Algemene vergadering VN ruziënd ten einde Premie vrijwillig ziekenfonds gaat 17,9 percent omhoog Licht herstel Nixon pardon van economie „Ford schonk d onder druk” DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN FOTO MET DEN UYL BEKROOND Jl <4 Gebr. Hermans b.v. GERDA Bont-Mode •■te 1 Het woord is aan, GIJZELINGSZAAK IN CONSULAAT Rebellie onderdrukt EIS LEVENSLANG TEGEN WEXLER Prognose voor 1976: I Ba/bados protesteert tegen Cubaanse Enige neerslag Angola-luchtbrug AGENDA pagina 7 BAKKERIJ KLOOSTER Sl& in Mozambique LI C. Licht uit Afluisteren 1 2 Pest DONDERDAG 18 DECEMBER 1975 Kerstkransjes bereid met zuiver roomboter en bestrooid met echte amandelen Dagelijks verse appelbollen LANGE NIEUWSTRAAT 779 IJmuiden - telefoon 15189 Vrijdag en zaterdag reklame 6 MOORKOPPEN dik gevuld met slagroom van 5.40 voor 4.90 5.80 en 10.- Ontspannen sfeer Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 - 31 73 94 Vlak bij de Grote Markt muider Courant Buddingh: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. f 13 - p mnd f 37 40 p kwartaal (p post f 49 - p iaat f 146 90 (p post f 189 Losse nummers 60 ct I Crisiscentra nu volledig bemand de verwarming ADVERTENTIES ffe» dus naar 66e jaargang nummer 40 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s NEW YORK. (AP en Reuter) De Israëlische ambassadeur bij de Verenig de Naties Chaim Herzog heeft gisteren gezegd dat de Syrische troepen op de hoogvlakte van Golan de afgelopen twee jaar hulp hebben gehad van Cubaanse manschappen. Uitwijzer Radio en tv Strips Economie Beurs Sport Weg en wiel Amsterdam Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u. Links: Politie-agenten die dienst moe ten doen in de omgeving van het bezet te Indonesische consulaat, proberen zich wat warm te rennen in een partijtje voetbal met kinderen uit de buurt. Rechts: Een van de bezetters van het consulaat geeft de portefeuille van een gijzelaar aan een politieman. Tijdens een persconferentie zei Herzog dat het aantal Cubaanse troepen op een brigade wordt geschat. Een brigade is gewoonlijk meer dan 3000 manschappen. Vorige week verklaarde de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Moynihan dat Cuba troepen heeft in Angola, Kongo, Guinee, Guinee-Bissau, Somalië en Tanzania. De Algemene Vergadering heeft gister avond haar dertigste zitting geslotgen. De volgende zitting werd in september 1976 volgend jaar geopend. De laatste zittingsdag werd gekenmerkt door felle kritiek van de Amerikaanse gedelegeer de en het weglopen van de Oostblokde- legatie. De Amerikaan Patrick Moynihan zei dat de Algemene Vergadering in de afgelopen zittingsperiode resultaten heeft bereikt die door zijn land als ,gruwels“ worden beschouwd. Er zijn heel wat groepen in onze samenleving waar bekrompen heid voor een deugd geldt. CENTRALE ^VERWARMING DAKBEDEKKING SANITAIRE INSTALLATIES LOODGIETERSWERKEN KOMPLETE BADKAMERS RIOLERINGEN j, Willebrordstraat 10-12 IJmuiden Tel. 11324 tëgii,, LONDEN (Reuter). In de Mozambi- kaanse hoofdstad Lourenco Marques Is een gewapede rebllie neergeslagen, zo meldt Radio Lourenco Marques. „Een aantal gewapende recactionairen in uni form” is gedood, gewond of gevangen genomen”, aldus het radiostation, dat het Mozambikaanse dagblad Noticias citeert. Nixons voormalig presidentieel advi seur Leonard Garment had Ford een nootje gestuurd met de waarschuwing dat Nixon misschien zelfmoord zou ple gen, als hij zich voor de rechtbank zou moeten verantwoorden voor zijn aandeel in Watergate. In oktober 1974 verklaarde president Ford voor het Congres dat „op geen enkel