KERSTSTEMMING Geen concrete toezeggingen PSP wil grondig onderzoek naar Lockheed-zaak is onredelijk hoog bezinning Toekomst Bata I in onderzoek i Wetenschappers vragen nadere over kerncentrales „Nieuwe fase Straf dienstweigering voor CDA” ditowu I a De gezamenlijke banken en spaarbanken. De laatste dagen van het jaar zijn razend drukke dagen voor uw bank. Daarom deze goede raad: regel uw bankzaken die u vóór de jaarwisseling afgewerkt wilt hebben nog deze week. >11 o Vereniging van Dienstweigeraars: Prof. Steenkamp: Om I I Rii DIN DINSDAG 1 6 DECEMBER 2 1975 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redacteur in Madrid, Robbert Bosschart) Overval (2) j Compensatie Toch g Ontvangst Heroïne Aan drie PI troej gedc won van kwa verd In h voor la, Zuic wer' Onderzoek Oeververbinding In tori, dat Nko gen: heel dat de desi mid ?8 Staatsloterij Ontduiking MADRID Koning Juan Carlos vertelde zijn eerste „eigen” kabinet gisterochtend dat de hooggespannen verwachtingen van het Spaanse volk in geen geval bedrogen mogen worden. Gisteravond stelde de nieuwe re gering reeds de verwachtingen teleur doordat haar eerste verklaring geen aangekondigde concrete maatregelen bevatte. Overval (1) MBH Verklaring van Spaanse h regering stelt teleur f V „verjaardag” de Pharmacie. (ADVERTENTIE) c -8 6 1 -2 vont z zzo n o 6 18 16 1 8 1 14 15 7 0 1 16 19 19 21 -10 -10 -6 4 S 3 3 9 12 9 12 7 5 0 0 2 0 4 0 0 0 0 0 0 7 3 0 0 9 17 0 0 20 0 0 8 4 0 0 0 23 0 5 0 0 0 o o o o o o o o Begin deze maand kondigde de direc tie van dit bedrijf aan, 360 van de 600 werknemers te moeten ontslaan in ver band met het sluiten van onder andere de rubber- en schoenfabriek. Het orga nisatiebureau zal medio januari een ad vies uitbrengen. Op 27 januari zullen de vakbonden en de directie van Bata-Best dit rapport bespreken. Vóór die tijd zullen geen stap pen worden ondernomen. De vakbonden hebben gisteren geweigerd afvloeiings- voorstellen van de directie te bespreken. De hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwegen beraadt zich over de moge lijkheid om in de nieuwe serie Sprinters, de snelle korte-afstandstreinen, alsnog toiletten aan te brengen. Dit heeft mi nister Westerterp de Kamer meegedeeld. De eerste versie van de sprinter moest het zonder toilet stellen. Koningin Juliana heeft gisteren' op Paleis Huis Ten Bosch de geloofsbrieven ontvangen van de ambassadeur van Su riname, de heer W. F. van Eer. De Algemene Vereniging van Neder landse Militairen heeft er in een brief aan alle kazernecommandanten op aan gedrongen, om alle militairen, die de komende feestdagen dienst moeten doen een redelijke compensatie te verlenen, voorzover de dienst dat toelaat. Zu dat i zijn slech gedoi de sl w ono ono zw ono no ono nno w w wzw w ozo nnw ono w.stil w.stil wzw o no zzw no zo o wzw zo nno zzw w.stil w.stil w.stil zw o z nno -7 1 9 15 -3 9 3 14 9 2 -0 De Ang< en 1 MPL Luso Zuid woor De naar en I MPL wapi Cub; De Keni hebt lijk gave wap< staat qué maki miei van kaai koej nati sië kaai van 1. bew. geh. bew. z. bew. geh. bew. geh. bew. regen geh. bew. geh. bew. geh. bew. z. bew. geh. bew. geh. bew. onbew. onbew. h. bew. z. bew. 9 15 13 -3 6 0 3 4 3 7 7 5 -0 •5 0 Aanleiding tot het schrijven van deze brief aan de minister van Justitie en aan de Tweede Kamer vormt het feit, dat Ger Pouw woensdag voor de tweede keer voor de krijgsraad in Arnhem moet erschijnen. Op 8 oktober moest dienst weigeraar Pouw zich voor de krijgsraad verantwoorden, omdat hij geen gevolg had gegeven aan de oproep om zijn militaire dienstplicht te vervullen. Hier voor kreeg hij een gevangenisstraf van 51 dagen