Minderheid houdt vast aan model met drie bestuurslagen 1 kastje Kijken Hauser Orkater speelt in Velsen w 29 ct 1.39 1 <2> WEBBE's reclame groentebedrijf X 5^ X ran 1 z WOENSDAG AHIISIS ARTISTS b» ai? 1I er „U in bibliotheek Verse prei per pond Zoete appels 3 pond Vers gesneden Expositie van ex-librissen rauwkost 250 gram gss 6 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 1975 DIN 1 6 DECEMBER DINSDAG o Ontmanteld Op valreep Eigen geluid Wangedrochten o O iedereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest Ac met Bert van der Veer Zeeweg 238 - IJmuiden-o. - Tel. 15854 TAS! POR SCH - PO LEF D V*5 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Provinciale Staten zijn maandag in meerderheid akkoord gegaan met het nogal negatieve Noordhollandse advies over de reorgani satie van het bestuur: de vorming van 26 mini-provincies. Ged. Staten kregen niet de steun van de VVD, een zestal PvdA-leden, D’66 en Boe renpartij. De tegenstemmers vonden de neiging van Ged. Staten te kiezen voor vier bestuurslagen gemeente, gewest, provincie en rijk niet aanvaardbaar. Deze groep achtte de uitgangspunten van de minister onder een aantal voorwaarden acceptabel, omdat daarin wordt gekozen voor één sterk regionaal machtscentrum, de provincie-nieuwe-stijl. ÖT -• Staten: minister moet ook aan gewesten denken voor het eert ver- X o •ctBuCO KORT IJMONDNIEUWS. 'r Niet veel moeite met de volstrekte afwijzing van het concept door GS had de heer Aarts (CPN). Als de minister zijn zin zou krijgen zouden de gemeen ten ontmanteld worden, voerde hij aan. Hij wilde de oplossing niet gezocht zien in nieuwe structuren, maar in verbete- ring van het huidige stelsel, met her ijking van de bevoegdheden: grotere auto nomie van de gemeenten en meer de centralisatie van rijkstaken. CDA-zegsman De Kam onderstreepte dat er wat zijn fractie betreft wel ge westen zouden mogen bestaan, maar al leen ais aanvulling op de gemeente, en niet daartegenover. De taken zouden op basis van vrijwilligheid verdeeld moeten worden. Ook mevrouw Van Bers wees hiërarchische onderschikking van de ge meente af. Ze vond dat alleen een wettelijk kader voor de gemeenschappe lijke regelingen geschapen zou moeten worden. Daarmee gaf ze te kennen toch minder ver te willen gaan dan GS, die voorin hun nota tot de conclusie kwa men dat een volle vierde bestuurslaag wenselijk was. „Want”, zo zei mr. De Vrieze, „een aantal problemen wordt bij een keus voor drie lagen niet opgelost. Hulpstructuren in de vorm van inter provinciale regelingen gaan mank aan een verantwoordingsplicht ten opzichte van de burger”. VEI op di vonde konde laatsti serooi gezini en ik woort direct bij h< Holte: Zuid uitgei In ken Van t is nie het tc we bl kome: Aar heeft zijn cierge tehui: het g gestoj „U lijk ook d Nai rectei opzic) aan. Als enigir soort Smit mens vak 1 beitel jaren hem allem opgei sen nieui binne lijk. Het was overigens geen gemakkelijke taak voor mr. De Vrieze de gunst van de staten te verwerven. Hij was gedwongen water in de wijn te doen. Van CDA- zijde vond men die wijn te pittig ge kruid. GS waren te fors met kritiek losgekomen, was daar te beluisteren. Na de eerste discussieronde liet mr. De Vrie ze weten daar begrip voor te hebben, en hij stelde in verband daarmee een ge wijzigde, afgezwakte versie van enkele De CPN-fractie stemde overigens als enige partij tegen een motie die was ingediend door mevrouw Harms-Matser (PSP). Daarin werd gesteld, dat bestude ring van de bestuurlijke reorganisatie niet beperkt mag blijven tot herverde ling van de huidige bestuurlijke be voegdheden, maar dat tevens gestreefd Ik heb nog een ander voorbeeld in deze categorie. Een aantal artiesten uit de stal (ja, zo heet dat) van producer Peter Koelewijn hebben een plaatje op genomen. Willeke Alberti, Ronnie Tober, Nico Haak, Ciska Peters, ze hebben alle maal meegedaan. Leuk, leuk. Vrijdag zong dit clubje de muzikale kerstwens in Toppop, en hoewel ik vooral een fan ben van Ciska Peters (ik vind haar eigenlijk wel sexy, om precies te zijn) viel