tijdstip sinds ik president werd de vraag van een pardon voor Richard Nixon ter sprake is gebracht door de ex- president of door iemand namens hem”. HANNOVER (Reuter). De openbare aanklager heeft levenslange gevangenis straf geëist tegen de 65-jarige Heinrich Wexler. Deze voormalige bewaker van het nazi-concentratiekamp te Hannover- Ahlem staat sinds 4 september in Han nover terecht op beschuldiging van moord op gevangenen. eerder gevormde reserves hebben gecalculeerd kon de stijging tot 17,9 per cent worden beperkt. Door verdere uitbrei ding van een onderlinge geljjktrekking van de pre mies tussen de verschil lende ziekenfondsen is de stijging van de hoogste in 1975 geldende premies (in Amsterdam, Beverwqk en Haarlem) beperkt tot 4 a 9 percent. Het verzoek was vervat in een krach tig protest dat gisteren bij de Cubaanse regering is ingediend. Volgens betrouw bare kringen maken steeds meer Cu baanse vliegtuigen een tussenlanding op (Zie verder pag. 25 Barbados. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling In de loop van de nacht toene mende bewolking plaatselijk ge volgd door neerslag. Minimum temperaturen van 0 graden in het noorden tot omstreeks min 5 graden in het zuiden van het land. Maxima morgen van 6 gra den bij de Wadden tot omstreeks 1 graad in het zuiden. Eerst wei nig wind, daarna toenemend tot matig of vrij krachtig uit west tot noordwest. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Mevrouw Molly Jean Ritter nam bewust afscheid van prachtige kapsels en mooie jurken, toen ze een baan aannam op de olievel den van de San Joaquin-vallei in Californië. Zo te zien ligt het zware werk haar wel. De „Watergate-onthullers” Bob Wood ward en Carl Bernstein schrijven in een uitvoerig artikel dat met name generaal Alexander Haig, na het ontslag van Haldeman chef-staf van het Witte Huis, had aangedrongen op een pardon voor Nixon. het departement van Justitie kwa de ministers Den Uyl, Van Agt, der Stoel en De Gaay Fortman Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 10, 13 19 17 17 21, 25 31 28, 29 27 11 4 ren in de loop van de middag een begin werd gemaakt, wijzen erop dat de be leidsvoerders uit zijn op een uitput tingsslag die zou moeten leiden tot vrij willige overgave van de terroristen op korte termijn. Door de kou naar buiten gedreven op dezelfde wijze als in Beilen, zouden de twee gestelde doelen bereikt worden, namelijk arrestatie van de 'ter roristen en in vrij heidss telling van de gegijzelden. PARIJS. (Reuter) In de westerse geïndustrialiseerde wereld zal de econo mie volgend jaar, na de achteruitgang die dit jaar is opgetreden, weer groeien. Dit blijkt uit de halfjaarlijkse economi sche prognose van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling). Verwacht wordt dat de inflatie iets zal verminderen. De werk loosheid zal echter verder toenemen. r Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 27 3 Twintig getuigen, onder wie een aan tal uit Israel en de Verenigde Staten, hebben verklaringen afgelegd. De uit spraak wordt eind januari verwacht. Het is maar tijdelijk dat wij KERSTKRANSJES maken rijk belegd met amandelen 250 gram 3,35 Weinachtstollen gevuld met amandelspijs Grote sortering eigen fabrikaat Kerstchocolaatjes Kort na tien uur vanmorgen is er weer contact geweest tussen het beleids centrum en het consulaat. Volgens woordvoerder Jagerman werd overlegd in een ontspannen sfeer. Onderwerp wa ren de eergisteren afgebroken onderhan- delingen, waarbij toen ds. Metiari een belangrijke rol speelde. Men onderhan delt op basis van „volledig wederzijds