opgelegd met aftrek van het voorarrest. In een huis in de Binnen Bantammer- straat in Amsterdam hebben recher cheurs van de Amsterdamse narcotica brigade een 68-jarige Chinees aangehou den met zeshonderd gram heroïne. UTRECHT (ANP). Een groot aantal Nederlandse wetenschappers heeft een verklaring ondertekend waarin gepleit wordt voor een afwachtende houding ten opzichte van de bouw van meer kerncentrales. De verklaring is opgesteld naar aanleiding van het besluit dat bin nenkort voor het parlement genomen zal worden over de bouw van vier kerncen trales van elk duizend megawatt. z. bew. z. bew. motregen mist geh. bew. mist geh. bew. geh. bew. geh. bew. z. bew. z. bew. regen regen mist Luxemburg geh. bew. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Avlv Tunis HELMOND (ANP). Nu in de par tijraad van de ARP de hindernis van het functioneren van de evangelische grondslag is genomen, heeft het CDA nog één hobbel: de politieke eensgezind heid”. De gebeurtenissen van gisteren in Ma drid waren een kenschetsend voorbeeld van wat men in de eerstkomende maan den kan verwachten van de koorddans van de nieuwe Spaanse regering tussen het Franco-verleden en het democrati sche ongeduld in Spanje. Het bepaald niet langdurige krediet dat premier Ari as Navarro tot nu toe gekregen heeft van de democratische oppositie berustte juist op zijn reputatie van concrete en gedetailleerde beloften. Dat de gedeelte lijke democratisering volgens een vast tijdschema die hij op 12 februari 1974 had aangekondigd, door de rechtervleu gel van het regime praktisch van alle inhoud was beroofd, nam niet weg dat hij zich aan het beloofde schema had gehouden. Weer In binnen- en buitenland - Europa begint langzamerhand in kerst stemming te raken. Deze foto laat het plein voor het stadhuis van München zien, waar op het ogenblik de traditionele kerstmarkt wordt gehouden. Op de ach tergrond zijn ook de torens van de ka thedraal in deze Westduitse stad zicht baar. mist onbew. onbew.verand. h. bew. onbew. z. bew. onbew. onbew.verand. onbew. onbew. Alle Rotterdammers van boven de 40 jaar in Rotterdam zullen worden uitge nodigd zich te laten onderzoeken op longkanker. Het onderzoek zal twee jaar duren, en is bedoeld als experiment. Na afloop zal worden bekeken of de resul taten van dien aard zijn dat het de moeite loont er op die schaal mee door te gaan. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen De Zeeuwse PvdA-statenfractie heeft gisteravond in een telegram aan de Tweede Kamerfractie de verontrusting uitgesproken over het uitblijven van een vaste oeververbinding over de Wester- schelde. Langer uitstel zou een slechte indruk maken op de Zeeuwse bevolking. antwoorde oplossing voor het radioactie ve af val en het mogelijke misbruik van splijtbaar materiaal genoemd. „Allerlei landen leveren kernreactoren aan elke regering die ze kan betalen. De versprei ding van nucleaire wapens is daardoor niet meer tegen te houden”, zo staat in de verklaring te lezen. Bovendien zou er veel minder behoefte aan snelle invoering van kernenergie zijn dan ten tijde van de zogenaamde oliecrisis werd aange nomen. Ook zou het feitelijke gebruik van energie en de bestaande voorraden van een zodanige om vang zijn dat er niet voor tekorten hoeft te worden ge vreesd. