De Groep en het werkelijkheidsbeeld SOIIHAinilAll soiiiiAHiimn S0I.II1AHII1AI1 Zeeuwse orgels op de plaat Kranenburg sr. overleden SOLIIIAIIIDAI] Ir In Amsterdamse Schrijvershuis worden sociale auteursbelangen verdedigd SOLIimiUIIAII S0I.IDAHII1AI1 n Philips Hoogtezon zorgt o.a. voor een zomerse kleur in de winter s f SSp 1 ■I d ■f Vlaamse literaire F Instituut dat steeds meer onmisbaar wordt SCHOOL- en STUDIEBOEKEN i PHILIPS DEI\I HAAG K I Actrice Myra Ward blijft opgenomen I MARKT-VOORDEEL GIR01804444 Herbert von Karajan geopereerd prijzen uitgereikt I KUNST 11 0 8L' 1 Reproduktierecht NOORDHOLLANDS PH1LHARMON1SCH ORKEST Drummer Ramblers Beeld schrift B.V. BOEKHANDEL H. dc VRIES studieboekencentrum van Kennemerland voor Latijns Amerika DE HAARLEMSE kunste naarsvereniging De Groep heeft haar jaarlijkse „wapenschouw” in de Vishal op de Grote Markt. De expositie duurt t.e.m. 11 ja nuari. Van bijna alle deelnemers is in de loop van dit jaar wel werk te zien geweest ter gele genheid van andere expositeies en dan blijkt dat verreweg de meeste leden hun standpunten consolideren. Er zijn wel meer experimenten te zien geweest dan nu het geval is. Opvallend is ook dat op enkele uitzonderin gen na de meeste leden dicht bij het algemeen aanvaarde werke lijkheidsbeeld blijven of dat ze het variëren door middel van de mogelijkheden die het platte Vlak bieden. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Een huis, waar de schrijver niet alleen staat. Zijn belangen worden daar behar tigd ten opzichte van een maat schappij die steeds complexer en onoverzichtelijker wordt, en waar in hij zich als eenling moeilijk kan handhaven. Dat is het Schrijvershuis aan de Amsterdamse Vondelstraat, offici eel door minister Van Doorn (CRM) geopend, waar de stichting SEBA (stichting tot exploitatie en be scherming van auteursrechten) en de stichting DONETO (documen tatie Nederlands toneel) nauw sa men werken. Hun activiteiten strek ken zich uit over een groot maat schappelijk terrein, maar de bena dering van de schrijver, het con tact met de mensen daarbinnen, is persoonlijk. - Ag- I's s W |L j Ijl r (ADVERTENTIE) ik I Een in zwart-wit geschilderd foto-realistisch doek van Jan Polak. I ra (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) SCHOOL- en STUDIEBOEKEN (ADVERTENTIE -f Concertgebouw Haarlem Tweede Kerstdag vrijdag 26 december 1975 half 3 FAMILIECONCERT matinee door Hein Steehouwer ten welke per post verzonden worden zijn: Voor Nederland, België, Suriname en Ned. Antillen: Ged. Oude Gracht 27. Haarlem. Tel. 311440 ifi Hans Keuls (rechts) en Ernst van Altena (links) in het Schrijvershuis. onze vastgesteld: voor een maandabonnement kwartaalabonnement halfjaarabonnement jaarabonnement per kwartaal: per jaar: 13,00 37,40 74,80 146,90 De nieuwe prijzen voor abonnemen- 4 het gehele jaar uit voorraad leverbaar bij zMkalr.markl voor verdlon hot lot vow Badkuip wit incl. BTW 78,— Div. kleuren incl. BTW 89,— Vergierdeweg 250- Haarlem (NI Tel.: 370496, Gen. Cronjéstraat 170 - Haarlem, Tel. 255831. Hans Keuls: „In dat kader moeten we toch ook spreken over het reproduktie recht, waardoor men in de toekomst gaat incasseren voor het kopiëren van auteursrechtelijk beschermd werk. Het is erg belangrijk dat dè schrijvers hun belangen bundelen, omdat ze staan tegen over een beter georganiseerde stoet uit gevers, waarbij ze niet veel in de melk te brokkelen