Unita en FNLA heroveren de stad Luso o over EEG: Verdeelde eenheid Weer gesprek grondwet Rhodesië A Als ik zondag J win in de Nationale Lotto} ga ik in 1976 doen wat J ik in 1975 niet eens heb durven dromen. I I f r achtergrond Veel automobilisten TERUGGEVEN BRAAF Staking in Italië gaat niet door Ierse minister van buitenlandse zaken bezoekt ons land Ontmoeting tussen Smith en Nkomo door nico scheepmaker moeten deel 3 op postkantoor halen DRENTE Ik BINNEN- EN BUITENLAND 19 75 1 6 DECEMBER DINSDAG 1 (Van onze redactie binnenland) - erij dng (1) (2) atie (Door Ron Brown) och :oek igst )ïne Maak hetu gemakkelijk met een maandformulier. ling PRETORIA Zuidafrikaanse troepen hebben 61 guerrillastrijders gedood bij een veldslag die naar wordt aangenomen heeft plaatsge vonden op Angolees grondgebied. Aan Zuidafrikaanse zijde vielen drie doden. In de bekendmaking van het Zuidafrikaanse legerhoofd- kwartier staat dat de strijd is gele verd in „het operationeel gebied”. In het verleden is die term gebruikt voor de zuidelijke strook van Ango la, grenzend aan Namibië, waar Zuid-Afrika belang heeft bij water werken en elektriciteitscentrales. LONDEN Een veelgehoorde uitlating binnen EEG-kringen is dat de pers té weinig en té ne gatief schrijft over de Economi sche Gemeenschap; dat alleen de ruzies in de krant komen en dat aan positieve kanten geen of lut tele aandacht wordt besteed. Kortom, de boze pers is het pu bliek aan het „misleiden”. Elke zondag uitslag. Een voorbeeld. Voor f 19,-(f 18,-inleggeld f 1,- administratiekosten) hebt u 24 kansen op de eerste prijs. En die is meer dan eens een half miljoen. Idee? Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. 3 (ADVERTENTIE een leeft de sting i een ster- ;chte :ing. tslo- ctra- e fi- van fordt i de Zuid-Afrika heeft onlangs toegegeven dat in die streek Zuidafrikaanse troepen zijn gelegerd. In de bekendmaking staat slechts dat „61 man van de vijand” zijn gedood. Er wordt niet gezegd wanneer de slag is geleverd. Morgenochtend heeft de Ierse minister in Den Haag een ontmoeting met pre mier Den Uyl. Na een persconferentie reist de heer Fitzgerald morgenmiddag terug naar Ierland. Voor vanochtend stond na een ont moeting met de Eerste Kamer-voorzitter, een gesprek tussen beide ministers van buitenlandse zaken op het programma. Gistermiddag is de heer Fitzgerald in Haag ontvangen door Tweede-Ka- zijn op nu de wordt eventuele toekomstige interventie in Angola onderworpen aan de goedkeu ring van het congres. externe relaties, zijn nog in handen van de individuele ministeries van de lid-staten. De EEG functioneert dan ook bij de gratie van compromissen binnen regeringen en tussen regerin gen. Het zal daarom moeilijk blijven om onder de huidige omstandigheden een „supra-nationaal” standpunt te geven. Bewindslieden blijven hun eigen land op de eerste plaats zien en plaatsen het EEG-belang op de tweede rang. I’ OP aven Su- ndse loge- ters, .snog mi- aeld. roest Ver brief aan- de doen men, mer- :her- tica- hou- itoor twee tond het het hen een i bi- een von- eder anus nber ege- ken. tatie ■cre- ge- m®- ndse de >rst- het •hen nele ich- ka- cht- e 40 itge- op jaar Na :sul- t de door awa- ;ads- 5000 kan- arde nder ahtte n ze Zuidafrikaanse troepen betrokken bij grote veldslag in Angola DEN HAAG. In het totaal zjjn nu ruim drie miljoen delen drie 1976 van het kentekenbewijs uitgegeven. Nog ongeveer 800.000 auto- en motor- bezitters zijn nog niet in het bezit van een nieuw deel drie. Ongeveer een half miljoen van die 800.000 per sonen hebben de acceptgirokaart wel ontvangen, maar nog niet betaald. