Vanaf nu bezit u een visrestaurant in de Grote Houtstraat I Il Kerst-inn’ in De Mei -J p t ill I 15-JARIGE 1375 ax LENING NOORDZEE QUICK VISRESTAURANTS --EMIXENT SORGELS .41 STUURGROEP OVERHANDIGT CULTUURNOTA AAN B. en W. VAN BEVERWIJK FANTAST BEZORGDE IJMOND-POLITIE HANDEN VOL WERK UITGANGSPUNTEN CULTUURBELEID HIFI STEREO Luisteren, vergelijken, vragen stellen en deskundig antwoord krijgen. NIEUWS UIT STAD EN STREEK 9 DINSDAG 1 6 DECEMBER 1975 STAAT DER NEDERLANDEN (Van een onzer verslaggeefsters) „Ik heb mijn meisje vermoord” 0 Pink Floyd Kort IJmondnieuws 9 nldschmeding goldschmeding Grote Markt 8 - tel. 023-324880 Haarlem Grote Markt 8 tel. 023-324880 f, I BEVERWIJK Voorzitter J. H. van den Berg van de stuurgroep cul tuur en recreatie van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad heeft van morgen in het stadskantoor de langverbeide cultuurnota overhandigd aan wethouder ir. J. Camfferman. Dit bijna honderd pagina’s omvattende boekwerk, waarvoor het college de BSCR in oktober 1973 opdracht ver leende, moet gaan dienen als uitgangspunt voor het toekomstige gemeen meentelijke cultuurbeleid. Ook om die reden heeft de stuurgroep gekozen voor een praktische aanpak en bijvoorbeeld een academische omschrijving van het sterk beladen begrip cultuur achterwege gelaten. Mede daardoor is de cultuurnota een uiterst leesbaar werkstuk gewor den, dat het gemeentebestuur tal van aanknopingspunten biedt om het toekomstige beleid op te enten. Het is overigens niet de bedoeling, dat de nota de komende jaren als een soort bijbel zal worden gehanteerd: zowel de samenstellers als de opdrachtgevers zijn ervan overtuigd, dat de in de nota geventileerde beleidsaanbevelingen regelmatig op hun merites zullen moeten worden getoetst. Aanpassing en bijsturing lijkt de stuurgroep dan ook voortdurend noodzakelijk. Uit Europa’s grootste fabriek. Vraag uitvoerige documentatie. (ADVERTENTIE) A I inschrijving j (Van een onzer verslaggeefsters) VORMINGSWERK THEATERBELEID (ADVERTENTIE) aangifte (Van een onzer verslaggeefsters) HOBBY- EN ONTSPANNING te1 EXPOSITIES Het duo Elly en Rikkert opent de kerst inn met een sfeervol liedjesprogramma. (ADVERTENTIE) TOER-IN POTJE SUBSIDIEVERORDENING 2.-). (ADVERTENTIE) 031 a J- 11 HI II lïïïiuÜÜMX Al Nota moet uitgangspunt vormen voor gemeentelijk cultuurbeleid je. 3.-). Op audio-visuele media als de regio nale omroep, kabeltelevisie en dergelijke wordt in de cultuurnota niet ingegaan. Deze onderwerpen spelen volgens de stuurgroep op dit moment geen belang- rkije rol in Beverwijk. Daarnaast acht de groep zich niet competent genoeg om hieraan uitgebreide aandacht te beste den. Haarlem 18 december 1975 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen o '■i I Voor een smakelijke snelle vismaaltijd Grote Houtstraat 53 Haarlem, Open maandag t/m zaterdag van tien tot zeven uur, op koopavond tot halftien; Meer professioneel betoont de stuur groep zich een een regionaal theater- Men motiveert dit met ongeveer dezelf de argumenten als door de desbetreffen de regionale werkgroep in haar rappor tage zijn gebruikt. jongeren vrij toegankelijk. Op maandag 5 januari gaan de deuren van De Mei weer open voor het normale activitei tenprogramma. Densondanks heeft men gemeend, bij enkele bepalingen en voorwaarden uit de verordening wat kanttekeningen te moeten plaatsen. Zo wil men in het vervolg ook lezingen onder de subsidia bele activiteiten laten vallen en is men het niet eens met de regeling, dat wan- Zondag is het vervolg van de Kerst- inn. ’s Middags om drie uur gaat ret buurthuis^open en zal de drive-in-disco- theek Icarus uit Heiloo zowel in de beneden- als bovenruimte voor muziek zorgen, ’s Avonds besteedt Icarus bijzon dere aandacht aan de formatie Pink Floyd. De discotheek gaat door tot ’s nachts twaalf uur. Maandagavond