In EEG-ministerraad geen overeenstemming Beschuldiging over kernfusieplan ZUIVELFUSIE OP LOSSE SCHROEVEN Glimmerveen veroordeeld 15 jaar en TBR voor dubbele Bijlmermoord t Vrij rustig in Libanon Rabbani boos op Van der Stoel Kettingbotsing eist één dode Wie 6% rente wenst zonder boete of opzegtermijn neemt ae... F Kijk morgen goed in uw krant en een kerstverrassing van onze meesterbanketbakker, 99 RAPPORT OVER SARA JANE MOORE 1 de Bijenkorfj^l Revolutionaire Raad PORTUGAL WIL VEROORDELING INDONESIË Staking slachthuis Reserve-geldrekening ó'A Zonder opzegtermijn kunt u bedragen op nemen tot f 3000,- per maand. krijgt nieuwe leden Spaar bij de Banque via uw bank', post-, of gemeentegirorekening. „VERSTEDELIJKINGSNOTA” BINNENKORT IN MINISTERRAAD D I 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 5 1 6 DECEMBER DINSDAG Geen moeilijkheid WEGENS DISCRIMINATIE (Van onze redactie economie) Voor bedragen boven f 3000,- per maand geldt een opzegtermijn van 1 maand. In ieder geval berekent de Banque géén retour-rente over opgenomen bedragen! '•«ij st S] is PJ g< 1 tij 'j <OÓS®M 1 Vanaf woensdag 17 december t/m zaterdag 20 december. Tegen inlevering van Mysteriecoupon nr. 7 bij de klanten service ontvangt u: 2 kortingcheques elk goed voor 10% korting op al uw aankopen. De korting geldt als u minstens 25.- besteed hebt. Enkele afdelingen uitgezonderd, o.a. parfumerie en boeken. En nog een cheque die u recht geeft op ’n roomboter kerstkrans met zuivere amandelspijs van 8.75 voor fL95. w\' mA R BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV H 8 (ADVERTENTIE) Gruijters: „Woningbouw op 26 gebieden concentreren (ADVERTENTIE) in Antillianen. Den Haag (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) BANQUE heeft A Voeg dit stuk bij de andere drie, en lees morgen in de advertentie wat het waard kan zijn! Uit Djakarta kwam gisteravond het bericht dat het regionale parlement van de Zuid-Molukken een verklaring heeft aangenomen waarin de houding van de Nederlandse regering ten opzichte van de bezetters wordt betreurd („te slap”) en er bij de Indonesische regering op wordt aangedrongen geen gesprek te la ten plaatsvinden (zoals kapers en bezet ters hebben geëist) tussen president Soe- harto en voormannen van de Zuidmo- lukkers in Nederland. NEW YORK (Reuter, DPI). Portu gal heeft de Veiligheidsraad opgeroepen Indonesië te veroordelen wegens „agres sie” op Portugees Timor en de terug trekking te eisen van „bezettingstroepen” van het eiland. DEN BOSCH (ANP). Op de rijks weg Utrecht-Den Bosch heeft zich van morgen rond half negen ter hoogte van Hedel een enorme kettingbotsing voorge daan, die aan één automobilist het leven heeft gekost. Zeven mensen werden ge wond. LISSABON (Reuter). De militaire bevelhebber van Noord-Portugal, die een belangrijke rol heeft gespeeld in het verijdelen van de linkse opstandige be weging van vorige maand, is vandaag benoemd tot lid van de Revolutionaire Sara Jane Moore, ervan beschuldigd president Ford te hebben willen vermoorden, op weg naar een federale rechtbank waar een rapport over haar geestesgesteldheid zou worden uitgebracht. Onlangs heeft mevrouw Moore gezegd zichzelf schuldig te vinden. Het proces, dat gisteren had moeten beginnen, is uitgesteld. Gisteren besloten de vier zuivelbedrij ven tijdens overleg met de vakbonden het samengaan voorlopig op te schorten. Agesproken is dat de partijen midden- januari opnieuw bij elkaar zullen ko men. Eigenlijk waren alle negen gemeen- sohapslanden het er gisteren over eens dat deze lange weg, die tot opwekking van schone energie moet leiden, dient te worden ingeslagen. Voor een eerste fu- sieprogramma dat over vijf jaren loopt, vroeg de commissie uiteindelijk 885 mil joen gulden, waarvan er 389 bestemd zijn voor JET. Hierover bestond tussen de negen eigenlijk geen moeilijkheid en een principieel besluit om met het fusie- programma te starten, zat er dus in. w d< pi d< m gi m zt H d< et w Z dt K VI hi w