Objectiever ontwikkeld OPSTAND VAN ARGENTIJNSE L UCHTMA CHT Gijzelaars ongedeerd kort na één uur de straat opgewandeld I blaaspijpje I tend slnopi haarlem grote houtstraat 5a 320967 U E Ïf.JL O i DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN M Racistische Unesco ismulders n GRENSPOST DICHT Visafslag aan orde BIJ ZWARE MIST in Tweede Kamer Kamer keurt akkoord Het woord is aan. See morris before you buy Namen gijzelaars F - --- met arme landen goed Veel bewolking I. 5 fe. pt Ipn ill IB i M 9 (Van onze verslaggevers) 'nunmfmrmmmHmmmmfmk F. I AGENDA pagina 6 wmmmmmmummmmmmi suède, nappa, en lamsvacht- jassen I Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 F' F* KERSTPRIJS 95.- Box calfs lederen STEWARDESS TAS 3 vakken waarvan één met ritssluiting. Leder gevoerd. Normale prijs 145,— in zwart, brique, bruin, donkerblauw en lakleder I - ki «I IJmuider Courant Losse nummers 60 ct f 37 40 p kwartaal lp post f 49 I p |aai f 146 90 lp post f 189 I bij vooruitbetaling 113- p mnd Bezetting consulaat ten einde De politie had in de onmiddellijke nabijheid van het Indonesische consulaat in Amsterdam een wal van zandzakken opgericht. (Van onze Haagse redactie) 'i'iiiniunWMFl ADVERTENTIES Radio Splendid en Radio Rivadavia. de Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s (ook grote maten) VRIJDAG 19 DECEMBER 1975 66e jaargang nummer 41 Plaatselijk nieuws Puzzel Film Medische diensten Kunst Radio en tv Toerisme Sport Op het crisiscentrum, in het gebouw van het departement van Justitie in Den Haag, waren geen bewindslieden aanwe zig- Vroeger waren er geen deodo rants. Wat moeten de mensen toen doodongelukkig zijn geweest. Ralph Nader: De gehele kollektie. EINDHOVEN. (ANP) De grenspost aan de E 3 tussen West-Duitsland en Nederland is gisteravond omstreeks half elf gesloten voor alle verkeer in de richting Nederland. Aanleiding daartoe was een bijzonder dichte mist met een zicht van slechts enkele meters. In de directe omgeving van Venlo heeft zich een aantal kettingbotsingen voorgedaan. Onder de gemeente Asten botsten enkele vrachtwagens op elkaar. In het consulaat waren gegijzeld: mej. Noes Soemarno, mevr. Astuti Saleh, mevr. Farida Karim Sahupa- la, mevr. Nunuk Rahardjo- mevr. Etty Abdulkadri, mej. Roeri, mevr. Mariamah, mej. Anita Hoeboer, mej. Vera Marton, hr. Heroe Darma, hr. K. R. Rasjid, hr. Ashadi SP, Hr. Pandji Asaari, hr. Moesni Iskandar, hr. P. Roestam, hr. Soehirman (trav. bur.), dr. Fangideij, hr. Harsoijo, hr. Sudradjat, hr. Nizar, hr. Agus Achir- hr. Arthur van Donk, hr. W. Simon. AMSTERDAM/DEN HAAG De Zuidmolukse bezetting van het In donesische consulaat-generaal in Amsterdam is ten einde. De bezetters hebben zich kort na één uur overgegeven, de 23 gijzelaars zijn ongedeerd en ogenschijnlijk gezond de straat opgewandeld. Aan de gruwelijke actie van de Zuidmolukse terroristen, die in Wijster drie onschuldige levens kostte en in Amsterdam één, is een einde gekomen. In Amsterdamse zie kenhuizen bevinden zich nog drie gewonden. De actie in Amsterdam duur de bijna 361 uur. Om kwart over een werd de Zuidmolukse vlag opgerold, die elke ochtend werd uitgestoken en elke avond werd binnengehaald. Deze brigadier van politie leverde iedere dag de voedselpakketten af bij het con sulaat. Madame Tussaud heeft in Amsterdam een scène gebouwd, waarin het publiek kan zien hoe een wassen beeld wordt gemaakt. Pierre Janssen bracht gisteren een bezoek aan deze scène om als eerste „zijn” wassen beeld te bekijken. Op de foto Pierre Janssen met de beeldhouwster Jane Fraser. Tussen hen in het kleimodel en het „eindprodukt”. Lichte vliegtuigen