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat het energieverbruik daalt, zo ver meldt de verklaring. Nadat Pouw zich op bevel van de marechausseee in de Chasse-kazerne in Breda gemeld had, weigerde hij elke dienst aan het militaire apparaat. Daar om werd hij op 9 oktober overgebracht naar het depot van discipline in Nieu- wersluis. Voor; dienstweigering staat hij woensdag om 10.00 uur terecht, weder om voor de krijgsraad te Arnhem- Dat was de voornaamste reden waar om de oppositie tot nu toe bereid was om geduld te oefenen in afwachting van een concreet regeringsprogramma dat na de kabinetszitting van gisteren werd verwacht. En daarom kwam de rege ringsverklaring van een 90-tal regels gisteravond als een koude douche bij de oppositie aan. Er staan wel fraaie beloften in van „een Spaanse democratie op één lijn met West-Europa” en „prio riteit voor de uitbreiding van politieke vrijheden en burgerrechten”, maar het kabinet zegt dat het nog „voorbarig” is om een concreet en gedetailleerd pro gramma uiteen te zetten. De eerste kabinetszitting duurde nog geen drie uur en vond bij uitzondering plaats onder voorzitterschap van koning Juan Carlos in diens paleis. Zelf sprak de koning de ministers kort toe en verklaarde onder andere dat Spanje erop vertrouwt dat deze regering de proble men van dit moment (dat wil zeggen de overgang naar de algemeen gewenste democratie) zal oplossen. Hij drukte hun op het hart dat zij deze verwachtingen niet mogen teleurstellen. Als voornaam ste doelstellingen noemde hij „de hand having van de vrede en de bevordering van de sociaal-economische ontwikke ling”. Opvallend was dat koning Juan Carlos het woord „vrede” gebruikte, en niet „de handhaving van de openbare orde”, het eufemisme dat het Franco-regime altijd voor de onderdrukking van de oppositie gebruikte. „Om de vrede te handhaven, moet men de sociale spanningen tot het minimum terugbrengen en daarom moet het optreden van de regering altijd door waarachtige rechtvaardigheidszin geleid worden”, aldus de koning. De regeringsverklaring beloofde een verbetering van het politieke systeem In het artikel worden aldus de vragen onthullingen gedaan over ver koopmethoden (van de firma Lockheed) bij de verkoop van Starfighters aan Westeuropese strijdkrachten en het ge bruik van steekpenningen daarbij. In het artikel worden ook Nederlandse burgers met name genoemd. BEST. (ANP) Het organisatiebu reau Bakkenist-Spit en Co zal op ver zoek van de Nederlandse Herstructure- ringsmaatschappij (Nehem) een onder zoek instellen naar de vooruitzichten op middellange termijn voor de schoenenfa briek Bata-Best in het Brabantse Best. Dat heeft NKV-districtsbestuurder O. Hjjnen gisteren meegedeeld. Dit zei prof. Steenkamp gisteravond in Helmond voor een kringbijeenkomst van Jong Management NCW, vereniging van Nederlands Christelijk Werkgeversver bond. „Het nemen van deze hobbel is noodzakelijk voor de totstandkoming van een lijst”, aldus prof. Steenkamp. Hij acht één lijst absoluut noodzakelijk, omdat andere vormen van samenwer king tussen KVP, ARP en CHU voor de kiezers ongeloofwaardig zijn. Hij verklaarde dat zijn vertrouwen in de totstandkoming van die ene lijst nog in dit parlementaire jaar zeer versterkt is door de gang van zaken binnen de Unieraad van de CHU van zaterdag jongstleden. Daar werd besloten dat de Tweede Kamerfracties van KVP, ARP, en CHU de komende periode nauwe’ zullen samenwerken en zullen proberen over een groot aantal, met name ge noemde politieke onderwerpen, tot een gelijke opstelling te komen. De KVP zal blijven werken aan de zgn. noodprocedure, die erop neerkomt dat de KVP eventueel bij de volgende verkiezingen met een eigen kandidaten lijst uitkomt en niet zal optreden met een gezamenlijke lijst met ARP en CHU als CDA. Dit blijkt uit een verklaring die het KVP-bestuur gisteravond heeft uitgegeven naar aanleiding van de par tijraadsvergaderingen van ARP en CHU afgelopen zaterdag. In