het lied mij gisteravond, bij Op Losse Groeven, pas op. Dat is de beteke nis van sfeer. een programma waarin de thema’s ker mis en show centraal staan. Het eerste deel van het programma gaat over vier personen die hun lotsbestemming op de kermis vinden. Na de pauze draait de Bij de CPN had men het even moei lijk. Vlak voor de stemming over het voorstel van GS meldde de heer Hartog het wel eens te zijn met de afwijzing door GS van de mini-provincies, maar niet akkoord te kunnen gaan met de keus van een vierde bestuurslaag. Een gescheiden stemming zat er niet in en de CPN kreeg grif toestemming van de staten om - reglementair was het eigen lijk al te laat - op de valreep nog met een motie te komen. Daarin werd het idee van een vierde bestuurslaag ver worpen. De CPN kreeg slechts VVD, enige PvdA-leden, PSP, D’66 en Boeren partij mee. Toen even later het voorstel van GS in stemming kwam gaf de CPN- fractie toch het jawoord. show rond de eigenzinnige presentator Lex en zijn assistent Frank. Hun optre den wordt afgewisseld met instrumenta le, vocale en visuele groepsnummers. De voorstelling begint om 20.15 uur. Groot was mijn teleurstelling 'toen ik gisteravond eens extra aandachtig naar de verrichtingen van Eveline Velsen, presentatrice van het AVRO-programma 3 x 20, had gekeken. In het deel over „reizen en vakantie” ontving Eveline een meneer in een trainingspak, die enige thuisoefeningen voor skiërs kwam de monstreren. Dat was een leuk gezicht. Die meneer voerde hele rare bewegingen uit. Als Eveline nu maar aan één oefe ning had meegedaan, zij zou zich een eeuwig plaatsje in mijn hart hebben verworven, indien zij, zoals die meneer dat noemde, een „kippekontje”) had ge maakt (krom staan met de bips ferm naar achteren), maar nee, ze stond erbij als een schemerlamp uit het volgende onderdeel „wonen en ons huis”. houden. En niet alleen met mensen, politieman Tony Baretta heeft een vogel en dat beest neemt de telefoon op voor zijn baasje en dat beest zegt dan „hallo”. wens, het initiatief van minister De Gaay Fortman in elk geval te benutten om nu tot zaken te komen. Een tweede punt was enige relative ring in de conclusie, waarin ronduit werd gepleit voor een gewestwet die voorziet in bestuurseenheden tussen ge meenten en provincies. Een vierde be- stuurlaag was op te lichtvaardige gron den door de minister afgewezen. De nieuwe versie luidde, dat de verwerping van een vierde bestuurslaag onvoldoende gefundeerd werd genoemd, en gepleit werd voor een fundamentele analyse van de ontwikkeling en van de huidige taken van de prégewesten en voor een eigen wettelijk kader (zoals bijvoor beeld een gewestwet) voor deze vanuit het lokale bestuur gegroeide bestuursge- méenschappen. Mevrouw Van Bers-Lips, die de suggesties voor deze wijzigingen vanuit de CDA-fractie had aangedragen, had liefst het hele woord gewestwet geschrapt gezien uit de conclusie. Naar haar mening hadden GS te pertinent voor een gewest als vierde bestuurslaag gekozen. Of behalve schoenmakers ook televi- siepresentatoren zich bij hun leest moe ten houden, dat vermeldt het gezegde niet, maar ik vind dat niet. De kampioen onder de multi-capabele presentatoren is natuurlijk Willem Duys, wielrenner, musicoloog, acrobaat, parachutist, enz. Speciale kansen voor presentatoren die wel eens wat anders willen, bieden pro gramma’s over vrijetijdsbesteding. Ik ben dan geneigd gauw tevreden te zijn: als Maartje van Weegen in Studio Vrij alleen maar met het bloemschikken meedoet, dan ben ik al blij. moet worden naar versterking van het democratisch gehalte van het bestuur en naar vergroting van de mogelijkheden tot participatie van de burgers. Wat de afzwakking van het oorspron kelijke advies van GS betreft: in de slotconclusie stond eerst dat de minister van binnenlandse zaken het parlement een nieuwe nota moest aanbieden waar in een volledige totaalconceptie voor de reorganisatie van het binnenlands be stuur wordt geschetst. In andere woor den: maak het huiswerk maar over. Op aandrang van een deel van de staten besloten GS