om acht uur wordt het programma voortge zet met de film Pink Floyd at Pompei in de grote Mel-zaal. Deze film over de popgroep is toegankelijk voor jongeren van 15 jaar en ouder. Na afloop is de bar in de Woestijn geopend en zal de discothe.ek voor muziek zorgen. Kanttekeningen plaatst de stuurgroep echter wel bij de gang van zaken rond de Toer-In activiteiten. De BSCR en VVV dienen, zo wordt in de cultuurnota gesteld, gezamenlijk het initiatief te ne men om een werkgroep te formeren die zich g aat belasten met de organisatie van de plaatselijke Toer-In evenemen ten. Daartoe zou op de gemeentelijke begroting voor culturele zaken een apar te Toer-In post moeten worden opgeno men. Op basis van ervaringen in andere gemeenten denkt men daarbij aan een bedrag van circa ƒ10.000. neer een vereniging meer dan 25 pet. leden heeft uit een andere gemeente, subsidie wordt gegeven naar rato van .het aantal Beverwijkse leden. Gepleit wordt voor het laten vervallen van deze bepaling. Met betrekking tot de Stich ting Theater Beverwijk i.o. lijkt het volgens de stuurgroep wenselijk, te sub sidiëren op basis van het begrotingste kort. In de nota worden de bestaande cul turele voorzieningen en activiteiten in Beverwijk onderdeelsgewijs geïnventari seerd. Aan de hand van de resultaten van een enquête, die eind ’73-begin ’74 onder de plaatselijke verenigingsbestu ren is gehouden, is elke „situatieschets” (muziek, toneel, hobby, ontspanning, vormingswerk, exposities-historie, thea- teractiviteiten, accommodaties, financiën, regionale samenwerking) voorzien van een lijstje met wensen en problemen. Op basis van een achttal uitgangspun ten. die naar de mening vande stuur groep aan het gemeentelijk cultuurbe leid ten grondslag zouden moeten liggen (zie elders op deze pagina), worden in de nota waar nodig tevens beleidsaanbeve lingen geformuleerd. Deze aanbevelingen zullen door de gemeente bij de vaststel ling van het cultuurbeleid als leidraad moeten worden gebruikt. Aan een prio- rieitstelling heeft de stuurgroep zich overigens niet gewaagd: die bepaling laat men aan het gemeentebestuur over. Dat wil zeggen: uw stad is een specifiek visrestaurant rijk. Noordzee Quick. Een snel-service restaurant in het centrum. Met een ruime keus aan voortreffelijke visgerechten. En niet duur... de prijzen bewegen zich tussen 1,50 en 6,25. Maar voor die prijs heeft u dan ook heerlijke tongscharfilets. Alles in de Noordzee Quick Visrestaurants is ingesteld op uw gemak. U haalt uw maaltijd zelf aan de counter en rekent meteen af. Meer dan geschikt dus voor een snelle lunch tussen de middag, of voor zo maar even een hapje, als u moe bent van het winkelen. Maar wat wij het allerbelangrijkste vinden is de kwaliteit. Elke dag ’vers van zee op tafel’-vis, bij ons door vakmensen bereid. En u kunt naar eigen wens uw maaltijd garneren met een gemengde salade. De prijs van het glaasje wijn dat u erbij drinkt zal u ook verbazen. Stap eens binnen bij uw Noordzee Quick en toets aan de praktijk wat wij hier beloven. VELSEN-NOORD. Vanaf vrijdaga vond 19 december tot en met dinsdag 23 december organiseert het buurthuis „De Mei” in Velsen-Noord een „Kerst-inn” voor de jongeren. De Kerst-inn begint met een optreden van Elly Nieman en Rikkert Zuiderveid, die in de grote en in kerstsfeer gebrachte zaal hun liedjes zullen brengen. De zaal gaat om acht uur open. Er zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. Met betrekking tot het tentoonstel- lingsbeleid stelt de stuurgroep voor dat door de Stichting Tentoonstellingen Be verwijk, de gemeente en de BSCR alle moeite wordt gedaan om het behoud van een plaatselijke galerie te garanderen. Nu Galerie Boumans niet meer voor exposities kan worden gebruikt, acht met het van groot belang dat op korte termijn een andere ruimte wordt