de verklaring stelt het partijbe stuur van de KVP met teleurstelling vast dat de AR-partijraad zich niet heeft uitgesproken over de onmisbaarheid van de ene CDA-lijst bij de komende kamer verkiezingen, zodat twijfels over de tot standkoming daarvan gebleven zijn. De heer Van der Lek wil, dat met de Commissie voor Multinationale Onder nemingen uit de Amerikaanse senaat contact wordt opgenomen om alle door deze commissie vergaarde gegevens ter inzage, te krijgen. In het bijzonder vraagt hij om die gegevens, welke be trekking hebben op Nederlanders. Regel uw bankzaken tijdig vóór de kerst. 2» 2 -0 3 3 1 3 Tot slot wordt erop gewezen dat de veronderstelling dat elektriciteit uit kerncentrales goedkoop is, onjuist is ge zien de problemen met de afvalverwer king en de geringe bedrijfszekerheid van de kerncentrales. N; Salii com en vers vort vrat de l len W de t naai tiek (Zui mer pogi vine men E: wel Die dub sprt iede een E' lanc nocl baa zuic prei W 197f hek mij den opn bim lam (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Vereniging van Dienstweigeraars (VD) vindt de straf van 21 maanden, die op dienstweigering gesteld is, onredelijk. Zij heeft dit mee gedeeld in een brief aan de minister van Justitie en aan de leden van de Tweede Kamer, aan wie gevraagd wordt stappen te ondernemen om deze straf terug te brengen tot proporties in overeenstem ming met het algemene rechtsgevoel. Volkomen onjuist noemt de Vereni ging van Dienstweigeraars het, dat men sen die weigeren zich op enigerlei wijze in te laten met militair geweld, 21 maanden psychisch gevangenisgeweld moeten onaergaan. Ten slotte wijst de VD er ook op, dat het onredelijk is, dat een gewetensbezwaarde dienstweigeraar zich moet verantwoorden vow de krijgsraad. „Moet een vegetariër zich soms ook verantwoorden bij de slager?” Wt waai leros heids Vo hann tijd wage Unit; ging< met nemi MPL giste beke over tusse en d. .o. ES ES -5 -8 -8 -9 S3 DEN HAAG. (ANP) PSP-fractie- voorzitter Van der Lek heeft minister president Den Uyl en minister Van Agt (Justitie) gevraagd een grondig onder zoek in te stellen naar de rol van Nederlanders en legerautoriteiten bij een omkoop-affaire, waarover in The Wall street Journal van begin deze maand werd bericht. De „verjaardag” van de staatslo terij zal worden gevierd met een extra- loterij trekking tijdens het nationale fi nale NOS-songfestival op de avond van 18 februari. De jubileum-trekking wordt als vierde trekking toegevoegd aan de gebruikelijke trekkingen in februari. groep Stop Kalkar en de Werkgroep Kernenergie. Tot de ondertekenaars be horen prof. H. Casimir, dr. S. Mansholt, prof. E. Schillebeeckx, prof. J. Tinbergen en prof. J. Verkuyl. In de verklaring wordt gewezen op de gevaren die het gebruik van kernenergie voor mens en omgeving kan hebben. Deze gevaren kunnen alleen bedwongen worden door buitengewone en nog niet beproefde veiligheidsmaatregelen, aldus de verklaring, waarin verder beklem toond wordt dat het aanvankelijke be staande optimisme over de mogelijkhe den van kernsplijting als energiebron plaats heeft gemaakt voor twijfel en pessimisme. Er is geringe aandacht besteed aan de politieke, maatschappelijke en zakelijke problemen die toepassing van deze tech niek met zich meebrengen, zo staat in de verklaring. AIS nog niet opgeloste problemen van het gebruik van kernenergie worden on der andere het ontbreken van een ver- Voorultzichten voor donderdag: veranderlijk met plaatselijk neerslag, meest lichte vorst in de nacht en ochtend Aantal uren zon 1 tot 5. minimum tempera tuur omstreeks 1 graad, maximum tempe ratuur omstreeks 3 graden. