Staatssecretaris Van Dam stuurt regeling aan gemeentebesturen L Giscard opent Noord-Zuidconferentie van Zwitserland niet in slang bedrijven - J Reuze-strop Landbouwschap vraagt regering meer lastenverlaging Geen accept-giro ontvangen? Ministerie van Verkeer en Waterstaat Nog niet met uw accept-giro betaald? r 1 i Illegale Marokkanen lid van het NW ECONOMIE 23 DINSDAG 1 6 1975 DECEMBER - de - z KCNKK&JgewS Beunt d Zo zit dat. s, ib. Publikatie van.het e r. 23) U weet het: elk jaar krijgt u een nieuw kenteken bewijs deel III. Dat is in de wet geregeld om er voor te kunnen zorgen dat alle auto’s en motoren correct zijn geregistreerd. Het nieuwe deel III1976 moet iedere automobilist 1 februari a.s. op de voorruit hebben zitten. Als u ’t nog niet heeft, dan zijn er twee manieren óm ’t in uw bezit te krijgen. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft gisteren de gemeentebesturen op de hoogte gesteld van een regeling, die op 1 januari van kracht zal worden en die beoogt mogelijkheden te scheppen om Nederlanders met een bescheiden inkomen aan een eigen woning te helpen. Als u geen accept-girokaart hebt ontvangen (of ’m kwijt bent), dan kunt u van 5 t/m 30 januari op ruim 300 postkantoren terecht. (Zonodig kan tel. 0017 u vertellen welke). U neemt dan mee: uw kentekenbewijs deel I, deel II, het oude deel III (dat op uw voorruit zit) en bovendien de Icopie van deel III die u thuis bewaarde" Als u dan een legitimatiebewijs en deze stukken laat zien, kunt u tegen betaling van f 17,50 uw deel III1976 meteen meenemen. Wacht niet tot de laatste dag. Per 1 februari moét deel III1976 op uw voorruit zitten. Let op: u krijgt géén nieuwe kopie deel III. Uw huidige kopie deel III blijft geldig. Die moet u dus goed bewaren; u hebt ’m nodig bij eventuele verkoop van uw auto. Alle accept-girokaarten voor het nieuwe deel III zijn nu verstuurd. Als u nog niet hebt betaald, doe dat dan direct. Alleen dan krijgt u uw nieuwe deel III nog vóór 1 februari thuisgestuurd. Eigen huis voor lagere inkomensgroep STAATSSECRETARIS VAN DAM (ADVERTENTIE) De overheid, meent het schap, 3. zou Si Deel III 1976 (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) moment het voornaamste obstakel wor den verwijderd doordat Engeland zijn eis uoor een eigen stoel naast de collec tieve delegatie der negen EEG-landen liet varen. Als beloning voor die conces sie zullen de Engelsen nu niettemin als EEG-lid ook nog een eigen mening mo gen verkondigen. Om in 1976 voor een rijkslening in aanmerking te komen mag het belast baar inkomen in 1974 niet hoger geweest zijn dan f 22.000. Een aanvullende jaar lijkse bijdrage wordt gegeven tot een belastbaar inkomen in 1974 van f 17.000. De woningen zullen tot stand moeten worden gebracht op initiatief van een woningcorporatie, het Bouwfonds Neder landse Gemeenten of het Bouwfonds Zuid-Nederland. Wanneer in bepaalde gemeenten deze instellingen niet werken kan de gemeente zelf initiatieven nemen op dit gebied. Overwogen wordt als voorwaarde voor het verlenen van geldelijke steun de beoordeling van de bouwplannen door nader aan te wijzen instellingen ver plicht te stellen. De gemeente moet de grond recht streeks aan de eigenaars van dg wonin gen in eigendom overdragen dan wel in erfpacht geven. Ook moeten de gemeen ten er voor zorgen dat speculatie tegen wordt gegaan. Extra aflossing tot een bepaald bedrag is mogelijk. Rente en aflossing moeten met eigen middelen of met middelen van anderen dan corporaties of bouw fondsen te financieren. Het schap wil van de overheid ook snel een beslissing over maatregelen ter opheffing of verzachting van knelpun ten. Genoemd worden de overschakeling naar tankmelken op kleinere bedrijven, aanpassingen van intensieve veehouder- sbedrijven aan milieu-eisen, verbetering van de regeling voor afbraak van tuin bouwkassen, bevordering van energiebe- IS it ■n ,1» vemieuwingsgëbieden, waar tot nu toe nauwelijks mogelijkheden waren om ei gen woningen tot stand te brengen. Naast de bestaande financiële steun zal aanvullende steun worden gegeven, die omvat het (eventueel) verstrekken van een rijkslening ter grootte van de aanvaarde stichtingskosten van de wo ning en het verstrekken van een aanvul lende jaarlijkse bijdrage. De grondkosten zullen moeten liggen op het niveau van -ie grondkosten van woningwetwoningen. de Verenigde Naties, Waldheim, de con ferentie als waarnemer bijwoont. De 27 ministers van Buitenlandse Zaken heb ben drie dagen uitgetrokken