gevon den. Voorts wordt geadviseerd, de Stich ting Tentoonstellingen in samenwerking met de commissie culturele vorming schooljeugd te laten onderzoeken welke mogelijkheden er zijn om schoolkinde ren kennis te laten maken met exposi ties van moderne kunst. In deze denkt men bijvoorbeeld aan één a twee mo derne tentoonstellingen per jaar binnen het nieuwe ontmoetingscentrum. Van de vele plaatselijke hobbyclubs worden in de cultuurnota alleen aan dacht besteed aan de amateurschilder- club Stichting St. Lucasgilde, aan de Beverwijkse Amateur Fotografen Vereni ging en aan de Smalfilmclub IJmond Dubbel Acht. Het St. Lucasgilde zou meer in de openbaarheid moeten treden, terwijl de BAFV zeer gebaat zou zijn met het bezit van een eigen donkere kamer. De suggesties van IJmond Dub bel Acht om ten bate van het gemeente lijk archief een journaal te maken, lij ken de stuurgroep het overwegen zeker waard. Evenals de hobbyclubs geven ook de ontspanningsverenigingen (streekvereni- gingen, St. Nicolaas- en Oranjecomité en wat dies meer zij) geen aanleiding tot uitvoerige beschouwingen. Uit de enquê te is gebleken, dat in deze sector wel wat wensen, maar nauwelijks of geen problemen leven. De Kerst-inn wordt dinsdagavond be sloten. -Voor deze avond, die om half acht begint zijn geen activiteiten op touw gezet. De jongeren kunnen déze laatste soosavond van het jaar 1975 ge zamenlijk in de Woestijn doorbrengen met een praatje, een drankje en een stukje muziek. Deze avond is voor de Onder het vormingswerk worden in de cultuurnota de zogenoemde NVN-orga- nisaties (Nut, Volksuniversiteit en NI- VON), de vrouwenorganisaties en de commissie culturele vorming schooljeugd gerekend. Van de kant van de stuur groep wordt hierbij aangetekend, dat het wenselijk is dat in de IJmond-noord een samenhangend geheel van voorzieningen tot stand komt op het terrein van het vormings-en ontwikkelingswerk voor vol wassenen. Na afkomst van de rijkssubsi- die-regeling zou op initiatief van de BSCR hieromtrent overleg op gang moe ten komen tussen onder meer de buurt- neei oewoiu ae sruur- en olubhuizenj de bibliotheek, NVN-or- groot voorstander van *g§nisaties, de vormingscentra, de Sociale School en de vrouwenverenigingen. Daarnaast zou de commissie culturele vorming schooljeugd haar werkterrein tot het voortgezet onderwijs moeten uit breiden. Hiertoe zou bij voorkeur een aparte commissie, beschikkende over een eigen budget, moeten worden opgericht. Hoge priorieit moet naar de mening van de stuurgroep worden gegeven aan de bescherming van die oude panden in Beverwijk, die nog niet op de monu mentenlijst staan. Men acht het de taak van de gemeente, om in nauw, overleg met het Historisch Genootschap Midden- Kennemerland hiervoor zorg te dragen. Voorkomen moet worden, zo meent de stuurgroep, dat het weinige historische bezit in Beverwijk zonder meer wordt afgebroken. Daarnaast vindt men het van belang dat de gemeente en het bestuur van de Kennemer Oudheidka mer meewerken aan de tot stand ko- ming van een regionaal streekmuseum, zoals dat in de Provinciale Museumnota wordt voorgesteld. Op toneelgebeid zouden de BSCR en de Stichting Samenwerkend Amateurto neel initiatieven moeten nemen om het amateurtoneelspel te stimuleren. De ge dachten van de stuurgroep gaan hierbij uit naar spel en regiecursussen, decor bouw, belichtingstechniek, dramatische expressie en bewegingsleer. Daarnaast blijft technische samenwerking tussen die vier nog bestaande verenigingen ge wenst, vooral waar het gaat om de aanschaf van attributen, die onderling uitwisselbaar zijn. Na het optreden van Elly en Rikkert blijft De Mei geopend tot zaterdagmor gen acht uur. In de kleine zaal zullen een aantal films worden gedraaid en om half een ’s nachts gaat de bovenbar open. Om de inwendige mens te verster ken