hebben. We voelen ervoor ien met bijtende politieke satires, maar met behoud van zijn vroegere compositaire beeldvondsten. Hij doet dat zeer doeltreffend. Martinus Fuit, Piet Zwaanswijk, Jan Verburg, Hans Mulder, Cor van Baaren, Kees Okx, Rob de Vries, Sjoerd Buisman, Poppe Damave, Cor en Kees Hak. Hans Mulder en Ploos van Amstel blijven in hun olieverven, aquarellen en gra fiek aansluiten bij hun vroegere reeds bekende werk, van de meesten kortgeleden reeds besproken. Het al les apart noemen voert helaas te ver. Vorige jaren deden vaak veel meer beeldhouwers of andere in drie di mensies werkende kunstenaars mee. BERLIJN. (DPA De uit Oostenrijk afkomstige hoofddirigent van de Berli ner Philharmoniker, Herbert von Kara jan, is maandag geopereerd wegens een verschoven kraanbeenschijf in de rug. Een woordvoerder van het orkest die dit bekendmaakte, zei niet te weten waar de operatie is uitgevoerd. Volgens hem is de ingreep geslaagd en maakt de dirigent het goed. Drie concer ten die hij met het Berlijnse orkest zou geven, zijn afgezegd. (ADVERTENTIE) Solidariteit met allen in La tijns Amerika die zelf strijden voor verandering van de samenlevingde arbeiders, de landbewerkers, de krottenbe woners, hun vrouwen, hun kinderen. Een voorbeeld van een mogelijkJ- heid waarmee het begrip werkelijk heid kan worden omcirkeld: Ite Sie gers heeft hier acht knappe kleuren litho’s liggen, waarmee hij zich een goed graficus toont. Het zijn acht fasen, waarin je een landschappelijk beeld van „normaal perspectivisch” als het ware ziet vervloeien tot een landkaart van hetzelfde beeld. Binnen die fasen zijn ook nog de mogelijkhe den aangegeven van de weg die een man in het eerste beeld kiest, terwijl hij uit het laatste is verdwenen. Een picturaal gegeven is hier heel boeiend uitgewerkt. „Kartografie” is de titel. Bruce Dunlap doet het anders, speelser. In prentenboekenstijtl heef hij hier een haan op de fiets en op de achtergrond van het blad een kippen hok met twee hennen. Op de gouache- erboven fragmenten uit het eerste beeld, maar nu als een uit te knippen bouwplaat, ook in prentenboekenstijl. Twee visies op een schijnwerkelijk- alie auteurs daarbij te betrekken, en gaan ook aandringen op een grotere solidariteit”. Ernst van Altena: „We doen de dingen die geld opbrengen mede ten behoeve van de projekten die geld kosten en toch hard nodig zijn, zodat op die manier binnen dit huis een soort zelfsubsidiëring kan ontstaan. Mijn verdere plannen? Dat zijn er nogal wat. In de eerste plaats een „Centrum voor Nederlandse letterkunde”, dat jonge schrijvers kan begeleiden, en debuteren mogelijk kan maken. Dat wordt in deze tijd steeds moeilijker, door de concentratie van verschillende uitgeverijen die zich liever met winstgevende objecten bezighouden, dan met de betrekkelijk kleine oplagen van het werk en van een nieuw talent. Dat criterium zou op den duur een ver lengstuk kunnen krijgen in een eigen schrijversuitgeverij, die juist dat niet lu cratieve laboratoriumwerk met kwalitei ten zou kunnen gaan aantrekken. Dat kan natuurlijk niet zonder subsidie, maar het is wel vitaal voor het voortbestaan van de Nederlandse letterkunde”. I Vraagt uw solidariteit en steun voor projekten, voor vorming en bewustwording in heel Latijns Amerika, o.a. in Honduras, Peru, Bolivia, Haïti, Brazilië, enz. BRUSSEL. (Belga) In de Belgische hoofdstad zijn maandag de literaire