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 60 percent. WEERRAPPORTEN Gistermiddag overvielen drie gewa pende mannen het postkantoor in Stads kanaal. Zij maakten ongeveer 5000 buit. Twee mannen liepen het postkan toor binnen. De een hield de bejaarde kantoorhouder onder schot, en de ander pakte het geld. De derde man wachtte hen buiten op in een auto, waarin ze vervolgens spoorloos verdwenen. Volgens de CHU-Kamerleden Tilanus en 1 j.l. van kracht geworden „bijsluiterrege- Bij een overval op het hoofdkantoor van de Amrobank in Delft hebben twee mannen 100.000 buitgemaakt. Rond tien uur ’s ochtends kwamen zij het bankgebouw binnen en bedreigden het personeel met pistolen. Een van hen klom de kassiersloge binnen en deed een greep in de kassa. De mannen, die bi vakmutsen droegen verdwenen in een groene Simca die later werd teruggevon den. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. voor „de vreedzame samenleving van alle personen en groepen die een demo cratische orde aanvaarden”; een moder nisering van de strijdkrachten; een eco nomisch beleid overeenkomstig het vrije-marktbeginsel, en werkgelegenheid voor allen, ook diegenen die nu nog gastarbeiders in het buitenland zijn; een hervorming van het politieke systeem „om de basis te verbreden” en om Span je meer pp één lijn met West-Europa te brengen; een evolutie die echter de „breuk met het verleden” (die door de oppositie wordt geëist) van de hand wijst; de opbouw van „een Spaanse democratie die door geen enkel totalita risme bedreigd wordt”; de officiële er kenning van de autonomie van Spanje’s verschillende streken; een beleid dat zich door geen enkele dwang zal laten beïnvloeden (dit lijkt zowel tegen de rechtse manoeuvres achter de schermen, als tegen linkse oproepen >,ot straatbeto- gingen gekeerd te zijn); en een buiten landse politiek langs Atlantische en Eu ropese lijnen. De ondertekenaars willen met de ver klaring de wijdverbreide twijfels in we tenschappelijke kringen over de juist heid van een dergelijk besluit onder de aandacht van de regering en de politici brengen. De tekst van de verklaring is een bewerking van een Amerikaanse verkla ring die door meer dan 3000 weten schappers werd ondertekend. Het initia tief voor de handtekeningenactie in Ne derland werd genomen door het Ver bond van Wetenschappelijke Onderzoe kers, de Bezinningsgroep, de Stroom- Een positief feit was daarentegen dat de nieuwe minister van binnenlandse zaken, Fraga Iribarne, besloot de toplei ders van de historische socialistenpartij PSOE hun paspoorten terug te geven die door het vorige kabinet ingetrokken wa ren. Zo kon Felipe Gonzalez, algemeen secretaris van de PSOE, vandaag met andere topleiders van de Spaanse oppo sitie zoals de christen-democraat Joa quin Ruiz Gimenez en de communist Santiago Carrillo deelnemen aan het de bat over de politieke ontwikkeling in Europa, dat door de Raad van Europa is belegd. De voorzitter van het Spaanse „parlement” laat zich in Parijs en Straatsburg overigens vertegenwoordigen door een van de meest rechtse ideologen van de staatspartij. WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 Zon op 8.43 uur onder 16.2S uur Maan op 15.53 uur onder 7.20 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 2.42 uur en 14.56 uur Laagwater 10.47 uur en 22.5» uur Kruisinga wordt de per 1 november ling” door somige apothekers ontdoken, op grond van een andere Interpretatie van de regeling. Zij hebben staatssecre taris Hendriks van Volksgezondheid ge vraagd over deze zaak contact op te ne men met de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2