om de 60 leden van de vier commissies (voor energie, grondstoffen, ontwikkelingspro blemen en financiële kwesties) te benoe men, die vervolgens die vraagstukken nader zullen moeten bestuderen. Die 60 deskundigen hebben dan een jaar de tijd om in december 1976 hun ministers nadere en concrete voorstellen te doen om de spelregels op te stellen voor een nieuwe economische orde in de wereld. Door het opstellen van een aanvullend systeem van geldelijke steun en het scheppen van een organisatorisch kader heeft de overheid een zogenoemde „be schutte sfeer” geschapen, waarin dit ei- gen-woningbezit tot stand kan komen. PARIJS. Ruim een jaar nadat hij de uitnodigingen had verzonden, heeft de Franse president Giscard d’Estaing gisteren in Parijs de Noord-Zuidconfe- rentie geopend, waaraan 27 landen deel nemen. Tweemaal werd al een aanloop naar dit wereldwijde beraad gedaan en enkele weken geleden nog zag het er naar uit, dat het plan van het Franse staatshoofd toch nog de mist in zou gaan. Maar ten slotte kon op het laatste DEN HAAG (ANP). De inkomens positie en daarmee de concurrentie kracht van land- en tuinbouw kunnen e veg. >ór an- j BRUSSEL. (ANP) Zwitserland zal voorlopig niet toetreden tot de Europese „muntslang", de overeenkomst van een aantal EEG-landen en enkele landen buiten de gemeenschap die inhoudt dat die landen de wisselkoersverschillen van hun munten binnen bepaalde grenzen houden. Dat is duidelijk geworden na een bijeenkomst van de ministers van Financiën van de Europese „slanglan- den”, gisteren in Brussel. De Canadese minister van Buitenland se Zaken, Allan MacEachen en zijn Venezolaanse collega Perez-Guerrero, waren tevoren al tot presidenten geko zen, terwijl de secretaris-generaal van De initiatiefnemers moeten de bouw van de woningen begeleiden en de eige naars en dienstenpakket aanbieden, maar het staat de eigenaars vrij er al dan niet gebruik van te maken. In de eerste plaats zullen de corpora- Na de bijeenkomst, gisterochtend in het Brusselse Egmontpaleis, werd een verklaring uitgegeven, waarin werd vastgesteld dat er geen eensgezindheid bestond over de modaliteiten van de associatie van de Zwitserse frank met het „slang-akkoord”. De EEG-ministers hebben overigens wel besloten de kwes tie van de associatie van de Zwitserse munt met het slang-akkoord nader te bestuderen. De deur voor een toetreding van Zwitserland tot het akkoord is dus opengehouden. Positief resulaat Schokbeton. Voor zo ver thans is te overzien zal Schokbe ton dit jaar met een klein positief resultaat kunnen afsluiten. De divi denduitkering zal echter nog niet worden hervat. Voor het laatst keerde Schokbeton, dat na conversie van een uitstaande 10 pct-converteerbare le ning een meerderheidsbelang van het OGEM-concern in Rotterdam zal wor den, dividend uit over 1971 (10 pet). verbeterd worden door verlaging van bepaalde lasten die op de agrarische sector drukken. Het Landbouwschap schrijft dit in een uitvoerige brief aan de Tweede Kamer opgesteld met het oog op de behandeling van de landbouwbe groting deze week. Het Landbouwschap vraagt zich af of de ontwerp-landbouwbegroting voldoen de ruimte biedt voor de gevraagde las tenverlichtingen en het voorgestelde knelpuntenbeleid. kunnen bijdragen of haar bijdrage kuri<- r sparende investeringen, herstructurering nen verhogen in de kosten van de kwa- liteits- en exportcontrole van .land- en tuinbouwprodukten. Zij zou ook meer kunnen bijdragen in exportpropaganda en afzetbevordering, preventieve gezond heidszorg voor dieren en ziektebestrij ding op grond van de veewet, rundvee- verbetering, keuring op grond van de zaaizaad- en plantgoedwet, bestrijding plantenziekten, financiering regionale proefboerderijen, proefstations en proef tuinen alsmede verplichte keuring slachtpluimvee. Geen interim Ford. Doordat de bedrijfs resultaten van Ford Nederland over 1975 aanzienlijk lager zijn dan in het voorafgaande jaar heeft de directie, in overleg met commissarissen, besloten over 1975 geen interimdividend uit te keren, aldus het bedrijf. Over 1974 werd in het geheel geen dividend uitgekeerd. Over dat jaar leed Ford Nederland een bedrijfsverlies van f 2,9 mln. Het nettoverlies was ten gevolge van een vrijgekomen voorziening voor vennootschapsbelasting later en be droeg 1,5 mln. Voorzieningen, die worden aange bracht en als verfraaiingen zijn te be schouwen. worden niet als kosten in de leningen opgenomen, evenmin als de bouwkosten van een garage. De looptijd