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren meegedeeld. ROME. (DPA) Een staking van 24 uur in het Italiaanse luchtverkeer is gisteren onverwachts afgelast. De vak bonden geven daarvoor als reden op dat de regering zich tot onderhandelen be reid verklaard heeft. Donderdag begin nen besprekingen met de regering. De opvatting van minister Van Agt dat je een hele bevolkingsgroep niet aansprakelijk kan stellen voor de daden van enkelingen, vond overigens weinig voedsel in de meningen van de Zuidmo- lukkers die de afgelopen dagen op de radio en de televisie zijn geweest. De meesten waren op navraag wel bereid de „bedrijfsongevallen” bij de gijzelingen te betreuren, maar dat gebeurde meei’ „bij wijze van spreken” dan uit innerlij ke overtuiging, kreeg je de indruk. Het lijkt me ook wat te veel gevraagd om zoiets te eisen. Stel dat Nederland zich na enkele eeuwen onderdrukking van het Spaanse juk heeft weten te bevrij den. De inwoners van de kleine provin cie Drente komen nu in de knel, want velen van hen hebben hand- en span diensten aan de Spaanse bezetters bewe zen, ten dele uit materiële nood, ten dele omdat zij vechtlustig van aard zijn, ten dele misschien om zich af te zetten tegen de Hollanders, de Friezen, de Gro ningers en die andere onaangename vol keren rondom Drente. Van de Hollan ders, die nu de dienst uit gaan maken in Nederland (ook wel de Gordel van Moe ras genoemd), hebben die Drentenaren weinig goeds te verwachten. De Span jaarden hebben weliswaar „beloofd" dat Drente een onafhankelijk land zou wor den als de Hollanders de failliete boedel overnamen, maar de Hollanders hebben dat ideetje meteen weggevaagd. Om toch nog wat terug te doen hebben de Span jaarden hun armada beschikbaar gesteld om die Drentenaren die weg wilden, naar Spanje over te brengen. In dit droge klimaat voelen de Drentenaren zich niet thuis, zij hokken er samen en ontwerpen ideeën voor de Vrije Drentse Republiek. Na een kwart eeuw gijzelen zij ten einde raad’ de trein tussen Barce lona en Madrid, drie Spanjaarden wor den gedood, en wat blijkt: die Drenten zijn eigenlijk helemaal niet zo geïnteres seerd in die gedode Spanjaarden en staan allemaal achter de Drentse trein kapers! Mij verbaast dat allerminst, noch van Drentenaren, noch van Zuid- molukkers. De verenigde strijdmacht is nu op weg naar de plaatsen Henrique de Carvalho en Malanje, die nog in handen van de MPLA zijn. In Luso werden 37 ton wapens en munitie buitgemaakt en drie Cubaanse soldaten gevangengenomen. De presidenten Jomo Keniatta van Kenia en Kenneth Kaoenda van Zambia hebben gisteren in een gemeenschappe lijk communiqué dat ze in Nairobi uit gaven, gepleit voor een onmiddellijke wapenstilstand in Angola. De twee staatshoofden hebben in hun communi qué verklaard dat zij zich veel zorgen maken over de buitenlandse inmenging De Europese Commissie zóu snel, duidelijk en kort informatie kunnen verschaffen over belangrijke EEG- zaken die niet het onderwerp van een meningsverschil zijn, en zou dit kun nen doen vanuit een duidelijk gesteld EEG-standpunt. Dit zou inhouden dat de EEG meer geld zou moeten beste den aan voorlichting, ook al om de problemen die ingebouwd zijn het reusachtige bureaucratie-apparaat in Brussel, te voorkomen. Journalisten zouden ten alle tijden een EEG- standpunt moeten kunnen krijgen om naast de gegevens van ministers en ministeriële woordvoerders te kunnen plaatsen. De ministeries van Onderwijszaken binnen de EEG zouden een gezame- lijk programma kunnen ontwerpen om in de lid-staten de „EEG-staats- kunde” in scholen te verbeteren zodat de bevolking in de landen van de Gemeenschap een duidelijker idee krijgen van die grote, gezichtloze or ganisatie waartoe zij behoort. Het lijkt onwaarschijnlijk d at dit op korte termijn zal gebeuren. In Engeland is het „Europees denken" Afgezien van het feit dat het ge vaarlijk is om over „de pers” als één geheel te generaliseren, rijst de vraag of de oorzaak van negatieve bericht geving niet bij de EEG zélf gezocht moet worden. Er zijn voorlichtings- functionarissen bij het Europees Par lement en de Europese Commissie (het „dagelijks bestuur” van de EEG) dit dit erkennen. Zij wijzen erop dat dc EEG niet weet wat zij precies wil zijn. De EEG heeft geen eigen ge zicht, geen eigen symbool, zoals