van de rebellen hebben vlugschriften uitgeworpen. Hier controle ren soldaten van de Argentijnse luchtmacht het verkeer bij de ingang van de lucht haven Aeroparque. BUENOS AIRES (Reuter, UPI, AFP Rebellerende officieren van de Argentijnse luchtmacht hebben gisteravond drie commerciële radiostations bezet. Ze zenden voortdurend communiqué’s uit waarin het vertrek van president Isabel Peron wordt geëist. De stations zijn Radio Belgrano, Binnen- en buitenland 2, 3, 4 5, 6, 7 19 11 6 13 9 17 25, 27, 29 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement |-J Het akkoord van Lomé, genoemd naar de plaats van ondertekening, geldt tot 1980 en regelt de betrekkingen op het gebied van handel en ontwikkelingssa menwerking (o.a. 10-8 miljard gulden hulp waarvan Nederland 760 miljoen voor zijn rekening zal nemen). Nadat de bezetters het consulaat had den verlaten ging de consul, in gezelschap van iemand van de EOD, het gebouw binnen. Telkens als een overvaller het consu laat uitkwam, slaakte hij een strijdkreet. Even voor half twee reden de busjes weg. Daarop kwamen ir. Manusama en ds. Metiary het gebouw van het consu laat uit, gaven hoofdcommissaris San ders van de Amsterdamse politie een hand, en reden weg. t bj l In Buenos Aires zijn op verschillende plaatsen militaire versperringen opgericht. RIJSWIJK (ANP). Een Zwitsers bedrijf heeft een apparaat ontwikkeld dat aldus een toelichting van de firma het gebruik van alcohol door weggebruikers veel eerlijker en objectiever kan controleren dan plaaspijpje of bloedproef. Als de tester inderdaad werkt zoals de Zwitserse firam beweert, zal ’t voor alle mensen die anders dan „gemid deld” reageren onmogelijk zijn met hun auto aan het verkeer deel te nemen; de wagen kan bij een afwij kende reactiesnelheid niet gestart worden. Het principe van het apparaat be rust op de gemiddelde reactiesnelheid van het oog op lichtknipperingen. De ze snelheid wordt voor iedereen indi vidueel vastgelegd op een ponskaart. In de auto wordt nu een apparaat bevestigd met een lichtje dat eerst zeer snel knippert, zodat het lijkt of het constant brandt. Na enige tijd gaat het steed langzamer knipperen. Zodra de proefpersoon het aan-en- uitgaan van het licht kan vaststellen, moet hij op een knop drukken. Het apparaat vergelijkt dan de reactiesnel heid van de automobilist met die van de basissnelheid, die op de ponskaart staat. Blijkt de reactiesnelheid nor maal, dan kan de auto gestart wor den. DEN HAAG (ANP). De Tweede Kamer is gisteravond akkoord gegaan met de overeenkomst tussen de EEG en 46 ontwikkelingslanden uit Afrika, het Caribische gebied en de Stille Oceaan. Alleen CPN en PSP stemden tegen. De overeenkomst moet volgende week dins dag nog de Eerste Kamer passeren. Zwaar bewolkt met slechts hier en daar wat motregen. Mini mumtemperaturen van plus 3 graden in het noorden van het land tot min 3 graden in het zuidoosten. Maxima van 6 gra den bij de Wadden tot 2 graden in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind uit noordwest tot west. DEN HAAG. In zijn antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Hart- meijer over de gang van zaken op de IJmuider visafslag heeft minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) gisteren meegedeeld dat, mochten er door losse krachten moeilijkheden ontstaan in IJ- muiden, dat in eerste instantie een zaak is van het Staatsvissershavenbedrijf en de aanvoerders. „Ook tijdens het bestaan van de Stichting Vislosregeling IJmuiden was er geen verplichting alle loswerk zaamheden door de bij de stichting in dienst zijnde vislossers te laten verrich ten. Verder