vertrouwen”, aldus Jagerman: „Alles wat wordt afgesproken, wordt nage leefd”. De verschillende activiteiten in de om geving van het consulaat waarmee giste- Sigaretten, sterke drank en verdovende middelen maken vol gens de Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) in de moderne maatschappij evenveel slachtof fers als in de middeleeuwen de pest. In de wedstrijd om de Zilveren Camera, een prijs voor fotografen die ieder jaar wordt uitgereikt, is deze keer de eerste prijs in de afdeling „nieuws" gegaan naar de persfotograaf Vincent Mentzel. Mentzel maakte deze foto van minister president Den Uyl tijdens het verblijf van de Nederlandse premier in Surina me om over de (toen nog) op komst zijnde onafhankelijkheid te praten met de Surinaamse regering. Tijdens dat verblijf van de eerste minister leidde in Nederland de „kwestie-Glastra van Loon” tot een crisis, waarover de pre mier hier met het „thuisfront” overleg voert via de telefoon. Waarom Den Uyl zich achter een muur „verstopte” ver meldt de historie niet. Het gezamenlijke bruto nationaal pro- dukt (de geldswaarde van alle goederen en diensten) van de 24 lidstaten van de OESO zal volend jaar reëel met vier percent toenemen na een vermindering van twee percent dit jaar. Verwacht wordt dat de gemiddelde stijging van de prijzen ongeveer acht percent zal bedra gen tegen dit jaar tien percent. Het totale aantal werklozen in de 24 landen nu circa 15 miljoen zal eind 1976 vermoedelijk nog iets groter zijn. Naar het zich laat aanzien zullen de VS, Japan en West-Duitsland voorop lo pen bij het economische herstel. Deze landen moeten volgens de OESO nog even wachten met 'nieuwe maatregelen ter stimulering van de economie. Italië, Engeland, Frankrijk en de klei nere OESO-laden moeten zich toeleggen op het bestrijden van de inflatie en erop vertrouwen dat vraag uit het buitenland tot een herstel van de economische 'be drijvigheid zal leiden. „Volgens een betrouwbare telling zijn er thans 28, mogelijk 29, functionerende representatieve democratieën op de we reld, en een daarvan is geen lid van de Verenigde Naties”. „Maar”, aldus Moyni han, „de meeste van de lidstaten worden niet democratisch geregeerd. Thuis rege ren zij per decreet en het schijnt volko men natuurlijk om te proberen dezelfde praktijk ook in de Algemene Vergade ring te volgen”. Bij deze aanval liepen de afgevaardig den van het Oostblok de zaal uit. De Israëliër Herzog verklaarde dat de afge sloten zitting een opeenstapeling is ge weest van cynisme, huichelarij, eenzijdig heid en discriminatie en dat er voortdu rend met twee tongen werd gesproken. Ondanks zijn kritiek op de Algemene Vergadering verklaarde Herzog dat Is rael geen boycot van dit lichaam over weegt. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG De crisiscentra in Den Haag en Amsterdam, van waaruit het beleid wordt bepaald inzake de bezetting van het Indonesische consulaat in de hoofdstad, zijn sinds half zes vanmorgen op volle sterkte bemand. Maar volgens politiewoordvoerder Jager man was er „geen reden voor paniek”, Ds. Metiari bevindt zich sinds gisteravond in het gebouw van de Badan Persatuan, de Zuidmolukse gemeenschap, in Den Haag. Vanochtend vroeg was hij daar echter niet te bereiken. Wat de oorzaak was van het plotselin ge bijeenkomen van de verantwoordelij ke functionarissen op dat vroege tijdstip is niet met zoveel woorden gezegd. Des gevraagd gaf Justitie alleen als commen taar: „Er was een reden voor”, maar of dat argument later nog gold, wilde hij niet beantwoorden. AMSTELVEEN (ANP) Alle ziekenfondsen zuilen