bv. een vlag. Van Britse regeringszijde wordt bv. al gezegd dat het „een tweede aard” is geworden om te denken in de richting van een gemeenschappelijk Europees standpunt. In een hechte Gemeenschap zou dat echter een „eerste aard” moeten zijn. Nog teveel activiteiten, vooral op het gebied van (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. De Rhodcsische pre mier Ian Smith en Joshua Nkomo, leider van de gematigde vleugel van de Afri kaanse Nationael Raad (ANC) de over koepelende organisatie van alle zwarte nationalistische bewegingen in Rhode sië hebben gisteren één uur met el kaar gesproken over de totstandkoming van een grondwet. Na afloop van de besprekingen, die in Salisbury werden gevoerd, werd in een communiqué bekendgemaakt dat Smith en Nkomo hebben afgesproken dat er verschillende commissies worden ge vormd die bepaalde grondwettelijke vraagstukken zullen bestuderen; en dat de besprekingen begin volgend jaar zul len worden hervat. Waarnemers noemden de sfeer waarin de besprekingen werden gevoerd „aange naam en vol wederzijds begrip”. In poli tieke kringen in Salisbury, Pretoria (Zuid-Afrika) en Loesaka (Zambia) is men echter van mening dat deze vijfde poging van Smith om een oplossing te vinden voor de grondwettelijke proble men in Rhodesië zijn laatste zal zijn. In politieke kringen in Salisbury, Pre toria en Loesaka houdt men het erop dat de zaak al beklonken is tussen Nkomo en Smith. De laatste heeft overi gens niet veel keus. Van Zuid-Afrika heeft Smith geen hulp te verwachten; dat heeft premier Vorster al gezegd. En de Afrikaanse buurlanden kunnen Rho desië makkelijk onder druk zetten door middel van een economische boycot. Er zijn aan de andere kant ook nog wel pessimisten, met name in Salisbury. Die geloven dat Ian Smith nog steeds dubbel spel speelt en de volgende be sprekingen zal laten mislukken. Maar in ieder geval behoren deze pessimisten tot een kleine groep. Een grote groep meent dat geen enkel land, noch Zuid-Afrika en Rhodesië, noch de omringende zwarte landen, ge baat is bij een gewapend conflict in dit zuidelijke deel van Afrika. En daar is premier Smith zich ook wel van bewust. Men verwacht dat er aan het eind van 1976 in Rhodesië een zwarte meerder heidsregering zal komen. Op korte ter mijn verwacht men dat Smith verschei dene zwarte ministers in zijn kabinet zal opnemen. Joshua Nkomo zou in dit ka binet zijn getipt als minister van buiten landse zaken. Waarnemers menen dat de strijd waarschijnlijk is geleverd tegen guerril- leros van de Swapo, de onafhankelijk heidsbeweging van Namibië. Volgens gezaghebbende kringen in Jo hannesburg heeft Zuid-Afrika de laatste tijd troepen, lichte wapens en pantser wagens ter beschikking gesteld van de Unita, een van de oorlogvoerende bewe gingen in Angola. Unita bestrijdt samen met de FNLA de linkse MPLA. Waar nemers in Pretoria geloven niet dat MPLA-troepen betrokken waren bij de gisteren gemelde slag. Vorige week werd bekend dat de Zuidafrikaanse regering overweegt een tien km brede strook tussen Namibië en Angola kaal te slaan en de bevolking te laten verhuizen. ver te zoeken, vooral binnen de vak bonden die niet erg welwillend tegen over prijsstijgingen zullen staan die voortvloeien uit integratie in de EEG of het EEG-landbouwbeleid. De rege ring tekent daarbij aan dat het nog kort dag is wat betreft het lidmaat schap van Groot-Brittannië maar een realist ziet die „korte dag” nog lang duren. De verkiezingen voor het Europees Parlement die in mei 1978 zouden moeten plaatsvinden, zijn nog steeds het onderwerp van meningsverschil len. De Denen blijven bij hup stand punt dat bij die algemene verkiezin gen alleen Deense parlementsleden verkozefï mogen worden en zij heb ben bovendien moeite met de regel dat op dezelfde dag in heel Europa dergelijke verkiezingen zouden moe ten plaatsvinden. De Ieren willen meer zetels in het parlement dan hen in de huidige ontwerpconventies zijn toebedacht