is het mij bekend”, aldus de minister, „dat er van werknemerszijde pogingen worden ondernomen om een regeling voor een in dienst houden van vaste lossers te bewerkstelligen”. Dit ant woord kon Hartmeijer niet helemaal bevredigen. In zijn dupliek kwam hij opnieuw op de IJmuider kwestie terug en vroeg hij de minister contact op te nemen met zijn collega Boersma (Socia le Zaken), teneinde naar mogelijkheden te zoeken om liquidatie van de stichting te voorkomen. Dit in het bijzonder met het oog op de positie van de vaste werknemers. Het werk van de Unesco, de V.N.- organisatie voor culturele samenwerking, is goeddeels verlamd tengevolge van de I anti-semitische politiek van de Arabi sche en communistische landen. Anti semitisme is racisme, maar men kan de I dingen ook omdraaien. Dat doen de Arabische en communistische landen dan ook consequent, zodat het gehele streven van de Unesco om de rassenver- 1 volging uit de wereld te bannen is mislukt en uitgelopen op een racistische samenzwering tegen Israel. In vele opzichten is dat een teleurstel lende en ontmoedigende ontwikkeling. De Unesco heeft in vroeger jaren heil zaam werk gedaan op het culturele vlak, doordat zij erin slaagde de leden-staten te brengen tot een grotere culturele relatie onderling dan ooit via de politie ke samenwerking zou zijn gelukt. Con tacten op het gebied van onderwijs, kunstuitwisseling, filosofie, cultureel-we- I tenschappelijke documentatie, litteratuur en kennis van land en volk zijn door de Unesco sterk bevorderd en hebben bijge dragen tot een grotere toenadering tus sen de mensen van verschillende natio- i naliteiten dan ooit zonder het onver moeide werk der Unesco-commissies mogelijk zou zijn geweest. Cultuur en i beschaving kunnen wat hun vorm en I traditie betreft nog zo sterk verschillen, in wezen zijn zij universeel, vooral ook omdat hun bronnen universeel zijn. Het I is daarom des te betreurenswaardiger dat politieke en strategische overwegin- i gen, ingegeven door nationalistische en racistische dweperijen, ertoe hebben ge leid dat het Unesco-werk geheely en al verziekt en bedorven is. Juist het racis me, waartegen de Unesco ten strijde had moeten trekken, heeft bezit van haar genomen. De vervolging van het joden dom heeft de plaats ingenomen van het culturele ideaal om aan vervolging om ras, geloof of huidskleur in de wereld een einde te maken. De EEG-landen, de V.S. en de meeste Westeuropese landen wilden die ontwik kelingen tegenhouden, maar tegen het front van communistische en Arabische landen legden zij het in getalsterkte af. Vandaar dat de Unesco nu eigenlijk niet meer bestaat. Een resolutie die de pers wilde dwingen aan die racistische veld tocht tegen het zionisme mee te doen, heeft de doorslag gegeven. Alle voor- I stariders, landen met een geknevelde pers en een autocratische regering, kon den zich veroorloven deze houding aan te nemen omdat zij hun volken geen verantwoording schuldig zijn en hun communicatiemiddelen kunnen comman deren. Deze week speciaal voor de Kerst A<A De grootste kollektie Qi iCJlCz ZILVEREN ARMBANDEN van Haarlem van 15,— tot 300,—. A® Minister Van Agt heeft vanmiddag om half vier een persconferentie gegeven op het Amsterdamse hoofdbureau van poli tie. Hij werd daar vergezeld van procu- reur-generaal mr. J. F. Hartsuiker (lei der van het crisisteam in Amsterdam), hoofdcommissaris van politie T. C. J. Sanders en psychiater dr. D. Mulder. De bewindsman zag af van zijn aanvanke lijke voornemen daarna een beleidsver- klarende persconferentie te geven in Amsterdam. Terwijl tussen half een en een uur steeds meer politiemannen