alsnog de deur voor de bestuurlijke hervorming open te houden door de formulering: de minister dient het proces van beleids- en besluitvor ming onverwijld voort te zetten. Daar mee werd tegemoet gekomen aan de Een schoenmaker die zich onder ex treme omstandigheden bij zijn leest hield heet Ger Vaders, hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noorden, die in de gekaapte trein een dagboek bijhield. Aktua besteedde de volle afle vering aan het verhaal van deze journa list. Met enige honderdduizenden, mis schien wel een paar miljoen Nederlan ders had ik het verhaal al in de krant gelezen. Verbazingwekkend aan het ver slag vond ik vooral de berichten over de gedragingen van de buitenwereld. Niet eens zozeer het onbegrip voor de hou ding van de regering, maar meer nog zeer gerechtvaardigde kritiek op details. Stampot krijgen, maar geen eetgerei, een autoriteit die na ,.de explosie” in de trein via de veldtelefoon over een ge wonde vraagt: „Is het een zwarte?”. Aktua ging op deze zaken onvoldoende in, interviewer Ad Horvers begaf zich te weinig buiten het dagboek. Tal van krantelezers kregen het verhaal nu dub belop. Het had ook voor deze kijkers naar Aktua interessanter kunnen zijn. Het bleef wel een aangrijpend verhaal. Voetballer gewond. Een 16-jarige voetballer uit Heemskerk kreeg zater dagmorgen tijdens een voetbalwedstrijd op het ODIN-terrein een knieblessure. Hij is naar het St. Jozefziekenhuis ge bracht. In de verdeelde PvdA-fractie kwam mr. De Vries uit Haarlem met een eigen geluid: hij is vóór de stroming-Van Nieuwenhuijsen, tot het moment waarop de minister mogelijk zal kiezen voor een kleiner aantal provincies dan hij nu heeft voorgesteld. Als hij bijvoorbeeld het aantal tot elf zou terugschroeven, - wat niet ondenkbaar zou zijn volgens mr. De Vries - dan zou hij wél gewesten in het leven geroepen willen zien. In zijn discusie die aan de feitelijke besluiten vooraf ging werd heel wat aan de orde gesteld, en soms dook men een flink eind de geschiedenis in. Thorbecke werd herhaaldelijk ten tonele gevoerd, maar ook de Franse revolutie kwam zelfs een keer „in beeld”. Vrij'algemeen was de kritiek op de snelheid waarmee de reorganisatie zijn beslag moet krij gen. Van Leeuwen (PvdA): „Het is on uitstaanbaar dat een voorstel dat ons zo wezenlijk raakt erdoor gejaagd moet worden”. Hij was het die in de PvdA- fractie het standpunt verwoordde van de genen diemet de visie van GS konden instemmen. „We moeten doorgaan met de Noordhollandse hobby: het gewest”. Nieuwenhuijsen, de „andere richting” toegedaan, had het over een soort loop gravenoorlog die aan het statendebat was vooraf gegaan. Hij noemde het ge heel afwijzen door GS van de voorstel len van de minister een onoverkomelijk bezwaar om in te kunnen stemmen met de nota van het college, al had hij waardering voor de gedegen benadering. Hij zag liever interprovinciale regelingen tussen de provincies nieuwe stijl, dan „er een extra bestuurslaag tegenaan te gooien”. Die extra laag zouden dan landsdelen worden, die zijns inziens een zeer zwakke democratische legitimatie zouden hebben. „Een sterk tussenbestuur als regionaal machtscentrum is de beste gesprekspartner voor het rijk”, vond hij. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Gedurende de gehele maand december is in de centrale open bare bibliotheek in Beverwijk een ten toonstelling te bezichigen van ex-librissen. Het is de collectie fraaie boekmerken van Klaas Wondt uit Zaandjjk, althans een gedeelte daarvan. Mevrouw Janssens-Quant (PPR) was de trouwste supporter van GS. „We kunnen met het voorstel van de minister niets beginnen. Dat is kaalslag en nieuwbouw. Er moet daarentegen herstel van het lokale bestuur komen”. Een soort renovatie dus in plaats van sane ring. Drs. De Lange (D’66) was het weer niet eens met GS, omdat hij niet kon incien hoe de gemeentelijke autonomie versterkt wordt door die ondergeschikt te maken aan een gewest. Hij wilde het zoeken in herindeling van gemeenten, decentralisatie van rijkstaken en pas daarna het kiezen