Rei- naertprijzen-1975 uitgereikt aan Jac. Bergeyck (pseudoniem van dr. Jaak Theuws) en de science fiction-schrijver William Vanauderoye. De bekroonde werken zijn de roman „De pofadders” van Bergeyck en „De tocht van de Ursus” van Vanauderoye. Steun aan arbeidersleiders, boerenleiders, priesters, on derwijzers, koöperatieleiders enz. en hun organisaties. MIDDELBURG. (ANP) Het Ko ninklijk Zeeuws Genootschap der We tenschap heeft maandagmiddag de eerste grammofoonplaat met daarop de klan ken van vijf historische Zeeuwse orgels aan de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien aangeboden. De plaat vormt een ondersteuning van twee boekwerken over historische Zeeuwse orgels die het genootschap in de afgelo pen jaren heeft uitgebracht. De vijf orgels, die met uitzondering van dat van de Lutherse kerk in Middel burg gebouwd zijn aan het einde van de achttiende eeuw, werden voor deze gele genheid bespeeld door twee Zeeuwse or ganisten, Bram Beekman uit Middelburg en Stoffel Gunst uit Goes. voor vitamine D en weerstand in de winter. 'n Philips Hoogtezon is goed voor u en uw kinderen. Philips Hoogtezon, voor 'n zomerse kleur in de winter. Raadpleeg vooraf uw arts. Interkerkelijke Aktie voor La tijns Amerika. Een aktie van personen, groepen, kerken hier; voor personen, groepen, kerken in Latijns Amerika. f 49 189,— Voor de overige landen in Europa: per kwartaal:ƒ125, Voor de overige abonnementsprijzen kan onze afdeling abonnementsadmi- nistratie u volledig inlichten. DIRECTIE Op de voorgrond een der plastieken van Wim Bosman, rechts twee „Italiaanse interieurs” van Ploos van Amstel. dirigent: MAARTEN SMIT solisten: EMMY VERHEY, viool FRÉDÉRIC MEINDERS, piano HARRO RUYSENAARS, violoncello programma: Mozart - Pianoconcert in C KV 246 Brahms - Dubbelconcert Beethoven - Tripleconcert entrée f 7,(a.i.); kinderen en cjp-ers f 3,50 kaartverkoop en plaatsbespreken vanaf 16 december aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 van 10-15 uur; telefonisch 320994 van 12-15 uur Hans Keuls: „Verder breidt zich het Literair Agentschap, dat werk van schrijvers onderbrengt bij uitgeverijen en contracten daarmee begeleidt, steeds meer uit, evenals de Merchandising, de bescherming van de nevenexploitatie uit auteursrechtelijk beschermd werk. Als Swiebertje of Bromsnor een supermarkt openen, dan worden daar niet alleen acteurs voor gebruikt, maar ook figuren uit boeken van Uittenboogaard. Recla mecampagnes, sleutelhangers, posters, kwartetten van televisieprogramma’s, voor al die dingen worden via onze merchandising contracten afgesloten. Nee, dat wordt nauwelijks meer ontdo ken. Sinds het sleutelhangerproces met Unilever weten de grote concerns dat onze juridische dienst een factor is waar ze maar beter rekening mee kunnen houden wanneer het gaat om de belan gen van de schrijvers”. Cees Kranenburg is de man die num mers uit het oude Ramblers-repertoire zoals „Wie is Loesje” en „Swing me to sleep drummerman” onsterfelijk heeft gemaakt. Hij heeft van jongsaf aan van slagwerk gehouden. „Toen ik acht jaar was, liep ik al met een trommeltje voor mijn buik bij de muziekvereniging „Klein maar dapper”, vertelde Kranen burg toen hij drie jaar geleden werd geïnterviewd. Muzikale studie volgde hij op het conservatorium, ervaring deed hij vervolgens op in een circusorkest, bij toneelopvoeringen en in nachtzaken. heid die alleen in de