijn op de vrije woningmarkt een huis te kopen. De vraag is natuurlijk waar die hui zen worden gebouwd en of de kwaliteit ervan enigszins beantwoordt aan de mi nimale eisen die het wooncomfort stelt. De bouw van deze premiewoningen- nieuwe-stijl zal in grote complexen te gelijk moeten plaatshebben, om de bouwkosten te drukkn en ook wat de vestigingsplanatsen betreft zal men aan speciale beperkingen gebonden zijn van wege de grondkosten. Er is een regeling ontworpen waardoor de bezitter van zo’n huis er geen winstobject van kan ma ken. Toch zal het in de praktijk moeilijk blijken om deze huizen buiten de markt- inflatie te houden, want de waarde ervan stijgt uiteraard automatisch in relatie tot de gewone markt. Het is een goed ding dat de staatsse cretaris de ban gebroken heeft die tot dusver het eigen-woningbezit heeft be lemmerd, al is het jammer dat nooit eerder een regering ertoe is gekomen zelf hypotheken te gaan geven en het systeem van de premiebouw op groter schaal toe te passen. De vraag rijst wel, of nu ook het geldende systeem van huursubsidies niet zal moeten worden aangepast, om geen onrechtvaardige achterstelling van huurhuisbewoners te bewerkstelligen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1