en de Fransen hebben hun zetelverdeling ook ter discussie gesteld. Dit is geen negatieve berichtgeving, het is een feit. Men kan dan wel wijzen op de vorm van overeenkomst die bereikt is omtrent het Europees paspoort als een stuk positieve infor matie waar weinig over is geschre ven, maar verkiezingen van een Eu ropees parlement zijn veel belangrij- ker dan een paspoort waar men in de praktijk weinig aan zal hebben. Als meningsverschillen tussen EEG-leden i n de publiciteit komen, dan is dat omdat er juist over veel belangrijke zaken weinig eenheid be staat. Dat is de negatieve kant van de EEG. De meeste lid-staten van de EEG geven méér geld uit aan informatie verschaffing dan de EEG zelf. Alleen Luxemburg heeft minder voorlichters in dienst dan de EEG. Het komt dan ook niet als een verrassing dat de EEG-begroting voor informatie diensten voor de pers en het publiek zeer bescheiden is. Gevolg: de lid-staten komen in de pers veel krachtiger over dan de EEG zelf wanneer het gaat om het stellen Nu de treinkapers zich hebben overge geven zonder dat er concessies zijn ge daan, is de EO een interessante televisie serie door de neus geboord. Het enige houvast biedt nu nog de bezetting van het Indonesische consulaat, misschien zit er dus nog een co-produktie met de Indonesische televisie in. Ik zelf stond al op het punt door de knieën te gaan en een actiecomité op te richten „Geef Ambon terug!” We hebben Ambon wel iswaar al een keer weggegeven, aan de overkoepelende organisatie Indonesië zal ik maar zeggen, maar we zouden toch minstens kunn en verklaren dat we, mochten we de Gordel van Smaragd ooit teruggestuurd krijgen wegens klachten over verborgen gebreken, de Zuid-Molukken aan de rechtmatige eige naars zullen doorgeven. Wie snel via de accept-girokaart betaalt, kan zijn deel drie nog voor 1 februari thuisgestuurd krijgen. Vanaf die datum moet deel drie 1976 op de voorruit van de auto zitten. Een an dere groep van ongeveer 300.000 au tomobilisten heeft geen acceptgiro kaart ontvangen. Dat kan komen door verschillende oorzaken zoals verhuizingen of omdat de computer een fout in de gegevens constateerde. Omdat er nu geen acceptgirokaar ten meer worden verstuurd, is voor deze automobilisten de mogelijkheid geopend deel drie voor 1976 in janua ri af te halen op het postkantoor. Er zijn meer dan 300 postkantoren waar dit tussen 5 en 30 januari kan gebeu ren. Men kan daar een nieuw deel drie direct in ontvangst nemen op vertoon van de delen 1 en 2, van het kentekenbewijs, het oude deel 3 plus ropie en een legitimatiebewijs. Hoofdzaak is dat er binnen de EEG nu eenmaal weinig eenheid is. De Gemeenschap functioneert wel, maar niet als een hechte organisatie. Veel voorbereidend werk wordt gedaan door functionarissen van alle negen lid-staten die elkaar goed kennen en daarom nog wel eens tot compromis sen komen die anders nooit tot een eensgezind standpunt zouden leiden. in Angola en de grote verliezen aan mensenlevens die de oorlog daar veroor zaakt. Zij vragen aan de drie bevrij dingsbewegingen te streven naar een politieke oplossing van hun conflicten met het oog op vorming vaii een „rege ring van nationale eenheid”. Het Amerikaanse congres, de herinne ring aan het debacle in Vietnam nog vers, in het geheugen, begint zich steeds openlijker te verzetten tegen de Ameri- kaanse inmenging in Angola. Ook bin nen de Amerikaanse regering is het beleid van militaire en financiële steun aan de anticommunistische FNLA en Unita, zoals minister Kissinger dat voor staat, een omstreden zaak. Naar de New York Times meldde was een conflict over deze zaak de reden van het aftreden van de staatssecretaris voor Afrikaanse zaken, Nathaniel Davis, in augustus jl. Het congres is tot dusver vrijwel niet ingelicht over de Amerikaanse rol in de Angolese burgeroorlog. Slechts een klein aantal congresleden is door de regering „min of méér” ingelicht over de maatre gelen die Washington treft om