te II ni hi t! De Portugese ambassadeur zei gistera vond dat de raad ook waaarborgen moet scheppen voor het recht van het volk van Óost-Timor op zelfbeschikking en onafhankelijkheid. De Indonesische ambassadeur Anwar Sani wees de Portugese beschuldiging van de hand. De Veiligheidsraad ver daagde later het debat tot vanmiddag 16.30 uur (onze tijd). De leden pleegden particulier overleg in een poging een aanvaardbare resolutie op te stellen, zo zeiden diplomatieke kringen. Deze zou milder gesteld zijn dan een motie die vrijdag door de Algemene Vergadering is aanvaard en waarin de Indonisische militaire inmenging wordt betreurd en waarin van Indonesië wordt verlangd dat het zijn troepen onverwijld terugtrekt. van feestelijk goud en flonkerend briljant, een blijvend en waardevol bezit. Dat is tevens de wens van de vakbon den. Zij vinden verder dat bij een fusie de inspraak van de werknemers verder dient te gaan dan thans bij de wet geregeld is, terwijl ze ook verlangens hpbben geuit ten aanzien van de werk gelegenheid op korte en lange termijn, het sociale beleid en het personeelsbe leid. Volgens Leo Serto van de Unie BLHP zal pas volgende maand bij de hervatting van het overleg blijken of er reële mogelijkheden zijn voor een fusie. Pag (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De woningbouw in Nederland zal in de naaste toekomst gericht moeten zijn op 26 duidelijk afgeperkte gebieden. Minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) schrijft dat in zijn „Verstede- Jijkingsnota”, die binnenkort in de ministerraad zal worden besproken. (Van een speciale medewerker) BRUSSEL De ministerraad van de Europese Gemeenschap heeft omstreeks middernacht de poging opgegeven overeenstemming te berei ken over een uiterst belangrijk onderzoekprogramma. Het betreft wat wel „de energiebron” voor de 21e eeuw” genoemd is: kernfusie. Wij denken hierbij ook aan degenen uit de Zuidmolukse gemeenschap, die hierbij hun invloed ten goede hebben aangewend” een zinsnede die node werd gemist in het dankwoord van Van Agt. NS ontkent dat deze toevoeging is ingegeven door justitie. „Wij plegen onze boodschappen zelf te doen”, aldus een woordvoerder van NS. De 26 gebieden verdeelt hij onder in drie groepen: de groeisteden Groningen, Zwolle, Breda en Helmond; groeikernen Hoorn, Huizen, Nieuwegein, Capelle aan den IJssel, Rotterdam-Oost, Zevenhui zen; de uitgebreide groeikernen Zoeter- ineer, Pijnacker-Nootdorp, Spijkenisse, Barendrecht-Smitshoek, Alkmaar, Pur- merend, Almere, Lelystad, Houten, Dui- ven-Westvoort Italië evenwel wenste zich niet over het programma uit te spreken zolang niet tevens besloten werd waar het zou worden uitgevoerd er. dat zou dan Ispra (Noord-Italië) moeten zijn, in het onder zoekscentrum van de Gemeenschap. De andere partners waren van oordeel dat men best kan besluiten het programma te gaan uitvoeren en dan later uitmaken waar het zal gebeuren. Door hardnekkig vast te houden aan de eis dat meteen over de vestigings plaats een besluit zou worden genomen, maakten de Italianen een besluit over het programma onmogelijk. Er is uren lang gepraat. Tijdverlies, zei minister Trip achteraf. In februari proberen de ministers het opnieuw. In Zahle, op 60 kilometer ten oosten van Beroet en in Tripoli hebben de militiegroepen nog steeds niet al hun barricades en wegversperingen afgebro ken. Hoewel alle partijen hebben toegezegd zich aan het zoveelste bestand te zullen houden, blijft het moeilijk nieuwe vijan delijkheden te voorkomen, temeer omdat er nog steeds geen sprake is van een politieke verzoening tussen de partijen. Bij de kettingbotsing, die is veroor zaakt door mist en gladheid, waren ze ker veertig personenauto’s en tien vrachtwagens betrokken. EINDHOVEN Het samengaan van vier grote zuivelcoöperaties in Zuid-Nederland, ongeveer twee maanden geleden aangekondigd als één van de grooste fusies in de zuivelwereld, is op losse schroeven komen te staan nu het bestuur van „De