verbeelding kan bestaan. Eric de Nie heeft hier twee grote doeken hangen. Op één ervan, slechts een klein deel vullend, een man in spijkerpak, in de ruimte starend. Het geheel is in De Nie’s hyperrealistische stijl en dus niet meer opvallend voor zijn (knappe) doen. Maar ernaast hangt een even groot doek. Uit de verte gezien is er een getekende schets opgeplakt van dezelfde man, papier tegen een doek dus. Dichtbij blijkt het alles in olieverf te zijn, een heel goede „trompe-l’oeii” dus, een ogenbedrieger en een variatie op het begrip hyper-realisme. Kees Bierman werkt allang „op de grens van twee werelden”. Schijnbaar non-figuratieve elementen worden in eens deel in een landschappelijk wer kelijkheidsbeeld. Als nieuwe variatie daarop heeft hij nu een bijna geab straheerde voorstelling van een beeld in een beeld. Ook decoratief gezien doet hij zoiets uitstekend en boeiend. Een ander type spel met de werke lijkheid: Jan Polak schildert als het ware onscherp zwart-witte beelden die foto’s lijken, maar dichtbij gezien de bekoring van de penseelstreek hebben behouden. Ger Daniels lost het werkelijk heidsbeeld op in series, waarin water woelingen in pentekeningen uitslui tend door gekleurde arceringen wor den voorgesteld. Bij hem een nieuwe tendens dus. Die valt ook te zien bij Haye Gemser, die van zijn poëtisch surrea lisme is gaan afwijken. Nu aquarel- ROTTERDAM. De actrice Myra Ward heeft gisteren het bed moeten houden nadat zij zondagavond was opge nomen in het Zuiderziekenhuis in Rot terdam. Dat gebeurde nadat ze onwel was geworden tijdens de voorstelling van Arthur Schnitzlers „Alles over lief de en ontrouw” in de Rotterdamse schouwburg. Ik mis er wel een paar. Nu zijn het Enno Kammeijer met een weer sterk de aandacht trekkende plexiglas „wandkast” met inwendige spiegels; Wim Bosman met zijn stenen ab stracties in vloeiende vormen en Van Borssum Buisman met een goed bronzen portret van de componist Hans Kox in traditionele stijl. Ik ben lang niet compleet, maar hield het bij het aangeven van een bepaald mij opvallend motief. Het is een „aangevebtje” in de hoop dat velen zelf hun eigen indrukken gaan opdoen en het beeld completeren. Het is de moeite waard, want het gemid delde ligt hoog. worden aangevuld door CRM, via het publiek domein, auteursrechtvrij werk waarvoor toch iets moet worden be taald...” Ernst van Altena: „Misschien ook via het leenrecht, wanneer dat erdoor komt. Dat zou betekenen dat er voor boeken die door de bibliotheken worden uitge leend aan de auteur een bepaald bedrag wordt uitgekeerd. Een percentage daar van zou voor het pensioenfonds kunnen worden gebruikt.” maar vooral omdat het een plaats is van waaruit je iets kunt doen.” Bij het gesprek met Hans Keuls en Ernst van Altena is iedere vraag overbo dig. Ze zijn intensief bezig met het sociale aspect van het schrijverschap, en uiten dat in een vloed van woorden. Auteursrecht, reproduktierecht, leen recht, de kracht, maar ook de onmacht soms van hun onderhandelingspositie te genover de uitgeverscombinaties, de NOS, CRM, het vliegt je allemaal om de oren. Hans Keuls: „Toen ik hier in ’68 als adviseur kwam, was de SEBA, die 25 jaar geleden door de Vereniging van Letter kundigen werd opgericht, niet veel meer dan een noodlijdend auteursrechtenbu reau, dat stukken van binnenlandse, maar vooral buitenlandse toneelschrij vers onderbracht bij gezelschappen en