van een lening is dertig jaar. De lening zal worden afgelost en de rente zal worden uitbetaald in gelijkblijvende an nuïteiten (jaarlijkste bedragen). Al geruime tijd was bekend dat vooral Frankrijk bezwaren heeft tegen opne ming van de Zwitserse frank in de Europese muntslag. Frankrijk is be vreesd voor een „opwaartse druk” die de Zwitserse frank kan uitoefenen op de overigen in de „slang” verenigde mun ten. en sanering van de champignonsector en sanering in de pluimveehouderij. Gevraagd wordt verder onder meer om het weer openstellen van de regelin gen voor particuliere cultuurtechnische werken en voor verbetering van de bo demstructuur. Voorts vraagt het schap om een nieuwe bijdrageregeling verbete ring agrarische bedrijfsgebouwen en om een beleid voor jonge agrariërs volgens de dit jaar door het Landbouwschap gedane voorstellen. Het schap vindt met de minister, dat het inkomen van boer en tuinder in de eerste plaats via de markt moet worden behaald. Daarom is een markt- en prijs beleid nodig waarmee de kostenstijgin gen kunnen worden opgevangen en waarmee een inkomen kan worden be reikt, overeenkomend met dat van ver gelijkbare bevolkingsgroepen. Het tot nu toe gevoerde beleid is hiervoor niet vol doende geweest, vindt het schap. ties en de bouwfondsen mogelijkheden zijn om eigen woningen in de beschutte sfeer te bouwen. Ook moet worden on derzocht in welke gemeenten er belang stelling voor bestaat en daarover moet financiële voorlichting worden gegeven alsmede voorlichting over bouwtechni sche zaken. AMSTERDAM. (ANP) Gistermor gen zijn 120 Marokkanen uit de Mozes en Aaronkerk zich gaan inschreven als lid van het NVV. Zij willen daarmee tot uiting brengen, dat de belangen van buitenlandse en Nederlandse werkne mers parallel lopen, zo heeft het steun comité voor de gastarbeiders gisteren meegedeeld. De Amerikaanse luchtmacht zal ander half miljard dollar (ongeveer 4 mil jard) moeten uitgeven voor het verhel pen van de onvolkomenheden van het grote transportvliegtuig C5A van Lock heed. Als zij dat niet doet, zullen de toestellen van dit type over vijf jaar niet meer bruikbaar zijn. Dit staat in een rapport van de algemene rekenka mer dat senator William Proxmire heeft gepubliceerd. Het is gebleken dat de vleugels te zwak zijn voor het vervoer van zware ladingen en dat de machines niet meer dan 8750 vlieguren kunnen maken, in plaats van de 30.000 uren waarop de luchtmacht had gehoopt toen zij het koopcontract sloot. Een delegatie van de Marokkanen kwam met het NW tot de afspraak, dat het NW aan staatssecretaris Zeevalking van Justitie zal vragen om concretise ring van de reeds toegezegde soepele toepassing en om waarborgen hiervoor. Het onderzoek naar de mogelijkheden van de bouw, de administratieve voorbe reiding en de begeleiding tijdens de bouw kunnen in de stichtingskosten worden opgenomen en de kopers door berekend. Het bedrag van de genoemde rijksleningen is in beginsel gelijk aan de door de minister aanvaarde stichtings kosten van de woning. onder verrekening van de jaarlijkse bij drage in maandelijkse termijnen kunnen worden voldaan. Aan het afsluiten van de leningen zijn geen kosten Verbonden. De gemeenten zullen garantie geven voor de rente en de aflossing van de lening. Het rijk neemt dan voor 50 pet. deel in het eventuele verlies, dat voor de gemeente uit die garantie kan voortvloeien. De mogelijkheid is opengelaten de woning Ook bestaande woningwetwoningen van woningcorporaties en van gemeen ten kunnen in de zogenoemde beschutte sfeer worden opgenomen, maar de wo ningen moeten dan voldoen aan de „voorschriften en wenken voor het ont werpen van woningen (1965).” Op grond van de nieuwe regeling zullen gegadigden met de laagste inko mens voorrang krijgen. De woningen kunnen niet alleen worden gebouwd in uitbreidingsplannen maar ook in stads- Amfas: interim 1,80. Amfas Groep (verzekeringen) gaat over het boekjaar 1975 een interimdividend uitkeren van 1,80 per gewoon aandeel of certifi caat van 20 nominaal, aldus heeft de maatschappij bekend gemaakt. De winststijging van 9 pet in het eerste halfjaar heeft zich tot op heden ook in tweede halfjaar voorgedaan. Eind januari 1976 zullen nadere mededelin gen over de ontwikkeling van de om zet en de financiële resultaten in 1975 worden gedaan. Het is de eerste keer dat Amfas een interimdividend uit keert. Over heel 1974 werd een divi dend uitgekeerd van 4,50 per aan deel.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23