van de meest gewen ste provinciegrootte. Woudt begon al op jeugdige leeftijd met het verzamelen van deze literaire grafiek: etsen, litho’s, houtsnedes en der gelijke van bekende kunstenaars van begin 1900 tot 1960. Destijds had men er heel wat voor over om kenbaar te maken aan wie een boek toebehoorde. Het tijdperk van de pockets heeft daar, verandering in gebracht. De expositie in de bibliotheek is een reizende tentoonstelling van de Culture le Raad Noord-Holland. De Beverwijkse Stichting Tentoonstellingen verleent fi nanciële steun. In de eerste drie maanden van het volgend jaar zullen achtereenvolgens ex posities worden gewijd aan Frans Lases als tv-ontwerper voor de Stratemaker- op-zee-show, Fred van der Wal, zeef drukken en aan een collectie olieverven, aquarellen en tekeningen van een aantal Nederlandse kunstenaars, uit het bezit va de Nederlandse Kunststichting. conclusies voor, op basis van suggesties van het CDA-statenlid mevrouw Van Bers-Lips. Ja, kijk, op deze manier wordt 3 x 20 natuurlijk nooit meer dan een bar onno zel programma met teksten als „recht door zee, zo moet, je de Wadden-eilanden wel benaderen, adders kom je er niet”, met propaganda voor tamelijk pompeuze verlichtingÈrails die „ontsierende lengsnoeren” kunnen vervangen, of met een tip als: bewaar de kerstboom met kluit op het balkon, dat verbetert me teen het uitzicht. Het is dan wel geen grote ontdekking, maar toch zeker op vallend, dat in menig tv-programma ef fecten nagestreefd worden met allerlei mensen die zich bewust niet bij hun leest Met het nieuwe programma „Famous Artists” komt de theater-muziekgroep Hauser Orkater aanstaande vrijdag naar Velsen. Daar treedt het gezelschap op in de Stadsschouwburg. „Famous Artists” is De PvdA woordvoerder van de „drie bestuurslagen-stroming”, drs. Nieuwen- hujjsen, zag z(jn motie waarin de minis ter voorwaardeljjk werd gesteund, ver worpen in een verhouding van 37 tegen 28 leden. In zijn eigen fractie was men zeer verdeeld. De helft was GS-standpunt, de andere helft wilde de richting van minister De Gaay Fortman uit. Na het wegstemmen van deze motie gingen sommige PvdA leden die voor een driedelig bestuursmodel waren, toch akkoord met het advies van GS, omdat daarin een aantal zaken stonden waar mee ze het van harte eens waren. Gede puteerde mr. De Vrieze constateerde trouwens dat ook Van Nieuwenhuijzen in zijn motie een aantal voorwaarden noemde, die zonder meer in de GS-nota waren terug te vinden. Of neem de Super Stars; dat hele programma staat of valt met mensen als Joop Zoetemelk of Pol van Himst, die even bereid zijn te vergeten dat zij wielrenners of voetballers zijn en achter een pistool of een roeispaan plaatsne men. Dit programma leert zelfs dat de anti-lees-theorie, tot in de uiterste vorm toegepast, succes nog niet garandeert, want na drie afleveringen kan het Su- per-Stars-gebeuren niet anders dan vol slagen spanningsloos genoemd worden. Er is geen sfeer als zo’n wedstrijd wordt opgenomen op een septemberdag in Brugge. Bij de VVD sprak mr. Voute over verknipping van ons land* in „wange drochten”, bij een nieuwe provincie-in- deling, waarbij bijvoorbeeld Amsterdam van de zee en van zijn overloopgebied zou worden afgesneden. Mr. Rutgers (WD) verklaarde dat zijn fractie bereid was de minister - mét de nodige amen dementen - te steunen. Niet zonder meer. Als moest worden gekozen tussen het huidige voorstel van de minister en dat van GS. zou dat een kiezen zijn tussen „hangen en wurgen”, merkte hij op. Een gewest vlak boven de gemeente zag hij niet zitten. De haalbaarheid van landsdelen in plaats van de huidige provincies zag hij evenmin. „Ik kan ’t we ten want ik ben getrouwd met 'n Frieziït". Hij kwam aan het slot van zijn betoog tot de conclusie dat nader onderzoek gewenst is naar de vorming van maxi- gemeenten en de mogelijkheden van sa mengesteld lokaal bestuur (lokaal en bovenlokaal bestuur met elkaar aanvul lende bevoegdheden). Aparte gewesten wees hij af. X* L 1 Ji Jik X* 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6