Maasvallei” in Roermond heeft besloten het voorstel tot fuseren met Campina (Eindhoven), VCZ (Middelburg) en St. Martinus (Breda) niet aan de ledenraad voor te leggen. (Vervolg van pagina 1) De gewezen voormalige „honorair con sul” van de Republiek der Zuid-Moluk ken in België en Luxemburg, H. Owell, die het afgelopen weekeinde bij aan komst op het vliegveld in Brussel op een vliegtuig naar Schiphol werd gezet, heeft de Nederlandse ambassade in Brussel gevraagd te bewerkstelligen dat een uit- wijzingsbevel van België tegen hem on gedaan wordt gemaakt. Volgens Owell dateert dit uitwijzings- bevel uit begin 1973, toen president Soe- harto een staatsbezoek aan België bracht. Opvallend in de advertentie over de gijzeling in Bellen die president-direc- teur De Bruin van e Nederlandse Spoorwegen in alle ochtendbladen heeft laten zetten is dat hij aan allen die zich hebben ingespannen om bij te dragen aan de bevrijding en verzorging van de gijzelaars, ook de Zuidmolukkers op neemt. BEIROET (AP). In de buitenwijken van de Libanese hoofdstad Beiroet is vanmorgen incidenteel geschoten. In de binnenstad houden veiligheidstroepen hotels bezet en verblijven moslim- en christenstrijders op de posten die zij met de jongste strijd hebben veroverd. De kotlektie ringen met briljant van Siebel moet u beslist gaan zien. Ze is uniek in Nederland. SIEBEL JUWELIERS Haarlem Grote Houtstraat 63 Amsterdam: Kalverstraat 121-123 Rotterdam Stadhuisplein 24-28 Den Haag Lange Poten 9-11 Utrecht Bakkerstraat 27-29 Een andere, 21-jarige man werd we gens heling en wapenbezit veroordeeld tot een gevangenisstraf van tweeëneen half jaar. Hij had de 23-jarige man een revolver gegeven en het grote bedrag met hem gedeeld. De officier van Justi tie had wegens medeplichtigheid aan de maar de rechtbank sprak hem hiervan maar de rechtbank sprak hem hier van vrij. Zaterdag 17 juni jl. was de 23-jarige, die op het filiaal had gewerkt, met een smoes de woning van de filiaalhouder binnengekomen om hem de sleutels van de kluis afhandig te maken. Hij wilde herkenning voorkomen en had daarom het plan opgevat het gehele gezin uit te moorden. Met een groot aantal messte ken bracht hij de heer Van Dijk en zijn dochtertje om het leven. Mévrouw Van Dijk en het jongetje konden zich met ernstige steekwonden het leven redden door de vlucht te nemen. r-p 'N yi co Z Mk til De man kreeg deze straf voor de moord op de 42-jarige filiaalhouder Q. van Dijk en diens 8-jarige dochtertje Patricia. Voorts werd hij veroordeeld wegens een poging tot moord op de 32- jarige mevrouw Van Dijk en haar 6- jarig zoontje Richard. De straf gold tenslotte diefstal van 15.000 uit het filiaal van Simon in de Bijlmermeer. De commissie heeft deze zomer de ministerraad een vijfjarenprogramma betreffende beheerste thermonucleaire fusie en plasmafysica voorgelegd. Kern stuk van dit programma is het ontwerp- JET (Joint European Torus). Het is een aanloop tot een elektro magnetische constructie, waarbinnen een magnetisch veld opgebouwd wordt dat fungeert als kader waarin plasma is te handhaven bij zulke hoge temperaturen, dat de elektronen de atoomkernen los maken. Er zullen verscheidene tientallen jaren van studies en experimenten nodig zijn voordat langs deze weg, door fusie, energie kan worden opgewekt. Om een geleidelijke uitbreiding van de groeikernen en groeisteden te bereiken, wil Gruijters niet meer dan duizend woningen pei- jaar laten bouwen op de in de nota vermelde plaatsen. Gruijters wil dat de bevolkingsgroei in het noor den van het land doorgaat. Hij wil maat regelen tegen de overloop vanuit de Randstad naar Noord-Brabant en Gel derland. In de nota wordt verder aandacht besteed aan schone bedrijven in oude woonwijken, de vestiging van woonge bieden in de buurt van halte plaatsen van de trein en ander openbaar vervoer. Omgevingen van rijkswegen of vliegvel den en plaatsen waar sprake is van luchtvervuiling of stank, zullen door de woningbouw worden