wordt er een theetuin en een eet warenkraampje ingericht. Het gehele buurthuis is met versieringen en een kerstboom in kerstsfeer gebracht. Zater dagavond zal De Mei gesloten zijn. IJMOND. Een 20-jarige Beverwij- ker heeft de politiekorpsen van Bever wijk, Velsen en Heemskerk de afgelopen dagen handen vol werk bezorgd. De jongen beweerde, dat h(j na een hevige twist in de duinen zijn meisje had vermoord. Toen intensieve speuracties niets opleverden, sloeg de knaap door en bekende, dat hij het hele verhaal had ver jonnen. Zaterdagavond had de Beverwijker een afspraak met zijn meisje gemaakt. Toen zij op het afgesproken tijdstip niet kwam opdagen, ging hij op onderzoek uit en kwam tot de ontdekking, dat zij er met een ander vandoor was gegaan. De jongen zocht compensatie in de alco hol en kwam na een uitgebreide kroe gentocht in Velsen-Noord terecht, waar hij de portier van Van Gelder Papier aanklampte met de mededeling, dat hij zojuist een moord had gepleegd. Het stoffelijk overschot van zijn meisje zou ergens in het duingebied tussen Velsen en Heemskerk moeten liggen. Daar de jongen een uiterst geloof waardige indruk maakte en danig over stuur was, werd door de politiekorpsen van Beverwijk en Heemskerk een grote zoekactie op touw gezet. Daarbij werden onder meer speurhonden en jachtopzie- ners^van het PWN ingeschakeld. Gister middag bleek het hele verhaal echter op fant^ie te beru^jlegenrde jongen zal procesverbaal wegéns valse worden opgemaakt. Wat de zalenproblematiek betreft, toont de stuurgroep zich verheugd ober de bouw van „De Nieuwe Slof”. Vooral voor de toneelverenigingen betekent dit een redding uit de accommodatienood. Daarnaast zou men het wenselijk ach ten, wanneer de gemeente een lijst van op korte termijn vrijkomende ruimten (bijvoorbeeld scholen) zou opstellen. Van deze ruimten zouden niet alleen groepe ringen en verenigingen, maar indien mo gelijk onder meer ook beeldende kunste naars gebruik moeten kunnen maken. Met klem wordt in de nota gepleit voor een muzikale functie van de Grot e Kerk. Men zou het bijzonder jammer vinden, wanneer de kerk na de op handen zijnde geldverslindende restaura tie alleen voor kerkdiensten open zou staan. Voorts is de stuurgroep de mening toegedaan, dat in de IJmond-Noord ruimte zou moeten komen voor een Filmliga, die bij wüze van experiment van start gaat. De BSCR en de Heems kerkse Gemeenschapsraad zouden daaro ver een gesprek op gang moeten brengen en de betrokken gemeentebesturen die nen zich in principe bereid te verklaren een start- of aanmoedingssubsidie te verlenen. Tevens zou meer aandacht moeten worden geschonken aan de ser vice ten behoeve van de CJP-ers. Meer concreet betekent dit, dat het uitgiftebu- reau (in casu de BSCR) in staat moet worden gesteld gelden te besteden voor Ingehaakt wordt door de stuurgroep tenslotte wel op de financiële kant van het gemeentelijk cultuurbeleid, met na me waar het gaat om de subsidieveror dening sociaal-cultureel werk. In het algemeen kan worden gesteld, zo con cludeert de stuurgroep, dat Beverwijk een goede subsidieregeling heeft. De ver ordening regelt namelijk de- subsidiëring in percentages en niet, zoals in vele gemeenten het geval is, via een jaarlijks vast te stellen bedrag. Daarnaast vindt men het van belang, dat de verordening subsidies toekent op grond van activitei ten, hetgeen voor het verenigingsleven een stimulans kan betekenen. Klaverjassen. - De buurtvereniging Poelenburg in Heemskerk organiseert op woensdagavond 17 december een open klaverj asdrive in het buurthuis „De Schuilhoek”. Aanvang 8 uur. cultuurbeleid dient gericht te zijn op de ontplooiing van individuele personen en groepen in de samenle ving (met de .nadruk op de sociaal zwakkeren) door het scheppen van de juiste voorwaarden en het stimuleren van