te ver hinderen dat de MPLA in Angola de overhand krijgt. Maar deze congresleden Deze foto werd genomen in het Angolese Loeanda. MPLA-vrouwen marcheren voorbij tijdens de viering van de 19de verjaardag van de oprichting van de MPLA. van een visie of het uitleggen van een beleid- Na een vergadering van de minis terraad van de EEG geeft iedere minister inlichtingen en commentaar aan de pers van zijn eigen land. Vanuit een EEG-standpunt bekeken is dit een vrij eenzijdig beeld, geheel gericht op de lezers in het desbetref fende land. Er is niemand die een EEG-standpunt geeft. Praktisch zou het dan ook vrijwel onmogelijk zijn om na een vergade ring een gezamenlijke persconferentie te houden; niet alleen omdat de pers in ieder land toch weer gericht is op feiten die vooral dat land aangaan, maar ook omdat de ministers het onderling weer eens zouden moeten zijn over wat er gezegd zou worden. Bovendien willen de ministers na een vergadering weer zo snel mogelijk vertrekken. Ik ben erg gesteld op Nederland en zijn Nederlanders, sterker nog: enkele van mijn beste vrienden zijn Nederlan ders, en ik werd de afgelopen tijd nog eens gesterkt in die voorkeur. Me dunkt dat er met buitengewoon grote beheer sing en redelijkheid door de regering, de kranten en de omroepen op de beide gijzelingen is gereageerd. Ik zal niet zeggen dat in de huiskamers, op het werk en in bus, tram en trein (zelfs daar!) niet hardgrondig gekankerd is op de „Zuid-Mislukkers” en hun haardracht en gedrag, er is tussen de bedrijven door ongetwijfeld heel wat afgediscrimineerd de laatste dagen, maar bepalend voor het fatsoen van een land en een volk zijn in zo’n geval de gedragingen van de officiële en semi-offïciële instanties en personen. Van Agt had blijkbaar geen zin om ir» Manuasama c.s. een pluim op de hoed te steken, maar hij riep de bevolking wel op om gevoelens van wraak tegen Zuidmolukkers achterwege te laten, omdat nooit een hele bevol kingsgroep aansprakelijk gesteld kan worden voor de daden van enkelingen. Zo hoort het Het kenmerk van totalitai re landen waar gediscrimineerd wordt, is dat de regerin gen de leidinggevende figuren dit „ungesunde Volksempfinden” aanmoedigen of op zijn minst sanctione ren, en soms zelfs reglementeren. Maar niet alleen de regering, ook onze „.spraakmakende” instellingen hebben zich keurig gedragen, want de braafheid waarmee aan allerlei Zuidmolukse groe peringen de kans werd geboden hun ongenoegen te spuien (ook die groepe ring die rechtstreeks verantwoordelijk was voor de drie en een halve moord) was bepaald roerend. We kregen als maar te horen dat we ons lesje nu hopenlijk geleerd hadden en zeiden dan keurig dank u wel dat u naar de studio hebt willen komen. Kan het braver? De verenigde strijdkrachten van de Angolese bevrijdingsbewegingen Unita en FNLA hebben in de strijd tegen de MPLA de strategisch belangrijke stad Luso heroverd. Dit meldde gisteren de Zuidafrikaanse radio van een Unita- woordvoerdcr te hebben vernomen. zijn verplicht tot geheimhouding, en de overige volksvertegenwoordigers voor hun informatie aangewezen krantenberichten. Aan die toestand wil het congres eind maken. Deze week gaat senaatscommissie voor buitenlandse za ken zich beraden over een amendement dat de democraat Die Clark heeft inge diend, waarin de regering wordt gelast uitleg te geven aan het congres. Tevens Den Haag ontvangen door Tweede-Ka mer-voorzitter Vondeling. Gisteravond bood minister Van der Stoel zijn Ierse collega een diner aan. SCHIPHOL. (ANP) Voor een offi cieel bezoek van twee dagen aan ons land is gistermiddag de Ierse minister van buitenlandse zaken, dr. Garret Fitz gerald, uit Dublin op Schiphol aangeko men. Minister Van der Stoel was, on danks de besprekingen in het crisiscen trum in Den Haag, naar Schiphol geko men om samen met zijn vrouw zijn Ierse ambtsgenoot en diens echtgenote te verwelkomen. f-f- y A.- M

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3