incidenteel bemiddelde voor toneelverta- lers. Nederlandse schrijvers waren er nauwelijks bij aangesloten. Sindsdien is er veel gebeurd. We vertegenwoordigen nu als vakbond alle schrijvers van het Nederlandse taalgebied, hoewel ze niet verplicht zijn om lid te worden. We zijn het officiële verenigingsbureau van de VVL Vakbond voor Schrijvers en het Genootschap van Vertalers. „In de eerste plaats is dat een bureau dat de auteursrechten verdedigt en ad ministreert, maar het is bovendien het zenuwcentrum geworden voor nieuwe initiatieven. Zo is er een centrum voor dramaturgie ontstaan dat jonge, nog niet gespeelde toneelauteurs een kans geeft te worden beoordeeld en gecoached door beroepsdramaturgen. En er is de stich ting „Schrijvers op school”, een organi satie die lezingen en discussies van schrijvers met de studerende jeugd sti muleert. „We geven het theaterjaarboek uit. Verder werken we aan een pensioen fonds, een aanvullend vrijwillig pen sioen, waarin de schrijver zelf iets kan investeren, maar dat misschien kan VERSUM. In een ziekenhuis in Hil versum is gisteravond de musicus Cees Kranenburg senior op 73-jarige leeftijd overleden. De naam van slagwerker Cees Kranenburg is onverbrekelijk ver bonden geweest aan het dansorkest The Ramblers waarvan hij vanaf de oprich ting in 1926 met een onderbreking in 1967 tot 1974 lid wa.. Hoewel er een grote groep medewer kers daadwerkelijk bij de organisatie is betrokken, is de dagelijkse bezetting van het Schrijvershuis klein. Ze bestaat uit 12 mensen, waarvan ieder zijn eigen verantwoordelijkheid heeft voor een be paalde deeltaak. Het zijn schrijvers die het metier niet alleen beheersen, maar zich er nog dagelijks mee bezighouden. Ze ondervinden de bedenkelijke econo mische consequenties van het schrijver schap aan den lijve, en zijn er zo des te meer bij betrokken. Nieuwjaarsdag 1976 is er een be stuurswisseling. Hans Keuls, die sinds 1970 directeur van SEBA is, en sinds 1968 de organisatie daarvan voor zijn rekening had, volgt Garmt Stuiveling op als voorzitter, een plaats binnen de SE BA die geen dagelijkse continuïteit ver eist. Hij wordt in zijn huidige functie opgevolgd door Ernst van Altena: „Het is niet zo dat ik er van de ene dag op de andere in rol, want ik was vice- voorzitter van de Vereniging voor Let terkundigen, ben al jaren vice-voorzitter van SEBA, terwijl ik ook lid was van de Raad van Vertrouwensmannen van de BUMA en van het bestuur van het Nederlands Genootschap van vertalers, waar ik voorzitter werd van de literaire sectie. Ik zit nog in de Auteursraad voor het reproduktierecht, en heb dus op alle gebieden een stem meegeblazen. Dat komt nu alemaal samen in deze functie; die sociale activiteiten kan ik nu gaan professionaliseren. Ja, ik ben er blij mee. Niet alleen omdat ik me op literair terrein kan gaan beperken tot de dingen die voor mij wezenlijk belangrijk zijn, ABONNEMENTSPRIJZEN 1 JANUARI GEWIJZIGD De voortdurende kostenstijgingen noodzaken de Nederlandse dagbladen hun abonnementsprijzen per 1 januari 1976 wederom te herzien. Ook bij onze bladen zullen vanaf die datum de abonnementsprijzen gewijzigd worden. De verhoging is op de voorgeschre ven wijze bij de minister van Econo mische Zaken gemeld en heeft diens instemming verkregen. Met ingang van 1 januari 1976 zijn abonnementsprijzen als volgt X" HHKHm --I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11