initiatieven; gemeentelijke overheid en particu lier initiatief zijn gezamenlijk verant woordelijk voor het cultuurbeleid, maar hebben een geschieden taak; in het cultuurbeleid dient uitge gaan te worden van de grote beteke nis van zelfwerkzaamheid van men sen; cultuurbeleid dient veelvormig te zijn, d.w.z. ruimte te bieden aan de vele en gevarieerde vormen en moge lijkheden die denkbaar zijn; cultuurbeleid kan niet tot stand komen zonder dat diegenen om wie het gaat, daarbij betrokken zouden zijn (meer overleg); cultuurbeleid zou moeten bevor deren dat de culturele ontwikkeling een meer wezenlijk bestanddeel wordt in het onderwijs; cultuurbeleid dient gericht te zijn op de bevordering van plaatselijke samenwerking; V het cultuurbeleid in de gemeente Beverwijk kan .niet' los worden gezien van dat in omringende gemeenten (regionale samenwerking). e wat ontbreekt, vindt de stuurgroep dat de BSCR het initiatief zou moeten ne men tot het instellen van een perma- nente werkgroep „zang en muziek”, die 1 onder meer de onderlinge samenwerking zou moeten bevorderen. Als stimulans zou de gemeente concerten, georgani seerd door twee of meer verenigingen, extra dienen te subsidiëren. Met betrekking tot de Stedelijke Mu ziekschool meent de stuurgroep, dat het serieuze overweging verdient om het be leid inzake de toelating tot de muziek school zodanig te wijzigen, dat de leef tijdsgrens geleidelijk aan wordt afge- schaft. Samenwerking tussen de drie muziekscholen acht mensen het groot ste belang en aan de mogelijkheid voor minder-draagkrachtigen om in aanmer king te komen voor een studiebeurs zou volgens de stuurgoroep extra aandacht en publiciteit moeten worden besteed. Na de restauratie wil de stuurgroep de Grote Kerk onder meer voor muziekuitvoe ringen bestemmen. In de vandaag verschenen cultuurnota wordt gesteld, dat het bijzonder jammer zou zijn wanneer de kerk na de opknapbeurt alleen voor ere diensten zou worden gebruikt. wervingsactiviteiten. Voor de organise rende groepen houdt dit weer in, dat zij rekening dienen te houden met een aan tal toegangskaarten met gereduceerde prijs. Van paard gevallen. Zondagmiddag is in een Heemskerkse manege een 13-jarig meisje uit Heemskerk van haar paard gevallen. Zij is met vermoedelijk een hersenschudding naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk vervoerd. Schoorsteenbrandje. De Heemskerkse brandweer moest zondagavond uitruk ken voor een schoorsteenbrandje in een boerderij aan de Hoogdorperweg. De oorzaak van de brand was houtaanslag in de schoorsteen. De brandweer verwij derde de kachel en veegde de schoor steen. Snelheidscontrole. Twintig automobi listen kregen vrijdag een proces-verbaal wegens overschrijding van de maximum snelhe d op de Hoogdorperweg in Heemskerk. BEVERWIJK. Bij de samenstel ling van de cultuurnota is de stuur groep cultuur pn recreatie van de BSCR uitgegaan van een achttal uit gangspunten. Beknopt weergegeven luiden deze als volgt: MUZIEK Volgens de cultuurnota telt Beverwijk tien zangkoren en negen muziekvereni gingen. De vakopleiding van de dirigen- ten en/of instructeurs variëert van geen opleiding (of afgebroken studie) tot mu- zieklyceum en conservatorium. Dienten gevolge lopen de honoraria nogal uiteen. Om hierin wat meer lijn te brengen, stelt de stuurgroep voor in samenwer- kiifg met deskundigen te onderzoeken welke eisen aan de vakopleiding gesteld mogen worden en eventueel de gemeen telijke subsidieitïtjm de genoten opleiding te relateren, j Tevens acht .men het zinvol, na te gaan op welire “punten samenwerking gezocht kan worden met de Stedelijke Muziekschool, met name ten aanzien van een kooreursus, publiciteitscampag ne en dergelijke. Daar aan de samen- - werking tussen de diverse koren nogal Pi lh

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9