per 1 januari de premie voor de vrijwilli ge ziekenfondsverzekering verhogen. De gemiddelde maandpremie gaat met 17,9 percent omhoog van 86,38 naar 101,83, zo heeft de Ziekenfondsraad gisteren besloten. De premies zullen ten gevolge van de verhoging per 1 januari 1976 varië- Volgens Noticias was er sprake van een „provocatie” tegen de strijdkrachten, de politie en het volk. Vandaag was de toestand weer normaal. Mozambique werd in juni van dit jaar onafhankelijk. ren van 76 tot 115,50 per maand. Dit jaar wa re deze grenzen 63,50 en f 108. Aanvankelijk was de verhoging van de gemid delde premie geraamd op 23 percent. Doordat de ziekenfondsen bij hun premieberekening hebben afgezien van een opslag voor ramingsrisico’s en statutaire reservering en voorts een intering op In men Van bijeen. In Amsterdam waren dat procu- reur-generaal mr. J. F. Hartsuiker, bur gemeester Samkalden, hoofdcommissaris Sanders en commissaris Toorenaar. In het consulaat in Amsterdam alsme de in enkele omringende huizen ging vanmorgen kort voor half negen het licht uit afgesloten van buitenaf. Tien minuten later ging het weer aan. Dat gebeurde ook in de omringende huizen. De bedoeling hiervan was moge lijk te voorkomen dat de Zuidmolukse terroristen, die immers over radio en tv beschikken, alle uitzendingen kunnen volgen die op hun situatie betrekking hebben. Een andere mogelijkheid is dat men proeven neemt voor algehele uit schakeling van energietoevoer in het ka der van een eventuele „uitputtingsslag”. De Amsterdamse politie wilde dit evenwel bevestigen noch ontkennen. Wel was eerder een beroep op de omroepen gedaan in hun berichtgeving over het consulaat de uiterste soberheid te be trachten en van bepaalde gebeurtenissen in het geheel geen melding te maken. brandstoftoevoer van kon worden afgesloten, maar dit laatste werd niet bevestigd. Voor het overige bleef het rond het bezette consulaat gisteren volstrekt rus tig. De aangekondigde nieuwe bemidde lingspoging van de Zuidmolukse domi nee Metiari bleef uit. De dominee zelf zocht geen contact, het beleidscentrum deed dat evenmin, en vanuit het consu laat werd ook niet om zijn komst ge vraagd. Het enige contact tussen de bezetters en politie ging gisteren over de voedsel voorziening. ’s Middags werden lunch pakketten gebracht. Eén van de gegijzel den maakte, met toestemming van de bezetters, van de gelegenheid gebruik om zijn portefeuille mee te geven aan de politieman die de pakketten kwam brengen: hij vreesde dat zijn vrouw thuis zonder geld zat. Later vroegen de bezetters om hun al bijna traditionele porties nasi die werden gebracht. In de loop van gistermiddag verscheen bij de Brachthuyserstraat een PTT-busje boordevol gevoelige afluisterapparatuur. Voorts installeerde de politie een rijden de camera, in staat om beelden van binnen het consulaat te produceren en over te brengen naar het beleidscentrum in het hoofdbureau van politie. Ook zouden monteurs van de gemeente Am sterdam in een huis naast het consulaat hebben onderzocht in hoeverre de ■m Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. BRIDEGETOWN (Reuter). De rege ring van Barbados heeft Cuba verzocht een eind te maken aan het gebruiken van het vliegveld op dit in de Antillen gelegen eiland als tussenstation voor het vervoer van Cubaanse militairen naar Angola. WASHINGTON (AFP). President Ford heeft zijn voorganger Richard Nixon gepardonneerd voor diens moge lijke ambtsmisdrijven onder druk van Nixons voormalige medewerkers, zo meldt de Washington Post. r •dj#

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1