gemeden. De nota van Gruijters gaat binnenkort naar de Raad voor de Ruimtelijke Orde ning, waarin een aantal ministers zit die nauw te maken hebben met de proble matiek van de ruimtelijke ordening. Uit de nota zal een „planologische kernbe slissing” van de regering voortvloeien. Dat betekent dat het stuk, nadat het is beoordeeld door de Rijks Planologische Commissie op openbare instellingen (ge meentehuizen) ter visie zal worden ge legd. Na deze inspraakperiode van een aantal maanden zal de Raad voor de Ruimtelijke Ordening zich wederom over de problematiek buigen en vervol gens zal het kabinet de binnengekomen reacties bekijken. Naar verwachting kan het nog wel anderhalf jaar duren voor dat de Tweede Kamer over de nota van Gruijters kan gaan debatteren. Eén van de redenen waarom de Maas vallei zich heeft teruggestrokken is vol gens president-directeur Van Kuppenveld het feit «at niet alle zuivelcoöpera ties in Zuid-Nederland aan de fusie deelnemen Kenaupark 31 - Haarlem - tel. 023-31 9096 Amsterdam - A’dam Buitenveldert - Arnhem - Breda - Den Haag - Dordrecht - Eindhoven Groningen - Haarlem - Heerlen - Maastricht - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo. AMSTERDAM. De rechtbank Amsterdam heeft vandaag een 23-jarige machinebankwerker veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar en ter beschikkingstelling van de regering. De officier van Justitie had tegen hem 20 jaar gevangenisstraf en tbr geëist. UTRECHT (ANP). In het Utrechtse slachthuis zijn vanochtend twintig loonslachters in staking gegaan. LEEUWARDEN. De heer M. S. Rabbani, consul van Koeweit, heeft gis teren hevige kritiek geleverd op de hou ding van minister Van der Stoel. Met name het zwijgen van de bewindsman na de Israëlische aanvallen op enkele Palestijnse vluchtelingenkampen in Li banon heeft de verontwaardiging van de consul gewekt. „Wanneer de minister van Buitenland se Zaken zich keer op keer, ook in het openbaar, in onze zaken mengt, dan mag dat, al doet hij het wat te veel. Maar als Israëlische vliegers onschuldige vrouwen en kinderen vermoorden, en Van der Stoel zwijgt en onbereikbaar is, dan heb ik geen enkel vertrouwen in hem als minister”, aldus de heer Rabbani tijdens een VVD-bijeenkomst in Leeuwarden. Eerder had de rechtbank in Den Haag de lijsttrekker veroordeeld tot een maand voorwaardelijk plus duizend gul den boete. In hoger beroep ontsloeg het Haagse gerechtshof hem echter van rechtsvervolging. Met dat arrest ging de Hoge Raad niet akkoord en verwees de zaak naar het hof in Amsterdam. Aan de verdachte werd ten laste ge legd dat hij vorig jaar in een pamflet voor de gemeenteraadsverkiezingen in Den Haag had geschreven: „Help mee onze stad te bevrijden van de plaag van Surinamers en moet blank en veilig blijven, weg met Surinamers en Antillianen die op onze werkkracht en welvaart parasiteren”. AMSTERDAM (ANP) Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gisteren de 47-jarige Hagenaar J. Glimmerveen, lijsttrekker van de Nederlandse Volksu nie, wegens rassendiscriminatie veroor deeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van duizend gulden. De procureur-generaal had een maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist. Raad, het machtigste orgaan in Portugal. Deze bevelhebber, brigade-generaal Pires Veloso, was de enige regionale commandant zonder een zetel in de Revolutionaire Raad. Verder is nog tot nieuw lid van de raad benoemd de minister van onder wijs, majoor Victor Alves. Majoor Alves, die deel heeft uitgemaakt van de groep van negen gematigde officieren, was uit het hoogste militaire orgaan verwijderd bij een reorganisatie in september Gisteren waren de onderhandelingen met hun werkgever, de Grossiersstich- ting, over de prijscompensatie voor 1975 (9,7 percent) vastgelopen. De slachters hadden deze compensatie nog niet ont vangen. De Voedingsbond NVV heeft zich achter de staking gesteld.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4