samen stroomden in de omgeving van het con sulaat volgend op de aankomst van ir. Manusama en ds. Metiari in het consulaat om kwart voor één kwa men in de omringende huizen steeds meer bewoners voor de ramen om de spannende ogenblikken van de overgave met eigen ogen te kunnen volgen. Tegenover de ingang stond een reeks politiemannen, onder aanvoering van hoofdcommissaris Sanders, om de Zuid- molukkers handboeien om té doen en ze af te voeren naar verschillende plaatsen in Amsterdam en elders voor verhoor. De hoofdcommissaris van politie ging om kwart over één het consulaat bin nen, waarna ambulances en zes busjes naar het consulaat reden. Om 13.16 uur kwamen de gijzelaars de deur van het consulaat uit. Onder hen waren enkele vrouwen. De gijzelaars maakten een fitte indruk. Zij reden even later weg. Er ging een luid applaus op in de Brachthuijzerstraat toen alle gegij zelden het gebouw, waarin ze 361 uur hadden gezeten, verlieten. Om 7 minuten voor half twee kwa men de eerste vier bezetters naar buiten en werden in een busje geplaatst. Zij werden naar het gebouw De Eenhoorn gebracht voor een eerste verhoor. Kort daarna volgden de anderen. De ministerraad was op het moment van de afloop van de gijzeling in het Catshuis te Den Haag bijeen voor de wekelijkse vergadering. Via de radio volgden de bewindslieden de gebeurte nissen. kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden ’ostgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden ’el. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 'el. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Clachten bezorging; 18.30-19 uur en op ;aterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 ioor Santpoort: 32 43 41. A De opstandige officieren hebben van nacht een van hun eisen ingewilligd ge zien. Brigade-generaal Hector Fautario, de commandant van de iuchtmacht die gisteren acht uur lang door hen werd vastgehouden op het vliegveld van Bue nos Aires, is van zijn functie ontheven. Blijkens een bekendmaking van het bu reau van president Peron is Fautario vervangen door brigade-generaal Orlan do Agosli. De Argentijnse minister van Binnen landse Zaken Angel Robledo heeft van ochtend, kort na de benoeming van Agosti, aangekondigd dat met deze mu tatie een eind is gekomen aan de rebel lie. De minister zei dat de opstandelin gen geen steun hadden gevonden bij de meerderheid van de strijdkrachten. On danks deze verklaring gaat de actie voorlopig nog door. De rebellerende offi cieren blijven communiqués en procla maties publiceren, met name via het belangrijkste radiostation van Buenos Aires, Radio-Belgrano. Volgens welinge lichte kringen bezetten ze nog steeds hun posities in de verschillende lucht- machtbases die zich achter de opstand hebben geschaard. De opstandige officieren bezetten de radiostations nadat de regering een krachtige waarschuwing aan de nieuws media had doen uitgaan niet meer dan zeer voorzichtig gestelde bulletins over de rebellie te publiceren. Volgens de communiqués van de opstandelingen is de actie, van drie luchtmachtgarnizoe- nen, bedoeld om mevrouw Peron als president te doen vervangen door Jorge Videla, de bevelhebber van het leger. Videla brengt momenteel een bezoek aan Venezuela. De opstand heeft de codenaam gekre gen „Blauwe Condor”. Militaire kringen in Buenos Aires verklaarden dat de opstand is ontketend door officieren van de zevende luchtmach'b”’ vnd" b'j -'T ron, buiten Buenos Ai::?' luchtmachtbrigadc van westen van Argentinië en het op het vliegveld van Buenos Aires. w örf1- gpp Jjj I -Vi d I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1